Reünistenvereeniging van de L.O. opgericht PETTEN zal weer herbouwd worden 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Overigens geen afzonder lijke ex-illegale bundeling Brandstoffenkaart zorgvuldig bewaren Prijzen van akkerbouwproducten WOENSDAG 13 MAART 1946 V Gistermiddag kwam in Hotel Irene het district Noord-Hol land boven het IJ van de vroegere „Landelijke Organi satie" in vergadering bijeen. „Vcor de laatste maal" was er aangekondigd; maar dat het daarmee wel los zal loo- pen, bleek uit de ter tafel gebrachte plannen, die min stens het voortbestaan van een reünistenver. voorstellen. Iedereen kende iedereen. Han den werden gedrukt, men infor meerde naar net welzijn van tal— looze gemeenschappelijke kennis sen en telkens werden weer gezichten ontdekt, die men ooit eerder had gezien, maar waarvan men niet meer wist waar. Totdat bij nadere kennismaking bleek, dat men allebei bij de droppings behulpzaam was geweest. Niet- ingewijden zullen wellicht hebben kunnen denken, dat alle aanwe zigen één groote familie vormden; slechts als „Oom die-en-die' en jongere mannen alleen als .Ka- rel", of „Anton"; of men doo- de beperktheid van het vocabulaire soms met termen als „Karei I", „Willem II of „Leo de Dertiende" is moeten gaan werken....? Ook de Zomerdijk was present. Naast Frits den Zwerver werd hij met bijzondere onderscheiding door den heer C. Haeck, oud voorzitter van de L. O. uit den kop van Noord-Holland genoemd. Het deed spr. veel genoegen tnans aan deze families iets te kunnen presenteeren in ruil voor de on schatbare diensten, die zij aan L.O. en K.P. hebben bewezen. In dezen lof werden tevens alle da mes betrokken; zij hebben in geen geval minder voor het vaderland gepresteerd dan de mannen. Alvorens over te gaan tot de bespreking van den toekomstigen organisatievorm der L.O. en K.P- herdachten a'llen staande door het in acht nemen van twee minuten stilte de talrijken, die bij het ver vullen van hun plicht voor het vaderland zijn gevallen. De kwestie van het organisatie plan lokte een langdurige en diep gaande discussie uit. Hoewel men algemeen inzag, dat een bundeling niet a priori dient te worden ver worpen. omdat toch niet naar de stem van de Illegaliteit wordt ge luisterd, waren eenige aanwezigen van meening. dat de stem van de voormalige illegaliteit in de hui dige constellatie der politieke ver houdingen het meest-effectief tot uiting kan worden gebracht in de vertegenwoordigende colleges; in verband met dit feit be pleitte men het lidmaatschap van politieke partijen. Zij die dat standpunt huldigden zou den de activiteit der voorma lige L.O. en K.P. beperkt zien tot het organiseeren van reüniebijeenkomsten. De heeren Haeck en Frits de Zwerver wezen enthousiast op de noodzakelijkheid voorloopig nog dicht bij 'elkaar te blijven. De sfeer van offerbereidheid en oprechtheid moet bewaard blij ven Resultaten van deze samen werking zijn reeds thans te zien. De verzorging der na bestaanden van de slacht offers van het verzet, het heden tot stand komen van het Alkmaarsche Tribunaal zijn feiten, die wijzen op den invloed, die van de voor. malige Illegaliteit uitgaat. Daar echter de vergadering zich niet definitief kon uit. spreken over de te kiezen basis van organisatie, hakte de voorzitter den knoop door met de vraag of iemand van de aanwezigen tegen een reünistenvereeniging was. Aangezien tiegen een derge lijke