e zilveren „Stille Omgang HELDEN-HERDENKING TE ZIJPERSLUIS Een avond van stemming en sfeer - WEERBERICHT Marktberichten Nieuw Noordhollandsch Dagblad MAANDAG 15 APRIL 1946 QK GESCHIEDENIS van het genootschap „Stille Om- qanq afd. Den Helder is de zelfde, zooals bij de andere af deelingen. Jaren teruq kwa men eeniqe mannen bij elkaar, die de behoefte aanvoelden zich aan te sluiten bij het groeiende leger, dat jaarlijks zijn omgang maakte door Am sterdams straten. Dat was hier in 1917. Het jaar daarop, 1918, werd deelgenomen aan den pelgrimstocht in de hoofdstad en jaar op jaar werd het aantal mannen, die mee wil den en meegingen, grooter. Van zulk een af deeling is zoo weinig te vertellen, omdat het ging,, zooals de opzet was, in stilte en aandacht voor het gebeuren nu zeshonderd jaar geleden. Men wierf leden en inde contributie, om de jaar lij ksche onkosten te kunnen bestrijden en als dan de man nen dien eenen nacht, waarin duizenden en duizenden tel kens weer heengingen, van huis waren, verzamelden dc vrouwen zich in de parochie kerken en brachten daar hun hulde en dank aan het H. Sa crament. Dat is de geschiedenis van een genootschap, hetwelk zon- 'der veel beweging groot werd en uitdijde tot een machtige vereeniging met het eene doel. de vereering van het H. Mira kel van Amsterdam. Nu bestaat de ^afdeeling den Helder vijf en twintig iaar en het ledental loopt in de hon derden, terwiil er steeds meer leden bij komen. Van de oude garde, die het initiatief hier ter plaatse nam zïin er nog viif overgebleven: de heeren Kraan, H. en C Brinkman, J. v. Os en C. Trap. Tegelijk met de af deeling vie ren zij dus hun zilveren jubi leum. Maar dan ook in stilte, omdat dit bii de bedoeling past. Om evenwel een goede herinne ring te bewaren aan dit bijzondere feest werd Vrijdagavond in Casino een in de sfeer van- de groote Vasten passende avond gege\en, met een programma, dat bestond uit kerkhymnen en ernstig-gehou- den opvoeringen. E,en koortje o.l. van den heer Zuidman, pianobegeleiding Mevr. Zuidman, zong eenige liederen, zooals „O Jesu, Amor mi'T van A. Giesen, „Adoro Te" van Theo v. d. Bijl en „Domine non sum dig- nus". Het applaus van het pu bliek deed vreemd aan bij de sfeer die deze hymnen opwekte. De ZeerEerw. heer Pastoor v. Kouwenhoven te Wienngen hield een feestrede, die hoe kon het anders geheel en al was afge stemd op het H. Mirakel. Het was een geestelijke ver ademing. dit alles door deze prach tige redenaar te hooren vertelien en verhalen in een gloed, die rechtstreeksch uit zijn priesterlijk hart voortkwam Hierbij aanslui tend declameerde de redenaar verzen van den Vlaamsche Pries ter-dichter Guido Gezelle, o.a. het ontroerend-mooie „Berechting". Mej. Mortier eveneens uit Wie- ringen assisteerde hierbij en droeg eenige kleinere verzen van dezen onvergetelijken Vlaming voor. Voor ieder, die iets meer verlangt dan het gewone om zich heen, zal deze zanger Gods uit het. Belgenland veel hebben te vertellen in een taal sprekend recht tot den mensch. Na de pauze kwam „Elcenyc' voor het voetlicht. Dit abele spel uit den wonderlijken tijd der mid deleeuwen, waar mén deed en sprak, zooais het werkelijk was, is wel het mooiste dat tot ons ge komen is. Zoo helder en begrijpe lijk. zoo vol menschelijke ondeug den en deugden, met een climax, die steeds sterker wordt naarmate elcerlyc (de mensch) zich bevrijd weet van zijn aardsche fouten Op een ieder van toepassing kon het ook niet beter gespeeld worden dan juist op deze herinnerings avond, die in de groote Vasten viel. Zooals het spel naamloos is en zal blijven, omdat voor ons allen bestemd is, zoo ook zullen we de spelers hun naamloosheid laten