MELKSLUTERS IN T GEWEER COMMISSIE-VAN POLL DEED GOED WERK r CHT ichten Nieuw NoordhoHandsch Dagblad PROPAGANDA VAN DEN KATHOLIEKEN BOND Op de bres voor de sociale positie RAö'Q PROGRAMMA Moedige gendarmes f SITUATIE NIET ONRUSTBAREND MOUNTBATTEN HAD ONDERHOUD MET SJAHRSR Geïnterneerden te Batavia gearriveerd 700 slachtoffers van de politieke storm DE PARIjSCHE CONFERENTIE Bloemen en bloesem Gevechten bij Batavia en Priok SCHOENEN VOOR BABY'S Het Lager Onderwijs na de bezetting Het stoffelijk overschot Mussolini KOOS VORRINK Sloeg aanbod van Arnold Meijer af Droom verwezenlij kt! „VARSITY" OP 5 MEI. Boehi Trep en Jippie Jee in Nederland APRIL 1946 egedeeld door It, geldig van ddgavond ZACHT! ochtend. In ij (lelijk toene- met plaatse en kans op >r den tijd van wind tusschen irdoost. wna de ver. en. A1 spoe. der de jon. bestond en ongens voor t de leiding Jan Smit Indië is ver. r veel voor daan Later vel niet zijn uitstekend, voeren. Ook lp en mede. Aalmoezenier eel bijgedra. Dr de leiding vergemakke. werden nog iproken door leider der krna volgden en der wel. aan deze onvermoeide welke zij de jonge en tot flinke orzeker geen s. Hierna nog elofte. Daar- sren met be. r door Vaan. hitterend ge. gen van net leze dag be. UWS II. 2.30 uur. ijd zullen de A.P. voor de asten panne, i de veid. dat er van flinke kracht at het een strijd wordt, van de Gid. I. 12 uur. 7. 2.30 uur. a. 1 uur. uur. ZIJPE NGEN 25 noodwonin- e door de ge biedt, nadert zijn 14 dezer bewoond De zullen bin- en en befrok- SCHENIi eeft de afdee- oog van Het n bestaan In jdsomstandig- en feestelijke Het hoofd- ordhollandsche Kruis" heeft gstelling doen afdeelïng een an f 250 toe UGOWAARD ECORPS KOU" en Paaschdag gaf „Hou en ng met mede- K. Tooneelver- ve Reigers en in den dirigent hoven, trad de iddanig op Het uit gegaan Er in en het was ar te luisteren, de aan J. Beers laats. Als Hou aat, dan kan 't t naar het con_ ereeniging ,De twam voor het klucht in twee dfried Bom aas t publiek heeft m, zoo erg, dat speelster en is dóór te spe- we kennis met e jongelui zon net begeleiding ze een beetje len zi.i hun weg EN, 26 Aprii. f 22—f 24; 5500 -f 85; II f 40— t 2.70. 4 O.. 25 April, naat 21-/ 22; 0.71—0.83; 0,47—0.68 VRIJDAG 26 APRIL 1946 Met het doel bij alle katho lieke melkslijters de overtui ging te vestigen dat aanslui ting bij den landelijken bond noodzakelijk is. vond in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar een rayonvergadering plaats van den Bond van R.K. Melkhandelaren in Neder land. Uit geheel Noordholland waren de plaatselijke kringen en afdeelingen vertegenwoor digd. terwijl de aanwezigheid van het hoofdbestuur getuigde van het belang, dat aan deze vergadering werd gehecht. OP DE BRES VOOR DE SOCIALE POSITIE. Van departementale zijde zijn pogingen in het werk gesteld om eenige saneering te brengen in den kleinhandel in melk. Hoewel men algemeen wel gronden aan wezig acht correcties op het be staande systeem aan te brengen men denke b.v. aan de zeer groote afstanden, die een bezorger soms moet afleggen om een be trekkelijk geringe hoeveelheid melk aan zeer verspreid wonende consumenten af te leveren heeft de wijze waarop deze saneering werd voorgesteld, de landelijke bonden kortelings tot tweemaal in het geweer geroepen. Door het eensgezinde optreden van den Katholieken, Chrisfelijken en Cen- tralen Bond werd het plan van den Minister om ingaande 15 Mei a.s. d.e winstmarge van den slijter met i cent te verlagen, verijdeld. Cok