Niets nieuws onder de zon 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSiad en Om bek VAN VERLEDEN... NAAR TOEKOMST JE MAINTIENDRAI Pels Zoon - Alkmaar VRIJDAG 3 MEI 1946 DEN HELDER De vlaggen hangen uit en over. al is er blijdschap, omdat er na de bange droom uit het verleden een heden is geboren, dat goed is en dat beleefd wordt in vrijheid en feest. Het verleden is dood en begra ven en het heden kondigt zich aan met veel muziek en tam-tam, want laten we leven, de toekomst is te onzeker.Da is zoo en toch Onder de wapperende vlaggen en achter het feestrumoer om ons heen ligt een nevel, die nog lang niet dichtgetrokken is en het verleden afsluit. Want onder de vlaggen ligt het puin nog einde- looshoog opgestapeld van vernie lingen en oorlogswee, van bom bardementen en zinlooze barba rij,. Dat kan niet worden bedekt mët rood-wit-blauw, omdat door dat dundoek de scherpe steenen priemen van alles, wat niet kan en mag worden vergeten. En achter het feestrumoer is er de stilte van de eindeloos-ver uit gestrekte soldatengraven. rij aan rij stellen zich de kruisen op, een voudig van kleur, omdat de be woners daaronder eenvoudig en naamloos waren in hun leven en sterven. Maar ze stierven niet om te vergeten. En verder, waar het koren zacht ruist, waar de auto's in vliegende haast voorbijvliegen en waar eenzamen hun avondrust zoeken, staan op stille plekken ergens langs den weg alweer krui sen met effen kleur omdat ook die bewoners eenvoudig waren en naamloos, toen zij stervend neer vielen. Bat was geen man, die daar doodelijk werd getroffen, nee dat was het geheele Nederlandsche volk. Dat volk. dat in moeilijke dagen zichzelf bleef en meer nog boven zichzelf uitgroeide tot een grootheid, die nimmer was ge kend. Maar ook dat volk, dat zijn onbegrijpelijke en wreede zonen had, die zichzelf onteerden en zich in handen sppelden van een vij and. Juist, om het heden mag het verleden niet vergeten worden, daar is te veel voor gei eden en gemarteld en geschoten op on schuldige lichamen. Nederland is één groot kerkhof geworden! Dat klinkt verschrikkelijk. Maar de waarheid klinkt heel dikwijls verschrikkelijk. Zal het echter niet verschrik kelijker klinken, wanneer toekom stige Nederlanders ons zullen ver wijten. dat door onze schuld dui zenden zijn gestorven en neerge schoten door onze moreele scnuld althans, omdat wij niets uit dat alles hebben geleerd?. Wij vragen het aan allen, die ook maar iets meenen van den geestelijken op bouw van ons land en aan allen die niet aan den opbouw denken, maar alleen aan eigen macht: Vergeet niets van het verlea.en anders zal de toekomst U er voor laten boeten. Wij vragen het aan onszelf in het diepst van ons hart: vergeet dat alles niet, want juist daardoor kan de toekomst beter worden. T. v d H EXAMENS Bij de op 23 tot 27 April ge houden examens te Utrecht voor vakbekwaamheid huis schilders-ambacht Vestigings wet slaagde onze plaatsgenoot, cfe heer Th. Vermeulen. MUZIEK BIJ HET VUURWERK Alvorens het vuurwerk Za terdagavond begint, zullen de muziekkorpsen een rondgang door de stad maken naar het Sportpark. De vier korpsen vertrekken ieder van een eigen punt en volgen een eigen route, zoodat de stad overgoten zal zijn van muziekklanken. Het verzamelpunt is dan het sport terrein, waar tijdens het vuur werk de korpsen eveneens ge legenheid krijgen hun pro gramma's te blazen. PROPAGAND A-COMMISSIE K.V.P Hedenavond wordt in hotel Bellevue om acht uur een ver gadering gehouden van de pro- pagandacommissie der Kath. Volkspartij. Gezien de belang rijke voorbereidingen voor de a.s. verkiezingen, is