Filmisch feestjournaal Wij herdenken de Meidogen van 1945 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stille herdenking Dooden-appèl Vrijheidsklanken MAANDAG 6 MEI 1946 De herdenkingsdagen zijn weer voorbij. Er zijn allerhande ge beurtenissen qeweest. p lech- tiqheden en feestklanken, stil te in herinnerinq en vreugde om de bevrijding, die een jaar geleden feit werd. Onder de wolkenlucht overal hingen de vlaqqen uit. in alle straten en van alle huizen. Den Helder heeft niet stilgezeten en daar om is het ook de moeite waard de twee daqen noq eens in een flits kort te laten vorbij qaan, met voorov de herden kingen der qevallenen. Stille herdenking Een groote optocht trok Vrij dagavond even vóór achten door de stad, stil en ingetogen, ter herinnering aan de vele gevallenen, di.e den Helder kent. Aan het hoofd van den stoet burgemeester G. Ritmeester, het overige gemeentebestuur en de marinecommandant J. C. d'Engelbronner. Verder de- puataties van marine en leger vereenigingen en padvinderij. Bij de monumenten ..Voor hen die vielen" en het vliegen denkteeken werd halt gehou den en in stilzwijgen eer ge bracht aan de dooden. Geen kransen of toespra ken: de stilte was het tref fendst. Zaterdagmorgen had in het gemeentehuis de indrukwek kendste plechtigheid plaats van deze dagen. Door het aan brengen van een gedenkplaat in de hall van het raadhuis, vermeldend de twintig slacht offers der gemeente, heeft het gemeentebestuur zijn trouwe burgers willen eeren Aanwe zig waren de nabestaanden dt gevallenen en vele genoodig- den, waaronder overste J. C. d'Engelbronner en de gar: zenscdt. majoor Rodenburg. In een aangrijpende toespraak herdacht burgemeester Ritmees ter de gevallenen en bracht hun groote offer in herinnering, dat ze brachten voor de vrijheid van vrouw en kinaeren, maar ook voor de verlossing van alle land- genooten. „Laten wij in dankbaarheid en eerbied hen gedenken, die deden wat zij hun plicht dachten." Dit alles werd uitgedrukt in het „Lied der achttien dooden' van Jan Campert, dat spr. voorlas. In de hall hield e burgemees ter het ontroerende doodenappèl: Bakker Handigraaffen alle gevallenen: present. Zij waren in den geest bij ons aanwezig. Na onthulling van de gedenk plaat werden kransen gelegd door burgemeester, oud-illegalen en mannen van de stoottroepen en anderen. Na de prechtige twee minuten stilte om elf uur bad burgemees ter G. Ritmeester het Onze Va der. Vrijheidsklanken. Over al Dit waren de ernstige oogen- blikken die pasten in de sfeer van deze dagen. Be vrij Ging betee- kende: groote offers. Maar toch moest ook gelegen heid worden gegeven de vreugde uit te leven. En die gelegenheid is volop gegeven. De eeuwige jeugd en de humor bracht Vrijdagavond Lou Bandy in een cabaret, aangeboden aan de bewakers van fort Erfprins. De Roskam was propvol, toen de commandant Haijerman het ope ningswoord deed. Het cabaret viel uitermate in den smaak. Hoe kan het anders. De lieftallige „Geso- na's" brachten de mannen in verrukking met haar liedjes -en chörme en haar ondeugende lach jes. terwijl Lou Bandy, de eeuwig-jeugdige komiek en lied jeszanger, die vrouwenharten in stompas veroverde. Verder een knap danspaar 'n vlotte confe rencier en de graag-gehoorde kre keltjes''. Het Boeren-cabaret zorgde er in het Casino voor, dat de Gezagstroepen hun deel kre gen. En met succes. De boeren jongens en -meisjes brachten de menschen terug naar de dagen van evacuatie en vluchtoorden. De origineele „Boerenbruiloft" ontbrak niet. „Pinksterraicn" en „Vrijage in Westfriesland'' mo gen bijzonder worden vermeld. De pianist verdiende een pluim, naast de heer Jn. Buisman en mej. A. Blauboer had hij een groot aandee in het succes. Circus Salterino Voor de liefhebbers van circus- romantiek wie zijn dat niet bood Salterino een programma vol afwisseling en tempo met moo'ie paar_ den en aardige jongleuses en tra- pèze-artistjes. Verder leuke clowns en slang-lenige acrobaten. Kinderspelen Zaterdagmiddag waren er overal in de stad kinderspelen. We zagen rupsbaners, zakloopers en verdere aantrekkelijke pleziertjes voor groot en klein. Alles te veel om op te noe_ men. 