de voorgestelde verhoogmg van den inkoopsprijs met cent, die Maandag a.s. van kracht zou worden, zal door alle georganiseer de handelaren gezamenlijk wor den gesaboteerd. Om de eventueel uit dit verzet veroorzaakte boeten collectief te kunnen dragen, wordt gedurende 4 weken een halve cent per L. gestort in een ..Strijdfonds" dat met een geraamd „bedrijfs kapitaal" van 750.000 alle bij- dragenden zal steunen. Deze en dergelijke feiten too- nen. aldus hoofdbestuurder Van Heuf, wel zeer duidelijk aan, dat het thans van het hoogste belang is zich te organiseeren. En indien de noodzaak van organisatie vast staat is er voor den katholieken ZATERDAG 27 APRIL HILVERSUM I (301 M.). VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram 8 00 Nieuws en gram.; 10.00' VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA Continu-arbeiders; 11.45 Ber. krijgsgevangenen; 12.00 Gram,; 12 35 Dansorkest; 13.00 Ned Strijdkrachten; 13.30 Sylvester-trio; 14.00 Causerie; 14.15 Causerie; 14.45 Van boek tot boek; 15.00 Cantate; 16.00 Maleische les; 16.15 Men vraagt en wij draaien; 16.45 Sport; 17.00 Reportage; 17.30 City-half uurtje; 18.00 Nieuws- 18.18 Drs. Kaan, causerie; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Kamerkoor; 19.15 Prof Ir. W Schermerhorn voor de Stichting'40—'45; 19.30 VPRO Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Po litieke lezing; 20.25 Radio.revue; 21.35 Binn. pol. weekoverzicht; 21.50 Klankbeelden uit de illega liteit; 22.20 Weekeind-serenade; 23.00 Nieuws; 23.15 The Ram blers; 23.45 Kwartet Jan C.ordu- wener. HILVERSUM II (415 M.). KRO 7.00 Nieuws en gym.; 7.30 Morgengebed en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.50 Orgelcon. eert; 10 15 Gram.; '10.45 Repor tage; 11.00 Radio-ziekenbezoek; 11.45 Pianomuziek; 12.15 Voor dracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.00 Gram. 14.15 Engelsche les; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de kinderen; 16.00 Gram.; 16.15 Sportpraatje; 16!30 Amusementsorkest; 17.00 Kro- kiosk- 17.15 Piano; 17.45 Repor. tage Rijksmuseum; 18.00 Diner- muziek; 18.30 Het Rijk Overzee; 18.45 Dinermuziek; 19.00 Nieuws 19.15 Prof Ir. W Schermerhorn voor de Stichting '40—'45; 19.30 Orkest Juan Petro; \19.40 Jour nalistiek weekoverzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Henri de Greeve; 20.30 Concert uit de Dominica. nenkerk te Maastricht; 21.30 Brabantsch cabaret; 22.00 Nieuws 22.15 Avondgebed; 22.35 Yehudi Menuhin; 22.40 Dr. A. Corne. lissen, causerie; 22.55 Gram.; 23.00 The Ballroom Melodïans; z3.30 Gram. kleinhandelaar maar één weg- die naar den Katholieken Bond. De twee steenen. waarmede gebouwd moet worden, zijn naar de Geestelijk Adviseur van de afd. Volendam opmerkte die van sociale liefde en sociale rechtvaar digheid, gefundeerd op den vasten grondslag van de christelijke le vensbeschouwing. Niemand kan bouwen zonder terug te gaan naar den Eénen Bouwer, Jezus Christus Door den inleider van dezen middag werd nog gewezen op de bedrijfsorganisatie, welke de katholieken wenschen opgebouwd te zien volgens de richtlijnen van Quadragesimo Anno; beslist af wijzend staat men tegenover een oppermachtigen regeerïngscommis- saris. Tijdens de op 23 April te Den Haag gehouden hoofdbestuursver gadering werd met algemeene in stemming de secretaris van de afdeelïng Alkmaar, de heer L. F. v. d. Peet aangewezen als be stuurslid voor geheel het platte land van Noordholland. Het hoofd bestuur, dat den heer