Burgemeester Bloauboer van Barsingerhorn geïnstalleerd Nieuw Noordhollandsch Dagblad HET VERTROUWEN VAN DE CEHEELE BURGERIJ Burgemeester Niele definitief benoemd DELFT 700 JAAR STAD Ex-gourverneur-generaal gedecoreerd Marktberichten WOENSDAG 17 APRIL 1946 <Stad en Omtrek DEN HELDER DE NIEUWE COMMANDANT ZEEMACHT Gistermorgen had in de Mari. nekazerne te 's.Gravenhage de overdracht plaats van het com mando Zeemacht Nederland door den vice.admiraai G, W. Stoeve aan den schout bij nacht J. A. Gauw Om ongeveer half elf hadden zich op de binnenplaats der ka zerne de Mariniers Kapel der Koninklijke Marine opgesteld evenals een gewapende macht matrozen van het Opleidings kamp te Loosdrecht, een aantal officieren, w.o. vele comman danten van walinstellingen in Nederland, onderofficieren, man schappen en marva's. Spoedig hierna verscheen de scheidende vice.admiraai op het kazerneterrein in gezelschap van zijn opvolger, schout bij nacht J A. Gauw, luitenant-admiraal G. E" L. Helfrich, captan J. Flo- th'ingham, American Naval At tache en enkele hoogere officie ren In een korte toespraak roemde de scheidende commandant de houding der Ned. Marine ged«- rende den oorlog. „Vol vertrouwen", aldus be sloot vice.admiraai Stoeve zijn toespraak, „leg ik hiermede het commando in handen van mijn opvolger, schout bij nacht Gauw." Terwijl de aanwezigen een oogenblik stilte in acht namen, werd de Nederlandsche driekleur met drie sterren, de vlag van den scheidenden commandant, ge streken, om plaats te maken voor die van schout bij nacht Gauw, welke twee sterren in het banier voert. Dg nieuwe commandant Zee macht Nederland deelde in een toespraak mede, dat de vice.ad miraai Stoeve met ingang van 1 Mei met pensioen gaat in den rang van vice.admiraai, welke rang hij tot nu toe tijdelijk droeg. Tenslotte nam luitenant-admi raal G. E( L. Helfrich nog het woord. Hij wees op de moeilijke taak, die de nieuwe commandant te wachten staat. Hij deelde voorts mede, dat het H.M. be haagd heeft vice.admiraai Stoe ve de onderscheiding van Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau te verleenen. BUREAUCRATIE Het hoofdbestuur van den Nëd. R.K. Middenstandsbond wil ko men' tot een goed gedocumen teerde actie tegenover de uitwas sen der overheidsbemoeiing, te genover de bureaucratie. Daarvoor is de steun van den geheelen middenstand noodig. Deze actie zal slechts resultaat geven, wanneer de strijd gevoerd wordt langs organisatorischen weg en op goede, steekhoudende argumenten. Aan geruchten of bepaalde suggesties hebben we niets. Er is dus welgekozen ma teriaal noodig om de bureaucratie te lijf te gaan en de uitwassen uit te snijden. Correspondentie over dit on derwerp gelieve u te zenden aan den secretaris van de afd. Den Helder Ygn genoemden bond, Snel, Weststraat 80. VERKEERSOVERTREDINGEN Wederom heeft de politie een aantal personen moeten bekeu ren, omdat zij 's avonds zonder licht op hun fietsen reden. Te vens werd proces.verbaal opge maakt voor andere verkeers overtredingen. Het publiek moet begrijpen, dat nu de normale regelen weer in acht dienen te worden genomen en dat excuses geen opgang meer maken. TE VROEG Een bakker, die zijn versch brood te vroeg verkocht, werd hiervoor bekeurd. Het is bekend, dat dit niet vóór tien uur 's mor gens mag gebeuren. EEN PAARD VIEL. en bleef plotseling dood. Dit drama gebeurde in de Sumatra. straat Door onbekende oorzaak zakte het beest in elkaar en bleek daarna dood te zijn. Het dier werd naar de noodslachtplaats vervoerd, zoodat er een en ander te distribueeren viel. DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking bonkaarten voedings middelen 6e periode 1946 en Brand- stoffenkaarten seizoen 19461947. De uitreiking