I Het Katholieke Volk voor Jesus Eucharisticus Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een zwijgende geloofsbelijdenis N.Z.H.T. gaat weer op Zondag rijden Uitslaande brand verwoest kleermakerij De installatie van Pastoor G. Binkhorst Hoe bestaat 't CIJFERS... Buitenlandsch nieuws MAANDAG 11 MAART 1946 Het „Venite. adoremus" heeft in den lande geklonken en tot in de uiterste gewesten weerklank gevonden. In den waren zin des woords is de Stille Omgang een pelgri mage geworden van geheel Nederlands katholieke volk. Zij zijn gekomen: van Eind hoven en Helmond, van Leeuwarden en Dokkum, evenzeer als uit Hilversum Alkmaar. Te voet, per bus, per trein. Velen hebben den langen en bezwaarlijken tocht, met een blij hart aan vaard; en het stemt tot ver heugenis. dat vooral de jon geren in zoo groot-en getale tegenwoordig waren. Wanneer om half twee de 21 wagons tellende extra-trein het Centraal Station binnengestoomd is en 700 Alkmaarders en even zoovelen uit den kop van Noord- Holland heeft afgezet, stelt de stoet zich voor het Station stads. gewijs op. Hoog in de donkere lucht brandt stil en sereen het neonkruis, een welkom aan de duizenden, die in dezen nacht hier een zwijgende geloofsbelij denis komen afleggen. Wij zetten ons in beweging naar het Spui; de afdeeling Den Helder voorop. Vóór de N. Z. Voorburgwal wacht al een half uur een groep bedevaartgangers uit 't Zand met eenige auto bussen gearriveerd. Zij voegen zich bij ons. Nog meer autobus sen ontmoeten wij, soms zelfs in groepen van 10 of 12. Silentium Terwijl tot nu toe nog een enkel woord werd gewisseld, treedt stilte in, wanneer wij het Spui opgaan en vrijwel aan stonds de Gedempte Begijnen- sloot inslaan. Op den hoek regelt politie het verkeer, terwijl orde commissarissen en voortrekkers de uit- allerlei richtingen komen de files in de ononderbroken stoet indselen. De toren van de licht door zijn boven de daken uit, de oude geveltjes zijn verlicht en van iedere woning hangt een vaan, waarop eucharistische mo tieven zijn aangebracht. Wij trekken voort den lan. gen weg. De cadans der honder den voeten klinkt op tegen de gevels. De mannen zien voor zich uit; biddend, mediteerend. Zon der uiterlijke manifestatie, maar diep indrukwekkend voor den enkelen voorbijganger, een zwij gende, urenlange colonne. Voor aller oogen de hooggestelde in tentie: „Van God liefde en vrede te verkrijgen bij den wederop bouw van de maatschappij en ons godsdienstig leven"; wij bid den om de onontbeerlijke godde lijke genade, die in en door ons dezen wensch tot werkelijkheid moge maken. Mondain nachtpubliek slaat voor de kroegen en clubs het voorbijtrekken der pelgrims ga de. In hun oogen ligt een onuit gesproken onverschilligheid en verachting, een stille hoon. Som migen wenden het hoofd af. an deren trekken den mond in een scheeven spotlach. En naast de intentie van dezen' Omgang welt in onze gedachten een acte van eerherstel op voor de zonde, die in de grootstad zoo welig tiert. Opbouw met Christus. In zijn predicatie tijdens de H. Mis in „De Zaaier" behandelde de Weleerw. Pater Franciscaan A. Loof de plaats, die de godsdienst in het levèn van den man be hoort in te nemen. Het dienen van God staat hooger in beteeke- nis dan het zorgen voor gezin en bedrijf. Wij. menschen van Neder land, die gedurende 5 jaren angst hebben gekend, die evacuatie en razzia moesten ondergaan, wij weten, dat ons geloof ons ten slotte heeft gered. Wat zouden onze gezinnen, onze kinderen be- teekenen, wanneer wij Christus niet kenden; wat zouden wij kun nen aanvangen zonder Christus? Wanneer aanstonds, aldus Pater Loof, het daglicht weer terug keert en de huizen opengaan, duidt in Amsterdam niets meer op den thans gehouden Stillen Omgang. Maar wanneer gijzelf bij uw thuiskomst de deur opent, zorg dan deze gedachte te heb ben medegenomen: zonder voor behoud te staan aan de zijde van Christus; mèt