v. d. Peet heeft leeren kennen als een on- vermoeiden werker voor de belan gen van de organisatie, wenschte het nieuw-benoemde bestuurslid van harte geluk. In antwoord op verschillende desbetreffende vragen adviseerde het hoofdbestuur aan de handela ren uit de kleine gemeenten zich in een kringafdeeling te organi seeren of zich bij centra als Alk maar. de Zaanstreek en Hoorn aan te sluiten. Men voorkomt daardoor oagewenschte versnippe ring en het vormen van onbruik- baar-kleine afdeelingen. Met den chrïstelijken groet werd deze vruchtbare bijeenkomst laat in den middag gesloten H. K. H. Prinses Juliana bezoekt liet Landelijk Congres voor vernieuwing van Onderwijs, dat te Utrecht ge houden werd. Bij haar vertrek werd de hooge bezoekster uitgeleide ge daan door den voorzitter van het congres, Ir. C. Boeke. Anefo/Herschel P. Zeven gendarmes uit Namen zijn er in geslaagd zich te ver bergen in een vrachtwagen, die toebehoorde aan een groep smok kelaars, die 39.000 fr. aan Ame rikanen hadden aangeboden, op dat zij een. belangrijke hoeveel heid stoffen over de grens naar Frankrijk zouden brengen. Na een nachtreisj.e kwamen de gen darmes te Luü van onder het dekzeil te voorschijn en hebben de vracMwagenrijders en ver scheidene gewapende leden van de bende aangehouden. Onder hen bevond zich een jonge Rus sische vrouw en een Nederlan der. DE LEDEN van de commis sie Van Poll hebben in de afgeloopen maand enor me afstanden afgelegd, waar toe de Nederlandscbe regee ring vliegtuigen beschikbaar stelde. Zelfs heeft be com missie in Catalïna's en bom menwerpers gevlogen. Op deze wijze hebben wij al dus deelde de heer Weiter na zijn terugkeer mede bezoeken kunnen brengen aan Batavia, Bandoeng, Bali, Makassar, Ambon, Koepang, Medan, Singapore, Billiton. Overal hebben wij besprekin gen met diverse instanties ge- gevoerd, alsook met vele EegeL schen, waaronder Sir Clark Ken- om ons een zoo neutraal moge. lijk beeld trachten te vormen van de toestanden. Onze indruk, ken gaan wij nu vastleggen in een rapport, dat zal worden uit gebracht aan de Tweede Kamer. Over het algemeen achtte de heer Weiter den toestand niet onrustbarend. Er is geen bon. gersnood in ïndië, al behoeft de voedselpositie verbetering; er heersehte in de door hen bezoch. te gebieden een rustige atmos. feer, met uitzondering van Me dan. In het eerst kortgeleden be. vrijde gedeelte van Java ten Zuiden van Batavia geeft de in. heemsche bevolking blijk van haar vreugde. Met groeten na. druk wees de heer *"V-ter op den uitstekenden geest van de Ne. derlandsche soldaten, die thans allerwegen medewerken aan den opbouw van het land. Een bij zonder goede geest heèrscht on der hen. Lord Louis Mountbatten heeft Donderdag te Batavia ten huize van een vriend een onderhoud gehad met Sjahrir. Men is van oordeel, dat gedurende het ge sprek. evenmin als tijdens de be spreking. welke Mountbatten met den waarn. luit. gouvemeur-gen Blom gehad heeft, politieke kwes ties zijn aangeroerd. Er zijn twee vraagstukken aan. gesneden, n.I.: a. Het vermijden van botsingen tusschen Indonesiërs en de strijd krachten, die onder bevel van Mountbatten staan en b. De wenschelijkheid van de verzekering van de voedselvoor ziening zonder invoer van le vensmiddelen. Ten aanzien van de eerste kwestie hebben Mountbatten en Sjahrir elkaar mondeling de ver zekering gegeven, dat zij met alle hun ter beschikking staande mid delen gewapende botsingen zul len voorkomen. Over de kwestie van de ver dere