De veelzijdige beteekenis van de tomaat Dertienhonderd twaalf en een half millioen 3 Nieuw Noordhollandsch Dagblad TOMATEN-DAG OP „HOUTRUST" De vleeschlevering voor 1946 De „O 23" weer thuis Debarkatie Bloemfontein Twintig pius sprekende straal' De Inlichting over voorlichting DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Zwitsersche mijnwerkers in Limburg? E.V.C. en Spanje Reizende tentoon stellingen NIEUWE KOLENADER In'Belgisch Limburg HET DUURT WEL LANG! Het totaal aan belasting zekerheidstellingen DE FRANSCHE GRONDWET Jeugdcongres voor het Aartsbisdom R. K. Dienstbode Vakstudie Kluwer, Zwavelzalf 30 pet. Levertraanzalf Sarcocidi Zinkzalf P. Kommer Co. een boerderij NETTE JONGEN GEVRAAGD G. A. CON IJ N Zn. - Alkmaar MAANDAG 11 MAART 1946 Van de zijde van den Rijkstuin. bouwvoorlichtingsdienst is te 's-Gravenhage een voorlichtings dag over de tomatenteelt gehou den, in samenwerking met de Or ganisatiecommissie Groenten van de Stichting voor den Landbouw. Velen honderden interessenten uit alle deelen des lands, zoowel_pro_ ducenten als vertegenwoordigers van tomatenverwerkende onder nemingen, waren naar «Houtrust" gestroomd ten einde dewlordrach- ten aan te hooren, die daar van deskundige zijde over tomaten en de daarmede verband houdende vraagstukken, werden gehouden. Duidelijk is in de afgeloopen jaren gebleken, van hoeveel be teekenis het wetenschappelijk on derzoek kan zijn voor een betere uitoefening van het tuinbouwbe drijf, en hoe langs dezen weg de economische positie van het be drijf versterkt kan worden. Dit zei ir. v. d. Plassche, directeur van den Tuinbouw, in zijn inlei ding, waarna de heer A. Jumelet een lezing hield over het vraag stuk, welke bemesting tomaten vragen. Vervolgens werd door dr. ir. S. J. Wellensiek een voordracht gehouden over de rasveredeling van tomaten. Als richtlijn voor de toekomstige ontwikkeling der tb- maten-veredeling moet niet alleen worden gedacht aan een product, dat onvatbaar is voor meeldauw- ziekte, maar tevens aan een pro duct, dat een hoog gehalte aan vitamine c bevat. Nadat ir. Y. van Koot een le zing had gehouden over het kwee ken van zg. meeldauw, resistente gewassen, gaf ir. A. K. Zweede een uiteenzetting over de verwer king van tomaten. De tomaat is een voedingsmid del dat wij voor onze gezondheid niet kunnen missen. De tomaten komen in de eerste plaats in aan merking voor consumptie in rau- wen vorm. In het buitenland kent men voornamelijk de exten sieve teelt voor de conserven industrie; terwijl de productie in Nederland meer is gericht op on middellijke consumptie. Spr. ziet op den duur voor Nedér- landsehe tomaten een goede afzetmo gelijkheid mits men vooral met de allerbeste kwaliteiten aan de markt komt. Tal van mogelijkheden be staan er voor tomaten in de verwer kende industrieën. Men denke slechts aan tomatensap, tomatenpuree; to matensausen en soepen. Om de kwaliteit van de Nederland, sehe tomaten te verbeteren zal het noodzakelijk zijn dat men tracht een zoo versch mogelijk produet voor de verwerking te leveren. In de toe komst zal men niet van minimum- eischen dienen uit te gaan maar van maximum eischen die aan het pro duct moeten worden gesteld'. Meer dan voorheen zal rekening moeten worden gehouden met de eisehen Van het publiek. Men zal daarbij niet alleen volrijpe tomaten moeten leve. ren; maar tevens tomaten die over een hoog vitamine C gehalte be schikken. Na deze uiteenzettingen heeft ir. Riemens voorzitter van den proef, tuin te Naaldwijk op de noodza kelijkheid gewezen dat in de toe komst geen import van tomatenpuree uit andere landen voor de Nederland, sche verwerkende industrieën moet plaats hébben. Ten slotte wees de heer G. W. Beunder op de economische beteeke nis van de tomaat. Voor den oorlog In een goed bezochte vergade ring van de afdeeling Melkvee houders van den Kring Purmer- end van den L.T.B.. is het vraag fituk van de vleeschlevering uit voerig besproken. Van de zijde van het bestuur, zoowel als uit de leden, kwam zeer ernstig de wensch tot uiting dat de vleeschlevering voor 1946 verder zou