sSiad en O mtreh GOUD OP STRAAT De zoetwatervisscherij WEERBERICHT Arbeiders naar Engeland? KUNSTSTOFFEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad WOENSDAG 20 MAART 1946 DEN HELDER RARE SPRONG Een beiaard man die een wan delingetje langs den zeedijk wil de maken, sprong van een muur tje af, om zoo vlugger op den dijk te kunnen komen. Hij kwam hier bij nogal ongelukkig terecht, en liep een hoofdwonde en een ver stuikten enkel op. „GEZOCHT" Een drietal mannen werd aan gehouden op weg naar huis met een handkar vol hout, dat ze er gens „gezocht" hadden. Bij nader onderzoek bleek, dat dit hout niet voor eigen gebruik bestemd was, door gebrek aan brandstoffen, maar dat het in den verkoop ge bracht werd. Dit kan natuurlijk in het geheel niet worden toege staan. De drie mannen zijn dan ook in bewaring gesteld, .terwijl later nog een partij hout bij den opkooper in beslag werd geno men. BRANDJE In een perceel in de Javastraat brak brand uit, doordat vermoe delijk vuur uit de kachel was ge vallen. De brandweer kon het kleine brandje snel blusschen. AANRIJDING Op den hoek van de Nieuwstr.- Bassingracht kwamen twee mo torvoertuigen met elkaar in bot sing. met het gevolg, dat een der wagens zwaar beschadigd werd. De inzittenden hadden geen letsel. De botsing is te wijten aan het feit, dat een der bestuurders geen voorrang verleende. KLEINE STOKERS Een paar jongetjes die achter een huis een vuurtje aan 't sto ken waren, moesten door de poli tie weer 'ns op hun vingers wor den getikt. Ondanks schaarschte aan lucifers schijnen die kwa jongens steeds nog aan vuur te kunnen komen. Een kleine oplet tendheid van ouderen is dikwijls al voldoende, om dit te verhinde ren en zoo aan die gevaarlijke spelletjes een einde te maken. POLITIENIEUWS Een man in benevelden toe stand moest worden opgebracht, waarbij hij zich nogal verzette. Hij werd ter ontnuchtering opge sloten en zal nog wel iets naders hooren over zijn balsturige hou ding. Wederom moesten diverse personen worden bekeurd we gens het geen licht hebben op hun fiets. Verder werden bekeu ringen gemaakt tegen personen, die roekeloos op den weg reden. Tenslotte werd een persoon aan gehouden. die hout in zijn bezit had, dat van diefstal afkomstig bleek. BURGERLIJKE STAND Geboren: zoon van C. A. Oost- Wisman; zoon van W. F. J. Ipema- Schut; zoon van J. Groot-de Boer; zoon van J. B. M. Gömmel-Koop- man; zoon van M. Boon-Kramer; zoon van M. Borst-Doornekamp; dochter van A. Smid-Kos; zoon van J. C. Wildenberg-Bruin; zoon van G. Schutten-van Zandwijk; zoon van G. Molenaar-De Graaf; zoon van C. A Hoogerwerf-Selling; zoon van S. A. Bosma-Band; dochter van T. Arents-Louves: zoon van A. J. C. Huigen-Buijs; zoon van B. Kos- Monen; dochter van J. L. van Hees- Ran; twee dochters van H. J. Last- drager-Breeuwer; dochter van J. den Outer-van Eenennaam; zoon van N. Tesselaar-Eelman; zoon van P. K. Broersen-Koomen; zoon van A Kruiiff-Kramer. Ondertrouwd: J. Bakker en M. B. van Wingaarden; A. Eelman en J. Rosloot; H. van Dijk en G. Klappe: K. Pronk en M. M. P. Smits; C. Koffeman £n M. J, Ba s: F. Sikkink en M. P Munier; R. Dijkstra en C. A. van Strijen. Gehuwd: C. Mosk en N. J. Laag land Winder: J. A. Tijdeman en J. F Lelssner; W. Terlouw en D Gieles 'Overleden: C. R. van Gunst; v. 57 jaar; G. Blok m. 47 jaar; A. Hove ling m. 72 jaar; C. J. van IJperen m. 18 jaar; C Bak m. 76 jaar. GESLAAGDEN Geslaagd voor kantoorstenograaf 165 lettergrepen: de dames F. Stoll en M. Blom. Kantoorstenograaf 130 lettergrepen: de dames C. v. Beek hoven: M. Looman; S. Verberne; R. Groothuis: R. Willemse; R. Herting; G. Laan; L. Ruitenburg; E. Ver meer eu J. Schol. Voor Machineschrijven: de dames R. Bak: W. Bijlsma; B. Grommel; R. Grömmel; R. Heiting; G. Laan; N. de Nijs; H. van Os; J. Verschoor; C. E'kkers en de heer L. Petrus. SCHAGEN M.V.O.