dezer bescheiden zal plaats vinden te: Den Helder, distributiekantoor: Zeffverzorgers op Zaterdag 27 April a.s. Niet-zelfverzorgersABo op Woensdag 1 Mei; BpF Donderdag' 2 Mei; G—I Vrijdag 3 Mei; J—Kr Maandag 6 Mei; KsO Dinsdag 7 Mei PSt Woensdag" 8 Mei; SuZ Don derdag 9 Mei. Julianadorp, Café Rol, op Vrijdag 26 April a.s. Anna Paulowna, Café De Boer: AG op Dinsdag 23 April; HP op Woensdag 24 April en QZ Donder dag 25 April. Callantsoog, Café Van Scireijen, op Maandag 29 April. InlegVelbonnen A/E 601 aan de in legvellen G 605 meenemen. Alleenstaande hoofdbewoners moe. ten een bewijs (b.v. een huurkwitan- tie) toonen, dat zij inderdaad als zoodanig kunnen worden beschouwd. Ter verkrijging van de brandstof- fenkaart dienen de distributiestam kaarten van alle gezinsleden te wor den overgelegd, terwijl het ingevulde aanvraagformulier MD 32311 en h\t restant van .de brandstoffenkaart T 509 of T 505 met de bon 49 moeten worden ingeleverd. BURGERLIJKE STAND Geboren: zoon van N. G. Sprangemeijer.Dubach; zoon van E v. d Wal-Raven; dochter van M. C Wester-Groot; zoon van L. de Bóer-Bais; zoon van J. Visser, v. d. Hoek; dochter van J. J. W. Meerman-v Sluijs; dochter van J Jansen.Wendel; 2 dochters van A. van Kessel.de Leeuw; zoon van A Riemers.Boer; dochter van L. Klercq.Wiggers. Ondertrouwd: L. van Eis en C. Kater; T. Harkema en F. v. d. Werff; H. G. de Haas en A. Die naar; A Hoogerwerf en C. Hoog- akker; F. K. J J Raadsheer en C. M van Dijk; 'W Wienstroer en A. Evers; P. J. Fernee en E. Hoekèma; J. van Hartingsveldt en H. A. Muller, Gehuwd: S. J. M. Bonte en J. Tukke; C. de Valk 'en G. Jasper; F. M Brand en C. A. de Wit; L. G'. Heukels en B. Breeden. beek:' H. Kuiper en E. S. Snel; A. Grande en G. de Vroome; C. Kouwenberg en J. Koene; G. Bijker en J. van Dam. Overleden: W Delver, m., 50 jaar SCHAGEN SCHOOLVOETBAL Evenals voorheen, is men dit jaar voornemens om een school- voetbal.competitie te organisee. ren. De medewerking van de schoolhoofden is hiervoor reeds verkregen, terwijl ook de voet balclubs hun terreinen beschik baar zullen stellen. Enkele parti culieren en instellingen deden reeds de toezegging t.z.t. voor prijzen te zullen zorgen. In totaal zullen vermoedelijk een 10-tal elftallen meespelen. De leiding berust bij den heer F. Beumer Loet alhier. HET VIERDE BEEST Tengevolge van een misverstand gaven wij niet den juisten datum van Pater H. de Greeve s vertol king van "Het vierde Beest" te Schagen. Dit is nl. Dinsdag 30 Ju i a.s., des avonds half acht, in Theater Royal. DIENSTPLICHTIGEN De ingeschrevenen van de lich ting 1945 G. M. Appelman, C. N. Baars, J. C. Brommer, C. Th. Pannekeet en J. Verduin zijn op- feroepen om op 2 Mei a.s. te Har- erwijk in werkeïïjken dienst te treden. Vermoedelijk zal ook reeds in Mei een begin wordgn gemaakt met de keuring van de dienst plichtigen van lichting 1946. Hier voor telt deze gemeente 35 gega digden. In de Marine-kazerne te Den Haag vond de overdracht plaats van het commando zeemacht Nederland door den vice-admiraal G. W. Stoeve aan en kapt. ter. zee J. A. Gauw. Luit. admiraal Helfrich inspecteert met den afgetreden en den nieuwen commandant de matrozen Meijer P. WIERINGERWAARD BURGEMEESTER KLOEKE In aansluiting op ons bericht inzake de benoeming van den heer Kloeke als burgemeester onzer gemeente kunnen we nog vermel den dat de nieuwbenoemde 32 jr. oud is, gehuwd en Ned. Herv. Hij was Secretaris-Ontvanger te Roo sendaal bij Velp. Hij is een klein zoon van wijlen Meester Kloeke, vroeger te Schagen, terwijl zijn ouders geruimen tijd te Schagen hebben gewoond. De datum van installatie is 3 Mei a.s. De woningnood is even wel ook hier weer een moeilijk probleem. ZIJPE BURGERLIJKE STAND Geboren: Lourentius