DE MOORD OP EL! BING Groen op de derde phots Oud-biirqemeesfer Dekker van Obdam overleden Nieuw Noordhollandsch Dagblad Voor den Raad van Cassatie Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland (2aalsle meuws DONDERDAG 21 MAART 1946 Voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage diende de zaak tegen Hen- dricus van Kleef uit Bergen, die tusschen 1 Maart 1944 en 5 Mei 1945 dienst had gedaan bij de Nederlandsche Land wacht. Bij het overbrengen van gevangenen van Alkmaar naar Amsterdam, had hij bij een van deze transporten den jood Bing, die trachtte te ont snappen, doodgeschoten. Door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam was hij deswege ter dood veroordeeld. Op een desbetreffende vraag, waarom hij lid van de N.S.B. was geworden, verklaarde verdachte, dat hij dit alleen had gedaan ten einde te trachten voor zijn gezin in zijn onderhoud te voorzien. Uitvoerig stond de procureur fiscaal stil bij de handelingen van verdachte. Gezien echter het feit. dat tijdens den oorlog vele Ne derlanders daden hebben verricht die zij vroeger nooit zouden heb ben gedaan, stelde de procureur fiscaal voor. de sententie van het Hof te vernietigen en verdachte te veroordeelen tot levenslange gevangenisstraf. De volgende vijf zaken hielden ten nauwste verband met het doodschieten van den jood Eli Bing, aangezien het aan de han delingen van deze vijf verdach ten te wijten was. dat Bing om het leven is gekomen. Vooreerst stond terecht J Koe- lemey uit H.eerhugowaard. die Eli Bing had aangegeven en dienten gevolge door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam tot ne gen jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. Verwerping van beroep werd door den procureur-fiscaal geëischt. De andere medeplichtigen Abraham Trappel uit Sijbekarspel die eveneens den jooci E. B'ing had aangegeven, was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aangez en de procureur-fiscaal reke ning wilce houden met den leeftijd van verdachte die thans 65 jaar is eischte hij tegen hem zes jaar ge vangenisstraf. Tot een lageren e sch kon de procureur-fiscaal niet komen, aangezien verdachte destijds kon we ten dat het aangeven van Bing voor dezen den dood tot gevolge zou heb ben. De huisvrouw van J. Koelemy Grietje Boontjes uit Heerhugowaard die mede was aangeklaagd wegens het aangeven van Bing en die door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld, hoorde van den procureur-fiscaaï verwerping van het ngediende beroep concludeeren. De vierde verdachte in deze zaak Neeltje Hart uit Alkmaar, huis vrouw van J. Swidde was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam als daderes aangemerkt en uit ö'ien hoofde tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De raadsman van dezeverdachte mr C B'erkhouwer achtte het niet juist, verdachte als daderes te be schouwen maar als medeplichtige Den procureur-fiscaal kon zich met QjAtk'J'jutLzn.Leuux' AANVULLING BONNENLIJST voor de eerste helft van de vierde periode 1946 (17 t.rn. 30 Maart) Elk der volgende Geeft recht bonnen: op het koopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 604 A'gemeen: 137 250 gram jam, stroop enz. 138 50 gram thee 139 3 doosjes lucifers Bonkaarten LA, LB. LC 604 A 20 melk 1 K liter melk B 20, C 20 melk 3 liter melk 088 aardappelen 2 kg aardap. Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen: 637 250 gram jam, stroop enz. 638 3 doosjes lucifers Bonkaarten LD, LE 604 D 20, 20 melk 6 liter melk 588 aardappelen 1 kg aardap. Tabakskaarten enz. T 20 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen siga ren of sigaretten) V 20 100 gram chocolade of suikerwerken X 20 1.00 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kun. nen reeds op Vrijdag 22 Maart a.s worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 25 Maart mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen „092 of 592 vleesch" voor vleesch en „088 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. dit standpunt vereenigen. Ontslag van rechtsvervolging werd geëischt waarbij hij echter de vraag opwierp, in hoeverre verdachte