Nieuw Noordhollandsch Dagblad TEN AANVAL! DE EEREBURGERS VAN DEN HELDER De eersten sedert het bestaan der stad Helder—Zaanfandia 0-3 Gropte Landbouw- en Veeteeltfentoonst'elling Marktberichten DE HEFFING IN EENS Binnenlandsch nieuws MAANDAG 29 APRIL 1946 Democratie in den aanval... heet de artikelenserie, welke „Parool" begonnen is ter on dersteuning van de verkie zingscampagne van de Partij van den Arbeid. Het blad is van oordeel, dat er te weinig „spurt" in die ac tie zit en voert zelfs een En- gelsch parlementslid ten too- neele, die zich over de lauwe actie verbaast. Zijn aansporing, alles op al les te zetten en dat niemand, candidaat noch partijgenoot, zich spaart, mogen ook ande re partijen ook de K.V.P. zich aantrekken. Het begint kort dag te wor den. Laat men zich voor ge zegd houden: wij gaan met de Katholieke Politiek in den aan val. Vóór het herstel der christe lijke samenleving; dan komt het met de democratie vanzei' in orde! Pti O „Sedert het vierhonderdjarig bestaan van Den Helder zijt gij de eersten, die het eere burgerschap verwierft", al dus burgemeester G. Kit. meester tot de twee nieuwe eereburgers, die Zaterdag morgen ten Raadhuize in een stijlvolle plechtigheid de onderscheidingen uit handen van B. en W. ontvingen Het zijn de twee groote ver tegenwoordigers van het Amerikaansche Roode Kruis in Europa, mr. H. G Giblin hoofd van den Dienst en Mr. C B. Webster, vertegen.' woordiger in Nederland van het A. R. C. Bij hun bezoek onlangs aan de stad werd hun het eereburgerschap toe gekend, terwijl nu de plech tige schenking der oorkon de en plaquette plaats had. Dit was in stoffelijke begripi pen de dank, dien Den Hel der brengt aan het Ameri kaansche volk in het alge meen en aan het Amerikaan sche Roode Kruis in het bij zonder, want door deze in stelling is Den Helder op voortreffelijke wijze gehol pen en gesteund in de perio de na bevrijding. En die hulp gaat nog steeds door, totdat de helpende hand niet meer noodig zal zijn. Mogen wij er aan toevoegen, dat het aller wensch is, dat die tijd spoe dig daar mag zijn. Dan wil len wij de helpende nana gaarne zien veranderd in een hand, uitgestrekt voor hech te vriendschap. In de smaakvol versierde raad zaal van het Stadhuis had de plechtigheid plaats, waarvoor, naast eenige officieele genoo- digden, alle buurtvereenigingen door een afgevaardigde waren vertegenwoordigd. Alvorens het officieele gedeelte begon, sprak burgemeester G. Ritmeester zijn spijt uit, dat Mr. H. G. Giblin niet aanwezig kon zijn, daar zijn tegenwoordigheid in Oostenrijk werd geëischt. Toen hierop de gasten hadden plaats genomen Mr. C. B. Webster, de Hoofd intendant van het Nederl. Roo de Kruis M. v. d. Winde en de Hoofdintendant van de HARK, F. Wolders sprak de burge meester namens B. en W., die voltallig aanwezig waren,al lereerst in het Engelsch een kor te rede uit, die hij later in het Nederlandsch herhaalde. Spr. haalde hierbij aan, hoe wijlen president Roosevelt in vriend schap en liefde voor het Neder. landsche volk plannen gereed had tot hulp aan ons land, hoe na zijn dood president Truman met achter zich het geheele Ame rikaansche volk, de voetstappen van den grooten Roosevelt druk te en in gelijke mate verder ging met de voorbereidende werk zaamheden tot hulpverleening. Hoe na het einde van den oor log Mr. Giblin en Webster naar Europa kwamen, om 't mensch. lievend werk te kunnen beginnen en hoe zij tijdens hun bezoek aan Den Helder zieh konden over tuigen, in welke mate de stad geleden had onder de bezetting, getuige de bijna 4000 vernielde huizen van de ruim 9000, de honderden dooden en vele andere oorlogszorgen "Gij hebt Den Helder geholpen en als dank