l WIERINGERMEER HERLEEFT Nieuw Noordhollandsch Dagblad De Millioenennota Toch een overschot van rijst? SINAASAPPELEN EN CITROENEN „C.C.D.-AMBTENAREN" Beruchte AmsterdamscTie dieven Motorschip door magne tische mijn getroffen Spoorwegen-nieuws Felle politieke strijd in Engeland Lawntennis. Nederland—België INTERNATIONAAL CERECHTSHOF Heden heeff de plechtige openingszitting plaats. Met sten-guns op de reeënjacht Spaansche kwestie in de Veiligheidsraad BELGISCHE MINISTERS IN ONS LAND. Weinig graan voor den veestapel DONDERDAG 18 APRIL 1946 (Vervolg.) Onder het hoofd „bijzondere rechtspleging enz" zijn o.m. sa mengebracht de uitgaven voor bijzondere rechtspleging: de bij zondere jeugdzorg, het, herstel rechtsverkeer en de zuiverings maatregelen. Ten behoeve van de om politieke redenen gedetineer den zal in 1946 in het totaal een bedrag van 175 millioen noodig zijn daar naast de uitgaven voor bijzóndere rechtspleging ad 93,582,310 gulden en bijzondere jeugdzorg ad 15,230,000 .gulden, o.a. nog ongeveer 50,000,000 is ge raamd voor de kosten der bewa iling. Deze aangelegenheid heeft de bijzondere aandacht der re geering, te meer omdat als ge volg van de detentie rond 100,000 personen aan den arbeid zijn ont trokken en het hierdoor gederfde volksinkomen op rond 130,000,000 gulden per jaar kan worden ge- Totale belastingdruk 27 procent In het kader van het nationale budget is het nationaal inkomen berekend op 8.4 milliard gulden. De totale belastingdruk op inko men en winsten blijkt 2.3 milliard gulden te bedragen. Dit beteekent ruim 27 pet. van het nationale inkomen. Het streven zal zijn ge richt overschotten op den gewo nen dienst te kweeken en deze aan te wenden ten bate van den buitengewonen dienst. Eigenlijk zou zeker een bedrag van 20 pet. der buitengewone uitgaven ten laste van den gewonen dienst moeten zijn gebracht. Onvoldoen de middelen en inefficiency van het overheidsapparaat maakten dit onmogelijk, doch de toeneming van het nationale inkomen en het effect der organisatorische maat regelen zullen op dit gebied op korten termijn verbetering moe ten brengen. Gezien de omstan digheden lijkt het verantwoord een aanmerkelijk deel- van de buitengewone uitgaven niet met gewone middelen te dekken, om dat die uitgaven o.a. ten doel hebben het economische leven in Nederland weer op gang te bren gen. waardoor de arbeidsproducti viteit zal stijgen en daardoor ook het nationale inkomen. Liquidatie van buiten- landsch vermogen Financieringsmogelijkheden voor de enorme uitgaven op den ge wonen dienst en buitengewonen dienst moeten worden gezocht in op te nemen leeningen en in het liquideeren van buitenlandsch vermogen. De deviezenopbrengst dient in handen van de Overheid te worden gesteld ter distributie voor algemeene welvaartsdoelein den. Een belangrijk deel van de deviezenopbrengst zal haar be'- stemming vinden in de aflossing van opgenomen kortloopende cre- dieten. De credietbehoefte van het be drijfsleven en van de Overheid zal voorzoover daarin, niet is voorzien door buitenlandsche credieten en mobilisatie van het buitenlandsch vermogen door besparing moeten worden opgebracht. Deze vrijwil lige of gedwongen besparing wordt op ongeveer 15 .pet. van het natio naal inkomen geraamd. Aangezien in de normale jaren kon worden gerekeiid op een vrijwillige be sparing van 10 pet. van het nationale inkomen, beteekent dit een herneuwde en verhoogde spaaractiviteit. De regeering zal van haar kant alle middelen aan wenden om dezen spaarzin te be vorderen en wel het meest in de eigen staatshuishouding. Het stre ven naar efficiency in den staats dienst is hiervan een bewijs. Regeering en volk moeten te- samen streven naar het berei ken van het doel: veel spa- enren en zuinig leven. Hiermede kan worden bereikt, dat Nederland uit de zware bezettingslasten naar nieuwe welvaart wordt gebracht. Volgens een verklaring van het Indonesische ministerie van land. bouw en voedselvoorziening neemt men aan, dat de rijstoogst van dit laar grooter zal zijn dan die van de voorafgaande jaren. Na aftrek van de hoeveelheid, die noodig is voor het verbruik in eigen land, zal een overschot aanwezig zijn, dat men in norma le tijden had kunnen uitvoeren. Lombok heeft 1000 ton rijst be schikbaar