als medeplich tige toch zoo kunnen wordën ver volge. J. Swidde uit Alkmaar was in deze zaak door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam eveneens als dader be„ schouwe' en dientengevolge tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook ten opzichte van dezen verdachte was de procureur fiscaal van meening dat ontslag van rechtsvervolging plaats diende te hebben. Ook hier echter liet óe procureur fiscaal de mogelijkheid open in hoeverre ver volging wegens medeplichtigheid toch nog.kah plaats hebben. Engelschen naar de Jaarbeurs Een aantal Engelsche zakenlie den zal. in twee groepen, de ko mende Jaarbeurs in Utrecht be zoeken. Het bezoek zal vier dagen duren. De sinaasappelen zijn gelast- Er is weinig nieuws over het conflict in de Rotterdamsche ha ven, de situatie is volkomen rus tig en de vrijwilligers schieten zoo goed met het werk op, dat de sinaasappelen uit de örpheus van daag geheel gelost kunnen zijn. Gisterochtend om 10 uur hebben de bestuurders van de Eenheids Vakcentrale op het raadhuis een bespreking met den burgemees ter gehad. ïjet wordt wenschelijl; geacht, over het verloop der be sprekingen nog geen nadere me- dedeelingen te doen. WAT WIL STALIN? Volgens radio New York heeft de Perzische min. president met spoed een ministerraad belegd Hij heeft nl. een boodschap van Sta lin ontvangen, die hem door den nieuwen Sovjetambassadeur werd overhandigd. Voorfoopige uitslag groslijststemming KRING HELDER Leden: Romme 20832 v. d. Weijden 20180 Steinmetz 12445 Hooij 12217 Groen 20495 Duyvestijn 7249 Sjerps 7240 Plaatsvervangers: Dr De Boer20672 Vink 20645 Diisselbloem 13026 Alberts 12767 Lefeber 19927 Giesen 7310 Weel 7312 KRING LEIDEN Leden: Romme 17888 v. d. Weijden 17408 Steinmetz14440 Hooij 135-89 Groen 16134 Plaatsvervangers Dr. De Boer16629 Vink 17461 Dijsselbloem 13774 Alberts 14551 Lefeber 16999 KRING DORDRECHT Leden: Romme 6315 v. d. Weijden 6181 Steinmetz 4840 Hooij 4623 Groen 5838 Plaatsvervangers: Dr. De Boer 5919 Vink 6134 - Dijsselbloem 4770 Alberts 4867 Lefeber 6110 De cijfers van den Kring Haar lem konden hedenmorgen nog niet bekend gemaakt worden. Op grond van de voorloopige- uitslagen uit de drie kringen zal de volgorde er vermoedelijk aldus uitzien Leden: 1. Romme 45035 2. v. Weijden 43769 3. Groen 42467 4. Steinmetz 31723 5. Hooij 30429 Plaatsvervangers 1 Vink 44240 2. Dr. De Boer 43220 3. Lefeber 43036 4. Alberts 32185 5. Dr. Dijsselbloem 31570 Van de zijde van het Krmgbe- stuur Helder deelt men ons mede, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de werkwijze van enkele af- deelingsbesturen. die onregelmatig actie zouden hebben gevoerd, mede als gevolg van de werkwijze van het „Kiescollege" voor den land, en tumbouwstand in Noord- Nog steeds gevaarlijk Het is gebleken, dat strand en duinen aan de Nederlandsche kust door de aanwezigheid van explosieven nog steeds gevaarlijk terrein zijn. Hoewel het in de bedoeling ligt althans de badstranden aan de Noordzeekust voor het ko mende badseizoen vrij te geven, dient men wel te bedenken, dat nimmer de garantie kan worden verstrekt, dat het betreden van het strand zonder gevaar kan ge schieden. Met nadruk wordt er daarom op gewezen, dat ieder, die zich od het vrijgegeven strand begeeft, .dit geheel op eigen ver antwoording doet. Men wage zich vooral niet in de duinen. en Zuid-Holland. Van de zijde van dit kiescollege verzekert men ons echter nadruk kelijk, dat èn de stichting van dit „college" èn de werkmethode tevo ren door het Partijsecretariaat zijn goedgekeurd. Dit laatste bevreemdt ons wel, doch dat kan nu in het midden gelaten worden. Er is van ari sche zijde hard missch"m te hard gewerkt, maar in de ge geven omstandigheden en na alles wat er over de candidatuur-Groen le doen is geweest zou het onaan vaardbaar zijn, wanneer aan het essentieele van het thans bereikte resultaat zou worden geknabbeld. Groen staat op de derde plaats en hij komt daar niet meer af. Dif is de stem van de K V.P in Noord-Holland. Ï^AAR stoven ze lustig over de wegen van Frankrijk voort en ze hadden geen andere gedachten dan, om