V Tuinders wsüen coöperatieven afzet van hun producten 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad WOENSDAG 27 MAART 1946 WOEN iSlad en o mlreU Bouwbureau Wieringer- meer Bij beschikking van den minis ter van Openbare Werken en We deropbouw zijn benoemd tot le den van de stichting „Bouwbu reau de Wieringermeer" de hee_ ren G. G. Loggers, burgemeester van de gemeente Wieringermeer. ir. Ovinge, rentmeester der do meinen, ir. H. Meyerink, inspec teur van de Volkshuisvesting en G. Hofmeyer, inwoner van de Wieringermeer. Heldengedenkteeken in de Wieringermeer In de Wieringermeer is een comité gesticht dat een monument zal doen oprichten voor alle ge vallenen uit de Wieringermeer, zoowel voor de gesneuvelde mili tairen als de gevallen illegale strijders.. Een ontwerp is reeds vervaar digd, het monument zal waar schijnlijk in het centrum van den polder geplaatst worden. DE MOORD OP ARIE FRANS Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed hedenmorgen uitspraak tegen den 61-jarigen landwachter J. Molenijzer, die 13 Maart jl in het Gerechtsge bouw te Alkmaar voor dit Te recht stond, wegens moord op den landbouwer Arie Frans te Heiloo. De procureur-fiscaal, mr Bak hoven, had tegen Molenijzer de doodstraf geëischt. De uitspraak luidde thans eveneens de doodstraf met ont zetting uit de kiesrechten De hulplandwachter K. de Geus uit St Pancras stond gelijk met Molenijzer terecht wegens het verstrekken van inlichtingen aan de Landwacht, welke er toe hebben geleid, dat deze op het spoor was gekomen van J. Wa genaar, welke daarop werd ge arresteerd en die later gefusil leerd is. Ook tegen de Geus was de doodstraf geëischt. Het Hof bevestigde thans dit vonnis. De tweede verrader, L. v. d. Wekken, die eveneens inlichtin gen aan de Landwacht had door gegeven omtrent de verblijf plaats van J. Wagenaar en cue 5 jaar gevangenisstraf tegen zich had hooren eischen, werd door het Hof veroordeeld tot 3 jaar rijkswerkinrichting met levens lange ontzetting uit de kiesrech ten. DEN HELDER GEMEENTELIJKE BESLUITEN Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen, uitoefenende de bevoegdheden van den raad, op 25 Maart 1946 de ondervoig'cnde besluiten zijn vastgesteld: 1. Besluiten tot het vaststellen van wijzigingen der gemeente- begrootingen, en wel: van 8 Januari 1946: wijzigings. begrooting no 14, dienstjaar '43; van 12 Februari 1946: wijzl. firi|sbegrooting no. 3, dienstjaar van 8 Maart 1946: wijzigings. begrooting no. 2, dienstjaar 1944. 2. Besluit van 9 Januari 1946 tot-het met ingang van 1 Januari 1946 verleenen van eervol ont slag aan den heer S. Jaring als regent van „het Algemeen Wees huis" 3. Besluit van 11 Januari 1946 tot het benoemen van S. Maue- laar, tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs ih vas ten dienst met ingang van 1 Jan 1946. 4. Besluit van 11 Januari 1946 tot het in 1946 doen houden van een feestweek in deze gemeente in de week van 1 tot en met 7 Juli 1946j en daartoe stand plaatsen te projecteeren op de door luchtaanvallen vrijgeko men terreinen in de binnenstad. 5. Besluit van 11 Januari 1946 tot het benoemen van de heeren pastoor A H Harst, Ds. H. Cra mer, D. dë Vries en Dr. J, Ver- wey tot leden van curatoren van het gemeentelijk lyceum. 6. Besluit van 15 Januari 1946' tot het voor den tijd van 3 maan den verlengen van kasgeldlee. ningen van f 25t),000, f 150,000, f 250,000 en f 350,000. 