i Sensaties in Neurenberg De plechtige uitvaart van Mgr. H. J. M. Taskin r Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Het volle licht op Goering Verroder gestraft RADIO-PROGRAMMA Tragische familieveeïe De Fransche buiten- landsehe politiek Nederlanders vermoord! 7 NU PAS? Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland DONDERDAG 25 APRIL 1946 In Neurenberg trad dr. Gise- vius, die deel nam aan den aan slag op Hitler in 1943, voordat hij naar Zwitserland ontkwam, als getuige op. Sprekende over de Gestapo, wier werkwijze hij bij Hitler's machtsovername bin. nen twee dagen leerde verachten, keerde hij zich tot den zich in de getuigenbank bevindende Goe ring en riep uit: „Het was Goe ring, die de geheime staatspolitie instelde en hem als zijn speciaal werktuig beschouwde. Niets ge schiedde tijdens deze maanden, waarvaini Goering niet persoon lijk op de hoogte was of waartoe hij niet persoonlijk bevel gaf. Dat was niet de Goering, die naar decoratie en uniform streefde, het was de ijzeren Goering." Goering's advocaat dr. Stall, mer verklaarde, dat Goering niet wilde, dat Gisevius in het open- Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft tot twee jaar en zes maanden R.W.I. veroor deeld denf 50-jarigen W. Vriend jes uit Den Helder, die in April 1944, terwijl hij de leiding had over een aantal arbeiders, die in dienst waren van een voor de Duitsche Weermacht werkende Duitsche aannemersonderneming, na een ruzie een zekeren J. Vriesman door een Duitschen militair had laten arresteeren. Hij werd ontzet uit de openbare rechten voor den tijd van tien jaar. D. Vreeswijk, tegen wien de Procureur Fiscaal vier jaar ge vangenisstraf had geëischt, om dat hij zonder noodzaak mede gewerkt had aan den verkoop van Nederlanidsche textielgoede ren naar Duitschland, veroor. delde het Hof tot drie jaar R.W.I. Bovendien werd Vreeswijk voor den tijd van 15 jaar ontzet uit alle openbare rechten. OFFICIEELE BONNENLIJST voor de tweede helft van de 5de per 1946 (28 April t.m. 11 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA. KB. KC 604 Algemeen: 800 gram brood 400 gram suiker 12f gram marg. 125 gram boter 200 gram kaas 200 gram bloem 214 tm. 219 213 212 211 210 209 Reserve: B 41 C 41 B 42 1600 gram brood 800 gram brood 2 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 604 115, 116, 117 vleesch 100 gram vleesch 111 aardappelen 2 kg aardap. A 28 melk 2 liter melk B 28, C 28 melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen: 800 gram brood 500 gram suiker 125 gram marg. 250 gram boter 100 gram kaas 200 gram bloem 714, 715 713 712 711 710 709 Reserve: D 40, D 41 E 40 baar over het huwelijk van den onlangs overleden generaal von Blomberg zou spreken, anders zou hij heel wat „onthullingen" doen ten nadeele van Schacht. Terwijl Goering ineengedoken en met versteenden blik in de getuigenbank zat, vroeg Stahmer aan Gisevius: „Wat weet u van de „Roehm-Putsch", den nacht van de lange messen in 1934?" Getuige antwoordde: „Er is geen Roehm-putsch geweest. Dien nacht was er alleen een „Goe- ring-putsch". Toen alles voorbij was, vaardigde Goering een be vel uit, alle papieren, die ver band hielden met de gebeurte nissen van dien nacht, te ver branden. Ik nam de vrijheid verschillende papieren in mijn safe te bewaren". Volgens Gise vius was deze „Roehm-putsch" ■een maatregel van Goering tegen allen, die zich tegen zijn geheime politieke plannen verzetten De boeren in <je Wieringermeer kun nen weer aardappelen poten. Een jaar geleden