alleen zoo gauw mogelijk Volvet te bereiken. Allerlei dingen gingen door hun hoofd en plotseling verbrak Boebi Trep het stilzwijgen door te zeggen: Zouden we die rivier niet kunnen oversteken als we wat meer lucht in de banden deden?!" „Agreww, Oeaa SPAAK BIEDT ONTSLAG AAN Volgens een mededeeling van bet Kabinet van den Prins-Regent heeft deze den heer Spaak in audiëntie ontvangen. Deze laatste heeft hem het ontslag van de regeering aangeboden. De Prins-Regent heeft dit ont slag aanvaard. Medici naar Engeland Op uitnoodiging van de Royal Society of Medicine zullen twin tig Nederlandsche medici een bezoek aan Engeland brengen, waar zij in de gelegenheid zullen zijn zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling der medische wetenschap gedurende de oorlogs- iaren. Een nobel katholiek met een sterk karakter Burgemeester Dekker hij is al twaalf jaar geen burgemeester meer, maar hij gold voor ieder een nog als burgemeester is gisteren vrij onverwacht overle den. Wederom ernstig ongesteld geworden, is hij naar het St. Eli sabeth ziekenhuis te Alkmaar overgebracht en daar gisteren, na voorzien te zijn van de H. H. Sa cramenten der Stervenden, over leden. Hij was 71 jaar. Een nobel katholiek en een sterk karakter een goed mensch, een regenten figuur van' formaat, is met hem heengegaan. Wij herdenken hem in groote erkentelijkheid en diepe dankbaarheid. Nicolaas Dekker was, voor dien tijd jong. en wel op 40-jarigen leeftijd, tot het burgemeesters ambt in Obdam geroepen. In de ze zich snel uitbreidende, over wegend katholieke gemeente van land- en tuinbouwers, is onder zijn krachtig bestuur veel tot stand gekomen. Wij noemen den bouw van de bijzondere school, den woningbouw, het uitbrei dingsplan. waarin een straat te recht zijn naam draagt, belang rijke verbetering van wegen kwam tot stand door verbreedino en asfalteering. de ontwikkeling van de tuinbouwveiling hielp hij bevorderen door den aanleg van een mooi parkeerterrein enz. Hij was een burgervader ip den goe den zin van het woord en zorgde niet alleen voor de materieele welvaart van de burgers, maar ook hun moreele opgang i" ging hem ter harte. Het was mede daarom dat hij. met hart en ziel verknocht aan •het landbouwbedrijf, reeds ruim voor de aanvaarding van zijn be stuursfunctie in overheidsdienst, in 1896 met vier andere heeren uit ops land het is pas in her innering gebracht het initiatief nam tot de stichting van den Ka- holieken BoerenboncJ. in ons land. En daarnaast was hij een van de eersten in Nederland, die begon met het zegenrijke werk van de Boerenleenbank. Mede aan dit initiatief is het te danken, dat het boerenleenbank- bedrijf ook in ons g,ewest zoo spoedig zulk een hoogé vlucht nam Nadat hier in Noordholland aan vankelijk een boerenbond had be staan, 'richtte burgemeester Dek ker in 1916 den R.K. Land- en Turn bouwbond in ons Bisdom op, waarvan hij jarenlang de stuwen de kracht als voorzitter geweest is. Hij heeft veel zorgen over de ups en downs in dezen L.T.B. gehad. Maar mede (jank zij de góede lei ding welke van hem uitging, kwam de zaak altijd weer in het rechte spoor. Het werk van den bond is een zegen geweest op geestelijk en stoffelijk lerrein voor de boeren en tuinders van deze gewesten. Het is hem nog gegeven geweest na de smadelijke ontbinding door het Duitsc-he geweld, den herop bouw en uitgroei van den oond mede te maken, die nu meer ieden heeft dan ooit en een leger van 13000 boeren, tuinders en kwee kers heeft verzameld, die een macht en een kracht vormen Steeds meer heeft Dekker zich als een figuur van grooten invloed ont wikkeld1; mede door de belangrijke functies, welke hij kwam te beklee- den. Zoo was hij 25 jaar lang lid van het bestuur van het Hoog heemraadschap Noordholl Noorder kwartier, vele jaren was hij de toe gewijde invloedrijke voorzitter van de Kath. Fractie der Provinciale Sta ten van Noordholland. Het was geen wonder, dat hem verschillende onderscheidingen wer den verleend, zoo was hij ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. ridder in de Orde v. Oranje Nassau En, als een onderscheiding vermeldt