Van Vrouw tot Vrouw WERELDVREDE BEDREIGD? r n Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Franco-Stalin RADIO-PROGRAMMA De voorlichting begint te komen Op jacht naar textiel R.K. Universiteit Te vroeg gejuicht De Nederlanders in Australië De route van „<3e vliegende Hollander" ARNOLD MEIJER Opgepakt-: en meneer „gaaf er mee accoord" Bcebi Trep en Jippie Jee in Nederland WOENSDAG 17 APRIL 1946 »CEN WOORDVOERDER van het Departement van Buitenlandsche Zaken deelde aan de pers mede, dat uit geheime documen ten is gebleken, dat Duit- sche geleerden er in Spanje in geslaagd zijn groote hoe veelheden atoombommen te vervaardigen en dat Franco met den steun van een 1000-tal naar Spanje uitge weken nazi-oorlogsmisdadi gers plannen beraamt, om heel de wereld het Wes telijk halfrond en de maan incluis te veroveren en onder zijn tyrannieke heer schappij te brengen." Schrik niet, lezer, dit bericht is niet echt. Het moet U echter niet verwonderen, als U dezer dagen een dergelijk radiobericht te hooren krijgt. Na wat er de laatste maanden door de wereld pers over de Spaansche kwestie de wereld ingezonden is, met de kennelijke bedoeling een hetze te ontketenen tegen het nationale Spanje, dat door de vrienden en volgelingen van Stalin (van de communistische internationale mo gen wij niet meer spreken, want dit is opgeheven) een gevaar voor den wereldvrede wordt genoemd, zou een bericht, als wij hierboven fantaseerden, niet meer .behoeven te verwonderen, - Niet alleen de wereldpers, ook de meeste bladen in ons land en Radio-Nederland blijft daarbij niet ten achter laten geen dag voorbijgaan, zonder zich als spreekbuis voor deze anti-Franco- campagne te laten misbruiken. Thans heeft ook de (2de Kamer fractie van de) Partij van den Arbeid zich in dit koor geschaard en er bij de Regeermg op aange drongen. om met de Westersche democratieën te bevorderen, dat 't thans in Spanje bestaande regime vervangen wordt door een werke lijk democratisch op vrije mee- nïngsuiting en vrije partijvorming berustend stelsel Speciaal ter attentie.van de ka tholieken, die zich in de P. v. d. A. zoo echt thuis voelen, willen wij er even aan herinneren, hoe bij de verkiezingen van Februari '36 in Spanje die vrije meeningsuitmg en vrije partijvorming geëerbie digd werd. Hoewel de rechtsche partijen één millioen stemmen meer be- DONDERDAG 18 APRIL HILVERSUM I (301 M.). AVRO 7 00 Nieuws,-gym. en gram 8.0Ö Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Gram 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Vioolrecital; 11 00 Nuttig en noo- dig; 11 10 Orkest; 11.45 Berich ten krijgsgev 12.00 Franz von Suppé; 12.30 Pierre Pala; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest Malando; 14 00-De vrouw binnen en buiten haar huis; 14.20 Concert; 15.00 Sterren en sterretjes; 15.20 Con cert; 17.00 Avro.kaleidoscoop 17.30 Musette-orkj 18.00 Nieuws; 18 18 The Red, White en Blue Stars; 18 45 Sportpraatje; 19.05 Harpkwartet; 19.30 Ned. Strijd krachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Politieke lezing; 20.25 Gram.; 21.00 Concert; 21.15 Radio Phil- harmonisch Orkest; 21.45 Medi tatie- 22.00 Bach-concert; 22 30 Oudéren en jongeren; 22.40 Ka merkoor; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.j. KRO 7.00 Nieuws, gym. en morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Plechtigheden van Witte Donder dag; 9.45 Gram.; 10.15 NCRV Morgendienst; 10,45 Gram.; 11.00 KRO Radio-ziekenbezoek; 11.45 Concert; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 1345 Miss. keeren terug; 14.00 NCRV Me- lodia; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; '15 30 Zangrecital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.10 Gram.; 17.30 Ned. helpt Indie; 17.35 Piano recital; 18.05 Gram.; 18,15 Man. dolinata; 19.00 Nieuws; 19.20 Gram: 19.30 Politieke lezing; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Reg, V.D.; 20.20 Apollo; 20.50 NCRV.koor- 21.00 Lijdensmedi tatie; 21.20 NCRV.koor; 21.30 Orgelconcert; 22.00 Nieuws; 22,15 Het actueel geluid; 22 30 Concert; 23.15 Gram.; 23.50 Schriftlezing. behaalden, verkreeg het Volks front toch 118 