't Voornaamste was dat er ple zier was en veel kindergejuiich met daarom heen de lachende gezichten van de grooten. Een daverende verrassing- was de komst van twaalf Lancasters boven de stad. Laagvliegend brachten ze de groeten over van de vrienden udt de luclït. Vuurwerk Tot slot van het geheel werd des avonds een vuurwerk in het Sport park afgestoken De feestvreugde bereikte 's avonds het hoogtepunt. In de binnenstad werd door middel van aangebrachte lu.dsprekers volop gedanst en ver schillende muzikale corps en vereeni gingen maakten een muzikalen rond gang door de stad. Om t.en uur werd een groot vuur werk aan de Sportbaan ontstoken. Tegen middernacht keerde de rust weer in de stad terug, waarmede ook aan de bevrijdingsfeesten een einde kwam. DE OFFICIEREN VAN HET EERSTE VLIEGDEKSCHIP Bij K.B. zijn met ingang van den datum van indienststelling van het eerste Vliegdekschip der Koninklijke Marine tijdelijk be. vorderd tot den naasthoógeren rang: de Kapitein-Luitenant ter Zee A. de Booij, Commandant, de Luitenant ter Zee Eerste Klasse L. J. Goslings, Eerste Officier de Officier M.S.D. Eerste Klasse B. W. Vinke, Hoofd machinekamer; de' Olticier-vlieger Eerste Klasse Jhr. P. J. Elias, Hoofd Vliegdiensi; de Officier-vlieger Tweede Klasse K.M.R. H. H. Vader Staf-Officier Vliegdienst. BEVORDERINGEN. Bij K.B. is. met. ingang van 1 Maart 1946 de Vice-Admiraal-Ti tulair C. Baron de Vos van Steen- wijk bevorderd tot Vice-Admiraal. Aan den Vice-Admiraal C. Baron de Vos van Steenwijk, Adjudant in buitengewonen dienst is op zijn verzoek eervol ontslag uit <en Zeedienst verleend wegens Iang- durigen dienst, onder dankbetui ging voor de langdurige en ge wichtige diensten, door hem aan den lande bewezen; is met ingang van 15 Maart 1946 bevorderd tot Kolonel der Mariniers bij de Ko ninklijke Marine-reserve de Lui tenant-Kolonel der Mariniers bij die Reserve H. Baron van Hemert tot Dingshof Met ingang van 1 April 1946 is aan dei Kolonel dei Mariniers bij genoemde Reserve H. Baron van Hemert tot Dingshof op zijn verzoek, eervol on'.slag uit den Reservedienst verleend. HELDER—KVV 7—2 Met deze overtuigende cijfers won Helder Zondag van KVV. Nadat de bezoekers den aftrap hebben genomen, ontwikkelt zich een spel, waarin Helder een kleine meerderheid bezit. Toch weet KVV de leiding te nemen, als de bal goed vën achteren wordt opgebracht, de midvoor door weet te breken en Kossen passeert (0—1) Uit een goed ge nomen voorzet van links schiet Horrik in en via den voet van een KVV.back verdwijnt de bal in het doel (11)^ Helder weet nu spoedig de leiding te nemen. Vonk brengt den bal op en met een goed schot geeft Dorlijn Hel der de leiding, waardoor de stand op 21 komt en de rust intreedt Na de rust vergroot Helder den voorsprong spoedig. Himper geeft een troughpass naar Dorlijn en met een zuiver schot brengt deze den stand op 31, Helder begint nu veel be ter te spelen en aanval op aan val volgt nu. Vonk schiet den bal naar rechts, Horrik loopt in en met een prachtigen trefbal passeert hij den keeper (41). Dit wordt KVV te erg en zij komen in den aanval. Uit een scrimage voor het H'elder-doel weet de rechtsmidden uiteinde lijk nog te scoren (42). Direct daarop volgt §en aanval van Helder Horrik zet voor en de bal wórdt vanuit de lucht kei hard ingeschoten (52), Door een overtreding in het straf schopgebied wordt Helder een penalty toegewezen, welke Vonk uitstekend weet te benutten (62). Vlak