Minister Ringers gaat bouwen HET BOUWPLAN 1946 De grondbeginselen van Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Het moet lukken en het zal lukken HET CljFER Van de schoenenbon Geen .audiëntie NAAR EEN BURGER. OORLOG? ISRAëL OF SARAH (kaalste nieuws KARDINAAL TIEN HEDEN IN ONS LAND DE RAMP VAN DE BETTY Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland VRIJDAG 15 MAART 1946 1/ LIET „BOUWPLAN 1946", van zoo diepingrijpende beteekenis en waarop ons land wel haast hartstochtelijk heeft gewacht, is thans openbaar gemaaktIn een hieronder afgedrukt inleidend artikel geeft de Minister van Openbare Werken en Weder opbouw, de pijlers aan waarop het plan is gebouwd en de richt lijnen, volgens welke 'men op de minst kostbare, meest snelle en toch solide wijze de uitvoering ter hand zal nemen. Zonder gevaarlijke beloften en met open oog voor de realiteit, heeft hij als een kundig operateur dit zeer belangrijke vraagstuk aangesneden, onder het veelzeggende motto: Het moet lukken en het zal lukken. Offers en medewerking. De publicatie van het „Bouw plan 1946" is een gebeurtenis van bijzondere beteekenis. Zij legt op nieuw met grooten nadruk vast, hoe diep de overheid, door de om. standigheden genoopt, moet ingrij pen in de bouwbedrijvigheid. Door een doelmatige aanwen ding van arbeidskrachten, bouw- n.-t.erialen en kapitalen moet de nood daar het eerste verholpen woiden, waar zulks het drin gendst geboden is. Meer dan ooit is thans een ver- an.woorde leiding en beheersching der bouwbedrijvigheid noodzake lijk. Wij staan immers aan het begin van de uitvoering van een ontzaglijk groot, vele jaren om spannend, bouwprogram, dat voorzien wil in het ontstellende woning-tekort, een program, dat vernieuwen en herstellen moet, wat in den oorlog vernietigd en gehavend werd, een program, dat ons de uitvoering en voltooiing moet brengen van vele groote werken en deze taak moet vol bracht worden met een minimum aan materialen, met efficient ge bruik van de beschikbare arbeids krachten en met zoo weinig "mo gelijk verspilling van kapitaal. Dit bouwprogram zal zich moe ten. uitstrekken over een periode van minstens 10 jaren en de bouwbedrijvigheid zal in die jaren giooter moeten zijn dan zij ooit geweest is. Voor het jaar 1946 is het bouw. plan thans gereed. Snel en ra tioneel bouwen met een doelma tige aanwending van <fe beschik bare arbeidskrachten, mate rialen en geld, dat is het hoofd motief voor het bouwplan 194B, zooals het hoofdmotief zal moeten zijn voor het bouwplan der vol gende jaren. Een opmerking moge mij daar bij van het hart. Er zal voor ge zorgd moeten worden, dat snel heid en efficiency niet worden opgevoerd ten koste van het woonpeii en ten koste van de soli diteit der uitgevoerde werken. Nederland heeft op dit gebied een goeden naam verworven en dientengevolge ook een goeden naam te verliezen. Het bouwplan 1946 is de vrucht van studie en overleg. Het is tot stand gekomen door moeizame overpeinzing en nauwgezette bestuaeering der mogelijkheden het dankt zijn to'standkoming aan een harmoni euze samenwerking tusschen over heid en bedrijfsleven. Het plan ligt voor u. Het mag niet slechts het voorwerp zijn van de belangstelling van een klein deel van ons volk. Wij gaan immers een nieuw huis bouwen, dat door heel ons volk bewoond moet worden en voor den bouw waarvan wij de hulp van heel ons volk noodig hebben I>e Minister van Openbare Werken en Wederopbouw, dr. ir J. A. Ringers, die stoere Noordhollander, die vaart wil zetten achter den Wederopbouw De uitvoering van een plan vraagt van velen offers. In verschillende der zwaarst getroffen gebieden zul len arbeiders uit de overige, minder of zelfs in het geheel niet getroffen geb eden, te werk worden gesteld. Dwang ligt niet op onzen weg. De arbeiders, evenals trouwens cie inge» nieurs, aannemers en technici, zullen dus vrijw.llig de taak op zich moe ten nemen, dikwijls gehuisvest in kampen, vaak ver