Heeft HUISDUINEN nog een toekomst? Nieuw Noordhollandsch Dagblad ZATERDAG 23 MAART 1946 DE zomer komt in zicht, ai zouden we er wel eens aan wanhopen, maar juist daarom is het wel eens aangenaam erover te praten en te schrijven. Wij hunkeren naar de zon en de warmte en maken plan- nen voor die dagen, dat we er ons heelemaal tusschenuit kunnen laten gaan, om te genieten van alles, wat een vacantie kan meebrengen We maken plannen en het eerste, waar we aan denken is natuurlijk zijn strand en de zee. die we jaren moesten missen, omdat het er te gevaarlijk" was, hoewel het daarmee nogal losliep. Strand en zee en de zon erbij, om je heerlijk te laten stoven en om alle narigheid van koude winters met leege kachels en andere on prettige dingen te vergeten. Huisduinen, het kleine vriendelijke plaatsje met zijn zonnige en blije huisjes maakt ook plannen. Want dit kleine plaatsje is 'szomers een gezocht oord voor strand- en zeeliefhebbers, die er naar hartelust kunnen of liever kenden genieten. Wie zou daar „in de Noordpool van Nederland" zoo'n vriendelijk en gezellig badplaatsje zoeken? Toch was het er vóór den oonog altijd druk in de zomermaanden; badgasten ai' en aan, met bussen, auto's, iietsen, maar ook de flinke wandelaars, die na een behoorlij ken tippel heerlijk gingen uitrus ten aan het strand. Zoo was het in Huisduinen Niet die mooie badstoelen en strand- wagentjes, zooals op de deftige stranden ergens anders. Alles knus en gezellig, met veel lachende menschen en veel tenten, dag en nacht. Overal tegen de duinen aangezet, de villa'tjes, waar de gasten verbleven, die geluk had den en verder in Den Helder ae overvolle pensions van de vele vacantiegangers. En dan zoover het oog reikte langs het strand, menschen, men schen en nog eens menscnen. een deinende massa op het stranu en een golvende lijn in de zee. Een jaarlijks terugkeerend sei zoenvoordeel, niet aueen gunstig voor Huisduinen, maar zeer zeker ook voor Den Helder zelf. Dat was vóór den oorlog. In den tijd daauia ,a ont zaggelijk veel veranaerd. Vernie. üngen links en rechts, versterkin gen van duinen en strand, ver sperringen van allerhande soort zelfs in zee. De vuurtoren, die zijn vreemd pakje aan kreeg. Al- braak en vernie liging. De mooie zeedijk ondergraven, duinen on veilig, enz. enz Huisduinen a, zoo'n beetje eqn arsenaal gewor- den van alles, wat oorlogstuig was. Weg zee en strand, weg prett avondwandeling langs dijk en in de Donkere Duinen. Voorbij zo- mergenoegens en badgasten. zien, hoe ciie het doen, ons werk is hier op de plaats zelf en dan zal alles weer worden, zooals het vroeger was. Terwijl we dit schrijven komt het "bouwplan 1946" binnen, als een onderstreping van onze eigen gedach. ten, dat er gewerkt moet wrorden met mr/i en macht, anders zal het niet lukken. Tevens ontdekken we dat de urgentie van de getroffen gebieden nog steeds geldt. Ook Den Helder en omgeving valt daaronder. Is h er geen optimisme te beluis teren? De overheid heeft zijn volle aan dacht en energie gegeven, nu is het onze beurt, ook in kleine omgeving, want juist door het kle:ne is Neder land groot geworden. Dit geldt ook voor Huisduinen. DE EERSTE MARINIERS NAAR INDIE Harde woorden van den corpscommandant Gisterenmorgen zijn 850 ma riniers en 50 marinespecialisten per „Boissevain" van Amsterdam naar Indië vertrokken. Dit is het eerste transport van 'in Neder