RADIO Honderden landgenooten wachten nog in O.-Europa HET VLIEGERKRUIS Burgemeester v. d. Wildenberg ge-installeerd r voor dappere militairen Nieuw Noordhollandsch Dagblad WEER EEN PARTIJ Euwe wint internationaal tournooi EEN TECHNISCHE REVOLUTIE Reuzen cyclotron^ maakt enorme energie vrij Prinses Sybilla heeft1 een zoon DE NATIONALE FEESTROK kroniek Een gewaagde onderneming J Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland WOENSDAG 1 MEI 1946 Nog verkeeren zeer veel Nederlanders in onzekerheid over de verblijfplaats en het lot van hun verwanten, die in 943 over de oostgrens zijn ge gaan. Een actie-comité is se dert vele maanden werkzaam om de terugkeer naar het va derland voor deze menschen te bewerkstelligen, doch met weinig resultaat. Via gew. arb.bur. ofwel geron seld door collaboreerende fir ma's kwamen vele duizenden jon_ gemannen terecht in Berlijn, waar zij werden overgedragen aan denz.g. „Oostbouw" ((niet te verwarren met Oostcompag nie). Dat was een afeeling van de S.S. Zij werden van uniformen voorzien, naar Riga getranspor teerc.1 en vandaar in de verschil lende Baltische Staten in O. T— verband aan wegenbouw etc. te werk gesteld. Goede vaderlanders Dit zijn de z.g. "SS frontarbeiders' Deze benaming heeft zeer veel mis verstand gewekt en dit is nog niet geheel verdwenen. Vast staat vol gens de gegevens van het comité dat deze menschen goede vaderlanders zijn; evenals de onder welke bena ming ook als prooi van de Duitsche arbeiders jacht naar het Oosten ge deporteerden. Van deze slachtoffers bevinden er zich op dit oogenblik nog circa 1150 in geheel Rusland en zelfs Siberië verspreid; zonder dat er iets doel treffends gedaan wordt om deze jonge vaderlanders uit ontbering en ballingschap te redden. Het "Actie Comité' heeft na bijna een jaar werken nog bitter weinig kunnen bereiken Noch de repatriee- ringsdienst; noch het Nederl. Roode Kruis; noch het Departement van B'uitenlandsche Zaken hebben stap pen gezet op den weg; die voor de zich verlaten voelende jongens in Oost Europa en West Azië den zoo lang en hevig verlangden weg terug naar het vaderland kan worden. De Russische autoriteiten trekken De principieele leden van de Nederlandsche Bellamy Partij en verwante religieus-socialis tische jongeren hebben een voorioopig comité van actie ge kozen, dat per 22 Maart j.L een nieuwe politieke formatie, ge naamd de Partij van de Daad in het leven heeft geroepen. In een internationaal schaak- tournooi te Maastricht eindig de dr. Euwe als eerste, terwijl de Belgische kampioen de Vos en van Scheltinga, met 2 pun ten achterstand, de 2de plaats"1 deelden. Een bijzondere pres tatie verrichtte de Limburgse1" kampioen Vinken, die in dit uitgelezen gezelschap samen met den Engelschen kampioen Elexander en Prins de vierde, vijfde en zesde plaats bezette Als bijzondere onderscheiding werd Vinken medegedeeld, dat hij was uitgenoodigd voor de nationale hoofdgroep in het a.s wereldschaaktournooi te Gro ningen. zich weinig aan van het lot van deze "buitenlanders'. Wel zijn zij er na vele maanden van overtuigd gewor den; dat zij niet als gewone krijgs gevangenen; d.w.z. als dwangarbei ders mochten worden beschouwd en heeft bijv. Stalin zelf bepaald; dat zij niet in de kopermijnen mochten werken; tenzij in bijzondere geval len onder gelijke omstandigheden ais de Russische arbeiders. De Russen vinden de repatrieering een louter Nederlandsche aangelegen, heid; maar staan daar overigens zeer welwillend tegenover. Er verkeeren landgenooten in nood.