de op komst van ieder dringend ge- wenscht. Tevens zijn zij, die belang stellen in het werk der propagandisten en die zelf ook iets willen doen. van harte welkom. De zeereerw. heer pastoor A. Harst, van de parochie H.H. Petrus en Paulus te Den Hel der, is bejioemd tot Deken van Schapen ORIGINEEL Woensdagmiddag reed een luxe auto door de Heldersche straten, die onder vroolijke muziek aankondigde, dat de Gruvter weer in Den Helder terugkwam. Ter eere van het feit bood de firma 's avonds in het Julianapark een concer aan. LIJKJE GEVONDEN Het lijkje van het verdron ken kind N. is na dagen zoe ken, waaraan zelfs een duiker te pas moest komen, uit dc Spoorgracht opgehaald. TEXEL FOLKLORE OP TEXEL Traditie getrouw werd op 30 April voor het eerst na 6 jaar op Texel Meierblis gehouden. In den avond zag men over geheel Texel den gloed der branden. Hoewel dit spelen met vuur hoofdzake lijk het werk is van de jeugd, zijn ook veel ouderen gaan kij ken. Men wil zich ook wel eens verbeelden nog jong te zijn! Het symbool van Meierblis is volgens velen het verbranden van den winter en het binnen halen van den zomer. De Texel- sche huismoeders zullen 't meer als een teeken vinden, dat de schoonmaaktijd voorbij is. Aan gezien Meierblis al dateert van vóór onze jaartelling, zal dit wel onwaarschijnlijk zijn, aangezien we nooit gehoord hebben, dat ze in dien tijd schoonmaak hielden. Dat de schoonmaak en Meierblis in nauw verband met elkaar staan, weet iedere Texelsche huismoeder en jongen, want we ken lang hebben de jongens met rommel gesleept, die te voor schijn was gekomen met den schoonmaak. Maar hoe het ook zij, na 6 jaar stop te hebben ge staan, is Meierblis weer voor het eerst op Texel gevierd Het symbool der vrijheid Het was reeds Willem de Zwij ger, de Vader des Vaderlands, die deze spreuk van het huis van Oranje in zijn wapen voerde. Je maintiendraiik zal handhaven En ziet: door alle eeuwen heen bleef dit devies gehandhaafd. Er waren vaak donkere tijden voor ons vaderland. Tijden waarin het scheen of land en volk ten onder zouden gaan. Maar telkens kwam er redding en uitkomst. Ook nu. Vijf jaar lang was Nederland onder vreemde dwingelandij. Maar de oude wapenspreuk bleef bewaard onder ons volk. Ik zal handhaven wij zullen handhaven in ons verzet, in onze taaie Nederlandsche on buigzaamheid. De ketenen zijn verbroken. Wij vieren het feest der bevrijding. Je maintiendrai. De traditie blijft bewaard. Nu en in de toekomst. De Nederlandsche onderne mingsgeest bleef gelukkig ook bewaard. Meer dan een eeuw was het streven .van De Gruyter: het beste te leveren tegen voor- deelige prijzen. En De Gruyter blijft handhaven het deviesbé tere waar en 10 procent. Ook deze traditie is gelukkig bewaard gebleven ZILVEREN JUBILEUM Woensdag 1 Mei was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Spigt in dienst trad bij de gemeente Texel. Dat deze dag niet onge merkt voor hem voorbij is ge gaan, valt allicht te begrijpen. Als goed begin werd 's mor gens om 8 uur een H. Mis ter intentie van den jubilaris opge dragen. Op het gemeentehuis werd de jubilaris en zijn familie hartelijk welkom gehèeten door burgemeester, wethouders en gemeentepersoneel. De burge meester sprak een woord van dank voor alles wat de heer Spigt in de afgeloopen jaren met nauwe plichtsbetrachting voor de gemeente heeft gedaan. In Callantsoog zou men van zoo iemand zeggen: dat is een weer baar mensch. Als blijk van waar. deering wil spreker den jubila ris een klein cadeau aanbieden, dat zich spoedig ontpopt in een groot geschenk, nl. een gloed nieuwe fiets. Nadat de