werd door den vijand de Wieringermeer onder water gezet en een stuk landbouwcultuur ver nietigd. Door noesten ijver en werk lust is men thans zoover, dat de aardappelen gepoot kunnen worden. Op den achtergrond het gemaal I.ely. Anefo/Bedijs P. 400 gram brood 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE» 604 615, 616, 617 vleesch 100 gram vleesch 611 aardappelen 1 kg aardap. D 28, E 28 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T25 2 rants, tabaksart. (geen import-cigaretten) V 25 100 gram chocolade of suikerwerken X25 2 rants, tabaksart. (geen import-cigaretten) De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig tot en met Zater dag 4 Mei a.s. Voor de week van 5 t. m. 11 Mei zullen nog bonnen wordèn aangewe zen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam, thee, tabak, ver snaperingen en wascfrpoeder- Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 'April a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 29 April mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen "115 of 615 vleesch" voor vleesch en de bonnen "111 aardap pelen" voor aardappelen worden in geleverd. In de week van 5 t. m. 11 Mei moe ten bij de centrale keuken worden ingeleverd de bonnen "116 of 616 vlsfóseh* voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aard appelbonnen. Dinsdagavond werd in de kerk van, het Groot-Seminarie te War mond het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden oud- Pfesident, mgr. H. J. M. Tasikin, protonotarius apostolicus en proost van 't kathedraal-kapittel van Haarlem opgebaard. Voor het in rouw gehulde hoofdaltaar stond de kist waarop de mijter en verdere attributen en orde- teekenen van den overledene wa ren geplaatst. De metten werden gecelebreerd d'oor den president van het se minarie prof. H. J. van Deursen. De Schola Cantorum, onder lei ding van dr. A. I. M. Kat uit Haarlem zong 't dooden-officie. Woensdagochtend te half tien begonnen de plechtige lauden, waarbij als agens optrad, de oud president, prof. W. J. J. de Jongh, pastoor te Ouderkerk. Tijdens de hierop volgende pontificale uit vaartmis. opgedragen door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, was de kerk geheel gevuld met geestelijken en belangstel lenden. In het priesterkoor hadden de kanunnikken en eere-fcanunni- ken paats genomen. Tegenwoor dig waren voorts o.m. de pause lijke internutius, mgr. Paolo Sgiobbe. de burgemeester van Warmond, jhr. Von Fisenne, alle VRIJDAG 26 APRIL HILVERSUM I (301 M.). VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram,; 8.00 Nieuws en gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.0Ö Gram.; 10.00 VPRO Morgenwij ding; 10.20 VARA Voor de zie ken; 10.45 Concert- 11.15 Voor de 'vrouw; 11.30 Gram.; 11.45 Ber krijgsgevangenen; 12.00 AVRO Ensemble Lajos Veres; 12.30 Piano-duo; 13.00 Nieuws; 13.15 De vagebonden; 14.00 Mvr. R. Lotgering-Hillebrand- 14.20 Omroeporkest; 15.30 Concert; 16.00 Muzikaal babbeltje; 16.30 De schooi is uit; 17.00 Trio; 17.30 Nederland helpt Indië; 17.35 Johan Jong; 18.00 Nieuws; 18.18 The Sunny Sisters; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Causerie; 19 15 Dep uitzending; 19.30 VPRO Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Politieke lezing; 20.25 Gram.; 20.30 Lezing; 21.00 Op de brug; 21.15 Gram.; 21.30 Men vraagt en wij draaien; 22.00 Buit. weekoverzicht; 22.15 Me. tropóle Orkest; 22.40 VPRO Avondwijding: 23.00 Nieuws; 23.15 VARA Johan Jong; 23.40 Gram. HILVERSUM II (415 M.). NCRV 7.00 