„IJ-VEER 9" in de Heldersche Buitenhaven 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Duikers, hijschbokken en zandzuigers in actie Stemmen buiten de plaats van inwoning. DE SLAG BIJ URSEM KONING GUSTAAF WEERBERICHT Noord en Zuid en de Zwartbonte Valsehe suiker- suikercoupures Geschenkzendingen niet meer vrij Kunst-Ieder en wasdoek vrij DONDERDAG 18 APRIL 1946 DON Het was druk deze week in de Heldersche Buitenhaven. Zandzuigers kwamen af en aan, duikers hesehen zich in hun zware pakken en groote hijschbokken. ver uitstekend boven het water en boven de huizen van Nieuwediep, ta. keiden, dat het een lieve lust was. Fa. Goedkoop stond er met groote letters op het mate. riaal en bij het lezen van dezen naam komen er herin, neringen aan groote bergin gen en gevaarlijk werk in de verschillende waterwegen. Ean dan die enorme bok met de veelzeggende betiteling „Reus". In één woord zit soms meer opgesloten dan in heele zinnen. In het begin van de week be gonnen de werkzaamheden in de Buitenhaven. Er zouden schepen worden gelicht en geborgen en als eerste zou „Y.veer 9" uit Amsterdam aan de beurt komen. Naast andere was dit veer in Mei 1945 door de Duitschers tot zinken gebracht en vormde een gevaarlijk obstakel in de vaar. geul. Het moest dus worden op geruimd en deze week in dit ge beurd. Met man en macht kan wel gezegd worden, want het veer was een meter of drie met zijn achtersteven weggezakt in de modder en dat beteekent zwaar en gevaarlijk werk voor duiker en bergers Ze hebben het gered en hoe! Zoo'n drijvende bok ergens op het water zegt meestal niet veel tot de menschen, omdat ze te weinig zien wat er wordt uitge voerd. Het gaat alles in den regel ver van den wal en maar weini gen krijgen de gelegenheid alles eens van dichtbij te bekijken en mee te maken. Wij hebben het werk drie da gen lang met spanning gevolgd op en om den bok, in vletten en sfoomsloepjes, op den zandzui ger en op het naar boven ge haald veer We kunnen niet an ders zeggen, dan dat hier een pracht stuk werk werd geleverd door ieder, die er igts mee te maken had. De duikers naar beneden Acht dagen lang zijn duikers van de Koninklijke Marine met het zware werk bezig geweest, het zand om de boot neen weg te halen, zoodat er takels omheen konden worden gelegd. Dit is een geweldig zwaar karvjei ge weest, maar korpl. Spieker, Adriaanse en anderen zijn voor teen kleintje vervaard en ook ier hebben zij het tot een goed einde gebracht, evenals ja ren terug toen de K.P.M-boot „v. Wijck in de zeeën om Java moest worden gelicht, Ze zaten toen vijftig meter onder water te werken en het duurde ruim een uur, voor ze weer boven kon den komen zonder gevaar voor bloeddruk e.d. De ploeg is mo menteel in Den Helder gedeta cheerd en zal nog wel meer werk moeten verzetten. Maandag is duiker Klaasen de diepte in geweest en heeft de laatste maatregelen getroffen, waarmee het veer kon worden geheschen Het klinkt zoo nuch ter, maar het kostte heel wat om het zoo ver te krijgen. De duiker, niet de eerste de beste de heer Klaasen heeft al menig koen duikerswerk opgeknapt aan groo te bruggen zooals bij Zutphen en Deventer en bij het bergen van schepen heeft behoorlijk moe ten zwoegen in het, zooals hij zeide, nog koude water. Terwijl wij hoven op den bok' stonden en hingen te braden in de warme zon Daar kwam nog bij, dat het duikerspak lek was, zoodat de heer Klaasen aardig „vol liep". Het veer lag drie meter weg gezakt, volgeslibt met modder tot in de pijp en vastgezogen aan alle kanten. Maar hij kreeg het voor elkaar - en toen de takels eenmaal hingen, kon het tweede bedrijf beginnen. „De Reus'' en de Mastbok van de Werf kwamen in werking en langzaam kwam het gevaarte, losgewrongen uit de zuigende modder, naar boven, verzwaard door water, modder en klei tot een enorm gewicht van 120 ton. Maar ze kregen hem te pak ken en daar kwam de pijp en verder nog iets van de stuurhut en Vaag kon je het dek onder scheiden. Daar hing het veer half tus. schen bodem en oppervlakte. De eerste dag