heer Spigt den bur gervader bedankt had voor zijn toespraak en cadeau, werden den jubilaris nog verschillende an dere blijken van waardeering aangeboden. HYGIëNE EN VOLKS GEZONDHEID Hoewel de commandant van Vlijt geen inlichtingen wenscht te verstrekken, doet op Texel het gerucht de ronde, dat het lijk van een Rus gevonden is in een waterreservoir waaruit men al geruimen tijd water tankte. Mocht dit waar zijn, dan wordt het wel hoog tijd, dat een betere controle gehouden wordt op drinkwater. SCHAGEN EEN OVERVOERDE MARKT Aanmerkelijke daling der veeprijzen. Een overweldigende rundvee- aanvoer overstroomde Donderdag morgen de markt op een wijze als in geen jaren is gezien. Hieruit blijkt wel hoeveel vee er eigenlijk overcompleet fc geweest. Zij die dit teveel den geheelen winter onderhouden hebben met de be doeling dit thans, nu het jonge gras er is, met winst van de hand te doen, hebben misgerekend Tal rijke onverkochte dieren vulden de toch reeds uitpuilende rijen van koeien voor de Centrale aan. De prijzen zijn thans zoodanig dat bij levering aan de Centrale, ook van eigenlijke gebruikskoeien, practisch niets minder ontvangen wofdt. De bonnenprijs daalde van 15 tot 8 cent: De handel was uit gesproken slecht. lste Kalfvaarzen brachten het ongeveer tot 375; oudere versche koeien tot f 475. Het was bovendien fokstieren- markt. Hiervan is de prijs echter Er wordt tegenwoordig veel ge klaagd over de velé papieren die men aan bepaalde instanties moet voorleggen, wil men iets bereiken. Op het distributiebureau vragen ze je oude en je nieuwe stamkaart, moet je soms nog je persoonsbewijs laten zien, wanneer je op het raad huis komt, of je biedt je aan voor een of andere betrekking, dan moet je een bewijs van politieke betrouw baarheid afgeven. Oude menschen schudden het hoofd en prijzen den goeden, ouden tijd. Toen ging alles heel gewoon en vertrouwde men el kander zonder al deze schriftelijke bewijzen. Toch hebben deze oude menschen geen gelijk. Want in tijden van groote beroering, waarop alles on zeker was, werden altijd schriftelijke bewijzen van iemands goede gezind heid gevorderd". Dat was zoo in den tijd van de godsdienstoorlogen, toen men zich keerde tegen de katholieke kerk. Ja in dien tijd vooral werden er schriftelijke bewijzen geëiseht door den burgemeester van een be paalde plaats en door den pastoor dat iemand niet behoorde tot de bestrijders van de katholieke kerk. In de archieven v. d. West-Friesche steden vindt men tusschen de oude papieren enkele van deze bewijs- stukken. Het is interessant deze even uit het stof vandaan te halen. In 1564 kwamen Pieter Tymansz en Jan Pieter Thymsz uit Binnenwij- zend in Hoorh wonen. Ze gaven aan den burgemeester van die stad een getuigschrift onderteeekend door hun pastoor Cornelis Harinck, dat zij goede katholieken waren "gaende te choere en zingende mette andere volk". Twee jaar later vestigde Marten Jansz uit Zwaag zich in de West-Friesche hoofdstad maar het van teveel factoren, o.a. keuring en melklijsten enz., afhankelijk. Globaal genomen golden de ionge NRS-stieren echter 1000.tot 1900.NH-stieren f 800.tot 1100.—, P-stieren f 550.