Tuchtrechter doet uitspraken Nieuw Noordhollandsch Dagblad Men houde zich aon de prijzen Urgentie program Bij het a.s. vertrek van onzen Deken WEERBERICHT ONS OFFER Marktberichten DONDERDAG 2 MEI 1945 946 p looj Ondanks het feit, dat de bak kers op de verkoop van brood niet voldoende verdienen,, zoodat zij doende zijn de broodprijzen ver anderd te krijgen, moeten zij zich toch aan de voorgeschreven prij- zijn honden totdat er een uit spraak is gedaan van regeerings- wege. Dit kwam de bakkers van Texel aan de weet; toen in een algemeen proces-verbaal dat voor den tucht rechter Mr. Spiegel in het Kantonge rechtgebouw te den Helder werd behandeld, deze kwestie ter sprake kwam; De Texelsche bakkers had den medio 1944 de prijzen plaatse lijk een cent verhoogd. Dit was volgens zeggen van den verdediger oogluikend toegestaan door den toenrnaligen Inspecteur der Prijsbe- heersching. Want zoo zeide deze raadsman; men kon in de chao's van die dagen de prijzen niet meer in de hand houden. In 1945 werd van over heidswege bepaald, dat de brood prijs met twee centen mocht worden verhoogd. Dit geschiede ook op Texel, met het gevolg, dat de bak kers nu evenwel het "brood een cent te duur verkochten. De verdediger der bakkers, die tevens een bakker- deskundige bij zich had toonde mei allerlei tchnische bijzonderheden aan dat de gevraagde prijs niet te hoog was, om uit te komen. De tuchtrechter echter gaf te ken nen, dat desondanks ieder zich te houden heeft aan de voorgeschreven prijzen, ook al schijnen deze niet goed. Men kan daaraan niet op eigen houden gaan tornen. Tetr waarschuwing beboette Mr. Spiegel iedere bakker met" vijftig gulden. Voor een der bakkers S. werd de zaak aangehoude, ome dit geval een levering betrof aan militairen, waarbij de voorschriften van den Kwartiermeester der Gene rale Staf nader moesten worden be keken. Verder kwamen vier Texelaars v-oor; S. H., E. G., C. B., A. M. S.; die allen wrijfwas te duur ver kocht hadden. Deze zaak was al eerder behandeld. De boeten va rieerden tusschen 10 en 25 g'ulden met verbeurdverklaring van de in- beslaggenomen goederen. De huiseigenaar J. B. te den Hel der had zijn huurprijs eigenmachtig verhoogd. Hij verweerde zich door aan te voeren, dat liet huis voortdu rend werd opgeknapt en hij gehou den; terwijl de huurders uiterst te vreden waren. De tuchtrechter noemde dit een ernstig feit, omdat DEN HELDER EEN SPONTANE HULDE AAN DEN DEKEN Katholiek Den Helder maakte zich Dinsdagavond om 8 uur gereed om haar pasbenoemden Deken te gaan huldigen. In een bonte mengeling van verschil, lende deputaties der vereenigin. gen, padvinders en gidsen schaarden zij zich in een rij en met de Harmoniekapel „Win. nubst" trokken zij naar het Kerkplein van de Dekenale Kerk Onder de tonen van „Koomsche Blijdschap" trad de Dekc„ naar buiten, omgeven door he,, vol tallig kerk. en armbestuur. De heer Zijp nam daarna 't woord als voorzitter van Kath. Den Helder „Uw benoeming tot De. ken is voor Den Helder een eer en onderscheiding en de eer en vreugde van Den Helder is de eer en vreugde van de geioovi. gen." Namens alle katholieke vereenigingen bracht spr. hulde voor deze uitverkiezing. Met een krachtig „proficiat" besloot de heer Zijp deze kernachtige toe