de rouw-annonce ook, dat hij was lid van de Derde Orde van den H. Franciscus. Dat teekent Dekker. Hij was een Katholiek puur sang, en bij alle onderscheiding, die hemvan zooveel kanten ge werd, bleef hij de eenvoudige mensch, die wars van uiterlijk heden zijn groote werkkracht in dienst stelae van Gods goede werken, en daaronder kwam bij hem het werk voor de gemeen schap op de eerste plaats. Daar. voor heeft hij zijn persoon ten volle gegeven. Hij was een rid der zonder vrees en blaam. Niet alleen Katholiek Neder land en Katholiek Noordholland, maar zeker heel het g-ewest her denken hem met weemoed en dankbaarheid. Hij ruste in vrede. Met betrekking tot het bericht van Radio Moskou volgens het welk de kerk in West Oekraïne besloten heeft zich los te maken van het Vaticaan, en toe te tre den tot de kerk van Moskou, deelt de Congregatie voor de Ooster- DE MOELIJKHEDEN VAN DEN LANDBOUW (Vervolg van pag. 1) Na de pauze was er een geani meerde gedachtenwisseling, waar op de heeren Heijmeijer en Rup pert antwoordden. Hierbij ging het vooral om de kwestie, op welke wijze de moei lijkheid van de loonsverhooging moest worden opgelost. Algemeen was men van gevoelen, dat er gelijkstelling dient te bestaan tusschen de loonen in den land bouw en de loonen in de indus trie. De landarbeidersbon den, zoo verzekerde de heer Ruppert. voorzitter van den Chr. Landarbeidersbond. zijn niet lan ger bereid. C.A.O.'s te teekenen, als niet tegelijkertijd looncon- tracten in andere bedrijfstakken worden vastgesteld. Het is nl. on juist, van hetstandpunt en van den regel uit te gaap, dat indus- trieele loonen ed. a.h.w. natuur noodzakelijk boven landarbeiders- Iconen uit moeten gaan. Twee standpunten stonden te genover elkaar, waar het betrof de regeling der gevolgen van de loonsverhooging. Hoogere loonen zuiren hoogere prijzen moeten meebrengen. Dit beteekent ver hooging van diverse levensbe- hoelten. of zooals dat in modern Nederlandsch heet, van het dis tributie-pakket. Zeer sterK ;s de stroommg, die meent, dat dit aanvaard moet worden, maar.... daarmee zijn we er nog niet Wat zullen de ge volgen ervan zijn? Ir. Heijmeijer meent, dat de gevolgen van aèze verhooging zullen moeten worden opgevangen door subsidie voor den consument, uit de overheidskas. Hiervoor betaalt de overheid op het oogenblik reeds ruim 600 mil- lioen gulden. Daar kan nog wel 100 millioen bij. meent de heer Heymeijer en 100 millioen zal er noodig zijn als de landarbeiders- loonen verhoogd zouden worden met 10 ct. per uur. De heer Ruppert echter, die met schrik de komende staatsbegroo- ting tegemoet ziet ze zou begin Maart verschijnen! durft deze consequentie niet goed aan. Hij weet, dat aan de arbeiders moet worden voorgehouden, dat ze ter- wille van het nationale beiang, dat hiermede gemoeid is. een offer moeten brengen door zelf die meerdere lasten begroot op 1 per week te betalen, hetgeen dan neerkomt op een indirecte loonsverlaging van 1.per week. Dit zal z.i. echter tijdelijk zijn, daar verhoogde loonen in den landbouw de arbeidsvoorziening in den landbouw verbeteren, dit komt ten goede aan de agrarische productiviteit en dit beteekent verhooging van de nationale wel vaart, waarvan dan ook de arbei ders weer profiteeren. Minister Mansholt, die aan het slot van het congres het woord voerde, zette op veler schoone ver wachtingen („dat er binnenkort belangrijke beslissingen zullen moeten worden genomen, omdat het zoo niet langer kan en omdat er iets gebeuren moet) eigenlijk 'n beetje een domper, door te 'zeg gen. dat er geen andere-.oplossing is, dan dat partijen trachten el kaar te overtuigen in de Stichting van den Arbeid. Het gaat hier over vraagstukken, die niet in maanden ja. in geen jaren zijn op te lossen De minister zei ook, dat hij respect had voor de correcte wijze waarop dit congres was gehouden. En de heer Louwes sloot het con gres met de vermaning, rustig en waardig voort te werken. Maar ir. Heymeijer had al eerder zoo terloops opgemerkt, dat de boeren niet zoo gelaten zijn als het vee dat zij verzorgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3