voor den uitvoer naar andere gebieden in den archipel, meldt A. N. P. nu. Bovendien zijn de vooruitzichten voor de rijstoogst dusdanig gunstig, dat Lombok in de nabije toekomst groote hoeveelheden rijst zal kun nen afstaan. Met inbegrip van de oogst op Celebes zal de Groote Oost eheel in eigen behoeften kunnen voorzien. De Enkhuizer brandweer vierde baar 150-jarig bestaan, bij welke gelegen» heid demonstraties werden gegeven. De beroemde "Dromedaris" krijgt een bad. (Anefo/Breyer P.) In vervolg op ons artikel over de Wieringermeer naar aanleiding van hel feit, dat het op 17 April jl. een jaar geleden was, dat het vernie lende water het vruchtbare land overstroomde door het doen springen van den dijk. is het wellicht interessant nog eenig cijfermateriaal te geven. Van de 165 panden in Wierin- gerwerf waren er 150 volledig vernield, terwijl voor Slootdorp en Middenmeer deze getallen resp. 150120 en 221176 wa ren. Circa 400 van de 512 boer derijen in de Meer waren ver woest en de overige zwaar be schadigd. Van de schuren ston den nog slechts de kappen in sterk gehavenden toestand over eind. Sinds de drooglegging op 5 Augustus van het vorige jaar is men met energie aan den arbeid gegaan en de resultaten mogen er zijn. Bij 115 boerderijen zijn noodwoningen gereed of bijna klaar, terwijl 80 boerderijen her steld zijn. Aan twintig andere wordt thans de laatste hand ge. legd. Talrijk zijn ook de inmid dels gereedgekomen noodwonin gen voor arbeiders en hun ge. zinnen. En nog is de noodwoningbouw niet beëindig'd, want nog 73 noodwonin gen van Zweedsche herkomst zullen bij de diverse boerderijen worden geplaatst. Ook op ander gebied is er in de Wieringermeer reeds veel tot stand gekomen. Mi'ddenmeer is weer telefonisch bereikbaar, de waterlei ding door den geheelen polder func tioneert weer en in Wieringerwerf is een Zwitsersche noodkerk verrezen. Tenslotte kunnen de kinderen bin nenkort weer naar een eigen school, waaraan thans in Slootdorp de laat ste hand wordt gelegd. Nog zitten, de bewoners van de Meer zonder elec- triciteit, maar vóór het binnenhalen van den oogst zal de helft van den polder weer op het electrische net aangesloten zijn. Voorts is aandacht geschonken aan den toestand waafin de wegen Verkeeren en thans is het geheele wegennet in den polder weer berijdbaar, dank zij het herstel van de doorgaans vernielde brugopritten. Het "Bouwplan 1946" voorziet voor Voor kinderen, geboren in 1944 en later wordt nogmaals 500 gr. sinaasappelen beschikbaar ge steld. Men moet hiertoe bon E'39 der bonkaart TKE 604 op Don derdag 18. Vrijdag 19, of Zater dag 20 April bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Voorts wordt voor personen ge boren in een der jaren 1925 tot en met 1943 1% ons citroenen beschikbaar gesteld. Men moet ter verkrijging hier. van de bon D 39, C 39 of B 40 op een der genoemde dagen bij een handelaar ini groenten en/of fruit inleveren. De verstrekking van sinaasappelen betreft ver deeling van bet restant der im porten van den laatsten tijd; de distributie van sinaasappelen moest, wat de rechthebbende be volkingsgroepen betreft, worden aangepast aan de beschikbare hoeveelheden. Eenige maanden geleden ver voegden zich des avonds bij een koopman te Heemstede twee in Amerikaansch uniform gekleede personen en twee mannen, die zich legitimeerden als C.C.D.- ambtenaren. Bij één der militairen stak drei gend een pistool uit de borstzak. Zij beweerden huiszoeking te moe ten doen in verband met zwarten handel. Een bedrag van f 2600, een groot aantal doosjes cigaret- ten en zes pond vet werden „in beslag genomen", waarna de man nen snel per auto verdwenen. Zij zeiden later wel terug te zullen komen om proces-verbaal op te maken. Bij het onderzoek der po litie bleek spoedig, dat men. hier met een brutalen inval en diefstal te maken had. In samenwerking met de cen trale recherche der Amsterdam- sche politie zijn thans de vier da ders aangehouden. De recherche heeft hiermede een goeden slag ge slagen, aangezien drie der daders uit Amsterdam zich reeds aan meer overvallen hebben schuldig gemaakt. De daders zijn voor den officier van justitie geleid. de Wieringermeer in den bouw van circa 250 definitieve woningen en vijf scholen. In totaal mag dit