Van Vrouw tot Vrouw Een heel systeem staat terecht Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Vijf en drie jaar voor de Gehr. de Vilder MUSSERT KRIJGT DEN KOGEL HET SPAANSCHE ANTWOORD Schoonmaak in de kleerkast De Belgische regeerings- verkiaring Kardinaal von Galen ernstig ziek Om technische redenen Dr. Corp krijgt 18 jaar INSTEMMING OP TIMOR BATAVIA KRIJGT RIJST Uitreiking spaorcerti- ficaten MILITAIRE DIENST EN BEDRIJF Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland^ WOENSDAG 20 MAART 1946 Gisterenmorgen zette het Amsterdamsch Bijzonder Gerechtshof, onder presidium van mr. E. K. F. W. Schaeck Matlion de behandeling voort van de zaak tegen de ge. broeders A. F. en C. F. de Vilder, directeuren van de Amsterdamsehe Ballastmaat. schappij, die wegens colla boratie, hulp aan den vijand, terecht staan. De verhooren kwamen gis teren tot het einde. Om kwart voor tien kon daarom de advocaat-fiscaal, mr W. Bakhoven, zijn requi sitoir beginnen. „Beter was de risico van uit zending naar Duitsehland van arbeiders, inbeslagname van werktuigen en machines, te ne men. dan met het verontschuldi gend gebruik maken van argu menten voort t& gaan met wer ken voor den vijand", vond mr. Bakhoven. „Hier staat een heel systeem terecht". Als de wankelmoedig heid van deze verdachten ook de houding was geweest van allen, die in hun omstandigheden ver keerden, zou Engeland geen groote mogendheid meer zijn en Nederland een Duitsche provin cie zijn geworden, waarin dan een groote bloeiende Amster damsehe Ballast Mij zou zijn ge vestigd. Dat de steun aan de illegaliteit .wel gevaren voor verdachten meebracht, maar ook niet zonder egoïsitische bedoelingen is ver leend, zou de advocaat-fiscaal bij de strafbepaling laten meegelden Tenslotte alles samengevat, eischte mr, W Bakhoven, dat verdachte A. F. de Vilder zal worden veroordeeld tot vijf jaar, door te brengen in R I.W. en de verdachte C. F. de Vilder, die wel de beslissingen van zijn broer dekte, maar toch niet zoo vol ledig verantwoordelijk kon wor den gesteld tot drie jaar, door te brengen in R.W.I. Het pleidooi Om half elf ving mr, Giltay Veth zijn pleiutoi aan. „Voor het advies omtrent ylieg. veldbouw bij dr. Hirschfeld, was men aan het juiste adres", aldus pleiter. „Nu kan de advocaat- fiscaal met zoo maar zeggen: Je had je niets van eenig advies aan te trekken. Toentertijd had de bezetter wel degelijk rechten. Was het gegeven advies van een bevoegde instantie juist, dan is er geen sprake van opzet bij dengene die dit advies opvolgt Eenige voorbeelden van dé moedige houding der verdachten gaf de verdediger. Hij bracht het verzoek om invrijheidstelling van een groot aantal van hun arbeiders in herinnering, wees op den steun die verdachten ge schonken hebben aan de spoor wegstakers (de Amsterdamsehe staking werd de eerste week door hen gefinancierd) in een tijd toen talloozen bang waren zulk een steun te verleenen. Hij wees er voorts op, dat deze A, F. de Vilder een illegale telefoon centrale heeft gehuisvest. Staatsvijand nummer één Ook over den toestand in het kamp Levantkade en wat deze verdachte A F. de Vilder daar heeft ondergaan gaf pleiter een exposé: als een dier, genaamd staats vijand no. 1, werd hij tel kens, dag of nacht, tentoon gesteld, met zijn handen moest hij de vreeselijk be smeurde closetten schoon, maken enz., „terwijl de ge weerkolf er regelmatig bij was" De verdediger besloot met het uiten van zijn verbazing voor den buitensporig hoogen eisch van den advocaat-fiscaal. „Ik vraag u niets dan recht. Ik .vraag geen clementie. Alleen ontslag van rechtsvervolging en ben zelfs zoo stoutmoedig omdat ik meen dat dit mijn plicht is u te vragen deze beide heeren de Vilder te ontfelaan uit