De boer zet zijn klomp tusschen de deur Vier duizend mijnwerkers gevraagd Voor dat deze in het slot valt Nieuw NoordhollandscH Dagblad RADIO-PROGRAMMA WERVINGSACTIE DOOR HET GEHEELE LAND „Actieve Democratie" protesteert Dr. Aljechin overleden ONZE CANDIDATEN- Duizenden kilo's zwart' vleesch LIJST Handel mei- Frankrijk Boebi T rep en Jippie Jee in Nederland DINSDAG 26 MAART 1946 Voor de eerste maal onder leiding van den nienwen voor zitter, den heer M. P. v. d. Weyden uit Zevenhoven, ver gaderde Maandag te Haarlem in Restaurant Brinkman de Vakgroep Veehouders van den L.T.B. onder buitengewocn groote belangstelling, ook van de zijde van het hoofdbestuur. Na hulde gebracht te hebben aan het bevrijde vaderland en aan de Koningin, herdacht de voorzitter het werk, van den oud-voorzitter, den heer A. J. Verkley uit Sassenheim, waar na hij op enkele punten het licht liet vallen. De Stichting van den £-and.bouw zal geen stootkussen of stootblok mogen worden tusschen de re geering en de boeren en daarom ook zal de standsorganisatie nog wel eens een stootje in den rug moeten geven aan de Stichting. Geduldig afwachten zal niet steeds ons parool kunnen zijn, er zijn methoden in het politieke spe' die we niet graag toepassen, maar waartoe we misschien toch wel eens onze toevlucht zouden kun nen moeten nemen, als anderen er steeds succes mee hebbenDe stemming onder de boeren is zoo zoetjes-aan behoorlijk geladen ge worden. Met nadruk verklaarde spr. dat de landbouw niet meer meedoet aan het loonspel, da! de loonen in de industrie en nijver heid direct weer verhoogt, als de loonen in den landbouw verhoogd zijn. De bogr wil graag een goed loon voor zijn landarbeider beta len. maar dan moeten de prijzen vari de producten dat ook moge lijk maken De organisatie zal met terugschrikken voor krasse maat regelen. indien deze gemotiveerd zijn. Bij de blokkeering moet er van uitgegaan worden, dat alle geleien welke in het bedrijfsjaar 1945 zijn ontvangen, zuiver als normale op brengst der producten vrijgegeven dienen te worden. Dit heeft met zwart geld niets te maken Aiders moet een bepaald bedrag per H.A. worden vrijgegeven. De voorzitter wijdde daarn* be schouwing aan ae Vermogensaan- wasbelasting. Er zal daarbij z.i. rekening gehouden moeten wor den met het feit. dat het platteland in 1939 in deplorabelen toesiand verkeerde, zoodat de peildatum van 1 Mei 1940 zeer ongunstig is. Wij kunnen niet aannemen, dat het de bedoeling van de regee ring zou zijn, het heele platteland weer in dezelfde omstandigheden terug te stooten. De peildatum September 1'945 is ook ongunstig voor de 'agrarische bedrijven Tn agrarische gezinnen treft men de gezinshuishouding aan. waar alle loonbesparir.g in het gezamenlijk vermogen van den vader is op genomen, wat eerst wordt mve- èegêven. als een gaat huwen en een eigen bedrijf stichten De waardevermeerdering van ïand, vee en bedrijfsmiddelen is fimief WOENSDAG 27 MAART HILVERSUM I (301 M.): NCRV-uitz. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.15 Viool; 11.45 Ber. krijgsgev; 12.00 Postillons; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13.45 Mu- sgtte-orkest; 14.30 Kamerplanten; 14.50 Gram.; 15.00 Werken van Brahms; 16.00 Gram.; '16.15 Kin derkoor; 16.45 Voor de jeugd; 17 35 Celesta-ensemble; 18.15 En_ gelsche les; 18.45 Over Indië; 19.00 Nieuws en causerie; 19.30 Voc de Ned. Strijdkrachten; 20.05 Hoor spel „Walcheren herwonnen"; 21.25 Philh orkest; 22.00 Nieuws en causerie; 22.30 Vervolg concert; 23.15—23.50 Gram. HILVERSUM II (415 M.): VARA-uitz.: 7.00 Nieuws, gymn. en Gram.; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Piano en zang; 11.00 Gram.; L2.00 Concert; 12.35 Kwintet; 13.00 Nieuws; "13.20 Orkest; 14.15 Voor de vrouw; 14.30 Viool en piano; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Ned. Kamerkoor; 17.30 Orkest; 18.00 Nieuws; 18.20 Orkest; 18.30 Cau serie; 19.30 VPRO; 20.05 Causerie; 20.20 Operette „Oklahoma"; 21.00 Hoorspel; 21.45 De Ramblers; 22.00 Causerie- 22.15 Maandrevue; 23.00 Nieuws; 23.15 E. Walis; 23 45— 24.00 