Christus en Herrij zend Nederland! Terug. Reeds kort na 4 uur vertrokken de eerste pelgrims weer uit de hoofdstad. In de schemering van den ochtend stoomden de alpha- betisch gerangschikte extra-trei nen den kap van het Centraal uit, op den terugweg naar Friesland, naar Oost en West en naar Eind hoven, dat met 600 man ter bede vaart kwam en de ongemakken van een twaalfurige reis voor lief nam om gedurende anderhalf uur den Omgang mede te maken. Men schat dat dezen Zondag in het geheel een kleine 20.000 man nen aan den Stillen Omgang heb ben deelgenomen. Groot was bet aantal onder hen, die dezen tocht voor het eerst beleefden. Het ware echter te wenschen, dat zij hun „Roomsche blijdschap" eenigszins beteugelden, ook wanneer zwijgen riio+ wordt vereischt. De verlichte geveltjes van het Bagijnhof te Amsterdam bie den een feërieken aanblik. Ass. Corr. P. De Directie van de N.Z.H.Tram te Purmerend deelde aan de Nw. Purm. Crt. mede, dat onvoor ziene omstandigheden voorbe houden op 7 Apri a.s. een niea we dienstregeling zal worden in gevoegd en dan ook de Zondags dienst zal worden hervat. ALKMAAR Een felle, snel om. zich heen grijpende brand heeft Sater dagochtend jl. groote schade toegebracht aan het perceel Prins Hendrikstraat 28, al waar de heer L. Borking zijn kleermakerij heeft gevestigd. Van machines, gereedschap pen en in bewerking zijnde goederen kon slechts een klein deel gered worden. Om ongeveer 11 uur werd de politie gealarmeerd voor een lichten brand in genoemd per ceel; eenige manschappen bega ven zich terstond per motor-zij- span naar de Prins Hendrikstr., om te trachten het vuur met een Total.apparaat te dooven. Ter plaatse gekomen, bleek hen ech ter dat de vuurgloed in korten tijd zulk een omvang had aange nomen, dat men met schuim. bluschmiddelen machteloos stond Onmiddellijk werd de Brandweer gealarmeerd, die het vuur met drie stralen op de waterleiding aantastte. Inmiddels waren uit de benedenverdieping van de perceelen 28 en 26 de meubelen verwijderd. De vuurhaard bevond zich in de achterkamer van de eerstle verdieping, waar het atelier van den heer Borking is gelegen. Door het breken van een flescli benzine, die in de nabijheid van een brandende petroleumkachel st'ond, bevond de heer Borking zich plotseling temidden van een zee van vuur, waaruit hij zich nog bijtijds wist te redden. De vlam men vonden een gretig voedsel in de. aldaar in bewerking zijnde kleedingslukken, terwijl van het kleermakersgereedschap slechts net stalen frame overbleef. Door heÜ in den vloer gebrande gat stroomden groote hoeveelheden bluschwater in de benedenver dieping, zoodat ook daar aan zienlijke schade is aangericht;. Het laat zich ranzien, dat de schade speciaal wat de in be werking zijnde goederen betreft- door de verzekering lang niet gedekt zal kunnen worden. Binnen een kwartier was door het energieke ingrijpen van de Brandweer het voornaamste ge vaar geweken. Nog geruimen tijd moest men echter nabiusschen, aangezien de kleeding-inventaris onder sterke rookontwikkeling bleef smeulen. De bovenverdie ping brandde 'geheel uit, terwijl de zolder geblakerd werd; de belendende perceelen bleven on beschadigd. Aan de zijde der Prins Hendrikstraat, waarin het perceel 28 gelegen is, werd we gens het doorbranden van den kabel de ontvangst der radio. distribuflie ernstig gestoord. Vermeldenswaard is,'dat onge veer acht jaar geleden in de zelfde kleermakerij een uitslaan de brand heeft gewoed. De om standigheden t.a.v. het liersteilen van de schadezijn thans wel aanzienlijk moeilijker. Begrijpe lijkerwijze is de familie Borking door het gebeurde zeer onder den indruk. De heer B was laag ver zekerd. RAAK! Ambtenaren van de Prijzen. contröle hebben in den loop van Zaterdag jl. bij den grossier L. hier ter stede een partij van 133 wollen dekens en 2 rollen cocos. looper met een gezamenlijke lengte van 50 meter in beslag