de pre ventieve hechtenis". Na re. en dupliek ging het Hof in raadkamer. Teruggekeerd ver klaarde de president, dat het Hof geen termen aanwezig vond om verdachten in vrijheid te doen stellen en stelde de uitspraak vast op 1 April a.s. De bijzondere raad van cassatie heeft vandaag in hoogste instantie uitspraak gedaan in de zaak tegen ir. A. A. Mussert, die door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood is veroordeeld wegens hulpverleening aan den vijand. De raad van cassatie heeft het door Mussert te gen de sententie van het hof ingestelde cassatiebe roep verworpen. Mussert is niet voornemens gratie aan te vragen. De Spaansche regeering zegt in haar antwoord op het Ameri- kaansche Witboek o.a. nog. dat de Amerikaansche documenten, die berekking hebben op de pe riode van neutraliteit van de Ver eenigde Staten, niet op de iuiste waarde kunnen worden geschat zonder zich den internationalen toestand in dien tijd in de herin nering te roepen: een overwin nend Duitsehland. dat het vaste land van Noorwegen tot de Golf van Biscaje bezet en de Engelsch- Fransche strijdkrachten te land heeft verslagen, dank zij de hulp, die het van zijn toenmaligen bondgenoot Sovjet-Rusland had ontvangen De landing van 3400 man der Kon. Ned. Marine onder leiding van Kapt. ter Zee Tetenburg op Sanoer-beach op Bali. L.C.T.'s naderen de kust. Marvo/Stevens P. Ofschoon de temperatuur nog alles behalve voorjaarsachtig aandoet, zal toch menig huisvrouw reeds schoon maak illusies koesteren. Wat zoudt U er van denken, als wij onze schoonmaakwoede eerst eens op onze kleerkast botvierden? -Vooral onze winterkleeding heeft zoo nu en dan wei eens een opfrisschertje noodig. Wij gaan dus aan den slag en nemen de kleeding van den heer des huizes het eerst oneer de loupe. Alvorens wij het eolbercostuum een goede beurt geven, hangen wij het eerst een tijdje buiten om het te laten "luchten". Daarna schuieren wij het flink af. (Vergeet u vooral niet de naden goed uit te borstelen). D t gebeurt natuurlijk buiten in het lentezonnetjeü Vervolgens nemen wij het af met een doek, welke is vochtig gemaakt in water met amoniak. Het resultaat is ver bluffend. Bij het op persen denkt U om het volgende Het strijkijzer vooral luchtig hanteeren, d'e doek waarmede wij per_ sen niet te vochtig maken en na het persen de stof glad strijken met den omgekeerden kant van de kleer borstel. Wanneer de pantalon "kniëen" vertoont, kunnen wij die als volgt wegwerken. Alle ruimte om de knie brengt u bij elkaar. Daarna perst u heel luchtig in een cirkel om deze ruimte heen. Steeds kleinere cirkeltjes totdat de ruimte is weg- geperst. Bij het persen van den vouw - zorgt men ervoor, de naden van de pantalon op elkaar te nemen, 't Col- bertcostuum zal als nieuw zijn! Waar blijft echter het nieuwe fris- .sche cachet van het costuum, wan neer uw man zijn das als vettig touwtje om de hals heeft bungelen? Dit is echter h.eelemaal niet noodig. Ook de das kunnen wij heel goed" zelf wasschen. Om het juiste model te bewaren, rijgen wij eerste een draadje langs de vouw. Daarna tor nen wij de das los. echter niet hee- lemaal. In het midden laten wij hem vast. Hierna kunt u hem wasschen. Vette plekken behandelt u met wat vlekkenwater. Opstrijkep met den draad mee van de stof.