worden stop gezet. De heer C. Batus, vertegen. Woordiger van den Provincialen Voedselcommi^saris voor Noord Holland te Alkmaar, zette uiteen dat het z.i. noodzakelijk was, dat de vleeschlevering nog voorloopig voortgang zou vinden. Blikvleescn is er nog slechts 4 weken in voorraad. Hm om één ons vleesch te krijgen, moet men regelmatig 1200 koeien per week afslachten. Er komt voorloopig vrijwillig nog onvoldoende vleesch aan de markt. Derhalve zal de verplichte levering voorloopig nog moeten! voortgaan. Ook na deze uiteenzetting dron gen de boeren er bij het bestuur OP aan. dat er kraohtig raaar zou worden gestreefd de verplichte levering af te schaffen. Daarnaast selde men zich voor den zwar- t'én handel met hand en taimd te bestrijden. ging 60 pet. van dé Nederlanclsche tomatenproduetie naar het buiten land'. Van dit percentage exporteer den wij 35 ot 40 pet. naar Engeland en 50 tot 55 pet naar Duiitsehland. Met den uitvoer naar Engeland zal thans wederom een begin worden ge maakt alhoewel de toegestane hoe veelheden nog niet zoo groot zijn als voor den oorlog. Voor de Duitsche zone die door de Engelschen is be zet, bestaat de mogelijkheid dat zal kunnen worden uitgevoerd wanneer wij een overproductie aan tomaten hebben. De productiekosten voor de to maten zijn zeer sterk gestegen. Het zal dan ook moeilijk zijn, om vooral ten opzichte van export van koude tomaten het hoofd te kunnen bieden aan buitenlandsche concurrentie, die het voordeel heeft van betere klimaatsomstan digheden dan in Nederland aan wezig zijn, te kunnen profiteeren. Naar wij vernemen, wordt Woensdag a.s. te 16.00 uur H.M.'s onderzeeboot „O 23" uit Indië te Rotterdam ver wacht. Bij de aankomst zullen aan wezig zijn de commandant van de zeemacht in Neder land, de commandant vau den enderzeebobtdienst, de com mandant van de marine te Rotterdam en een detache ment matrozen. De kapel van de Koninklij ke Marine zal het geheel op luisteren. De repatrieeringsdienst deelt mede, dat met de debarkatie van de 1300 opvarenden van de „Bloemfontein" Zondag middag om 12.30 'n aanvang is gemaakt. Door verschillende omstan digheden is de voorraad 20-j- kaas bij fabrikanten en han delaren belangrijk grooter dan verwacht werd. Daarom is besloten, in de eerste helft van April het kaasrantsoen uitsluitend in 20 kaas te verstrekken. De News Chronicle meldt, dat op een tentoonstelling van Duitsche oorlogsuitvindingen te Londen o.a. een „spreken de straal" wordt gedemon streerd. De Duïtschers maak ten van dit systeem o.a. ge bruik tijdens den oorlog in de woestijn. Zij konden er een afstand van ongeveer vijftien kilometer mede overbruggen. De Minister-President heeft een commissie geïnstalleerd, die de regeering van advies zal dienen over de totale van de overheid uitgaande voorlichting. In parlementaire kringen heeft men den indruk gekregen alsof Minister Spaak -het voornemen heeft een kabinet te vormen, be staande uit socialistische politieke personaliteiten en uit technici, die geheel boiten -de partijen staan. Een dergelijk kabinet zou in beide vergaderingen een meer. derheid vinden, die het in staat zou stellen te regeeren. Door de uivoering van een be perkt programma zou deze re geering het land uit de impasse halen, waarin het zich thans be vindt, ten gevolge van de onver- eenigbare standpunten der poli tieke partijen. Een delegatie van de Ne- derlandsche mijnen is naar België gegaan om daar te on derzoeken de mogelijkheid van tewerkstelling van Zwitsersche mijnwerkers in de Limburg- sche kolenindustrie. Het is nl. bekend, dat op het oogenblik België een 1000-tal Zwitsersche mijnwerkers in dienst heeft. De E.V.C. deelt het A.N.P. mede, dgt door haar aan den minister-president een telegram is verzonden, waarin zij er bij de regeering op aandringt, de handelsbetrekkingen met de Spaansche regeering te ver breken en alle transportarbei ders en zeelieden oproept, de export naar Spanje stop te zet ten, als eerste maatregel om alle handel met Franco-Spanje te doen ophouden. Na overleg met verschillende Ministeries neemt de Regeerings. voorlichtingsdienst