De glorie der Vlaamsche schilderkunst AMBTENAREN vliegen elkaar in de haren WIJ ETEN MINDER BROOD 4 Nieuw NoordhoIIandsch Dagblad VAN JAN VAN EIJCK TOT RUBENS HOLLAND GAAT VOORUIT HANDEL MET DENEMARKEN STEEDS MAAR NIEUWE FUNCTIES ER KOMEN WEER HORLOGES Groote collecte voor tuberbulosebestrijding ER KOMT GEEN EIND AAN Om Frankrijk te helpen Parijsche Zesdaagsche De Distributieregeling voor huwenden Het eerste kievitsei ZATERDAG 23 MAART 1946 Een van de schoonste ten toonstellingen, ooit in Amster dam en waar ter wereld ook gehouden, is Vrijdagmiddag officieel in het Rijksmuseum geopend, nl. de Belgische ten toonstelling „Van Jan van Eyck tot Rubens". Deze expositie heet Belgisch omdat er zoowaar ook één schilderij van een Vlaamschen meesfer aanwezig is: „Land schap met de vlucht naar Egypte" van Patinier. Overi gens zijn hier Vlaamsche schil ders vertegenwoordigd, van wie een deel eigenlijk tot de Nederlanders behoort, omdat in vroeger eeuwen vele Hol- landsche schilders in Vlaande ren zijn gaan wonen en sinds dien tot de Vlamingen worden gerekend. Daardoor kan het gebeuren, dat het werk van den Bosschenaar Jeroen Bosch zoowel op de Nederlandsche tentoonstelling te Brussel, als wel op de Belgische expositie te Amsterdam aanwezig is. Hetgeen hier in enkele zalen van den uitbouw van het Rijks museum aan het Museumplein, waar de ingang is, is, geëxposeerd, is van zulk een schoonheid, dat zelfs de eenvoudigste leek ervan onder den indruk zal komen. Er worden dan ook vele duizenden bezoekers verwacht, zooals ook de tentoonstelling van Nederlandsche meesterwerken te Brussel nu reeds 35.000 bezoeken getrokken heeft. Jhr. D. C. Roëll. directeur van het Rijksmuseum, heeft van de Belgische regeering en Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, volledige vrijheid ge kregen om uit de. Belgische musea en kerken te kiezen wat hij voor de tentoonstelling noodig achtte en in samenwerking met den Conser vator van het Rijksmuseum. Dr. A. van Schendel, de heeren Em. Langui, Kabinetssecretaris van 't Ministerie van Openbaar Onder wijs te Brussel, Prof, Leo van Puyvelde, Directeur van de Kon. Musea voor Schoone Kunsten van België en A. J. J. Delen, Direc teur van het Kon. Museum te Antwerpen, is dan ook een selec tie gemaakt eenig in de kunstge schiedenis. Er zijn verscheidene schilderij en aanwezig, die nog nimmer bui ten België zijn geweest, al doet het ietwat pijnlijk aan ook eenige deelen van de collectie Ertborn aan te treffen, uit de nalatenschap dus van Burgemeester Ertborn van Utrecht, die zijn uitermate kostbare doeken aan Utrecht schonk, mits de gemeente er een museum voor wilde oprichten, het geen de gemeente weigerde, zoo_ dat de collectie tenslotte in Ant werpen terecht kwafti. Thans zijn deelen er van weer in Nederland, waar zij in het Rijksmuseum te Amsterdam tentoongesteld zijn in een zaal. die de glorie der Vlaam sche schilderkunst omvat. Men vindt daar o.a. twee paneelen van het beroemde „Lam Gods" uit de kathedraal St. Bavo te Gent, nl. Adam en Eva. Zooals andere ten toongestelde altaar-drieluiken zijn ze ook aan den achterkant buiten gewoon mooi beschilderd, maar men heeft. hoe men ook zocht, geen systeem kunnen vinden om voor. en achterzijde ter bezichti ging te stellen. Het is ondoenlijk om de vele en dikwijls zeer groote schilder werken te beschrijven, zelfs maar te noemen..De bizarre fantasieën van Jeroen Bosch, het Sacra mentsaltaar en „de rechtspraak van Keizer Otto" (waaraan een lange geschiedenis ten grondslag ligt) van Dirck Bouts, de omvang rijke landschappen van Pieter Bruegel, portretten van Anton van Dijck, de kunstschatten van Jan van Eyck, verscheidene Vlaamsche onbekende meesters, twee- en drieluiken van Hans Memlmg, het St. Anna-altaar van Qumten Matsijs. 