voor dat alles hebben B. en W. besloten U het eereburgerschap van Den Helder te verleenen namens de geheele burgerij". Hierop over handigde de Burgemeester aan Mr. Webster de plaquette en de in go- thische stijl opgemaakte oorkonde. Diep getroffen nam de Amerikaan sche Roode Kruisvertegenwoordiger de eerbewijzen <n ontvangst. Dan sprak hij zijn dankwoord tot zijn Burgemeester, die hij nu met recht zoo kan noemen. "Ik dank onzen Burgemeester voor de eer, die hij ons heeft aangedaan. Ik ben hierover diep ontroerd en ook het AmerikaanscTre volk zal bij deze uit zonderlijke eer, die als eersten twee Amerikanen te beurt valt, zijn ge troffen. Onze dank en onze gevoe lens kunnen niet worden uitgedrukt in woorden of in foto-opnaenm (dit tot den fotograaf-; maar is in ons hart opgesloten. Burgemeester G. Ritmeester richt te zich vervolgens tot de vertegen woordigers van het Nederl. Roode Kruis en voor hun daadwerkelijke hulp ontvingen de heeren M. v. d. Minde en F. Wolders de plaquette in brons. In zijn dankwoord schetste de heer v. d. Minde de dank die Nederland verplicht is aan het ARC die met 25.000.000 leden en zijn duizenden plaatselijke afdeelingen deze groot- sche actie mogelijk maakte en dat het gemeentebestuur met deze plechtigheid een goede gedachte openbaarde het strekken van de vriendschapsband van Den Helder naar het groote Amerika. Hij wekte eenieder op door zijn steun aan het Roode Kruis, dat reikt over grenzen en gevangenismuren heen, de vrede terug te winnen na een oorlog die zoo ontzettend veel leed bracht over geheel de wereld. De onderscheiding wilde hij niet persoonlijk zien maar als een blijk van dank aan het geheele Roode Kruis, dat onder de bezielende lei ding van H. K. H Prinses Juliana haar taak volbrengt. Ook de heer Wolders dankte B. en W. voor de onderscheiding en gaf de verzekering dat de HARK zou blijven helpen, waar dit mogelijk was, ook al komt ei nog zooveel critiek. Het buitenland blijft nog steeds helpen en de goede gaven stroomen binnen. Zich in het Engelsch tot den heer Webser richtend vertelde hij hem, dat vanuit Amerika juist weer een zending van honderdduizenden klee- dingstukken was ontvangen, waar onder baby-paketten, winterjassen, luiers enz. enz. Maar van de reeds ontvangen 8.000.000 stukken goed is niets over, wanneer men bedenkt, dat er 60.000.000 noodig zijn. Maar het Roode Kruis zal blijven doorwerken tot alle nood gelenigd is. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Den Helder heeft bij monde van zijn Burgemeester de groote dank g'euit die het Amerikaansche volk en niet in het minst zijn vertegenwoor digers van het ARC verdient. t Advertenne EENIGE CIJFERS VAN DE H.AR.K Tiidens een plechtigheid te Den Helder, waarbii aan twee vertegenwoordigers van het Amerikaansche Roode Kruis, de heeren H. G. Giblin en C. B. Webster, het eereburger- sehap van de stad werd aange boden, gaf de heer F. Worders, hoofdintendant van de HARK, eenige biizonderheden. Van 't buitenland ontving Nederland tot nu toe een waarde van 30 millioen aan goederen, ter wijl nog steeds de hulp blijft toestroomen. Er konden reeds 8millioen kleedingstukken wor den uitgedeeld, maar als men bedenkt, dat een getal van 60 millioen noodig is. om eenigs- zins den nood te lenigen, dan begriipt een ieder, dat de vele critiek overbodig is. Want nor steeds heeft men niet alle ge vallen. die daar dringende be- hefte aan hebben, -kunnen helpen. Tevens deelde de heer Wolders mede, dat ook juist uit Amerika wederom honderdduizenden kleeding stukken zijn ontvangen, be staande uit babv-pakketten, pullovers, winerjassen. luiers enz enz. Te Rotterdam is men al druk bezig de goederen te sorteeren en