2 WEERBERICHT KATH. VOLKSPARTIJ Statenkieskring „Zaandam" DE MOEILIJKHEDEN IN DE WIERINGERMEER Zal er op tijd gezaaid kunnen worden? Nieuw Noordhollandsch Dagblad DONDERDAG 28 MAART 1946 sSlad en o mtrek DEN HELDER STEDELIJK MUZIEKKORPS CONCERTEERT Voor het eerst na de bevrijding gaf het. Stedelijk Muziekkorps een uitvoering in Casino voor leden en donateurs. Dit memoreerde de voorzitte in zijn openingswoord, waarbij hij in het bijzonder welkom heette den Beschermheer G. Ritmeester, den eere-voorzitter Wethouder L. v. Loo, den Marine-Commandant Overste J. C. d'Engelbronner en den Chef-Staf. Na eenige bijzonderheden te hebben aangehaald over de activi teit van de korpsleden gaf hij den avond in handen van den heer D. H. Stemroth, die als dirigent de buteerde. Geopend werd met het Wilhel mus, dat staande werd aange hoord. Het muziekkorps gaf ver volgens een zestal nummers ten gehoore. die alle in een vlot tempo en met groot élan werden uitge voerd, al konden hier en daar wat slippertjes worden ontdekt van klarinet of fluit, iets wat bij blaas instrumenten nog al eens kan voorkomen. Het best gespeeld leek ons wel de wals „Toujours ou jamais" van Waldteufel, in arrangement van O. Coquelet. waarin de voortreffe lijke eerste klarinet opviel. Ver der werd de Kon. Defileermarsch van A. L. Hazebroek met daverend enthousiasme gespeeld, zoo dave rend dat de trommels dikwijls het geheel overstemden. Deze marsch zal menig Heldersch hart wijdwa gen hebben opengezet door de vele herinneringen daaraan ver bonden. De „Marche Solennelle" uit Sigurd Jorsalfar van E. Grieg is een pracht stuk muziek, geheel apart van de vele muziekstukken, die voor blaasinstrumenten zijn geschreven. Wat we hier misten was de zwaar-weemoedige onder toon van Grieg's werk, hoewei op het gehoor af het werk perfect werd uitgevoerd. Ook de ouverture „Die beide Blinden" van Mehul verdient vermelding. Na afloop van dit concert ont ving de dirigent van een der korpsleden een prachtige bos se ringen die hij alleszins verdiende. Na de pauze was een cabaret- programma'tje ingelascht, dat er zijn mocht. Het werd verzorgd door de Z.R.O.V. „Harmonie" met als conférencier de heer C. Riek- wel. Deze conférencier was om deze dwaze uitdrukking nog eens te gebruiken een ware ontdek king. Waarmede wij zeggen wil len^ dat hij ons bijzonder opviel, door zijn rustig-beheerschte ma nier van optreden, zijn zeer humo ristische uitvallen. Verder zong Mevr Groen o a. het overbekende „Moederlied", waarmede zij steeds weer succes heeft. De heer v. d. Wal voerde eenige liedjes uit, o.m. „Droom land" en trad later op met eenige lieftallige Hawaian-meisjes. Deze zanger zou buiten cabaret-pro gramma's (we denken hier aan gi'oote zanguitvoeringen! een goed figuur kunnen slaan Ook de heer Koster, bij allen reeds bekend om zijn aardige liedjes, trad met suc ces op.. Mevr. Honswijk zorgde voor een solo-tapdans, die goed werd uitgevoerd, hoewel we niet graag om dezen tijd van het jaar met haar wilden ruilen. De heer Zeeman begeleidde haar. die te vens de entré-act' muziek ver zorgde. Ten slotte een apart woord voor den pianist van dit gezelschap, den heer J. Rombout die de dik- viils-lastige fa?k had de diversp zangers en zangeressen in hun partijen te ondersteunen. Dp het einde van m*nnd he den laatsten türj in de mode ge komen steunbon-actie