spraak. Daarna kwam de jubila ris zelf aan het woord. Hij drukte zijn verrassing uit voor deze spontane hulde. Ook Deken Harst noemde het een onder scheiding voor Den Helder, die voor 't eerst in de kerkgeschie denis een eigen Deken bezit. Wat den Bisschop hiertoe bewogen heeft, wist spreker niet, maar ongetwijfeld moet een van de redenen absoluut geweest zijn: om Den Helder, dat zoo zwaar door den oorlog getroffen is, in zijn wederopbouw te hulp te komen. Tot slot stelde spreker voor een driewerf hoera aan te heffen voor onze Prinses, voor den Bisschop en voor onze eigen stad Den Helder. Onder het spe len van een pittige maTsch trok ken vervolgens de jeugdvereenL gingen langs den jubilaris om ook hun vreugde tot uiting te brengen, waarna de stoet weer afmarcheerde. Een korte maar krachtige hulde, van de katho lieken van Den Helder, een waardige demonstratie van hun vreugde WINKELSLUITING?! Volgens de in dit nummer voorkomende advertentie wor den de Heldersche winkeliers door de besturen van de Ka tholieke Middenstands- en de Heldersche Winkeliersvereen uitgenoodigd. ter gelegenheid van de herdenking der bevrij ding a.s. Zaterdagmiddag hun zaken te sluiten. Dit is zeer zeker een mooie geste. men, terwijl men bekend is met de de voorschriften,, zeker niet daar tegenin mogen gaan. De huiseige naar hoorde 500 gulden boete tegen zich uitspreken, met bekendmaking van het vonnis in de pers. Twee personen A. A." en V. P. hadden zich te verantwoorden we gens zwarten handel in shag en an dere distributieartikelen zooals kof fie, suiker enz. Dit feit is zeer ern stig ook al voerden de verdachten aan dat dit de eerste keer is, iets was niet erg waarschijnlijk leek ge zien de onverwachte uitlatingen van een ervan. V P. kreeg 35 gulden boete, terwijl de eerste bij verstek werd veroordeeld. De inbeslaggeno- men goedeen werden verbeurd ver klaard LANDDAG K.V.P. Het is bijna overbodig de le den van de Kath. Volkspaxir uit den kieskring Den Helder op te wekken a.s. Zondag der landdag te Schagen te bezoe ken. Daar immers spreken twee menschen. die het weten kunnen en die alle problemen waar ieder van ons mee zat in verband met de politiek, be lichten en hespreken. Toch willen we gaarne naar de ad vertentie in dit nummer ver wijzen, omdat er eenige bij zonderheden in staan voor aanmelding en deelname, daa' anders zij. die mee willen, misschien den weg niet weten. BUKGEKLUKE STAND Geboren: zoon van H de Wolf. i Kapitein; dochter van IJ. Luters- i Postma; dochter van S. Gieze.; Buyck:-eoon van J Leiien_Bais; dochter van E C. R. Schaper- Wjjbenga; dochter van A A. Wiggers-Heijligenberg; zoon van H Amens-Stotemaker; dochter van S van den HeuveLv. Dok; dochter van J. Lokkers-Joffer; zoon van F. F. Flerie-Freïjer; zoon van H T. Schendelaar-van Putten; zoon van F. Dirks-Wal. raven; zoon van B Wisse-Pe. trus; dochter van J. Snijder-Dito; dochter van C. A. den Hartog- Molenaar; zoon van A Siersma. Riedemam zoon van M Adam. "teenhaard; dochter van G. Fol. kers-Jongkees; zoon van S. Ste. d erna.Vo] gezang; dochter van G. W Boersema-Thijssen; zoon van T. W Lammers-v Eerten; zoon van A. C van der Woude. Grande Ondertrouwd: G. J de Vxoome en E. van Duin: K. de Waard en W Kranenburg; C. de Jonge en J. Roeffel; H Koele en A. Vader; S. P. Groen en H. J Kamler; J. C. MeeTbeek en C, Quant; D. dë Boer en A Knol; J. Oosthuil zen en A. Kossen; B de Gast en H W. de Man. Gehuwd: L van Eis en C. Ka ter; F K. J J. Raadsheer en C. M. van Dijk; J. K. Boldingh en J. de Klei'k; A J. Lrab en J. Steenkamp; R L. de Jaeger eri J. de Jong; J. P. van Dongen en J, M. A. Noordeloos; A. Hooger. werf en'C. Hoogakker; P J. Fer_ née en E Hoekemaj P. v. 