7. Besluit van 21 Januari 1946 om te bepalen, dat de instand houding der openbare lagere scholen no. 2 te Huisduinen en no. 7 aan de Oostslootstraat in gevolge artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920 wordt gevor derd. 8. 'Besluit van 16 Januari 1946, tot het alsnog, gerekend met in gang van 1 Januari 1945 herbe noemen als lid van het bestuur van „het Algemeen Weeshuis" van Mw. J. Smit-WinkeTrhan, Mej. J. Stoffer en den heer F. H. Nijpels, en tot het benoemen als zoodanig van den heer D. de Vries 9. Besluit van 29 Januari 1946 tot het te rekenen met ingang van 5 Februari 1946 benoemen van C. F. van Neerijnen tot vak onderwijzer in handteekenen aan de o 1. school voor ULO, in tïj- delijken dienst.. 10. Besluit van 25 Januari 1946 tot het gerekend met ingang van 1 Januari 1946 benoemen van F. A Th. Terstappen tot leeraar in scheepsbouwkundig teekenen aan de avondvakteekenschool, in tijdeliiken dienst. 11. Besluit van 15 Februari 1946 tot het instellen van het Eere.burgerschap van de ge meente Den Helder. 12. Besluit van 15 Februari 1946 tot het verleenen van het Eere-burgerschap aan den heer H G Giblin, Director Civilian War Belief American Red Cross, en aan den heer C. B. Webster, Field Representative American Red Cross. 13. Besluit van 15 Februari 1946 tot het aanwijzen van het Hoofd van den Contröledienst der gemeente-belastingen als ambtenaar, die voor de toepas, sing van enkele artikelen van het „Tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945" in de plaats treedt van den Burgemeester, Burgemeester en Wethouders of den Raad. 14. Besluit van 2 Februari 1946 tot het gerekend met in gang van 16 Augustus 1944 be noemen van K. H. P. Kamp tot leeraar aan het ge'm. lyceum. WINKELOPENING De heer v. d. Mark, de nieuw benoemde koster van de H.H. Petrus- en Pauluskerk, heeft aan de Kerkgracht een winkel ge opend van religieuze artikelen. Een keurige collectie wordt hier aangeboden en vooral bij bijzon dere feestdagen zal deze winkel een geschikte keuze bieden voor eadeaux. Plet geheel heeft een bijzonder prettig aanzicht ge kregen en beteekent inderdaad een aanwinst. BESPIEGELINGEN OVER SCHILDERKUNST Aldus had de heer M. Beekhuis van Till zijn causerie genoemd, die hij Maandagavond -voor den Noorderkunstkring in de M'eis. jesvakschool hield. De weinige toehoorders, die over het algemeen bij dit soort onderwerpen aanwezig zijn, om dat men te huiverig is zich uit te spreken, zooals men in werke lijkheid dikwijls van binnen ge stemd is, hebben een leerzamen avond gehad en meer dan dat. De spreker wist in een deels ironisch-humoristische,deels diep gaande bespreking, zijn gehoor te boeien en mee te sleepen binnen het onbegrensde rijk, dat kunst heet. Met forsche stappen, als van iemand, die maar gauw over dit terrein heen wil gaan, behan delde hij als eerste punt de ont wikkelingsgeschiedenis van de schilderkunst, vanaf de primi tieven tot en met de hedendaag- sche stroomingen van -allerlei groepeeringen en richtingen. Uit deze verhandeling bleek, dat, evenals overal elders, ook de kunst zijn groote heffingen heeft, maar dikwijls ook een groote daling in opvatting en gesteld heid. Na b.v. de 17de eeuw kre gen we hier in Nederland een teleurstellend gebrek aan oor spronkelijkheid, visie en schep pingskracht, die zich uitte in on. mogelijk.nuchtere stukken en onmogelijk-genoegelijke afbeel dingen, De reactie daarop kwam in de tweede helft der 19de eeuw, toen de kunstenaar zich naar eigen binnenste keerde en aldus zijn rijper-geworden