Het herbouwplan van Petten Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSlad en o mireU Raad van Zijpe keurt het goed VRIJDAG 29 MAART 1946 I MIDDENSTANDS- FEDERATIE Voor het Platteland Noordholland-Noord Na de oprichtingsvergadering van bovengenoemde Federatie komt ze Woensdag 3 April in „Kinheim" te Alkmaar om 1.30 uur bijeen; gezien de zeer belang rijke agenda wordt op tijd begon nen: Voor de afdeelingen. die pn- verhoopt geen agenda mochten hebben ontvangen laten we hiei de belangrijkste puntten volgen: Behandeling Concept-statuten N. R.K.M. 1946; verkiezing geheel nieuw bestuur; ook laatstgenoem de afdeelingen kunnen alsnog een ■candidaajt inzenden aan de wn. secr. Jac. de Moei, Hoogzijde 99, Schagen. Contributievoorstellen en eventueel te behandelen con cept-statuten en Huishoudelijk reglement van de Federatie. Geen enkele afdeeling ontbreke dus: we zijn op marsch, en we zullen daden stellen op principieelen grondslag. DEN HELDER NOGMAALS LANDMIJNEN Bij de tankgracht te Juliana- dorp werd een landmijn ontdekt, die door de politie werd mede genomen. Het publiek wordt dringend ge waarschuwd voorzichtig te zijn, daar er in de omgeving nog meer van dat uiterst gevaarlijk goed is. De mijnen-opruimingsdienst aer Marine zal in alle gevallen zijn volledige medewerking geven DIE KOSTBARE MELK TtX H In de Spoorstraat had een melkboer het ongeluk 'n meiKbus met zijn kostbare melk van de Wagen te laten vallen, die .-en witten waterval veroorzaakte Het gebeurde kreeg vanzelf allerlei oorzaken, maar er verd 'vergeten te zeggen, dat het vrij nonchalant is. om bussen mels op een wagen zonder opstaande lan den te zetten. Op die manier is het bijna logisch, dat zoo'n ongeluk gebeurt. En daar is de melk toch wel wat te gced voor. INBRAAK In een perceel aan de Spoor- gracht is dezer dagen ingebroken. De politie, die terstond met het onderzoek begon, hield dezer dagen een persoon aan, verdacht van deze inbraak. De verdachte is in bewaring gesteld. DE FISCUS VIERT FEES t Op een echt gezellige manier heeft de Amusementsvereen. ,De Fiscus" haar eerste feestavond ge geven. Niet, zooals de heer tiey- blok het uitdrukte, om als „dooie beiastingpieten bij elkaar te zit ten, maar om nu eens gezellig uil te gaan. Hierna sprak de 1 eer Volkmaers een kort woord én gal' ónder groote hilariteit een.ge dienstopmerkingen. Hij hoopte dat allen zich dezen avond zouden amuseeren. Het zou ons, gezien het uige breide programma, te ver voeien om alle nummers te vermeinen. Daar waren o.a. het Fiseus-quarlel dat met „Beate Mortui" de ge al len vr.kgenooten eerde en ve.uer den geheelen avond met s i«. i es meewerkte. De kohierluizen met hun Zuid-Afrikaansche liedjes. Quatremains speelden J -ipJe Maasland en Th. Schaatsenbéig, betgeen heel verdienstelijk werd gespeeld, maar in het kader van den avond wel iets te veel tijd in beslag nam. Eewge rythmische liedjes, gezongen door Sum ter Wal en begeleid door hemzelJ op de guitaar oogstten veel bijval van de aanwezigen. Dat Joop Hend> iks in de „Barbier van Seville" '-oo n groot uithoudingsvermogen zo: te zien geven, hadden we van hem niet verwacht. Dit stuk weru op buitengewoon origmeele wijze op gevoerd en behoorde wel tot een van de best geslaagde nummers. Mej. Schuszler. begeleid door den populairen Sum. brachi op uitstekende wijze eenige liederen ten gehoore, waarvoor zij met een ruiker bloemen werd beloond De muzikale omlijsting van dezen avond was bij den Jeugd- band van Hans Zuid weg in got de handen. Een band, waarvan de leden heel goed op elkaar zijn in gespeeld. Last not at least Freddy Scott, die de conference verzorgde en met eenige geslaagde voordrach ten de stemming uitstekend op peil wist te houden. Rest ons nog te vermelden dat de voedselvoorziening op dezen avond af was en met een gezellig dansje werd deze avond