't Hert en J J. E van El; J. Éelma-n en H. T Kabel. Overleden": H. Kuiper, m 81 jaar. PRTNSESSEDAG Ondanks het feit, dat er geen feestelijkheden zouden worden gehouden, is Den Helder wat stemming en feestgevoel betreft: op andere plaatsen in den wijden omtrek verre de meerdere ge bleven. Stad en bewoners gaven een beeld van iets, dat in aller' harten leeft. Traditie laat zich niet door vijf jaren van oorlog opzij zetten. Zoo was 's morgens vroeg al iedere straat en ieder huis getooid met de vlag en overal verschenen de menschen op hun best. Hét was bij tijden zoo druk, dat men werkelijk heel goed zelfs moest uitkijken. Een feit. dat we in maanden niet meer hebben meegemaakt. Des morgens vroeg ook al muziek en die is feitelijk niet meer weg geweest. Overdag de jeugd en niet alleen zij, die langs de win kels trok, om te probeeren de prijsvraag op te lossen uitge schreven door de winkeliersver- eeniging K.S.V. Het feest vond zijn hoogtepunt in het concert in het Julianapark van het Sted. Muziekcorps en in de Koning straat, waar met behulp van versterkers aan muziek en licht tot middernacht op straat werd gedanst. "WINKEL Gevonden; een ring met initialen. Inlichtingen bii den gemeenteveldwachter. Dezer dagen is de definitie ve tekst van het Urgentie-pro gram der K.V.P. verschenen. Het is een kloek stuk, dat dui delijke taal spreekt. Niet al leen over stoffelijke zaken en materieele dingen. De mensch leeft niet van brood alleen. En er bestaat een algemeene overtuiging, dat de geestelijke en zedelijke ontreddering door den oorlóg nog erger is dan de stoffelijke. Daarom dient een staatkundig program van herstel en vernieuwing ook ernstig aandacht te wijden aan de versterking der gees telijke en zedelijke grondsla gen van ons volksleven. Dat doel ons Urgeritieprogram dan ook. Het is een program, de Katholieke Volkspartij waar dig. Dat program zal worden uitgevoerd, als de Partij krach tig vertegenwoordigd is in het Parlement. Stemt daarom op LUST 2, ROMME. SCHAGEN Hei wel zeer onverwachte ver trek van onzen algemeen Hoogge- aebten en beminden Deken en Pastoor heeit wel zeer diepen in. druk gemaakt Nu men yan de eerste ver- hazing bekomen is en de ver plaatsing van den grijzen Herder voor hem als een verbetering gaat beschouwen, hij krijgt immers een mooie pamchie in een vriendelijk gewest, maakt men zich allerwege op hem een passend afscheid te bereiden. Donderdagmiddag 3 uur zullen in de zaal van Huiberls de schooljeugd, verkenners en school vrije jeugd tot 17 jaar afscheid van hem nemen terwijl de oudere parochianen hiervoor dien avond om 8 uur gelegenheid krijgen Op dezen afscheidsavond, even eens bij Huiberts. zullen verschil lende personen uit het organisatie- leven enz. het woord voeren af gewisseld door zang. Anderen zullen in de geheele parochie een inzameling organ!