van huis en ge zin, te gaan werken. Dit is een qffer dat de gemeen schap van hen vraagt en dat zij voor een belangrijk deel zelf reeds ge bracht hebben. Duizenden hunner werken reeds in de Betuwe en op Walcheren, in Zeeuwsch Vlaanderen en in Limburg, in al de geteisterde gebieden. Ik besef ten volle dat het geluk ken van het bouwplan 1946 niet in de laatste plaats afhankelijk is van de vraag of de medewerking van de arbeiders kan worden verkregen. Ik aoe een cringend beroep op hen die medewerking van ganscher harte te verleenen. Ik wil geen beloften doen, want ik weet niet, of ik ze zou kunnen na komen, maar wel wil ik trachten al het mogelijke te doen om den ar beiders het verblijf "in den vreem de" zoo cragelijk mogelijk te maken De vraag, of het gelukken zal het bouwplan 1946 te verwezenlijken is dus in sterke mate afhankelijk van de medewerking van de arbeiders. Maar het is eveneens afhankelijk van andere omstandigheden, waaróp wij vaak slechts win g invloed kun. nen uitoefenen. Zoo is het de vraag, of wij over voldoende deviezen de beschikking zullen hebben om de noodige bouwmater alen in het bui tenland te koopen en zelfs als dat het geval zou zijn, of wij dan over die materialen de besèhikking kunnen krijgen, die wij dringend nood:g hebben. Er is dus een aantal onzekere factoren, die moeilijkheden bij de uitvoering van het bouwplan kun nen veroorzaken. Maar de afloopende maanden hebben reeds bewezen, hoezeer wij in staat zijn geweest, ondanks overstelpende moeilijkheden, scheppend werk van grooten om vang te verriohten. Wij pu'ten daaruit de zekerheid, dat ook het bouwplan 1946 tot uitvoering zal worden gebracht. Het moet lukken en het zal lukken. De uitvoering van het. bouw plan 1946 is inmiddels begonnen. Mogen wij er in gemeenschap- pelijken, harden arbeid in slagen dit plan volledig tot werkelijkheid te maken. Zooals bekend is, zal te begin nen met 1 April 1946 het laatste cijfer van het stamkaartnummer bepalen wie in de desbetreffende maand een schoenenbon ont vangt. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat dit ciifer op 25 Maart zal worden bekend ge maakt. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Dinsdag 19 Maart géén audiëntie verleenen. DE BEURS EN DE MINISTER De door Minister LiefUnck in Amerika afgelegde verklaring dat hij het telegrafisch protest van de Vereeniging voor den Effecten handel tegen een mogelijke liqui datie van de Nederlandsche par ticuliere beleggingen in de Vei- eenigde Staten voor kennisgeving aanneemt, daar hij zich aan zijn oorspronkelijke verklaring houdt, heeft ter beurze van Amsterdam de noodige beroering teweeg ge bracht. In beurskringen bestond de opvatting, dat met de belangen van den Effectenhandel geen rekening wordt gehouden en al dus had zich een gevoel van neer slachtigheid van de Beursbezoe kers meester gemaakt. Waar 'de handel den laatsten tijd al zoo bitter weinig te beteekenen heeft, werd de meening uitgesproken, dat- het onder de bestaande om standigheden weinig zin heeft om nog noteeringen te maken. Deze kwestie was voor de Beurs zoo alles overheerschend, dat feitelijk eerst tegen het slot van de notee_ ring nog wat zaken werden ge daan. De "Gilles" met hun traditioneele uitrusting en hun hoofdtooi van struisveeren vormden het middelpunt van de carnavalsfeesten in het Bel gische plaatsje Binche, die door duizenden werden bijgewoond. AP P Griekenland is op weg naar een nieuwen burgeroorlog, zoo meldt de bijzondere correspondent van de News Chronicle. Terwijl de rechtervleugel er op staat, dat de verkiezingen op 31 Maart gehou den zullen worden, zijn de groe pen van het centrum en links even vast besloten uitstel van de verkiezingen te verkrijgen. De rechtsehen hebben hun aanhan gers tot massavergaderingen op geroepen. te houden op 17 en 24 Maart. De regeering heeft deze bijeen komsten verboden. Men verwacht thans ernstige moeilijkheden aangezien geheime instructies zijn