besloten. SCHAGEN KRASSE MAATREGEL Er wordt door de Repatriee. ringsdienst nog eens op aange drongen, geen repatrieerenden uit Indiè op eigen gelegenheid af te halen. Dat werkt storend op den goeden gang van zaken. Doet men het toch, en komt men bijv. per auto, dan loog}, men de kans, dat de rijvergunning in beslag genomen wordt! DE MARKT VAN DE WEEK Het heerlijkste voorjaarsweer begunstigde een druk en luid ruchtig marktvertier, wat door de groote aanvoeren nog in niet onbelangrijke mate werd aangevuld. Ook op de goederen markt hee'rschte een drukte van belang en veroorzaakte d& se dert jaren ongekende gezellig heid van hun waren aanprijzende kooplieden temidden van reek sen stalletjes beladen met aller- 'ei min of meer kostbare waren vanaf bloembollen en heesters ot ijzermaterialen, rubberhak. ken en zolen, tot rijwielonder. ieelen en complete fietsen toe. Zelfs viel er de burger Jeep te oewonderen, het moderne ma nusje van alles voor landbouw en industriegebruik. Wij verna men dat deze ijzersterke auto's vanaf f 2500.verkrijgbaar wa rn, vanzelfsprekend tegen over- egging van een aankoopvergun. iiing. De rundveemarkt stond m het centrum der belangstelling. Nog altijd doet zich de slechte voe derpositie gelden, zoodat de markt ondanks de hooge prijzen een trekkend verloop had. Versche koeien f 450 tot. f 700, drachtige koeien idem gelde koeien weinig gevraagd F 325 tot f 500. Met dé schapen blijft het een stugge boel. Dé vreemde koopers blijven thans definitief weg en in "eigen omgeving is er te wei nig vraag naar. Voor z.g.n, „stelletjes", een schaap met 2 lammeren wordt plm. 100 betaald. Zij werden grif verkocht. Andere schapen noteerden echter onveranderd. Voor de biggenafzet bestaan nog slechts beperkte mogelijkhe den, doch ze blijven duur, f 45 tot I 70, handel slecht. De geitenhandei verliep ook uitgesproken slecht. Men liep met de dieren te venten, en dat geeft te denken. Jonge bokjes f 23, id. geitjes f 35. Kippen en konijnen duur, jonge konijnen f 4, handel vrij levendig. De paardenprijzen zijn onge kend hoog. Beste stamboekpaar. den prijzen tot f 2600, minderen f 900 tot f 2000, Hitten f 600 tot f 850, handel iets beter. Naar we vernamen wordt vooral op de paardenmarkten te Rotter dam en Utrecht een graag af zetgebied gevonden. Te Schagen wordt lil. regelmatig veel aan gevoerd, doch weinig verkocht, omdat men die groote markten op het oog houdt. Voor de Centrale weinig rund vee, doch veel kalveren, schapen en flink wat varkens. S R.C..NIEUWS SRC IKaagvogels I. 14.30 u. Opstelling: d. P. Berkvens; a G. Sinnige. F. Koomen; m. P] Wit, C. Berkvens, P. v. Stralen; v. W. Stam, Ph. Berkvens, KI, Limmen, P. Stik'kelman, Kok. Reserve: A, Ploeger. Jun.: SRC aZAP a12.30 u. Opstelling: d.: J. Heddes; a Jo Baars, J. Stam; m J. Beeré- poot H Stikkelman, Bongenaar; v.: K Brammer, Verstraten, P. Pannékeet, J. de Moei, J. Gou. wenberg. Denk 'om de training Zater dagavond 19.30. Voor de leden zijn plaatsen beschikbaar voor den wedstrijd Ned.België 12 Mei a.s. Voor 5 April opgeven bij P. Stikkelman, Laan C 209. SCHAGEN HET WITTE KRUIS Donderdagavond vergaderde de aftt. Schagen van de N.H. vereeni ging het Witte Kruis in "De Gouden Engel". Voorz. Anderson deelde mede, dat de overdracht van het land tot stand gekomen is, maar dat daarbij het beding gemaakt is, dat op dit land nimmer een badinrichting mag worden opgericht. De cursus voor Huiselijke Zieken verpleging is weer toegestaan, maar omdat de verpleegster die de cursus moet geven niet weet of zij hiér nog Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Zijpe. Van de heeren Hopman en van der Sluvs was bericht van verhin dering ingekomen, terwijl de heer Nannis afwezig was wegens ziekte. De vergadering werd me de bijgewoond door den heer S, A. Eriks, oud-burgemeester van Petten, als eigenaar van