— seeren voor het aanbieden van een afscheidsgeschenk. De voorzitter van het organi- seerende comité, kapelaan Tol, roept alle parochianen voorts op, om zich Zondag voor het laatst bij de Plechtige Hoogmis rond den Pastoor te verzamelen. Buiten twijfel zal .deze zulks op zeer hoo- gen prijs stellen, in de wetenschap dat allen dit zullen doen +er timer intentie. SCHAGEN'S JEUGD HERDENKT DEN HELDER Door de gezamenlijke georgani seerde Schager jeugd, gebundeld :n den Jeugdraad, zal op den be vrijdingsdag. Zaterdag 4 Mei a.s., sen krans gelegd worden bij het monument voor hen die vielen Alhoewel de plechtigheid uiter aard een eenvoudig karakter draagt, worden allen zooveel mo gelijk in uniform verwacht zulks mede in verband met de ma-tsch door de plaats. Leden der jeugdorganisaties worden te half 2 óp het eigen ver zamelpunt verwacht, vanwaar zij in groepsverband naar het cen trale punt, het Torenpleïn, trek ken, vanwaar te kwart voor 2 zwijgend met tamboers voorop vertrokken wordt langs de route: Heerenboschstraat Laan Ged. Gracht Molenstraat. Opstelling der stoet: 1. R.K. Verkenners; 2. Kath. Jongeren Be weging; 3. Geref. jeugd: 4. AJ.C. a. "V.C.J.C.; 6 U.K. J.V.G.; 7. Pad vinders; 8 ChrJ.M.V.: 9. R.K. Gidsen. BEWIJS VAN DANK BAARHEID In verband met bet verzoek van vele ouders van Neder- landscbe kinderen, die naar het buiten- of binnenland werden uitgezonden, om op eenigerleï tastbare wijze hun dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid kenbaar te kun nen maken aan de pleeg ouders, heeft de Nationale Commissie zich gewend tot „De Poreeleyne Fles" te Delft, dié voor dit doel een tegel heeft ontworpen. Men kan een tegel bestellen en doen toeko men aan de betreffende pleeg ouders. Zij, die hiervan ge bruik wenschen te maken, kunnen zich wenden tot het Districtsbureau Kinderuitzen ding. Schagen Spoorlaan D170 R.K BRIDGECLUB SCHAGEN Wedstrijd van Dinsdag 30 April A-lrjn; 1_ heer en mevrouw Schaafsma 447 punten; 2. mej. C. Deutek-omO Kroon 46 pmnfc 3. heer en mevr, Ploeger 44 pun. tén; 4. heer en mevr. Brügmann 44 punten; 5. heer'en Bruin Bosman 423/, punt- 6. mevr, Nuijensmej" G. Dekker 41' punten; 7 heer eri mevr. Taijlor 39% punt'; 8. Hoogeerw. Deken •Zeereerw. Pastoor 31% punt. B.lijn: 1. heer en mevr.'Deute. kom 63%l punt; 3. hr. P. Dek. kerG. Boontjes 62 punten, 3. mej. Berkvens—S. Knüwe 60 punten; 4. heer en mevr, P. Deu. tekom 53 J4 punt; 5. 'heer en mevr. Boontjes 53% punt; 6. heer én mevr. Beekma 52punt 7. heer mevr. Grootes 52%l punt; 8. heer en "mevr. Redeker 5134punt; fl. heer en mevr. Stuijt 51 punten; 10, G. Bosman L. Volkers 40 punten. BEDRIJFSORGANISATIE Maandag 6 Mei, 's avonds 8 uur, belegt de S. K. Midden- standsvereen. ..De Hanze" een buitengewone vergadering in ..De Roode Leeuw". Dan zal Drs. Lammers van het Cen traal Bureau een uiteenzet ting geven van de voorgestel de Bedrijfsorganisatie". ANNA PAULOWNA BEVRIJDINGSFEESTEN Voor het 'bevrijdingsfeest aL hier op 4 Mei a.s_ is het' pro gramma samengesteld als volgt: 3 uur uitsteken vlaggen van de openbare gebouwen en ook zoo. veel mogeBjk -door particulieren. Van 3 our tot 3.30 klokgelui; 3.3® opstellen van dë hoogste klassen der scholen, padvindersgroepen en deputaties van vereenigingen in