Von Vrouw tot Vrouw Utrechtsche eere-doctoraten v w: VON RIBBENTROP IS BANG Voor kruisverhoor Nieuw Noordhollandsch Dagblad O.m. aan Kardinaal de Jong Boter voor margarine U tennist toch ook weer? UIT MEDELIJDEN RADIOPROGRAMMA DE KAMER WIL GROOT WERK Pater Stokman beëedigd SCHEPEN STAAN IN BRAND Wat steekt er achter? GROOTSTE DRIJVENDE BOK VAN EUROPA Geldigverklaring kunsfmestbonnen Boehi Trep en Jiooie Jee in Nederland WOENSDAG 27 MAART 1946 De eerste diesviering van de Utrechtsche Universiteit in een bevrijd Nederland ging gepaard met de toekenning van een drie. tal eere-doctoraten. Het waren Z Em Johannes Kardinaal de Jóng, ds. K. H. E. Gravemeijer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned, Herv. Kerk en de natuurkundige, de heer A. v Luijk, die de doctors bul ontvingen. Onder een te groote belangstelling voor de be schikbare ruimte overhandigde prof. J. Severijn, voorzitter van de oudste faculteit, die der god geleerdheid, aan ds. Gravemeijer de doctorsbul. Prof. dr. P. Geijl was promo tor van Johannes Kardinaal de Jong Prof. Geijl herinnerde aan de jaren van onderdrukking, waarin echter het geloof in de eeuwige beginselen een dieper bewustzijn geworden was van de duizenden, die in den bezettings tijd hun plicht deden; toen zijt gij geroepen geweest leiding te géven. Gij hebt niet geschroomd voor de vrijheid op te komen. Gelukkig was het volk met het bezit van zulk een voorman. Het zal echter niet juist zijn te 'zwij gen van uw wetenschap, aldus ging spreker tot den Kardinaal voort. Ook op dat terrein komt u het doctoraat toe. Uw kerkge schiedenis geeft u op het ver leende eere.doctoraat nog een heel andere aanspraak. Professor Geijl bracht de publicaties van Kardinaal de Jong van 1937 in herinnering, waardoor de bezet, ter in geen twijfel kon worden gelaten omtrent de plaats, waar hij den Aartsbisschop zou vin den. Ds. Gravemeijer sprak uit naam der drie promovendi een dankwoord voor de ontvangen onderscheidingen. Hij achtte het een moeilijke taak óm, waar zij gedrieën zoozeer gevarieerd zijn, op één noemer te brengen, wat toch thans gezegd moet worden. Hij meende de binding te mogen zien in het woord „verzet", „Het eere.doctoraat werd aan Zijne Eminentie en mij verleend vanwege het verzet tegen den vijand, met name tegen het na.' tionaal.socialisme en de Duitsche tyrannie. Vanzelfsprekend gaan dan onze ^gedachten uit naar de bij het interkerkelijk overleg, hétzij direct of indirect, betrok ken kerken, welke in den oor log hebben samengewerkt. Wordt de mensch in het natuurlijke le ven voortdurend belaagd en is daarom voortdurend verzet ge boden, ook in het geestelijke heeft hij een strijd op leven en dood en wordt hij tot een staag verzet geroepen. Het is de kerk, welke in dezen strijd in het bij zonder haar opdracht heeft te vervullen kan als een De wetenscha groote gave Gods voor de menschheid een zegen zijn. Maar in het doodelijk tijdsgewricht, waarin wij leven, is het wel heei duidelijk geworden, dat een mis bruikte zegen tot een vloek wor den kan. Wanneer onder de men. schen dé geestelijke en moreele krachten niet evenredig zijn. aan de wonderen der wetenschap en der techniek, werkt de mensch aan zijn eigen ondergang." -*v Daar in den aanvoer van grond stoffen voor de margarine-indu strie eenige vertraging is ontstaan, zal in de eerste helft van April voor de gebruikers boven 4 jaar de hoeveelheid boter in het rant soen voedingsvetten worden ver dubbeld ten koste van de marga rine. Deze maatregel is alleen van toepassing op de periode van 31 Maart tot 13 April. Het ligt in het voornemen in de daarop vol gende 14 dagen aan de bovenge noemde leeftijdsgroepen geen bo ter, doch ten deele margarine, ten deele bak- en braadvet te ver strekken. Va.: ÉÉifeö 'of x.. xix':,. Het moment, waarop prof. Wagenoort Z. Em. Kardinaal de Jong de doctorsversierselen omhangt. (Anefo/Herschel P.) Von Ribbentrop, de voor malige Duitsche minister van buitenlandsche zaken, was blijkbaar beangst voor het