G. J. M. v. d. Wildenberg burgemeester van Bakel 2 Nieuw Noordhollondsch Dagblad Stad en Omtrek J^portnieuvos DINSDAG 26 MAART 1946 DINS Mgr. Huibers ter bedevaart Op Maria Boodschap ging Z.D.H. Mgr. J. P. Huibers ter bedevaart naar O.L.Vr. ter Nood, alleen vergezeld van Zijn secre taris, den Weleerw. Heer J. P. J- Solleveld. Te 9.15 uur droeg Mgr. een stille H. Mis op in de Genadekapel en reikte zelf de H. Communie uit aan de plm. 200 aanwezigen In zijn toespraak zeide Mgr. hier gekomen te zijn, om op deze hei lige plek bijzonder dank te bren gen aan Maria voor de zichtbare hulp vooral aan ons Bisdom ge geven, voor het verkrijgen van den vrede en voor ons behoud In het bijzonder spoorde Mgr. aan Maria vooral hier te vereeren en allen mede te helpen Haar bedevaartplaats groot te maken. „Waartoe ook Wij ons best zul len doen" aldus Mgr. Onderscheiding pastoor J. C. van der Loos De hoogeerw. heer J. C. van der Loos, pastoor te Uitgeest, is door Z. H. den Paus benoemd tot geheim Kamerheer van Z. H. Haarlems Bisschop, mgr. Hui bers, heeft pastoor v. d. Loos persoonlijk van deze onderschei ding mededeeling gedaan. De nieuwe monseigneur verkreeg de ze benoeming ter gelegenheid van het feit. dat hij dit jaar zijn gou den priesterfeest hoopt te vieren; als erkenning van zijn vele -ver diensten op kerkhistorisch ge bied. Vooral over het bisdom verschenen van zijn hand vele publicaties. DEN HELDER DE HELDERSCHE JEUGDRAAD Van den Helderschen Jeugdraad kwam een verslag binnen, naar aanleiding van een vorige week gehouden huishoudelijke vergade- ring. Er is over dezen Jeugdraad nog al een en ander te doen geweest, dat meestal echter in de binnen kamers werd afgehandeld, toidat de gezapienlijke Aalmoezeniers zich 'een tiental weken geleden genoodzaakt zagen in „Sursum Corda" stelling te nemen tegen dezen raad zooals die hier in Den Helder optreedt. In het binnenge komen verslag echter wordt ver meld dat naar alle waarschijn ijk- heid de kwestie, die gerezen was met de N J.G. tot tevredenheid van alle groepen zal worden opgeiost. Wij helpen dit hopen, maar dur ven het voorloopig nog te betwij felen omdat in ditzelfde verslag geschreven wordt, dat de N.J-G. haar halsstarrige houding in zake de beginselverklaring gaat verla ten naar het schijnt. In gemoede wilien wij ons echter afvragen, waar de 'halsstarrigheid geduren de maanden heeft gezeten. Verder wordt in hetzelfde verslag een plan geopperd om leidersvorming te stimüleeren, door het geven van een algemeenen jeugdzorgcursus Allemaal heel mooi als niet reeds de jeugdbewegingen volop me! hetzelfde probleem bezig zijn en overal cursussen worden gegeven, speciaal ook ten opzichte van de jeugdzorg, ieder op eigen terrein Er zijn tusschen de N J.G en den Helderschen jeugdraad ver schillende kwestie s die nog niet zijn opgelost. Dit is inderdaad niet noodig, als de jeugdraad zelf wil inzien dat de houding van de N.J.G. wel goed is. maar dat de halsstarrigheid dikwijls te ver van huis wordt gezocht. In het verslag wordt verder ge zegd. dat de jeugdraad al veel goeds heeft gedaan. Dat willen wij gaarne onderstrepen, wij waren tenminste zelf getuige van de massale jeugdopkomst bij gelegen heid van de herdenkingsdag op 27 Febr. j.l. en de woorden daar gesproken waren ook ons uit het hart gegrepen Daarom juist en om nog andere dingen is het jam mer, dat het nog steeds niet tot overeenstemming is gekomen en dat de bezwaren moeilijker wor den gemaakt, dan die reeds zijn. Hierdoor komt het ook, dat b.v. dg Katholieke jeugdbewegingen zich nog steeds niet kunnen aan sluiten. Laat men niet aankomen met de dooddoener „hokjesgeest" of „conservatisme" of iets der gelijks. Principe is principe, daar is niet aan te tornen, maar er zijn wegen genoeg te bewandelen, die tot samenwerking kunnen leiden. De Heldersche Jeugdraad wil verder nog volksdanscursussen organiseeren, een zangavond houden en plannen maken tot 't oprichtenvan