de benedenbuur!; 3.50 max. cheeren naar het monument {tromgeroffel door beide muziek korpsen), 4 uur bij het monu ment openingswoord, kinderen zingen het Wilhelmus, bloemen hulde (comité en eventueel an d-ere deputaties') 1 minuut stilte, zang van padvinderij, spelen mu ziekkorpsen, sluiiingswoord. Daarna nog eenige muzieknum mers door beide muziekkorpsen. Om 7 uur openïuchteoneert te Kleine Sluis en Breezand, waar na rondgang; tot ongeveer 8 uur; daarna bevrijdingsbal in de zalen Veefbrug, Slikker en Borst. PROGRAMMA VAN DEN NATION.YLEX FEESTDAG Het programma van de viering op Zaterdag as ziet er als volgt uit: Om 3 uur middags worden overal de vlaggen uitgestoken, waarna de viering geopend zal worden door klokgelui. Óm 4 uur vindt een bloemenhulde plaats bij het monument, waarbij na mens tie burgerij kransen zullen worden neergelegd; deze bijeen, komst wordt opgeluisterd door zang van de schoolkinderen, pad- vindërsvereenigingen, deputaties van de verschillende vereenigin gen en de beide muziekcorpsen. Zij, die aan deze bijeenkomst willen deelnemen, stellen zich om 3.30 uur -op bij de Openbare Lagere School. 's Avonds om 7 uur wordt door de muziekcorpsen een open ïuchteoneert verzorgd zoowel in Breezand als in Anna Pau-ovna. waarna ook de thuiszittenden het feest kunnen meemaken, daar een muzikale rondgang ge houden wordt door de gemeen ten. In diverse zalen wordt de Nationale Feestdag nog voortge zet met een gezellig bal. BREEZAND TENTOON STELLINGSIXDRUKKEJM Opnieuw zijn we jl. Zondag naar 't Veilingsgebouw geweest. 't Rood-wit-blauw lokte al van verre de talrijke bezoekers. Dezen keer domineerden de tulpen in al hun schoonheid. terwijl narcissen en hyacinth-en T schee] -verder aan-vui- den Esn apart woord van Hoi, voor de heeren, d-.e, hun kostbare tijd voor deze exposities beschikbaar stellen, is zeker op z'n plaats. En nu het geexposeerde: Van groDt belang VDor de kw-eekers was het laten zien van 'n bepaalde ziekte n.l. het virus in de "tulpen, "t Is zaak, dat zij bij bun gewas hierop goed toezien, aangezien deze ziekte de export zeer kan benad-eelen Wat was er zooal te zien? Bij de tulpen vielen de volgende exemplaren zeer op: ïlamlng Uoutb (Kauin). Pax (Er. T.J de broeieigen. schap hiervan is zeer bekend. Twee prachtige Mend. T.: John Gay en 'Oranje Wonder. Enkele mooie Dubb. Vroege tulpen; o.a. Dante; Eringed Beauty; Pink Price. Dan moeten nog genoemd worden 'de Dubb. Late Dncle Tom;; de Enk. Late Orange Gold; de Er. T. Eggink Senior; de E.v.t. Prins Carnaval; Pride Df Zwa nenburg D.w.t.; 'n Parkiet Allard Pierson; de dubb. -Roode ;Eros en 'n aardige randtnlp b.v. Crown Impe rial Om nu nog enkele narcissen te noe men: vooral den John Dix (Barrii); Grenver en Gulliver (beide B'arrii) en Betha Aten (Inc.) Tenslotte uit de hyacinthen de Weersverwachting medegedeeld don» het K.N.M.I. te De Bilt; geldig VaS •Donderdagavond tot Vrij dagavond- WEINIG VERANDERING» Zwa&ke tot matige-"wind schen Oost en Noordoost. Gee* regen. In de Noordelijke pro» vineïes in den nacht en och* tend tijdelijk nevel of Overdag vrij veel hewolkïng Overige deelen van het laij' op de meeste plaatsen zonne» schijn. Zon opk. 5.08; •onder 20.05' maan opk. 6.26; onder 23.02. meest in 't oog loopende