de te onteigenen landerijen ten be hoeve van d'en herbouw van Pet ten. Wethouder Ott deelde mede, dat de heeren Timmerman, Nan nis en van der Sluijs (S.D.A.P en Hopman, Jansma en Ott (V.D.), alsmede de heer C. Kok (Mid.) zich hebben aangesloten bij dé Partij van den Arbeid en in het vervólg éen fractie zullen vormen. Van den hoofdinspecteur van den Dislributiedienst in hel Westen des lands was bericht in gekomen, dat zijnerzijds geen bezwaren bestaan tegen bet we der invoeren van een distributie bodedienst, op voorwaarde, dat deze bode niet de opplakvellen der detaillisten mag medenemen en dat de stamkaarthouders zeil onvoorwaardelijk verantwoorde, lijk zijn voor eventueel zoek ra ken der bescheiden. De heei Bruin vertolkte den dank van den raad en verwachtte, dat nu een massa ellende voorbij zou zijn. Het pasbenoemde school hoofd voor Burgerbrug had be richt gezonden, dat de gemeente zoowel als de ambtswoning hem niet aanstonden, waarom hij zijn functie niet zou aanvaarden Deze minder prettige zaak vond daarop zijn einde bij de benoe ming van den heer A. Bol. Mevr, Oud-Veenstra werd benoemd tot onderwijzeres te St Maartens brug. De gemeente balanceert nog altijd op den rand der noodlij dendheid. Hoewel Ged. Staten in beginsel niet accoord konden gaan met het gebruiken van het geraamde .voordeelig saldo van 1945 voor 1946, wilden zij er in dit geval wel hun goedkeuring aan geven, mits enkele posten werden gewijzigd. De post uit- keering ingevolge de wet op de financieele verhouding dient ver hoogd te worden met 6582.40. Ook het drukken van het raadsl verslag dient achterwege te blij ven. De raad kan zich hiermêde echter niet vereenigen. De post begrafenisrechten dient weer op 1500 gesteld te worden. In dit verband kan een voorstel tot verhooging der rechten tegemoet gezien worden. Een klasse.sy. steem werd door den raad prin. -ipieel verwerpelijk geacht Het thans onverblijvende tekort is 27.000, Voor de leden van de stemburëaux mag 6.— per dag, verteringen inbegrepen, worden uitgetrokken. De heer Kok ver wachtte, 3at de inkomsten wel dra zouden stijgen, omdat de ondernemersbelasting ook voor den landbouw van kracht ver klaard is. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Brujn betreffende het nog sleeds rond- ióopen van gevaarlijke, onge. muilkorfde honden, antwoordde de voorzitter, dat de burgemees ter de politie in deze zaken geen opdrachten meer kan geven. Het is thans uitsluitend Rijkspolitie en vrijwel overal zijn de verhou dingen tusschen burgemeester en politie verre van bevredigend. Hierna ging men over tot 'de bespreking van de plannen tot herbouw van Petten. In afwach ting van de komst 'van de ont werpster van het plan, mej. van der Ban, deelde de voorzitter mede, dat het bouwrijp maken van den grond vermoedelijk heel eenvoudig zal zijn, omdat noch ophooging, noch bemaling' nood zakelijk is. Direct spuien op de Schermerbóezem zal aHe over tollig water weghouden. Dit kost f 100.000 minder. 7 verschillende architecten, onder supervisie van den heer van der Steur, zullen naar eigen initiatief ontwerpen maken, overeenkomende met de wenschen der inwoners. Mej. v, d. Ban deelde mede, dat 25 ha onteigend zullen worden en dat men in de fout van het oude dorp, de verspreide ligging, niet zal hervallen. Op 16 April zal er in Café Schrieken een vergadering wor den belegd voor alle, thans over al verspreid wonende, bewoners van Petten, teneinde ai hun wenschen aan te hooren. De raad hechtte met algemeene stemmen zijn goedkeuring aan het Plan, terwijl ook de heer S, A. Eriks zijn volledige medewerk king toezegde Ook bracht de raad hulde aan mej. van der Ban voor haar keurige ontwerpen, die ieders bewondering afdwin gen. Hierna ging .de raad in comité. langer blijft, is de aanvang voorloo- pig nog uitgesteld. De afd. Ziekenzorg kan nog