Petrus, zoon van J. E. Schilder en J. C. Huiberts; Cornells Johannes Mar tin us zoon van H. A. Voeten en A. Willemse; Adrianus Petrus Ge- rardus, zoon van G. W. Appeldoorn en C. H. M. Slijkerman; Aarjaan, zoon 'van J. H. van Eekeren en G. S. Pool; Agnes, dochter van P, Zut en Gr. Leijen; Maartje, doch ter van P. de Boer en J. Eriks Ondertrouwd: Stephenus Hen drik de Groot en Alida Geertruida Tuin; Jacobus Theodorus Tuin en Reinolda Knijnsberg; Cornells van Delft en Neeltje Blokker. Gehuwd: John Halier en Pie- tertje Schotvanger. Overleden: Petrus Tuin, 61 jaar. geh. met Anna Vader GRASSHOPPERS—S.E.W. Het is direct Grashoppers die ten aanval trekt en steeds maar weer voor het SEW doel terugkomt. We zien 'n paar goed opgezette aanval len die rakelings naast gaan.of over Tenslotte weet ook SEW zich wat los te werken doch voor de rust wordt er niet gedoelpunt. De kan sen stonden gelijk en er wordt dan ook vol enthousiasme weer begonnen doch nu s het SEW die de too> aangeeft. Het spel van Grashoppers is in deze periode wat te onsamen hangend. Het enthousiasme bij Grasshoppers was er wel doch het plaatsen is heel matig. Na 'n kwar tier spelen weet SEW op 'n heel handige manier eten bal in de tou wen te jagen 01. Steeds weer gaat SEW op doel af en weet dan ook de stand met nog 'n paar mooie doelpunten op 03 te brengen. Ook SEW 2 begint er nu anders over te denken en won dit keer van Schellinkhout 1 met 32. WANNEER WE de popula riteit van dhr. P. Blaau. boer, den pasbenoemden burgemeester van Bersinger. horn. moge» afmeten naar het aantal vlaggen, dat ter gelegenheid van zijn instal latie was uitgestoken, zouden we zonder overdrijving zeg. gen, dat deze wel uitzonder lijk groot moet zijn. Immers er was geen huis, hetzij klein of groot, waar niet onze drie kleur wapperde. Vanzelf sprekend bestond dan ook voor de buitengewone raads vergadering, waarin deze plechtigheid zou plaats vin. den, een massale belangstel ling, zoo zelfs, dat niet allen een plaats konden vinden. Onder de talrijke officieele persoonlijkheden, die hetzij met of zonder ambtelijk gevolg aan wezig waren, noemen we burge meester Loggers van Wieringer- meer, oud-burgemeester van Bar singerhorn, burgemeester Bree. baard van Zijpe, voorzitter van de Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in. N.H. Noorderkwartier, de burgemees ters Blaauboer van Schagen, Lo. vink van SchoorI, van Leersum van Winkel en S. H. J Bosma van Oude en Nieuwe Niedorp, de Inspecteur voor het Onder wijs de heer Feringa, de heeren de Boer en de Vries van den Vleeschkeuringsdienst en de Destructor kring Barsingerhorn en talrijke hoofden van dienst van in en buiten de gemeente. Loco-burgemeester A Wiedijk verrichtte de plechtigheid, na het uitspreken van een uitvoe rige rede, waarin hij o.m. offi cieel kennisgeving deed van de benoeming door de Kroon per 16 April 1946. Het is vrijwel algemeen met groote vreugde, aldus spr., dat wij den heer Blaauboer als onzen nieuwen burgemeester hier mo gen begroeten, omdat hij gezien wordt als de rechte man op de rechte plaats, iets wat o.a. ook bewezen is door de wijze waar op hij in het afgeioopen jaar zijn taak als waarnemend burge meester wist op te vatten. Hij herinnerde aan de .verjonging van den raad, die o.l.v. den heer Blaauboer tot stand gekomen was, alsmede de volledige her beplanting van de gemeente. Dan wees hij op de zware taak, die de ambtsdrager krijgt te ver vullen wegens den alom heer- schenden chaos op moreel en maatschappelijk gebied, een toe stand die voortdurende krachtige leiding vraagt. Daarbij zal hij het vertrouwen moeten hebben van de geheele burgerij. In de wetenschap dat u, burgemeester, zich met hart en ziel voor de belangen van het