waaraan eenige prijzen verbonden DE BRANDWEER IN ACTIE Onder hevig sirenegeloei en ge- bei kwam de ladderwagen van de brandweer gisterenmorgen de Kerkgracht opvliegen, gevolgd door eenige personenauto o. Menschen. die bij eerste impuls dachten, dat er ergens brand was uitgebroken, konden daaruit con- cludeeren, dat er iets anders aan de hand was. Dit bleek ook, toen de ladder wagen stilhield voor het Stadhuis en er 'n bruidspaar afklom. De heer A. Eelman, brandweer man. zou in het huwelijk treden met mej. J. Rosloot en onder een eerepoort, gevormd door brand weerlieden met spuftslang-mon- dingen ging het paar, en de ge- noodigden het Stadhuis binnen. Na afloop der plechtigheid nam men weer op de brandweer-auto plaats en stoof den bruiloftsdag tegemoet. Er was voor dit aparte huwelijk veel publieke vooral dames belangstelling. SLACHTOFFERS VAN LANDMIJNEN Gedurende een patrouilletocht door de duinen, trof een soldaat der Gezagstroèpen 'n ernstig on geval, doordat hij op'een landmijn terecht kwam. Het slachtoffer werd vrij ern stig aan hoofd en lichaam gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn, kon hij per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hieruit blijkt, dat de duinen nog lang met veilig zijn, al werden dan de landmijnen opgeruimd Hef risico is nog groot. GASVERMINDERING Menig huisvrouw zal de laatste dagen hebben gemerkt, dat op bepaalde uren de gasdruk s»erk verminderd is en dat zelfs hier en daar heelemaal geen gas meer doorkomt. Bij informatie werd ons mede gedeeld, dat dit niet beteekent, dat de zoo gevreesde gaslooze uien terugkomen. Het is een kwestie van technische moeilijkheden, slechte kolen enz. enz. Zoodra die technische moeilijkheden zijn op geheven zal ook de gasdruk weer normaal zijn. De drukvermindering is bet sterkst gedurende de uren. dat het gas practisch niet wordt gebruikt. Voor het eten koken e.d. zal men er geen hinder van ondervinden. ONTVANGST VAN MR JULIAN Op waardige wijze heeft de V.V. Heider Dinsdagavond in Formosa haar trainer ontvangen. Mr. Julian trad door een haag van adspiranten de zaal binnen, die in voetbaltenue waren opge steld. De voorzitter, de heer Goedknecht, sprak in zijn ope ningswoord een hartelijk welkom aan mr. Julian, die wederom be reid was gevonden de training van Helder op zich te nemen. Den Jieer- de Boer, die als traij ner zijn plaats op loyale wijze had afgestaan, werd als blijk van waardeering een ets aangeboden. De heer Julian dankte daarna voor deze overweldigende ont vangst. Het orkest van Jack der Kin deren, Tom Borgerding, Jan de Man e.a. verzorgden op dezen avond de vroolijke noot BURGERLIJKE STAND Geboren: d.v. A. RietveldGreater, d.v. E. ScholtenMoor; z.v. G. Veu- gerPutting; z.v. M. PabstWurtz; z.v. W. Laagland WinderHoogeterp; z.v. A. M. GrooffBersee; S. M. Starrervburgde Block; d.v. J. Bus- copUijleman; z.v. J. KarstenBuis man; z.v. J. BenekerBrasser; d.v. J. de WitBremer; d.v. E. N. Quak- Thijssen; d.v. C. J. StamGuijken; d.v. W. H. JonkersHerderschee; d.v. M. M. van der Meijde Loos; z.v, H. S. J. ForrerTimmermans; z.v. A. HoekstraVeenhuizen; d.v. J. H. RidderGlim; z.v. M. A. G. Geus Wisse; z.v. L. SlotBais; z.v. G. de WitRevier; d.v. L. T. LeijsToes; d.v. M. B. Bakter Bruggen; z.v. W. S. Schaapde Jong; d.v. J. Zwert- broekHuisman. Ondertrouwd: W. Koning en