Belangriske gemeenteraads vergadering van Zijpe l 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek DINSDAG 12 MAART 1946 DIN DEN HELDER KAZEMAT IN BRAND Bij Falga was brand uitgebro. ken in een voormalige Duitsche kazemat. Politie en brandweer werden terstond gealarmeerd en bluschten dezen brand met duin zand, daar ter plaatse geen wa ter aanwezig is. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kwaad willigheid van een paar jongens: de politie van Juiianadorp stelt een uitgebreid onderzoek in, DAT GAAT NIET OP Uit een aantal gelegenheden, dancings enz., zijn verschillende personen berieden 18 jaar ver wijderd. Het is goed, dat daar nu eens nauwkeurig op wordt toe gezien, want het werd den laat- sten 'tijd met al dat jonge volk wel wat erg. POLITIEBERICHTEN Tegen een aantal personen, die 's avonds zonder licht fietsten, werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl bovendien nog een dames rijwiel werd aangetroffen, dat onbeheerd stond. Verder werd door een aanrijding een straat lantaarn op den Ruygweg omver gereden. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Met verwijzing naar de heden geplaatste advertentie voor kie zers en kiezeressen over het stemmen bij volmacht, wordt er de nadruk op gelegd, dat dit op 15 Maart as. moeten geschieden. Vrouwen van militairen b.v. en andere personen, die bij Vol macht moeten stemmen, kunnen zich voor alle mogelijke inlich tingen wenden tot de in de ad vertentie genoemde heeren, die volledige inrichtingen zullen ver schaffen over den te bewandelen weg DE STRAAT OP Er wordt ons dikwijls verteld, dat er zoo op een dag veel ge beurt in een stad, vooral als je den heeien dag langs de straat loopt. We kunnen dat begrijpen, maar niet iedereen heeft tijd ge noeg, om een dag op straat ver blijf te houden. Om de proef op de som te nemen, hebben we verschillende uurtjes zoo'n strooptocht langs 's heeren we gen van Den Helder gemaakt, en eerlijk gezegd beviel dat best. Vooreerst spreek je veel men. schen en dan doe je aliicht aller lei dingetjes op, zoodat niet kan gezegd worden, dat er nu eens niets te beleven valt. Zoo zwervend kwamen we te recht in de buurt van het politie bureau. Daarbinnen is dikwijls genoeg' van alles mee te maken, maar buitenLuistert u dan maar eens naar dat stelletje jon gens, dat er zoo juist uit komt. Wanneer je dan een beetje ver dekt opgesteld eventjes goed luistert, noor je van alles. Aan hun praten te merken zijn ze juist op het bureau voor een en ander onder handen ge nomen: ,,Maar wij verraden nie mand. Jij hebt dit gestolen en ik héb dat gedaan, allemaal evenveel, maar een ander er bij .daar beginnen we niet aan. Zoo redeneent de moderne jeugd, die van een diefstalletje een doodgewoon handelszaakjemaakt van jii dit en ik dat. De politie zal zich met dit stelletje wel eens achter de ooren krabben, om uit te visschen, hoe die weer wat fatsoenlijk gemaakt kunnen worden. Het 'eenigste 'middel is wel: flink laten werken, tot ze des avonds geen handen meer aan d'r rijf hebben, dan zijn ze mis schien ook te moe om hun han den te gebruiken voor veAeerde dingen. Wat Verder hoor je allerlei on rustig gemompel, dat er maar eventjes zeventien S.S.