genomen Bij de onlangs gehou den verplichte inventarisatie had L. deze goederen nief opgegeven en achtergehouden. Voor vele jong.getrouwden en'gedupeerden die zich door het a.sociale op treden van dergelijke individuen maar steeds moeten installeeren met geleende spullen, zal het een reden tot verheugenis zijn te ver nemen, dat deze in beslag geno men partij thans via regelmati- gen weg in distributie zal worden gebracht. Of er voor den gros sier met gifhandel.aspiraties nog veel gelegenheid overblijft om zich te verheugen over zijn in den waren zip des woords „zuur" verdiende centjes In de St. Josephmaand kréég de Josephparochie een nieuwen her der; voorafgegaan door verken ners en gidsen betrad de nieuwe pastoor, de Z.E. Pater G. Bink horst voor de Hoogmis de kerk, waar door den H.E. Deken Jacobs/ de kapelaans, kerkbestuur, bruid jes en misdienaars werd inge haald. Nadat de H.E. Deken de benoe mingsbrief had voorgelezen volgde de installatie; nadat het Allerhei ligste was uitgesteld, volgde de overdracht van missaal en kelk en van de andere attributen, die bij het H. Offer worden gebruikt. Vervolgens leidde de Deken den nieuwen herder naar preekstoel, doopvont en biechtstoel, waar de voorgeschreven ceremoniën wer den verricht. In een korten toespraak wenscht Beken Jacobs den pastoor geluk met zijn nieuwe parochie en d'e parochie met haar nieuwen pastoor. N.a.y. de tekst: zie ik zend U opdat gij uitgaat en vruchten voortbrengt en uw vruch ten blijvend mogen zijn, wees de ge wijde spreker op de verheven taak van den priester, die als uitdeeler van Gods genadegaven over de ge- loovigen is aangesteld, zooals ook uit de ceremoniën 'der install at ieplcchtig- heid tot uitdrukking komt. Hij gal als zijn overtuiging te kennen, dat de St. Josephparochie, waartoe een talrijke jeugd behoort, een goede toe komst tegemoet gaat. Pastoor Binkhorst droeg hierna voor de eerste maal het H. Misoffer op tot intentie van zijn nieuwe pa rochianen,, waarvan er velen na af loop gebruik maakten van de gele genheid' met hun nieuwen herder kennis te maken. Na de receptie defileerde de jeugd, beweging voor den Pastoor, de gid sen, de verkenners van de Don Bosco groep en de KA. kernen namen hier aan deel. Hopman Ursem maakte zich de tolk van de jeugd, door Pastoor Binkhorst met zijn benoe ming geluk te wenschen en hem als hun leider welkom te heeten, bij moeilijkheden hoopte hij by den Pas toor steeds een belangstellend helper te zullen vinden. Pastoor Binkhorst prees zich geluk kig in jiin nieuwe parochie zoo'n flinke jeugdbeweging aan te treffen die bereid is onder de bezielende lei ding van den aalmoezenier Pater Troosten, d'e bisschoppelijke richtlij nen te volgen voor de sociale en maatschappelijke vorming, de gees telijke vorming aldus de pastoor blijft echter nummer een, hij eindig de met de h-este wenschen voor d'en bloei van de jeugdbeweging. INSTALLATIE PASTOOR BIESTA De Z. E. Heer L. Biesta O.P. zal Donderdagavond om 7 uur als pastoor der St. Dominicuskerk door den H. E. Deken geïnstalleerd worden. WALSDROOM Zondagavond werd in het Gul den Vlies voor een uitverkochte zaal wederom de Operette „Wals droom" opgevoerd door de Hoofd stad Operette. Hoewel men misschien de i&gi- sche ontwikkeling der historie zou kunnen aanvechten, moet erkend worden, dat deze operette een humoristisch kunststukje van for maat is. En de logica is ook heeie- maal niet het voornaamste in een geschiedenis, v/aarin wij o.a. te zien krijgen, dat 7 x 13 28 is! Een bijzonder woord van lof komt toe aan Fritz Steiner, die niet in 't minst door zijn komische dans passen een uitbundig succes ver wierf. Ook Paul Harden en Kuth Roden waren bijzonder op dreef. Al bij al heeft men buiengewoon van dezen droom genoten. TRAGISCH STERFGEVAL De 39-jarige S. uit Oudorp, die op 12 Februari j.l. bij 2ijn werk zaamheden op een kolenschuit van de fa. Schot te water geraakte en met groote moeite door eenige employé's van de Ijzerfabriek werd gered, is thans overleden. Hoewel de toestand van S. na het Dat er bij de zuivering rare dingen kunnen gebeuren, blijkt uit het volgende verhaal, dat wij aantroffen in „De Zwerver", weekblad van de Stichting L.O.