was prachtig ge- De tweede etappe In de kleine „Watergeus" sto ven we den volgenden dag door de Buitenhaven naar het werk van den tweeden dag. De bok, met het veer tusschen 'zijn ijzer- tanden, was inmiddels versleept naar „Het Ruitje" op het einde van, de Buitenhaven, waar de schorren drooggevallen waren en waar in cte huurt de kleine log gers op de zachte golving dein den. Het was een genot met die warmte door het water heen te stuiven en we hadden medelij den met de zwoegers, die we moesten achterlaten in de warme werkplaatsen overal. Maar ja, ieder heeft zijn werk en wij bof. ten dezen keer eens. Op „het Ruitje" was men al druk in de weer. De bok hield zijn slachtoffer nóg steeds stevig omkneld, terwijl de „Neptunus" ijverig water spoot en modder wegzoog De centrifugaal werkte op volle kracht en af en toe stortte de watermassa zich over de werkers en de toeschouwers Er was bekijks van de Marine; die vol interesse het werk volgde en af en aan stoven de stoom. slo'epjes. Daar was ook duiker Klaasen druk in de weer nu bovengronds, want ijverig han. teerde hij de zware waterslang, die golven water in het half bo. ven water liggende veer uitspoot. „Dat is beter, dan onder water zitte mieren, hè". „Och, net hoe je het bekijkt dat moet toch ook gebeuren en ik ben blij, dat ik het kon doen. De heele oorlog al stil gezeten, ik gaf me toen niet voor duiker uit." „Nee, er waren al genoeg duikers." Zoon' ge sprek in het drukst _van den ar beid gaat gepaard mej; schreeu wen en uitroepen naar de andere werkers, van „Hou hem vast" en ..Duvel op, anders ga je onderste boven" enz. enz. Een en al her rie en lawaai. En daar bovenuit onze schreeuwstemmen, om alle bijzonderheden te hooren, die ge duldig en rustig door den uit. voerder, den heer Visser, worden gegeven. Snel toovert hij het portret van den duiker te voor. schijn en we zien hem, volge hangen met medailles en eere. teekenen Het zij hem gegund. Dan moet „De Reus" ev'en worden getopt en de uitvoerder verdwijnt ergens tusschen kabels en trossen, om een oogenblik later weer terug te zijn. „Zoo, nou kan de schuit niet meer kan telen." De bok heeft het drui pende en water-spuwende ge vaarte wat rechter getrokken. Nog een of twee dagen werk en dan kan Amsterdam zijn „Y. veer 9" terug verwachten voor de groote opknap, want dat er heel wat aan moet worden ver nieuwd, dat begrijpt iedereen Vooral het houtwerk heeft veel te lijden gehad, maar de moto ren, wanneer ze zijn gereviseerd, kunnen nog worden gebruikt Dat is een groot voordeel. Met de vlet worden wê weer naar den wal gebracht, het werk gaat verder, hoe eerder klaar, hoe beter, want Paschen komt en dan willen de mannen thuis zijn. En van Den Helder naar Amsterdam met zulke zware stukken en zulke bergingsmon sters is het een heel emd. SCHOOL VOETBAL 1946 Te beginnen Paach-Zaterdag zullen er weer de traditioneele school wedstrijden worden gehou den. verdeeld in vijf aideelingen. De wedstrijden voor Paasehzater- dag zijn als volgt: VGLO I—GLO Hippo, terr. A 3.15; ABS III— ULO III terr. C 3.15; Lyceum IV —VGLO II 3.15. Afdeeling A. a. Schooi 10 I Chr. Opl. School terr. A 9 uur; b. School 10 IISchool 7 II terr. C 9 uur; c. School 4School 6 II terr. B 10.15; d. Gr van Pr. II R K Jongensschool II terr. D 3.15; e. School 8VLS den Burg, terr. C 2 uur; f. School 7 ISchool 6 I terr. A 2 uur; g.' School 5School 10 III terr. B 3.15; h. VLS Hippo— School Tuind. terr. D 10.15 Afdeeling B I; a. Chr. School BreezandVGLO IV terr. BS u.; b. School I Anna PaulCome- niusschool terr; D 9 uur; c. School 1 Jui.d.Gr. van Pr. school I terr. A 1015; d. R.K. school Breezand VGLO III terr. B 2 uur; e. Sch. 2 Huisd.Rehobotsch. terr. C 10.15; f. R. K. Jongenssch IR K. School A.P terr. D 2 uur. Afdeeling B II: a. VGLO I— VGLO Hippo terr. A 3.15; b. ABS III—ULO III terr. C 3.15. Terrein A is het „Helder" hoofd terrein; B het Helder-zjjterrein; C het HRC-hoofdterrein en B het HRC-zijterrein Het verdere programma zal, in verband met de beperkte plaats ruimte. die nog