vereeniging niemand bezwaar had, werd de orga. nisatie op dezen grondslag gesticht Als punten van werkzaamheid noemde de heer C. Haeck de zorg voor de nagelaten betrekkingen, het organiseeren van herdenkin gen «n het toezicht op de rechten der oud-illegale werkers. Met algemeene instemming nam men kennis van het voorstel van het bestuur, om aan de bewoners van den Zomerdijk den „Voorlooper op liet Gedenkboek", het „Gfedenkboek" en een herin, neringsplaquette aan te bie den. In een geestdriftige speech spoorde de heer H. Bak de aan wezigen aan, toch 'vooral zorg te dragen voor de protègé's van de Stichting 19401945 Nooit mag het zoover komen, dat de vrou wen en kinderen der gesneuvei. de strijders de Stichting gaan zien als een soort M.H. Persoon lijke sociale verzorging en een voortdurende interesse in het wel en wee van deze gezinnen zijn factoren, die op de eerste plaats het streven van de Stich ting tot resultaat kunnen bren gen. De heer C. J. Hof droeg vóór het diner een op rijm gezet hu moristisch verslag voor van ver schillende interessante episodes uit den bezettingstijd. Ook tij dens het feestelijk diner wist spr. door zijn berijmde karakte ristiek der L.O.-districtsleiders zijn gehoor aangenaam te boeien. Een groot aantal sprekers drong bij de aanwezigen aan, de zuivere sfeer van de oude L.O. en K.P. ongerept te bewaren. 'Na een nog geruimen. tijd voortdurend ge zellig samenzijn gingen de oud- illegale werkers en werksters uiteen het besef met zich dra gend door dezen uitstekend ver zorgden dag het oude contact vruchtbaar te hebben versterkt. DEN HELDER LEZING „DON QUICHOT" De geestrijke ridder Don Quichot de la Mancha" is bij het publiek bekend als de groote droomer en fantast, die tegen windmolens vocht en tegen denk beeldige legermachten. Over deze figuur en over den tijd, waarin hij is neergezet, ver der over de beteekenis eraan te hechten, zal prof. dr. C. F. A. van Dam in de Volksuniversiteit Za terdagavond om 8 uur spreken. MAGNETISME EN HELDER ZIENDHEID Madame Dupois, bekend als helderziend medium en magneti- seuse, gaf in „De Koskam" eenige experimenten voor een talrijk publiek. Hoewel velen sceptisch staan tégenover dergelijke ver schijnselen, kwamen ze toch dik wijls onder den indruk van de voor hen onverklaarbare ver wikkelingen, die voor hun oogen gebeurden. Gedachtenlezen in den ruimsten zin van het woord b.v. en vele andere experimenten gingen het begrip te boven. Door zulk een voorstelling zal menigeen de meening krijgen meer te willen weten over dér- gelijke geheimzinnigheden en daarom zou een juiste uitlegging van mogelijkheden en grenzen van geloofwaardigheid gewenscht zijn. Het standpunt onzerzijds hierover is voldoende bekend, maar er blijven menschen, die zich aan zooiets dergelijks vast houden en zulke personen heb ben een begrijpelijken uitleg dringend noodig SCHAGEN GENOOTSCHAP OUD WEST-FRIESLAND In de Ned. Herv. Kerk werd door bovengenoemd Genootschap een le zing gehouden over de Historie van Sehagen. De voorzitter van het Ge nootschap de heer G. Nobel, dankte het Kerkbestuur voor de beschik baarstelling van de kerk. Voorz. deelde mede dat de groei van het Genootschap goed is, momenteel zijn er reeds 900 leden en hopelijk komen we volgend jaar tot de 2000. De heer Joh. Lutjeharms de spreker van den avond, nu het woord ver krijgende, voerde ons terug naar het ontstaan van Sehagen omstreeks het jaar 