Uitgewerkte besprekingen in Nederland Nieuw Noordhollandsch Dagblad T Ber- r Tusschen onze Regeering en de Republikeinsche delegatie DE OFFICIEELE DATA Van candidaatsteliingen en verkiezingen DE STILLE OMGANG DE PERSZUIVERING Minister Lieftïnck te Washington Uit het Paradijs der oorlogsmisdadigers Noodweer tegen veedieven De commissie-van Poll Leiding Partij van den Arbeid Russische reactie Persbesluit 1945 De paarden-fokkerij DE SCHOENENBONNEN In elk geval inleveren De stakingsbacil! Buitenlandsch nieuws Duitsche bankiers DE EFFECTENBEURS BOEBI TREP EN JIPPIE JEE IN NEDERLAND IT 1946 VRIJDAG 8 MAART 1946 de .Dai- rliin. dat •he troe aken in Berlijn bsteerden [srrespon - jDersoon- de rest batse uit keld door geldig tot WINTER! Geen |iis. In de 1 om het jinenland wind. Sjahrir verklaarde Donderdag middag, dat hijverwachtte, dat, zoodra het Kabinet gevormd en zijn politiek bekend gemaakt was, eerst de procedure van de bespre kingen met Dr. v. Mook geregeld zou worden. Volgens Sjahrir had „men" voorgesteld, dat na de bespreking van de grondbeginselen van de Nederlandsche voorstellen met Dr. v. Mook, over alle andere aange legenheden betreffende de voor stellen onderhandeld zou worden „tusschen de Nederlandsche re geering en de republikeinsche, In donesische delegatie". Of de Ne derlandsche delegatie naar Indië zou komen, dan wel of de Indo nesische delegatie naar Nederland zou gaan, is een kwestie, die nog geregeld moet worden. Ook weet men nog met, of gedurende de in_ leidende besprekingen met Dr. v. Mook neutrale waarnemers aan wezig zullen zijn." Soetian Sjahrir, die Donderdag naar Djokjakarta vertrok, om nationalistische partijleiders over de samenstelling van zijn nieu we kabinet te -raadplegen, heeft vóórdien een ontmoeting gehad met Sir Archibald Clark Kerr. Daarna had hij een onderhoud met Walter A. Foote. de Ame. rikaansche co'nsui-generaal te Batavia. Volgens welingelichte Indonesiërs wenscht dr. Sjahrir het kabinet veilig te stellen voor politieke interventie tijdens de onderhandelingen. Donderdagmiddag heeft Sjahrir als zijn verwachting uitgespro ken, dat de Indonesiërs spoedig aan de Britten het voorstel zul len doen. voor den duur der ko mende onderhandelinfiea regelin. gen te treffen voor een algemee- nen wapenstilstand met betrek, king tot alle militaire operaties tusschen de republikeinen en dr. van Mook. Het is, volgens ANP-Aneta uit Batavia, waarschijnlijk dat als het voorstel tot een wapenstilstand door de Britten en de Nederlan ders wordt aangenomen, het op handen zijnde vertrek van de Britsch-Indische troepen zal wor den uitgesteld, gedurende welken tijd geen nieuwe troepen op Java aan land zouden worden gezet. De republikeinen hebben het voorstel: „Staak het vuren" nog niet aan Sir Archibald Clark Kerr of de Britsche militaire autoritei ten voorgelegd. De groote moei lijkheid hiervan ligt in de vraag of de extremistische Indonesiërs op een dergelijk bevel acht zullen slaan.... In Soerabaja, Sema- rang, Bandoeng en in andere ge bieden gaan de gevechten voort, terwijl, ondanks de vele pogingen van republikeinsche zijde, ook nog radio-uitzendingen door de extre misten gehouden worden. Dientengevolge kan verwacht worden, dat de Britsche militaire autoriteiten een wat positiever bewijs van de uitvoerbaarheid van het ..staakt het vuren" zouden kunnen verlangen, indien zulk een concreet voorstel aan hen wordt voorgelegd. Volgens berichten uit zeer be trouwbare bron te Makassar is een voormalig lid van den geheimen Thans zijn de data der can didaatstellingen en aanstaan de verkiezingen officieel als volgt vastgesteld: Tweede Kamer: candidaat- stelling 9 April, verkiezingen 17 Mei. Provinciale Staten: candi- daatstelling 9 April, verkie zingen 29 Mei. Gemeenteraden: candidaat- stelling 11 Juni, verkiezingen 26 Juli. De candidaatstelling voor de verkiezingen van de Eer ste Kamer vindt op 9 Juli plaats. De gemeentebesturen zullen, naar wij verder vernemen, de kiezerslijsten uiterlijk 5 April aanstaande vaststellen. dienst van de Japansche vloot ge arresteerd en in Makassar opge sloten.' Op Bali is de voedseltoestand gunstig. Met de landingstroepen kwa men achtentwintig oorlogscor respondenten mee. Jij waren onder den indruk van de sterk pro-Nederlandsche uitlatingen der bevolking Officieel wordt medegedeeld, dat Singaradja op Noord-Bali door twee compagnieën zonder incidenten is bezet. De 37ste bri gade heeft op 6 Maart het com mando over Buitenzorg op zich genomen, nadat de eerste brigade op 5 Maart het gebied van Ban doeng van de 37ste had over genomen. De wég van Bandoeng naar Tjimahi en Padalarang is zonder incident-opengesteld. Twee com pagnieën, gesteund door gepant serde auto's zijn bezig in net ge bied van Medan verkenningen te doen. \/OOR het eerst na den oorlog zal de Stille Om gang weer in Amsterdam met den ouden luister kun nen worden gehouden. En groet is dan ook de animo uit alle deelen van ons land. Toch moeten ook dit keer nog beperkingen worden opgelegd tengevolge van de verkeers moeilijkheden. Groningen, Zeeland en vooral Limburg en het Zuidelijk deel van Noord-Brabant zullen dit keer nog niet in grooten ge tale kunnen deelnemen, om dat de treinen voor het ver voer ontbreken. De Spoorwegen hebben 28 ex tra-treinen beschikbaar gesteld. De Stille Omgang wordt op Zon. dagen 10 en 17 Maart gehouden. Op den eersten dag komen ex tra-treinen uit Hilversum, de rest van het Gooi. Velsen-Driehuis. enz.. Leiden (zelfs twee). Den Haag (idem). Gouda. Eindhoven. Uithoorn en omgeving. Nijmegen. Alkmaar, Den Helder-IJmuiden. Leeuwarden-Sneek. totaal 14. Op 17 Maart komen er extra-treinen uit Den Bosch. Rotterdam (tweei. Heiloo-Uitgeest. Delft-Vlaardin" gen. Dordrecht-Schiedam. Amers foort. Westfriesland. Zutnhen Zwolle. Utrecht (twee), totaal eveneens 14. Voorts zijn op beide Zondagen totaal ongeveer honderd auto bussen, meest uit de omgeving van Amsterdam te verwachten. Groote groepen komen ook weer te voet. zoals uit de Zaanstreek (naar schatting duizend nerso- nen) en Haarlem (evenzoo). De Rijwielbond uit Alkmaar komt wegens gebrek aan banden met een extra-boot van de Alkmaar- Packet en kan daardoor 900 deel. nemers noteeren tegen vroeger ongeveer 600. Naar schatting zul len eiken Zondag twaalf a vijf tienduizend personen van buiten de stad aan den Stillen Omsang deelnemen. Op den tweeden Zon dag komen daar nog een viiftien. duizend Amsterdammers bij. Er zullen als vanouds weer ordecommissarissen zijn opgesteld Ook heeft de politie weer toege staan dat café's en restaurants op beide Zondagen des morgens om half vier geopend mogen worden. De eigenlijke stille omgang zal om ongeveer een uur des nachts beginnen. De heer G. Polak Daniels, die als oudvoorziter van den Nederl. Journalistenkring deel' uitmaakt van de Perszuiveringscommissie, heeft den minister van binnen- landsche zaken ontslag als lid van deze commissie verzocht, om dat hij zich met den aang van zaken niet kan vereenigen. Een belangrijk deel van ons volk verlangt blijkens de erva ring met herrezen bladen naar zijn oude courant terug. Maar de nieuwe heeren willen dit riet", aldus de heer Polak Daniels in zijn brief. „Indien dit democrati sche vernieuwing wordt geheeten. zullen velen eerder aan neofas- cisme denken." De Minister van Financiën, prof. P. Lieftinck is te Washing ton aangekomen. Het is mogelijk, dat de minister een onderhoud zal hebben met president Tru man Speer, de voormalige chef der Duitsche bewapening, probeert aan de hand van zijn verzoek tot 22 getuigen, 