J. L. Kalf; L. G. Heukels en B. Breeden- beek; A. Grande en G. de Vroome; C. de Valk en G. Jasper; P. Koot en A. Klok; J. K. Boldtnglr en J. de Klerk; F. W. Prins en A. Kranen burg; J. Koopmans en M. Ckolen. Gehuwd: L. F. van den Bogaerde en J. van Dalen; L. Nater en N. Leerevelct; J. W. Schotmans en A. M. van IJzendoorn; S. van Rootselaar en M. Mettes; C. F. ^Steilberg en E. Schimmel; E. Venema en A. v. Veen: A. Volkers en C. Evers. Overleden: C. N. Klooster, m. 75 jaar; J. Sandbrink, m.. 24 jaar; E. H. Vreijbloedt, m.84 jaar; J. Meij. ers, m., 79 jaar; H. Smeding, m., 40 jaar; M. Glerutn, v.. 72 jaar. SCHAGEN BANNE EN POLDER SCHAGEN Onder voorzitterschap van den heer K. Wit kwamen Zaterdag in voltallige vergadering bestuur en hoofdingelanden bijeen. Van de ingekomen stukken noemen wij de goedkeuring van de leening groot 15.000 bij Stad en Lande van Gooiland. De rekening 1945 is nagezien en goedgekeurd. De sluisdeuren van het Scha. ger sluisje zullen worden ver nieuwd. Niettegenstaande de schaarschle aan materialen zullen de gaten en kuilen in de wegen worden gedicht De herbouw, in beton, der op last der bezetters gesloopte brug gen, zalplaats hebben op de oude bestaande plaatsen. De heer A. Schenk bedankte wegens gezondheidsredenen als hoofdingeland De ontvangsten over 1945 hebben bedragen 50.895.50 en de uitgaven 40.722.01, alzoo eerr Voordeelig saldo van f 6173.49. De begrooting 1946 werd vast. gesteld in ontvangsten en uit. gaven op 62.357.36, waarin is opgenomen een post „onvoor zien" groot 190.09. De lasten worden onveranderd vastgesteld op; polder Scbagen 22 per ha; Oosterkaag 14.50 per ha; Westerkaag 3 per ha. Hierna sluiting op de gebrui kelijke wijze. COMPETITIE-UITSLAGEN DER R.K. BRIDGECLUB Wedstrijden, gehouden 26 Maart. A-lijn; 1. C. BruinP. Bosman 48,5 pt.; 2. De Heer en Mevr. Ploeger 47,5 pt.; 3. De Heer en Mevr. Schaafs- ma 46 pt.; 4. H. DeutekomMej. G. Dekker 45.5 pt.; H.E. Deken Z.Eerw. Pastoor 41 pt.; 6. De Heer en Mevr. Settels 40.5 pt.; 7. Mej. C. DeutekomH. Kuyper 35 pt.; 8. De Heer en Mevr. Brugmann 32 pt. B-lijn: 1. De heer en mevr. Nuyens 63,5 pt.; 2. L. VolkersO. Kroon 61,5 pt.; 3. de heer en mevr. Beekma 58,5 pt.; 4. de heer en mevr. Taylor 56,5 pt.; 5. de heer en mevr. Deu tekom 56 pt.; 6. Mej. Berkvens S. Knuwer 55.5 pt.; 7. de heer en mevr. T. Deutekom 50,5 pt.; 8. de heer en mevr. Redeker 50 pt.; 9. de heer en mevr. Stuyt 45 pt.; 10. De GrootN. Groot 42 pt. VERKENNERS OUDERAVOND Zondagavond 8 uur zullen de R.K. Verkenners en welpen in café Hui- berts een ouderavond organiseeren. Er wordt door de jongens flink ge oefend zoodat we verwachten mogen dat het een mooie avond zal worden. Hoewel de juiste datum van het vertrek van Hopman Baars en Vaan drig Boerlage naair den militairen dienst nog niet bekend is, houdt deze avond hier toch eenig verband mee, zoodat het gedeeltelijk beschouwd kan worden als een afscheid van deze enthousiaste jeugdleiders. UVO.NIEUWS Programma voor Zondag 31 Maart 1946. UVO I—Hermes II Aanvang 3 u. Terrein Snevert. Doel; T Kuys; Achter: A. Hopman, C. de Leeuw; Midden; G. V. Barneveld, G. v. d. Berg, E. v Diepen; Voor: T. v. d Berg, G' Schouten, J. Bok, R. Keijzer, I. van Oosten Reserves: Tr. van Diepen, G. Dekker, M. Pr'eyde, B. Neuvei. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A. J Dekker, chef bij de Sehager. iJzerhandel L. van Rijswijk, al hier, slaagde vorige week op het in Utrecht gehouden examen voor het Diploma vakbekwaam heid Vestigingswet Ijzerwaren en Gereedschappen. SCHAGERBRUG HET WITTE KRUIS Op de algemeene vergadering van de afd ZiipeCaliantsoog van het Witte Kruis deelde de voorzitter mede, dat te Schager. brug een moedercursus wordt gegeven, welke op 28 Februari jl. is aangevangen met ongeveer 30 deelnemers. Ook werd mede gedeeld, dat hét bestuur een be drag van 200 beschikbaar hééft gesteld voor den bouw van een sanatorium voor t.b.c .patiënten en 100 voor het fonds ten bate van de afdeelingen in de geteis terde gebieden. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer H. Jip- pes (Oudesluis) herkozen, terwijl m de vacature-C. Smit (Burger- brug) de heer D. Eriks werd be noemd. In verband met het ver trek van het bestuurslid mr. Re- horst vyerd besloten met een be noeming van een bestuurslid voor Caliantsoog te wachten tot dat in de vacature van burge meester van Caliantsoog is voor. zien Men besloot echter een tij delijk bestuurslid voor Caliants oog te benoemen. Gekozen werd de heer J. Mooij Mz. Tot plaats vervangend lid van de Reke ningscommissie werd benoemd de heer A. Vader te Caliantsoog. Een bedrag van f 350 werd uit getrokken als bezoldiging van een waarneemster voor 7 weken bij vacantie van de wijkverpleeg sters. De jaarverslagen over 1945 van de afdeeling en van de t.b.c.. commissie werden goedgekeurd. Het bestuur werd uitgebreid van 7 op 8 leden, met de bedoeling voortaan ook een vertegenwoor diger van Petten te benoemen. Een statutenwijziging werd aan! genomen in verband met de vrij. -telling van de vennootschaps belasting. Bij de rondvraag werd nog gewézen op de noodzaak, de contributie te verhoogen. In ver. band met het feit, dat de ver. plegingsartikelen door de leden niet op tijd worden terugge bracht zal het bestuur overwe gen de leden te verplichten statiegeld té betalen. ZIJPE HET HERBOUWPLAN VAN PETTEN Door gemeenteraad goedgekeurd In de gisterenmiddag gehou den vergadering van" den raad der gemeente Zijpe, heeft de raad zijn goedkeuring ge hecht aan het plan tot herbouw van Petten. Dil plan,'ontworpen door Mej. van der Ban. die ook aanwezig was, omvat het graven van de afwateringen, aanleggen van straten en het bouwen van ge meente-eigendommen. Dit zal f 500.000 kosten. Hieronder zijn dan ook begrepen de kosten van kerk met toren, school en poli tiepost. Het plan omvat verder de bouw van een complex, aan elkaar gebouwde woningen voor ouden van dagen terwijl de zo merwoningen m een ovale kring rond het korfwater zijn geprojec teerd. Bij de school en de kolo niehuizen zijn tevens speel- en werktuinen Het Rijk zal 90% en de gemeente 10% in de ex ploitatiekosten bijpassen. Wij komen op deze belang rijke raadsvergadering morgen terug. 'T ZAND VERPLAATSING ZAAK De heer J. G. Sneekes heeft zijn zaak in levensmiddelen van Schagerbrug overgeplaatst naar 't Zand en wel in het pand, vroe ger bewoond door de weduwe K. Kaaijers. De winkel heeft een groote verandering ondergaan. Alles ziet er keurig en .welver.! zorgd uit. Wij hopen, dat het den heer Sneekes goed moge gaan m zijn nieuwe omgeving en wen. schen hem dan ook veel succes. TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Teunis, z. v. Simon Kik kert en Hennetje de Smit