- LKP, dat het overnam uit „Ons Baken", weekblad van den Bond van Oud-Illegale Werkers. Wij vernamen nog, dat deze 't Lam in Akersloot geen onbe kende is en lid was van Rechts front. Wij lezen dan in „De Zwer_ ver" het volgende: "Hoewel Itet langzamerhand ver velend. gaat worden om op de Zuive ring te hakken is het af en toe toch onmogelijk de mond te houden. Daar. voor komen tè tergende misstanden in ons vaderland voor. nu dan: bij de Politie te Water is gezuiverd. En hoet? Een der schippers (opperwacht meester) van bovengenoemde dienst genaam 't Latïl, tijdens debezetting dienstdoend' o.a. in Vlaardingen werd in 1943 lid van de NSB en bleef dit tot diep in 1944; waarna hij illegaal werker werd. Gedurende deze NSB tijd colpor teerde zijn vrouw met Volk en Va derland en de heer 't Lam begeleidde haar in zijn politie-uniform ge kleed teneinde haar tegen molesta ties te beschermen. Wat zou men an ders verwachten van een politieman in wiens huiskamer conterfeitsels van Hitler en Mussolini aan den wand prijkten. Na de bevrijding werd een Zuiveringscommissie voor de Mare chaussee en de Politie te Water in gesteld; die tot taak had deze takken der Nederlandsche Politie van onge- wanschte elementen te zuiveren. Hierin hadcen behalve een paar juristen uit Amsterdam ook zit ting twee leden van de Politie te Water en enkele leden van de Mare chaussee. Wat er op de zittingen van deze commissie werd behandeld is niet bekend omdat er zeer democra tisch in de Algem. Instructies voor Zuiveringscommissies in Noord-Hol land door Luit. Kol. Schuurman een artikel is opgenomen dat den ambte naren en het personeel hiervan stren ge geheimhouding te dien aanzien oplegt. Daar het NSB lidmaatschap van 't Lam echter voldoende bekendheid genoot werd niet in twijfel getrokken wat de uitspraak van de Zuiverings commissie zou zijn; hoewel al meteen een blunder werd gemaakt, 't Lam werd tegen het uitdrukkelijk bevel van de "Toelichting op het Zuive ringsbesluit" Nr. 2410 artikel 13 lid a met meteen geschorst doch gestaakt. En deze fout niet meer goed ge maakt; zij is slechts verscherpt, 't Lam is heelemaal niet meer ge schorst en een dezer dagen'is de uit spraak bekrachtigd door den Minister van Justitie bekend geworden "Stren ge schrobbeering en overplaatsing". Verder is de kous wat betreft de zuivering af. Eest ons nog de vraag die voor schrijver al bevestigend is beant woord of er nog meer zulke fraaiig heden zijn gebeurd bij deze com missie. De dossiers zullen het ant woord te geven. Maar er is nog een staartje aan deze zaak. Bij de Politie te Water zijn hulp agenten aangesteld. Het zijn - jonge menschen die voor een groot deel uit de illegaliteit stammen en dus hun bepaalde gedachten over NSB'ers e-tf. hebben. Het zwaard van Damocles in den vorm van ontslag, hangt hun bij wijze van spreken elk uur van den dag boven het hoofd, daar zij als ar- beidscontractant in dienst zijn en om elke kleinigheid met een opzeggings termijn van een week hetgeen al is voorgekomen op straat gezet kunnen worden. 