voor het einde zet Himper in samenwerking met de Leur den bal keurig in het KVV- doel (72). Met dezen eindstand heeft Heidér een welverdiende overwinning op KVV geboekt. SCHAGEN VIERING BEVRIJDINGSFEEST Op zeer sobere wijze vierde Schagen den eersten gedenkdag onzer bevrijding. Nad'at, evenals overal elders, te 11 uur de klok geluid werd gevolgd door 1 min, stilte, volgde te 2 uur de aange kondigde kranslegging door de georganiseerde Schager jeugd. De met vlaggen en vanen aange treden jeugdvereenigingen, in caré opgesteld voor het monu ment, zongen onder begeleiding van Schagens Harmoniekapel het Wilhelmus. Na de krans der jeugdorgani saties voigde die van het genoot schap Oud-Illegale Werkers. Tijdens de 1 minuut stilte gin gen alle vlaggen neer. Toen de declamatie „Groet aan de doode*" en het „Wilt heden nu treden" vertolkt waren, sprak wethouder Jaspers, voorzitter van den Jeugdraad, de volgende woorden: „Jonge vrienden, oudere belangstellenden, op deze wijze, met deze sobere plechtig heid, wil de georganiseerde Schager jeugd haar dank betui gen aan allen, die hun leven ga ven voor onze vrijheid. Wij, de jeugd van heden, het volk van morgen, hebben begrepen wat het woord offervaardigheid be. teekent en wij beloven hierbij plechtig, onze beste krachten aan den wederopbouw van ons va derland te zullen geven." Na een pittige marsch door de plaats onder muziek en zang, werd de stoet op het Torenplein ontbonden. Door het onderwijzend perso neel van alle scholen werd te 3 uur een serie kinderspelen met attracties op het Sparta.terrein georganiseerd voorafgegaan door een rondgang door de stad. De spelen verliepen in de beste orde terwijl een geanimeerde stem ming onder het jonge volkje heerschte. Vooral de verschillen de versnaperingen werden be grijpelijkerwijze met gejuich be groet Velen verwierven buiten dienen mooie prijzen. Verder was er geen officieele 'feestviering. PROMOTIE WEGENS VERDIENSTEN IN DE ILLEGALITEIT Onze plaatsgenoot de heer F. Bongenaar, cnef.monteur dér P.T.T., is wegens zijn verdien sten in de illegaliteit gepromo veerd tot opzichter van dezen dienst, met voorloopig nog als standplaats Schagen. Voor zoover bekend heeft tot dusver nog nimmer een opzich ter aan het hoofd gestaan van den P T.T-dienst ter plaatse, doch altijd een ambtenaar van lageren rang Deze omstandigheid illustreert het buitengewoon karakter van deze promotie wel bijzonder. Al- zoo een praühtig blijk van waar. deering en een felicitatie waard. HET CHINEESCHE LANDHUIS ALS FILM Het tooneelspel "Het Chineesche Landhuis' heeft jarenlang' in ons land du.zenden en duizenden toeschouwers getrokken. Thans is dit dramatisch gegeven verf.lmd en draait sedert kort ook in ons land. De rol van den Westersch gekleeden doch nog van Oostersch fanatisme bezielden rijken Chinees Sing wordt gespeeld door Paul Lukas. Het speelt hoofdzakelijk in Singa pore, de smeltkroes van Oost en West, waar de schoone Sadie Meri- vala avond aan avond in "Tanga- Tanga' haar liedjes zingt en ten slotte bezwijkt voor de verlokk ngen van Sing om als zijn vrouw hem te vol gen naar zijn Bungalow. Oost is Oost en West is West, deze waarheid beg'int ook zij in te zien en zoekt weer contact met iandgenooten. Sing voelt dit aan ais een verraad en wenscht dan volgens Chineesch ge bruik haar zuster Charlotte als vrouw om voor haar boete te doen. Charlotte houdt evenwel van haar -'.eeoffieier Richard en kan dus geen- bewonder ng koesteren voor Sing's 'rechtvaardigheid', die inmiddels Sadie .n den kelder liet opsluiten. Hij ontvangt Richard en biedt hem een glas wijn, onder de mededeeling dat een van beiden vergift.gd Is. De intrigant blijkt zichzelf een graf .