schep pingen aan de menschheid mee deelde. Zoover ging deze verdie ping naar eigen binnenste, dat het abstracte tot in alle vormen en uitingen werd beheerscht. Ook dit uiterste zal zich lang zamerhand moeten ebben, In het tweede gedeelte van zijn causerie sprak de heer Beekhuis van Till over den mystieken achtergrond, waaruit alle krfhst, in dit geval de schilderkunst ont staat, zoodat het voor ieder be grijpelijk moet zijn, dat het ver standelijke in de kunst tof.niets anders leidt, dan tot een inteL lectueel-beredeneerde opvatting, die niets meer met scheppende uitingen te maken heeft. Vandaar ook, dat alle groote geesten, kunstenaars, weten schappelijke zoekers en mystici steeds in tegenstellingen spre ken, omdat het nauwkeurig.ge. zochte woord onmiddellijk de gevoeligheid van het onderwerp teniet dpet. Zijn uitleggingen voltooide spreker met tal van voorbeelden uit onze eigen rijke schilder kunst, met, om dit zoo te zeggen, onzen grooten Rembrandt als middelpunt. SCHAGEN RUNDVEE-KEURINGEN Onder zeer groote belangstel ling, vooral van de zijde der fok kers, vond Dinsdag de bekende jaarlijksche fokveekeuring plaats uitgaande van den Prov. Bond van Rundveefokvereenigmgen. Keurmeesters waren de heeren ir. de Vries, Rijksveeteeltconsu- lent te Alkmaar Joch. Blaauboer te Schagen, Bakker van Wognum en W. Jimmink te 't Zand. Er werd gekeurd voor de rubrieken N.R.S., N.H. en P. Over het al gemeen 'was het ter keuring aangeboden materiaal van bui tengewoon goede kwaliteit en hieruit bleek vooral de meerdere zorg, die de fokkers thans weer aan den dag leggen. Vooral de rubriek 1-2-jarige stieren be vatte uitnemende dieren. Over jarige stieren waren niet talrijk en hiervan was slechts een ge deelte van zoodanigen aard, dat zij het praedicaat „N.R.S." ver wierven. Uitslagen van de keuring van: 2-jarige stieren: Bertus Ad. eig. A. L. Kooy te Harenkarspel NRS; Lodewijk Fr. 7, eig. D. Blaauboer, Barsingerhorn NH; Koopmans Ad., eig. W. v. d: Oord, Barsingerhorn NRS; Frans Adema 13, eig. H. Nobel, Barsin gerhorn NRS; Pieter Ad. 2, eig. N. Appel, Schagen NRS; Lodewijk Fr. 16. eig. H. Sinnige, Schagen P; Borst Fr. 4. eig. D. Middelbeek, Hoogebieren NRS; Blok III, eig. KI. Schouten, Schagen NRS; Adema, eig. N. D. Stammes, Bar singerhorn NRS; Robert Douglas 24, eig. T. J. Wit, Blokhuizen NH; Bertus Ad. 5. eig. C'. Lakeman, Oude Niedorp NH; Adema 15, eig. KI. Schouten, Schagen NH; Lodewijk Fr. 26. eig. D. Blaauboer Barsingerhorn NH. 3-jarige stieren: Fr. 305, eig. J. P. Bruin. St, Maarten NH; Fr. v. Typhoven 41, eig. H. Nobel. Barsingerhorn NH; Fr. v. Typhoven 43, eig. idem NRS; Jan Fr. 12, eig. C. Francis, Woudmeer NH; Fr. 309, eig. J. P. Bruin; St. Maarten NRS; Jan eig. J. G. Waag, Schagen NH. 1 jarige stieren Metador 10 eig. C. Borst te Bar singerhorn N.H.; Adema 18 wed. K. Govers te Harenkarspel P.; Frans 27 eig. K. Paarlberg te Schagerwaard N.H.; Frans 13 eig. P. Hoogland te Schagerwaard N.H.: Worteltje Fr. 3 eig. R. Ypma te St. Maarten N.H.; Dirkjes Luct eig. T. Rens te St. Maarten P.; Vaders Fr. 13 eig. H. Bes-boer te Schagerwaard N.H.; Lodewijk Fr. 36 eig. L. Wardenaar te Schagen N.H.; Hinkes Ad. eig. id. N.H; Lodewijk Fr. 33 eig. 