-NIEUWS Zondag 24 Maart, aanvang 3 u., terr. Snevert: M.V.O. 1Kraaien III. Opstelling; doel T. Kuys; achter: A. Hopman, C. de Leeuw, midden; G. v. Barneveld, G. v. d. Berg. E. van Diepen; voor: T. v. d. Berg. G. Schouten, J. Bok, R. Keijzer. I. van Oosten. Reserve: B. Neuvel, M. Preyde, Tr. van Diepen. N. Fellinga. GROSLIJST STEMMING Van de bijna 200 leden der K. V. P. hebben er 151 aan de stem ming van Zondag j.l. deelgeno men. Vo;r de verkiezing van candidaten voor de Staten-Gene- raal waren hiervan 19 ongeldig. Uitgebracht werden op Romme 129, v. d. Weijden 113, Steinmetz 112, Hooij 109. Groen 107, Buis man 28, Duijvestein 12. Luijckx 6, van Slingerland 12 en Timmer mans. 6. Op de plaatsvervangers de Boer 120, Vink 125, Dijssel- bloem 115. Alberts, Lefeber 127, Giezen 12 en Weel 13. Voor de Prov. Staten waren 8 biljetten van onwaarde. Groen 98. Luijckx 76, Weel 86, Bosma 87, Jong 135, Bergen 25, de Boer 32, Derksen 16. Haakman 17. Kam pen 17. de Moei 65, Schrijver 9, Stoop 16, de Waard 11 en C. N. de Wit 25. ANNA PAULOWNA NED. R.K. VOLKSBOND Bovengenoemde afdeeling hield op Donderdag haar jaarvergade ring in het lokaal van den heer W. Kossen. De voorzitter, de heer H. Stroo- per, opende op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom. Vervolgens bracht de secretaris een uitgebreid jaarver slag uit. De penningmeester, de heer J. Zandvliet, deed rekening en verantwoording van zijn be heer. De ontvangsten waren f 138.50 en de uitgaven f 74.95, batig saldo f 63.55. Hierna bracht de secretaris verslag uit van de Verbondsvergadering te Haarlem. Het bestuursvoorstel om het bode loon te brengen van 4 op 6 ct. per lid, werd met algemeene stemmen aangenomen, ingaande 1 Maart. Het invoeren van een KAJ (Kath. Arb. Jeugdver.) kon niet veel instemming vinden en werd aangehouden. Inmiddels kwam de ZeerEerw. Heer Pastoor Vis ter vergadering, waarna de voorzitter overging tot de instal latie. Hij wees erop, dat goede geestelijke leiding in dezen tijd dringend noodzakelijk is. Wederom kwam ter sprake de KAJ waarna de Pastoor een uit eenzetting gaf en zeide dat dit automatisch zal worden opgericht. Het is de bedoeling van het bestuur om wederom te komen tot oprichting van een gemengde Tooneelvereeniging, dit vond aller instemming Ook Hulp in Nood zal weer herrijzen, evenals Her wonnen Levenskracht. Vervolgens bespreking begroo ting voor 1947. Tot leden der controlecommissie werden be noemd de heeren Langes. P. Al kemade en Warmerdam. De Geestelijke Adviseur dankte voor de woorden tot hem gespro ken bij de installatie en beloofde zijn volle medewerking te ver- leenen aan deze afdeeling. Jammer was het dat maar zoo weinigen gehoor hadden gegeven aan de oproep om deze vergade ring te bezoeken, met thuisblijven komt men er niet. De onderlinge band en saamhoorigheid moet verstevigd worden. De voorzitter sloot daarna op de gebruikelijke wijze. WIERINGEN BOERDERIJBRAND Zondagmiddag brak er brand uit in' een oude boerderij aan Noord-Stroe, eigendom van Jb. Koorn-Elb. Lont en Wagemaker. Moeder Bos was aan het oliebol len bakken bij gelegenheid van een verjaardag. De kachel was bepaald hoog opgestookt, want plotseling schoot het riet in vlam en in minder dan geen tijd stond de geheele boerderij in lichter laaie. Van de drie gezinnen die deze boerderij bewoonden, t.w. L. Bos, C. Smit en K. Venema, wist alleen Smit nog wat inboedel te redden. De anderen zijn alles kwijt. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Van Venema, die niet verzekerd was, kwam nog een geit in de vlammen om. Verder verbrandden ook nog een paard van den heer Slagter uit de Meer, De brandweer, die na verloop van eenigen tijd kwam opdagen, kon onverrichterzake huiswaarts keeren, aangezien geen water gegeven kon worden daar de brandkranen te ver weg lagen. SUCCES—RIPPERDA 2—7 't Was Zondag weer een zwarte dag in die Succes-geschiedenis. Succes was in de match tegen Ripperda het kind van de reke ning. Voor de rust ging de wed strijd mooi gelijk op. hoewel het veldwerk bij Ripperda beter was. Om te beginen was de wedstrijd al begonnen onder leiding van den hr. C. Metselaar daar de scheids rechter om half drie niet aanwezig was. Toen later de scheidsiechter alsnog kwam opdagen, werd de wedstrijd opnieuw begonnen. Met halftime werd gedraaid met ge lijken stand (22). Het tweede doelpunt van Ripperda werd ge scoord nadat de bal na een meter over de lijn geweest was,- weer binnengespeeld werd. Even later kreeg Succes een penalty toege wezen wegens overtreding van een der achterspelers van Ripper da. Deze penalty werd door den keeper gehouden doch de terug- stuitende bal werd opnieuw in geschoten en trof nu beter doel. Na de rust dachten we een mooie spannende tweede helft te zien, doch nu tapte Ripperda uit een ander vaatje dan voor de rust. Mooi open spel en forsche scho ten. Allengs werd de score opge voerd en toen het eindsignaal weerklonk, was het 72 voor de Haarlemmers. We kunnen niet zeggen dat de Successers niet hun best gedaan hebben, maar de toestand wordt nu zoo dat het hoe- langer hoe moeilijker wordt om uit de ge vaarlijke zóne vandaan te raken. Een goed opgezette, intensieve training kan misschien hog uit komst brengen. BURGERIJKE STAND Geboren: Boukje Elisabeth dochter van S. Hülkema en H. Rijpkema. Pieter Cornells zoon van J. ce Haan en D. Kooij; D evera Catharina doch. ter van C. Engel en D. M. Bot; Klaas Jacob zoon van P. Dekker en G. Vis. ser; Willem zoon van R. B. Weizen- bach en J. de Jong. Ondertrouwd; J. A. Slagboom en Donkerbroek. J. Koorn en E. Lont; H. Hegeman en N. Speur; M. ten Bokkel en M. M. Boom; H. van 't Westende en M. A. de Groot. Getrouwd. G. Dekker en P. A. Bakker. Overlecen: Corn. Lont oud 90 .iaar wedn. van M. Mulder; Meijert Bos- ker oud 65 jaar echtgen. v. M. Kooij TEXEL GEMEENTERAAD Op Dinsdag 26 Maart des na middags half drie zal de gemeen teraad bijeenkomen. BREEZAND VERKENNERIJ-NIEUWS Zondag j.l. werden in de groo- te Wereldbroederschap van de Verkenners opgenomen de vol gende jongen-s: H. Brouwer. G. Dorresteijn J. Glorie, J. Veldman. H. Huyg J. Duineveld, G. Ver- bruggen en Fr. de Groot. Na een nachtwake Zaterdag avond en een generale H. Com munie Zondagochtend ontvingen zij de gele das (met roode rand en roode tulp, symbool van de bollenstreek) de fransche lelie en het Jeruzalemkruis. De geïnstal- leerden behooren paarsgewijze tot de Zwaluwen, Koekoeken