Jacob, z. v. Adriaan A. Westdorp en Feitje Timmer Jan, z. v. Johannes K. van den Hoek en Trijntje Barhorst Aly, d. v. Jacob Vlaming en Antje Vermeulen Jan Huibert, z. v. Jan S. Dros en Antje H. Kuyper. Ondertrouwd: Gerrit van der Vecht en Adriaantje Krul Petrus Nico- iaas van Tilburg en Joanna A. Jan nes. GehuwdJacob Bevaart en Dieu- wertje M. Bremer Cornells Visser en Grietje Nasiena Henstra. Overleden: Andries J. Jonker, 66 jaar, wedn. van Hendrika A. Hoo- genkamp Jacob Bakker, 10 mnct., z. v. Adriaan Bakker en Corn. Blom August Zegel, 23 jr., ongeh. Willemina Abbenes, 76 jr., wed. van Gerrit Wilner en Simon Jonker Maria Cathasina Kuiper, 77 jaar, wed. van Pietér C. Koning. GEVONDEN VOORWERPEN; Sleutel, naaldenkoker; want. OUDE-NIEDORP W.O.L.-POLDER Uit 22 sollicitanten voor de vacante betrekking van machinist- dijkwerker is in de op Maandag 25 dezer gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur de volgende voordracht opgemaakt; 1. P. Buur te Zuid-Scharwoude; 2. A. Bos Antz. te Waarland- Ha jenkarspel. 3. N. Danenberg Cz. te Oude-Niedorp. De benoeming zal plaats heb ben op Dinsdag 2 April a.s. HEERHUGOWAARD CAFé VERKOCHT Het café van den heer G. Keu. ning met 1-15 ha bouwland, ge legen- in de Berkmeer, is bij onderhandschen verkoop in han den van den heer Jac. Bankras overgegaan, eveneens wonende aldaar, gem. Obdam. SCHOORL IJSCLUB OPGERICHT Op initiatief van de heeren W. Bant en J. J. Vendel werd dezer dagen een bijeenkomst gehouden om te komen tot oprichting van een IJsclub. De heer Bant wees er op, dat in onze gemeente een groote behoefte bestaat aan een ijsbaan. Een terrein van de Jel- gersma-v. d. Hoopfstichting, groot 2 HA. en gelegen tusschen Laan- weg-Molenweg-Dennenlaantje is voor een Ijsbaan zeer geschikt. Een mooier en beter geschikt ter rein zal in de gemeente nauwe lijks te vinden zijn. Men was reeds in onderhandeling met ge noemde stichting getreden, die in principe bereid was medewei xing te verleenen. evenals de pachter, de heer P. v. d. Aarde. Een veertig-tal aanwezigen ga ven zich als lid op. terwijl oet aanwezige dagelijksche bestuur van de IJsveieeniging te Schoort- dam, bereid was pogingen in het werk te stellen een fusie aan te gaan met de nieuwe Schoorlsche IJsclub, omdat bij een goed geou tilleerde ijsbaan in Schoon, de Schoorldamsche vereeniging geen bestaansmogelijkheid meer zou hebben. Ook zal aan de Groter IJsclub worden verzocht hun ver eeniging te doen opgaan in de nieuwe i.jsclub. Te dien einde zal zoo spoedig mogelijk een gecom bineerde bestuursvergadering woi den gehouden. Een werkcomité werd ingesteld. De vereemgiiig zal den naam dragen van IJsclub Schoorl, terwijl de contributie is bepaald op f 2.50 per persoon, in dien vóór November wordt be taald. Na dien datum zal de '.on- tributie f 3.50 bedragen. Kinderen van leden, beneden 16 jaar. zul len gratis van de baan gebruik mogen maken. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: VOORJAARSWEER! In den 'ochtend hier en daar tijdelijk mist. Overdag zonne schijn, behoudens plaatselijke wolkenvelden Geen regen. Wind overwegend tusschen Noord en Oost; in het Noorden des lands meest zwak, in het Zuiden zwak tot matig. Aan de hand van de stemming op de groslijst is de onderstaande volgorde vastgesteld voor de candidatenliist in den Staten kieskring Zaandam: 1. E. P. Clijnck, Zaandam; 2. H. Roozen, Egmond.Binnen; 3. G. Twaalf hoven, Uitgeest; 4 'C. Venneker, Alkmaar; 5. N. J. Hooijschuur, Koog aan de Zaan"; 6. C. P. Spaansen Castricum; 7. Jos. v. d. Laan, Assendelft; 8. G'. v. Slin gerland, Alkmaar; 9. J. 