'D. Blaau boer te Schagen N.H.; Rebeckes eig. idem N.H.; Donkers Fr. 6 eig. R. Stammes te Schagen P.; Wap ad. 4 eig. D. Sleutel te Schagerbrug N.H.; Kroontjes Ad. eig. idem P.; Worteltjes Ad. eig. idem N.H.; Lo dewijk eig. C. Schoorl te Schagen N.H.'t Grin 8 eig. Jb. Zeeman te Barsingerhorn N.H Koopmans Ad. 3 eigen. D. Kant te Schagen N.H.; Truus Franklin eig. W. Koopman te Jaarvergadering L.G.C. De jaarvergadering van de L.G.C., gisler in Oterleek gehou den, was druk bezocht. De voorzitter, de heer S. de Boer, herdacht in zijn openings rede den grooten strijder voor de tuinbouwbelangen, den heer F. Valstar, die tijdens de bezetting 't slachtoffer werd van de Duitsche terreur. Enkele oogenblikken van stilte werden staande aan zijn nagedachtenis gewijd. De voorzitter besprak voorts de bedrijfsuitkomsten van 1945 en 46 en concludeerde, dat wij er in Noord-Holland goed zijn afgeko men, vergelkeen bij onze getroffen landgenooten in 't Zuiden en Oos ten. Lalen wii. als wij belasting moeten betalen aldus spr. er aan denken, dat wij daarmee onze medeburgers helpen. Spr. constateerde voorts, da. er nog te weinig kunstmest beschik baar is gesteld. Wat 1946 betreft, dit is 'n jaar van tasten en zoeken met het oog op de export; daarom blijft er risico te vreezen. Hij deel de voorts mede, dat van het Be drijfschap bericht was ingekomen, dat wegens groenteschaarste de sluitkoolvoorraden binnen twee weken geruimd moeten worden; anders zal gevorderd worden Overwogen wordt voorts een pensioenregeling voor tuinders in het leven te roepen, gebaseerd op 2 pet. van het marktgeld. De jaarverslagen over, 1944 en 1945 werden onder dank aan den secretaris goedgekeurd. De omzet over 1945 van de L.G.C. belioeg 3.231.222,87. Die van de Bloem bollenveiling bedroeg 133.393 48 met een batig saldo van 4.501 42. De balans sloot in activa en passiva op 150.317,63. De Exploi tatierekening 1945 sloot in onlvan_ sten en uitgaven op f 47.9X4 51 met een nadeelig saldo van 149.14. De begrooting 1946 werd goedgekeurd op 43.000. Besloten werd volgend jaar (als we allemaal een nieuwe fiets hebben, zei de voorzitter) in De Rijp te vergaderen. Bij de stemming over het in de vorige (buitengewone) vergade- -ring aangehouden voorstel ov?r de prijsvorming spraken 758 stemmen zich ervoor uit. den minisce.r le verzoeken om vrije orijsvormmg met garantie van 1Ö0 pet. van den kostprijs 594 spraken zich uit vóór vaste prijzen, zooals tot dusver. Een voorstel tot het aangaan van een pensioenregeling van den keurmeester C. Duif werd i rust aangenomen. Besloten werd in overleg met den Noordermarktbond de 1/10 pet. korting aan den koophandel niet meer uit te keeren. Teeltvergunning. Van „Groentecultuur" te Broek op Langendijk was een voorstel ingekomen om aan te dringen op herziening van de teeltvergunnin gen om jonge tuinders en tuin ders. die 'n vergunning hebben naar basis-1933 aan een ruimere vergunning te helpen. De heer H. Wagenaar kan een algeheele herziening van de teelt vergunning niet aanbevelen, want. dat beteekent aan den een teelt vergunning ontnemen, om aan den ander te kunnen geven. Wel wil men de jonge tuinders, en die tuinders die vóór den oorlog te weinig teeltrecht hadden, iets 'egemoet komen. Wegens exportmoeilijkheden kan er echter dit jaar geen belangrijke uitbreiding van teeltvergunning komen. Ook aan arbeiders wórdt geen teelt vergunning gegeven, om te voorkomen dat het aantal tuin ders zich uitbreidt. De heer Zwetsman (Koeoijk) zou er niet voor terug willen dein zen, om van den een een teeltver gunning af te nemen of te vermin deren, om een ander, die mets heeft, er aan te helpen. De heer Glas (Br. op L.) vindt het heele teeltvergunning-sysleem uit den booze. Wat moeten onze jonge