zetels meer, waar mee op zijn Regeering het stempel van parlementaire onwettigheid gedrukt werd Op dezen papieren strijd, die we gens gebrek aan een politiek geweten op onregelmatige wijze een overwin, ning' bracht voor de revolutionnaire machten, volgde de Spaansche bur geroorlog, die een strijd was tus- schen twee onverzoenlijke ideoligieën Na er vooraf tijdig bij de burger lijke overheid op aangedrongen te hebben den dreigenden marxistischen opstand te bezweren de Russische Komintern decreteerde na de verkie. zingen de "Spaansche revolutie rees het nationale Spanje uit zijn indolen. tie op, om den strijd aan te bjnden tegen het internationale communisme dat met geld en wapenen door Rus land werd gesteund. Onder de kreet van "Leve Rusland" brak de roode furie los over het Roomsche Spanje, vernielde 20.000 kerken en kapellen, vermoordde 1000 priesters en kloosterlingen en 300.000 katholieke burgers. Maar het nationale Spanje zegevier de tenslotte over het internationale bolsjewisme. En dat wil zich nu wre. ken over die nederlaag. Wat toen mislukte: Spanje te, maken tot een bolwerk van het marxisme in Zuid- West Europa; probeert Stalin nu op een andere wijze. De usurpator Stalin, die Mant. sjoerije en Finland onder de voet liep de Baltische Staten hun vrijheid ont roofde, het Roomsche Polen voor de helft annexeeerde, zich omgaf met een gordel van vazalstaten en half Duiisehland bezette (als Engeland en Amerika er niet gestaan hadden wellicht ook West-Duitschland en Ne derland bezet zou hebben)deze Stalin, die zweeg, toen Rusland in opspraak werd gebracht door de spionnage-affaire in Canada, laat thans Franco signaleeren als de man; die den wereldvrede bedreigt. Franco die zich onhield van deelname aan den oorlog ondanks herhaald aandrin gen van de as-leiders, en die, met het Spaansche volk achter zich, niets anders wenseht dan zijn land, dat nog niet genezen is van de wonden van den wreeden burgerkrijg naar nieuwen welvaart te leiden. Weet hij niet beter de wereldaan- dacht van zich zelf af te leidenï Wij vragen in gemoede: wie bedreigt den wereldvrede meer, Stalin, die reeds half 'Europa en half Azië in zijn poliep.armen knelde, of Franco, die zich afzijdig hield van de wereldveroveraars Hitler en Mussolini? Stalin laat zijn marionetten, de Roode Regeering van het Room sche Polen de Spaansche kwestie aanhangig maken bij de UNO. Maar welke natie heeft de durf het lot van de Baltische Staten hier ter tafel te brengen? Wat zal de UNO doen? Zullen de leiders der volkeren, die den wereldvrede moeten beschermen, de Spaansche marxisten weer aan de macht helpen? Of zullen zij de farce, dat Franco den wereld vrede bedreigt, laten voor wat zij is en de Spaansche Regeerings- vorm als een binnenlandsche aan gelegenheid beschouwen, waarover alleen Spanje zelf té beslissen hééft? Fr. O. Wederopbouw op Curacao. De herstelde pontonbrug over het Schottegaü te Willemstad is officieel heropend. Een milifair muziekkorps verhoogde de feestelijke stemming. EEN WOORDVOERDER van den Voorlichtings dienst der Nederlandsch Indische Regeering heeft er thans in een uitzending van Radio Batavia op gewezen, dat de sfeer in geheel Neder- landsch-Indië thans wordt gekenmerkt door de vurige hoop, dat de Nederlanders en de Indonesische afgevaar digden in Nederland tot over eenstemming zullen komen. De woordvoerder gaf een overzicht van het opbouwen de werk. dat de Nederlanders voor den oorlog hebben ver richt en wees daarmee de beschuldiging van de hand, als zouden de Indonesiërs altijd zijn uitgebuit. „Tientallen openbare instellin gen voor het welzijn van de In donesiërs bestonden, en niet al leen op papier, zooals heden zoo vele bij de Indonesiërs", zeide hij. Tenslotte betoogde hij. dat er nog vele moeilijkheden in het vooruitzicht waren, waartoe nauwe samenwerking tusschen de' Nederlanders en de Indone siërs noodig is. De taak zal enorm veel zwaar, der zijn, indien zekere Indone sische leiders ter wille van hun eigen aanzien en denkbeeldige importantie de bevolking tot ge wapend verzet blijven aansporen. Zijn' zij zich er niet van bewust de gevaarlijkste vijanden