-ers zijn ontsnapt. Noem dat maar niets. Wij er op af en uitzoeken wat er van waar is. In je gedachten zie je al mooie stukjes onder je pen groeien. Maar bij nadere informatie is" ook dit weer loos alarm. In de Buitenhaven verdwijnt juist een boot in de richting Texel, vol menschen. die, naar we hooren, de aanvullende gas ten zijn voor het interneerings. kamp „De Vrijt". Bovenop de wachten, die het in open zee wel gemakkelijk zullen hebben. Aan de kade een paar Gezagmannen, brij, dat ze niet mee hoeven. „We hebben al genoeg te doen." Het is ze anders niet aan te zien en trouwens hebben ze zich vrij willig er voor gegeven. Maar ja, uniform en andere gemakken zijn soms verlokkelijker dan het gewone werk, dat er bij komt. Hier een praatje met een Volkspartijer over de komende verkiezingen en hoe de uitslag zal zijn. Den Helder maakt zich niet al te druk op dit gebied, behalve dan dat er de laatste weken een uitgebreide propa. gandaploeg begon tie werken. Misschien dat op die manier de menschen wat worden wakker geschud ook op ander terrein van het vereenigingsleven, want ook daaraan is hier nog heel wat te doen. Een veld dat met recht nog braak ligt. K.K. Werk. lieden, Hanze enz. enz. De menschen, die ons de tip gaven eens langs de straat te zwerven, hadden gelijk. Er is buiten meer te beleven, dan achter een bureau SCHAGEN DE KERMIS Ten raadhuize heeft de ver pachting plaatsgevonden van de standplaatsen voor de a.s. kermis. Drie en dertig inschrijvingen wa ren binnengekomen; door Burge_ meester en Wethouders werd het volgende gegund: J. Sipkema en Zn., Groningen, een autorace baan voor f 1025.J. Breek, Broek in Waterland, een Turk. sche Schop voor f 45.R. Vader Winkel, een luchtschommel voor f 276.M. Bos, Amsterdam, een zweefmolen voor f 725.G. Rouwhof, Amsterdam, een kleu- terrijwielbaantje en een vlieg- bomsport voor f 150.Gebr. Koek, Beverwijk, een draaimolen voor f 81.95: K. Krap, Oude Nie. dorp. een schiettent voor f 300.- Jb. Wipprecht, Purmerend, Hoofd van Jut voor f 7.50; A. J. van Donselaar, Amsterdam, een Kijk. tent voor f 40,J. H. de Jongh, Brielle, een duikbootspel voor f 15.—; B. W. L. Vos, 's-Herto- genbosch. een grabbelton voor f 5.G. J. Buisman. Hilversum, de pyramidesport voor f 120 en een cactusspel voor f 90.J. Dobber, Amsterdam, een horos, coop (waarzeggerstent) v. f 17.50. RK. ARBEIDERS BEWEGING Vrijdagavond belegt de afd. Schagen van het K.K Werklie denverbond een vergadering in café „De Roode Leeuw", alhier. De besprekingen betreffen hoofdzakelijk de voor aansluiting irf aanmerking komende perso nen uit Kolhorn, Barsingerhorn e.o Zij worden dus vooral ver zocht aanwezig te willen zijn HALFWEG—SCHAGEN 1—4 Schagen boekte na vijf gelijke spe len in Halfweg een verdiende over winning en waren alle kansen benut geworden; dan waren het zeker dub. bele cijfers geweest. Slikker opende na ongeveer 20 min. de score met 'n beheerscht schot en hoewel het aantal kansen legio was duurde het tot 5 min. voor de rust voor Schoorl den voorsprong tot 20 vergrooten kon; terwijl hij daarna thans op buitengewoon fraaie wijze no. 3 in de touwen kopte. Na rust kwam Halfweg iets meer in den aanval en tenslotte slaagde de midvoor erin doelman Slikker te passeeren. Stam profiteerde weinig minuten later van een misverstand tusschen back en keeper en bracht oe stand daarmede op 41. Schagen bleef tot het einde toe veel sterker en slechts aan het goede werk van den doelman en een flinke dosis pech was het te danken dat het bij 41 bleef. BREEZAND NOGMAALS: COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST Daar de arbeidsovereenkomst intusschen eenige wijziging heeft