16 schilderijen van Ru bens, de Vlaamsche Kermis van Teniers, de religieuze werken van Rogier van der Weyden om maar een greep' te doen zijn nu te bewonderen en de prachtige kleurenmengeling, de compositie en de fantasie zullen blijvende in drukken achterlaten. De expositie blijft acht weken te bezichtigen, evenals de Neder landsche tentoonstelling te Brus sel, die als uitwisselingsobject be doeld is in het kader van het Ne- derlandsch-Belgisch cultureel ac- coord. Daarna krijgt het Museum Boy mans te Rotterdam de kunstschat ten binnen zijn muren. „Holland ahead" is de titel van een in de Emgelsche taal ge schreven boekje, uitgegeven door den Regeeringsvoorlichtingsdienst en dat zal worden verspreid in de Engelsch-sprekende landen. Het doel is, het buitenland eeni beeld te geven van de vorderin gen in den heropbouw na de be vrijding. In dien opzet is de R.V.D. won derwel geslaagd, op suggestieve wijze en met behulp van wel haast levende statistieken. Met dankbaarheid wordt in deze brochure tevens gewag ge maakt van de spontane hulp van het Roode Kruis en de ontvangst van de zoo hoogst noodzakelijke reliëfgoederen. Gisteren vertrok een Neder landsche handelsdelegatie onder leiding van mr. S. T. J. Teppema, directeur van het directoraat-ge- neraale van de buitenlandsche economische betrekkingen van het ministerie van handel en nij verheid voor het voeren vao han delsbesprekingen met Denemar ken. CR IS nog al wat te doen over de a.s. benoeming van de vijf rijkshoofdinspec- teurs van helt, vervoer. Voor het ambtenarengererht te Groningen vlogen de rijks, hoofdinspecteurs van het verkeer te Groningen ir. H. H. de Jongh en de direc teur-generaal van het ver keer ie Den Haag elkaar in de haren. Volgens den klager, ir. de Jongh, zou het Departement van het verkeer en energie op on wettige wijze een reorganisatie van de rijksverkeersinspecties hebben doorgevoerd, welke niet in het' belang van den dienst was. Er bestond reeds voor den oorlog, en deze bestaat nu nog, een rijksverkeersinspectie. Thans zijn er echter allerlei nieuwe autoriteiten bijgekomen, n.l. rijksinspecteurs en rijkshoofdin specteurs van het vervoer, een directeur van het vervoer en ook een directeur-generaal van het verkeer. De rijksverkeersinspectie staat onder leiding van een inspec teur-generaal van het verkeer. Daarnaast is plotseling een dires. toraat-generaal voor het verkeer ontstaan, dat, hoewel het niet de leiding heeft van de rijksver keersinspectie, in de organisatie daarvan een ingrijpende wijzi- ;ing heeft gebracht. Daaruit is iet geschil gerezen. Tus#chen de rijksinspecteurs van het verkeer, hoofden van districten, die rechtstreeks ge staan hadden onder het departe ment en het departement zelf werden tusschenschakels inge- lascht. Dat werden de rijks- hoofdinspecteurs van het ver voer. Klager reclameerde nu tegen de samenstelling van een nieu wen chef boven hem, t.w. den hoofdinspecteur van het vervoer te Assen. Nog geen benoeming, maar wèl in functie. De gemachtigde van den Minister van Verkeer en Energie, mr. ffeine- mann, trachtte duidelijk te maken dat Ge bedoelde benoemingen nog niet hebben plaats gevonden'. De personen zijn wel aangevraagd en vervullen in afwachting, van hun benoeming wel reeds hun functie. In een uitvoerig pleidooi lichtte mr. Polak het standpunt van den klager toe. Hij wees er om. op, dat nu wij voor een tekort zitten van ettelijke milliarden er tallooze nieuwe functies ontstaan waarvan men niets begrijpt. Een dergelijke openhooping van verkeersfuncties en dat in een land als Nederland, waarin imen sUr&ks van Groningen naar Den Haag in 2 uren per trein zal kunnen reizen, is onverantwoord. In ambtenarenkringen ziet men intusschen de uitspraak in deze kwestie, d'ie binnen 3 weken zal worden gedaan, met erg veel belang stelling tegemoet. Naar wij vernemen zijn de eer ste