41 documenten en speciale experts te bewijzen, dat zijn functie op technisch en niet op politiek terrein lagen. Von Neurath tracht bewijzen a décharge van Lord Halifax te be machtigen. Zijn verdediger wil Lord Halifax laten getuigen, dat Engeland aan het eind van 1937 niet tegen den „Oostenrijkschen Anschluss" gekant was en dat Halifax dit standpunt aan Hitier en von Neurath kenbaar maakte. Von Papen, een der leidende diplomaten der Nazi's, heeft van daag het tribunaal verzocht vra gen te mogen stellen aan den 87- jarigen Koning Gustaaf van Zwe den, teneinde zijn beweringen, dat hij in 1939 en 1940 pogingen deed om den Europeeschen vrede te herstellen en een eind te maken aan de kerk- en jodenvervolging, te bevestigen. Von Papen's verklaring voor het Tribunaal te Neurenberg, dat hij, als Duitsch ambassadeur te Ankara, in 1941 aan Koning Gustaaf van Zweden gevraagd had als vredesbemiddelaar in Europa op tie treden, is door het Zweedsche Departement van Buitenlandsche Zaken bevestigd De koning had echter geant woord, dat hij geen hulp kon bieden, daar de noodzakelijke basis voor een vrede niet aan wezig was. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de gebr. T. uit Oostzaan, die in Maart van het vorige jaar met een iolhaak twee nachtelijke veedieven te xijf waren gegaan, tengevolge waar van een van de dieven was ver dronken. Dg rechtbank verklaar, de de gebroeders schuldig aan mishandeling, die echter werd veroorzaakt door noodweer: der halve sprak hij de beide verdach ten vrij met ontslag van rechts: vervolging. Het ligt in het voornemen van de parlementaire commissie, wel ke naar Ned. Indië zal gaan Dins, dag 12 Maart des ochtends te 8 uur te vertrekken per Skvmaster van Schiphol. De commissie reist met het gewone verkeerstoestel der K.L.M. en langs de Indiëroute van den laatsten tijd. Prof. de Savorrin Lohman komt wegens ziekte later. De commissie gaat rechtstreeks naar Batavia, waar zij allereerst haar opwachting zal maken bij den luitenant gouverneur gene raal dr. va» Mook. Zij heeft het voornemen omstreeks vier weken in Indië te blijven. Tot algemeen voorzitter van de Partij van den Arbeid is be noemd de heer Koos Vorrink: verder zijn er drie voorzitters, nl. de heeren R. v. d. Brug (CDU), Mr. A. M. Joekes (Vr. Dem.) en G. Ruygers (Christophoor). Er komen 'n algemeen secretaris en drie secretarissen, en verder zijn er 17 bestuursleden o.w. de mi nisters Schermerhorn en Drees. Radio Moskou heeft Donder dag het stilzwijgen over de door Churchill te Fulton gehouden rede verbroken door een com mentaar van Laski, voorzitter van de Labourpartij, te citeeren. In een toespraak tot studenen op een door den Bond van We tenschappelijke Werkers te Lon den bijeengeroepen vergadering heeft Laski de volgende vragen gesteld: „Stelt Cnurchill een nieuwe heilige alliantie voor ter verdediging van datgene, wat hij voorstaat? Tracht hij den groei van het communisme met ge weld te verhinderen? Indien Churchill er naar streeft „het schadelijk onkruid" van het communisme uit to roeien, is dan niet het uit den weg ruimen van grieven, waar het communisme uit voortkomt, de juiste weg naar succes?" Behoudens onvoorziene omstan. digheden kan in de tweede helft van de volgende week de indie ning bij de Staten-Generaal van het voorstel van wet tot herziening van het tijdelijk persbesluit wor den tegemoet gezien. Cerbere-Port Bou, het Fransch-Spaansche grensstation is ge sloten. Aan de Fransche douanepost arriveert een laatste vrachtauto met Zwitsersche burgers uit Spanje. Er heerscht een zenuwachtige stemming. Koortsachtig draven de Zwitsers met hun papieren heen en weer. (Anefo-P.) Nu door de gunstige ontwikke ling van dg paardenpositie in den lande binnen afzienbaren tijd niét meer gesproken