land opgeleide mariniers en slaat onder leiding van den ma joor der mariniers H. A. G. van den Hardt Aberson. Omstreeks half tien stonden de mariniers in de loods „Holland" van de Maatschappij Nederland opge steld met de Marinekapel, die voor Tiet eerst in zijn nieuwe uniform; blauw met rooden bies, gestoken was zeide, dat de houding van de eerste 2000 man, die vorig jaar November vanuit Amerika naar Indië vertrokken, hem was te gengevallen. „Het marinier.zijn zit hem niet' in de uniforr*, maar in de houding van birïnen en van buiten. Men moet zich niet op de borst slaan en zeggen: ik behoor tot de kerels van Rotter dam en den Saar Daar ben je pas bij, als je jë dat waardig hebt getoond. Helaas is ook ge bleken, dat meerdere mariniers in Indië geen verscftil tusschen mijn en dijn kennen. Dat heeft spr. diep getroffen. Spr herin nerde aan de spreuk: „Verbeter de wereld en begin bij je zelf". Een marinier dient eerlijk en betrouwbaar të zijn, bestand tegen tegenslagen. Weest man nen van overtuiging, moedig en gedraag je behoorlijk. Dat maeikt je pas tot man." Hierna gingen de mariniers aan boord en vertrok het schip onder groote belangstelling van de kade. inbraak berecht De inbraak in de garage van Joh. S. te Den Helder in Dec. '45 kwam op het appèl bij de Alk maarsche Rechtbank. Hiervan werd beschuldigd Jan de Q.. ge boren 1884 te Den Helder, iemand die reeds een 20-tal veroordeelin. gen achter den rug heeft. Verd, zou door verbreking van gaas en een ruit zich toegang verschaft hebben en zich meester gemaakt van vier autowielen, benevens binnen- en buitenbanden. Dat al les was verkocht aan den koop man J. v. H. te Alkmaar voor f 400, waar een rechercheur uit Den Helder beslag op gelegd had. Verdachte ontkende pertinent zijn schuld aan de inbraak. On danks die ontkenning achtte de officier het feit bewezen en vor derde 1 jaar en 8 mnd. Mr. de Groot bestreed het requisitoir van het O.M Volgens verdediger stond de schuld van verd. geens zins vast, zoodat hij concludeerde tot vrijspraak. DISTRIBUTIE-NIEUWS Uitreiking inlegvellen; textiel- kaarten en enquêteformulieren vaste brandstoffen. De uitreiking dezer bescheiden zal plaats v.nden te: DEN HELDER: oistributiekantoor; voor de familienaam: A t. m. BI. op De generaal-majoor H. F. J. i Maandag 25 Maart; Bm. t. m. E op M. A. von Frijtag Drabbé, com. P,msda# 2® ¥aartj r t. m. 1 op TifinHflnt vin Vipt potti? mpuinipr^ 27 Maart; J t. m. K op nanaant van net corps mariniers, Donderdag 28 Maart; L t. m. N op meld een toespraak, waarin hij I Vrijdag 29 Maart; o t. m. S op Maan dag 1 April; T t. m. Z op Dinsdag 2 April. JULIANADORP: Café Rol op Don derdag 4 April. CALLANTOOG; Café van Scheijen op Vrijdag 5 April. ANNA PAULOWNA; Café de Boer: familienaam A t. ra, K op 8 April en L t. ra. Z op 9 April. BREEZAND; Café Bossen: familie naam: A t. m. I op 10 April en J t. Z op li April. Kantooruren: 9.3012 en 13.30 15.30 uur. overplaatsing De Inspecteur van Invoerrech ten en Accijnzen te Den Helder, de heer Vosjjiaer, zal tegen 1 Juni worden overgeplaatst naar de In spectie Dordrecht, standplaats Dordrecht. schagen boomplantdag te schagen Door de Commissie voor de Jeugd werd te Schagen een boompiantdag georganiseerd. Met schoppen en spaden gewa pend verzamelden zich de jeug dige planters, leerlingen der hoogste klassen, op Vrijdagmid dag in de gymnastiekzaal der O. L