bewaren. Elcerlyc zelf had van zijn zware rol iets moois gemaakt en wist er iets in te leggen, dat de mensehen aan greep. Zoo ook met den Dood in zijn overtuigende uitbeelding. Daaromheen de tot personen ge schapen eigenschappen van den mensch. hetzij goed of slecht. Dat alles maakte het spel een bijzonder iets voor het stil-luis- terend publiek. Alleen de souf fleur (hier een souffleuse geloof ik) werkte storend, omdat het stemgeluid was als van iemand, die zelf meespeelde. En dat kan toch niet, want de souffleur blijft steeds de groote onbeken de. Dit viel te meer op, omdat in de zaal alles doodstil luister de .onder den indruk van de voor hen opgeroepen harde waar heden. De Zeereerw. Pastoor A. Harst, die dezen avond als voorzitter leidde met een openingswoord en een uitlegging van het spel, dankle namens de aanwezigen degenen, die hadden medege werkt, om dezen avond te ma ken tot een avond van herdenking en sfeer. KAPITEIN TER ZEE STAM ONDERSCHEIDEN Aan den kapitein te zee F. Stam, commandant van H.M.'s kruiser „Tromp", zijn aan boord van zijn schip in de ha ven van Colombo door den Britschen marine-commandant van Colombo, Rear Admiral Mansfield, de versierselen overhandigd van de Distinqui- shed Service Order, mede naar aanleiding van de actie van H.M.'s „Tromp" op 25 Juli 1944 voor Sabang. DISTRIBUTIENIEUWS Bijzondere arbeid De uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid zal plaats vinden: Den Helder, distributiekantoor, op 17 en 18 April 1946 van 912 en 1416 uur Schoenen Zooals reeds is medegedeeld, komen zij, wier tweede distribu tiestamkaart het eindcijfer 3 draagt en van 1 Januari 1945 al geen bon voor gewone of be. oepsschoenen hebben ontvan gen. in het tijdvak 125 April 1946 voor een schoêhenbon in anmerking Zij, die noodschoeisel hebben ontvangen, hetgeen blijkt uit de codeering van de distributiestam kaart, komen desondanks voor een schoenenbon in aanmerking. Scheerzeep voor kappers De heerenkappersbedrijven komen voor de 6e, 7e en 8e pe riode (12 Mei3 Augustus 1946) in aanmerking voor scheerzeep op basis van 14 rantsoenen per bediende, werkzaam in het hee. renkappersbedrijf. Voor de 5e periode wordt derhalve geen scheerzeep ter beschikking ge steld De aanvragen moeten in het tijdver 15 t.m. 19 April a.s. worden ingediend, waarbij het lidmaatschapsbewijs 1946 van de Vakgroep kappersbedrijven en een loonlijst moeten worden overgelegd TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia Catharina, dochter van Pieter Beemsterboer en Trijntje Water; Antje, doch ter van Biem van der Vis en Grietje Lap; Mirjam, dochter van Frank Daalder en Grietje van Dok, Ondertrouwd: Andreas Gerar. dus Rijk en Johanna Jacoba Zijm; Jan Lammert Koopman en Naantje de Ridder; Gerrit Hoo. gerheide en Jacoba Eelman. Gehuwd: Jan Medema en Trijntje Leegwater. Overleden: Petrus Theodorus Schraag, 4 mnd., zoon van Hen drik Schraag en Johanna M. Witte GEVONDEN VOORWERPEN Portemonnaie, speelgoedauto, wnidjack, zakmes, aanteeken- boekje, zilverbonnen, sleutel, handschoenen. SCHAGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Johanna Pe. tronella, dochter van N. Raven en A. Engelsman; Annediek, dochter van K. L. Slot en T. Hooij- Nicolaas Anthonius, zoon van A. C. Berkvens en S. Raat- gers; Jacob, zoon van J.' Vries en J. Zwaag. Overleden: Johanna Letta van der Heijden, oud 66 jaar, wed. van L. van Gastel; Gerrit Mooij, oud 38 jaar, echtg van M. Bak ker; Klaas Mooij, oud 51 jaar, echtg. van M. J. van Raemdonck. Ondertrouwd: Koenraad Jan Bar', oud 22 iaar. chauffeur, wonende te Schagen en Marchien Klik, oud 21 jaar zonder beroep, wonende te Schagen; Nicolaas Kaper, oud 35 jaar, kellner, wo nende te Schagen en Neeltje Stam, oud 25 jaar, zonder beroep, wonende te Schagen; Pieter Tim merman, oud 55 jaar, timmer man, en Anna Tuin oud 63 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Schagen; Pieter Molenaar, oud 28 jaar, chauffeur en Pie- tertje Geusenbroek, oud 25 jaar, beiden wonende te Schagen. Gehuwd: Koenraad de Boer en Geertruiida Cornelia Zut; An. tonius Matthëus Dekker en Cor. nelia Waij. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: zak kunstmest, padvindersriem, bril, muts. Verloren: br. kinderschoentje, portefeuille, broche, Osmia vul pen, wieldoppen van een auto, blauwe damestasch, muts, 1 paar dameskousen. SEC 1 CALLANTSOOG 1 5—3 Onmiddellijk na de aftrap opent C. het offensief, op de Schager veste aar maar liefst met dr.e invallers n.l. voor doelman; rechtsback en rechtshalf gewerkt moest worden. Bovendien speelde SRC in het begin slechts met 10 man zoodat dit offen sief wel succes moest hebben zij het dan door middel van een penalty (01). SRC weet dan verder on- heid te voorkomen; zoodat de rust met 01 achterstand ingaat. Wanneer C. in de 2de helft met een schot van dichtbij haar voor sprong vergroot, ziet het er voor de Schagenaars slecht uit. De voorhoede gooit er echter een schepje op en binnen 10 minuten is een 20 achter, stand omgezet in een 3—2 voorsprong Welke zelfs na eenigpn tijd tot 4—2 werd opgevoerd. Nog stond de overwinning echter niet safe; want Callantsoog, dat niet bij de pakken ging ne'erzitten, ver kleinde den achterstand tot 43 uit een vrije trap in het doelgebied. Dan trekt Ploeger, de veteraan, die nog' best mee kan, er alleen op af; passeert enkele spelers en tot slot geeft zijn kogel ook den doelman van Callantsoog geen schijn van kans (53). Kort hierop is het einde daar. SRC II—Winkel IV 4—1. Helder adsp.SRC a 17. ANNA PAUWLONA POLITIENIEUWS Gevonden voorwerpen: 70 KG. gerst (verb. no. 1427); 1 lips. sleuter no. 79 2 eenvoudige sleuieitjes aan leeren riem. Verloren voorwerpen: 1 l.bl. gebreide mts; 1 br.leeren porte. Een eenvoudig zwart houten kruis op een dijkgedeelte, naast de brug te Zijpersluis, geeft de plaats aan, waar 11 April 1945 10 dapperen, ille gale strijders grootendeels uit Amsterdam, hun leven gaven voor hun ideaal, een vrij Ne derland. Zondagmorgen waren dui zenden uit de qansche provin cie op deze plek. eenmaal door hun bloed gedrenkt, samenge stroomd. om te bewijzen dat wij hun strijd en hun offer niet vergeten zijn. Stram in het gelid arriveer de het detachement Storm troepen uit Amsterdam West, wiens commandant de eerste bevelhebber was van de K.P., waartoe de gevallenen behoor den. alsmede de naaste fami lieleden, waarvan er een hier man en zoon moest verliezen De heer Th. van Dorp, lei der der Gew. sabotagetroepen te Amsterdam, de man, die de geheele leiding der plechtig heid in handen had. nam als eerste in de rij van sprekers het woord Een iaar geleden knalden hier schoten en vielen 10 Neder landers in hun strijd voor vrij heid en recht. Zij wilden niet luisteren naar het gepraat der overweldiger, noch naar dat zijner handlangers, maar gingen den weg dien hun geweten voor schreef. Met hart en ziel gaven zij zich aan de goede zaak, tot dat zij hier het hoogste gaven: hun leven Beseffen wij wel wat dit wil zeggen? Velen hunner waren nog zoo bitter jong. Zij hadden toekomstplannen, ouders, ver loofden. vrouwen en kinderen. In vol bewustzijn zetten zii echter alles op het spel. Toen zij deels na laf verraad, in handen der barbaren vielen, gingen zij fier rechtop als man nen. Als ware Nederlanders gin gen zij den dood in. Jongeren hier aanwezig, op de scholen leert men vele lessen, doch hier leert