zendingen horloges uit Zwit serland im ons land aangekomen. Dit zijn de eerste zendingen, die Holland na den oorlog bereiken ni hef kader van het tusschen ons •land en Zwitserland in Novem ber j.l. gesloten handelsverdrag. De aflevering zal, via den de tailhandel, voorloopig uitsluitend geschieden op aankoopvergunnin gen, welke door de desbetreffen de instantie aan directies van vi tale bedrijven, zooals spoorwe gen, mijnen, ziekenhuizen enz. ter beschikking worden gesteld. Wanneer .het van te voren vast gestelde aantal aankoopvergun ningen gehonoreerd is, zal de ver koop direct worden vrijgegeven. Het ligt, in de bedoeling van den geneeskundigen hoofdin specteur van de. volksgezondheid een grootsche geldinzameling fn het geheele land te houden ten behoeve van het groot aantal tuberculoselijders, dat wij hier reeds hadden en dat nog ver meerderd is door den terugkeer van velen uit Duitschland en Indië, die aan deze ziekte blijken te lijden. Het voornemen is in April een straat- en/of huiscollecte te hou den, met medewerking van een groot aantal collectanten en mu ziekcorpsen. De Minister van Financiën heeft toestemming ge geven uit geblokkeerde rekenin gen gelden aan dit schoone doel ten goede te doen komen. Het spreekt vanzelf, dat ook van de z-g. „vrije rekeningen" gelden kunnen worden overgemaakt, De rij van fraudes bij rijksbu- reaux is welhaast eindeloos. Thans doet de Achterhoek van zich spreken. De rijkspolitie heeft te Delden een uitvoerig onderzoek ingesteld op het distributiekan toor aldaar. Vier ambtenaren zijn gearresteerd. Een van hen was in het bezit van meerdere inleg vellen. Gebleken is, dat ambte naren, werkzaam op het kantoor in den bezettingstijd bescheiden hebben achtergehouden, welke nadien voor geldige inlegvellen werden omgewiseeld. Zoo was het mogelijk bij elke nieuwe uitrei king zich onrechtmatig bonkaar ten te verschaffen. Het onderzoek wordt voortgezet. Rudolf Hoese, de vroegere comman dant van het doodenknmp Auschwitz die twee millioen menschen om het leven bracht. Ass. Press P. De eerste zitting van den Radioraad, welke in den Haag geïnstalleerd werd. Zittend v.l.n.r.: dr. J. Linde boom; mevr. B. Boon-v. d. Marp; prof, dr. P. S. Gerbrandy, voorzitter; mej. J. de Boer; mr. B. de Gaay Fortman, vice-voorzitter en mevr. A. de Ranitz-C'ohen. Staande v.l.n.r.: Prof. dr. jt Schmutzer; Ir. F. C. Wijffels; prof. dr. B. v. d. Pol; prof. W. Nolet; mr. Ch. M. J. Hustinx; J. W. de Vries en F. van Eugen. Anefo/Friezer P. OPENHARTIG heeft Minister Manshclt gisteravond voor de radio tot het Nederlandsche volk gesproken over de voor uitzichten van de voedselvoor ziening in ons land, als gevolg van de afhankelijkheid van en mede-verantwoordelijkheid voor andere landen. Sprak minister Mansholt erover dat een herverdeeling van de be schikbare voedselvoorraden bij de bestaande tekorten onvermij delijk de Nederlandsche voorzie ning niet onaangetast kan laten, anderszij.ds klonk het ernstige De storm, welke den geheelen middag boven Parijs heeft ge woed, heeft belangrijke ruiten- schade aangericht: Om zes uur VrijdagsmiddaigB stroomde het water binnen en maakte de baan op sommige plaatsen onbruik baar. In verband hiermede moest de wedstrijd voor een kwartier worden onderbroken. Schulte-Boeyen hebben hun achterstand tihans in een voor sprong omgezet en bevinden zich alleen aan den kop. Het Belgische koppel Bruneel-de Bruycker, dat nog gisteren de leiding had, ligt thans op de negende plaats met vier rondwi achterstand. Seres- Lapebie hebben zich uit de groep losgewerkt en zijn nu tweede met een ronde achterstand. Om 18 uur was de stand als volgt: 1. Schulte-Boeyen 67 pt.; 2. met een ronde achterstand Seres-La- pedle 42 pt.; 3. Guimbretiere-Le Nizerhy 21 pt.; 4. met twee ron den achterstand Prat-Pellenaers 70 pt.; 5. Kaers-Kint 