kruisverhoor van den aankla ger, want hij liet zeggen, niet in staat te zijn, wegens een op het spraakvermogen wer kende ziekte, om lang in den getuigenstoel te zitten. Volgens den gevangenisdokter was von Ribbentrop echter vol komen in conditie. De jonge, arrogante verdediger, maakte een heel slechte beurt, want herhaaldelijk klonk de ha mer van den president. Boven dien kon hij van de 314 „bewijs stukken" er slechts 8 vinden. Volgens een. getuigenverklaring was von Ribbentrop niets meer dan secretaris van Hitier geweest. April nadert en dus het tennissei- zoen. Dat beteekent een heele lange reeks van dagen en weken genieten van deze heerlijke zomersport. Een sport niet alleen voor de heeren der schepp.ng, maar ook bij uitstek ge schikt voor ons vrouwen en meisjes. Een sport, welke niet alleen door de jongeren beoefend kan worden, maar ook menig oudere eep paar gezellige uurtjes kan bezorgen. 'Een zeer po pulaire sport, v^lke er hoe langer hoe meer "in" komt. Tennissen, dat men kan doen om de sport zelf, uit liefhebberij, voor de show of voor '•ontspanning. Wat kan het niet een reuze gezel lige ontspanning zijn voor U huis. moeders!! Zoo'n clubje van huisvrouwen onder elkaar, die zoo eens een ochtend of middag in de week, in- plaats van door het huis te rennen, dit nu eens doen achter een bal. Zeg niet, ik ben te oud of te stijf. Te end? Ziet naar den Koning van Zweden! Te stijf? Hoe kunt u dat nu zeggen? U die door het vele trappen, loopen dagelijks kniebuigingen moet maken, waar een gymleeraar jalours op zou worden. U die uw armsp.eren zeker elastisch gehouden hebt, door het vele ramen zemen en matten kloppenOm nog maar niet te spre ken van de snelheid die u ontwikkelt; wanneer de melk overkookt!! Nee dames, u ontmoeten we zeker in het a.s. tennisseizoen op de baan. Uw eenigste argument zou nog kun nen zijn, dat u tijd te kort komt. Vooral tegenwoordig bij gebrek aan hulp. Onze huishouding mag er na tuurlijk niet onder lijden. In een volgende artikeltje willen wij u echter eenige tips geven, die u tijd besparen, zoodat er zeker een paar uurtjes per week op kunnen over schieten. In tournooien en wedstrijden ont moeten wij meer de menschendie louter tennissen om de sport zelf en er liefhebberij in hebben. Tennissers die zich vele moeite getroosten, maar dit dan ook dikwijls met succes be kroond zien. Nu wil ik niet beweren; dat wjj allen dermate moeten gaan tennissen, dat wij ook in wedstrijden uitkomen. Dat is heelemaal n.et noo. dig. Een goed training vergt veel tijd en is voor hulsmoeders zoo al uit gesloten. Maar de jongeren onder ons mogen hier zeker niet achterblij. ven. Er zijn nog steeds te weinig me;sjes; die niet alleen tennissen voor de show; maar echt uit spor tieve overwegingen. Vandaar in vele gevallen gebrek aan goede speelster^, welke voor een club toch onontbeer. lijk zijn, wil zij een goede plaats veroveren in de tenn swereld. We gaan dus serieus aan het trainen en u zult eens zien wat een voldoening het geeft, wanneer u na veel in- spann'ng uw eersten wedstrijd hebt gewonnen Werd de laatste jaren de tennis- vreugde eenigszins getemperd door gebrek aan materiaal, het komende se zoen belooft wat die zijde betreft heel wat beter te worden. Al zal 't nog niet dik gezaaid zijn met "Dulöps" en zullen de org.neele witte tennisschoenen nog voorloopig achterwege moeten blijven, toch ziet alles er veel beter uit. In eigen land worden weer ballen gefabriceerd; die clubsgewijze zullen worden gedistri. bueerd. Ook mompelt men over "zwarte" tennisschoenen, tegen witten prijs wel te verstaan. Tennisrackets zijn er voldoende en vele weer met darmsnaar. Voor ons speelt echter ook de klee_ ding een belangrijke rol. Hierin zul len wij ons in vele gevallen wel moe. ten behelpen; maar het hoeft toch geenszins een beletsel te zijn, om 'niet te gaan tennissen. Beschikken wij niet over een witte uitrusting, dan kunnen wij het beste een wijd rokje (plooirokje) dragen met een fris- sche; zoo mogelijk witte, katoenen