Kie viten en Houtduiven. PROEFSTEMMING De proefstemming van j.l. Zon dag voor de K.V.P. gehoud-en in een lokaal van de R. K. schoo,l, mocht zich in een goede belang stelling verheugen. Dit is een vrblijdend teeken en wijst er ho pelijk op. dat ook straks met de officieele stemmig de leden van de K.V.P. van Breezand in grooten getale zullen opkomen ZAP ATTENTIE!!! Onze supporters herinneren zich nog heel goed de thuiswedstrijd van ZAP tegen de Tex. Boys. Uit spor tief maar ook uit voetbaltechnisch oogpunt was dit de beste wed strijd van 't seizoen. Het spel van de Boys deed uiterst sympathiek aan en ze toonden zich sportieve verlie zers. A.s. Zondag gaan wij naar het eiland Texel om die zelfde Boys te bestrijden. Deze blauwwitte jon gelui zijn natuurlijk op revanche be lust en zoo oo;t, komt daar ons on geslagen record in gevaar. "Alle hens" moet aan dek en we doen dan ook 'n beroep op ons suppor terslegioen. Steunt uw club door uw* aanwezigheid bij den wedstrijd van a.s. Zondag. Het zal onze jongens 'n geweldige steun zijn. En daaromieder die in de gele genheid is make de trip naar Texel mee om "onze jongens" aan te moedigen. Ook het 2de elftal gaat naar het vogeleiland en deze kampioenscan- didaat speelt op 't Texelterrein in Den Burg. Het le elftal speelt op 't terrein van Tex. Boys iets buiten Den Burg gelegen. We raden onze supporters wel aan om de fiets mee te nemen, want op Texel zijn wel auto's voor de spelers, v maar het vervoer van veel supporters is niet gegarandeerd. En loopen gaat niet daavoor zijn de afstanden te groot. Dus kijkt uw karretje nog 'ns na. De boot vertrekt uit den Helder om half elf- 's Middags bent U onge veer half vier weer terug. Verder hopen we van harte dat de bondsscheidsrechter aanwezig zal zijn en zoo niet dat er dan een vol waardige plaatsvervanger is. Dit is in het belang -.van beide clubs en bevorderlijk voor de goede onderlinge verstand h öudin g. 'T ZAND PARTIJSTEMMING Voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 292 st„ onwaarde 46, geldig 246 st. Politiek Advies 138; Romme 104, v. d. Weijden 88, Steinmetz 35. Hooy 22, Groen 99. Plaatsvervangers P.A. 138; de Boer 97. Vink 90. Dijsselbloem 40, Alberts 43, Lefeber 89. Verder over de ledenlijst verdeeld 192: over de plaatsverv. lijst lgl. Prov. Staten. Uitgebracht 286, onwaarde 15. geldie 271. Groen 258, Luijckx 253, Weel 216. Bos ma 204, Jong 202; verder o.a. de Boer 46; Kampen 21, de Moei 38. de Wit 79. TUITJEHORN DE PARTIJSTEMMING Tweede Kamer Uitgebracht 212 stemmen, waarvan 175 gel dig. Politiek advies; mr. Romme 174, v. d. Weijden 162 'Steinmetz 24 Hooij 25, Groen 170. Uit alph lijst: Buisman 33, Duijvesteijri 118, Sjerps 123, Schrijver 10. Plv. P.A.: dr. de Boer 170, Vink '160, Diisselbloem 9, Alberts 6, Lefeber 13"2 Plv. alph. lijst: Giezen 125, J. Weel 129, j de Boer 20, Elders 10 Prov Staten: Uitgebracht 220 stemmen waarvan 199 geldig. P.A J. Groen 197, P Luyckx 185, Weel 187, S. J H. Bos. marr 194, C. P.