tuinders beginnen? Die moeten minstens 2 H.A. hebben. Besloten werd op herziening van le teeltvergunningen aan te drin gen. Op voorstel van Groentecu.iuur werd voorts besloten de beti ef fende instantie te verzoeken bij 't vaststellen van den rooidatum voor vroege aardappelen rekening te houden met die streken, waar het product het vroegst gerooid kan worden. De heer.Stenneberg (Koopnan- del) onderstreepte het betoog van den beer Zwetsman om gezamen lijk langs organisatorischen weg zonder dwang van bovenal den aanvoer te regelen, hetgeen des te gemakkelijker is als de tuinders komen tot Coöperatieven atzet. „De Tuinbouw" (St. Pancras) had voorgesteld de moegelijkheid te bespreken om nog in het ko mende sfl/.oen te komen tot coöp. afzet van de producten. Het bestuur wilde gaarne in overleg met den N.M B. stappen doen in deze richting Dé heer De Vries wees er op, dat dit voorstel in den geest van uen Min. van Landbouw is. Uit sluiting van den handel en detail listen is niet de bedoeling. Coöpe ratieven afzet zal wijziging of op heffing van het veilingstelsel met zich brengen, doch het zal ook zijn in het belang van het Ned. volk. De vergadering ging accoord met het prae-advies. Van den L.T.B.De Rijp was 'n verzoek ingekomen maatregelen te nemen, om de pootaardappelen eerder te doen afnemen, daar de kwaliteit van de ingekuilde aard appelen achteruitgaat, omdat de grond in De Rijp z.g. te veel op- drachtig is. Het bestuur zal hier toe pogingen doen bij den handel. Op voorstel van De West zal het bestuur zijn volle medewer king verleenen, om naast de ver plichtingen van het uitpooten van goedgekeurd pootgoed van aard appelen ook een verplichting tot keuring te stellen. Voorts zal het bestuur op voor stel van De Rijp alles in het werk stellen om meer zeggenschap te krijgen bij het vaststellen van de prijzen van onze producten. Na rondvraag volgde sluiting. Barsingerhorn N.H.; Mlens Frans eig. idem N.H.; Frans van Friezin 10 eig. H. Nobel te Barsingerhorn N.H.; Melkbrons Frans eig. J. Smit te Bars.ngerhorn P.; Leenheer S eig. J. Fijnheer te Winkel" N.H.; Wilhelm Frans' 2 eig. A. Wit Gzn. te Barsingerhorn N.H.; Saakjes Ad. eig. J. S. Schoorl te Barsingerhorn P.; Koopmans Ad. 5 eig. A. Koop mans te Barsingerhorn N.H.; Hoog lander 354/359/350/58 eig. W. v. d. Oord le Barsingerhorn allen N.H.; Anna Ad. 5 eig. C. Pool Nzn. te Barsingerhorn N.H.; Sjoukjes Ad. eig. idem N.H.; Adema 9 eig. J. Blaauboer te Schagen N.H.; Meta's Adema 2 eig. Idem N.H.; Adema 5 eig. idem N.H.; Cornells H. eig. J. Schoorl te Barsingerhorn P.; Hans eig. K. Zwaag te Barsingerhorn N.H. Jetjes eig. H. v. d. Molen te Scha gen P.; B'aayens Fr. 3 eig. C. Dub- beld te Schagerwaard N.H.; Leen heer 3 eig. L. Duinkerken te Haren karspel P.; Donkers 5 eig. idem P.; Koopmans Ad. 7 eig. C. Raven te Schagen P.; Jetjes Fr. 2 eig. C. J. Hoedjes te Schagen P.: Franklin Roosevelt 7 eig. S. J. Zoodsma te Haringhuizen P.; Metador 13 eig. G. Schooi te Eenigenburg N.H.: Don kers Fr. 2 eig. J. P. Schilder te Schagen P.: Hoekjes Fr. 4 eig. P. Wijnker N.H. OPENBARE VERKOOPING Dinsdagavond hield notaris de Boer in café „De Roode Leeuw" een openbare verkooping bij op bod en afslag van een groot woonhuis met jütkhuis, staande aan de N. Laagzijde alhier, be woond door de gezinnen Adri. aansche en M. J. Brammer, ten verzoeke van de erven C, H. Brammer. het geheel bekend Kad. sectie A. 968 en 1004. Dé panden werden gezamelijk ingezet op f 8700.door den