2 Januari 1946 is een cursus voor hen begonnen ter oplei ding tot Bootsman (Wachtmeester) bij de Politie te Water en nu komt het: als een der drie sportleiders is benoemdschipper 't Lam ex-NS B'er die nu zijn omgesmede NSB commando's kan laten klinken over een troep oud-illegale strijders die om hun boterham niet te verliezen," hun monc moeten houden. Het lolligste komt echter nog. Schipper 't Lam rijdt op een groote motorfiets van de POD door Neder land; op jacht naar collaborateurs. Hij komt daafvoor bij de Amster- damsche POD, bij het bureau voor Nat. Veiligheid' te Amsterdam en het Bureau voor 'Onderzoek collaboratie enz. en lacht natuurlijk in zijn vuistje om "die dummen Hollander". Moeten wij dit hemeltergend schan daal laten voortduren moeten wij onze mond' houden, omdat wij ons brood eens mochten verliezen? Is Nederland vrij? Mogen wij weer schrijven en zeggen wat waar is?" Cijfers zeggen niet altijd alles. Maar toch wel wat. En als de Jongeren-commissaris van de Ka. tholieke Volkspartij, de heer Ro_ bert, op een vergadering mede deelt, dat de Katholieke Volks, partij reeds weer 350.000 leden heeft ingeschreven, hetgeen meer is dan op het moment, dat de Partij ontbonden wer.d, dan heb ben we reden om vxrheugd te zijn; de Partij bewijst daarmede, dat ze in het katholieke volk leeft. Ia dit verband is. om mis verstand te voorkomen, nog een ander cijfer van belang. Een blaid, schrijvend over het politiek ad vies, merkte op, dat slechts 10°/o van de kiezers aan de „Partij stemming" pleegt deel te nemen. Dat is onjuist. In 1937 de laat ste groote Partijstemming na men aan die stemming over de groslijst in onze Partij 225.000 le den deel, en de Partij had toen ruim 1 millioen stemmen. Het percentage van de katholieke kie zers, dat vrijwillig aan een Partijstemming deel nam, was toen ongeveer 22%. Dat is zeer behoorlijk. En ook toen kon de Katholieke Partij er trotsch op zijn, dat zij de Partij was. waar de candidaatstelling het meest „democratisch" geschiedde! De „Volkskrant" weet intus- schen te melden, dat volgens een nadere opgave, het aantal leden van de Katholieke Volkspartij reeds 430.C00 bedraagt! tot bewustzijn komen, niet erpstig werd ingezien, is thans gebleken, dat S. door het binnenkrijgen van groote hoeveéjheden water, aan getast is geworden door de ziekte van Weil, als gevolg waarvan hij is overleden. ZIFTING BIJZONDER GERECHTSHOF Woensdag a.s. om half tien zal het Bijz. Gerechtshof van Amster dam in het Gerechtsgebouw al hier een zitting houden, waarin terecht zal ?faan de landwachler J. Moolenij. die op Oudejaars avond 1944 den moord pleegde op Arie Frans uit Heiloo; vports zul len zich wegens verraad van ille gale werkers te verantwoorden hebben L. v/d 'Wekken uit Kerk- werve en KI. de Geus uit St. Pan. cras. VORK INGESLIKT De in de strafgevangenis alhier opgesloten' C. Smit, die gearres teerd was wegens verdenking van verraad van enkele artsen, bij wie hij zich als illegaal werker had voorgesteld, heeft, naar Parool meldt dezer dagen een vork inge slikt, teneinde zich van het leven te beroven. Hij werd naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Het Chineesche persbureau „Central News" zou medegedeeld hebben, dat de Russen begonnen zijn met de evacuatie van Mand- sjoerije. Volgens een woordvoerder van het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken zullen te gen eind Juni de Britsche en te. gen eind Maart 1947 de Fransche troepen de Libanon verlaten hebben. Luit,.generaal Guy Simonds, de commandant van de Cana. deesche strijdkrachten in Neder land, heeft den wensch te ken nen gegeven, dienst te nemen in het Britsche leger, 31 Maart a.s. zullen de sociaal-democraten in de Russi. sche bezettdngs.zöne van Duitsch. landsch stemmen over de vraag, of de partij een fusie zal aan. gaan met de communisten. Tot apostolisch nuntius in België en waarnemend nuntius in Luxemburg is door den H. Vader benoemd mgr Ferdinando Cente. Tusschen Zweden en België is een handelsverdrag afgeslo ten. België zal 300.000 ton cokes leveren! Met ingang van April zal de steenkool uit het Ruhrgebied op snelle wijze naar de landen van Wbst.Europa kunnen word,en vervoerd, dank zij de heropening van het Dortmund.Eemskanaai. Uit officieuze bron wordt medegedeeld, dat Churchill 26 Maart naar Lissabon zal gaan, De eerste trein met 440 ton graan van de Unrra, bestemd voor Oostenrijk is gisteren te Weenen gearriveerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2