•egraven te hebben Dit merkwaard'ge mengelmoes van Q_ost en West draait Zaterdag, Zon dag en Maandag in Royal. Vrijdag avond, in verband met de herdenking der gevallenen, s er geen voorstel ling. Toegang voor uersonen boven 18 jaar. OE PROEF"'ED<ÏTRIJD TE SCHAGEN "hagen I.N.Holl Noord XI 3-1 We kunnen ons voorstellen dat de Techn. Commissie van de afd Noordholland na af loop onbevredigd huiswaarts is gekeerd Het spel dat het afd. elftal Noord teeen Scha gen liet ;ien was maar zeei nover en slechts de doelman Leegwater van VZV spil Gort zak en mdvoor Hoornsman •beiden JVC) kwamen wel licht, even bin en de middel maat De nditsback en df rechtshalf ivmng en Moeve van Winkel, waren bepaald slecht en ook de rechtervleu gel was zeer matig In dit mi lieu sloegen de beide Schager II spelers de Graaf en Mole naar als linksback en links half heusch geen slecht figuur Schagen nam het wel wat kalm op en vooral spil Groo- tes gaf na rust enkele kansen weg. waarvan de afd.-voor- hoede echter niet wist te pro- fiteeren. Jammer was 't. dat de weersomstandigheden en het uitermate harde veld een juiste beoordeeling niet ge- makkeliiker maakten. De thuisclub nam voor rust de leiding door Driehuis. Een fraaie kopbal van denzelfden speler en een keurig genomen vriie schop van Schoorl had dén beter lot verdiend. Na de rust maakt het afd. elftal al spoedig gelijk, doch even later passeerde Stam van dichtbij voor de 2e maal Leegwater, terwijl Driehuis met een fraai schot in den bovenhoek voor een einduitslag van 31 zorg de. wat de verhouding goed weergaf Ontspanning en ontwik keling voor militairen De nieuwe „O. en O." afdeeling voor militairen heet thans R. A. O., dit is recreatie en algemeene ontwikkeling. De taak van dezen dienst, zoo heeft het hoofd It. kol Dr Kalsbeek, aan de pers verteld is niet alleen uit militair oogpunt belangrijk De soldaten zijn de beste en de flinkste ion gémannen van ons volk en de militaire leiders hebben tegen over hen een groote verant woordelijkheid Het geeft geen pas. dat deze iongens na den dienst volkomen aan hun lot war. den overgelaten om op straat door verveling en slecht gezel schap verloren te gaan Btj de vormins dient ook rekening te worden gehouden met het feit, dat 75 pet van de Nederlandsche militairen uit een kerkelijk milieu komt Een neutrale opvoeding is dan ook uit den booze. De R A. O. werkt zeer nauw samen met de aa'moezeriers en zal ook hui selijk i-onte— „nn- -té -oldaten "oeken Kol. Kalsbeek hoo-pt vurie dat de Nederlandsche burgers, die zoo gastvrij onze geallieerde be vrviders huiselijke gezelligheid aanboden onze eigen 'ongens niet zullen vergeten, want er is niets dat zoo'n groote invloeo ten goede op den soldaat uit oefent als het contact mei een goed burgergezin. ,,Het duizend jarig rijk is heden in den aan- valligen leeftijd van twaalf jaar overleden' 4 Mei 1945. Weei is een aag voorbij van afwachtende span ning, van enerveerende geruch ten. Berlijn capituleerde hei Duitsche Zuidelijke front stort ineen. Van alle fronten zijn prac. isch alléén Noorwegen, Dene marken en de Vesting Holland nog vast in Duitsche hand. De hongerende burgerbevolking van het bruggehoofd aan Nederiand's Westkust wordt sinds eenige dagen vanuit de lucht van le vensmiddelen voorzien. En weer daalt de schemering van den lenteavond over het jonge groen, dat de lanen, stra ten en wallen van Alkmaar siert. Het loopt tegen negen uur en de zeldzame voorbijganger haast zich om vóór den spertijd binnen te zijn. Achter de vensters gloei en oliepitjes aan Onverwaoht gebeurt bet Iemand rent in zijn hemds mouwen 'n deur uit naai het raam van een buurman. Er komt 'n meisje aan op de fiets. Ze springt van het rij- wielj belt ergens aan Een paar woorden weg 'is ze En dan weet alk man het; de paar woorden van Radio Beige vliegen van huis tot huis en zijn binnen luttele minuten in de geheele stad bekend: „Nederland