Barsingerhorn, waar u geboren en getogen zijt, zult inzetten, schenken wij u dit vertrouwen zonder voorbehoud. Burgemeester Blaauboer voerde daarop het woord. Na dank te hebben gebracht aan de Kroon, den Minister en den Commissaris der Koningin, als mede aan hen die zijn sollicitatie hebben gesteund, verklaarde hij met vreugde deze taak temidden van de burgers waartusschen hij is opgegroeid te aanvaarden. Zonder een werkprogramma té willen ontvouwen, was het zijn meening, dat onverwijld ge streefd moest worden naar het bouwen van een nieuwe school te Kolhorn en het scheppen van betere woningtoestand Dan betuigde hij zijn erkente lijkheid voor de geest van we derzij dsche achting die tot dus verre steeds in de vergaderingen dér noodraad heeft geheerscht en voor de steun die Hij mocht on dervinden van Dr. Werner en secretaris Vader. Dan verhaalde de spr. om standig het feit dat de Lo'nden. sche Regeering hem had verzocht, direct na de bevrijding het bur gemeestersambt waar te nemen en de oorzaken die aanleiding werden om thans voor de defini tieve functie te solliciteer en. Alhoewel overtuigd niet in den schaduw te kunnen staan van zijn kundigen voorganger burg. Loggers, wilde spr. toch trachten' zonder aanziens van persoon of zaak de belangen van de geheele burgerij te behartigen en dit te verwezenlijken door het bevor deren van samenwerking _tus. schen alle groepen. Vervolgens voerden de raads leden v. d. Laan en Keesman nog het woord. Hoewel eerstge noemde niet meegewerkt had, om de heer B. benoemd te krij gen, verwachtte hij toch, dat deze een goed burgervader, ook voor de arbeiders zou zijn. Dan werd de buitengewone raadszitting gesloten en begaf het gezelschap zich naarde „For tuin alwaar de officieele recep tie zou zijn. Vele tientallen bloemstukken, waaronder zeer kostbare, had den de groote zaal in een waar lustoord herschapen. Tijdens deze receptie voerde wederom een keur van sprekers het woord. Na het openingswoord van ceremonimeester Wiedijk, sprak allereerst Burgem. Loggers van Wieringermeer. U heeft, aldus spr., een mooie gemeente, niet uitwendig, want om te wonen is het b.v. geen ideaal oord, doch innerlijk, om dat hier al jaren lang de geest van samenwerking vaardig is. Burgem. Breebaard van Zijpe, voorz. B. en S. in N.H. Noorderkwar tier verwelkomde hem in het gilde als een practicus, wiens adviezen reeds hun waarde hadden bewezen. De heer Anjema riep de belang stelling' van den burgem. op voor de nooden der kleine ambtenaren. Ds. Oosterbaan begroette het nieu. we bestuursorgaan met warmte en verwachtte dat de nieuwe functionaris de scheidslijnen tussclren de open bare en kerkelijke gemeenten zuiver zou weten te bewaren. Namens de Partij v. d. Arbeid sprak de heer de Jong,, die on danks de verschillen toch alle me dewerking aanbood en verwachtte. Dr. Werner sprak namens de 32 plaatselijke vereenigingen, die als gemeenschapsgebaar, als symbool van de soberheid die betracht moet worden en als welkom een gezamen lijk geschenk aanboden. J. Schenk, Voorz. der Kaagpolder en Heemraad Schager Kogge, ver klaarde aanvankelijk in de contra mine met deze benoeming te zijn ge weest, doch thans te erkennen dat een bedrijfspracticus op deze plaats stellig zijn goede zijde zal hebben. Dan spraken nog de heer v. d. Broeke Stationschef van Schagen; Ds Vis Geref. predikant; Ds Bosma Nederl. Herv. pred.; Holema Com mandant der Rijkspolitietroepen te Schagen waaronder Barsingerhorn ook ressorteert; de heer Engers Hoofd der O. L. School te Kolhorn; Burgem. Lovink van SchoorI; de heer Feringa Inspecteur van het Onderwijs in het Distr. Den Helder en de heer Kok Hoofd der School te Barsingerhorn. Hierna beantwoordde de heer Blaauboer iedere spreker