ook een con trole en coördineerende positie in ten aanzien van de overheids bemoeiing op het gebied van jaarbeurzen en tentoonstellingen- De K.V.D. zal op het gebied van tentoonstellingen uitslui tend tien behoeve van ministeries en officieele instanties wefkzaam. zijn. Er zullen hoofdzakelijk in zendingen worden georganiseerd en verzorgd voor in binnen- en buitenland te houden jaarbeur zen en tentoonstellingen. -In de Belgische provincie Lim burg is een kolenader ontdekt, die zich over een oppervlakte van 3.724 hectaren uitstrekt. Proef nemingen hebben aangetoond, dat de kolen zich bevinden tot op een diepte van 1400 meter. De productiecapaciteit van dit ter rein wordt geschat op 700 mil- lioen ton steenkool van goede hoedanigheid. In welk stadium verkeert de voorbereiding van de berechting van he vele Duitschers, in het bijzondgi die van den S.D. en van de Gruene Polizei, die zich tijdens de oorlogsjaren in ons land aan zooveel diefstallen, mis handelingen, moorden en andere misdaden tegen het Nederland- sche volk hebben schuldig ge maakt? Naar een antwoord op deze vraag bijna een jaar na de bevrijding zijn stellig velen in den lande nieuwsgierig en het Kamerlid Goedhart heeft zich tot hun tolk gemaakt, door een al dus geformuleerde schriftelijke vraag te richten aan den Minis ter van Justitie. i.OE IRAAN.SE KWESTIE Het ministerie van Financiën heeft de publicatie van den stand der Rijksmiddelen hervat. Voor de inkomstenbelasting, boekingstijd- vak 1945-'46, was eind Januari slechts 1,7 millioen ten kohiere gebracht, voor de vermogensbe lasting 14 millioen, voor de onder nemingsbelasting 16 millioen, alle zeer lage bedragen, waarbij de vermogensbelasting welker normale opbrehgst op 50 millioen kan worden geschat nog het minst slechte figuur maakt; het hoe en waarom van een en ander wordt uitvoerig toegelicht. De ze kerheidstellingen hebben er voor gezorgd dat de schatkist niette min zooveel mogelijk werd „ge voed"; in Januari 1946 werd uit dezen hoofde 115.5 millioen ont vangen. Aan zekerheidstellingen werd t.e.m. Januari 1946 geind 716.2 millioen; aan het einde van die maand moest nog worden in gevorderd 596,3 millioen. De Vennootschapsbelasting ver toonde eind December 1945 en eind Januari 1946 voor het boekingstijdvak 1945-46 een debiteurensaldo van 36.9 millioen; de Vermogensbelasting van' lichamen 8.4 millioen. Dit betreft de aanslagen welke in 1945 zijn tot stand gébracht en is bij lange na niet wat normaal mocht worden verwacht. Ook ten aanzien van die belastingen zijn zekerheidstellingen opgelegd. De Grondbelasting 1945 heeft het bedrag van 22.1 millioen aan opge legde aanslagen ten bate van het Gemeentefonds bereikt. De opbrengst van de Loonbelasting bedroeg in 1943 191 millioen; in 1945 179:5 millioen. Na de bevrijding werd in 1945 per maand gemiddeld 22 mil lioen ontvangen. In Januari 1946 be llepen de kasontvangsten 26 millioen. Van de accijnzen haalde de be langrijk verhoogde tabaksaccijns een maandopbrengst van 9.8 millioen (jaaropbrengst 1939 f 39.5 millioen). De accijns' op gedistilleerd bracht het tot 2.9 millioen onder de be staande omstandigheden van rant soeneering een hoog bedrag (1945. 11.4 millioen). De bieraccijns bracht in 1945 17.4 millioen op; in Januari 1946 1.8 mil lioen. Ook hier zijn de tarieven ge wijzigd; de maandopbrengst is laag omdat de accijns van voorraden bier, aanwezig bij het in werking treden van de laatste accijnsverlaging; moest worden teruggegeven. De suikeraccijns boekte een op brengst van 1,9 millioen (1939 75 millioen met inbegrip van de cri- sisQpcenten). De omzetbelasting gaf een maandopbrengst van 21.4 millioen. Januari is een van de vier top- maanden, omdat in deze maand de kwartaalafdrachten geschieden. (1943 200 millioen, 1944 173 mil lioen). Gelet op de prijsstijging is de opbrengst van Januari 1946 derhalve laag. 0- S, Sf^f ~1 k A$ERBEmjAJ^I=E=== l fl/CCDKSJEai. RUSSISCHE STAATS. 