46 pt. woord geruststellend, dat niemand bevreesd behoeft te zijn voor een acuton voedselnood in ons land, noch voor dreigend gebrek. Aan honger behoeft zelfs niet gedacht te worden. De periode, die ons nog scheidt van den nieuwen oogst, moet ech ter overbrugd worden. Aan verla ging van het broodrantsoen kan het Nederlandsche volk niet ont komen. Het zal met ingang van 31 Maart a.s. van 2800 gram tot 2400 gram per week worden teruggebracht, waarbij de rantsoenen der kindergroepen en de toeslagen voor bijzonde ren arbeid onaangetast zullen blijven. Vérdere rantsoenverlagingen worden niet verwacht. Wel zal men eens minder gewenschte ar tikelen moeten slikken. De minis ter dacht in dit verband aan de ..Meat and Kidneypudding" en de herrie over den verkoop van dit, uit een oogpunt van voedings waarde, volwaardig product. In de naaste toekomst mag op voldoenden aanvoer van versche groenten gerekend worden. In verband met de vele vragen naar aanleiding van de distribu tieregeling voor huwenden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat alleen zij, die op of na 1,8 Februari jl. in het huwelijk zijn getreden, in aanmerking komen voor - het aanvragen van textiel, serviesgoed, metalen keukengerei en houten meubelen. Het is echter niet mogelijk gebleken deze arti kelen ook beschikbaar te stellen aan hen, die in het huwelijk zijn getreden gedurende de achter ons liggende oorlogsjaren. Indien ook deze personen voor verstrekkingen in aanmerking zouden zijn ge bracht, zou de huidige regeling uitgesteld moeten woraen tot het tijdstip, waarop voldoende voor raad zou zijn gevormd. EXTREMISTEN-ARRESTATIE OP JAVA (Vervolg van pag. 1) Er zullen van Indonesische zijde nog meer extremisten gearresteerd worden, omdat hun optreden de onderhande lingen met Nederland belem mert. In een commentaar in de Engelsche taal heeft Radio- Moskou de Britsche en Neder landsche autoriteiten in Ne- derlandsch-Indië ervan be schuldigd „nog steeds te po gen Indonesië's nationaal ver langen naar vrijheid en onaf hankelijkheid door geweld van wapenen te dwarsboo- men". Hij critiseerde de aan komst van nieuwe Nederland sche troepen op Java, welke „nieuw licht had geworpen op „het hardnekkig verzet" van de Britsche en Nederlandsche gedelegeerden tegen het voor stel (in den Veiligheidsraad) tot uitzending van een specia le commissie, om den toestand in Indonesië te onderzoeken en stappen te doen om den vrede te herstellen. Dit verzei kon slechts begrepen 'worden als een streven om een op heldering van den juisten stand van zaken te voorkomen en om alles te laten verzin ken in een duisternis, waar mede de Indonesische aange legenheid in ^aanzienlijke ma te was bedekt." Gen.-maj. Didi Kartasamata, een hoog officier van het In donesische leger, heeft zich per vliegtuig van Batavia naar Bandoeng begeven, om con tact met de nationalistische legerleiders aldaar te zoeken en te pogen de Indonesiërs over te halen het vuren te sta ken. Toen hij bij den spoor weg, welke de grens tusschen den door de Britten gecontro- leerden sector en het Indone sische gebied, werd tegenge houden, ontving hij opdracht naar Batavia terug te keeren: hier had hij weer een ontmoe ting met Sjahrir. De oorzaak der mislukking van zijn po ging is nog niet bekend. In sommige kringen ge looft men dat de onder handelingen over de sou- vereiniteit van Indonesië tusschen Sjahrir en dr. v. Mook tijdelijk onderbro ken zijn. Aangezien de toestand rondom Bandoeng hoé" langer hoe meer gespan nen wordt, hebben de Britten, naar vernomen wordt, de Indonesiërs ge waarschuwd dat de huidi ge situatie niet langer kan worden getolereerd. Naar wij vernemen, is het eer ste kievitsei, ge.vonden door J. Roozeboom te Epe (Glit), aan H. M. de Koningin aangeboden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4