Nieuws, gym, en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9 50 Viool-recital; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Zangrecital; 12.00 Gooilan. ders; 13.00 Nieuws; 13.20 Man- dolinata; 14.00 Gram.; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Concert; 15.30 Gram.; 16.00 De clamatie; 16.20 Gram.; 17.00 'Ce lesta Ensemble; 17.45 Het Rijk Overzee; 18.00 Populaire orgel bespeling; 18.30 The Travellers; 19.00 Nieuws; 19.20 The Travel- Iers; 19.30 Politieke lezing; 19.50 Zangplaten: 20 00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20,15 Radio Philharmo- nisch Orkest; 21.00 Op de brug; 21.15 Gram.; 21.30 Radio Phil, harmonisch Orkest; 22.00 Nieuws 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Zangrecital; 23.10 Gram.; 23.50 Schriftlezing. professoren, verscheidene dekens en pastoors. De bisschop werd geassisteerd door zijn vicaris-generaal, mgr. N. L. A. Ammerlaan. als presby. ter-assistens, de kanunniken, prof. W. J. J. de Jongh en J. H. Niekel, deken van1 Rotterdam, als troondiakens en door de profes soren A. H. P. Cleophas en dr. N. Steur. resp. als diaken en sub diaken van de mis. Ceremoniarius was prof. P. C. Groenendijk. De schola-cantorum van het semina rie zong de Gregoriaansche re quiemmis. Na het laatste evangelie, hield prof. dr. G. C. van Noort, ka- nunnik-poenitencier van het ka pittel de lijkrede, naar aanleiding van den tekst uit Joh. XIII:15 „Exemplum dedi vobis" (ik heb u een voorbeeld gegeven), waar in hij den overledene schetste als een voorbeed voor den prie sterstand, een man die het grootste gedeete va® zijn pries terleven aan de opleiding van den toekomstigen clerus heeft ge wijd. Vervolgens gaf de bisschop de absoute, waarna de kist vooraf gegaan: van den langen stoet van geestelijken naar het kerkhof van Warmond werd gedragen, waar de bisshop eveneens de plech tigheden der beaarding verricht te. Het Bijzonder Gerechtshof deed uitspraak in de tragische familie- veete van de familie J. H. Moo- rer, te Bergen (N.H.). Moorer, die van zijn vrouw gescheiden is, had" in 1943, door wanhoop gedreven, den Ortskommandant te Alkmaar in kennis gesteld van de illegale wijze, waarop zijn zoon zich aan de terugvoering in krijgsgevangenschap had weten te onttrekken. De zoon daarente. gen, weigerde zijn vader in dien tijd een bedrag uit te betalen, dat hij van hem geleend Had, hoewel bekend was. dat de zoon over groote bedragen beschikte en de vader door ziekte niets meer verdiende. In verband met het feit. dat de oude 67-jarige vader voor dit verraad door zijn eigen vrouw was aangegeven bij den P.O.D. en rekening houdend met alle omstandigheden, veroordeel de het Hof hem tot een gevan genisstraf van slechts drie maan_ den. met ontzetting uit de open bare rechten voor den tijd van zes jaar. Tegen Moorer was een jaar geëischt. Een officieele mededeeling zegt. dat het Fransche kabinet „een stemmigheid heeft bereikt over de buitenlandsche politiek in ver band met -de komende vredes conferentie". Het is thans bijna zeker, n'at de zestien Nederlanders, die in Oc tober 1945 door de Indonesische autoriteiten te Poerworedjö (Mid den-Java) waren gearresteerd eenige dagen later tijdens hua transport naar Mageland zijn vermoord, adus wordt officieel uit Batavia gemeld JODENVERRAAD EN JUWEELENDIEFSTAL (Vervolg van pag. 1) lier in de Langestraat te Alkmaar getaxeerd op 287.000 gulden en voor dien prijs ook gekocht; in die dagen waren er voor dergelijke objecten wel afnemers te vinden. OOME FRITS 'n Zekere F. W. uit Eindhoven, een