steeds geldt, na der worden gepubliceerd, zoodat eenige dagen van te voren bekend is. wanneer er moet worden ge speeld. Wij sporen de spelers aan goed op tijd en terrein te letten, zoodat het programma, dat door de programmacommissie me,t groo te zorg is samengesteldj vlot kan worden afgewerkt. Er zijn natuur lijk prijzen verbonden aan het tournooi en het zal een behoor lijke krachtmeting worden, die zelfs een goede sportieve opvoe ding zal weten te zijn. SCHAGEN DEKENALE MISSIEWEEK De plannen tot het organisee- ren van een Missieweek in het Dekenaat Schagen hebben vastere vorm aangenomen. De voorberei dende besprekingen zijn dan ook inmiddels aangevangen. Het. is de bedoeling deze week te houden van 11 tot 18 Augus tus a.s. Op 11 Aug. zal dan de officieele opening plaats vinden met een Pontificale Hoogmis. Dan zal er een groote missie- tentoonstelling zijn, waarvoor de medewerking van missionarissen van de meest verschillende ordes gevraagd zal worden. Deze missio narissen zullen dan hun eigen ervaringen uit hun resp. missie gebieden kunnen uitdragen. Dien dag zal er voorts nog een belang rijke sportwedstrijd plaats vin den. Dinsdag- en Woensdagavond d.a.v. zal een beroemd tooneelspel in de Bioscoop voor het voetlicht gebracht worden. Donderdag is de speciale dag voor de georganiseerde jeugd in de Muziektuin, met een plechtige H. Mis in de openlucht. Vrijdagavond wordt een Missie film vertoond, terwijl de Zater dagavond gevuld zal worden door inlandsche dansen. De tentoonstelling die gedu rende de geheele week geopend zal blijven, wordt Zondags ge sloten. Tot sluiting van de Missieweek zal dien Zondag in den Muziek tuin. een R.K. Landdag gehouden worden. Nadere bijzonderheden hieromtrent, als wel omtrent de organisatie in de verschillende parochies zullen t.z.t. bekend wor den gemaakt. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A, Schilder, slaagde dezer dagen voor het examen „vakdiploma slagers", dat uitgaande van het S.V.O. te Utrecht werd afgeno men. DE WONDEREN VAN HET HEELAL "Diverse planeten, óók de duizend kleinere zijn met een enkele uitzon dering in het bezit van manen. Ve nus beeft echter geen maan",' aldus de heer Kohnert in het tweede ge deelte van zijn lezing over de won deren van het heelal, die hij voor I.v. O.O. in Café de Beurs te Schagen hield. "Daarentegen", zoo vervolgde de heer Kohnert, "heeft Jupiter er wel elf." Onze maan staat 380.000 Km. van de aarde verwijderd. Wij weten wel veel van de maan maar toch nog niet alles. Menschelijk le ven is op de maan, volgens spreker niet mogelijk. Hij noemde de schijn gestalten van de maan zeer interes sant. De juiste tijd van de omloop der maan is negen en twintig dagep. Vandaar onze maandin deeling. De groote der maan is veertien maal de middellijn der aarde. Wat wij van de maan zien is alleen nog maar de voorzijde. De achterzijde hebben we nog steeds niet onder het oog kunnen krijgen. Ook de geleer den niet. Maar door toepassing van Radar zal het miss elven mogelijk' zijn ook eens op de achterkant een kijkje te nemen. De maand heeft in tegen stelling met de aarde geen atmos feer: geen wolken, geen lucht en geen kleurschakeringen. De tempe ratuur op de maan is 115 graden C. Aan de achterzijde daar waar de zon niet schijnt is het intens koud. N.l. 273 gr. onder nul! De maan is bedekt met een gewel dige hoeveelheid vulkanische aseh. Aan de hand van teekeningen liet de heer Kohnert zijn gehoor het gewei, dige ringgebergte op de maan zien. Hier zijn bergen bij welke een hoog te van 56000 m. hebben. Hieruit blijkt dat de maan ontzet tend gehavend is. Hoe komt dat eigenlijk? Ons zonnestelsel is reeds volgens spreker 200 millioen ja ren oud. Door de geweldige massa's puin welke al die jaren door het luchtruim hebben gezweefd is de maan verschillende malen getroffen. Dat de aarde er nog beter uit ziet, is te danken aan het feit, dat deze brokken puin in de meeste gevallen de aarde niet kunnen bereiken. Over de sterren sprekende, zeide de heer Kohnert, dat de ster Proxi. ma 