RADIO 'n Interview,hokjes, beginselen en lafaards DOODSTRAF GE-EISCHT r Nieuw NoordhoHandsch Dagblad 3 Vertrek van Dr. Van Mook uitgesteld BOODSCHAP VAN DE R. A. F. AAN DE KONINGIN tegen Graaf de Marchant et d'Ansemhourg HET WAS EEN MACHTIGE GEWAARWORDING Voor de sogers von zijn vrouw verdronken De nummering der lijsten Lootjesregen boven de Residentie PAUS ZEGENT HUWELIJK IN kroniek Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland^ DINSDAG 30 APRIL 1946 De heer J. M. Willems, voor zitter van cle Katholieke Studen- tenvereeniging te Amsterdam, is een van de menschen, die via de N V.B. in de Partij van den Ar beid terecht gekomen is. „Parool" vertelt daarover het een en ander in een interview met dezen heer, in welk interview het woord hok jesgeest schering en inslag is. Dit doet aan de principieele opvatting dergenen, die een eigen Katholiek Partijverband kiezen, onrecht, zooals het ook onrecht zou zijn, de eigen Katholieke Studentenver- eeniging van dezen Eeer bij de hokjes in te deelen. Bij de Katho lieke Volkspartij gaat het niet om hokjes, maar om beginselen. Dit motst de heer Willems. die vol gens het „Parool" een diep inzicht en een wijden blik heeft, toch ook weten. Aan de K.V.P., die tegen een vrij krachtig verzet in, haar partij heeft opengesteld voor niet- katholieken en die van haar krachtigen vernieuwingswil o.a. heeft blijk gegeven door een spre kend vooruitstrevend program, dat echter nog net conservatief ge noeg is. om aan de beproefde be ginselen vast te houden, wordt in dit zelfde stuk door den heer Wil lems „gebrek aan durf om iets nieuws te beginnen" verweten. Wij htbben alleen maar gezien een prijzenswaardig gebrek aan roe keloosheid. om de Katholieken op staatkundig gebied in avonturen te storten. En dan meent de heer W Schaepman aan zijn zijde volgens „Parool", dat dergelijke standpunten van katholieken gre tig uitspeelt, zijn er genoeg leden van de K.V.P., die eigenlijk pre cies zoo denken als de heer Wil lems. Het is „dat", in wezen voor uitstrevende deel van het katho- leke volk. waarop Willems zijn hoop gevestigd heeft. Hoe meer Katholieken de Partij van den Ar beid steunen bij de a.s. verkiezin gen, hoe meer in de toekomst ook ni de K.V.P. de vooruitstrevende vleugel den koers zal bepalen Hier wordt misschien niet met zooveel woorden gezegd, maar wel gesuggereerd, alsof leden van de K.V.P. zulke karakterlooze lafaards zouden zijn. dat ze open lijk prediken het water (van de K.V.P.) maar heimelijk drinken den wijn (van de Partij van den Arbeid). Maar dat bestaat bij ons niet. En de vooruitstrevende koers van de K.V.P. was al op 9 Febr. 1946 bepaald, toen een ruiterlijk aanbod tot samenwerking in con- ereten vorm aan de Partij van den Arbeid gedaan werd, we3r aan bod door de Partij van den Arbeid is afgewezen. Terwijl de K VP. deed wat de heer Willems ver langde: een eind maken aan het gepraat over rechtvaardigheid en vrijheid en democratie enz., heeft PROGRAMMA W'^ENSuAG: 1 J.Vlfc.1 HILVEKSUM I (301 M.). VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram 7.45 Nieuws,- 8.00 Gram.; 8.03 Toespraak; 8.15 Johan Jong; 8.45 Voordracht; 9.00 Gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; lOiïO Vaudeville-orkest; 11.00 Voordracht; 11 15 Piano met sopraan- 11.45 Ber. Krijsgevan genen; 12.00 Metropole-prkest; 12.45 Nieuws; 13.00 Toespraak; 13.20 Orkest met koor; 14.00 Voordracht voor de vrouw; 14.40 Hobo met piano; 15.00 Voor dracht; 15.15 Meisjeskoor; 15.45 Voor de jeugd; 16,15 Gram.; 16.30 Causerie- 16.45 Dansorkest- 17.15 Omroep.kamerork.; 17.45 Nieuws 18.00 Toespraak: 18,20 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Jeugduitzending; 19.25 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraken; 20.25 1 Mei-bijeenkomst; 21.20 Hoorspel; 21.50 1 Mei-bijeen komst; 22.45 Concert; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages en gram. HILVERSUM 11 (415 M.). NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Voor