huisvriend van de* familie v. d, H., bracht regelmatig een week-end door in Ursem en ge noot het volle vertrouwen van -familieleden en onderduikers. Ook hij was op ide hoogte van de schuilplaats van de juweelen. Eens kwam ter sprake, dat het veiliger zou zijn, de schat over verschillende plaatsen te verdee- len. zoodat, mocht er eens iets gebeuren, er toch een gedeelte ge red zou zijn. Eij werd dan ook een veiliger schuilplaats gevonden, doch ten slotte werd toch besloten de juweelen te laten, waar ze waren. Eenige weken vóór de ar restatie van de onderduikers, was de kostbare schat echter door den heer Coster in den grond onder de keldervloer verstopt. Tijdens het laatste week end, dat Oome Frits ten huize van de familie v. d. H. door bracht. wist deze het gesprek te brengen op de juweelen, waarbij lien den heer Coster op het harf, drukte ze toch vooral daar te verstoppen, waar niemand ze ooit kon vin den. Het was bij deze gelegen heid. dat de heer Coster Oome Frits vertelde, dat de schat in den kelder onder den grond verborgen zat. Maandag vertrok de huis vriend, die een verrader bleek te zijn. En Dinsdagmor gen was er een inval van den S.B. Of F. W. zelf qen SD'er was of een verbindingsman, "zal bet POD-onder. zoek nog moeten uitmaken, gebleken is intusschen dat hij per trein met een vijftal mannen uit Eindhoven naar Alkmaar gereisd was en zich daar bij de Ortscommandantur ver voegde, om een auto met chauffeur, teneinde een jodenarrestatie te ver richten. Hem werd een legerauto van de Luftwaffe met een Duitschen chauf feur ter beschikking gesteld en daar- me reden zijn handlangers naar Ursem. W. zelf bleef in Alkmaar achter. Al spoedig was het in het klei ne dorp bekend, dat het huis van den burgemeester omsingeld was door den SD en enkele KP'ers vatten het plan op, om de SD'ers neer te schieten. Deze ondurne- ming was echter te riskant, wev gens het gering aantal deelnemers aan dit plannetje, zoodat dit niet doorging. Daarom gingen twee marechaussees naar liet Raad huis, tevens ambtswoning van den burgemeester, doch zij wer den terstond door den SD terug gestuurd. Met hetgeen zich daar afspeelde, hadden zij niets te maken, werd gezegd. Het echtpaar Coster en de on derduiker Tuyl waren op 't platje tedak gevlucht, .het meisje Philips in een kast. De schurken van den SD hadden ze echter spoedig gevonden, evenals de juweelen in den kelder, waar het hoofdzake lijk om te doen is geweest. Ook de garderobe en alle andere bezittingen van de joden namen ze in beslag. Eerst werd'en de heeren Coster en v. Tuyl (met de juweelen) naar Alkmaar vervoerd en in de wacht kamer op de Ortscommandantur af geleverd, bij het tweede transport mevr. Coster en mej. Philips. In Alk. maar aangekomen, werden de twee eerstgenoemden even opgehaald en vervolgens vertrok het geheele ge zelschap per trein naar Eindhoven, waar de arrestanten in het politie bureau werden opgesloten. De heer v. Tuyl werd naar Amers foort vervoerd, die drie joden naar Arnhem, waar zij in de gevangenis werden opgesloten. Mevr. Coster zag hier kans, een brief uit de gevangenis te smokkelen, gericht rjiii kennissen waarin zij F. W. als d«m verrader signaleerde. Via Westerhork zijn de joden vervolgens naar Polen gestuurd, waar volgens de verklaring van mej. Philips het echtpaar Coster DE VRAAG, wat wij nu in Indië gaan doen, mogen wij, volgens een uitlating van Minister Loge man in Amsterdam, „nu pas" stellen. Nu pas? Na alles wat er gebeurd en geconfereerd en bedisseld is, in Batavia, in