Mi 2 Nieuw Noordhollondsch Dagblad iSiad en Omtrek „SWEET CORPORAL" ER ZIJN WEER KAARSEN De feestgave voor Kardinaal de jong Naar Oostenrijk NOORDERMARKTBOND Garantieprijzen tot 100 pet. van kostprijs Joc/en-verraders in de kast HET TRIBUNAAL H*r i VRIJDAG 15 MAART 194S VRIJD DEN HELDER PROPAGANDISTENVERGADfc. RING KATH. VOLKSPARTIJ In „Bellevue" had gistereneond een druk bezochte propagandisten- vergadering plaats van de Kath. Volkspartij. De afdeelingsvoorzitter. de heer Goes, leidde, bij afwezigheid '.'an den heer Ran, deze bijeenkomst en hij begon met een uiteenzetting te geven van de werkzaamheden bij de proef stemming van 17 Maart a.s. Verder gaf hij eenige raadgevingen en uitleg, die de assistenten ter harte zouden ne men, om de kiezers en kiezeressen behulpzaam te zijn. Intusschen bleek, dat er inpiaats van 451 stembiljetten voor de Kamer er 101 waren ontvangen. De overige zijn ter plaatse bij gedrukt, waarvan kennis wordt gegeven aan het hoofdbestuur. Van 8 tot 1 uur wordt er a.s. Zondag gelegenheid gegeven te stemmen in het R.K. Patronaat en in Mariaoord. Inmiddels had de heer Ran de leiding van de vergadering over genomen. Hierna had een verdeeling plaats der functies voor de heeren bestuursleden en propagandisten De verspreiding van propagan- da-materiaal zal geschieden door de propagandisten met een uitge. breide staf van leden uit de jeugd, beweging. De secretaris, de heer Bosch, gaf tenslotte een uiteenzetting over zijn pogingen om toestemming te verkrijgen tot het bevestigen van de affiches op openbare aanplak plaatsen. Zijn schrijven was. zoo. als dat heet, van het bekende kastje naar den eveneei^s oexen- den ondoordrmgbaren mabi ge stuurd. nog steeds zonder eenig antwoord, laat staan roestemming. Wat meer spoed is dringend ge- wenscht! Hierna werden nog eenige huis. houdelijke en interne punten be handeld, wederom onder voorzit terschap van den heer Goes, daar de heer Ran elders moest verga deren. Wij doen een beroep op alle stemgerechtigde leden der Kath. Volkspartij om Zondag a.s. ter stembus te gaan en zoo hun partij op te bouwen en te steunen. Laat ieder weten wat zijn plicht is. De telling der stemmen zal ge schieden om vier uur n.m. in het R.K. Patronaat aan de Stakman Bossestraat. Bij deze telling mag ieder lid der partij, dat dit wenscht. aanwezig zijn. „HET VVIT.GELE KRUIS" In het gebouw van de R.K. Volksbond (Casino) wordt 20 Maart a.s. een ledenvergadering gehouden van het Wit-Gele Kruis De agenda is belangrijk; be. halve de jaarverslagen en benoe ming van een verificatie-commis sie zal er bestuursverkiezing plaats moeten hebben, daar voorzitter, penningmeester en een lid van het bestuur aftredend zijn. De heer J. H. Kootker, voor zitter, stelt zich niet meer her kiesbaar, zoodat door het bestuur nu de heer J. J Snel eandidaat wordt gesteld. De aftredende penningmeester en lid van het bestuur stellen zich wederom beschikbaar. Om de belangrijkheid van deze vergadering worden alle leden aangeraden aanwezig te zijn. TRAGISCHE GEBEURTENIS Een harde slag tro| de fam. Blok, alhier, toen de heer G. Blok, die juist eenige dagen terug was uit Oost-Indie, giste ren onverwacht overleed.