ondergaan, volgen hieronder de loonen en tarieven, die de werk gevers. en werknemersbonden in 't bloembollenbedrijf zijn over eengekomen en welke vanaf 4 Maart jl. in alle bloembollenbe. drijven gelden. A. Arbeidstijden: Gedurende de maand Maart van 's morgens 7 tot 's avonds 5.30 uur met 15 min. schafttijd. Gedurende April t.'m. October van 7 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds ('s avonds 15 minuten schafttijd). B. Loon voor vaste arbeiders: Gedurende het geheele jaar 39.per week. Losse arbeiders 6 maanden 39.per week, echter de maanden nalf Mei tot half No vember 45.-. Jeugdige arbeiders volgens ge bruikelijke schaal. Boven dit loon zal de werk gever 2.per week bijdragen m het pensioenfonds. Voor arbeiders van 18 tot 21 jaar 1 per week, C. Aftrek van de arbeidslöo. nen buiten de loonbelasting: Pensioenfonds 2.per week. Jeugdige arbeiders (18 tot 21 jaar) 1.per week. 1 pet. ziekteverzekering. 2 pet. ziekenfonds. D Tarieven voor stukwerk: 20 duim delven t 1.10. 24 duim delven f 1.40. 30 duim delven f 1.80. Spitten, een steek met schuim (zonder meststrooien) f 0.36. Mest doorsteken, een steek f 0 33. Mest prakken met een wagen mest f 0.28. E. "Planten: Hyacinthen 0.65, Tulpen f 0 55, Narcissen f 0.60, Irissen 0'.50, Crocussen f 0.60. Alles van'den wagen af te halen. F, Rooien: H'yacinthen 0.65, Tulpen 0.60, Narcissen 0.55, Irissen 0.65, Crocussen 0.60. Alles alleen rooien Tenslotte dient er nog op ge wezen te worden, dat op de na leving van deze loonen en be palingen streng zal worden ge let. TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Alice Mary, dochter van Jacob van der Kooi en Frouwtje Dijksen; Lucien, zoon van Jozef Arthur de Laet en Magdalena Eugenie, de Kind; Jannetje, dochter van Jan Trap en Alida Johanna van Groeni gen; Maartje Henderina, dochter van Gerrit Pieter Koorn &n Eli sabeth Stark; Geertruida Willy, dochter van Jan Zoetelief en Willy Louise Langeveld; Corne. lis Pieter, zoon van Hendrik Sij. brand Donker en Trijntje l—a- sina Hemelrijk. Ondertrouwd: Willem Zijm en Jannetje van Heerwaarden; Cor nells Roeper en Antje Koopman; Cornelis Visser en Grietje Na. siena Henstra. Overleden: Wijntje Vermeulen, 68 jaar, vr van Jan van Koot; Marretje Boon, 87 jaar, wed. van Cornelis Vlas, eerder wed. van Nanne Tuinder. Gevonden voorwerpen: Kin. dercgmisole, ceintuur, hond, wanten. WIERINGERWAARD POLDER WIERINGERWAARD De Polder Wieringerwaard verga derde onder leiding van den waarn. voorz. den heer P. Visser. Afwezig was de heer K. Kater. Ingekomen is een schrijven van het Prov. bestuur houdende goed keuring betreffende het bemalings_ plan en tevens wat betreft het we genplan zich in verbinding te stel len met het Staatsboschbeheer. Een schrijven was ingekomen dat de heer A. Bot is benoemd als Heemraad. De voorz. felic.teerde den heer Bot met zijn herbenoeming en hoopt op prettige samenwerking. Van den heer K. Kater was be richt ontvangen dat hij bedankt als Hoofdingeland. Vervolgens deelde de voorz. een en ander mede over het bemalings plan. Er werd nog geen vast besluit genomen. Tocht moet er iets ge beuren al wordt 't dan ook een dure geschiedenis; 't dag. bestuur durft het risico niet aan om 't af te wachten. De heer A. Borst zou het wel willen afwachten. Misschien is het over een paar jaar goedkooper. De opzichter vindt het gevaarlijk om zoo door te gaan. Na breedvoe rige discussie wordt het volgende voorstel met op