-Dagelijks sterven er in Rus land en Siberi aan wanhoop en ontbering. De repatrieermgs- dienst mag zijn taak nog niet ge eineïgd achten, aldus het comité Aan de universiteit van Ca lifornia wordt een nieuwe cy clotron van 4000 ton gebouwd die vijf maal zoo krachtig is als iedere andere bestaande atoom-splitsingsmachine. Het apparaat zal dezen zomer gereed komen. Dr. Ernest O. Lawrence, Nobelprijs-winnaar, die het oppertoezicht heeft bij den bouw van de nieuwe cyclo tron heeft verklaard, dat de enor me energie, die door de nieuwe machine vrij zal komen in staat zal stellen tot onderzoekingen, 'die een revolutie teweeg zullen brengen op het gebied van de biologie, de mecJicijnen, de che mie en den landbouw. De nieu we atoomspiitser zal het prac- tisdh mogelijk maken vele theo rieën omtrent de atoom-structuur te beproeven, hetgeen tot nu toe onmogelijk was. Op kunstmati ge wijze kunnen cosmische stra len geproduceerd worden en ver der kan atoomenergie worcJen voortgebracht uit bronnen, die goedkooper zijn dan uranium, terwijl een en ander kan leiden tot de ontdekking van nieuwe elementen. Men is in 1941 met den bouw van de nieuwe cyclo tron begonnen. Prinses Sybilla, de echtge- noote van prins Gustaf Adolf, den oudsten zoon van den Zweedschen kroonprins, heeft het leven geschonken aan een zoon in het paleis Haga bij Stockholm. De „Commissie Nationale Hoog-1 tijdagen" van het Nationaal In stituut Amsterdam, maakt bekend da het registreeren en afstempe. len o'er nationale feestrokken bin nen afzienbaren tijd zal beginnen. Nadere bepalingen hieromtrent zullen worden gepubliceerd. Men wachte dus deze publica tie rustig af en onthoude zich er van, reeds rokken ter afstempe ling naar Amsterdam te zenden. Ofschoon het zich laat aanzien, dat er inmiddels heel wat rok ken klaargekomen zijn. behoeft men zich niet ongerust te maken, dat men niet voor afstempeling en registratie aan de beurt komt, aangezien hiervoor tot in 1947 nog gelegenheid zal zijn. Zij. die op de eerste nationale feestdag haar rok nog niet klaar Na in de nieuwe Frederikskazerne te hebben kunnen er rustig aan wer- Den, Haas geïnspecteerd te zijn; ken, en er zelfs nog aan begin- SUS des^ nen voor de viering van Konin- Anefo/Friezer P. ginnedag. In het paleis Soestdijk, waar. uitgereikt en de Prins zette uit- ook H.M. de Koningin vertoeft,1 een. dat de onderscheiden mili- had zich gistermorgen omstreekstairen op verschillende plaatsen half elf een aantal officieren en en in versehilenoë viegformaties minderen opgesteld aan wie, hun plicht hebben gedaan en wel Prins Bern'nard het vliegerkruis en het kruis van verdienste uit reikte. in tegenwoordigheid van Prinses Juliana, de Prinsesjes Beatrix en Irene en vertegen woordigers van de ministers van oorlog en marine. Het vliegerkruis kregen: Res. 2e luitenant waarnemer L. N. Kei zer, res. Ie lt. vlieger M. A. Bie- rens de Haan, res. 2e lt. vlieger J D. Waterman, kapitein vlieger P. A. Cramerus, kapitein vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Berg. mann, res. kapitein vlieger J. W. Bekker, res. kapitein vlieger mr. G. F. J. Jongbloed, res. Ie lt. zoo. dat de Koningin met een der mooiste onderscheidingen, het vliegerkruis, haar erkentelijkheid heelt willen betuigen. H.M. de Koningin had den Prins gevraagd haar bewondering over te brengen voor hetgeen de mili tairen hebben gepresteerd. „Ik ben trotsch op hetgeen u gedaan hebt," aldus de Prins, die een beroep op hen deed om hun beste krachten aan de Nederlandsche lucht macht te blijven geven. De res. kapitein vlieger mr. G. F. J. Jongbloed bood Prinses |)E RUSSISCHE TACTIEK van „geven en nemen" is. zooals wij als onze vrees heb ben uitgesproken, de tactiek van „nemen" geworden, al thans een poging daartoe. Byr nes tracht thans een compro mis voor een vergelijk te vin den, zonder al te veel af te wijken van het ingenomen standpunt t.o.v. de kwestie Tripolitanië. Engeland voelt weinig voor toegeven en Bi- dault sluit zich daarbij aan, al wil hij zich niet aan een zekere souplesse onttrekken. En oj deze crisis spoedig overleefd zal zijn. is zeer de vraag. Generaal Smuts heeft zich