989. In een duidelijke uit eenzetting en gestaafd door lan taarnplaatjes, konden de aanwezi gen het een en ander goed volgen. Spr. verhaalde ons van de Wierddijk waaraan Sehagen is opgebouwd en spr. nam als vaststaand aan dat Sehagen aan de zee heeft gelegen; doch door inpoldering daar steeds verder vandaan is gekomen. Door de vertooning van geprojecteerde tee- keningen en foto's liet de heer Lutjeharms' ons zien, hoe Sehagen er in de vroegere jaren heeft uitge zien. Hierna sprak hij nog over de kerk en zagen wij hoe deze er voor de brand in 1895 heeft uitgezien. Wij maakten nu nog een re:sje van Sehagen n. Warmenhuizen waar we ex_ en interieur der Ned. Herv. Kerk bezichtigden. Het mooie fotomate riaal hiervoor was vervaardigd door den heer Enklaar. De heer Lutje harms en zijn medewerker de heer Wesstra van Warmenhuizen, hebben voor een mooien en leerzamen avond gezorgd. De voorz. bracht in zijn slotwoord ook namens de aanwe zigen aan deze heeren dank. DEN BURG K.V.P. AFD. TEXEL Na een sluimering van ruim 5 jaar kwam dan eindelijk de Afd. van de Katholieke Volkspartij in Den Buig tot een ontwaken en laten we hetj er dadelijk aan toevoegen tot een klaa? wak ker worden. Na opening door den voorzitter deelde deze immers mede dat de opkomst van vanavond alle vroegere vergaderingen overtrof waaruit hij mocht afleiden dat het ernst was met de kiezers van straks, dat zij begrepen dat het noodig was kleur te bekennen. De stemming was prettig, en deze sfeer werd nog verhoogd toen eenmaal begonnen was met de stemming. Deze was uniek in de vergaderingengeschiedenis! Voor dat het nieuwe bestuur rond den nieuwen voorzitter aan de groene tafel zat was de avond voor een groot deel verstreken. Ongeveer negenmaal werd er gei stemd. Bij de rondvraag waarvan door enkelen gebruik werd ge. maakt werd meerdere malen een onbevredigend antwoord gege ven, maar misschien komt de oplossing ook hier van als men eens een expert op Texel heeft fehaald om een avond te spre- en. Hét was bijna Zaterdag toen de vergadering naar huis ging. Kiezers toont door even tal rijke opkomsten uw enthousias me bij een volgende vergadering. Zoo steunt ge ook het Bestuur dat gij zelf gekozen hebti! Dit werd als volgt samengesteld: M. Bakker Pz„ voorzitter- L. Dijt, C. Commandeur, E, Groot, C. Kag'er, J. Kuip Mz., 'S. Hin. KATHOLIEKE ACTIE Heel de parochie van den Burg was Zondag opgeroepen om ge volg te geven aan de uitnoodi- ging van onzen Paus, dat alle lee_ ken in dezen tijd deel moeten ne men aan het Apostolaat der Kerk ieder op zijn eigen manier. Om dit duidelijk te maken was Rector van Spanje de zee over gestoken om de Kath. Actie op Texel van wal te doen steken. Op gemoedelijke en 'enthou siaste wijze werd de heele pa rochie wakker geklopt om op de bres te staan voor de Katholieke zaak en het werken te helpen vergemakkelijken van de pas op gerichte kernen der K. A. Na de Hoogmis hield de rector een geanimeerde causerie voor de jonge kernen en duidelijk zette hij uiteen het doel, methode en werk wijze der kernen. Toen na een geanimeerde ge- dachtenwisseling Pastoor G. Gus- senhoven de bijeenkomst sloot, ging ieder naar huis, bezield met Pinkstervuur om dit schoone werk te doen slagen. Wij wenschen de kernen veel succes met hun mooie actie. Moge onze parochie de vruchten plukken van hun werken en streven, ge holpen door de heeren van onze parochianen. Wat elders kan en