een na algemeene stemmen die van den heer A. Borst aangenomen. Aanschaffing van nieuwe Worthing pompen met korte zuigbuizeh voor de prijs van 55.000 vrijblijvend. Aangezien alle prijzen zoo zijn gestegen wordt afgezien van het plan de Lange n.l. zaagbuizen tot in de Molenvaart. Ook het krooshek zal- niet gewijzigd worden. Deze kosten waren geraamd' op 65000. Een voordracht voor de benoeming van een waarn. Dijkgraaf wordt op gemaakt met als no. 1 de heer P. Visser; nr. 2 de heer C. Schenk; na dat de heer A. Bot had bedankt en nr. 3 de heer J. Blaauboer. Een voordracht voor Heemraad inplaati van den heer P. Visser geeft aan als nr. i de heer C. Boekei; nr. 2 de heer A. Rezelman nr 3. de heer D. J eipmink. De rekening over 1944 werd vast gesteld met de volgende cijfers:, ge wone dienst ontvangsten 50.775.70; uitgaven 36020; saldo 14755.70. Kapitaaldienst sloot in ontvangst en uitgaaf op 4990. Voorz. dankt de Commissie voor hun bemoeiingen en den penningm. voor zijn richtig beheer. Bij de behandeling der begrooting werd besloten de salarissen van het personeel met 25 pet. te verhoogen. Voor secretaris en penningm. boven dien met 100 duurtetoeslag. Het salaris van opzichter Groot werd gebracht van 2000 op f 3000. De begrooting sluit op een bedrag van 48.493.94 met een post on voorzien groot 5968.46. BENOEMD Onze plaatsgenoot de heer A. fW. J. Mul is fjénoemd tot secre taris van 't Ambacht van West- Friesland de Vier Noorderkoggen met standplaats Medemblik. De heer C. Bakker Cz., thans controleur-stamboekhoude'r van de Fokvereeniging alhier, is be noemd tot hoofdcontroleur bij den Hoofdcontröledienst in N. Holland van de Prov. Commissie tot bevordering van de Veefok kerij, standplaats Alkmaar. Voor den heer Bakker, die gedurende 17 jaar hier werkzaam is ge weest, voorwaar een mooie pro motie Voor de leden van den Maan dagmiddag bijeengekomen Zijper gemeenteraad lag een zeer om vangrijke agenda ter afhandeling toen Burgemeester Mr. D. Bree- baart de zitting te klokslag 3 uur opende. Het raadslid Klaver was niei op komen dagen, volgens collega's wegens niet verstrekken van rij wielbanden door den distributie- dienst. In verband met de ziekte van Secretaris De Boer, welke juist hersteld dezen dag voor het eerst weer in functie was, werden de notulen uitgesteld tot de volgende bijeenkomst. Het bekende adres der gemeente Standdaarbuiten vormde dan een uitvoerig onderwerp der bespre kingen. Voorzitter had deze kwestie voorgelegd aan de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten, doch deze gaf, gezien het feit dat het geen algemeene gemeentezaak was, het advies hieromtrent zelf een beslissing te nemen. De heer Jansma gaf als zijn meening te kennen, dat de ge meente er telkens op diende te hameren, dat de getroffenen nu niet nog eens benadeeld moeten worden en deelde in geen enkel opzicht de inflatievrees van den Minister. Op de vorige vergadering werd aangedrongen op het zoo doel hef. fend mogelijk hanteeren van het verhaalsrecht op de onderVeo- ningspHchtigen van de. bij het B. A. ondergebrachte, armen Ter dezer zake is een uitgebreide correspondentie gevoerd met de Armenraad te Alkmaar Dit bad vooral betrekking on de vraag, of de door deze instelling geor ganiseerde onderzoekingen wel aan hun doel beantwoorden, het geen in twijfel getrokken werd, omdat menigmaal gebruik ge maakt werd van gemeenteboden. Wat de rverhaalsmogelijkheden betreffende de