in Londen geroerd, toen het ging over het beheer van de Ver- eenigde Volken over de Zuid west Afrikaansche mandaatge bieden. Het rapport van de Ameri- kaansch - Britsche commissie over Palestina baart, zoo op het eerste gezicht, de kiem voor 'n uiteindelijke bevredigende op lossing voor 't Joodsche vraag stuk. In Griekenland wil het nog niet vlotten met de binnenland- sche rust. Herhaaldelijk vinden vooral in Athene gewapende botsingen plaats tusschen mo narchisten en communisten. Oostenrijk is teleurgesteld nu zoo juist in Parijs de beslis sing gevallen is, dat Zuid-Tirol Italiaansch gebied zal blijven al blijft er dan ook eenige ruimte bestaan in de overwe ging van kleine grenswijzigin gen. QjAt>i'Aut<.en,i£UUJ~d Voor de tweede helft van de 5e periode 1946 (28 April t.m. 11 Mei) geeft elk der volgende koopen vlieger J. B. C. J. A. arts, res. Juliana ter gelegenheid van haar le lt. vlieger J. W. Th. Osch, res. verjaardag namens allen eent Ie lt. vlieger M. A. Muller, ser- fraai bloemstuk aan en de ma- bonnen recht op het geant majoor vlieger W. de Vries, joor J. P. Moquette, chef van den van Het kruis van verdienste kre- vliegdienst van het leger, even gen: de dienstplichtige soldaat W. zoo, waarna het prinselijk paar K. Henneman, de dienstplichtige,zich geruimen tijd op ongedwon gen wijze met de aanwezigen on derhield. sergeant F. van- Os, De ritmeester C. C. Geertsema, adjudant van Prins Bernhard, las de koninklijke besluiten voor, waarbij de genoemde militairen worden onderscheiden. Toespraak Bernhard. van Prins Prins Bernhard hield na tafloop een korte toespraak, waarin hij zijn blijdschap uitte, dat deze on derscheidingen, konden worden Donderdag 2 Mei HILVERSUM I (301 M) AVRO 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws1; 8.15 Pierre Pala; 8.30 gTam.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 gram.; 10.35 piano-recital; 11.00 causerie; 11.10 Ensemble; 11.45 Ber. krijgsgevangenen 12.00 concert; 12.35 Jetty Cantor; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest Malando; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 kamermuziek; 15.00 Sterren en sterretjes; 15.20 gram.; 17.00 AVRO Kaleidoscoop; 17.30 concert; 18.00 nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.05 sportpraatje; 19.20 zang en orgel; 20.00 nieuws; 20.05 Politieke lezing-; 20.25 Concertgebouw; 22.30 causerie; 22.40 gram.; 23.00 nieuws; 23.15 gram HILVERSUM II (415 M) KRO 7.00 nieuws en gym.; 7.30 Morgengebed; 8-00 nieuws en gram.; 10.00 NCRV gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 gram. 11-00 KRO Radioziekenbezoek; 11..45 Marialiederen; 12.15 voordracht; 12.30 Ensemble Joan Lancé; 13.00 nieuws; 13.15 concert; 13.45 voor de vrouw; 14.00 NCRV Rhapsodie-sextet; 14.40 causerie; 15.00 gram.; 15.15 concert; 16.00 Bijbellezing; 16.45 "gram.; 17.00 Het Rijk Overzee; 17.10 gram.; 17.35 Celesta Ensemble; 18.15 Mand'olinata; 19.00 Nieuws; 19.20 Met band en plaat; 19-30 politieke lezing; 20.00 - nieuws; 20.05 Reg. Voorl. Dienst; 20'.20 Marine. Japel; 21.00 causerie; 21.20 gram.; 21.30 Parkerkkoor; 22.00 Nieuws; 22.15 De vaart der volken; 22.35 concert; 23.15 gram.; 23.50 schriftlezing. Hartelijke ontvangst in nagenoeg alle vereenigingen uit Bakel De oud-gem.-secretaris van Heerhugowaard, dhr. G. J M. v. den Wildenberg, is Zaterdag op echt Brabantsche wijze als Dur. gemeester van Bakel ingehaald en geïnstalleerd. De gemeente omvat de dorpen Bakel, de Rijn en Milheeze. In elk der dorpen waren langs' den weg versierin gen 'aangebracht in den vorm van denneboompjes of sierlijk aangebrachte slingers met veel kleurige bloemen of guirlandes, terwijl uit alle huizen en boerde rijen de driekleur wapperde. Aan de grens van de gemeente was een prachtige eereboog op gericht, waar den nieuwen bur gemeester door dokter Nelemans een hartelijk