ter verdeeling ge reed te maken. De uitslag zou niet doen ver moeden dat Helder bijna door loopend in den aanval is geweest. Het wilde echter in de voorhoe de niet best vlotten, terwijl Zaan. landia met eenige snelle uitvallen de Heder achterhoede uit haar verband rukte en tot drie maal wist te scoren. Nadat Helder de aftrap had genomen, ondernamen zij een uitstekenden aanval, waarbij Kie- sewekker den bal goed inkopte, doch die eveneens door den Zaan. landia-doelman keurig werd op gevangen. Direct daarop een Zaanlandia- aanval, waarbij de linksbuiten met een goed schot Zaanlandia de leiding gaf (01). Profiteerend van de wind heeft Zaanlandia een veldmeerderheid, doch Helder herstelde zich echter en waren tot voor de rust vol. strekt niet de mindere. Goede kansen gingen echter alle verlo ren. Na de rust was het Helder die i,en toon aangaf. Himpers had een goede kans doch schoot tegen de lat. Bij een uitval van Zaanlandia lost de linksbuiten een schot op het Helderdoel. Kossen ving den bal op, liet deze echter glippen en het is 0—2. Deze achterstand bracht Hel der er niet toe hun pogingen om het tot een zege te brengen, te staken. Maar als een rots stond de Zaanlandia-doelman in de branding. Hij hield alles. En wanneer tenslotte een der Zaan- landia-uitvallen besloten met een keurige kopbal doel treft, is het pleit practisch beslecht. Wel doet Helder haar best om althans de eer nog te redden maar ook dit mocht niet geluk ken. SCHAGEN Zooals reeds eerder werd ver meld, zal van 18 tot en met 21 September a.s. een groote land bouw- en veeteelttentoonstelling gehouden worden. Tot leden van het Eere-comité hiervoor zijn aangezocht: De Minister van Landbouw en Veeteelt, de Commissaris der Koningin, de Prov. Voedselcomm., de Prov. Productie-commissaris, de voorzitters der hoofdafdeelin- gen der LTB, Holl. Mij. van Landbouw en CBTB, de Burge meesters van Den Helder. Cal- lantsoog, Anna-Paulowna. Wierin- gerwaard. Wierinen, Wieringer- meer, Barsingerhorn, Zijpe. Ha renkarspel. St. Maarten, Oude en Nieuwe Niedorp, Winkel en Scha- gen, alsmede enkele andere auto riteiten Voor de uitvoering van de verschillende onderdeelen is reeds medewerking toegezegd door de verschillende landbouw organisaties. de Bond van Rund- veefokvereemgingen, de NTB, Bond van Plattelandsvrouwen, Landb. Voorlichtingsdienst en andere instellingen van algemee- nen aard. Naast de eerder genoemde ten toonstellingen zullen er die dagen belangrijke vee- en paardenkeu- ringen gehouden worden, alsmede een floralia en middenstandsten toonstelling, terwijl met medewer king van de Harddraverijvereen. „West-Friesland" een concours- hippique en springconcours wor den georganiseerd. Aan de noodige attracties voor het publiek zal het verder niet ont breken. Medewerking, De organiseerende vereeniging noodigt allen die het streven dei- commissie kunnen waardeeren. of belanghebbenden zijn, uit om aan het garantiefonds voor de finan ciering van het geheel deel te wil len nemen, al zal vanzelfsprekend getracht worden een sluitende be- grooting te krijgen. AFSCHEIDSAVOND Dinsdagavond half 8 neemt de St. Christ'oforusgroep der R. K. Verkenners in de zaal van „De Moriaan" officieel afscheid van Hopman Baars en vaan drig Boerlage, bii hun aan staand vertrek naar den mili tairen dienst. SLOTAVOND BUURTVEREEN. „DE NES" Zaterdagavond gaf de Buurtver- eeniging „De Nes" den slotavond van de bevrijdingsfeesten. Hierbij trad het bekende „Nessemer Boe- rencabaret" voor het voetlicht. Dit cabaret, samengesteld uit jongens en meisjes die dagelijks op het land werkzaam zijn. wist onder de deskundige leiding van den heer J. Buisman de aanwezigen aange naam bezig te