verpleegden in het tehuis „Buitenzorg" aangaat kon de voorzitter de verheugende me- dedeeling doen, dat inplaats van 'de geraamde f 5900 reeds f 9000 voor dit dienstjaar is ontvangen. Met betrekking tot de riet kwestie, kon voorzitter berichten, dat het Polderbestuur van Zijpe besloten heeff om de pachters op te dragen onverwijld het nog staande gewas te scheren, en in de toekomst telkenj are in de periode van 1 tot 25 Jan. dit werk te verrichten. Hierdoor zullen dus voortaan geen sneeuwbanken meer ontstaan. Hoewel op het adres inzake net vervoer van schoolkinderen door de busdiensten geen antwoord is ontvangen, kan tot genoegen van den raad geconstateerd worden, dat thans weer abonnementen worden uitgegeven en zelfs de scholieren voorrang hebben. De vrees van enkele raadsle den over de door de Duitschers verboden schoolboeken bleek on gegrond. Alle schoolhoofden be richtten, dat de boekjes zonder uitzondering weer in gebruik waren, en enkelen zelfs, dat deze ook tijdens de bezetting gewoon in gebruik zijn geble. ven. Dat de slooten achter de wo. ningen dicht raken, is een poi. derkwestie. Veelal is het echter eigen schuld. Niettemin zal de Polder zich ér voor aanspannen, om dit- euvel uit de wereld te elpen. Over de vraag of in het Stolpe. Kolholn Kanaal ter hoogte van Schagerbrug een aanlegsteiger gebouwd moe* worden, o-nfspon zich 'n wijdloopige discussie. Tot slot merkte de voorzitter op, dat zulk een steiger veel te groo*e onkosten met zich brengt, naar verhouding tot het rendement. Zoowel te Schagen als te Stolpe bevinden zich zeer goede laad- en losplaatsen, terwijl het ver dere vervoer in de gemeente toch per auto gaat. Deze zienswijze werd 'enslotte door de raad als juist bevonden, en zag men van verdere actie af, Boomen langs de wegen plan! ten is uiteindelijk ook een zaak die grootendeels de polder aan gaat. Men heeft zich hiermede verstaan eri zal het eventueel uitvoeren na overleg met een -Je; kundige, aldus voorz. Op advies van he' bétrokken schoolhoofd en omdat het wettelijk niet is toegestaan, be sloot de raad geen tegemoetko ming in de kosten van vervoer te verleenen aan den heer A. Bakker ten behoeve van zijn beide dochters die onderwijsin richtingen 1e Den Helder en Alk maar bezoeken. Het verzoek tot het C.D.K. voor weder invoering van een Distributie-bodedienst verwierf onverdeelde instemming van alle raadsleden, en men verzocht het te bevorderen, dat dit zoo spoe dig mogelijk zijn beslag krijgt. Dit is een zaak waarnaar alle gemeentenaren langen lijd reik halzend hebben uitgezien. Vervolgens besloot de raad met algemeene stemmen het in standhouden van de Bijz. Neu trale Kweekschool te Den Hel der te bevorderen, door aan leerlingen uit deze gemeente een studiebeurs van pl.m. f 200 per jaar te verleenen.Daarte genover zal men de leerlingen verzoeken, indien mogerijk, Tiun eerste 5 practijkjaren tenminste in meewerkende gemeenten door te brengen. De heer Nannis noemde het feit, dat men dit geen rijks school heeft gemaakt een be treurenswaardig verschijnsel en dit op het motief dat Den Hel der noodlijdend geworden is. De oorzaak ligt in ae oorlogsellen de. Is men dan nog niet over tuigd van de treurige onderwijs toestanden ten plattelande? Spr. stelde voor deze zaak door té geven aan de Vereen, van Ned. Gemeenten. Aan de onderwijzeressen, Mej. Tichelaar te Oudesluis en Mej. Groot te Burgerbrug, besloot de raad eervol ontslag te verleenen resp per 28 en 29 Maart a.s, zulks wegens hun onderschei! 