-» De heer Blok was Majoor- Machinist bij de Kon Marine en heeft in Oost-Indië heel wat meegemaakt, desondanks keerde hij gezond terug Het medeleven met het gezin bij deze tragische gebeurtenis is groot. SCHAGEN EEN GOED BEGIN De collecte, die in Schagen is fehouden door de leerlingen van e ULO-School voor de „Boom. planttdag" op 21 Maart a.s. door de leerlingen der Lagere 'Scho len heeft 7 840 opgebracht. HOE BESTAAT HET Iedere week zien we verschil lende vreemde vischverkoopers grootie hoeveelheden visch af zetten. Nu hadden ze b.v. stroo. en bakbokking, artikelen, die tot dusverre hier niet verkrijgbaar waren. Plaatsel. vischzaken zijn hierover niet erg gesticht, want zij kunnen ondanks alle moeiten en zorgen niet bereiken, dat hun iets dergelijks wordt toegewezen, terwijl bovengenoemde personen blijkbaar zooveel ontvangen dat zij een verre markt moeten be zoeken om er van af te komen. KATH. VOLKSPARTIJ Donderdagavond vergaderde de afd. Schagen der K.V.P. ten huize van den heer C. D. Huiberts a d. Markt. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, de heer Dek ker, den H.Eerw. Deken en de vertegenwoordigers der „Hanze", op wier initiatief deze vergadering was uitgeschreven, doch betreurde de geringe opkomst. Dan drukt spr. zijn verontwaar diging uit aan het adres van den Inspecteur voor het Verkeer, over het feit, dat de bestelde autobussen voor het vervoer van leden van den Stillen Omgang nog ter elfder ure geen toestemming ontvingen, terwijl deze wel beschikbaar ge steld werden voor het vervoeren van voetbalsupporters. Ook wekte hij alle leden op vooral deel te nemen aan de a.s. Zondag te houden proefstemmin- gen, welke in onze plaats in het Patronaat plaats vinden van 8 tot 17 uur. Vervolgens zette de heer de Moei de grieven der Middenstan ders betreffende het Politiek Ad vies omstandig uiteen. Dat men voor de Statenverkie zingen geen candidaatlijsten aan de kiezers heeft gezonden vindt spr. absoluut onjuist. Dan releveert hij de samenstel ling van een federatie van Plat telands-middenstanders, waaraan 36 afdeelingen deelnemen, die ten doel heeft, de belangen der plat telanders te bevorderen die ge heel anders zün dan de belangen der stads-middenstanders. Hij schetst dan no. 5 van het P. A. voor de Prov Staten als de plattelandscandidaat en be grijpt niet dat deze in dit P. A. niet hooger is geplaatst, daarbij in aanmerking nemende, dat de heer Jong door 8 afd. gesteund werd tegen den stads-inidden- standscandidaat Lui.ickx slechts door 3, welke daarentegen toch de 2de olaats inneemt. - Wanneer in onze Dartij de meest-democratische weg be' wandeld wordt, zou spr. wel eens willen weten hoe zulks mogelijk is. De afdeelingen hebben dus niets en het Kringbestuur alles te vertellen. Heeft men wel eenige rekening gehouden met den wensch der afd. of heele- maal niet? Wij zullen dit P.A. moeten accepteeren. doch dan onder protest. Vervolgens herinnert spr. aan de actie der boeren voor candida- tuur-Groen ten koste van de Middenstands- en Arbeiders-can didaten voor de de Tweede Ka mer. Derhalve geeft hij alle midden standers in gemoede te overwe gen of het een juiste gevolgtrek king zou zijn onder deze omstan digheden het P.A. nog te volgen. De Plattelands midd. cand. zijn dus voor de Tweede Kamer de heer Buisman te Bovenkarspel, voor Prov. Staten C. P. Jong te H.H1. Waard, De voorz. vestigde er de aandacht op dat het P.A. overeenkomstig het reglement tot stand ss gekomen en dat hij niet het recht heeft hieraan te tornen. De heer Gielens verwijt het Advies. College dat het niet met haar tijd is meegegaan en noemt het feit dat een eandidaat een ten