blouse. Zooveel mogelijk vermijden wij bont gekleurde japonnetjes en kleedingstukkendie niet of slecht gewasschen kunnen worden. Tennis- kleeding moet voöral frisch zijn; dat is een eerste vereischte. De vrouwelijke sekse zal dus dit seizoen in de tennissport rijk verte- woordigd zijn en naar wij hopen met. succes. JACQUELINE. „Von Ribbentrop had niets in te brengen'', aldus get. En een van de weinige gevallen, waarin Rib® bentrop's interventie bij Hitier succes had, was, toen deze op voorstel van Goebbels ter vergel ding van den luchtaanval op Dresden tienduizend geallieerde vliegers wilde laten vermoorden. Hess kon niet gehoord worden. xlii zou weer geheugenisstoornis gekregen hebben. Dr. Hilde Wernicke en de hoofd verpleegster Helene Wiecsorek, werkzaam in het zwakzinnigen instituut yan Oberwalde in Duitschland, zijn gisteren door het Hof te Moabit wegens moord met 'voorbedachten rade ter dood veroordeeld, aldus meldt de Ame- rikaansohe nieuwsd. in Duitsch land. Deze vrouwelijke arts gaf toe, dat zij zonder nader onder zoek allen, die haar ongeneeslijk ziek leken, had aanbevolen af te maken. Zij werd beschuldigd van medeplichtigheid aan den dood van minstens 1600 patiënten. De hoofdverpleegster had de injecties bereid en toegediend. Beiden voerden aan, dat zij gehandeld hadden uit medelijwen met de patiënten. Het Hof vond geen ter men voor verzachtende omstan digheden aanwezig. DONDERDAG 38 MAART HILVERSUM I (301 M.): 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11,80 KRO. 14 00 NCRV. 7.00 Nieuws en g-ymn.; 7,30 Morgengebed; 8,00 Nieuws en gram.; 8,45 De Heilige van den dag; 9,15 Gram.; 9,45 Voor de vrouw; 10.00 Zang en clavecimbel; 10.15 Mevgenwijdmg. 11.00 Voor de zieken; 11.15 Ber. krijgsgev.; 12,00 Ens. N. Dolce: 12,30 Kwintet en zang; -13.00 Nieuws; 13.15 Orkest, 13,45 „Her bouw van kerken"; 14.00 Koor en gram.; 14.40 Voor de vrouw; 15,00 Gram.; 15,35 Gello en piano; 16.00 Bijbellezing; 16,45 Orkest; 17.35 Orgelspel; 17,55 Zang;«18,l? Or kest en sopraan; 19.00 Nieuws' 19.30 Voor de Ned. Strijdkr.; 2.,05 Politiemuziekkorps; 20.45 Gram.; 21,00 Prot. Lijdensmeditatie, 21,20 Kerkconcert; 22.00 Nieuws en caustrie; 22.4523.50 Gram HILVERSUM II (415 M): AVRO-uitz. 7.00 Nieuws, gyrnn en gram.; 10,35 Piano; 11 00 Voor de vrouw; 11,10 Kwintet; 12.00 Zang en guilaar; 12.30 Lunchmuziek (13,00 Nieuws); 14,00 Voor de Vrouw; 14,20 Viool en piano; 15.00 Causerie; '.5,20 Gevar. concert; 17,00 Over Indië, 17.10 Causerie; 17,35 Vaudeville- orkest; 13.00 Nieuws; 13.2C Con cert; 18.45 Sportpraatje; 19,05 Cabaret; 19,45 Over Indië;, 20.05 RVD antwoordt; 20.20 Concert gebouw; 22,30 Causerie en gram.; 23,00 Nieuws: 23,15 en 24,00 Dans muziek en Gram. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Ka mer is het nieuw benoemde lid Pater Mag. Dr. J. Stokman be- eedigd. Nadat de voorzitter een korte gelukwensch had gesproken, nam Pater Stokman zitting. De heer Wendelaar (Lib.) vraagt of het de bedoeling is vóór Paschen alleen klein werk af te doen. De Kamer zou z.i. graag grooter werk aanpakken. Het lijkt hem, dat de regeering het wel aangenaam vindt dat de Kamer niet vergadert. Hij meent, dat de regeering dictatoriaal re geert. Dit kan de Kamer zich niet laten welgevallen. Daartegen past een krachtig protest. De voorzitter geeft te kennen, dat hij op het oogenblik niet an ders kan doen dan de vandaag te behandelen wetsontwerpen aan de orde te stellen. Verder is er niets klaar voor behandeling. Het vorderingsbesluit YVoonruimte. Het wetsontwerp aanvulling van het vorderingsbesluit Woonruimte lokte bij voor- en tegenstanders nogal discussie uit. Vooral werden er bezwaren geuit tegen het open stellen van de bevoegdheid om woningen te vorderen aan andere pe/sonen dan de burgemeesters, hoewel Minister Beel verklaarde, dat zulks onmogelijk is. Tenslotte werd het ontwerp z.h.s. aangenomen, met verwijde ring van de passage van de be voegdheid van den minister, per sonen aan te wijzen, die naast den burgemeester een of