* In een hoekje van de kast vinden wij warempel nog een vuile heeren- hoed. Het afborstelen met een papje van tarwezemelen en vlekken water doet wonderen. De stoom uit uw fluitketel doet de rest. Wedden dat uw man trotsch op u is? Ofschoon onze grootste schoon maakwoede hierna tvel eenigszins bekoeld zal zijn, wasschen wij toch nog maar even die paar wollen win. terjaponnetjes van onszelf. Na ze ook weer flink afgeschuierd' te heb ben, dompelen wij ze jri een sop van houtzeep of klimopblaren, indien ze donker van kleur zijn. Lichtere japonnetjes kunnen wij rustig in een lauw zee-nsopje wasschen. De vlekken hebben wij eerst omregen met een wit draadje, opdat wij ze wanneer de stof nat 1is evengoed' kunnen vinnen. Ook verdient het aanbeveling de eventueele plooien vast te rijgen en voor het wasschen de maat van de jurk te noteeren, dit met het oog op het "krimpen. Overbodig te vermelden, dat wij de japonnetjes aan den verkeerden kant opstrijken. Wollen truitjes kun_ nen soms ook "snakken" naar een bad. Laat hun verschillende kleuren geen bezwaar voor u zijn. Opspoe- len in water en azijn en vlug drogen in baddoeken voorkomt doorloopen. Aldus hebben wij de eerste schre den gezet op het pad; dat voert naar den grooten schoonmaak en is nu het wachten op de weersomstandig heden om aan de "groote" beurt te beginnen. JACQUELINE De Belgische regeeringsver- klaring is door de rechterzijde zeer koel ontvangen. In politieke kringen is men van oordeel, dat de katholieke fractie zal trach ten het ministerie zoo spoedig mogelijk te laten vallen, zoodat het kabinet slechts een levens duur van 24 uur zal hebben ge had. Tegen het einde van zijn re- geeringsverklaring zeide minister Spaak: „Indien de regeering zich voorneemt, zoo actief als mogelijk handelsbetrekkingen met alle lan den te onderhouden, wil zij voor alles de banden, die het land met onze naaste buren vereenigen, verstevigen. Zij hoopt dat de Ne- derlandschBelgische Tolunie. voorteeken van een nauwe eco nomische samenwerking tusschen beide landen, eerlang in werking zal treden." Mgr. Clemens von Galen, Aartsbisschop van Munster, die onlangs in Rome tot Kardinaal werd gecreëerd, is ernstig ziek. Hij moet een zware operatie ondergaan Aartsbisschop Damaskinos, de Regent van Griekenlandr heeft een boodschap gezonden aan minister Bevin, waarin hij „om technische redenen" een uitstel der verkiezingen met 14 dagen aanbeveelt. Het Bijzonder Gerechtshof heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen dr. J. H. Carp, die in bezettingstijd president is geweest van het z.g. Vredegerechtshof. De pro cureur-generaal, mr. Zaayer, had levenslange gevangenis straf geëischt. Het Hof veroor deelde Carp tot 18 jaar ge vangenisstraf wegens het in tijd van oorlog samenwerken met den vijand. Tevens be paalde het Hof, dat de ver oordeelde gedurende zijn le ven geen openbare ambten kan bekleeden en dat hij uit de kiesrechten ontzet wordt. Aan den veroordeelde werd het recht verleend, in cassatie te gaan. Er is op Timor een nieuwe, belangrijke politieke organisatie „Persaloean Democratie Indone sia" (Democratische Unie van Indonesië) gesticht, waarvan het ledental snel toeneemt. De voorzitter daarvan heeft 17 Maart op een vergadering zijn instemming betuigd met de Ne. derlandsche voorstellen en zeide: „Men moet deze beschouwen als de verwezenlijking van een de mocratie welke voor den oorlog niet heeft bestaan". De voorzit ter sprak bovendien de hoop uit, dat de Nederlandsch-Indische regeering in de overgangsperiode den Indonesiërs in de meest ruime mate gelegenheid zou bieden, zich op zelfbestuur voor 'e bereiden. Behalve de distributie voor „noodwinkels" heeft men eenige dagen geleden een aanvang ge maakt met de distributie van rijst aan de 850000 menschen te Bata via. Deze komt in het bijzonder den Indpnesischen bewoners ten goede. De distributie is georgani seerd door den geallieerden voed- selcontroledienst. Ieder krijgt 200 gram rijst per dag en 300 gram bloem per maand. Bloem en brood zullen vrij zijn, zoodra de bakke rijen in staat zijn aan de ver- verwachte vraag te voldoen. Suiker, zout. cocosolie en en kele ingevoerde arikelen zullen