jaar een bedrag van 13 millioen gulden voor wederopbouwdoeleinden gebruikt worden. Volgens dit plan moeten minstens 2500 bouwvakarbeiders in dit gebied te werk worden gesteld iets waaraan men nu bij lange na nog niet toe is. Inclusief boeren en land arbeiders zijn thans 3000 man in den polder aan het werk. Als men de Wieringermeer ge zien beeft in December, toen de polder juist droog was en men ziet hem thans, dan kan men be grijpen, hoe hier gewerkt is. Als ergens het bekende „Nederland zal herrijzen" metterdaad in toe passing wordt gebracht, dan is het in de Wieringermeer. Met l;rots kunnen allen, die aan dit herstel hun beste krachten ge geven hebben, dan ook op hun arbeid terugzien. Woensdagmorgen is ongeveer 2 K.M. boven Bath het Neder landsche rijn-motorschip „Hek tor", groot ongeyeer 700 ton, ge laden met ijzer en kalizout. ko mende uit Duitschland en be stemd voor Antwerpen, vermoe delijk door een magnetische mijn getroffen, tengevolge waarvan een hevige ontploffing plaat.s had en het schip direct in het vaar water zonk. Het mag een wonder heeten, da.t geen der opvarenden hierbij het leven verloor. Op Goeden Vrijdag, Tweeden Paaschdag en Hemelvaartsdag en op Tweeden Pinksterdag zul len de weekkaarten der Neder- landsche Spoorwegen geldig zijn. Zij mogen op die dagen gebruikt worden als op Zaterdagen. Met de aankondiging van de plannen tot nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie is in En geland de felste politieke strijd sinds de verkiezing van de La- bourregeering begonnen. De ge heele conservatieve pers, alsook de onafhankelijke „Times", val' de regeeriogsvoorstellen aan. De commühistisohe „Daily Worker-' die herhaaldelijk de buitenland sche politiek van de regeering. hee-ft becritiseerd. jui.ht deze plannen echter in het algemeen warm toe. Voor den oefenwedstrijd tus- schen de twee Davis-cup-ploegen van Nederland en België, Zater dag en Zondag a.s. in het Tennis. stadion te Amsterdam, zullen voor Nederland slechts twee spe lers uitkomen, nl. Van Swol en Rinkel. Deze zullen dus zoowel enkel- als dubbelspel spelen. Hedenmiddag houdt het Inter- natnonale Gerechtshof in het Vredespaleis teen den Haag zijn plechtige openingszitting. Bij deze gelegenheid nemen de volgende rechters achter de tafel plaats: de heeren Guerrero. President en Basdevant, Vice-President en de leden van het Hof: Fabela, Hack- wortb, Wini'arski. Zoritsjitsj, de Visscher, Sir Arnold Mc Nair, Klaestad, Badawi Pasja Krylof, Read, Hsoe Mo en Azevedo en voorts de griffier de heen Hambro. H.K.H Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard vereeren de plechtigheid met hun aanwe zigheid. De algemeene vergader- ring der Vereenigde Naties is ver tegenwoordigd door haar Presi dent. den heer Spaak, Minister van Buitenlandsche Zaken van België; de Veiligheidsraad, de Economische en Sociale Raad en de Secretaris-Generaal der Ver eenigde Naties door den heer Kerno, adjunct-secretaris-gene raal der Vereenigde Naties. De meest vooraanstaande ver tegenwoordigers van de Neder landsche' regeering en van het openbare leven in Nederland zijn tevens aanwezig, evenals het te 's-Gravenhage geaccrediteerde corps Diplomatique. De agenda van de zitting om vat o.m. een welkomstwoord, door den President van het Hof te richten tot H.H.K.K.H.H. de Prin ses en den Prins. Vervolgens leg gen de leden van het Hof de plech tige verklaring af, die vereischt wordt alvorens zij hun werkzaam heden beginnen. Daarna spreekt de heer Spaak, een rede uit namens de V. V., de heer Kerno namens den Veilig heidsraad. enz De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, mr. J. H. van Royen, voert het woord na mens de Nederlandsche regeering waarna mr. S. J. R. de Monchy spreekt namens de gemeente Den Haag. Op het landgoed „de Valouwe" onder Ede werd Maandagavond j.l. geconstateerd', dat enkele personen, voorzien van sten-guns, zich in het jachtveld bevonden. Het doel waren de zich op het landgoed bevindende reeën, waar op de jacht echter gesloten is, terwijl absolute rust in de bos- schen geboden is, omdat in dezen tijd de sierlijke kalfjes ter we reld komen. Jachtopzieners en politiebe ambten trokken een cordon om de stroopers, die daardoor geen kans kregen zich uit de voeten te maken. De verbazing, die zich even later van de mannen der wet meester maakte, was zeer begrijpelijk, want toen zij oog in oog stonden met de ongepa tenteerde jagers, bleken ze te doen te hebben meteen offi cier van het Nederlandsche le ger. die met enkele manschappen op jacht was.! long leven in de fcroedbedrijven, De Nederlandsche pluimveestapel is tij dens den oorlog teruggeloopen van 30 millioen lot 4 millioen stuks.