School. Aanwezig waren de wnd. Bur. gemeester, de heer Blaauboer, de gemeente-architect, de heer Re. zelman, en Wethouder Jaspers, Verder waren aanwezig de Op perwachtmeester der Kon. Ma rechaussee, de heer Holema, en de hoofden der O. L-, Chr. en R.K. School met onderwijzend personeel. De heer v. Graaf-Eiland, hoofd der U.L -school sprak namens de Comm. voor de Jeugd, de jongelui toe, en uitte woorden van dank tot de gulle gevers, die den aankoop van de boomen mo gelijk maakten, aan 't gemente- bestuur voor zijn groote steun bij deze actie betoond en voorts aan de jongens en meisjes die het geld hadden ingezameld. Een plaats zonder boomen is kaal en ongezellig, evenals een huiskamer zonder planten. Met medewerking van jullie, jongens en meisjes, gaan we weer een lommerijke plaats maken, aldus de heer v. Graaf-Eiland. Het is een mooie' taak voor jullie, om een boom met je naam eraan, te planten. Ieder heeft dan zijn eigen boom, en later als je groot bent, kun je nog steeds je eigen boom gaan bezichtigen. Maar het geeft ook de verplichting te zor gen, dat de eigen boom in het bijzonder, maar alle andere boo men en beplantingen in het al gemeen, kunnen groeien en I „Tot na den oorlog zei men anna paulowna daar in het vriendelijke plaatsje, want „dan begint het weer op nieuw" Inderdaad, dan begint het weer opnieuw. Maar wanneer? Moeten we het sombere geiuid van sommigen gelooven, die niet al te hoopvol beweren, dat het wel eens een jaar of tien kan duren, voor alles weer bij het oude is, m.a.w. tot alles weeqf is gebouwd en vernieuwd, om Huisduinen dat gezellige plaatsje te maken, dat 't weleer was? Het zou een eeuwige schande zijn voor onze ondernemingsgeest en werklust en vooral voor onze koop manszin, die voortdurend mogelijk heden heeft gez.en en heuseh niet pas na tien jaren. Nee; zulk een pessimisme kunnen we niet si kken. Den Helder hangt aan een zijden draad om zijn marine. Huisduinen wacht op de opbouw uit de chaos, tot er iets is gemaakt, om de groote stroom van wachtenden te bevredi gen en om alle deuren van verblijven en alle toegangen tot strand en zee open te zetten ten voordeele van den geheelen omtrek. Dat is een belang, dat zwaar weegt. Zwaarder dan de kosten, die aan een dergelijke opbouw zijn verbonden Want het wachten van jaren en jaren en het daarna gaan beginnen aan iets, dat toch moet gebeuren zal meer kosten en eindeloos duurder blijken te zijn, dan het direct met alle macht aanpakken van de bestaande moge lijkheden. Wat hebben we aan ver onderstellingen en plannen, die niet worden uitgevoerd. Wat hebben we aan schoone leuzen van wederopbouw en vernieuwing als het groote leger der beslissingnemers geen raad weet, hoe te beginnen en hoe een weg te zoeken. Er is inderdaad overal veel, heel veel zelfs te doen en soms vragen we ons wel eens af, op welke manier de boel moet worden recht gezet. Maar als we hier in begrensde omtrek rondkijken en overal het materiaal voor bouw en vernieuwing als het ware zien slingeren langs den weg, vragen we ons toch wel eens af: hoe of wat. De meeste bewoners van Huisdui nen zijn vrij hoopvol, dat alles wel gauw zal worden aangepakt. Hel badhotel :s weer geopenijandere aangelegenheden worden klaarge maakt. Nu de groote klap nog waar bet op aan komt. Wanneer er zoo vlug mogelijk wordt aangepakt, zal er nog heel wat goed kunnen komen, we houden het