met een gepast dankwoord en zegde o.a. toe te trachten voor allen een goed bur gervader te zijn, terwijl hij voorts allen die thans öp een of andere bijzondere wijze van hun medeleven blijk gaven in deze dank betrok. ALKMAAR DR. MOOLHUYZEN GAAT HEEN Na een practijk van 15 jaar hier ter stede, waarvan hij 11 jaar als gemeente, en gevange. nisarts fungeerde, gaat Dr. A H Moolhuyzen Alkmaar verlaten'. Hij gaat zich specialiseeren in de Röntgenologie en wordt met ingang van 1 Mei als assistent verbonden aan het Radiologisch instituut te Groningen'. Dr. Mool huyzen was hier ook' voorzitter van de vereeniging tot bestrij ding van de t.b.c. Wij wenschen hem in zijn nieuwen werkkring veel succes. JHR MR DU. L. A. v. d. BRANDELER Bij K.B. is, wegens het bereikt hebben van de gestelde leef tij ds. grens, aan Jhr. mr. dr. L. A. van aen Brandeler eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier bij de Arrondissements. Rechtbank te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten NED MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Departement Alkmaar opgericht In een Maandagmiddag in Ho. tel Irene gehouden lunchbijeen. komst voor industrieelen, mid. denstanders en verdere genoo. digden uit Alkmaar en directe omgeving, waarbij ook o.m. bur. gemeester van Kinschot' en de gemeentesecretaris mr. Koelman aanzaten, heeft de voorzitter van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid' en Handel, mr. J. Bie. rens de Haan, een uiteenzetting gegeven van het doel dezer maat. schappij en haar departementen, zulks op verzoek van een kleine groep Alkmaarsche ingezetenen uit handel en bedrijfsleven, die reeds eerder besprekingen had den gevoerd, om te komen tot een commissie ter behartiging van de vele Alkmaarsche belan. gen in den ruimsten zin des woords. Als direct resultaat, werd staande de vergadering, door de circa dertig aanwezigen unaniem besloten tot oprichting van een departement Alkmaar dezer maatschappij Teneinde zoo spoedig mogelijk te komen tot de ui.voering van een werkprogramma, zal op de eerstvolgende bijeenkomst, te houden op Dinsdag 14 Mei a.s., een bestuursverkiezing plaats vinden, waarvoor candidaten werden aangezocht. Naar wij vernemen is de heer M. Niele te Alkmaar, thans waarnemend Burgemeester van Egmond-Binnen en Egmond aan Zee, per 1 Mei a.s. officieel tot Burgemeester van beide gemeen ten benoemd. EEN FLINKE STRAF. Petrus H.. landbouwersknecht te Barsingerhorn. en A. v d L., nu bewaker te Rotterdam,'waren in den avond van 18 Februari '45 op stap gegaan naar het land van den landbouwer Pieter P. Daar aangekomen, ontvreemdden zij uit een hok een kalf, ter waarde van 150.Zij stonden nu terecht De Officier vond het dringend noodig, de boeren te beschermen tegen dergelijke menschen en eischte daarom 8 maanden voor ieder. In de Nieuwe Kerk te Delft is dezer dagen een bijeenkomst ge houden ter herdenking van het feit dat de stad Delft 700 jaar ge leden haar stadrechten verkreeg. Zondag jl. heeft- 'de Britsche Ambassadeur namens Koning George VI aan Jhr. Mr. Dr. A. W. L. Tjarda van St'arkenborgh Stachouwer, den ex-Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Oost- Indië, thans Nederlandsch Am bassadeur te Parijs, het onder- scheidingsteeken van het „Knight grand cross of the order of the British Empire" uitgereikt WARMENHUIZEN Aangevoerd werden 5460 kg. Witlof, de prijzen waren als volgt: le soort 4047; 2e soort 2739; 25 kg. gele kool f 30.20. LANGEDIJK. Langedijker Groenten-Centrale. 35 Kg Gele kool 32.40; 1500 Kg. uien 20.20- f 34.10; 400 Kg. peen 1.60 2.10; 175 Kg. rabarber 68.—; 1980 Kg. witlof I f 43.00—53.00 en II f 23.0041.00; 160 Kg. prei f 21.50

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2