opgevangen aan organisaties van den linkervleugel om „gereed te zijn voor den strijd". Men acht den toestand in feite gelijk aan dien van December 1944 aan den vooravond van de toen uitbreken de revolutie. Het lid der Tweede Kamer de heer Goedhart heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za ken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat Joodsche Nederlanders nog steeds moeilijkheden ondervinden, door dat verschillende gemeentesecre tarieën er bezwaar tegen maken, de indertijd, op Duitsch bevel, toegevoegde voornamen Israe" of Sarah uit de registers van den burgerlijken stand te schrappen? Is de minister niet van oordeel, da' aan dit merkwaardige over blijfsel van het Duitsche antise mietisme in onze bevolkingsadmi nistratie terstond een einde ge- mswV dien* te worden? Er worden besprekingen ge voerd om deelen van de Fhilips. indusfrie naar verschillende ge meenten in den lande over te brengen, dit in verband met het tekort aan ruimte en werk krachten. Hedenmiddag om kwart over vier arriveert op het vliegveld Schiphol Z.Em, Kardinaal Tien, Bisschop van Tsingtao. Namens den Bisschop van Roermond zal zijn Vicaris-Generaal, Prof. Dit. Feron, ter verwelkoming aanwe zig zijn, waarna de hooge gast zich naar Roermond zal begeven, waar hij ten paleize van Mgr. Lemmens vermoedelijk eenige dagen zal verblijven. In Roermond heeft vanavond om half tien een feestelijke ontvangst plaats, waar de Commissaris der Koningin in Limburg den Kardinaal namens de Nederlandsche Regeering zal ver welkomen. Het begin van de tenniscompe- titie is verschoven naar Zondag 12 Mei, alleen de hoofdklasse zal waarschijnlijk 28 April beginnen. Een deel der bemanning vermist. Omtrent het Noorsche s.s. „Betty" dat ter hoogte van Zand- voort op een mijn is geloopen, vernemen wij nog. dat van de be manning, die uit 23 man bestond, Woensdagmorgen 12 opvarenden door de motorreddingsboot„Neeitje Jacoba" te IJmuiden aan wai zijn gezet. Toen echter Woensdag avond de sleepbooten „Nestor' en „Hector" alsmede de „Neeltje Jacoba" bij de „Betty" aankwa men om de boot weg te sleepen, bleek, dat de achtergebleven be manning niet meer aan boord was. Aangenomen werd, dat zij met een eigen reddingsboot het schip hadden verlalen en intusschen aan land waren gegaan. Men heeft echter sindsdien van deze zeelieden niets meer vernomen. De UITVOERING van het „Bouwplan 1943" staat nu dus op de helling. Hei zal ons land weer een on geschonden aanzien moeten geven. De planning getuigt van een degelijken opzet en is tot in de finesses uitge werkt. Het zal echter vaor- loopig nog een open vraag blijven of de uitvoering hel plan op den voet zal kunnen blijven volgen. Bij een plan van een dergelijken groot. schen opzet spieken immers zoo talloos vele problemen mede, die van de meest uit- eenloopende factoren afhan kelijk zijn en van schomme lenden aard, waardoor be langrijke onderdeelen in het tienjarenkader wel eens in het gedrang zouden kunnen raken. Doch het Plan is er en de uitvoering beleeft on middellijk haar stapelloop. Ba, op zich is reeds een zevenmijlsstap op den weg naar herstel. Het was te verwachten, dat de te nemén maatregelen op veler lei terrein van zeer diepgrijpen. den aard zouden zijn. Ook daar in stel', het plan zeker niet te leur. De inschakeling van alle beschikbare bouwvakarbeiders, de verplaatsing van een perso- neelsurplus van minder getrof fen naar zwaar getroffen gebie den, de economie in de verplaat sing der arbeiders, het opvangen van stagnaties door dé soepel heid van materiaal aanvoer zijn vraagstukken, waarvan de op lossing slechts dan tot gunsiige resultaten kan leiden, wanneer het Nederlandsche volk zijn offerbereidheid en zijn uiterste medewerking zal demonstreeren in krachtige daden De grondbeginselen Het bouwplan gaaf uit van de volgende grondbeginselen: 1) Inschakeling van alle be schikbare bouwvakarbeiders. 