houden, al moe; ons van het hart, dat het programma na de pauze beduidend betei en zinrijker was dan daarvoor. Dat gedeelte hdd b.v. flinker kunnen zijn. wanneer niet zoozeer de na druk gelegd werd. op het zoetelijk romantische, alsof de West-Frie- sche jonge boer geen andere aspi raties kent, dan een vrijage en wat dies meer zij. Zooals gezegd, het geheel was onderhoudend, terwijl de ver schillende folklorische gedeelten stellig verantwoord waren en ge tuigden van een goeden smaak. De bepaald slechte grimage van de jongens vermocht hieraan wei nig afbreuk te doen. Een waarde volle bijdrage tot het welslagen der uitvoering werd ongetwijfeld gegeven door Mej. A. Blaauboerj die van de dames dé beste pres taties leverde. J. Buisman speelde zijn bekende laconieke spel met kwasi boersche en boertige humor. Hij zegt de dingen zooals zij zijn, dat is zijn kracht, doch zijn con ference-talent behoeft nog eenige verdere ontwikkeling, teneinde ook elders een onverdeeld succes te bestendigen. Aan het einde der uitvoering betuigde de heer A. Nobel, voorzitter van het Hist. Genootschap Oud-Westfriesland, het gezelschap dank voor de waardevolle bijdrage, die het heeft geleverd tot verlevendiging van de liefde voor Westfrieslands eigen aard en folklore. Ondanks de ont luistering door den oorlog, heeft ons gewest nog veel schoons, voor hen. die daarvoor oog hebben. Hij wekte de aanwezigen op lid te worden van zijn ruim 1000 leden tellende vereeniging. SCHAGEN—HALFWEG 2—2 In een heel matigen wedstrijd behaalde Schagen, in tegenstelling met de verwachtingen, slechts een gelijk spel tegen Halfweg, een uit slag die de partijen gaf wat hun toekwam. Binnen 20 min. had Schagen 'n nuttigen voorsprong behaald door twee goede goals van Boontjes en zoo zag het er naar uit dat de punten in Schagen zouden blijven. Voor rust verkleinde de Halfweg- linkshalf echter met een hard en zuiver schot den achterstand tot 2-1, terwijl na de hervatting reeds' spoedig uit een corner de gelijke stand bereikt werd. Daarna was de aardigheid er af. Het spel werd voortdurend bon- kiger en slechts de uitstekende leiding van scheidsrechter Waal wijk van Doorn voorkwam erger. Beide doelen werden nog hevig bestookt. Doelman Slikker moest tot drie keer toe een zeker doel punt voorkomen, doch ook aan den anderen kant mankeerde er niet veel aan. De eveneens goed spe lende keeper voorkwam echter dat de stand veranderde. Vrijwel het geheele Schagen- elftal speelde beneden den norma len vorm. Boontjes was nog het beste, terwijl keeper Slikker als steeds z'n doel op uitstekende wijze verdedigde BURGERBRUG De heer W. van den Gaag, onderwijzer aan de O. L. school te Burger- brug. is benoemd tot onderwij zer aan een der Philipsseholen te Eindhoven 'T VELD. Vrijdag i.l. is door de KJMV en de KVJB op een feestelijke bijeenkomst af scheid genomen van onze bin nenkort vertrekkende recruten. De avond werd op schitterende wijze gevuld met een non-stop li programma, bestaande uit mu ziek. zang en voordracht, met als hoofdpunt een verloting van niet te versmaden prijzen. Zeer zeker zal aan onze jon gens langen tijd een mooie herinnering aan dezen gezelli- gen avond bijblijven. Mogen de woorden van den Aalmoeze nier hen een krachtige aanspo ring zijn om ook en vooral in den vreemde onder alle om standigheden aan de verwach tingen van de KJMV te beant woorden en de eer onzer ver eeniging hoog te houden. ANNA-PAULOWNA KATH VOLKSPARTIJ Vrijdagavond hield de Kath. Volkspartij een algemeene le denvergadering in lokaal Al kemade De opkomst was be vredigend. Het doel van deze vergadering was, besprekingen candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen De voorzitter, de heer A'. Ko men, opende en gaf eenige in lichtingen omtrent de candi daatstelling. Door 5 leden der kiesveieemging kan een can didaat worden ingediend. Deze Deze candidatenindiening kan nog plaats hebben tot Zondag 5 Mei. Na dien datum kunnen geen candidaten meer worden ingediend. Indiening moet ge schieden bij den heer S. J Kroon, Nieuweweg alhier. Dus iedere groep van 5 leden der vereeniging kan één candidaat indienen. Op Zondag 19 Mei a.s. heeft de proefstemming plaats voor het ommaken der officieele candidatenlijst. Vervolgens werden nog eenige discussies gevoerd over het wel of niet instellen van een politiek advies Na gehouden stemming werd besloten om wel het poli tiek advies te volgen. Ten slotte werden nog enkele huishoude. lijke zaken besproken. BREEZAND Inenting te gen pokken. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat er gelegenheid bestaat tot koste- looze inenting en herinenting tegen pokken en wel op Woens dag 1 Mei, 's middags half 4, door dr. Veenis in 't kleedlo kaal der O. L. School te Bree- zand, en eveneens in genoemd lokaal door dr. Olree op Don derdag 2 Mei 's middags 4 uur Alleen kinderen onder geleide komen in aanmerking. Bii het 2e bezoek, 14 dagen later, dient het trouwboekje meegebracht te worden, voor de juiste in vulling, zonder hetwelk geen vaccinebewijzen verstrekt wor den. Na-uitreiking zal niet plaats vinden. LANGEDIJK. 23 April. 2000 kg bieten 1.201.90; 1150 kg witlof I 7580, id. II 3473; 70 kg prei 21.10. AVENHORN, 27 April. Wit lof I 1521 kg 0.71—0.76; id. II 492 kg. 0.52—0.61. In een uitvoerige Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Nota betreffende eenige aspecten van het financieel be leid verdedig! Minister Lieftinck c.'e financieele politiek van de Regeering. Over de geldzuivering zegt' de Minister o.a. dat de cri tiek op het welslagen daarvan beheerscht wordt door de vraag, hoe men het doel van deze geld. zuivering ziet. Belangrijk is vooral wat hij mededeelt over de heffingen ineens. Het ta rief daarvan zal gematigd zijn in dien zin, dat zal worden voor gesteld voor het gedeelte van het vermogen tot f 100.000,10 pet. en verder zoodanig, dat voor het gedeelte van het vermogen bo ven f 250.000,20 pet. is ver schuldigd. Uiteraard zullen ge ringe vermogens niet door de belasting dienen te worden ge troffen. terwijl in verband daar mede voor élk vermogen een bepaald bedrag van de heffing dient te worden vrijgesteld. Daar. bij zal rekening gehouden moe ten worden met het al dan niet genieten van andere inkomsten, met het al dan niet gehuwd zijn, en het hebben van minderjarige kinderen. Het vrij *e stellen be drag is te stellen op f 10.000, Dit kan worden verhoogd tot f 25.000,voor hen die slechts weinig inkomsten hebben, en verder met f 5000,voor c!e echtgenoote en ieder minderjarig kind. Voorstellen tot afschaffing van ondernemingsbelasting zijn niet te verwaoh'.en Op de R. K. Begraafplaats I aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam is, na een plechtige Requiemmis, met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van J. A. J. Verleun, die in Februari 1943 luit.-gene raal Seyffardt neerschoot en deswege door de Duitsehers op 7 Januari 1944 is gefusilleerd. Zijn stoffelijk overschot was in een massagraf aan de Waals- dorpervlakte in den Haag te ruggevonden. Er is een plan opgesteld voor een Amerikaan sche leening van 100 millioen dollar voor Nederl. Indië. De paardensport op Duindigt wordt getroffen door een ver- .hooging van de belasting op de "publieke vermakelijkheidsbe lasting van 25 tot 50 pet.; ge vreesd wordt, dat de rennen zullen moeten staken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2