slaagt, zal ook op Texel kunnen slagen. WIERINGEN De Wieringer bridgeclub hield Zaterdag een drive in Caté de Haan van den heer M. Engel te Hippolytushoef. Het was een der grootste dri ves in Noord-Holland-Noord. Niet minder dan 70 paren'na men er aan deel. T.w. 19 uit Sehagen, 19 uit Wieringen, 19 uit den Helder, 11 paren uit War menhuizen en 2 uit Julianadorp, Er ontstond vertraging bij het begin door loting en te late aan komst der deelnemers, zoodat eerst tegen achten gestart werd. Er werd getrokken in 7 lijnen'. Door de geweldige deelname en de prijsberekening daar uit voortvloeiende was 't bij tweeën voor de uitslagen bekend waren. In ieder groep waren 3 prijswin naars Groep A: 1. de Heer en Mevr. S. J. Na afloop van de gemeente raadszitting van Maandag middag gaf de Burgemeester van Zijpe, Burgemeester D. Breebaart, een uitvoerige be schrijving omtrent den her bouw van het door de Duit- schers totaal verwoeste dorp Petten. Het dorp Petten, driemaal door de golven verzwolgen, thans door barharenhand ver pulverd, zal weer herbouwd worden en weer een plaatsje vinden in de schare van rus tieke Hollandsche kustdorpjes vredig verdoken achter het zware dijkmassief. Petten zal weer onmiddellijk grenzend aan de meest strijdbare van het drievoudig dijkenstel (de waker, de slaper en de droo mer) de levende wachters her bergen die het vlakke Zijper en Westfriezenland moeten beschermen tegen den nog al tijd geduchten zeevijand. Dit vierde Petten zal echter mooier en beter herbouwd worden, dan de vorige on- planmatig gevormde dorpen ooit geweest zijn en moet een parel vormen in de kroon van het Hollandsche Landschap. Tot dit doel heeft men onder voorzitterschap van Burge meester Breebaart een com missie samengesteld uit des kundigen en inwoners. Aan deze eerste plannen zullen medewerken: Ir. P. Verhage, alg. adv. voor den Wederopbouw; Ir. Kiers, inspect. Volkshuisvesting; Ir. C. A. Vassy, hoofd Streekbur. Noordholland voor den Weder opbouw; H. Hoosemans. waarne mend hoofd; P. Spijker, hoofd sub-bur. van dezen dienst; Ir. Brink, Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat; J. H. Schaafsma, van Rijks Inst. v. afvalwater; de Gemeente-architect C. de Leeuw; P. J Ott. Weth. van Zijpe; Ir. v d. Steur, architect te Amsterdam; Sipkes, Tuinarchitect te Haarlem en de inwoners van Petten C. A. Vriesman, K. Jansma, J. Timmer man en Jb. Timmerman. De eerste beslissingen omtrent uitvoering zullen genomen wor den tijdens een op 26 Maart a.s. te houden vergadering dezer com missie. Volgens het door den -'oorzitter ontvouwde plan, zal het nieuwe Petten niet op de oude plaats ko men. doch men heeft den blik laten vallen op een terrein ge naamd „De Fok", eigendom van den heer Eriks. Noordelijk wordt deze driehoek begrensd door de duinen en westelijk door het pad „de Kaaij". Het door de Duitschers gegraven tankkanaal zal niet geheel worden gecempt doch enkele gedeelten zul len blijven als vischvijvers of ijsbaan. Het dorp is hier weer oostelijk van geprojecteerd en de overblijvende ruimte deukt men in een groote aan plant te herscheppen. Het plan voor het dorp zelf biedt plaats voor onge veer 150 woningen hoofdzakelijk arbeiderswoningen doch ook voor al in het centrum een kerk (met ge meentetoren) een school, groot hotel diverse pensions en als pension te gebruiken groote woonhuizen, een bankgebouw, VW gebouw, soort ambtsgebouw voor de overheid. De