top gevoerde cu mulatie van functies wordt opgedron. gen, op zijn- zachtst absurd. De voorzitter merkte nog op, dat onze afgevaardigden niet voor groeps. belangen maar voor het algemeen welzijn dienen op te komen en anders hun plaats n et waard zijn. Hij ver zocht dan Ce pers de candidatenlijst voor de Prov. Staten in extenso op te willen nemen, om bet door het kringbestuur gemaakte abuis-te her stellen. Tenslotte zei de heer De Moei dog. dat het doei dezer vergadering slechts is de kiezers wakker te maken, om op den ]7en Maart niet achter het P.A. aan te loopen maar aan de lijst een andere beteekenis te geven door het kiezen van lagere candidaten. Dan worden coor de vergadering regel ngen getroffen voor de voor- stemming a.s. Zondag in het Patro naat; o.a. werden de verschillende leden der stembureaux aangewezen. Desgevraagd werd nog geantwoord, dat het bestuur ook aandacht aan de komende gemeenteraadsverkiezingen zal wijden, maar dat voordien nog vergaderd zal worden. DE MARKT VAN DE WEEK Ondanks de bittere koude die het yerbliji op de markt voorwaar niet tot een onverdeeld genoegen maakte; bleek een talrijk bezoek d,e markt pleinen te bevolken. De rechte handelsgeest was echtei niet aanwezig; vooral nu de kooplie den uit het Zuiden en Oosten des lands schitterden door afwezigheid en de veevoederpositie van de meeste veehouders in deze streek op zijn zachtst gesproken onrustbarend is. Dit klemt temeer wijl de voortdurende koude een Iaat uitbotten van het gras land waarschijnlijk maakt. Zoo stiekum weg gaat er dan ook elke week wat van de prijzen af; vooral bij de versche koeien treedt dit merkbaar aan den dag. Deze prijzen thans 400 tot 650 en de gelde koeien 350 tot f 500; handel zeer stiïg. Een naar verhouding groot aantal graskalveren-pinken kon ook slechts met moeite geplaatst worden. De meesten brachten rond i40 per stuk op; de duurste bijna f 200. De schapenhandel was zooals ge zegd het meest getroffen door het uitblijven van de Overijsselsche en Geldersche kooplieden welke anders het leeuwendeel wegnamen. Ver schillende koppels bleven onver kocht. Het prijsniveau lag over d'e geheele lijn 5 a 7.50 lager dan de vorige week. Ook het grootste deel der aangevoerde biggen bleef onver kocht; de handel stug en de gemid delde prijs varieerde rond 50. De vraag naar kippen en konijnen begint ook terug te loopen. Slechts enkele toornen jonge kip pen zagen we verkoopen voor 20 tot 22.50; oude kippen minder. De zwaarste konijnen brachten het tot f 16; mindere f 10f 12; handel ma tig tot slecht. Van de aangevoerde paarden wer den slechts enkele stuks verkocht voor iets Iagfer prijs dan de voor laatste weken. Men is voorzichtig en wacht het liever nog even af. 'T ZAND STEMMING CANDIDATENLIJST De stemming voor de Candida tenlijst van de Prov. Staten zal niet, zooals abusievelijk was ver meld tusschen 8 en 12 uur wor den gehouden, doch tusschen 8 en 16 uur. BARSINGERRORN HONDEN VAST B. en W. van Barsingerhorn maken de eigenaren van honden er op attent, dat het verboden is aedurende de maanden Februari, Maart en April honden ongemuii- korfd los te laten loopen, zulks met het oog op het gevaar wat deze dieren voor de jonge lamme ren opleveren. ANNA PAULOWNA ZAP-NIEUWS Programma a.s Zondag 17 Maart; Callantsoog IZAP I, 12 uur. ZAP II—JVC II, 12 uur. JVC III—ZAP lil. 12 uur. Junioren; Schagen cZAP c, 9.45 trein. De grootten hebben voor alle