voorbeeld' voor oogen van de harde werkers op Texel, die we onlangs nog spraken en die met man en macht werken, om dezen zomer nog gasten te ontvangen. En niemand kan toch beweren, dat daar niets is gebeurd. Maar laten we niet naar anderen is niet meer noodlijdend Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeene onder voor zitterschap van Burgemeester Mr. M. Th. Mijnlieff. Naar aanleiding van de notulen van de vorige ver gadering deelde de heer Dekker mede. dat de B-steun thans ver vallen is. Medegedeeld werd dat aan den heer C. Keijzer eervol ontslag is verleend als loco-burge meester en dat als zoodanig is be noemd Wethouder Keuris. Besluiten. Achter het Raadhuis zullen dit jaar twee groot model arbeiders woningen gebouwd worden ten behoeve van de ambtenaren ter secretarie, die thans vele kilo meters moeten afleggen om op hun werk te verschijnen. Voor van gezinnen, waarvoor zulks noodzakelijk is ruimte te vorderen en ook „wilde" verhuizingen on gedaan te maken. De heer Op 't Veld kan met dit voorstel meegaan, mits de veror dening onmiddelijk verdwijnt zoo dra de woningnood voorbij is. De heer Kloosterman ziet echter in deze verordening een aantasting van het eigendomsrecht. De heer Meyer wil ook slecht behuisde groote gezinnen in groo_ tere woningen onderbrengen. De verordening wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. aangenonjen. De kosten van vier nieuwe ban den en van enkele onderdeelen ding vastgesteld van f 10. Het lelefoonabonnement van de Wet houders a f 30 werd voor reke ning van de gemeente genomen. De heer Kloosterman pleitte voor de stichting van een zwem bad te Breezand. Aan het Witte Kruis werd een subsidie ver leend van f 500. De heer Op 't Veld acht de post Wijkverple ging van f 900 te laag. vooral ómdat hiervan slechts f 150 voor de Kath. Ziekenverpleging be schikbaar is. Dat de liefdezusters slechts weinig levenseischen stel len mag geen aanleiding vor- mén hen zoo laag te subsidiee ren "Als straks de zusters weg- ueu en van entveie unuej.ueeicn „„ptpn pr +nr,u nni, ,mnr flp van de burgemeesters-auto wer- beteaMe° kra°chten komen en dat vergt dan toch den voor rekening van de gemeen, te genomen, omdat in 1945 niets dezen bouw zal de gemeente 25 aan den Burgemeester was ver. pet. subsidie geven, terwijl het I goed voor het gebruik van zijn Rijk een tegemoetkoming in het exploitatietekort zal verleenen. De heer Dekker wil in het ver volg de woningbouwvereeniging inschakelen. Ook de heer Kloosterman advi seerde. dat de gemeente zich niet te diep in den woningbouw moet steken en is van meening, dat dit een uitzonderingsgeval moet blij ven. De voorzitter antwoordde hier op. dat het oorspronkelijke plan was, hier een groot aantal wonin gen te laten bouwen door bemid deling van de vereeniging. De plannen hiervoor zijn reeds ge reed. Van den Minister van Bmnen- landsche Zaken, was bericht inge komen, dat het presentiegeld voor raadsleden is gesteld óp 4.De heeren Dekker, Schra en Klooster, man vonden dit bedrag te laag. De loonen zijn zooveel hooger ge worden, zoodat hij, die een verga dering bijwoont, werkelijk finan cieel schade lijdt. De heer Dekker wil dan ook het presentiegeld, overeenkomstig de begrooting op 5.gehandhaafd zien en een desbetreffend verzoek richten aan Ged. Staten. B. en W. stelden voor een ver ordening vast te stellen op de huur en verhuur van woningen, in