ook spoedig vrij zijn. De distributie van ingevoerde rijst kan als een noodmaatregel beschouwd worden voor den overgangstijd naar de komende periode van den nieuwen rijst oogst op Java. De agent van het ministerie van financiën maakt bekend, dat met ingang van Maandag 25 Maart 1946 de inschrijvingskantoren een aanvang kunnen maken met het uitreiken van de spaarcertificaten aan hun cliënten. Het kan voor komen, dat een enkel kantoor op dien datum nog niet in het bezit is van de door hem bestelde cer tificaten; in dat geval is de afre kening met het betrokken in schrijvingskantoor nog niet slui tend. DE DOODSTRAF VOOR Mr. SCHRIEKE (Vervolg van pag. 1) De Procureur-Generaal, mr. Zaayer, merkte op, dat Schrieke een figuur was, die boven de baantjesjagers stond. Hij is zeer stijlvol en heeft Nederland ook stijlvol verraden. Deze man heeft zwaar ge zond! Pd, doordat hij een sleu- telpo.fae kwam innemen, waarin hij voortdurend ge pleit heeft voor samengaan met den vijand. Hij pleegde daarmee landverraad in den meest stuitenden vorm. Dit misdrijf kan slechts geboet worden indien het Hof Schrieke zal veroordeelen tot de doodstraf. Hierna was het woord aan den verdediger, mr. C. B. Reinhold, die allereerst uiteenzette, dat mr. S. geen gevaar was voor zijn om geving. Men kon voor eigen meening uitkomen. Had hij de Duitschers in de kaart willen spelen, dan zou dit velen van het personeel en leden der rech terlijke macht het leven hebben gekost. Hulpverleening aan den vijand is een rekbaar begrip Pleiter besprak voorts de dag vaarding en geloofde niet, dat de verdachte daarop kan worden veroordeeld Hij heeft gewerkt onder verpletterend zwaren druk en verantwoordelijkheid. Hulp verleening aan den vijand is een zeer rekbaar begrip en men kan alles daaronder brengen. Er is geen motiveering- voor aangevoerd voor het dienen van Duitsche belangen. En welke Nederlandsche belan. gen zijn door hem geschaad? Daar tegenover staat, dat hij de vrijheid der kerken heeft beschermd. Zonder hem zou de rechterlijke macht niet in sland gebleven zijn, het ge. vangeniswezen zou in Duit sche handen zijn gekomen. Ten slotte legde pleiter een schrijven over van oud-minister van Dijk, die als vertegenwoor diger van 't interkerkelijk over leg met prof. Schrieke te maken had. Daarin' verklaart de heer van Dijk overtuigd te zijn, dat de heer Schrieke de bedoeling had ten bate van het Nederland sche volk werkzaam te zijn. Wat de geëischte straf betreft wees pleiter er op, dat mr. S. geen menschenlevens op zijn gei weten heeft. Dat is het crite rium voor véle kerken voor bil. lijking van de doodstraf. Verdachte riep de clementie in van het Hof. Zooals aan alle menschen werk,'hebben ook aan zijn ambtsperiode fouten ge kleefd, doch nog heden moest verdachte uitspreken: „Hier sta ik ik kan niet anders Na verdachte's uiteenzetting bepaalde de president de uit spraak op over vier weken. De minister van Handel en Nij verheid adviseert den onderne mers. die de uitoefening van hun bedrjjf moeten staken in verband met hun buitengewone opkomst in werkeliiken militairen dienst, hiervan mededeeling te doen aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen welker gebied zij zijn gevestigd, zulks ten einde moeilijkheden te voorkomen bij het eventueel weder aanvangen van de bedrijfsuitoefening. £00 gebeurde het, dat Boebi Trep en Jippie Jee in de vijf dagen oude maand van Mei zich inscheepten naar Neder land. De opdracht luidde: Eenige documentaire films vervaar digen over den bezettingstijd. Welke momenten, dat stond in het boek dat in de jeep lag. „Oooo iaat ben ik gelukkig!" mij merde Boebi. Hij zat als in zijn fauteuil achter het stuur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3