Londen, op de Hooge Veluwe? Zeker, het Parlement mag straks formeel beslissen, maar de Regeering is principieel gebonden. En nu dit allemaal gebeurd is de conferentie op het Jachtslot „St. Hubertus" loopt vandaag af mogen „wij", d.i. Nederland, dus Volk en Regeering, nu pas vragen wat er gaat gebeuren? Ja. het vólk is er heel benieuwd naar. het weet. -i°g nergens van; het is werkelijk geweest: „bij ons, over ons, zonder onsEn ook nu nog. terwijl de Regeering zich blijkbaar al gebonden heeft, ver klaart de Minister van de Over- zeesche Gebiedsdeelen: „De si tuatie is in Indië zoo chaotiscn, dat het moeilijk is, een oordeel te vormen." De Minister erkende ook, dat er hier en in Indië fouten gemaakt zijn, dat er nog tienduizenden zijn, die acht maanden na de bevrijding van Java de vrijheid nog niet heb ben gekend en nog steeds in direct gevaar verkeeren van lijf en goed De revolutie van Soekarno en Sjahrir noemde de Minister „een onaangename ervaring" die „verbleekt" bij de erkenning welke ons Nederlandsch natio nalisme voor het Indonesische nationalisme moet hebben. Dit Indische nationalisme noemde Logeman intusschen ,;zeer jong en in opkomst". En derhalve zijn wij van oor deel, dat gezond Nederlandsch nationalisme revoluties van jong en- onervaren Indisch nationalisme veel meer dan onaangenaam, hoogst-gevaarlijk vindt. Hetgeen de practijk der pemoe- de's e.a. bloedig heeft bewezen! Wat wij dan willen? Hier slui ten wij ons geheel aan bi] het des betreffende punt in het Urgentie program van de Kath. Volkspartij: De verhouding tusschen Neder land en de Overzeesche gebieds deelen worde gezien in het licht van het welzijn van het geheel en dat der deelen afzonderlijk. Ter liquidatie der koloniale verhou dingen het snel tot stand brengen, in vrijwillige samenwerking, van een staatkundige hervorming op den grondslag van zelfregeering, op voet van gelijkwaardigheid, in gecoördineerd Rijksverband, met andere gebiedsdeelen van het Koninkrijk, overeenkomstig het Koninklijk woord van 6 Dec. 1942" den weg op ging naar het vernie tigingslager. Nooit heeft men meer iets van hen vernomen. Mej. Philips kwam in een kamp te recht, waar zij als proefkonijn voor medische experimenten ge bruikt werd, doch zij heeft er het leven afgebracht en keerde via Rusland terug naar ons land. Ook de heer van Tuyl, die naar een kamp bij de Duitsche grens gezonden was, is behouden terug gekeerd. Wij vernamen nog; dat F. W. na deze jodenarrestatie in Eind hoven op grooten voet leefde, hij sloot levensverzekeringen af tot bedragen van f 25 000 en f 30.000 op zich en zijn nabestaanden liet een garage aan zijn woning bou wen en gaf veel geld uit. Behalve een Tilburgsche politie agent zekere M., die mede bij deze jodenarrestatie betrokken was, zijn door de Politieke recherche op ver schalende plaatsen in ons land me deplichtigen gearresteerd. Geheel losstaand van deze affaire schijnt nog van andere zijde het plan te hebben bestaan, om de juweelen- schat m handen te krijg'en, de Alk- maarsche caféhouder van G., thans gedetineerd, wordt irt deze tweede, zaak de hoofdfiguur genoemd. "LjoREN Sie mal", begon Hooge Piet weer voor den zoo- veelsten keer, jullie rijden de jeep, of liever jij (hier bij wees de Hun op Boebi) rijdt de jeep in de schuur. Je ka meraad hou ik zoolang vast en passen Sie mal auf, geen gek heid hè, want anders zul je een gedoofd kameraadje terug vinden Na deze gruwelijke woorden stapte Boebi in de jeep

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3