een jeugdraad orkest. Verder zal er een sport week worden gehouden enz. enz. Veel plannen dus. Door verkiezing van eenige nieuwe bestuursleden, in ver band met vertrek van de vorige, is het secretariaat, nu gevestigd aan de Loodsgracht no. 70, Wij willen hier gaarne op wijzen, omdat, naar wij hopen, de moei lijkheden spoedig van de baan zullen zijn, daar langzaam maar zeker de gezonde idealen, die be grip hebben ook voor de mee ningen van anderen, weer zuilen terugkeeren. DE VERKEERDE WEG Van de Reigerstraat komende, wilde een motorrijder de Ruijg- weg oprijden, doch deze oogen- schijnhjk gemakkelijke ver. keersmanoeuvre was voor den stuurder blijkbaar niet eenvou dig Het gevolg van een en an der' was, dat de motor tegen een winkelpui opvloog en het groote raam vernielde. Bestuurder zoowel als duo. passagier liepen verwondingen op. Beiden werden in het Ge meenteziekenhuis verbonden en konden later weer naar huis terugkeeren. Het motorrijwiel zelf liep be langrijke schade op. DE GEVAARLIJKE BENZINE Dat het nog steeds gevaarlijk is kleeren met benzine te was- schen als er in de buurt een brandend voorwerp is, was ook voor een inwoonster van de Bali- straat weer een ontstellende ont dekking. Kleeren met benzine wasschen vlak bij een branden de kachel gaat nu eenmaal niet. De vróuw zelf kwam gelukkig met den schrik vrij, doch de kleeren verbrandden. BRIDGE-DRIVE Uitslag van de gehouden onderlinge brid'ge-drive: 1. Heeren Groenewegen en Heijblok 61'/i pt.; 2. v. Koningsbruggen en van der Krogt 56' 2 pt.; 3. Goes en Ver- berne 56 pt.; 4. B'ouma en Verberne 53 pt.; 5. Zoon en van Haaren 51'/, pt.; 6, Padt en van Kempen 51 pt.; 7. Van Gastel en Handgraaf 50Vs pt.; 8. Prins en Zwagerman 47',2 pt.; 9. Kroon en Zoetelief 45'/! pt.: 10. Limonard en v Riel 45'/ï pt.; 11.-Schneiders en Dorrée 41 pt.; 12. Mej. Jansen en den beer Sturk 40'pt. SCHAGEN HANZEVERGADERING Maandagavond vergaderde de Hanze in Café Huiberts De voorzitter, de heer Jac. de Moei, ipende de vergadering en gaf een uiteenzetting van de rede nen, die geleid hebben tot het vormen van een Plattelands Middenstandsfederatie. Op de vergadering van deze federatie werd als candidaat voor het hoofdbestuur gesteld de heer Buisman van Bovenkarspel, bij wien de belangen van de platte. ands middenstanders veilig zijn. De splitsing van Den Helder, Alkmaar en Hoorn heeft als oor zaak de tegengestelde belangen. De federatie omvat dus het ge. heele platteland benoorden Alk maar en Hoorn. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Buisman, de Moei, C, P. Jong en Peppelenbosch, terwijl de naam 'uidt: R.K. Plattelands Midden. =tandsfedera'ie Noordholl..Noord. Voor het definitief bestuur wor den nu candidaten ingewacht. Hierna drukte de voorzitter de aanwezigen op het hart vooral ie aangekondigde vergaderingen van de Kath. Volkspartij te be. roeken, want dit is van het hoog ste belang Om het coöperatief nkoopen 'van levensbehoeften door de Volksbonders tegen te gaan, zal het bestuur in overleg treden met het bestuur van den Volksbond. Binnenkort zal drs. Lammers hier een spreekbeurt gouden over de bedrijfschappen De vergadering was niet te spre. ■:en over het negeeren van de kleine afdeelingen bij de bonds. •■ergaderingen te Utrecht. De hattelanders wenschen, dat ook ie voorzitters van plattelands- federaties, die 500 leden tellen, op»de bondsvergadering worden oegelaten Tot afgevaardigden voor den Centralen Raad te Am sterdam op 10 April a s. werden de heeren Jac. de Mbel en C. Huiberts aangewezen. Deze hee ren zullen ook de federatie-ver gadering op 3 April ie Alkmaar bezoeken. Op Woensdag en Donderdag 3 en 4 April zal een extra.bus rij den naar de Jaarbeurs te Utrecht Deze .vertrekt om kwart over zes en men zal om half 8 's avonds ,weer terug zijn. Naar aanleiding Van de groote' tentoonstelling, die zal worden gehouden op het IJsclubterrein, werd medege deeld, dat de middenstandsexpo sitie in de Openbare School zal komen. De heeren C, Jong, M. Boersen en C. van Kleef werden tot leden van de Santos-commis. sie benoemd. Bij de rondvraag wees de heer Stikkelman op de wenschelijkheid weer een R.K, vakorganisatie voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf op te richten. Men zal dit bij 't hoofd bestuur aanhangig maken. 