-Jong 198. Alph. lijst: j. de Boer 18. ALKMAAR POLITIERECHTER 18" Maart 1946 Een viertal personen uit Alkmaar; P. H., H. B., Th. M. en C. W. waren in April 1945 aangesteld als bewakers van bunkers in de Bergerhout en van het Gymnasium. Zij gaven blijk zelf nog bewaakt te moeten worden. Im mers; inplaats van alles goed te be waren; gingen* zij op rooftocht en stalen stukken van oe rubbervloer bedekking en eenige kastplanken. De eerste beklaagde had de overigen rondgeleid. Het doel -vyas ruilen tegen aardappelen. Alles was oen volgenden dag in beslag genomen. De Officier maakte verschil tuss-chen de verdach. ten. H. en W. waren aangesteld om diefstal tegen te gaan. Daarom eïschte hij tegen H. 75.en 1 maand voorw. met 2 proefj., tegen W. 75.of 20 dagen en 1 maand voorw. met twee proefjaren. B. en M. hoorden 40. of 20 dagen tegen zich eischen. De rechter vonniste H. 40.of 12 d. met 1 m. voorw. W. 25.of 10 da gen en 1 m. voorw. B. 2 maanden voorw. met 2 proefj. en M. 40. of 12 dagen. Een chauffeur uit Schoorl G. Z. was zoo vrij geweest op 11 Juli '45 met zijn zwager een 6 tal dennenboo_ men in de Staatsbosschen om te za gen. Herhaalde verzoeken om hout bij den opzichter hadden niets uitge werkt. Daarom waren zij zelf maar aan den slag gegaan. Dit eigenmach tig optreden wenschte de officier ge straft te zien met 35 of 15 dagen; waartoe beklaagde werd veroordeeld. Zekere Roelof N. te Koedijk ging 8 Nov. '45 op bezoek bij een vriend maar trof het niet best. De familie was niet thuis. Rondsnuffelende ont dekte hij een partij tabaksbladen welke hij meenam. Bovendien zag hij een collectie gereedschappen: nijp tang; hamer; ijzerzaag: benevens 2 kettingen; welke ook als buit werden ingepikt. De officier vond 't stelen bij een vriend een hoogst ernstig feit en vroeg 1 maand gevangenisstraf. De politierechter deed er nog een schep je op en veroordeelde Roelof tot 2 maanden. HEERHUGOWAARD SLAGERIJ JONG IN ANDERE HANDEN De slagerij van den heer Jong aan den Middenweg is in eigen dom overgegaan op den neer Klaver van Zijdewind. TUINBOUWBEDRIJF VERKOCHT De heer Koeman alhier heeft zijn woonhuis met plm. 1 25 ha bouwland alles gelegen aaji den Hensbroekerweg alhier, onder- handsch verkocht aan den heer Jn. Dekker eveneens te Heer- hu'go waard. WAARLAND UITSLAG PARTIJSTEMMING Tweede Kamer: Uitgebracht 355 stemmen waarvan 21 ongeldig. Mr. Romme 303; v. d. Weyden 255; Stein metz 63; Hooij 58; Groen 328; Buisman 55; Duivestijn 202; Sjerps 207; Luyckx 31; overige candiaaten tezamen 168 Plaatsvervangers: Dr. de Boer 332; Vink 331; Dijsselbloem 124; Alberts 122; Lefeber 329; Giezen 210; Weel 211 overige candidaten tezamen 11. Prov. Staten: Groen 322; Luyckx 315 Weel 321; Bosma 281; Jong 273; Ber gen 38; De Boer 33; Schrijver 13: overige candidaten tezamen 24. Een militaire vrachtwagen, die de bagage van repatrieerende Canadeezen met hun „souvenirs" vervoerde, verloor onderweg een kist, welke op het Haarlemsche plaveisel uit haar voegen sprong en haar kostbaren inhoud prijs gaf. Gouden horloges, kostbare sieraden, een fonkelende over daad van edele samenstelling rolden over den weg. Een handie vol thee. wat sigaretten en een stuk krantenpapier vormden net schrille contrast met de uitge storte rijkdommen. Een bejaard echtpaar, die deze schat „ontdek te", zocht alles zorgvuldig bijeen en deponeerde de kist met inhoud bij de politie, waar zij nu op den eigenaar staat te wachten. De zoetwatervisschers hebben nog met verschillende moeilijk, heden te kampen. Materialen zijn heel schaarsch. En duur! Wat denkt u: de zij'de b.v. kost den handelaar f 70.per kg, inkoop. Dan 'is pootvisch wel te krij. gen, maar duur alhoewel de prij zen nog niet officieel bekend zijn en de tijd nadert van bestellen. Pootaal zou gemakkelijk uit het IJselmeer kunnen worden opge. diept, evenwel zal de meerder heid