'enlijke oenoemingen te Den Helder en Aeidenhout-Bentveld. Na een langdurige comitézitting ging de raad over tot het benoemen van een schoolhoofd voor Burger- brug. In 3 achtereenvolgende stem- m.ngen kregen zoowel c.e lste als de 2de van de voordracht resp. de heeren W. Blijenburg te Koog a. d. Zaan en Adr. Boll te St. Maartens brug telkens 5 stemmen. Bij loting kwam tenslotte de heer Blijenburg uit de bus. Dan benoemde de raad leden van de commissie tot wering van schoolverzuim voor de dorpen 't Zand, Oudesluis, Schagerbrug. St. Maartensbrug, Burgerbrug en Pet ten (O. L. Scholen). Op basis van een bedrag van 11.98 per leerling besloot men voorts aan de besturen van de R.K. Parochieele scholen te 't Zand en Burgerbrug een voorschot van 3234.80 en 898.50 te verleenen. Het spook der noodlijdendheid verjaagd. De raad nam dan, volgens Voorz., een prettig besluit door de Suppl. Begr. 1945 in te trekken als gevolg van de omstandigheid dat de on dernemersbelasting over dat jaar niet het geraamde 15000 had opgeleverd doch 51000. Het tekort voor 1946 van 36000 is hiermede precies overbrugd. Ook de begroo ting voor d t jaar wijzigde men dienovereenkomstig. Volgde goedkeuring der rekeningen over 1943. De gewone dienst sloot met een saldo van I 15154.77; de ka pitaaldienst nadeelig met 37120; de rekening van het B.A. met voor- deelig 1281.21 en die van het Al gemeen Weeshuis Idem op 900.53. Een noodschool te Petten. Te Petten wordt thans onderwijs gegeven in de Doopsgez. Kerk (1 lokaal). Wegens de lr eruitvloeiende ernstige bezwaren voor het onder wijs stellen B. en W. voor een 2 lo- kalige noodschool te bouwen op den Dijk tusschen de Hazopolder en Hiervoor heef* de gemeente reeds een houten barak uit de Krijgsbuit aangekocht. Verwacht wordt dat de eerste reeks jaren van de bouw eener definit eve school nog geen sprake kan zijn. De noodschool zal vermoedelijk een 10 jarig gebruik overleven terwijl; de totale kosten 7000.zuilen bedragen. Aangezien voor de kerk reeds een huur van 300 moet worcïen betaald is de ge meente niet eens zoo duur uit. Het geheel plan werd zonder wij- Zieing aanvaard. De heer Jansma bepleitte daarna uitvoerig het beschikbaar stellen van een deugdelijke woning aan het schoolhoofd de heer Geensen. Men zal trachten hiervoor een op lossing te vinden in overleg met het Hoogheemraadschap; dat aldaar noodwoningen voor zijn werknemers heeft. Zoodra ce eerste 25 steenen wo ningen te Petten zullen verrijzen zal men er hem een toewijzen. Uitbreiding Openb Begraafplaats Voorzitter deed hierna de eerste mededeelingen omtrent de voorge nomen uitbreiding van de Begraaf plaats te St. Maartensbrug. Het is de bedoel ng dat deze dubbel zoo groo'A wordt door bijtrekking van achterliggende 86 A., welke opge hoogd moeten worden tot 90 cM. hoven het niveau van het bestaande kerkhof. de tusschengelegen sloot dempen en rondom te beplanten met een haag. Bovendien zal het geheele water- pe'I rbndom, door een klein automa tisch inschakelende bemaling worden verlaagd. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de D.U.W.; waardoor 90 pet. van de kosten wor den vergoed door het Rijk. De uitvoerige mededeelingen om trent den herbouw van het dorp Petten zullen wij morgen in ons blad weergeven. Na een weinig opleverende rond vraag volgd'e sluiting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2