wedstrijden de beste papieren, maar er moet toch 1% uur ge werkt worden en met vereende krachten. Ook het derde elftal is nog niet geheel kansloos voor het kampioenschap, dus jongens, doe er een schepje op. Dan zal onze véreeniging bin nenkort verschijnen me t een eigen clubblad, wat natuurlijk aller belangstelling zal genieten. Abonnementen neemt het be stuur aan. Op den Dam te Amsterdam knoopte een Canadees relatie aan met twee „heeren", die interesse toonden voor een partijtie van 7000 sigaretten, die hij wilde ver koopen. Het gezelschap begaf zich naar een woning in de Anie lierstraat, waar de Canadees zou wachten tot de heéren, die in middels het zaakje zouden ver koopen, zouden terugkeeren. De Canadees wacht nog. Eenige maanden geleden werd de productie van stearinekaarsen op bescheiden schaal hervat. Thans kan in de behoefte van de industrieele verbruikers volledig worden voorzien, terwijl nog een deel van de productie voor huis houdelijk gebruik beschikbaar komt. Oo"k zal binnenkort de disttributie van deze kaarsen worden opgeheven. Dit beteekent echter niet, dat deze overal in ruime mate verkrijgbaar zullen zijn In de eerste plaats zullen de getroffen gebieden en de land bouwgebieden deze laatste ten behoeve van huis- en stalver- lichting in aanmerking komen voor bevoorrading. Ten aanzien van altaar, en devotiekaarsen kan worden medegedeeld, dat ook de productie hiervan eenigen tijd geleden werd hervat. De samenstelling van de altaarkaarsen moest echter in verband met het gebrek aan bijenwas worden gewij zigd Het Episcopaat ver. leende dispensatie van de desbetreffende kerkelijke voorschriften iet comité voor de huldiging van Zijne Eminentie KarGinaal de Jong deelt mede dat nog tot 1 April a.s. gelegenïreid wordt gegeven tot het soorten van bijdragen voor de feest gave aan te bieden aan Zijne Emi nentie Kardinaal de Jong m. bestem ming herstel van getroffen kerken in Nederland. Van verschillende zijden werd het comité gevraagd nog gele heid te geven tot deelneming aan oeze feestgave in verband met het feit (fat het overmaken van gelden geruimen tijd vergt. Het comité mocht van het Mi nisterie van Financiën bericht ontvangen; dat voor dit doel giften uit geblokkeerd tegoed toe gestaan zijn Bijdragen kunnen worden gestort op de rekening v. d. penningmees ter van het Huldigings Comité Kar dinaal de Jong bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Utrecht. Aan het eindö dezer maand zal een Nederlandsbhe militaire mis sie naar Oostenrijk gaan om daar geaccrediteerd te worden bij de Allied Council Force. Aan het hoofd dezer missie zal 'staan Jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, oud-burgemeester van Zwolle, die lid is geweest van de Nedgrland- sche delegatie bij de U.N.O. De heer van Karnebeek krijgt in verband hiermee den rang van generaal-majoor. NOORD SCHARWOUDE Een commissie zal desbe treffende voorstellen ont werpen Woensdagmiddag heeft, het be stuur van de Veilingvereeniging Noordermark tbond" vergaderd over de voorstellen van de Tuin. bouwvereeniging „De West" te Koedijk, om te komen tot een garantieprijs voor de tuinbouw producten, welke de volle 100 oct van den kostprijs garandee en, waardoor een einde wordt gemaakt aan het vrije spel van vraag en aanbod en dus ook aan het vrij draaien van de klok. Eenstemmig was men van óór deel, dat de voorstellen van „De West" moesten worden onder steund