25 JAAR BIJ DE WATER LEIDING De héér C. v. d. Capelle, tech nisch ambtenaar 1ste klasse bij het Prov. Waterleidingbedrijf, kantoor alhier, zal op 1 April a.s. 25 jaren in dit bedrijf werk zaam zijn. 1 PLANNEN VOOR EEN TENTOONSTELLING In Schagen is door de vereeni- ging „Algemeen Belang" het initiatief genomen om in Sep. ember van dit jaar een groote tentoonstelling te organiseeren van de voornaamste bedrijfstak ken in de provincie, nl. veeteelt, land- en tuinbouw enz., waar aan zullen medewerken de af deelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, CBTB en LTB. De inmiddels gevormde ten toonstellingscommissie heeft het plan om naast de diverse ten- oonstellingen van rundvee, paarden, schapen, varkens enz., ook exposities te laten houden van landbouwwerktuigen, land en tuinbouw- en sierteelt-produc ten en tevens lezingen, toepasse lijke filmvertooningen, concours hippique's e.d. te organiseeren, In deze commissie hebben dè verschillende prominente organi satie-figuren zitting genomen, die leidinggevend zijn in de ge- heele provincie. De voorbereidende werkzaam heden zijn thans zoover gevor derd, dat binnenkort reeds na dere mededeelingen- verwacht kunnen worden. Hieruit zal blij ken, dat deze tentoonstelling be doelt te zijn een demonstratie van het herstel en den herop bouw van land-, tuinbouw en veeteelt in ons gewest. Aangezien dit de eerste groote demonstratie op dit gebied in den lande zal zijn wordt bier voor een groote belangstelling verwacht, hetgeen ook mag blij ken uit informaties welke uit regeeringskringen zijn gevraagd. OPENING KAPSALON Na vele weken van Ingespannen arbeid werd Zaterdagmiddag de ge heel vernieuwde en belangrijk uitge breide dames en heerenkapsalon van den heer Spierdijk in de Molenstraat geopend Talrijke groote en kleinere bloem stukken getuigden van de belangstel ling die buurtbewoners, klanten en instanties hiervoor aan den dag leg den. Inderdaad, de aangebrachte verbeteringen zijn een felicitatie waard. De indeeting van het com plex werd totaal gewijzigd, eerstens door een moderne entree, lage mo derne banken, een kleine toonbank en moderne etalages in de heeren zaak. waarin door de. veranderde op stelling veel meer ruimte en perfecte lichtval op alles werd bereikt* In de damessalon kunnen thans 4 "patiën ten" in met gordijnen afgeschutte cabines gemakkelijk bediend worden. Was de inrichting aanvankelijk be trekkelijk beperkt, door het bijtrek, ken van een in het pand reeds aan wezigen kamer werd een ware over vloed aan ruimte bereikt. De geheel n lichte kleuren geverfde en behan gen salons geven thans direct een prettige sfeer; iets wat vooral de dames, die zooals bekend dikwijls nogal langdurig in behandeling moe ten zijn, zeer veel prijs op stellen. Wij 'wenschen dezen ondernemender! 'akenman het succes toe da- hij zich hiervan heeft voorgesteld. HOUTDIEFSTAL TEN NADEELE VAN P.T.T. Op het baanvak tusschen Anna Paulowna en Oudesluis van de Nederlandsche Spoorwegen zijn in den nacht van Vrijdag op Za terdag telefoonpalen gestolen ten nadeele van de P.T.T De tusschen Den Helder en Alkmaar nog bestaande boven. grondsche geleidingen, welke ijdens de bezetting intact bleven wegens inbeslagname van de ondergrondsche kabels, worden hans gesloopt. Het vrijkomende materiaal is dringend noodig voor herstel van elegraaf- en telefoonleidingen in het zoo zwaar getroffen ge bied. Door deze diefstal wordt medé de opbouw van Nederland benadeeld. De politie heeft de zaak in onderzoek. DEN BURG LEZING OVER DE STICHTING VOOR DEN LANDBOUW Dezer dagen heeft ir. Krom wijk, secretaris van den 'LTB, in Hotel de Zwaan een lezing ge houden over de Stichting voor den Landbouw. Voor dezen avond waren uitgenoodigd de le den van den LTB, alsmede de leden van den Landarbeiders- bond St. Deus Dedit. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend kreeg ir. Kromwijk het v, hord. Hij memoreerde in hoofd- ijnen de ontwikkeling van het organisatorische leven in den landbouw Nu is de tijd aange. Naar wij vernemen, is de heer G. J. M. v. d. Wildenberg, gemeentesecretaris van Heer- Hugowaard, benoemd tot bur gemeester van de gemeente Bakel, bij Helmond. Bakel is een uitgestrekte gemeente van 7200 H.A. met een inwoner tal van bijna 4000 zielen. De benoeming gaat 1 April in. Morgen wordt de nieuwe bur gemeester beeedigd. De functie van burgemeester van Bakel is gecombineerd met die van secretaris van deze ge meen',1 De heer v. d. Wildenberg is 29 Juni 1903 te Loon op Zand gebo ren. Hij genoot- zijn eerste oplei ding aan het St. Odylphus-Èyceum te Tilburg en begon daarna zijn ambtelijke loopbaan aan de secre tarie te Kaatsheuvel. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest op de secretarie te Oisterwijk, kwam hij te Loon op Zand, waar hij chef was van de afd. Algemeêhe Zaken en Financiën. Hij behaalde, middelerwijl üe diploma's gemeenteadministratie, gemeentefinanciën en is candidaat gemeente-accountant. In 1938 volgde zijn benoeming tot gemeentesecretaris te Heer- Hugowaard. Hier maakte h;j de sensaties van den bezettingstijd mee. Toen de Duitschefs al te las tig werden met opdrachten, ver dween eerst in den zomer van 1944 de burgemeester, de heer Sutman Meyer daarna weigerde de heer v. d. Wildenberg de £unc_ tie van waarnemend burgemees ter' waarna een N.S.B.-fimctiona- ris opdrachten doorgaf voor het aanwijzen van menschén om aan de kustverdediging te werken De heer v. d. Wildenberg vond daarin aanleiding te verdwijnen en de geheele secretarie volgde zijn voorbeeld, zoodat in die dagen, ge lijk men zich herinneren zal, heel de gemeentesecretarie verweesd Intusschen vielen er wel an dere slachtoffers van de Duitsche vervolging zoo werd o.a. Mevr. v. d. Wildenberg door de S.D. opgepakt en naar Vught ge bracht, waar zij tot de bevrijding in gevangenschap gezeten heeft. De heer v. d. Wildenburg was ondergedoken in Zuid-Limburg en later in de Brabantsche Kem pen, tot'de bevrijding van deze gebieden in October 1944. Hij is van Januari tot Mei '45 waarnemend bürgemeester ge. weest van de gemeente Veld hoven broken, dat men zich vrijwillig gaat ordenen; dit moet niet van den staat uitgaan, maar van de beroepsgemeenschap zelf. De Stichting voor'den Landbouw is nu het lichaam waarm en waar door in de naaste toekomst de landbouwbelangen behartigd en verdedigd worden. Men zal trachten voor deze Stichting pu bliekrechtelijke bevoegdheden te krijgen, zoodat deze bindende verordeningen 'kan treffen. Het hoofdbestuur vaii de Stichting wordtgevormd door afgevaardigden van de 3 land bouworganisaties en de arbei dersbonden. Onder dit hoofdbe stuur komen de provinciale be sturen met daaronder de dis- trictsbesturen. Wie aandachtig de duidelijke uiteenzetting van ir. Kromwijk heeft gevolgd, zal gemerkt heb ben, dat er bard wordt gewerkt om alles te doen slagen en dat onze katholieke landbouworga nisaties niet achter blijven,- zoo- dat ook hier de z.g, „hokjeszet terij" geen schade 'doet, Nadat de spreker zijn lezmg geëindigd had, werden er nog verschillende interessante vra gen gesteld, waarop men een duidelijk antwoord kreeg, wat op veie andere vergaderingen niet het geval is. DEN BURG ZAP I OP TEXEL Zondagmiddag had de belang rijke en spannende wedstrijd plaats tusschen ZAP I «n de Tex. Boys I Belangrijk, omdat deze wed strijd beslissend was vou kampioencandidaatschap. Uit Breezand waren' daarom ook veel supporters meegeko men en ook de Boys.vrienden on liet te vergeten -vriendinnen hebben veel blijk van stelling gegeven Den geheelen wedstrijd