exemplaren; Queen of the Whites E.W.; Anna Marie E.R.; Kroonprinses Margaxetüa E'.R. en" City of Haarlem E.G. Wij wijzen nog op de expositie van a.s. ZateTdag welke i.v.m. de be. vrij drngsherdenking 'n apart cachet zal krijgien. SPELDJESDAG DLL K Naar men ons mededeelt, 15 in de onfangs gehouden verga, dering van den R. K. Volis- bond besloten om qd den Isten Pinksterdag, na bekomen toe stemming van B. en W„ een speldiesdag te organiseer® voor Herwonnen Levenskracht. „BUSKRUIT" Zoni-agavond gaf de R-.K. Gem Tooneelvereeniging „We rijn niet bang" met groot sucoes een uit. voering van het blijspel „Bus kruit". De veie aanwezigen heb ben volop genoten van 't gebo. dene, 't Stuk behandelt de diverss situaties die ontstaan, wanneer Emmy uit een pensionaal ont. vlucht is en thuis komt. Emmj, de 18-jarige obehtef van Veraer( voelt zich ver verheven boven de schrjribeschavimg van haar fe. milie en de rest van de wereld. Eén kwade eigenschap vooral manifesteert zich geregela'-. baat plots oplaaiende hevige drift De „besmetting" volgens iea butler Lucas, neemt angstige vor men aar. Die Lucas, en die Sjaiu ke, keukenmeid! Lucas, 'n butler in optima forana, maar uiteinde lijk toch ook 'n mensch, bij wien in oé herfst ..de lente" pas be gint.met Siauke die 30 iaar in een en deugd.... enz. De diverse rollen werden zeer goed vertolkt en telkens kloni spontaan gelach op uit tfe zaai Natuurlijk komt alles op z'a pootjes terecht hoewel er soms drei lende wolken hargen. Maa- uiteindelijk zien we 4 gelukkige paren op de planken: Lucas en Sjauke, John en Emmy Robert en Willy en de heer des buizes met rijn vrouw. We kunnen riet anders zeggen dan dat „Wij zijn niet bang" weer een winstpunt geboekt beeft. Na afloop complimenteerde voorzitter L. Onderwater vooral '1 gelukkig verloofde paar John en Emmy, aangezien zij in wer kelijkheid in de bmidsoagen zijn. Cok de butler, de beer C Zwarts, als vader van 't bruidje, moest deelen in -de gelukwen- schen. Al me' "en geslaagde avond EEN SUCCESJE Bij *t sehoolvoetbal, genurende de Raaschvacantie in Den Helder gehouden, behaalde de R. K- schoolpioeg van Breezand de 4e prijs. Een resultaat dat veel be ter had kunnen rijn, indien er geheel volgens de reglementen ge. speeld was. Jammer jongens, vol gend jaar beter hoor! Helden, die het offer brachten Van hun leven onbekend - Voor de vrijheid van ons volk Eert men met een monument Maar voor weduwen en weezen Die hun man en echtgenoot Offerden voor onze toekomst Is een monument aeen brood. Stichting '40'45 Vraagt óns offer: dankbaarheid Eereplicht jegens de dooden, Helden van den vrijheidsstrijd EGBERT DIERTES OBDAM. 1 Mei 185 Kg prei 14.30; 7300 Kg. Witlof I 77—89; 1100 Kg. idem II 52—73 350 Kg. idem III 27—53. ND.-SCHARWOUDE Noorder- marktbond, 2 Mei. 7500 Kg- Witlof 70—85; 2e soort 34-18; 29000 Kg. pTei 10.90—15 60; P«' II f 2.60—3.40'; 13100 Kg rabar ber 19—29. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Mei. 2300 Kg. bieten 3.30; 1300 Kg. rabarber 2025; 3000 Kg. prei f 7—14.20; 200 Kg spi nazie 8; 2500 Kg. witlof le soort f 6883 2e soort f 4056. W ARMENHUIZEN, 2 Mei- 3220 kg witlof 55—68, id. II 24 41; 9600 kg rabarber 1720- 1630 kg prei 13.70.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2