van hun eiigen volk te zijn; dan zullen zij worden uitgestooteji door de In donesische gemeenschap. Of het kwam door het mooie zomer weer of door de weelde die wij ge zien hadden op de Jaarbeurs, ik weet het niet, maar wij hadden den moed om te gaan, winkelen. En, u zult het met mij eens zijn, dat daar tegen woordig een zekere moed voor noo dig is. Winkelen, wat toch een van de liefste bezigheden is voor iedere vrouw, heeft veel van zijn bekoring verloren. Geen wonder, de antece denten, die het winkelen tot een ge noegen maakten, zijn nog steeds' af wezig, terwijl veel factoren mede helpen het winkelen tot een hel te maken. Denken wij alleen maar even aan de hatelijke kaartjes "verkocht" in de etalages, de lange rijen voor de winkels en de ontzettende hooge prij zen. Hoe het ging vroeger? Je kunt het je bijna niet meer herinneren. Het idee, dat men vroeger u vriendelijk tegemoet trad; zoo gauw als men den winkel binnen kwam! Niet te g^elooven bijna, dat men u met de meeste voorkomend heid alle artikelen voor legde, u hielp passen en met onuit puttelijk geduld u hielp een keuze te doen, waarna u met een buiging bij de deur werd uitgelaten. En hoe dik wijls gebeurde het dan nog niet, dat wanneer manlief de keuze minder g'e. slaagd achtte, dat men het ruilde? We zwijgen nog maar over de heer lijke theecomplets, die zoo'n winkel- middag tot een feest maakten. En nu? Nu is het niet even telefo. neeren: kunt u mij dit of dat even bezorgen, of wilt u dat op zicht zen den. O nee. Nu slip je voorzichtig een winkel binnen, kijk bescheiden om je heen en wacht gelaten je beurt af. Wanneer het dan zoover is, ga je tot den aanval over. Dit nu, moet zeer tactisch gebeuren; want daar hangt alles vap af. Een glimlachje kan veel doen, maar kan ook een averechtsche uitwerking hebben;- dit is een kwestie van "feeling". Men vraagt dus eenvoudig: heeft u "iets"; hetgeen meestal een overbo dige vraag is, daaï men in den reg<el wei weet, wanneer er "iets" ïs. Heeft men geluk; dan krijgt men iets los en gaat opgelucht den winkel uit, natuurlijk zonder een buigend iemand bij de deur. Dat zijn wij al lang al niet meer gewend. Maar men kan ook op een andere wijze winkelen. Ik weet nu juist niet of dat meer aan te bevelen is, maar misschien met meer succes. 17 ont dekt een rij, informeert bij de wachr tende schare wat er te koop is en indien de tijd het toelaat en er kans op succes bestaat is het aan te raden zich daarbij te voegen. Dit nu ondervonden wij op onze stoutmoedige textieljacht. Wij boek ten inderdaad een succesje in den vorm van den aankoop van een wol len truitje. Wij loosden de noodige punten en contanten zonder een opgenblik het betreffende kleeding- stuk in handen gehad te hebben. H'et was nl. een etalagestuk én daar de etalage pas over 3 weken veranderd wordt, mogen wij pu 3 weken lang met plat gedrukte neuzen van ons eiigen truitje genie ten achter de etalage- ramen. Teeken des tijdsü Wij beginnen iets te begrijpen van de ha telijke kaartjes "verkocht"; want dat prijkt nu ook bij ons kleedingstuk! Toch mogen wij niet te hard zijn in ons oordeel, wat betreft de zaken- menschen en het winkelpersoneel. U begrijpt, dat het voor hen natuur lijk ook heel wat eenvoudiger en prettiger zou zijn om raak te kunnen verkoopen. Er wordt hard aan ge werkt om de voorraden aan te vul len, om zoodoende aan de vraag te kunnen voldoen, maar dat vergt tijd. Wij op onze beurt zullen dus geduld moeten hebben en onze eischen niet te hoog moeten stellen, maar mis schien is het niet teveel gezegd, ge zien opgedane ervaringen; dat de zaakeigenaar goed toeziet op zijn personeel. Dat men er op let hoe het personeel de klanten behandelt, want het moet gezegd, dit laat soms wel eens iets te wenschen over!! Vergeet niet, dat vooral tegenwoordig een be leefde vriendelijke houding van het personeel veel kan bijdragen tot een goeden naam van een zaak. JACQUELINE Geslaagd voor het doctoraal examen in de klassieke taal en letterkunde, cum laude, J. C. F. Nuchelmans te Oud-Gastel bij Eindhoven. Gepromoveerd tof doctor in de godgeleerdheid: J. Papin, geboren in Parchoviari in