het leven een les, dat het erom gaat zijn picht te doen naar eer en geweten. Deze plek zal voor jullie een gewijde plaats zijn, waar men niet speelt, maar waar de jongens eerbiedig hun pet liohten als groet voor hen die hier bleven, ook voor jullie vrijheid. Gij grooteren weet hetgeen hier geschiedde te waardeeren. Een plaatselijk comité uit ille galiteit en organisaties zullen hier in samenwerking met het Waterschap een waardig monu ment oprichten dat hun herin nering levendig zal houden en tevens een voortdurende aan klacht zal blijven voor hen, die ons 5 jaren hebben getrapt. Burgemeester Lovinik van Schoorl gaf daarop een sober re laas van het gebeurde, dat zijn grond vond in de opstand der Texelaars. Om de Duitsche aan voer naar dit strijdtooneel te vertragen had de B.S. opdracht ontvangen den weg met mijnen te beleggen, tengevolge waarvan autobussen in het Kanaal reden. Mannen die te Amsterdam hun sporen op verzetsgebied verdiend hadden en op de Weterings schans gevangen gehouden wa ren. moesten als represaille maatregel hier hun ldVen laten voor Koningin en Vaderland. Zij gaven hun leven, in de vaste overtuiging, dat wij hen die achterbleven zouden bij staan. Wij hebben gezegd, voor hen te zullen zorgen, maar hoe staat het er nu bij? Steekt den hand in eigen boezem en vraagt U af: „heb ik genoeg gedaan?" ook al heeft de regeering nu wel plannen om t.z.t. een pensioen fonds voor de nabestaanden van oud-illegalen te stichten. Het is vandaag Palmzondag, den dag dat men voor 1900 jaren te Jeru salem het Hosanna uitjubelde. Vandaag zijn wij vol geestdrift voor onze helden. Geve God dat er geen „Kruisig hen op volgt". De Commandant van het onder deel BS., per vliegtuig op weg naar Indië. zond van daaruit een telegram: „Tusschen Natal en Pa ramaribo. herdenk gevallenen". Ook hij was zijn makkers niet ver geten. Loco-Burgemeester Ott van Zijpe, oud-sectie-commandanf der L.O., huldigde in een korte kern achtige rede de gevallenen. In denzelfden geest sprak de heer Keuris, voorzitter van het comité, die o m. ook nog mededeel de, dat 't groote monument medio October gereed zal zijn. De heer Blutterwijk. oud-com mandant van de K.P. bruggehoofd West, waartoe behoorden Dirk Bons, alias Karei van Dongen en diens zoon Pieter Bons, stichters der groep „Reintje de vos", Jaco bus W. Heer. geëerd om zijn on verschrokken dapperheid, en de medewerkers op materiaal gebied Petrus Kan, David Blom en Dirk Botterik, sprak eveneens, gevolgd door mevr. Kuiper, namens het verplegend personeel der K.P. West. De heer Ten Houten, voorzitter R.K. Sportclub „St. Louis", achtte het zich een eer hier te mogen getuigen voor de nagedachtenis van zijn sportmakkers. Toen de geheele vereeniging practisch ge worden was tot een bolwerk van verzet, dat zijn zetel vond in Huize „Aloysius", in de Elandstraat, wisten wij dat er offers zouden vallen. Hoevelen zijn er gegaan. De eerste 5. die te Amsterdam vielen, 4 hier te Zijpersluis en enkelen te St. Pancras, het waren onze kameraden. Züj hebben ge tuigd voor de ondeelbaarheid der vrijheid. Dat zij rusten in vrede. De Schoorlsche Fanfare o.l.v. Jac. den Das speelde de Koraal: „Wènn ich einmall soil scheiden" uit de Math. Passion van J S. Bach, toen de talrijke kransen hun plaats aan den voet van het één voudige kruis kregen Kransen van de Sportclup „St. Louis", het Gemeentebestuur van Schoorl. den Bond van Oud-NBS- ers, het District Alkmaar der Ille galiteit. het Peloton Stopttroepen van Langedijk, gevolgd door een niet te. tellen aantal bloemen van af eenvoudige bosjes tulpen tot het indrukwekkendste bouquet orchideeën, van nabestaanden en vrienden zoowel als van vereem- gingen en organisaties. Na twee minuten aandachtige stilte werd volgens Katholiek ge bruik gebeden voor hun zieleheil. Begeleid door de fanfare werd door allen het 6de couplet van ons volkslied, het „Wilhelmus" gezongen. Tenslotte werd namens de na bestaanden een dankwoord ge sproken. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond VRIJ WARM! Zonnig weer met wind tusschen Oost en Zuid. feuiille met foto's, visitekaartjes en repatr.kaaart; 1 kolenkaart: 1 vulpen; 1 bril in platte étui (zegel) KIEZERSLIJST De kiezerslijst in deze ge meente bevat 3761 kiezers. ALKMAAR OPNIEUW GEGREPEN De heeren Mesman en Pauw, beiden gedetineerd in het kamp Rochdale en daaruit medio Maart ontsnapt, zijn in het einde van de vorige week in deze verblijfplaats terugge keerd. ZFC—ALKM. BOYS 1—0 Benauwde zege voorZFC Het mocht het met zes inval lers spelend Boys-team gister niet gelukken om één of beide punten meer naar Alkmaar te nemen Dat de mogelijkheid niet geheel was uitgesloten bewijst wel het feit dat de stand een half uur na de rust nog steeds dubbel blank was. Toen de ZFC-midvoor alleen voor het doel stond was het vior hem een kleine moeite, om de ove rigens in uitstekende vorm zijnde Boys-keeper te passeeren. Na dit voor de Boys noodlottige doelpunt kregen de Alkmaarders nog enkele kansen, die ze jammer genoeg niet wisten te benutten. De scheidsrechter hield de touwtjes goed in handen, al moet vermeld worden, dat hij eenige duidelijke overtredingen vanZFC- spelers onbestraft liet. BOSCHLOOP.KAMPIOEN. SCHAPPEN Onder begunstiging van prach- ■ig weer vonden Zondag jl. in Heiloo de boschloop.kampioen. schappen van Noord-Holland plaats. Het eerst werd gestart door de Junioren over 1750 m. De mi s'ag luidde: 1. A. Manck, Blauw Wit, lijd 5.21.3; 2. W. Vreene- goor, Suomi, 5.39.1; 3. C. Dekker, Suomi, 5 39.2; 4. K. 'Blokker, Doves, 5.39.7. Dan volgde de start der Senio- -en en van de E-klasse over 3300 meter. Bij de militairen werd W. Kaptijn (Amsterd.) één in den tijd van 11.28.9; 2. Dorre. steijn ('t Gooi), 11.33.2; 3 A. Schijf (Amsterd.), 11.48 3. Uitslag E-klasse: 1. G.'Bruin, Heiloo, tijd 12.34.4; 2. W. L. Ri- vière, Alkmaar, 12 35.2. Bij de Senioren kwamen 99 deelnemers aan den start. W. F. Slijkhuis van AAC nam onmid dellijk de leiding en stond die niet meer af. In een prachtige eindspurt kwam hij door de fi nish in den tijd van 9.51.6. De verdere uitslagen luiden: A-klasse: 2. J Weenink (Suo mi) 10 10.8; 3. J. Meijer (AAC); 4. G. Huurman (HAV); 5. J. v. Wijngaarden (Suomi). B-klasse: 1. J. J. Briiijn (AAC) 10.28.5); 2. P. Schreuder (Me teoor); 3. L Kuijer (Blauw Wit); 4. K. Hulst (Zaanland); 5. L J. v. d. Vooren (Blauw Wit). C-klasse: 1. S. de Boer' (Suo mi), 10.49 5: 2, R. Hoffmann (Suomi), 10.59.1; 3. G. Donker (WAC); 4. T. Kortek'aas (KN AU); 5 B. Lodewijks (BI, Wit); 6 C. Holtes (Doves) D.klasse: 1. 'J. Blarik (AVSM), 10.36.4; 2. S. Bobeldijk, 10.44.1; 3 G. Brouwer (Volewijckers); 4. G. Winkel (Suomi); 5 P Schreui der (Mereoor); 6. 'Liefting (Dovës). Vermeld mogen nog worden de Dovesleden J. Mulder en A Drescher. die resp. als 14e en 16é eindigden. De clubkampioenschappen in de Seniorenklasse werden ge wonnen door: 1 AAC; 2. Suomi; 3. Blauw Wit; 4. Meteoor: 5. Zaanfand; 6. Doves. Junioren: 1 Suomi; 2. Doves. HEM. 12 Apr. Zuiderkogge. Witlof I 47-53: II 28-38: prei 32-35; uien 2329. BLOKKER 12 Apr. uien 29- 30. spinazie 47-51, sla 22-25. LANGEDIJK, 15 Apr. 1000 kg peen 3.10-6.80: 2450 kg wit lof le srt. 51-56, 2e 28-45. AVENHORN. 13 April. Uien gewone maat 1929. agnv. 450 kg: 10215 kg witlof I 0.45-0.52 2900 kg. witlof 2e srt. 0.29-0.44

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2