Gram. TAL VAN PROBLEMEN KWAMEN GISTEREN TER SPRAKE OP DE ALGEMEE- NE VERGADERING VAN DE VAKGROEP VEEHOU DERS VAN DEN L.T.B. TE HAARLEM. en met te realiseeren. Onzicht baar kapitaal van voor den oor log als reserve in den grond is nu slechts zichtbaar geworden. Vóór 1940 zijn door vele agrariërs groote verliezen geleden. In het wetsontwerp VAB is met eemge van deze punten rekening gehou den. Vervolgens wijdde spr. eemge beschouwingen aan het groei ende gevaar van de concerns. De activiteit van de Unilever moet door de Nederlandsche hoeren met de grootste zorg worden gadegeslagen. Het boerenbestaan staat op htt spel. Naast de margarinebe- iangen deed de Unilever haar invloed gelden bij de teeitbe- perking en veeafslachting en als ze weer haar invloed op overheidsmaatregelen tracht te doen gelden, dan zet de boer zijn klomp tusschen de deur, voordat deze in het slot valt. Spr. neemt aan. dat het staats bestuur doordrongen is van zijn plicht om zijn onafhankelijkheid te bewaren, maar over hoeveel zedelijke kracht moeten zij niet beschikken, die hun arbeid heb ben te verrichten in de nabijheid van het angstaanjagende gevaar van de economische dictators' De vraag komt naar voren of niet de tijd is aangebroken, om over te gaan tot nationaliseering yan de Unilever. Het streven tegen de bureau cratie moet in het juiste licht worden gezien. Men wil nie* ge bonden zijn aan allerlei, maat regelen, die de vrije bedrijfsuit oefening belemmeren en nie* on dergaan in papier. Maar we kun nen ook niet terugverlangen naar algeheele vrijheid. De manier van de controle is echter dikwijls on sympathiek. Wij willen geen staatssocialisme. Spr. wees daarna op de uou- ding van de boeren in den bezet tingstijd, toen velen de beteekenis van den boerenstand voor het le ven van een volk hebben leeren kennen. Maar men vergeet gauw! Tegen den laster die over de boe- Bij den wederopbouw van boerde rijen in ons land wordt een nieuwe Nederlandsche vinding, die ook in 20 andere landen gepatenteerd is, toege past. Het is de ongebakken Dewhith. steen die op chemische wijze ver. hardt en weer. en windvast is. Deze toepassing geeft een enorme brand stofbesparing, terwijl de steen reeds twee weken na den aanmaak ge schikt is, om verwerkt te worden. In de Betuwe zijn reeds eenige boerde rijen van deze nieuwe steenen opge bouwd. Henneke P. ren is verkocht, protesteerde spr. Als vele boeren en tuinders in de afgeloopen jaren gelegenheid hebben gehad, om een deel van hun verloren bezit terug te krij gen, en zich van de meestriruk- kende financieele verplichtingen te ontdoen, dan behoeft dit geen aanleiding te zijn. om hen in een verkeerd daglicht te stellen. De 'vraag zou ook gesteld mo gen worden, wat anderen hebben gedaan in de afgeloopen jaren. Wat deden andere maatschappe lijke groepen, toen we 400.000 werkloozen hadden en 200.000 kleine boeren en tuinders gebrek leden? Heeft men toen geholpen en kinderen in huis genomen, zoöals onze boeren en tuinders in den oorlog in duizenden gevallen hebben gedaan? En toch, waar het voor den boer om gaat, dat is, dat men hem loonende prijzen geve. zoo dat hij zijn arbeider een sociaal verantwoord loon kan betalen. Wij willen zijn een gelijkberech tigd deel met de anderen. Deel van het nationaal geheel. Er zijn in de vergadering tal van punten behandeld, waarop wij nader terugkomen. Wij noe men de ku.nstmestvoorzienmg de belastingen, de blokkeering. de varkenspolitiek, de veelevering, waarover harde noten weroen gekraakt evenals over de voor ziening van werkkleeding krom pen en laarzen en de loonen en prijzen, den dienstplicht, den Nrd. Oostpolder en tenslotte het acht ste leerjaar. Een grootsche -wervingsactie van nieuw jnijnpersoneel is veer tien dagen geleden begonnen. De mijnen hadden al eerder perso neel noodig, maar het was niet mogelijk op groote schaal nieu we menschen naar de Mijnstreek te laten komen, omdat er geen huisvesting voor was Nu is een nieuw gezellenhuis (Ravens. bosch) ingericht, waar 320 nieu- ,we arbeiders een gezellig tehuis zullen kunnen vinden. In