is vrij" Spertijd of geen spertijd: nie mand is meer te houden. De straten stroomen vol. Sommigen kunnen de emotie niet aanstonds verwerken, zij hebben de tranen in de oogen Zes jaren, einde- looze jaren heeft de knechting geduurd. Thans staat een natie echt, die jarenlang bet bewusi yijn ontwend was: vrij en zelt. tandig te zijn Er verschijnen eemge Duitsche ot. beieren. Zij nemen het bericht ge laten op. Maar als een van ons an zijn vreugde vriendelijk probeert te zijn en iets zegt van "Der K'rieg js für such beendet' komen ze los. De Krieg s niet algeioopen, "Das Bolsjewis. mus... etcetera jammer voor nen dat momenteel geen mensch zich interesseert voor Boljewismus en andere dingen van latere zorg. Hun preek gaat verloren in de uitbundig heid, die in de donkerte beg'int los te barsten. Om elf uur komt de landwacht, de gevreesde landwacht. Tot ieders stomme verwondering zijn deze ban dieten nu poeslief. "Wat doet U nog zoo laat op straat meneer. Zorg maar gauw dat U binnen komtDen volgenden dag zullen ze temidden van opgedoken onderduikers hage. preeken houden ook al over het Bolsjewisme En nog weer een dag later zullen zij door Duitschers ontwapend gevangen zitten in het Lyceum. De Duitschers zelf oh, ze weten er alles van. Von Blaskowitz heeft een wapenstilstand bedongen onder de voorwaarde dat de Duitsche troepen vrijen aftocht verkrijgen naar het Oostelijk front, de Gealli eerden hebben toegezegd, dat zij de geheele uitrusting mogen meenemen. De sukkels weten blijkbaar nog niet, dat er in het geheel geen Ooste. lijk front bestaatEn Seyss die 3 met verlof, maar hij heeft be loofd binnen een week terug te zijn Ln afwachting van de Canadeezen treden de NBS in openbare functie. Voor de vérbaasde menigte :s het aan den Kennemerstraatweg een ten toonstelling. niet alleen van tal- looze auto's en motorfietsen, maar vooral van stenguns, brenguns en zelfs bazooka's. De moffen worden groen van, nijd wanneer de ge- overallde mannen een moffengrietje uit hun kwartier komen halen. Maar •ile nijd ten spijt moet het moffen- 'rietje mee! Schauss, de Ortskom- •nandanl confereert met het com mando van Gewest 11 en garandeert de veiligheid van de mannen der NBS Maar in ckenzelfden nacht worden drie mannen der verzetsbe weging op het Waagplein door Duit- ■rHp soldaten neergeschoten. Dinsdag 8 Mei Op den Dodge.trekker van de Brandweer keerde dezen och tend burgemeester van Kinschot bnder daverend enthousiasme ib de stad terug. Een enorme me nigte staat reeds dagen langs den Kennemerstraatweg en in de binnenstad te wachten. Tegen drie uur 's middags race.de een gemotoriseerde af deeling B.S. naar het Zuiden. Een stormachtig juichen zwol vanuit de verte aan en plantte zich voort met het zwaaien van vlaggen en wimpels. Daar ver schenen in de bocht gepantserde terreinwagens en lichte tanks volgepropt met meisjes in fleu rige japonnetjes en omhangen met slingers van tulpen. In een run doorbrak de opeengepakte menigte elk cordon en stortte zich op de lang verbeide Cana deezen, die met een gelukkigen glimlach op hun bruin.verbran. de gezichten de overweldiging van dezen enthousiasten intocht in ontvangst namen Alle dorpen uit den omtrek hadden zich in Alkmaar leegge goten en zij maakten met de duizenden stedelingen het wel kom van de Canaaeesche troe pen tot een ongekend en nooit- te.vergeten festijn de eerste werkelijke en tastbare kennis making me} de Bevrijding. Slechts eén onbehagelijk ge voel hebben wij bij deze ontroe rende ontvangst gekend; temid den' van al de vreugde werden wij ons pijnlijk bewust, dat wij de troepen, die alles getrotseerd hadden om ook ons te bevrijden, niets konden aanbieden; geen cigaret, geen glas bier, zelfs geen kopje thee *7»«n wat tulpen..

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2