winkels zijn rond het centrum; dus rond de kerk geprojecteerd. De ge leerden zijn het nog niet eens over de vraag of enkele dan wel dubbele bebouwing langs de straten ge wenscht is; terwijl ook de beplanting m het dorp nog nader bekeken moet worden. In beginsel voelen de meeste deskundigen er voor de grond niet bouwrijp te maken door ophooging maar door onderbemaling van het terrein of eventueele directe spuiing van het water op de Zijper vaarten. Dit zal enkele tonnen besparing op leveren voorwaar geen kleinigheid. Aan het Korfwater heeft men zich een klein villadorp gedacht vooral bestaande uit zomerwoningen ten gerieve van de gasten. Voorts is in het plan opgenomen een jeugdherberg en kleuterhuis (voorheen trein 8.28) en een sportveld noorcoostelijk van het dorp. Het is de bedoeling dat de plannen zoo spoedig mogelijk worden goedge keurd zoodat onverwijld begonnen kan worden met de uitvoering. Voor zitter hoopt dan ook dat reeds het volgend jaar een deel der plannen is verwezenlijkt. Een moeilijk probleem vormt ech ter ontegenzeggelijk de finantieele kant. H'et gaat er immers om dat de be woners finantieel in staat moeten zijn tot nieuwbouw voornamelijk ook wegens de van hoogerhand ontvangen schade uitkeeringen. Aangenomen worct dat eenzelfde gebouw als het vernielde wordt vergoed. Wil men dan iets mooiers of beters dan moet het ontbrekenc-e worden aangepast. Men is echter geheel vrij in het ontwerpen van een gebouw doch het ontwerp moet goedgekeurd worden door een der 7 aan te wijzen architecten om aldus eenheid in ver scheidenheid te bereiken. De kosten worden geraamd op 309900.volgens het prijspeil '38 '39 of 483900.— thans. In totaal zullen drie toegangswegen naar het sprookjesdorp leiden waar van een de reeds bestaande betonweg een nieuwe weg vanaf Pettemerkluft en een weg onder de duinen langs vanaf Schoorl. Al wordt niet ver wacht dat het aantal van 150 huizen direct zal worden overschreden toch heeft men rekening gehouden met eventueele uitbreiding tot het dub bele. De bewoners die aanvankelijk nogal oppositie tegen het plan voer den zijn niet slechts bekeerd maar blijken telkens grooter voorstanders te zijn. In een vergadering met allen zal men verder de wenschen peilen waarna verder de 4 vertrouwens mannen uit de bevolking de knoop moeten doorhakken. Het is aller verwachting dat er veel en zwaar werk verricht moet worden, maar allen zijn van noog tot laag met enthousiasme ver vuld, zoodat de verwachting ge rechtvaardigd is, dat het nieuwe Petten binnen afzienbaren tijd een gelukkige werkelijkheid zal zijn. Aangezien te zijner tijd voor het verkrijgen van een brand stoffenkaart voor het stooksei- zoen 1946-1947 de oude brand stoffenkaart „T 509" of „T 505" met den zich daarop nog be vindenden bon 49 moet wor den overgelegd, dienen laatst genoemde kaarten zorgvuldig te worden bewaard. Het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening maakt bekend, dat thans voor een aantal akkerbouwproducten de prijzen als volgt zijn vastgesteld: Suikerbieten f 37.50 per 1.000 kg. cichorei f 47.50 per 1000 kg., kar- wijzaad f 70 per 100 kg., bruin mosterdzaad f 80 per 100 kg., geel mosterdzaad f 40 per 100 kg., kool zaad f 45 per 100 kg., blauwmaan- zaad f 85 per 100 kg. Grootes te Sehagen 63V2 p.; 2. Komen Bommer te Den Helder 60Vt p.; 3. Veenstra—v. d. Veen te Den Helder 56'/» p. Groep B: 1. C. W. de Graaf—D. de Graaf te