der IJselmeervisschers hier bezwaren tegen inbrengen. Er behoefde niet apart voor' ge. vischt te worden, gezien men Dij de gewone vangst een en ander over de zeef kon sorteeren. Monté, afkomstig uit Engeland, zal aanmerkelijk duurder zijn dan uit eigen land. Bestellingen kunnen inmiddels gedaan wor den bij de Ned. Heide Mij, Een visscher is geen visscher als hij geen laarzen heeft. De laarzen, die langs officieelen weg zijn verkregen, blijken echter in veel gevallen van zeer slechte kwaliteit te zijn; een gebruiks duur van enkele dagen blijkt geen zeldzaamhied te zijn. Omtrent den export van de zoetwatervisch blijkt nog geen zekerheid te bestaan. Tenslotte is er nog de concur, rentie van den hengeiaarsbond. Weersverwachting medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: NOG ZACHT WEER In het binnenland koude nacht. Overdag aanvankelijk weinig bewolking met snel stijgende temperatuur. Later toenemen, de bewolking met in het Wes ten van het land" kans op eeni gen regen. W'nd tusschen Zuid en Zuid-West;; langs de kust tijdelijk krachtig; in liet overi ge deel van het land matig. De „Evening Standard" meldt, dat behoudens goedkeuring van het Britsche departement van ar beid en de belanghebbende vak verenigingen. Belgische, Fran sche en Nederlandsche ar beiders naar Engeland zullen ko men om mee te helpen aan den bouw van permanente woningen. Op 12 Maart ƒ.1. 13 door den minister van Handel en Nijver heid een commissie geïnstalleerd, die tot taak heeft, den minister op korten termijn van advies te dienen over de voor Nederland gewenschte verdere industrialisa tie op kunststoffengebied (met uitzondering van kunstvezels). GOERING IRRITEERT ZIJN RECHTERS (Vervolg van pag. 1) Het geschreeuw van den Fülirer. Von Ribbentrop sprong van verontwaardiging op, toen hij zichzelf als .wouldbe moorde naar" hoorde betitelen en er was over deze uitspraak groote beroe ring in de verdachtenbank Dahle- rus trok daarop evenwel\ijn be schuldiging in en zeide. dat Goe- ring hem slechts gesprokén had over „sommige menschen" die een aanslag zouden kunnen be proeven. Hijzelf had daaruit poge- maakt, dat Ribbentrop bedoeld was. Kenmerkend voor de gees tesgesteldheid, waarin de Duit- sche leiders in de dagen voor den beslissenden 30en Augustus 1939 verkeerden, was Dahlerus' schil dering van zijn ontmoeting met Hitier en Goering. waarbij Hitier zijn beheersching volkomen ver loor en Goering bij 't geschreeuw van den Führer geen spier van zijn gezicht vertrok. Het grootste deel van de zitting werd gisteren in beslag genomen door het verhoor van den Zweed- schen staalmagnaat, Birger Dah lerus. die in de da_?en voor den overval op Polen als bemiddelaar tusschen Goering en de Britsche regeering optrad. Hij was door Goerings verdediger als kroonge tuige gedagvaard, doch zooals hij zelf reeds bij voorbaat gezegd had. viel zijn getuigenis niet be paald in Goerings voordeel uit. Dahlerus beweerde bij het scher pe kruisverhoor door Sir David Maxwell Fyfe niet minder, dan dat hij bij zijjj onderhandelingen den indruk had gekregen, dat Hit- Ier „niet normaal" was en Goe ring „in een dwazen staat van geestelijke vergiftiging" verkeer de. Ribbentrop beschuldigde hij er zefs van. plannen te hebben gekoesterd tot een aanslag op Goerings vliegtuig, waarmede de onderhandelaar tusschen Londen en Berlijn op en neer vloog.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2