jonge zieken; 9.50 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Koor; 11.15 Concert; 12'00 Stichtsch Salonorkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Melodia- 14,00 Gram.; 15.00 Concert; 16.15 Meisjeskoor; 17.30 Orgelconcert; 18.00 Ensemble Gregor Douwin- sky; 18.30 Het Rijk Overzee; 18.45 Vervolg Ensemble; 19,00 Nieuws; 19.20 Met band en plaat; 19.30 Engelsche les; 20.00 Nieuws 20.05 Dep uitzending; 20,20 Kerkconeert: 22.00 Nieuws; 22.15 Causerie; 22.35 Piano-recital; 23.05 Gram.; 23.50 Schriftlezing. de Partij van den Arbeid er de voorkeur aan gegeven, het bij pra ten in verkiezingsredevoeringen en krachteninterviews voorloopig te laten. Deze „jonge, eerlijke, vurige en verdraagzame katho liek"" zooals „Parool" zegt, denkt toch niet, dat de Katholieken zich op deze wijze in de luren laten leggen? Misschien vragen zij zich af, waarom de heer Willems zijn verdraagzaamheid en goeden wil beperkt tot de Partij van den Ar beid en waarom hij het feit van de Katholieke Volkspartij ook niet eerlijk en verdraagzaam aan vaardt? Tenslotte komt hij warempel toch weer terug met de „hokjes", die niet tot een sterke, radicale, leiden.... Hebben de socialisten vooruitstrevende politiek kunnen en de Katholieken en de Pro testanten daarom alle drie stuk voor stuk een hokje gevormd in de P.v.d.A.' in de gedaante van hun eigen werkverband? De Katholieke Volkspartij wil een vooruitstrevend sociaal-econo misch beleid, op een principieelen grondslag, dien de Partij* van den Arbeid mist en die daarom voor den Katholiek niet bevredigend kan zijn! Op verzoek van den minis ter van overzeesche gebieds- deelen is, in verband met be spreking van een aantal be stuursaangelegenheden, het vertrek van den luitenant-gou verneur-generaal eenige dagen uitgesteld. Het Engelsche Lancaster-vlieg tuig, dat gistermorgen om half 12 in Engeland is opgestegen met een bloemenhulde voor H.M. de Ko ningin heeft zijn kleurige last gis termiddag met een persoonlijke boodschap van den R. A. F—maar schalk. lord Tedder, boven Paleis Soestdijk uitgeworpen. De bood schap luidde als volgt: Mevrouw, Het doet mij veel genoegen U ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de operatie van het bommen werpers commando, waarbij voedsel, toen uw volk in zulk een nijpenen nood verkeer de, naar Nederland werd gebracht U mijn groeten te zenden. Het was voor mij en voor ons allen die aan deze operatie deel namen, een groote vreugde in staat te zijn te helpen en wij zullen nimmer de Drachtige geestesgesteldheid vergeten waar van het Nederlandsche volk blijk gaf in- den bitteren tijd, toen uw land bezet was door een harden en meedoogenloozen. vijand. Wij allen zijn vol bewondering voor de geweldige en succesvolle krachtsinspanning, die de Neder landers zich getroosten om de oorlogsschade te herstellen. Na mens de Royal Air Force zend ik Uwe Majesteit en in U aan Uw volk de beste wensehen. Gedurende den oorlog was de vriendschap tusschen het Neder landsche volk en de Royal Air Force standvastig en oprecht. Moge deze in de komende jaren blijven bloeien. Ik heb de eer te zijn, Mevrouw, Uwer Majesteits gehoorzame dienaar TEDDER. VOOR DE LIMBURGSCHE KAMER van het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch stond terecht de voormalige ge volmachtigde van Mussert en ex- Commissaris der provincie Lim burg, M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg. Hem was ten laste gelegd, dat hij in tijd van oorlog den Nederlandsehen staat benadeeld had, aan Duitsche instanties verraderlijke inlichtin gen had verstrekt over de houding en acties van Nederlanders, voorts misbrui];: had gemaakt van zijn positie als Commissaris der Pro- Op Schiphol landde Maandag middag het Britsche vliegtuig, dat bij het Paleis Soestdijk een bloemenhulde met een persoon lijke boodschap van den R.A.F.