verband met het nijpend gebrek aan woningen. Volgens deze ver ordening behoeft iedere huurder, resp. iedere verhuurder van woon ruimte de toestemming van B. en W., terwijl het College ook de be voegdheid krijgt om ten behoeve goed voor het gebruik van auto voor gemeentezaken. Besloten werd voor 1946 en in het vervolg een bedrag per kilo meter aan den burgemeester te betalen. De begrooting 1946 Hierna volgde de behandeling van de begrooting 1946. De heer Dekker (SDAP) hield 'een alge- meene beschouwing, waarin hij o.a. het einde van de noodiïj- dendheid der gemeente en de als gevolg daarvan grootere be wegingsvrijheid memoreerde. Hij deelde vervolgens mede, dat dè raadsleden Vethman, Geerlings, Zon (allen VD), Smit (Illegaal), Meyer (RK), Schra en Dekker (SDAP) toegetreden zijn tot de Partij van de Arbeid en voortaan in principieele kwesties als één fractie zullen optreden. Ook drong de heer Dekker aan op het stichten van een gemeente lijk tehuis van Ouden van Dagen. Bij de post-gewijze behande ling van de begrooting werden de wethouderssalarissen ver hoogd van f 600 op f 1100. De pro-memorie geraamde post' uit- keering Gem. fonds kon verhoogd worden tot f 8196.10, hetgeen een onverwachte meevaller is. De post opcenten Pers. Belas ting kon verhoogd worden van f 12,800 tot f 18,200. De oorspron kelijke raming van de post On voorziene uitgaven kon hierdoor worden gebracht van f 3400 op f 9524.73, Voor de leden van de stembure'aux werd een vergoe. ook financiën De heeren Kloos terman en Dekker brengen de groote moeilijkheden van hen, die ver af wonen met betrekking tot het verkrijgen van distribu tiebescheiden ter sprake. Andere leden dringen aan op de instel ling van een bodedienst. Dit ontmoette echter bezwaren van den voorzitter. De heer Op Veld drong aan op beteugeling van de danswoede door middel van het instellen van een vervroegd sluitingsuur. Op voorstel van den heer Meyer werd het presentiegeld van de leden van het Burgerlijk Arm bestuur verhoogd van f 1 op f4 De heer Op 't Veld wil de kosten uitbreiding begraafplaats voordeeliger mak'en door inscha keling der DUW. De heer Geer lings wees op het schrikbarende schoo1 verzuim als gevolg van het klo.mpengebrek. De heer Vethman wil een doeltreffende bestrijding van de colorado.ke. ver. De meeste raadsleden dron gen aan op het onverwijld in voeren van een verordening. Aan het slot van de vergadering ageerde de heer Glim (comm.) weer tegen den burgemeester en wilde een uitspraak van den raad. Ondanks de duidelijke blij ken 'van afkeuring der overige raadsleden, gaf de heer Glim wederom een dermate verwarde en onjuiste belichting van de „burgemeesterskwestie dat mr. Mijnlieff hem hier voorgoed den pas afsneed door de mededee. ling, niet meer op deze kwestie in te gaan. bloeien. Ook bloeien, want mis schien weten jullie dat niet alie. maal, maar elke boom bloeit. Bestudeer allen eens het leven der boomen, ook wat de bloe men en bladeren betreft. Verniel geen boomen of planten meer, maar ga eens een bladerenver. zameling aanleggen. Jullie hebt zoo dikwijls takken van de boomen gerukt, dat was fout. Neem voortaan een blad, dat kan geen kwaad, voor je verza meling. Aan de bladeren leert men de boom kennen,, en de onderwijzers zullen jullie helpen en inlichten. Dan krijg je liefde vóór de boomen en ook voor de natuur. Tot 'slot van zijn toespraak, zeide