2) 25 pet., der arbeiders uit de minder getroffen gebieden zullen ter plaatse van hun nieuwen werkkring worden gehuisvest. Een gelijk per centage zal dagelijks tusl schen huis en werk heen en weer reizen. 3) De resteerende 50 procent zullen primair het herstel 7 E schrokken er van. ,,Zoo zoo, dus jullie wcnschen filmrepor ters te worden?! Nu dat komt net van pas, want in Ne derland moeten eenige documentaire films gemaakt worden. Jullie lijken me nog al handig en geschikt daarvoor." Boebi Trep en Jippje Jee dachten dat ze droomden na deze woorden van den commandant en nadat ze twee formulieren en nog één ingevuld hadden, konden ze inrukken. der lichte schade m eigen gebied ter hand nemen. 4) Da herbouw zal geschieden op basis van: 25 pet woning bouw, 55 pet. industriebouw, boerderijen en bedrijfsge bouwen, 20 pet. overige ge bouwen. 5) Het open bare, werken-pro. gram word', nog slechts in ruwe trekken bepaald in verband me* de elasticiteit der samenstellende factoren. 6) Aan de hand van het boven staande word» de materiaal behoefte bepaald. Hout zal in aanzienlijke 'mate door ander materiaal worden ver vangen. In beperkte mate zal het mogelijk zijn, werk. zaamheden uit te voeren waarbij he' schaarsche ma teriaal m.'nder noodig is. Uif de geheele planning blijkt de volstrekte prioriteit van de zwaarst getroffen gebieden. Als werkvolgorde is bepaald: licht herstel, zwaar herstel, herbouw en nieuwbouw. Uit de volstrekte prioriteit van de zwaars', getroffen gebieden vloeit, de eisch van volstrekte mobilisatie van het arbeiders corps voort. Dit is echter en uit een oog punt van huisvesting én uit so. 'iale en gezinsoverwegingen on aanvaardbaar. zoo heet 't in het o'an. Er moesf dus een redelijke maatstaf aangenomen worden voor de maximaal op grondslag van vrijwilligheid ie verwachten mobiliteit. Nor dit jaar zal, voor zoover het de provincie NoorcLHol. land betreft, met den bouw van 1750 woningen, w.o. 100 voor den Noord-Oostpolder, worden aangevangen, zoo is in het plan uitgestippeld De kosten van het totale bouw plan zuilen rond 790 miliioen gulden bedragen Registratie en vakopleiding Voor de planning voor volgende ja. ren zal een scherpere benadering van de aantallen vaklieden in de verschillende beroepen noodig zijn. Aangedrongen moet worden op een duidelijke registratie van de beroe pen. Vcor de stucadoors zal overwerk- arbe d bevorderc moeten worden. Verdere richtlijnen voor de con structieve samenstelling zijn noodig. De opleic.ng van vaklieden spe ciaal timmerlieden, metselaars, stu_ cacToors en betonijzervlechters moet op groote schaal ter hand genomen worden. Voorloopig kan dit zonder beperking geschieden De vraag of er animo zal zijn, hangt echter niet alleen af van de directe mogelijkhe den; maar ook van de toekomstpers» pec'ieven. Noodig is dus een globale uitst p- pe'ing van het toekomstige woning- beleid W men gedurende een ze kere periode (b.v. 10 jaar) boven de normale toeren werken en dan te rugvallen. can kan uiteraard geen schol ingsnrogramma uitvoerbaar wor. den geacht, dat op de topjaren is be rekend. Wil men na de inloopperiode ook verder gaan met op groote schaal oude woonwijken te sane^ren en cus de volkshuisvesting meer dan tot nog toe zien als een voortdurend vernieu wingsproces; dan behoeft van een in sterke mate terugvallen van de bouw- becfrijv gheic. geen sprake te zijn. In da1 geval wordt de scholing dus ge richt op een blijvende bouwbedrijvig. heia van irrooter orcfe dan de "nor- mah" vóór-oorlogsche. Een dergelijk vèr-strekkend wo- ninsbeleid vraagt echter reeds nu maatregelen om de groote saneer in- gen na afloop van de herstel- en wederopbouw-periode en na ce vol tooiing van den "normalen" achter stand ook economisch mogelijk te maken. Uiteraard zullen ook bij het rich'ren van de scholingspol ;tiek op 'n blijvend grooter bouwvolume verschuivingen optreden in ce ver houding van de aantallen voor de verschillende beroepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3