- maarschalk, Lord Tedder, voor H. M. de Koningin had neerge laten. De bemanning van de Lan caster wachtte daar een prettige verrassing in den persoon van wing commander H. J. F. Ie Good, die precies een jaar gele den in zijn ,pathfinder"-toesteI de vliegtuigen van zijn eskader den weg naar het zelfde Schip hol had gewezen voor het uit werpen der voedselpakketten. Le Good, die thans 34 jaar oud is en gedurende den oorlog eerst in Australië heeft gevlogen en ver volgens vele malen heeft deelge nomen aan de nachtelijke bom bardementen op Duitschland, is de nieuwste aanwinst in het corps piloten van de K.L.M. en was toevallig op Schiphol. „Het was een machtige ge waarwording", altins deze Britsche piloot, „zoo laag over bezet gebied te vliegen zonder eenige hinder te on dervinden van Duitsche af- weerbatterijen. Mijn schut ters vonden het minder leuk. We zagen de Duitschers dui delijk zitten en de vingers van de jongens jeukten om ze er van langs te geven. Maar de Duitschers losten geen enkel schot op ons en dus is er niets van gekomen." Over het enthousiasme va» het Nederlandsche publiek, zeide hij o.m.: „Ik weet niet of ik het me heb verbeeld, maar het leek 'me alsof ik het gejuich in de ca bine kon hooren". vincie door de nationaal-socialisti- sche beginselen te propageeren en door te trachten deze aan anderen op te leggen. De Advocaat-Fiscaal Mr. Baron van Voorst tot Voorst uit Roer mond, zeide dat het Hof z.i. de taak heeft, leidende persoonlijk heden uit de NSB de gelegenheid te ontnemen eventueel mede te werken aan den opbouw van ons vaderland. De handelingen van dezen verdachte in onderlingen samenhang en afzonderlijk beoor- deelend, concludeerde de Advo caat-Fiscaal, dat de verdachte zich bewust schuldig gemaakt heeft aan benadeeling van den Nederland- schen staat, van het volk, van de regeering en de Kroon. Bijzondere aandacht vroeg spr. voor de ver raderlijke houding, welke ver dachte heeft aangenomen tegen over het fiere kerkelijke verzet van ons land. De Advocaat-Fiscaal eischte de doodstraf met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor 't leven. De verdediger, Mr. Van Oppen, las een brief voor van de 85-jarige moeder van den Graaf, die het voor haar zoon opnam En later op den middag deelde de verdediger ook mede, dat de Graaf al van September van het vorige jaar af volledig met de Kerk is verzoend, dat hij zijn ongehoorzaamheid aan de Bisschoppen levendig betreurt en dat hij zich aan hen zal onder werpen. Hij heeft in dit opzicht volledig gecapituleerd, zei de ver dediger. Tijaens een zeiltocht, welke Za terdag werd gemaakt door den heer J. O. met den heer H. L., chef-kok van hotel Poelman te Sneek en diens echtgenoote, dreef de zeilboot van het land' aan de Sijbesloot het Sneekermeer in. terwijl de inzittenden aan land waren. De heer O. ging de hulp van in de buurt aanwezige zei lers inroepen om het schip op te halen. De 30-jarige heer L. be gaf zich echter te water om de boot zwemmende te bereiken. Vermoedelijk heeft hij bij deze poging kramp gekregen; hij ver dronk voor de oogen van zijn echtgenoote LIJST T 9 VAN HET ROODE KRUIS De lijst T 9 van personen, die zich buiten de geallieerde ge bieden op Java bevinden, is op onze Bureaux voor een iedex ter inzage gelegd. De cup-finale in het Wembleystiuiion tussclien Derby County en Cna.Iton Athletic werd door eerstgenoemde club gewonnen. De winnaars maken hun eerste doelpunt. v d Key ken P De nummering voor de aan staande Tweede-Kamerverkiezin gen luidt officieel als volgt: Lijst 1: Partij van den Arbeid. Lijst 2: Katholieke Volkspartij. Lijst 3: Antirev. Partij, Lijst 4: Chr.