spr., dat in de Regenten straat Meidoorns geplant worden, aan de Stationsweg Italiaansche populieren en aan het Noord Canadeesche populieren. De wnd. Burgemeester dankte de jeugd voor zijn activiteit om te komen tot de aanplanting van 130 jonge boomen. Hij sprak de hoop uit, dat de jongens en meisjes, later als mannen en vrouwen, nog met trotsch hun dan groot en dik geworden boo men zouden kunnen bewonderen. Hierna marcheerden .de leer! lingen van de R.K. School naar het Noord, de leerlingen der O. L. School naar de Stations weg en die der Chr. School naar de Regentenstraat. Ijverig wer den de boomen in de grond ge plant; door de regen was het echter een modderig werkje. Doch daarop werd niet gelet, de schoppen werden flink gehan teerd en vol trots werden de naamplaatjes aan de boomen bevestigd. Als bélooning werden alle planters door het gemeentebe stuur getracteerd. Zoo is weer een gedeelte van Schagen ver fraaid, en een woord van lof is wel op zijn plaats aan het actieve gemeentebestuur en aan de Com missie voor de Jeugd, die niets onbeproefd laten om zoo spoedig mogelijk Schagen weer een nor maal, fraai aanzien te geven. S.r.c.-nieuws Programma v. Zondag 24 Maart SRC 1BKC 2. aanvang 2.30. P. Berkvens. G. Sinnige, F. Koo- men. P. de Wit. C. Berkvens. P. van Stralen; P Stikkelman, W. Stam. F Berkvens, K Lammen, P. Kok, reserve A. Ploeger. Hollandia T 2SRC 2, aanvang 2.30, vertrek per fiets 1 uur G. Appelman. A. Sinnige. Th. Beerepoot. J. Pannekeet. J. Ver duin. C. Pannekeet; H. Scholte, H. Koomen. D Baars, P Beeïe- poot, J Boerlager; reserve D Hui- berts. Hollandia T aSRC a Jjin. Aanvang half 1, vertrek d. fiets 11 uur. J. Heddes; J. Baars, j Stam; J. Beerepoot, H Stikkelman. C. Bongenaar: P. Pannekeet. C. Brammer. D van Straten. Jb. Gouwenberg. Jb de Moei, SRC aZAP b adsp.. aanvang half 1 A. Blokker; H Settels en J Tromp; H. Blokker, K. Verduin, N. Snaas: Jb Heddes, C de Moei, P. Godschalk, B. Sinnige, B. Sneekes Reserve- Jb Heddes (Hoogzijde) oudec;llts fabrieksgebouw Naar wij vernemen is de fa. Paarlberg alh' er voornemens over te gaan tot het bouwen van een fabrieksgebouw, dienende tot de uitoefening van een graanverwer- kingsbedrijf. tuitjehorn r.k. volkspartij Nauwelijks nog behooren de jongste partijstemmingen tot het verleden of de eerste voorberei dingen voor de gemeenteraadsver kiezingen vragen onze aandacht. De-voorloopige candidaten moeten gesteld worden. Mede door de resultaten van de gehouden stemmingen wordt hier steeds duidelijker een streven merkbaar, om te komen tot een katholieke vertegenwoordiging op zoo breed mogelijke basis in den komenden Raad door doeltreffen de samenwerking van de verschil lende groepeeringen in ons bevol kingsdeel van de gemeente. Wan neer de bijzondere en gemeen schappelijke belangen goed begre pen en op de juiste waarde ge schat worden, kan. ja móét dat doel voor verwezenlijking va haar zijn. Wij verwijzen daarom alle R.K. kiezers nadrukkelijk naar de ad vertentie in dit nummer, waarin een valgm. vergadering wordt aangekondigd. Wie zich vóór 9 April a.s. als nog als lid opgeeft, kan zoowel bij de candidaatstelling als bii de voorkeurstemming zijn invïoed uitoefenen. Het is van zeer veel belang dat iedere kiezer zijn stem uitbrengt. Geeft u dus op als lid en komt ter vergadering om uw wenschen kenbaar te maken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2