meer van de aan dezen verleende bevoegd heden kunnen uitoefenen. De eenigen tijd geleden aan de Zuidkust van Engeland veroor zaakte golf van brandstichtingen aan boord van schepen, die gela den zijn met kostbare producten, schijnt overgeslagen te zijn op het vasteland. Slachtoffers in Rotterdam. Zoo is Maandagavond omstreeks half negen door onbekende oor zaak brand uitgebroken ineen der ruimen van het met salpeter ge laden Amerikaansche stoomschip „Francis W. Parker", liggende in de Waalhaven te Rotterdam. De brand brak too plotseling uit en het vuur sloeg, dermate fel om zich heen. dat drie havenarbeiders, die in het ruim werkten, in het nauw werden gedreven en slechts met uiterste moeite gered kon den worden. Allen werden met hevige brandwonden in het zie kenhuis Coolsingel opgenomen. Een hunner, de 37-jarige J A. Buysman is inmiddels aan zijn brandwonden overleden. Door drijvend materiaal van de brand weer en geholpen door de eigen brandweer van het schip werd het ruim vol wafer gespoten, zooat het vuur spoedig doofde. Ook in België en wel in Antwerpen zijn giste ren branden uitgebroken op bet s.s „Capse Liliboe' en de „Tho mas Jefferson", beladen resp. met kaas en steenkool, terwijl gisteravond brand werd ontdekt op een vrachtschip in de Frar scne haven. Bordeaux. Het begint raar te worden met al deze onbegrijpelijke branden, waarvan men steeds de oorzaak niet kan achter halen. Wat steekt er achter? Met de grootst dravende bok van Europa, wellicht een der grootste van de wereld, werd Maandag te Hendrik Ido Am bacht officieel „proef gehc- schen". Dit gigantische werktuig „Ajax" is de naam die net met recht draagt is het eigendom van de N.V. Hol land,. Scheepswerf en Machi- nchandel Directeur de heer J. Tiedeman, die het reeds in 1941 bestelde. In Mei 1942 werd met den bouw begon nen. Tijdens de bezetting werd aan dit pracht stuk techniek doorge werkt in een voldoende t~aag tempo om het uit de handen van den begeerigen bezetter te hou den en toch vlot genoeg om er na de bevrijding zoo snel moge lijk gebruik van te kunnen ma ken. Groote gedeelten bleven re gelmatig ondergedoken, groote hoeveelheden staalkabel zelfs in letterlijken zin. toen deze in de aanvankelijke duikplaats tusschen speciaal gebouwde muren, niet meer veilig bleken en een 30 man sterke K. P. uit Dordrecht in 2 nachten alles in de rivier had gestort. Het groote gebrek aan materi aal, vooral aan gietstaal, is de oorzaak dat eerst nu de „Ajax" in bedrijf gesteld kon worden Toen om kwart over elf de stoomfluit loeide en de vlag om hoog ging werd hiermede uiting gegeven aan de vreugde van al len die in de constructie van dit bijzondere hijschapparaat eeniger- lei aandeel hadden. Het Kunstmestdislributiebureau heeft geldig verklaard: de stil?- stofbonnen voorzien van opdruk no. 4, de fosforzuurbonnen voor zien van opdruk no. 4 en 5, de kalibonnen voorzien van opdruk no. 4 en 5. Deze bonnen alsmede de stikstof-, fosforzuur- en kalibonnen, voorzien van opdruk no. 1, 2 en 3 behouden hun geldigheid1 tot nader order. De meststoffen, welke noodig zijn om de thans geldig verklaarde stikstof(n) en fosforzuur (P205) bonnen te ho- noreeren zullen binnen niet al te langen tijd overal beschikbaar zijn. Voor de kali (KXO) -bonnen zal cfit' in verband met den tragen aanvoer op vele plaatsen nog geruimen tijd duren. Waar de kali reeds aanwezig is kan ze worden afgeleverd, omdat het in verband met het reeds verge vorderde verbruiksseizoen niet ver antwoord is de verbruikers, die thans reeds* geholpen kunnen wor den, te laten wachten totdat overal de benoodigde kalimeststoffen zijn aangevoerd. DEEDS den volgenden morgen vroeg, voor er nog een haan gekraaid had, waren Boebi en Jippie al op de been. Hun eerste dagtaak stond voor de deur en onze vrienden waren te ongeduldig om zich een rustig ontbijt te gunnen. „Schiet toch een beetje op", zeurde Jippie, toen hij zag, dat Boebi eerst nog een servetje moest omdoen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3