-Historische Unie. Lijst 5: Partij van de Vrijheid. Lijst 6: Communistische Partij „De Waarheid". Lijst 7: Pretestantsche Unie (in Kieskring IV Nijmegen XVIII Maastricht geen candidaten gesteld.) Lijst 8: Staatk. Geref. Partij. Lijst 9: Nederl. Bellamy partïi (alleen candidaten gesteld in de Kieskringen III Arnhem, V Rotterdam. VI 's Gravenhage, X Den Helder, XI Haarlem en XVI Groningen.) De groep Lopez krijgt in den Kieskring IX Amsterdam het lijst- nummer IX. Gebleken is. dat de lijst Lopez, welke eveneens was ingediend in den Kieskring V Rotterdam, ge schrapt. is. Hetzelfde is het geval wat betreft de candidatenlijsten van de Christelijke Democratische Volkspartij in de Kieskringen IX Amsterdam en XVI Assen, welke niet door het hoofdstembureau van de betrokken kieskringen zijn aan vaard. In totaal nemen dus 10 partijen of groepen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke op 17 Mei a.s. worden gehouden, deel. De afdeeiing 's Gravenhage van het Nederlandsche Roode Kruis heeft op origineele wijze de „fooddroppings" in het Wes ten Maandag juist een jaar geleden herdacht. Omstreeks 5 uur verschenen vijf vliegtuigen boven de residentie, die 80.000 loten afwierpen. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het Nederlandsche Roode Kruis. In tegenwoordigheid van tal van genoodigden, waaronder den grootmeester van cte souve- reine orde van Malta, prins Ohi- gi, en leden van het pauselijk hof, heeft Paus Pius XII in de zaal het consistorie het huwelijk ingezegend van de markiezin Sacchetti. dochter van den op- perkwartiermeester van ófe apos tolische paleizen, met den markies Antonio Malvetti Campeghi. Z.H. werd aan het altaar geassisteerd door mgr. De Romanis, vicaris van Vaticaanstad en door mgr. Respigni. prefect der ceremoniën. Na ó'e huwelijksmis hield de Paus een toespraak tot de jonggehuw den waarbij hij op de waarde van het christelijk huwelijk wees. QNTEGENZEGGELIJK wordt er in Parijs hard gewerkt door de Vier Grooten. Giste ren duurde de bijeenkomst zelfs vijf uur. Er waren voor stellen van Molotof om Tripo- litanië en Cyrenaica onder het beheer der Vereenigde Naties te stellen, waarmee Rusland een flink eind terugkrabbelde van het alleenrecht op dit ge- bied. Deze gewijzigde houdin van Stalin's afgevaardigde zal wel het gevolg zijn van het vasthouden door Bevin aan diens eenmaal ingenomen standpunt. Bevin ziet te scherp om zich door Rusland knollen voor citroenen te laten ver- koopen. En om allen schijn van machtspolitiek weg te ne men. kwam de Engelsche mi nister met het verrassende voorstel. Tripolitanië zoowel als Cyrenaica onmiddellijk on afhankelijk te maken en in een staat te vereenigen. Als gevolg van een en ander werden de besprekingen over deze ingrij pende kwestie verdaaqd en zullen eerst na een diepgaand onderzoek wederom ter tafe'l komen. Eindelijk dan is in Parijs hel conceptverdrag bekend ge maakt over de ontwapening en demilitarisatie van Duitsch land. dat van kracht zal blijven zoolang de vrede en veiligheid der wereld dit vereischen. On geveer gelijktijdig is 't vrijwel identieke verdrag voor Japan ter overweging naar de geal lieerde reqeerinqen gezonden Rusland tracht nog steeds op alle mogelijke manieren het geval Franco in de door haar gewenschte richting te sturen. Gromyko wil actie en geen uit stel. De Sovjetrussische inlich tingendienst komt met voor Franco bezwarende documen ten voor den dag, waaruit zou moeten blijken, dat Franco Duitschland in zijn strijd tegen de geallieerden heeft gesteund en Spanje zelfs een formeel militair bondgenootschap sloot met Hitier, om op een gepast oogenblik aan diens zijde te treden. Maar ook hier weer schijnt de Russische politiek te doorzichtig en komt steeds meer tot uiting, dat de overige drie Grooten zich zoo maar niet van de stoel laten praten. Ook in deze teere kwestie wordt de diplomatie wel heel erg aan den tand gevoeld. JE verklaring voor de haast van de beide Hunnen was, dat er nog iets in Germania was, waarmede ze contact had- 'den. De Hooge Piet had stellig een opdracht te vervullen. Waarom zou hij anders z'n leven wagenTien minuten later waren Boebi Trep en Jippie Jee voor de reis gereed. Hun vaste overtuiging was, dat ze weldra de twee mannen aan het gerecht konden uitleveren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3