zal kunnen worden over een tekort aan werk. paarden, acht men het gewenscht thans volledige aandacht te be steden aan de fokkerij. Geduren. de den oorlog is slechts een ge ring aantal Nederlandsche fok- hengsten in handen van de Duit- schers gevallen en de aanfok, spe. ciaal in Groningen, is zeer bevre digend. Moeilijkheden doen zich even wel voor bij het terughalen van de uit Nederland geroofde paar den. Verwacht mag worden, dat in dem loop van het jaar 1946 de minder bruikbare werkpaarden zullen kunnen worden opgeruimd en vervangtn door volwaardig materiaal. Zooals wij mededeelden, zullen met ingang van 1 April a.s. nieuwe schoenenbonnen in omloop worden gebracht, terwijl oude bonnen na 16 Maart a.s. hun geldigheid zul len verliezen. In aansluiting hier op deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat evenals zij, voor wie geen passende schoenen bij den schoenenhandel voorradig zijn. ook zij, die een bon hebben ontvangen, doch niet over de noo- dige middelen beschikken om deze bon te besteden, in afwachting van het consumenten-crediet hun bon op de voorgeschreven wijze tegen ontvangstbewijs bij een schoenhandelaar moeten inleve. De stenotypisten van de Fran sche delegatie bii het Internatio naal Gerechtshof te Neurenberg waren Donderdag niet ter zitting verschenen uit protest tegen het naar hun meening te lage salaris, hun toegekend door den Fran- schen Minister van Justitie. Zij hebben een half uur later hun werk hervat, daar hun de gevraagde salarisverhoosing is toegekend!' België: De liberalen ver zochten de regeering aan te dringen op de uitlevering van Leon Degrelle, die zich in Spanje bevindt. Canada: Met de Engelsche regeering heeft de Canadeesche een belangrijke leeningsovereen. komst gesloten. Tsjecho-Slowakije: Hier wordt een nieuwe onder wijswet voorbereid, die de orga nisatie van een eenheidsschool behelst. Duitsehland: Tot emd Juni kunnen geen belangrijke graanverschepingen uit Engeland verwacht worden. De Amerikaansche bezettings autoriteiten hebben de gevan. genneming bevolen van 33 Duit sche bankiers in de Amerikaan sche bezettingszone, Hoewel de omzetten in gemeente lijke en provinciale obligatiën klein waren ging er toch iets meer om en er kwamen ook meer noteeringen tot stand. De 3V2 pet. obligatiën golden door elkander 102'/», terwijl de meeste 3 pet. obligatiën tegen 101 1/8 werden afgedaan. Enkele dezer soor. ten waren iets hooger maar hierbij dient te worden overwogen dat er nog obligatiesoorten zijn met «en zeer korten looptijd, en het ligt voor de hand dat voor deze stukken een hoogere prijs wordt besteed. De af faire in spaarcertificaten was onbe- teekenend. Op de Beurs verwisselden maar weinig stukken van eigenaar en hoewel de noteering dezer stuk. ken 101—101 1/8 was werden de mees te transacties afgesloten tegen 101 1/16 op welken koers nog behoorlijk vraag was. De omzetcijfers welke de laatste dagen voor de spaarcertifica ten zijn gepubliceerd wekken het vermoeden dat er betrekkelijk vrij groote hoeveelheden materiaal intern worden gecompenseerd. Van de Staatsobligatiën waren er stukken van het 4 pet. type vast gestemd en behoudens de leening 1941 kwamen deze boven 103. Van de 3 pet. obli gatiën waren de certificaten van in schrijving en de Grootboek Obliga tiën een fractie beter. Integralen en 2V2 pet. Grootboek obligatiën waren een fractie lager. KIADAT Boebi Trep en Jippie Jee elkaar besnuffeld hadden, moest hij Jippie nog eens goed aankijken. „Ja, je bent het toch heusch!" „Nou en of!" zei Jippie, „ik. ben net als jij afge keurd. En daar gaan we nu, met geen cent, geen persoons bewijs en pas in ons zak op stap! Is dat lef of niet?!" „Brawwwzzzzei Boebi, „ik geloof het wel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3