— tot f 900.De handel in dit soort fokvee blijkt nogal vlot te verloo- pen. Naar tot dusver bekend wer. den de aangevoerde overjarige stieren niet verkocht, wegens de te hooge vraagprijzen. De lammerenprijs is ongeveer 23—26. De eerste lammeren werden los verkocht. Wel typisch dat dit heele koppel zwart gewold was. Schapen met 2 lammeren brachten het tot 85, met 1 lam tot f 70 en zonder lam 60.hoogstens. Het gemiddelde was evenwel bedui dend lager. De biggenhandel was beter, de prijs onveranderd. Ko nijnen zijn weer omlaag. Hoogste prijs 16, jonge 2.504. Gelten practisch onverkoopbaar. De inte resse voor deze dieren is totaal weg. Jonge geiten 3.505; kippen blijven onveranderd duur 1823. Er heerschte een gezellige druk te Een intermezzo vormde nog het op hol slaan van een met wagen aangespannen paard temidden van de menschenmassa. Wonder boven wonder werd niemand zelfs de be stuurder niet. gekwetst Het paard werd na enkele honderden meters opgevangen. VOR IEDER WAT Alle katholieke kiezers kunnen zich nu reeds prepareeren op de Droefstemming voor onzen ge meenteraad. welke op 19 Mei a.s. in het Patronaat gehouden zal worden. Zooals bekend mogen sléchts leden der K.V.P. hieraan deelnemen Zij die nog geen lid zijn. en om een of anderen reden tot heden niet bezocht zijn, kun nen zich opgeven bij den pen ningmeester den heer Stikkelman Laan, Schagen Ingeval dit be zwaarlijk is. mogen zij het ook doen in het vorengenoemde lokaal voor de proefstemming en wel voor het in ontvangst nemen der stembiljetten. VOOR DE JEUGD Jongens, verschillende poliieke partijen beklagen zich over het af scheuren van hun propaganda materiaal. Dat is niet fair. Wij moeten den verkiezingsstrijd rid derlijk doorworstelen, niet.don te vernielen, maar door er iets be ters voor in de plaats te stellen. Het bestuur van de K.V.P.t ver wacht dan ook van iullie dat alle verkiezingsplakkaten, onverschil lig van wie of wat, worden ge respecteerd. opdat ook niet ons eigen materiaal hetzelfde lot -on dergaat Jongens we rekenen op iullie. UIT HET STOF gezegelde briefje, wat hij van zijn pastoor Arent Hendrixz meekreeg, was niet zoo gunstig, zoodat de be stuurders van Hoorn zijn gangen nauwkeurig nagingen. In ]570 vestig, den zich te Medemblik vele Friezen die in Friesland geen werk meer konden vinden. Van verschillenden vindt men in het gemeentearchief' van Medemblik de getuigschriften. Zoo schreef b.v. de pastoor van Ber_ licum, Sibrandus Leo; over het echtpaar Albert Alberts en Ancke Berends, die een boerderijtje hadden overgenomen binnen de stad, "dat si oock noyt sint besmet gewest met enigen fremte secte ofte opinien des olden geloven". Toen de Protestanten later de lei ding hadden in West Friesland eischte men, vooral in Enkhuizen en Hoorn, waar door den handel veel vreemdelingen kwamen, gelijklui dende bewijzen, nu voor de Prote stante Kerk. In Enkhuizen werden door een appart college van de kerkeraden op den dag voor de be diening van het Avondmaal onder alle protestanten, maar vooral onder de handelaars, die even in Enkhui zen vertoefden, penningen uitgereikt Daarop stond het jaar van uitgifte met het volgende opschrift ACE Jhesus sprack. Als zij dan Zondags naar de Kerk kwamen, moesten zij bij wijze van toegangskaartje de penning afgeven aan enkele kerkbe- dienaren, die in de portalen ston den. Hadden zij geen penning ont vangen of hadden zij uit achteloos heid de-in laten liggen, dan moesten ze weer terug. Want zonder DennirK werd niemand toegelaten. U ziet het dus: Ook het bewijs van de P.O.'D. is niet iets nieuws. B. V. BEZOEKT DEN LANDDAG Iedereen, die de schoolbanken verlaten heeft, wordt hierbij op geroepen om den KV-P.