welkom werd toe geroepen. In gezélschap van collega's uit de omgeving van Heerhugo waard, o.w. burgemeester Essmg van Blokker, vertrok de stoet naar het graspleintje voor de pastorie te De Rijn, waar de offi. cieele verwelkoming plaats vond. Hier werd de burgemeester in Brabantsch dialect toegesproken, waarop de heer v. d. Wildenberg met enkele hartelijke woorden dankte. In eén eenvoudige, doch tref fende plechtigheid werd vervol gens de weg De RijnElzendorp herdoopt in Burgemeester Wijt. vlietlaan, de voorganger v. bur gemeester v. d. Wildenberg, die om zijn principieele houding werd weggevoerd en niet terug keerde. Te Milheeze, waar de stoet vervolgens aankwam, maakten deputaties en praalwagens van het dorp hun opwachting. Aan de grens tusschen Bakel en Milheeze werd het rijtuig verwisseld met een huifkar, zoo. dat de burgemeestersfamilie in een der oudste en echt Brabant sche vervoermiddelen haar nieu we woonplaats binnenreed. Bij het geemeentehuis werd den burgemeester door de kinderen een zanghulde gebracht. In de tot in de hoeken gevulde raadszaal sprak de wnd. burge meester, de heer Soeterboek, de installatierede uit, waarin hulde werd gebracht aan de vader- landsche houding van den heer v. d. Wildenberg in den bezet tingstijd. De nieuwe burgemeester be gon zijn dankwoord met een piëteitsvolle gedachte te wijden aan zijn voorganger, wijlen bur gemeester Wijtvliet. Na 8 Jaar uit Brabant te zijn weg geweest, is het voor mij een bijzonder ge noegen als burgemeester te mo gen terugkeeren naar het mooie Brabant. Laat ons gemeenschap pelijk samenwerken, dan kaïn alles bereikt worden. Ik ben hier thans als nieuweling in de ge meente, doch niet als vreemde, ling. Met vaste hand zal ik het roer vasthouden. Ik vraag, dat God u en mij en ons werk moge zegenen. Hierna werd de burgemeester door verschillende autoriteiten hartelijk toegesproken, waar onder ook door burgemeester Essing van Blokker. Een druk bezochte receptie volgde, als mede een ouderwetsche Brabant sche koffietafel De Japansche filmindus trie heeft zijn eerste filmkus opgenomen. In Japan is een kus een gewaagde onderneming Volgens de New York Herald Tribune had de Japansche regisseur ei dan ook bijna van afge zien, want eerst kwam de mannelijke hoofdrol speler niet opdagen, toer kreeg de vrouwelijke hoofdrol een giechelbui en de geheele productie werd door dit incident opgehouden. Maar ten slotte kreea de regisseur die het kussen in Ame- rikaansche films had be studeerd. toch zijn zin Nu maakt hij zich echtei zorgen over de reacties van het publiek. Bonkaarten KA. KB, KC 604 Algemeen 221 125 gram boter 222 125 gram margarine 223 50 gram thee 224 250 gram jam. stroop enz. 225 250 gram waschpoeder Bonkaarten LA. LB, LC 604 118vleesch 100 gr. vleesch A 29 melk 2 liter melk B 29 C 29 melk 3% liter melk 112 aardapD. 2 kg aardappelen Bonkaarten KD. KE 604: Algemeen 724 250 gram jam, stroop enz. 725 250 gram waschpoeder Bonkaarten LD, LE 604: D 29. E 29 melk 6 liter melk 612 aardapp. 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz.: T 26 2 rants, tabaksart. (geen import-cigaretten T35 1 rants, importcigaretten V 26 100 gr. choc, of suikerw. X 26 100 gr. choc, of suikerw. X 35 1 rants, importcigaretten Op deze bonnen, ook op de extra-vleeschbon, kan reeds op Donderdag 2 Mei worden ge kocht, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardap pelen, waarop eerst met in gang van Maandag 6 Mei mag worden afgeleverd. CEN paar minuten later gaf de Hooge Piet het bevel om te starten. Intusschen was Hermelijn uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen. De arme man was nogal van streek, maar even later belde hij toch. de politie op. Intusschen be reikten Boebi en Jippie met groote snelheid de grens van Germania.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3