niets doen wegens gebrek aan versterken, de middelen, doch men blijft diligent Arts v. d. Sluijs berichtte, dat hij de 'functie van adviseur der vereeni. ging heeft aanvaard. Dr. Koning heeft evenwel nog steeds niets van zich laten hooren. Dr. Nanninga zond een schrijven inhoudende woorden van dank voor de blijken van belangstelling bij zijn afscheid ondervonden alsmede voor de hoogst prettige samenwerking die hij van het bestuur heeft mogen ondervinden. De mogelijkheden voor het oprich ten van" een vereeniging voor Huise lijke ziekenverpleging, respt. huis. verzorging, zijn te uit en te na be keken, doch men komt tot de .slot som dat het absoluut niet moge!ijk»is Tallooze malen heeft men het reeds geprobeerd, maar telkens is het ge strand op de Sehager mentaliteit, die met enthousiasme begint, doch waar. voor de belangstelling direct beneden nul daalt. Ook in andere plaatsen houdt men soortgelijke vereenigingen met kunst en vliegwerk in het leven. Gezien deze' talrijke desillusies besluit de vergadering het niet meer te pro- beeren. Het is heel mooi, maar het gaat niet. In verband met de moge lijkheden voor vrijstelling van de vennootschaps en ondernemers belas. t ng, dienen de statuten gewijzigd te worden. Art. 13 bedingt n.l. dat bij liquidatie het vrijkomende saldo aan de leden kan worden gerestitueerd. Dit artikel moet dan ook gewijzigd worden in dien zin, dat het even- tueele saldo overeenkomstig het nor male doel der vereeniging wordt aangewend. De vergadering keurde deze statu tenwijziging goed en machtigde het bestuur alle stappen te doen dat hierop zoodra mogelijk de koninklijke goedkeuring wordt verkregen. BREEZAND Z.A.P-NIEUWS Het programma voor a s. Zon dag 31 Maart: Succes IVZAP III. Junioren: SRC aZAP a. 9.45 uur per trein Adspiranten: ZAP aBKC a. 1 15 uur ZAP c—ZAP d: 1'2 uur. Het is dezen keer een kalme Zondag. Zoowel het 1ste als het 2de zijn' vrij en ook het 4de heeft geen wedstrijd, wat zeer te be treuren is. Ze komen ook veel op achter' als er in geen acht weken een wedstrijd door kan gaan of vastgesteld wordt. Het 3de elftal moet winnen om zijn kans op den titel te be. houden. HARENKARSPEL ROOS VOOR 'T KOF De NSB-er Roos, die in de iaal- ste jaren der bezetting onze ge meente onveilig maakte, door als waarnemend burgemeester voor handlanger van den mof te fun- geeren, moet zich 5 April a.s. voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam verantwoorden. OUDE.NIEDORP CAFé GEKOCHT De heer H. van Twisk te Oude. Niedorp heeft het bekende cafe van den heer Switzer aan het Waagpiein te Alkmaar gekocht. Feestelijke doop van vliegtuig Het eerste K.L.M.-vliegtuig.van het type D.C. 4 is ten doop ge houden. Het zal als de „Twen- the", den naam van een nijver district, nog verdere bekendheid geven in de wereld.- De zeer feestelijke doopplech tigheid is op de luchthaven „Twetnithe" verricht door den heer Edo J. Bergsma, den 84-jarigen oud-burgemeester van Enschede, aan wiens initiatief de stichting van genoemde luchthaven te dan ken is. Het nieuwe vliegtuig is het eerste van een serie van vier de zer Douglas-toestellen; de volgen de drie zullen in April Mei en Juni aan de K.L.M.-vloot kunnen worden toegevoegd. Een uitgelezen gezelschapwas aanwezig: 42 hooge gasten waren met het vliegtuig van Schiphol naar Twenthe vertrokken. Engelsche kinderen naar ons land Gezinnen uit Nederland Zwit serland, België en Denemarken zullen een groot aantal Engelsche kinderen, die een vacantie op het vasteland zullen doorbrengen, bij zich opnemen. Zij willen hierme de hun waardeering voor het En gelsche volk tort uiting brengen en tevens de internationale vriendschap bij de jeugd bevor deren. Door het ministerie van' binnenlandsche zaken en de World Friendship Association, die met de uitvoering van het sche ma belast is. worden thans de eerste