-lanci" dag Zondagmiddag te bezoeken" Van overal hooren wij Berichten over afdeelingen, die „en massa" per bus of trein komen opdagen Katholieken van Schagen, toont dus dat het u ernst is; laat nie. mand ons kunnen verwijten, dat wij het gemakkelijk hebben op. genomen. Doet uw best en komt. Het zal blijken de gemaakte moeite dubbel en dwars waard te zijn. Innerlijk verrijkt en ver sterktzult u den Muziektuin verlaten en tevreden zijn over het gebodene. Bovendien de entree is gratis. Evenals wij óp de jongens ver. trouwen om iets niet te doen, vertrouwen wij er voor 100 pet op, dat u het doet SCHAGEN I—N. HOLL. N. XI Proefwedstrijd Om te komen tot een vertegen, woordigend Noordhollandsch XÏ zullen, zoo vermeldt het officieel orgaan van den Bond; een drie. tal proefweastrijden worden ge. speeld, nl. door een elftal uit N.-Holland Noord, een uit dé Streek en een uit de Zaanstreek. Zondag speelt het proefelftal uit Noord-Holland Noord een wedstrijd tegen Schagen I Het proefelftal is als "volgt samengesteld; Doel: P. Leegwater (VZV) Achter: L. Zeeman (Winkel) en G. Temming (Randers) Midden: de Graaf (Schagen 2) Pannekeet (RKAFC), Bakker (Randers). Voor: Zoon (Meervogels), Tei. geler (Randers), Hoornsman (JVC), Èoerhave (Winkel). Bij. voet (St Victor) VIERING NATIONALE FEESTDAG Voor de vJering der Nationale Feestdag is een uiteraard sober pro gramma samengesteld; omdat men van meening is dat de alg'emeene we. reldioestand en vooral de toestand in Indië nog met van dien aard is; dat groot vreugdebetoon gerechtvaardigd is. De 4de Mei vangt dan 's morgens te half 9 aan met een plechtige Re quiem M s voor de gevallenen in onze Parochiekerk. Van 10.55 tot 11 uur luiden de klokken; om 11 uur 1 minuut stilte. Men wordt verzocht zooveel moge lijk ieder gerucht te vermijden; dus racï o's uit en iret verkeer in de stra ten stil. Om 11.01 de vlaggen uit. Van de ingezetenen wordt ver wacht dat zij voor dien tijd de vlag gen binnen zullen houden. Van 2 tot 3 uur kransleg'aing door de gezamenlijke jeugdorganisaties. Van 3 tot 5 uur kinderspelen voor alle leerlingen van de lagere scholen op het sportterrein aan de Loet Indien U straks een of andere Oude Jenever koopt bestaat zeker de kans, dat U een goede treft. Met PELS' Oude Jenever heeft U echter de zekerheid. Daarvoor staat een reputatie van driekwart eeuw borg. (Verkoop nog op distributiebasis) (Adv.) HIPPOL YTUS HOEF DAAN POOL Het gezelschap van Daan Pool gaf onder auspiciën van de Wieringer Bridgeclub een jubileumuitvoering in O.nema De Haan. De zaal was flink bezet met een enthousiast publiek. Daan was zelf natuurlijk weer de man. Zijn creaties zijn veelzijdig en goed uitgewerkt. De reeds op leeftijd gekomen Mimii Brück-Pool kan nog uitstekend meekomen. Jan Heins, de man met de gouden stem, was door verkoudheid wat gehandicapt, maar sloeg er zich? best doorheen, evenals W'.lly, de jong'ste actrice, die inviel voor Mevr. Dien de Groot, die het gezelschap inmiddels verlaten heeft- Monsieur Victoüre ofte wel Henk Westerman, gaf eenige aardige staal tjes van zijn vinger vluggigheüd weg'- Beb Bootsma was de veelzijdige accompagnateur, terwijl hij er ook als solist wezen mocht. Zooals steeds was Daan 't koste lijkst in zijn Westfriesche schetsen- De schets "Naar de Alkmaarsche kernr s' sloeg dan ook wel in wel we eenig'e opmerkingen inzake sommige kwinkslagen moeten ma ken. Laat die achterwege Daan, dan staat je werk op nog hooger plan en heusch 't wordt er fijner van. De finale "Canada' door het ëe' heele gezelschap sloeg geweldig Zooals steeds waren de decors en entourage een lust voor het oog en ook de verlichting was in één woorfl geweldig. Er was steeds een hartelijk applah- bloemen vóór* de pauze van Daans 'uster te H ppolytushoef en na at' loop een toepasselijke taart en blofi* men van de Wieringer Bridgeclub en van den voorzitter der club, die Haan gemoedelijk als vriend huldigde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2