3 VEL DEN. NOB DOOR Ü.S.S.R BEZET. O LI EL E101 NS E At EüZi Het kaartje geeft een beeld van de Engelsche en Russische belangen in Iran en de situatie van de olievelden aldUar. In de provincie Azerbeidsjan (Iran) worden eveneens olie velden vermoed, en hier zijn reeds boringen verricht. De MRP de partij der katho lieken heeft besloten de alge- meene principes^ welke Vincent Auriol, de socialistische president van de nationale constitueerende vergadering, in een ontwerp van de Grondwet heeft neergelegd, te aanvaarden. Een verklaring der partij zegt, dat deze beslissing is genomen met het oog „op het ge vaar voor het land door een lang durige oneenigheid ten aanzien van de Grondwet". De voorstellen, welke Auriol in een brief aan de leiders van alle parlementaire groepen heeft doen toekomen, omvatten de volgende hoofdpunten: 1. een enkele sou- vereine kamer; 2. een opperste raad van het Fransche rijk, voor- drie jaar gekozen, welke over alle door de kamer aangenomen wet ten advies verstrekt, waarna de kamer voor dfen tweeden keer over de wetten stemt. 3. Een economische raad van ongeveer 125 leden, welke over alle economische en financieele wetten, behalve de begrooting zou worden geraadpleegd. 4. De president van de repu bliek zou „beschermer van de grondwet" zijn, zou de kabinets zittingen presideeren, maar geen stem hebben in de beslissingen van het kabinet. Hij zou door de kamer en den oppersten raad wor den gekozen. 5. De minister-president zou worden gekozen door de kamer op voorstel van de president, na overleg met de partijen. 6. de kamer zou voor 5 jaar worden gekozen. Zaterdag 23 en Zondag 24 Maart wordt in Utrecht een congres gehouden door de ge. zamenlijke jeugdstandsorganisa. ties, te weten: de Katholieke Arbeiders Jeugd, de Katholieke Jonge Middenstandsvereenigirig en de Jonge Boeren- en Tuin- dersbond. Hieraan zullen deel nemen vertegenwoordigers uit alle plaatsen van het Aartsbis dom, Er worden duizend jonge mannen verwacht. Eenige en algemeene kennisgeving Heden ontvingen wij na een langdurig wachten van het Departement van Marine het ontstellende bericht, dat onze lieve zoon, broeder, oom en zwager MARTINUS SMORENBERG stoker ie kl. bij de Kon. Nederl. Marine op H.M.\Java bij de slag in de Javazee om het le ven is gekomen. Zijn diep bedroefde ouders,' broer en zusters W. SMORENBERG Schoutenstr. 15 Alkmaar. Maart 1946. De gezongen uitvaart zal worden gehouden Vrijdag 15 Maart a.s om 9 uur in de St. Dominicuskerk te Alkmaar. De Heer en Mevrouw ABEN-RUPERT geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter BARBARA ELISABETH MARIA Wij noemen haar BETSY Hoorn 10 Maa»t 1946, Groote Noora 61. Gevraagd: bij Th. Swart, Kanaalweg 116. Heiloo Ter overname gevraagd: geheel of gedeeltelijk liefst bijgewerkt. Administratiekantoor H. W. VAN BREDERODE H 3, Tuijenhorn, Haren karspel, el. K 2269-256. Te koop: AVONDJAPON maat 42, na 8 uur. Verdronkenoord 14, Alkmaar. ter behandeling v. schurft Firma Drogisterij Voordam 7 Alkmaar BRUSSELSCHE KANTEN Trouwjapon met onderjurk te kbop of te ruil voor twee buitenbanden 28 x 1 Va. Rijksstraatweg A 434; fïeiiloo 2 x bellen. Te koop aangeb. COUPON- STOF voor heerencostuum met l'innen. Adres1 te bevra gen bureau v. d, blad. Te koop gevraagd: SJOELBAK met schijven H. QUANT Achterweg B 152 te St. Pancras. Te koop: compleet inboedel- tje voor jongeluli die wen. schen te trouwen. A. ÖEET- OOM Middenpad 1 Bergen NH Te koop ongev. 2000 Kg. BEST HOOI bij J. H. ROO- ZENDAAL B 100 Middenweg te Heer Hugowaard N. Te koop: Electr. Waschmacli. en 1-pers. ledikant met bed. G. GROEN Kogendijik 78 te Bergen NH. Te koop: een FORNUIS voor centrale verwarming en ko ken. P. Jaspers Zijdewind 160a te Oude Niedorp. Te ruil aangeb.: z.g.a.n. lange z. leeren JAS voor RADIO. KERKSTEEG 10 te Hoorn. Te ruil: 3 broeiramen met glas voor 3 pond Pooltabak. TH. PAUW, Wervershoof. Wordt te huur gevraagd voor direct: 1540 H.A. Onverschillig waar. Moet prima weiland zijn. Huurder wil even tueel de geheele iirwenta. ris overnemen en de huur 1 iaar vooruit betalen. Aanbiedingen aan agent NNHD. A. Kaag. Zwaag- diik ter opleiding in de Zagerij bij HOUTHANDEL

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4