Val kenburg wordt het vroegere St. Ignatiuscoliege tijdens den oorlog Reichsschule verbouwd en ingericht en daar zullen weer 1500 nieuwe krachten een goed onderkomen kunnen vinden. Er moeten 4000 nieuwe onder. grondsche mijnwerkers worden aangeworven. Een beroep wordt daarom gedaan op alle flinke Nederlandsche kerels tusschen 18 en 35 jaar, om ,,in eigen land te emigreeren" en voor zichzelf een goede toekomst in de Mijn streek op te bouwen. Na een korte voorbereiding worden de nieuwelingen sleeper ondergronds en het loon bedraagt dan, al naar gelang hun leeftijd, 4.50 tot 5.60 per dag. ZoocTrS de arbeiders als postsleeper in ploegverband kunnen gaan wer ken stijgt het loon tot omstreeks 8 per dag. De arbeiders, die nog vóór 1 Juli van dit jaar in dienst treden zullen het volgend jaar al recht nebben op 12 dagen verlof met. behoud van loon. De werktijd is 46 uur per week (8 uur per dag, 6 uur op Zaterdag). Op het loon wordt de premie voor hun verzekeringen voor zié. kengeld, medische behandeling, invaliditeitspensioen en ouder domspensioen ingehouden. De ondergronders krijgen extra- voeding. Via de Stichting Mijn werkersvoorziening kunnen de arbeiders verschillende goederen koopen, die voor anderen nog niet beschikbaar zijn, zooals schoenen, onder- en bovenklee. ding ook radio's, stofzuigers, tabak enz. Gaat de nieuwe arbei der wonen in een der gezellen- huizen, dan is het kostgeld in de eerste vier weken voor rekening van de mijn. Gaat bij in een par ticulier kosthuis, dan betaalt de mijn de eerste vier weken f 12 per week vergoeding voor ltost- geld Daarenboven krijgt iedere nieuwe mijnwerker, die naar de Mijnstreek komt, een bedrag van f 35 als „entree de campagne", een vergoeding voor de kosten, die aan de wisseling van het be roep verbonden zijn. Op de mijn krijgt hij werkkleeding, waar van de kosten over een tijd van drie maanden in kleine bedragen op het loon worden ingehouden. Het comité voor Actieve Demo cratie heeft bij den burgemeester van Rotterdam geprotesteerd te gen het verbod, spandoeken mede te dragen in de havenarbeiders- betooging waarop afkeer tegen Franco uitgedrukt werd. Het for meel juiste beroep op de „vriend schap" is afkeurenswaardig, aldus het comité. De wereldkampioen or. Alexander A. Aljechin is in den leeftijd van 54 jaar aan de gevolgen van een hart aanval te Estoril in Portugal over_ leden. Aljechin; geboren 1 November 1892 te Moskou; Rus van geboorte; tegen, woordig Fransch onderdaan bad reeds in zijn prille jeugd groote belang stelling voor het schaakspel doordat zijn moeder zich interesseerde voor de revanche-match om het wereld - kampioenschap tusschen Lasker en Steinitz; welke destijds te Moskou plaats vond. Door zijn zeldzamen rijkdom aan fantasie; zijn enorme wilskracht en eerzucht en vooral door zijn zelfvertrouwen oogstte Al. jechin reeds op jeugdigen leeftijd fraaie successen in internationale schaakwedstrijden. In 1913 won hij te Scheveningen den eersten prijs. Toen hij n 1914 op het punt stond in het tour «ooi te Mannheim nr. i te worden; brak de oorlog uit. In 1920 begon zijn weg naar het wereldkam pioenschap. Hij werd o.m. eerste in het groote internationale tournooi te Den Haag. Na een lange reeks van ïraaie successen versloeg hij in 1927 Capablanca en werd wereldkampioen. Eu we is altijd een bijzonder lastige tegenstander van Aljechin geweest. De match AljechinEuwe in 1935 kostte aan Aljechin zijn titel. Zijn ongelooflijke wilskracht verschafte hem ten slotte het mooiste succes dat een schaakmeester ooit mocht boe ken; de herovering van den wereld titel met' 15'i9V» punt tegen Euwe. Sinds December 1937 was Aljechin dus weer in het bezit van den hoog- sten schaaktitel. Dezer dagen is het den Econo- mischen Dienst van de Amster- damsche politie gelukt, een enor- men handel in clandestien vleesch te achterhalen. De politie had er de lucht van gekregen, dat in een woning op het Gerard Douplein en in een woning in de Gerard Doustraal clandesties vleesch opgeslagen en verhandeld werd. Bij een inval vond men ruim 300 kg