Tsjecbo-Slowa- kije. Dezer dagen is meegedeeld, dat in het voorstel voor de Rijksbe- grooting voor 1946 gelden zijn uitgetrokken voor verbetering van de salarissen van onderwij zend personeel. Teneinde misver stand te voorkomen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat hier niet sprake is van een geheel nieuwe rege ling ter verbetering van de al- gemeene salarispositie van de onderwijzers. Deze kan eerst na afloop van het thans beginnende 'georganiseerd overleg worden voorbereid. De in de begrotings voorstellen voor 1946 verwerkte maatregel beoogt alleen de voor do rijksambtenaren sinds de be vrijding tot stand gekomen ver hoogingen. ook voor de onderwij zerssalarissen mogelijk te maken. Naar wij te bevoegde plaatse vernemen, is het bericht van de „Sidney Herald", dat den Ne- derlandschen staatsburgers in Australië per circulaire zou zijn aangezegd, spoedig naar Neder land of Nederlandsch-Indië te vertrekken, in zijn algemeenheid niet juist. In verband met de Nederlandsche deviezenmoeilijk- heden zullen alleen die Neder landsche onderdanen, wier ver blijf in Australië een niet nood zakelijke deviezenuitgave betee- kent. dat land dienen te verlaten. Het DC-4 toestel „de vliegende Hollander" is Maandag j.l. uit de Douglasfabriek in Califormë op het vliegveld La Guardia (New- York) aangekomen. Het zal Don derdag a.s. naar Amsterdam ver trekken. Kapitein Meuser, de ver tegenwoordiger van de K.L.M. in Noord-Amerika, zeide, dat het toestel zal worden gebruikt op het traject Amsterdam'New-York, dat den naam zal dragen van „route van den vliegenden Hol lander". Hij voegde hieraan toe, dat binnen ongeveer tien dagen nog een DC-4 toestel aan de KLM zal worden afgeleverd. Vanwege den minister van Justitie wordt het volgende bekend gemaakt; De minister van Justitie heeft den procureur-fiscaal bii het Biizonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch opgedragen om. ongeacht de in de afgeloo- pen weken kunstmatig ont wikkelde agitatie rond dit ge val. voort te gaan met het treffen van die maatregelen, welke tot een regelmatig ver hoor van Arnold Meijer, voor malig leider van de door den bezetter ontbonden organisatie Nationaal Front, en tot een onderzoek naar diens houding en gedragingen tiidens de be zetting zouden kunnen leiden. Deze maatregelen hebben er toe geleid, dat Arnold Meijer zich bij voornoemden procu reur-fiscaal heeft gemeld. Deze heeft hem ter begun stiging van het onderzoek in het interneeringskamp te Til burg in bewaring doen stellen en hem, hangende het onder zoek, dit kamp tot verblijf plaats aangewezen. Arnold Meijer heeft zich aan deze maatregelen onder worpen. De uitslag van een onbe^ vangen onderzoek door de be voegde iustitioneele autoriteit kan thans zonder verdere po litieke opwinding worden afge wacht. OFFICIEELE BONNENLIJST Aanvulling bonnenlijst voor de eerste helft van de vijfde periode 1946 (14 t.m. 27 April). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 604 Algemeen: 186 100 gram cacao 187 250 gram jam, stroop enz. 188 3 doosjes lucifers 189 plm. 250 gram zachte zeep Bonkaarten LA, A 26 melk B 26, C 26 melk 104 aardappelen LB, LC 604 2 liter melk 3Vz liter melk 2 kg aardap. KE 604 Bonkaarten KD. Algemeen: 682 100 gram cacao 683 250 gram jam, stroop enz. 684 3 doosjes lucifers 685 plm. 250 gram zachte zeep Bonkaarten LD, LE 604 D 26, E 26 melk 6 liter melk 604 aardappelen 1 kg aardap. Tabakskaarten enz. T24 2 rants, tabaksart (geen import.cigaretten) V 24 100 gram chocolade of suikerwerken X 24 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Donderdag 18 Apr. worden gebruikt, met uitzonde, ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 22 Apr. mag worden afgeleverd. pLOTSEL1NG ontving Boebi Trep zoo'n krachtige muilpeer van den Hun, dat het maar weinig scheelde of hij was over den zolder gebuiteld. Nu verzamelde hij al zijn krach ten en gaf Herrn Volk een muilpeer terug, die de vorige ver overtrof in kwaliteit en waar Overgrootvader Trep trotsch op kon zijn. Zoo dik en rond als de Hun was, zoo languit lag hij over den vloer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3