terugtrekking van Britscne en Britsch-Indische troepen uit Java verneemt men dat dit zal afhangen van den voortgang van het wegvoeren der Japanneezen uit het binnenland en van den uitslag van de politieke bespre kingen. welke thans voortgang vinden. Donderdagmorgen is om 8 uur 12. de eerste trein met 700 ge ïnterneerden» meest Indo-Euro peanen uit hef kamp te Cheribon te Batavia gearriveerd. De vreugde over den behouden terugkeer van deze ge-interneer den, die als eersten in het kader van het nieuwe evacuatieschema in de gealïeerde zone zijn aange komen, werd getemperd' door liet feit. dat 250 ge-interneerden nog steeds in Cheribon verblijven. Ongeveer 150 mannen, tusschen 16 en 20 jaar en ongeveer 100 vrouwen hebben n.I. geweigerd om van hun echtgenooten geschef- den te worden. EENIGE UREN voordat admi raal lord Louis Mountbatten geallieerd opperbevelhebber voor Zuid-Oost-Azië voor zijn eerste bezoek aan Nederiandsch Oosf- Indië op het vliegveld te Kemajo- ran arriveerde, bereikten 100 slachtoffers van den polïtïeksn storm op Java, onder bescher ming van het Indonesische natio nale leger, per trein Batavia. Meerendeels Indo-Europeanen, zijn zij de slachtoffers van de on geregeldheden plaatselijke gou- yernemients-aTObtenaren, perso neel van plantages en fabrieken met hun families van wie het grootste gedeelte niet door de Ja panneezen ge-interneerd is ge weest; zij waren omstreeks medio October door de revolutionnaire partijen in de nabijheid van de haven van Cheribon, ongeveer 160 km. oostelijik van Batavia ge legen, bijeen gebracht. PASSAGIERSLIJST „KLIPFONTEIN" Wij ontvingen de passagierslijst van het m.s. „Klipfontein" met de Deze lijst ligt op onze bureaux namen van 1092 repatrieerenden, 1 voor een ieder ter fnzage. Donderdagmiddag te 17 uur pl. tijd is te Parijs de conferentie van die ministers van buitenlandsche zaken van de vier mogendheden, Byrnes, Bevïn. Molotof en Bidault, begonnen. Op deze conferentie zullen de vredesverdragen met ïtalië, Roemenië. Hongarije. Bul garije en Finland worden opge steld en de toekomstige status van West-Duitschland worden bespro ken. De conferentie wordt gehou den in de „Victor Hugozaaï" van het Palais de Luxembourg. De eerste bijeenkomst van de conferentie werd gepresideerd door Bidault. Zij behandelde di verse formaliteiten en is om 3 uur gesloten. De vroege tulpen slaan overal in vollen bloei. De hyacinthen zijn vrijwel uitgebloeid behalve bij Hillegom. In de Krimpenerwaard komen de peren-, pruimen- en kersen- boomen reeds in bloei. In de Al- blasserwaard bloeien deze ook reeds, doch de groote bloei der appelboomen moet nog komen. De Voorlichtingsdienst van bat K. N. I. L. heelt mede. dat op 23 April een Nedêrlandsche patrouil le met extremisten in botsing is gekomen in de nabijheid van Pe- toekangan, bij Batavia. Na een kort gevecht is de bende verspreid en moest vier dooden achterlaten; In aansluiting aan hetgeen reeds eerder werd meegedeeld, maakt het Centraal Distributie kantoor bekend, nat kinderen ge boren na 31 Mei 1944 die den leeftijd van 10 maanden bereikt hebben, onafhankelijk van het stamkaartnummer, onmiddellijk voor een schoenenbon in aan merking komen, voor zoover zij nog geen schoenenbon ontvangen hebben. De minister van Ondereijs, Kunsten en Wetenschappen beeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp „Vaststelling van nadere regelen omtrent de ver bindende kracht van gedurende den bezettingstijd genomen maat regelen op het gebied