Julianadorp 68 p.; 2. Heij- blokKlouwting te Sehagen 63 p.; 3. Mevr. de JongMeijer te Sehagen 60 n. Groep C: VlamHoogeboom te Warmenhuizen 68 p.; 2. Niestad Westhof te Sehagen 65 p.; 3. Mud Post te Warmenhuizen 62 p. Groep D; 1. DeijkersMooy te Wie- ringen 64 p.; 2. KlompMontulet te Wieringen 62 p.; 3. SpaanderSmit te Wieringen 62 p. Groep E: 1. GoudsblomNannes te Sehagen 73 p.; 2. KraanBlaauboer te Wieringen 66 p.; 3. Mevr. Tuinman Mevr. Blaauboer te Sehagen 60Vï p. Groep G: 1. C. RecekerStuyt te Sehagen 66'/a p.; 2. Gebr. Lem te Warmenhuizen 65'A: p.; 3. v. Pelt Dukers te Den Helder 62''i p. Groep H: 1 De Heer en Mevr. Bier steker te Den Helder 70Vs p.; 2. Last dragerPad te Den Helder 60 p.; 3. LatensteinKemper te Sehagen 58''2 v. 't Was een welgeslaagde avond voor de Wieringer Bridgeclub. BREEZAND AANVULLEND BERICHT In het bericht, omtrent de K.A.J.. vergadering van verleden week is abusievelijk vergeten te vermelden, dat in het bestuur naas*. de 4 genoemde heeren, ook gekozen is de heer G. A. van der Park. Hiermede is deze fout hersteld! PLECHTIGE INSTALLATIE BIJ DE GIDSEN Onder groote belangstelling vond' Zondag j.l. in het hol van "de Gid sen" welk hol op voorstel van den Z. E'. Heer Pastoor, aalmoezenier, genoemd zal worden het "Mello" (in vergelijking met 't hart van de oude heilige stad Jeruzalem!) de installatie plaats van de 2 pioniersters van de Gidsenbeweging in Breezand n.l. de dames Rie Alders en Gré Ko men, resp. Guido en Adjuto. Aanwe zig waren o.m. de Z. E. Heer Aal moezenier Pastoor Verhoef, de Distr. Leidster uit Sehagen mej. J. Stikkelman, de Cidsen met hun leicf- sters uit Anna Paulowna Hopman, Vaandrig en Verkenners van de St. Hubertusgroep, vele Welpen met Akela's en talrijke ouders en kennis sen. De Plechtigheid ving aan met gebed, waarna achtereenvolgens vlaghijechen met Gidsenlied, Gidsen, wet en inspectie. De Distr. Leidster sprak 'n kort in leidend woord de beteekenis van 'n installatie belichtend waardoor Guido en Adjuto opgenomen worden in de groote zusterschaar van de Gidsen. Hierna volgde zegening van de insignes en verdere waardigheids teekenen door den Aalmoezenier. De eigenlijke installatie verrichtte de Distr. Leidster en na de zegen ontvangen te hebben ontvingen Guido R. Alders en Adjuto Gré Komen: insigne, hoed, halsdoek en koord. Mej. Stikkelman feliciteerde 't eerst waarna Pastoor Verhoeff in een kort woord' vooral naar voren bracht 't mooie van de Gidsenbeweging: "Orde voert tot God" geldt ook hier, en er wordt iets moois bereikt door de jeugd' tot iets hoogers te brengen. Hij hoopte, dat de Goede God de deugd van volharding moge schenken aan de Leidsters bij dit moeilijke werk. Hierna volgde 't "Beloftelied" waarna 'n felicitatie "en massa" volgde en 't officieele gedeelte afge- loopen was. En verder'n nonstop revue van diverse leuke spelletjes, voordrach ten, liedjes e.a. We noemen o.a. "een meid gevraagd", "Tóch naar kost school", "De chef van de Capucineu', '©iebelboni". De aanwezige Verken ners zorgden voor verschillende yells. 't Geheel was af. Bij dat geheei rekenen we ook 't hol "Mello' waar de 4 groepen Nachtegalen, Zwaluwen Eekhoorns en Paddestoelen elk 'n hoek gereserveerd hadden met 'n passend "home". We hopen dat de Gidsenbeweging in Breezand' moge bloeien en dat er uit de Gidsen nog vele Guido's en Adjuto's mogen groeien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2