werd er van weerskanten prachtig ge speeld. Vooral voor de rust wis ten de Boys door goed samen spel en een puike doelverdedi- ging de herhaaldelijke en sterke lanvallen van ZAB af te slaan. Na de korte rust steeg de span ning vooral toen de Boys de doelverdediging van ZAP op de oroef stelde. Ook daar was de verdediging 'zooals men dat van ZAP had te verwaehten. Vooral 4e back was in optima forma. Een kwartier na de rust wist de rechtsbinnen van ZAP het eerste en laatste doelpunt te plaatsen. Hoewel de Boys gelijk spei orobeerden te maken is hel hun echter niet gelukt. De ZAP keerde daarom met een welver diende zege van 10 huiswaarts. Tot slot vermelden wij nog dat de keeper der Boys een kwartier na de rust vervangen moest worden en een paar minu ien voor de rust een speler van ZAP geblesseerd .het veld ver. liet, terwijl een woord van waar deering voor den bondsscheids. rechter hier op zijn plaats is, voor de vlotte leiding die door beide partijen geprezen werd. WIERINGERWAARD ONZE OUD-KANTOORHOUDER GEHULDIGD Zaterdag werd door enkele perso nen uit onze gemeente aan een heer Chr. v. d. Kolk die met 1 Januari j.l. zijn functie als kantoorhouder bij de PTT definitief neerlegde een aanden ken overhandigd. Dit aandenken was bijeengebracht door giften waaraan RETRAITEHUIS „S'JL. PETRUS CANISIUS" Twee bijzondere retraiten Van 69 April voor heeren van de Katholieke Actie. Gerekend wordt op minstens een vertegenwoordiger uit elke Parochie van Noordholland, meer dere -vertegenwoordigers uit een parochie zijn echter zeer welkom. Van 1720 April (Goede Week) retraite voor hteren onderwijzers. Aanmelding bij de Directie van het Retraitehuis te Bergen (N -H.) bijna alle Wieringerwaarders hun deel hadden bijgedragen. Bij het overhan digen door den voorz. der commissie werd uiting gegeven van de dank. baarheid der bevolking voor de hu mane wijze, waarop de heer v. d. Kolk zijn ambt meer dan 20 jaar tot aller tevredenheid had vervuld. Ook meerdere personen van de commissie spraken woorden van waardeering Diep getroffen door de manier waar op dit cadeau bijeen, was gebracht, dankte de heer van der Kolk niet alleen de comm ssie maar ook allen, die hiertoe hadden bijgedragen. Een gezellig praatavondje besloot deze bijeenkomst. Het was voorwaar een welverdiende huldiging. O- EN N.-NIEDORP NEDERLAND HELPT INDlë De Stichting „Nederland' helpt Indië" schrijft; Van het landelijk Bureau van Nederlands Volksherstel vernamen wij van de prachtige opbrengst van 1412.60 van de collecte ten bate van ons comité in Uw ge meente gehouden. In verband mei uw inwonertal is dit een zeer fraai resultaat Bij dezen danken wij dan ook de inwoners van Oude en Nieuwe Niedorp voor dit blijk van daad werkelijke belangstelling en warm medeleven met onze zoo zwaar ge troffen land- en rijksgenooten in Indië. Wij hopen aan deze gelden zoo spoedig mogelijk een nuttige bestemming te geven ten bate van alien die in Indië geleden hebben onder de Japansche bezetting HUGO BOYS-NIEUWS Uitslagen van 24 Maart: Kolping Boys 1Hugo Boys I 0—2. Hugo Boys IIKaagvogels III 74. Hugo Bofs aAlcm Victrix c 3—4. Hugo Boys 1 >n II hebben Zon dag weer de ide punten bin nengehaald, ai had Hugo Boys I een zware dobber in Oudorp; ze wisten toch met 20 te winnen. Het tweede wil ook de boven ste plaats zien te bereiken en heeft de leiders. Kaagvogels III, geklopt, waardoor zij in de vijf wedstrijden, die zé gespeeld hebben, 10 punten wisten te be halen De adspiranten moesten op het nippertje verliezen van Alcm. Victrix c v WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K'.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond:^ WEINIG VERANDERING! In hot Zuiden vrij zwakke wind met plaatselijk kans op ochtend mist. Overigens meest matige wind uit westelijke richting. Overdag gedeeltelijk bewolkte lucht; nog geen regen van be- teekenis. Vrij zacht weer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2