en dat desbetreffende voorstellen aan het Centraal Bureau van Veilingen moesten worden voorgelegd. Duidelijk werd ook uitgesproken, dat de tuinbouw in de toekomst haar eigen zaken zal moeten kunnen behartigen. De voorzitter, de heer J. Klif fen, wees er op, dat stabiliteit zou komen in hef bestaan van den tuinbouw, wanneer de re geering den gerechtvaardigden eisch om garantieprijzen tot de volle 100 pctt van den 'kostprijs te geven zal inwilligen. In het blad „Groente'en Fruit" had een beschouwing gestaan over wat er moest gebeuren bij overproductie.. Twee wegen wer den hier aangewezen. Op de eerste plaats werd de diepvries methode aangewezen als conser. veeringsmethode. De veilinglei der, de heer J. Kos Wz., besprak deze methode en de groote voor- deelen, welke er aan verbonden zijn voor conserveering en ex port. Spr. uitte zich als 'n warm voorstander van den diepvriezer. Deze conserveeringsmefhode dient echter in handen te blijven van de veilingorganisaties en de re geering en behoort niet in han den te worden gesteld van eenige speculanten, die dan ook met de revenuen gaan strijken. Op de 'weede plaats werd aangedron gen op fondsvorming, teneinde uit. dit reservefonds te kunnen putten als producten worden ge ëxporteerd beneden den kost prijs. Deze fondsvorming zou kunnen worden verkregen door 10 pet. op den kostprijs te leg gen en deze 10 pet te storten in een reservefonds. De handel dus uiteindelijk d'e consument zal dus voor het product den kostprijs, vermeerderd met 10 pet., moeten betalen. Uit de vergadering werd een commissie benoemd, welke de voorstellen betreffende garantie prijzen tot de voile 100 pet. voor de vergadering van het Centraal Bureau van Veilingen zal moe- 'en formuleeren. In deze voor stellen zullen tevens worden verwerkt de hierboven aangege ven punten betreffende de diep vriesmethode en de vorming van een reservefonds. In deze commissie hebben naast den voorzitter Kliffen en veilingleider J Kos Wzn. zitting de heeren P. K. Volkers uit Oud karspel, G. Koopman uit Noord Scharwoude en H Dekker uit Waarland. Medegedeeld, werd, dat met de uitbetaling van de gelden voor geleverde peen een aanvang zal worden gemaakt. De omzet Ijver Februari 1946 had f 361.461.83 bedragen. De Tuinbouwvereeniging Waar land en Omstreken is opgehe ven. Haar leden zijn over de andere tuinbouwvereenigingen verdeeld. 'N VROUW VAN VER DACHT ALLOOI HAD CONNECTIES MET DEN A.K.D, Na een langdurig en diepgaand onderzoek heeft de P.O.D. te Alk maar klaarheid gebracht in een verraadzaak, welke de gemoede ren in den Langedijk geruimen tijd bezig hield. Bij de fam. de Boer, die onder Langedijk een molen bewoont, waren in 1944 zes Joden ondergedoken, waar van er een op natuurlijke wijze overleed. Op 3 September 1944, des avonds om half elf, werd op den molen een overval gepleegd door een vijftal leden van den Arbeids-ContTóle-Dienst (A.K, D.), waarvan er drie de voordeur binnen gingen en twee langs een achterdeurtje naar binnen kwa. men „Waar zijn die Joden verbor gen?" was hun vraag aan de danig geschrokken familie de Boer; deze probeerde nog de aandacht van de invallers van de ondergedoken Joden af te lei den. door te vertellen, dat zij slechts enkele logeergasten her bergden, die hier eenige dagen kwamen visschen. Maar die vlie ger ging niet op; de vijf Joden werden a] spoedig gevonden en werden voor transport gereed gezet. Terwijl de „heeren" A.K. D.