4'/s millioen lichtjaren van ons verwijderd is. Wanneer men dan be denkt, dat de snelheid van het licht 300.000 Km. per seconde bedraagt, zal men beseffen dat de Proxima niet om het hoekje van de deur te vin den is. Deze en dergelijke gegevens berekenen de astronomen door drie- hoeksmeetingen. Alle feiten uit zijn eerste en twee de lezing resumeerende komt de heer Kohnert tot de conclusie, dat alleen de aarde de eenige bewoonde planeet is. Wel heeft men eens willen be weren, dat ook Mars bewoonbaar was en misschien ook bewoond werd maar dit is onjuist gebleken. Door een log'isehe aaneenschakeling van de bewezen feiten, aldus besloot de heer Kohnert zijn lezing; moeten wij wel tot deze conclusie komen. WIERINGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Frouwkje Sita, doch ter van P. Ottens en G. Doves; Pieter Simon, zoon van J. J. Bruul en M. Poel; Jan Leen, zoon van L. Pronk en I. Bekkema; Hendrik Jacob, zoon van J. Kuiper en M. Hermans; Johanna Geertruida Maria, dochter van A. van Hoesel en A. Komduur; Willem Simon, zoon van J. Bakker en G. Grijze. Ondertrouwd: N. de Jong en A. Zuidema; C. Bakker en M. Hage; A. Kuipers en J. C. Steigstra; D. H. de Rover en W. Tijsen; P. J. van Loenen en C. Jansen. Overleden: Bregitta Pot, ,84 jaar Grietje Stadig. 75 jaar, weduwe van S. Mulder. WAARLAND KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Onder leiding van den voorat- ter, den heer G. Lantman, hield de afd. Waarland der Ka-th. Volks partij in het café van C. v. Op- hem, dezer dagen een druk be zochte vergadering. De heer Jac. Hoebé werd hulde en dank gebracht voor alles wat deze 23 jaren als secretaris voor de voor malige afdeeling der R.K. Staats partij heeft gedaan. Medegedeeld werd, dat ouden van dagen en gebrekkigen, die moeilijk bij de a.s. verkiezing ter tembus kun nen komen, dit tijdig bij het be stuur bekend moeten maken, op- •at dan voor vervoersgelegenheid wordt gezorgd Alvorens tot stemming over de candidaten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing van Harenkars pel wordt overgegaan, werd be sloten om de groslijst uit 9 can didaten te doen bestaan, waarin verschillende groepen zijn verte genwoordigd, n.l. 5 tuinders, 2 arbeiders en 2 middenstanders Be uitslag luide: 1 Joh. Dekker Mz. 2 Jn Molenaar 3 G. Lant man. 4 G. Jonker, 5 A. G. Klaver, 6 Joh B. Jaspers, 7 P. N. Kuijs 8 N. Droog. 9 W. Dekker Hz. De voorzitter sprak tot slot nog eenige woorden ter opwekking, om door propaganda te bewerken dat in Harenkarspel-Oost geen enkele stem verloren gaat NOORD SCHARWOUDE MARKTBERICHTEN Aangevoerd werd op 18 April: 800 K.G. Witte Kool f 36.10— 36 70; 12 200 K.G. Prei f 12— 17180: 17.100 K.G. Witlof f 32— 60 De aandacht van belangheb benden wordt gevestigd op de mogelijkheid om te stemmen in een andere gemeente dan de ge meente van hun woonplaats. Deze bepaling is o.m. van be lang voor militairen. Uiterlijk 14 dagen voor de stemminigsdatum deelt de be trokkene ter secretarie van een gemeente (dit behoeft niet de woonplaats te zijn) in persoon aan den burgemeester of asn den daartoe door hem aangewezen ambtenaar mede, in welke ge meente hij wil stemmen. Hij geeft daarbij op: naam, voornaam, dagteekening en plaats van geboorte, de gemeente waar hij op de kiezerslijst voorkomt en een adres in de gemeente, waar hij wil stemmen. De daarvan op te maken schriftelijke verklaring wordt door betrokkene onderteekend. Voor wat betreft de verkiezin gen voor de Tweede Kamer be staat deze mogelijkheid over het geheele land. Voor wat de Statenverkiezin gen betreft is dgze mogelijkiheid beperkt tot de provincie, waar betrokkene woonachtig is. Wij sporen al degenen, die hiervoor in aanmerking komen aan van deze mogelijkheid ge bruik te maken In onze reportage over den slag bij Ursem in ons nummer van 6 April i.l. wordt o.m. ge wag gemaakt van het feit, dat de heer F. Besier als waarne mend burgemeester van Ursem zich naar het tooneel van den strijd begaf. Wij bedoelden hiermee te zeggen, dat de heer Besier de hoogste gezagsdrager in de gemeente was (burge meester en secretaris waren ondergedoken) die hiervoor in aanmerking kwam. Waarne mend burgemeester was hij echter niet, zoodat wij ons op dit punt niet iuist hebben uit gedrukt. Koning Gustaaf van Zweden die thans 87 jaar oud is. lijdt, als gevolg van een vorige week op. geloopen griep aan algemeene verzwakking. De vorst heeft vol komen rust noodig. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: NOG VRIJ KOUD! Wisselend bewolkt doch geen neerslag van beteekenis meer. Zelfde temperatuur als vandaag. Aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Noord-Oost en Noord-West. De heer Ir. Tromp te Breda, met wien de veehouderij in ons ge west zoo prettig contact heeft ge had in verband met de veeleve ring voor het geteisterde Zuiden, deelt ons mede. dat te Breda op Donderdag 23 Mei a.s. een cen trale keuring wordt gehouden van de zwartbonte fokstieren Voor roodbonte hebben districtskeurin gen plaats. Dit jaar kan eens gezien wor den, wat er van den genavenden zwartbonten Fokveestapel in West Noord-Brabant is overgebleven en wat er uit Noord-Holland en Friesland aan is toegevoegd. Wellicht bestaat er ook in ons gewest belangstelling voor en kunnen de goede betrekkingen tusschen Noord en Zuid ook langs dezen weg verstevigd worden Eenige weken geleden kreeg de Heemsteedsche economische re cherche de mededeeling. van den distributiedienst te Haarlem dat een Heemsteedsche winkelier ge tracht had op een valsehe suiker coupure 100 kg. suiker te verkrij gen bij een grossier in Haarlem. De recherche stelde onmiddellijk eèn uitgebreid onderzoek in waar bij bleek, dat door een Haarlem mer en een Amsterdammer 17 sui kercoupures, elk recht gevende op 100 kg., te koop waren aangebo den voor den prijs van f 800.tot f 950.per stuk! Verscheidene coupures waren reeds aan Heemsteedsche winke liers verkocht, die deze onderling verdeeld hadden. De vier hoofddaders zijn in ar rest gesteld. Tegen een aantal winkeliers is proces-verbaal opge maakt. Het onderzoek naar de her komst der coupures leidde naar Limburg, waar zij van 'n Sittard- schen caféhouder voor f 600.per stuk waren gekocht. Ook hier werden eenige personen gearres teerd. De valsehe coupures komen vermoedelijk uit België! In verband met de omstandig heid. dat van de thans daarvoor geldende regeling misbruik blijkt te worden gemaakt, waarbij devie- zenontduikmg aan het licht is ge komen. zullen bij den invoer van geschenkzendingen en van goede ren. welke door naar Nederland terugkeerende personen worden medegebracht, met ingang van 15 April a.s. weder invoerrechten en accijnzen worden geheven. Boven dien zullen deze goederen, indien de waarde daarvan in totaal meer bedraagt dan 25.na 1 Mei a.s. itiet meer kunnen worden in gevoerd, tenzij daarvoor een in voervergunning wordt overgelegd, welke is afgegeven door of van wege den Centralen Dienst voor in- en uitvoer te 's-Gravenhage. Bij den invoer van alle ge schenkzendingen zal voorts van den geadresseerde een verklaring worden geëischt, inhoudende, dat ter zake van de desbetreffende levering geenerlei betalingsver plichting 'bestaat noch op eeni- gerlei wijze verrekening zal plaats vinden. Het afleggen van onjuiste ver klaringen kan op grond van het Deviezenbeslui; 1945 worden ge straft. Geschenkzendingen die recht streeks bestemd zijn voor het Nederlandsche Roode Kruis, de H.A.R.K.. de Stichting „Neder- landsch Volksherstel" e.d. zullen voorshands vrij van rechten en zonder overlegging van een in voervergunning ten invoer wor den toegelaten. In de Staatscourant van 15 April jl. is bekend gemaakt, dat koopen verkoopen en afleveren van kunstleder, wasdoek, lakdoek en dergelijke uit textiel- en pa pierweefsels of textiel- en papier vezels vervaardigde materialen, met uitzondering van geheel of ten deele uit ledervezels vervaardigd kunstleder is vrijgegeven. Voor bewerken en verwerken van kunstleder worden de bestaande voorschriften gehandhaafd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2