varkens- vleesch. De bewoners, twee broers en een derde man werden gear resteerd. Een boer in Tubbergen, die de leverancier was, werd eveneens ingesloten. Een militair bleek de vervoerder van het vleesch tg zijn; per rit ontving hij 400 gulden. Uit het volgende ge detailleerde staatje blijkt, dat er op bet vleesch een „zoet winstje" werd gemaakt van 150 procent. De boer vroeg f 4.de grossier f 7.en de „detaillist" f 10. per kilo. Het is komen vast te staan, dat in de laatste maand duizenden kilo's vleesch in Amsterdam ver handeld zijn. JOURNALISTENKRING Leden van den Ned. Journa listenkring, uit alle deelen van het land kwamen Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam bij een met de bedoeling het werk van den N J. K voort te zet ten. Daar het bestuur geweigerd had de leden bijeen te roepen, had het oudste lid in jaren, de heer L. Schotting, overeenkom stig art'. 57 van het huish. regle ment, deze vergadering uitge schreven De vergadering be noemde een commissie, bestaan de uit de heerem D. Kouwenaar, D Klomm Tj. Adema, L. Schot ting en Fr. Otten, die tot op dracht kreeg zich in verbinding te stellen met de z.g. Commissie van 17 o.l.v. Mr. Rooij, (die bui ten het bestuur om een nieuwe journalistenkring wil oprichten) teneinde tot samenwerking te komen. Besloten werd telegram men té verzenden aan den Min. van Binn. Zaken, den Min.-Pre. ritent eri de Staten Generaal, waarin aangedrongen werd op een snelle beóindiging van de perszuivering. De volgende ver gadering zal binnenkort te Utrecht worden gehouden. Het algemeen secretariaat van de Katholieke Volkspartij deelt 't volgende mede: De volgende candidatenlijsten voor de a.s. Tweede Kamerverkie zingen zijn samengesteld aan de hand van de gecontroleerde gros- lijsttellingen, welke op 17 Maart jl. in alle afd.eelingen van de partij (met uitzondering van Amster dam, Rotterdam en Den Haag) hebben plaatsgevonden. Kieskringen Groningen, Leeu warden, Assen, Zwolie, Arnhem en Nijmegen: 1. Pater Mag. Dr. J. G. Stokman O.F.M. 2. Ch. G. Matser 3. H. Ruyter 4. Mr. E. G. M. Roolvink 5. Mr. J. R. H. van Sehaik 6. Dr. L. G. Kortenhorst 7. B. A. A. Engelbertink 8. J. J. W. IJsselmuiden 9. L. Frequin 10. J. A. Middelhuis 11. Mr. Dr. L. de Gou 12. J. A. de Swart Kieskringen Haarlem. Den Hel der, Leiden, Dordrecht en Mid delburg. 1. Prof. Mr. C. P. M. Romme 2 M. P. van der Weyden 3. J. Groen Azn. 4. W. Steinmetz 5. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes 6. Th. S. J. Hooy 7. Dr. Jos. de Boer 8. H. B. Vink 9. J. W. Lefeber 10. Dr. W. Dijsselbloem 11. P. B. M. Alberts 12. A. S. Lockefeer Kieskringen 's Hertogenboscö en Utrecht: F. van Vliet Mr. J. H. van Maarseveen Dr. L; J. M. Beel Mr. F. G. C. J. M. TeuUngs M. van Poll Mr. E. M. J. A. Sassen J. Zegers Mr. W. H. J. Derks H. H. van der Zanden N. Schuurmans Mr. F. A. van Kemenade Mej. Mr. J. C. H. H. de Vink Kieskring Maastricht: 1. Dr. W. J. Droessen 2. Jhr. Mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck 3. Jos. Maenen 1. J. M. Peters 5. H. M. J. Dassen 6. J. A. Koops 7. M. A. B. Erens 8. T. A. H. H. Verheggen 9. Mr. R. G. Höppener 10. M. P. J. M. Corbey Kieskring Tilburg: 1. Dl-. Ch. Mol 2. F. Smits van Oyen 3. P. J. S. Serrarens 4. Dr..W. de Kort 5. Dr. J. C. M. Sweens 6. Dr. J. H. Gilissen 7. F. Hoogers 8. J. J. van den Berg 9. M. F. Broos 10. H. J. W. Geurds Heden is een Nederlandsche delegatie onder leiding van den heer D. P. Spierenburg, directeur van het directoraat-generaal van de buitenlandsche economische betrekkingen van het ministerie van Handel en Nijverheid, naar I Frankrijk vertrokken voor het I voeren van handelsbesprekingen met de Fransche autoriteiten. N een hotelletje op een groot plein namen ze hun intrek voor dien nacht en misschien verder voor al den tijd, dat ze hier zouden blijven. Nadat ze zich eerst te goed hadden ge daan aan melk en kaas, besloten ze maar een uiltje te gaan knappen. De bedden waren uitstekend en weldra ronkten onze vrienden de symphonie van Maff, Slaap zacht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3