van lager onderwijs en van eenige andere maatregelen op dat gebied" Volgens een door de Giórnale d'Italia vermeld gerucht zou bet lijk van Mussolini reeds ongeveer zes maartden geleden gestolen zijn en niet in den nacht van hen 23sten ApriL Volgens het blad zouden de bedrijvers van den roof hieraan thans pas bekend heid gegeven hebben hoor een .,mïse-en-scene" op het kerkhof te Milaan. Ook wordt beweerd, dat communisten het lijk hebben ontvoerd. De opstand in de ge vangenis te Milaan, is gedempt. In Wageningen heeft de heer Koos Vorrink voor een vergade ring van de Partij van den Ar beid zich verweerd tegen de ar tikelen. welke de laatste hagen gepubliceerd zijn in verband met de rol. welke hij in de zaak Ar nold Meyer zou spelen. „De zaak Arnold Meyer zal voor zoover ze aanrakingspun ten met mij beeft in een uitvoe rig manifest punt voor punt wor den opgeheldero en in een ver gadering van de Partij van den Arbeid in „de Apoilohal" te Am sterdam zal ik dit onderwerp ook ter sprake brengen", aldus de heer Vorrink. Spreker erkent dat er contact is geweest met Arnold Meyer, met de N.S.B. en ook met Van Rappard. Dat contact had spieker nuttig en noohig geacht om er achter te komen, wat in het brein der bezetters rondspookte met betrekking tot de bedoelin gen met het Nederlandsche volk. Ten opzichte van Meyer lukte dit contact wonherwel, want het was Meyer zelf. die bet contact zocht. Er is een onderhoud geweest, waarin Arnold Meyer zich als volgt tegen mrj uitsprak: „Ik wil contact met het N.V.V. en ik wil de beschikking over de bladen van de Arbeiderspers. Wij, hebben de leidende elite, jullie heb ben de massa. Komen wij tot een vergelijk dan zijn wij onweerstaanbaar en vor men een sterk front tegenover de Duitschers." Hierop heeft de heer Vorrink geantwoord, dat daarvan nog niets kon komen, want dat tusschen het democra tisch en het autoritaire stelsel een te diepe afgrond gaapte. Dat is alles wat het rechtstreeksche contact met Meyer betreft. Al het andere is gelogen", aldus de heer Vorrink. Dat hij bij zijn verhoor door den S.D. te loslippig zon zijn geweest, waardoor verscheidene leden van het nationaal comité door zijn toecoen zouden zijn ge arresteerd ontkende de heer Vorrink. I/ORPQRAAL Ernest Shafto uit Farmingdale, New Jer sey, die tijdens den oorlog op de Philippijnen heeft gediend, droomde op een nacht, dat hij met zijn verloofde huwde in het gemeentepark van Atlan ta, waar hij haar voor den oor log het hof had gemaakt. In zijn land teruggekeerd, vertel de hij zijn droom aan een journalist, die er het gemeen tebestuur van Atlanta van in kennis stelde. De gemeente raad nam onmiddellijk stappen om dezen droom werkelijkheid te maken en zoo werd Ernest Shafto onlangs, in tegenwoor digheid van den burgemeester met 10.000 getuigenin het Atlanta in den echt verbonden met Kath leen Jordan uit Decatur in Georgia. De beroemde studentenroei- wedstrijd de „Varsity" zal na een onderbreking van precies zes ja ren op 5 Mei a.s. op het Am sterdam-Rijnkanaal nabij Jutfaas wederom women verroeid. JIPPIE Jee bleef dus .achter bij de twee Hunnen en nadat deze nog het een en ander van hun gading in den zak ge stoken hadden, daalden ze de keldertrap af.... Jippie voor opKon Hermelijn de politie maar opbellen, dacht hij, misschien is het nog niet te laat. Het was kennelijk een huis van spionnen, want door een onderaardschen gang stonden se plotseling voor Boebi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3