-ers uit de woning van de fam, de Boer plunderden wat maar van hun gading was, wist een der Joden, zekere Vleesing, met behulp van mevr. de Boer, het hazenpad te kiezen, doch de an deren werden aan den S.D. uit geleverd en via Amsterdam'naar Duitschland vervoerd. Laten wij er terstond bij vermelden, dat dank zij het feit, dat dé oorlog op zijn eind begon te loopen, de Joden niet ver Duitschland in werden gebracht en na de be vrijding weer gerepatrieerd zijn Het verraad Hoe wist de A.K.D., dat in den molen van de BoerJoden ver borgen zaten? De verdenking viel al spoedig op A. de Wever, een man van niet al te onberis pelijke reputatie, die in familie relatie stond met de familie de Boer. Bij hem was destijds een radiotoestel in beslag genomen, waarop zijn arrestatie volgde; hij werd echter al spoedig weer vrijgelaten, hetgeen bevreem ding wekte. Gebleken' is echter, dat de W ten onrechte van het vëïraad verdacht werd; hij leefde echter samen met zekere Aagje Krijgs man, een Aikmaarsche „dame" van verdacht allooi, die voor de W. regelmatig zwarte shag ver handelde. De leden van den A. K.D behoorden tot haar clien tèle en zoo kwam zij in connec tie met zekeren Bekèlaar, die bij de huiszoeking in den molen de leiding had. De relatie tusschen deze twee hleef niet beperkt tot 't zakelijke, wat de zwarte shag betrof; hun- verhouding werd al spoedig van meer intiemen aard en fcoo kwam Bekelaar te'weten, dat in den molen van de Boer Joden zaten ondergedoken; Aag je had dit van de Wever gehoord. Doordat eerst de Wever ten onrechte verdacht werd hoe wel hij niet geheel vrij.uit gaat door zijn mededeeling aan Aagje Krijgsman, en mede doordat deze „dame" door onjuiste verklarin gen het onderzoek zeer belem merde heeft het zoo lang ge duurd, voor de P.O.D deze zaak 'ot. klaarheid bracht. De zaak is nu echter in kannen en kruiken; de Wever is weer op vrije voeten gesteld, doch de vijf A K.D -ers en hun marketentster -Aagje Krijgsman wachten in de cel op hun berechting (Vervolg van pag. 1). Naar wij hedenmorgen verna men hebben noch Mr. Schenke- veld, noch de leden van het Tri bunaal bericht ontvangen van bun benoeming. Mr. Wmdhausen heeft eergiste ren wel bericht van zijn benoe- ning ontvangen Het Tribunaal zal worden on dergebracht in Huize „Voorhout". BENOEMING DIJKGRAAF EN HOOGHEEMRAAD Bij K B. zijn benoemd: tot Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van de Uitwate- rende Sluizen in Kennemezland en West-Friesland, de heer J. Posch te Stompetoren en tot Hoogheemraad van het H.vog- heemraadschap Noordhollanas Noorderkwartier de heer P. Tromp Sr. te Heerhugowaard 1 en is than, artikel ovboui lijnen, toch so Zone heelt h aanqes en het De plan 19' bijzondf nieuw hoe die standigl pen in Door ding vi n.a.eria nood woiden o gendst Meer an.wooi der boi lijk. W begin omzagli spannei voorziei woning, vernieu wat in gebavei ons de moet b. werken bracht aan mal bruile v| krachte| gelijk Dit bi ten. uita van mil bouwbel giooter f geweest) Voor plan th tianeel tifie aai) bare rialen motief zooals zijn vo gende Een bij van| zorgd heid eij opgevoe ïvoonpel diteit dl NedeJ een goi dient enl naam tl 1946 is L overleg.1 door m| nauwgel mogelijf to'sfanc euze sari heid er Het niet sled de belai deel vaif Wij huis bc volk be voor dd hulp vl hebben De Minis! I Wederopl die stoer wil zette!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2