-Het ligt in de bedoeling, de gelederen weer te versterken en voorloopig tot 10 millioen, in verband met de ongun stige voedergraan positie. Er heerscht nu groote activiteit in de broedbe- drijven. Een kijkje in een broed machine met een capaciteit van 9000 eieren. (Henneke P.) (Vervolg van pag. 1) De Fransche afgevaardigde Bonnet hoopte, dat het Poolsche voorstel de unanieme goedkeu ring van den Veiligheidsraad zoü ontvangen. Ook de Mexicaansche gedele geerde Francisco Najera steunde het voorstel van Polen. De Nederlandsche gedele. geerde, mr. E N. v. Kleffens zeide: ,,Ik kan op grond van het bewijsmateriaal, dat ons is voorgelegd, niet zeggen, dat er voldoende aanwijzin gen zijn voor de uitspraak, dat het regime van Franco den internationalen vrede en de veiligheid in gevaar brengt. Ik heb hoegenaamd geen sympathie voor een re gime, dat, zooals dat van Franco, aan de macht kwam, geholpen en gesteund door het fascistisch Italië en het nazistische Duitschland een regime, dat gedurende den oorlog samengezworen heeft met de doodsvijanden van 't Nederlandsche volk." De heer van Kleffens zeide voorts, dat ofschoon het regime van Franco een storende factor in de wereld was, bij geen gel dige reden zag voor den Raad om meer te doen dan de zaak te bespreken. Zoolang het regime niet werkelijk den internationa len vrede en de veiligheid ver stoort, moet de vraag of dit regi me moet worden gecontinueerd bij uitsluiting bij het Spaansché volk berusten. Na den heer van Kleffens zei. de de Amerikaansche gedele. geerde Stettinius, dat de Ameri. kaansche regeering twee_ doel stellingen heeft ten aanzien van Spanje: het verwijderen van het regime van Franco en het her stel van een democratische re geering zonder het hervatten van den burgeroorlog Franco moet dus door zijn eigen volk worden verwijderd en Spanje kan niet tot de UNO. worden toegelaten, als 't Spaan sche volk daartoe niet in staat is. De Raad komt heden, Donder dag, weer bijeen. Vrijdag niet, al zei de Sowjetman Gromyko dan ook, dat hii niet begreep waarom de Raad Vrijdag niet kan ver. gaderen Toen moest den Rus duidelijk gemaakt worden waar om: het is Goede Vrijdag. Hoé beklagenswaardig, dat men zich daar in officieele Russische krin gen geen rekenschap van geeft! Woensdagmiddag omstreeks 6 uur zijn per auto de Belgische ministers Spaak, buitenlandsche zaken. De Voghel, financiën, De_ veze, economische zaken, De Smaele. wederuitrusting, Lefeb- re, landbouw, in Den Haag ge arriveerd. Des avonds hadden zij een bespreking met hun Neder landsche en Luxemburgsche col lega's. Heden kwam 't gezelschap op het ministerie van buitenland sche zaken in plenaire vergade. ring bijeen, in den middag bood minister-president Schermerhorn op kasteel „Oud-Wassenaar" sen diner aan. De tekorten aan granen maken de vooruitzichten voor het ver strekken van voergranen aan den veestapel niet gunstig. Ge lukkig breekt de zomer aan en het rundvee komt spoedig in de wei. Voor deze groep behoeft men zich dus geen directe zorgen te maken. De beschikbare hoe veelheid rundveekoeken maken het bovendien, mogelijk voor de periode 14 April11 Mei aan liét melkvee en aan droogstaande en drachtige koeien nog een kleine hoeveelheid voedsel te verstrek ken. Minder rooskleurig is de situ atie voor de varkens en kippen. Naast groenvoeder en afvallen op het bedrijf, is voor een var kens. en pluimveestapel van eenigen omvang, een groot kwam turn krachtvoer in den vorm van granen onontbeerlijk. Voor var kens zijn de normen in de laatste periode reeds drastisch gewijzigd, doordat in het algemeen alleen de bedrijven kleiner dan 7 ha voeder krijgen toegewezen. Voor de periode 14 April11 Mei is deze scheiding aangehouden. Voor paarden zijn de normen voor deze periode practisch niet ge wijzigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 5