heer J. Sleutel, waarna het door de heer C, Blaauboer alhier op f 1500.werd gemijnd, zoodat het voor totaal f 10,200.na eenig onderhoud werd gegund, DE STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE Kringvergadering van Herwonnen Levenskracht- Zaterdagmiddag kwamen de afgevaardigden van de pl. comi té's van „Herw. Levenskracht" in Noordholland boven het IJ m kringvergadering te Hoorn bij een. De belangstelling was zeer groot. De leiding der vergadering was in handen van den penning meester van H.L., den heer Ver- zuu uit Utrecht, die in zijn ope ningswoord met vreugde m'ocht constateeren, dat H. L. weer op volle toeren draait. De rede van den heer Vuister, die door ziekte afwezig- was, werd voorgelezen door een bondsbe- ambte. In deze rede werd de werkwijze van H. L. in het ver leden behandeld, om tenslotte een blik in de toekomst te werpen. Ontstellend is de toename der tu berculose en volgens spr. zijn we meer dan 20 jaar achteruitgegaan. De heer Verzuu behandelde hierna de financieele zijde der vereeniging. Met vreugde mocht spr. constateeren, dat de eene cent van de R.K. georganiseerde arbeiders eindelijk een „broertje" heeft gekregen, zoodat er thans een basis-inkomen is van f 200.000 per jaar. Dit is lang niet voldoen de en "met klem drong spr. aan om alle krachten in te spannen voor de werving van donateurs. Voorts komen er weer bloemen dagen, loterijen enz. Op die ma nier is het mogelijk den achter stand binnen enkele jaren weer te hebben ingeloopen. Nadat gepauzeerd was kreeg de Sanatorium-rector, de Z. Eerw- Heer Speibrmk, het woord om iets te ver. tellen over de gebeurtenissen in. ons sanatorium "Berg en Bosch" tijdens de bezetting toen Woudenberg es. daar de scepter zwaaide. Z. Eerw. begon met mede te deelen dat dr. Bronkhorst, de geneesheer, directeur van het sanatorium, d!e als slachtoffer van zijn beroep zelf zeer ernstig door de tbc was aangetast, weer spoedig in staat zal zijn om z'n werkzaamheden te hervatten. Vervolgens schetste spr. de moei lijkheden tijdens de bezetting. Wou denberg was de baas maar de bre ven van de. Bisschoppen werden rus tig in de Kapel voorgelezen. Men was dan wel woedend en moest de Rector op het "matje" komen, maar ten slotte liep alles toch goed af. De hongerwinter van vorig jaar was voor het sanatorium wel moei lijk, temeer waar er vele onderdui kers binnen het sanatorium waren en honderden "trekkers" moesten gevoed worden, maar O. L. Heer had hen zichtbaar geholpen. En is dan ook veel gebeden! Tenslotte vroeg Z. Eerw. aan de afgevaardigden om te b dden voor meer religieuze roepingen. Er is een ontstellend tekort aan religieuse Zus. ters en d'ie kunnen niet gemist wor den in ons sanatorium. Ook komt men tientallen meisjes tekortv voor de gewone werkzaam heden. •dood verzet WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: RUSTIG WEER! Weinig wind. Op de meeste plaatsen zonneschijn, in. het bijzonder in het Zuiden des lands. In het Noorden wat meer bewolking. Zacht weer. April zoen. reeks van d€ sport n scheppi schikt Een sp jongere ook m< uurtjes pulaire hoe me Tenn de spo de slio Wat lige on moedet Zoo'i onder eens middag plaats fruis te eens bal. Ze oud oi Te Zwedei zeggen loopen maken op zou zeker het ve kloppe ken va wanne Nee in het Uw ee; nen zi Vooral hulp. tuurlij volgenf echter bespar; uurtjes schiete In t moeter louter er lief die zie dit da kroont dat w: tenniss

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2