uitnoo-digingen verzonden. Het eersite contingent van ionge reizigers zal waarschijnlijk reeds begin Juli vertrekken. In aan merking komen kinderen van 14 tot 17 iaar. WEERBERICHT Weersverwacfrt'mg medegedeeld d'oor het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: WEINIG VERANDERING In den ochtend en voormiddag plaatselijk nevel of mist. Ove rigens meest licht hewolkt met Oostelijke wind en weinig ver. andering van temperatuur. Schermutselingen bij Depok De Voorliohtingsdienstt van het NederlandschIndisch leger deelt mede, dat één Indonesiër werd ogédod, toen Nederlaodsche troe pen een gewapende bende bij De- pok verspreidden. Troepen door zochten en zuiverden eenige kam pongs bij Bekasi en ook bij deze verrichtingen werd één Indone siër, die, zich verzette, gedood. Op 27' Maart vielen qx aan Ne- derlandschen kant eenige verlie zen teb etreuren, toen twee sol daten van een Nederlandsche pa trouille met een landmijn in aan raking kwamen, de eene werd ge dood en de andere licht gewond. Lombok volkomen rustig In Mataram, de hoofdstad van het eiland Lombok, waren ner gens rood.witte vlaggen of na tionalistische leuzen te zien, toen eenheden van het K.N.I.L. het eiland bezetten. De plaatselijke autoriteiten hebben dertig op roerkraaiers aan de Nederlan ders uitgeleverd. Deze waren voordien reeds gegrepen en ge vangen gezet. De export van gladiolen De export van gladioleniknollen naar Frankrijk staat op de agen da van de Nederlandsche han delsdelegatie. die deze week naar Parijs is vertrokken, nu in de af- geloopen week een monetaire overeenkomst tusschen Frankrijk en Nederland tot stand is geko men. Reeds zijn in de afgeloopen week in Parijs voorbereidende besprekingen gevoerd voor den uitvoer van gladiolen. Getroffenen moeten bloeden De controle op de naleving van de pri.isvoorschriften in het aan nemersbedrijf wordt door de prijsbeheersehing niet vergeten. In den iaatsten tijd werd een on derzoek ingesteld bij 16 aanne mersbedrijven. waarbij bleek, dat niet minder dan 13 aannemers buiten hum boekje waxen gegaan. De bedragen, die teveel waren berekend, en die bijna alle be trekking hadden op herstel van panden in de geteisterde gebie den. varieerden van 182 tot 23.000 gulden Tegen de betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. De controle wordt voortgezet. Nederlandsch bier naar Amerika In het nummer van gisteren schrijft de te New York verschij nende „World Telegram", dat Ne derland. hoewel het in 1946 40% van zijn graan moet invoeren, ongeveer 300 ton gerst beschik baar stelt dat door de Heineken's brouwerijen gebruikt zal worden voor de productie van ongeveer 24.000 kisten prima kwaliteit ex port bier voor de V. S. Elders in het blad wordt door Walter Winchell een brief aan gehaald. waarin gezegd wordt, dat de Amstel brouwerij aan de handelaren langs de kust van den Stillen Oceaan verscheidene hon derdduizenden kisten heeft aan geboden. Russische spionnage Den Luitenant Nicolai Gregori- vitsj Redin, die genoemd wordt als een Russisch zee-oficier en die te Portland (Oregon V.S.) werd gearresteerd, is het inwinnen van inlichtingen ten behoeve van een vreemde mogendheid ten laste gelegd. Redin zou via een agent getracht hebben plannen, docu menten enz. van het Amerikaan- sche oorlogsschip Yellowstone, dat aan de kome.ine atoomproe- ven in den Stillen Oceaan zal deelnemen, te bemanligen. De partij achter Bevin De Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken. Ernest Bevin, heeft tegenover de parlementsle den van zijn partij heden in het parlementsgebouw rekening en verantwoording afgelegd van het door hem geveerde beleid. Cp zes leden na hebben de meer dan 300 aanwezigen Bevin's bui'en- landsche politiek goedgekeurd Nadien brachten zij hem een stormachtige ovatie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2