'de Boer Wzn., Obdam; 10. D. J Wolden- dorp, Alkmaar; l'l J. Brugman, Uitgeest; 12. T. A. v. d. Laan, Wormerveer; 13 P. Th. Luyckx, Den Helder; 14 J. C. Dingerdis, Castricum; 15. S. J A. Keesoom, Alkmaar; 16. P. Meynen, Aker sloot; 17. L. H.'Bremmers, Cas. tricum; '18.'Jac Weel, Langen- dijk; 19. A. de- Gr 11dt, Wormer veer. De definitieve lijst zal geen grooter aantal namen bevatten dan 10. Wanneer een der candidaten er alsnog de voorkeur aan geeft om niet op de lijst voor te ko men, wordt deze verzocht dit vóór 1 April ter kennis te bren gen van het secretariaat: N. J. Hooijschuur, Kieftstr. 40, Koog aan de Zaan. Zoo langzamerhand verdwijnt het grauwe, troostelooze as pect van de eens zoo bloeien de Wieringermeer, die door de Duitschers welhaast in een dorre woestenij werd veran derd. Er komt weer leven, de akkers worden op vele plaatsen weer bewerkt en hier en daar maakt het grijs van de overspoelde klei plaats voor frisch-groene plek ken-. Toch zijn de moeilijkheden grooter dan men aanvankelijk veronderstelde. Het is nu einde Maart zaai tijd doch het is zeer de vraag ol men er in zal kunnen slagen tijdig het land in cultuur te bren gen. Het verzoek van den minis ter van Landbouw en Voedsel voorziening, om te trachten in 1946 een oogst te krijgen, is niet tevergeefs geweest. Men vreest echter, dat het niet mogelijk zal zijn er aan te voldoen. Alle huizen zijn (behalve langs den West en Noordrand) vernield door Wind en golven. De schuren zijn meest wrakken, waarvan alleen het dak nog gedeeltelijk aanwezig is. Vrijwel alle geboomte is-dood. Water, leiding, electrische kabels en telefoon zijn grootendeëls onbruikbaar. De bewoners zijn geëvacueerd rondom de polder, somm.gen heel ver van hun bedrijf af; tot 40 kul. toe Er is slechts een noodwoning ge bouwd en enkele arbeidersverblijven in behouden gebleven schuren langs den rand. Enkele landbouwers heb ben zichzelf een noodwoning aange. schaft en deze zijn een slag op voor op de anderen. Een vierhondertal landbouwers met de benoodigde arbeiders moet even. wel dagelijks heen en weer reizen naar den polder. Voor arbeiders is een dienstrege ling ingesteld met vrachtauto's, wel. ke dienst uiteraard- niet ideaal werkt en bovendien duur is. Maar het kan nu eenmaal niet anders voorloopig. De landbouwers die nog zoo geluk kig zijn, dat zij de beschikking heb. ben over een motorvoertuig kunnen zich daarmee wel wat redden en hebben dan ook allen een rij vergun, ning aangevraagd. Door den dienst wederopbouw Wieringermeer is hier. aan alle medewerking verleend. Jam. raer genoeg blijkt echter, dat men bij de bevoegde instanties de urgentie voor deze vergunningen met het oogvop het in cultuur brengen van deze 18000 HA vruchtbaar land, niet goed inziet. Het duurt weken en we. ken eer ze verstrekt worden. Zeer velen wachten al een paar maanden en moeten nu de zeer groote afstan. den dagelijks nog fietsen op vaak slechte banden. Het zal onder de gegeven moeilijke omstandigheden in elk 'geval een krachttoer worden het zaad op tijd in de aarde te hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2