DE DERTIEN DOODEN VAN DE SCHERMER De Koningin sprak in Vught Middenstand en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Minister-president Schermerhorn onthult het monument Voer den oorlog met alle macht tot de overwinning die zeker komt Grace Moore wordt katholiek MINISTERS RINGERS WIL BEZUINIGEN Wij staan op een twee sprong: 'n betere wereld of den weg der ontbinding. Reconstructiecongres van den R. K. Middenstand Mgr. von Noort 85 jaar pOST yOGNTJE yiMMERMANS MAANDAG 6 MEI 1946 IIV HET HART van den welvarenden Schermer, voor de kerk te Stompetoren staat 't monument, als blijvende herinnering aan de dertien dooden, mannen uit de Schermeer en van elders, die in den verzetsstrijd in of rondom de Schermer door den bezetter of zijn trawanten den dood vonden. Een forsche zuil van baksteen, dragende de dertien namen in hardsteen uitge beiteld en rustend op een voetstuk, dat zich als twee armen slaat rond een schat van bloemen, die er den dooden*ter eere op den eersten verjaardag van de bevrijding werden neer gelegd. Rechts- gpt het monument staat een lantaarn als sym bool van het lichiend voorbeeld, dat de dooden ons gaven van offervaardigheid; links is de vlag geplant,, voor welks vrije ontplooiing zij hun strijd tegen den bezetter volvoerden. Niet alleen de bewoners uit de Schermer, ook velen van heinde en verre, die van nabij of in meer verwijderd verband met de 13 helden hadden samenge. werkt, hun nabestaanden en vrienden waren naar het een. trum van den polder getrokken, om de plechtige gebeurtenis'mee te maken. De voorzitter van de gebun delde illegaliteit van Schermer en omstreken, de heer N. Water, drinker, heette in zijn openings, woord welkom den minister, president, de illegale vrienden en de verwanten van de gevallen kameraden. Met de oprichting van dit monument aldus spr. hebben wij niet voldaan aan onze verplichting; als wij ons het offer van onze vrienden waard willen toonen, dan doen wij dit het beste door hun strijd voor eerlijkheid en recht voort te zetten en zelf daarvan het voorbeeld te geven. Hij bracht voorts dank aan allen, die de oprichting van dit monument mogelijk hadden ge maakt, het gemeentebestuur van Oterleek en het Polderbestuur, dat het onderhoud voor zijn re. kening heeft genomen; speciaal brengt spr. dank aan den heer L. Schuuring voor het vele werk in dezen verricht. Vervolgens las hij een door den heer J. Willemsen vervaar, digde oorkonde voor, waarop in 5000 woorden het verhaal van den verzetsstrijd in en rond de Schermer voor het nageslacht bewaard wordt en waarin be. schreven wordt, hoe de 13 man. nen, wier namen het monument draagt, den dood vonden. Nadat het Wilhelmus gezongen was, nam de minister-president het woord. Voor vrijheid en recht Ook de Schermer aldus ir. Schermerhorn heeft in eigeri vleesch en bloed kunnen merken wat bezetting en oorlog befee. kent. Ook ons in dezen rustigen Eolder heeft de bezetter leeren eseffen, waar 't om ging, wat 't was, waarvoor werd gestreden. Ook wij hier hebben gpleeïd wat „vrijheid'' beteekent. Dat woord' houdt rneer in dan; zonder ge vaar te'mogen zeggen, wat men In het plaatsje Stompetoren bij Alkmaar, in den polder „De Schermer"waar onze minis ter-president het levenslicht aanschouwde, heeft Z. E'xc. minister W. Schermerhorn 'n monument onthuld ter nage dachtenis aan onze vrijheids strijders. wil. De drie laatste oorlogsjaren is. ook hier het monster van den bezetter bezig geweest en heeft het zijn klauwen uitgestrekt naar ons rustige land. Ook hier ondervond men, wat angst is, ook hier werden moed en durf getoond en door dit monument willen wij de herinnering aan dit alles levendig houden. Ook aan de 13 mannen, die een stuk van ons eigen le ven hebben uitgemaakt, zal ons dit monument blijven herinneren. Een volk is dat. gene, wat de menschen zijn. die dit volk uitmaken. Zij zijn het in de eerste plaats, dft de kleur en het karakter van het Nederlandsche volk hebben bepaald. Zonder hun offer was Neder land een ander Nederland dan het nu is. Hun levensoffers zijn de schakels van den langen ke. ten, die den vrede van 1940 aan de vrijheid van 1945 bindt: een keten waaraan geen schakel vol gens Gods raadsbesluiten mocht ontbreken. Na ons komt een nieuwe generatie, ook zij zal als de .mensch wijs blijft, of lie ver wijs wordt dit monument aanschouwen, zij het met andere gevoelens, omdat zij niet het schrijnend leed gevoeld zal heb ben, dat er aan ten grondslag ligt. Wat zal dan de waarde zijn van dit monument? De monumenten, die 't Fran- sche volk na den vorigen oorlog oprichtte, spreken te veel van angst en haat en te weinig van „vrijheid en recht" de woorden die dit monument draagt. Aan ons de taak inhoud te ge ven aan deze woorden en te bouwen aan reclit en vüijheid, waarvoor onze helden hun leven gaven. Het gaat om de keuze tussclien recht, dat steunt op het weten van het verband tusschen de zienlijken en onzienlijke dingen of: onrecht, waaraan de wereld ten onder gaat. Laat uw leven aldus besloot Prof. Schermerhorn getuigen van den vasten wil en offerbereid heid voor een samenleving, waar in recht en vrijheid heerschen; dan zal dit monument zinvol zijn voor ons en ons nageslacht. Nadat de Min. President hierna het monument onthuld had en de oor konde had ingemetseld; zong het Mannenkoor "Orpheus' o.l'.v. Karl Böhne "Ecce quomodo moritur' van Handel en werd aan de voet van het monument een schat van bloemen ge. legd van familieleden, illegale vrien. den, gemeente- en polderbestuur, Schermer Gemeenschap en tal van vereenigingén uit de Schermer. Eenige minuten stilte werden dan gewijd aan de nag'edachtenis der 13 aooden. De heer M. Niele sprak een dank woord namens de familieleden der 13 dooden, waarna Kapt. van Eeke- len (©om Theo), destijds commandant van de Gew. Stoottroepen in gevoel volle. woorden de gevallen strijders herdacht, er aan herinnerend hoe menig gevaarlijken onderneming in de Schermer werd ondernomen'en tot een goed einde gebracht. Hij herin nerde aan dien droeven U October, toen- de bodem* van de Schermer doordrenkt.werd door het bloed der oijzen, wier namen in de geschiede nis met eere zullen worden vermeld. Moge God hun nabestaanden nabij zijn, aldus besloot spreker. De K.P.-feider Pierre uit Amster dam, herdacht zijn onvergetelijke vrienden, er op wrfzenden, dat op hen, aflie achterbleven,» de plicht rust voort te strijden Voor de verwezenlij king der idealen, waarvoor zij stier ven. ©rpheu zong tot slot "Bede voor het Vaderland' en 'Geuzenvendel'. Ds. de Jong sprak een slotwoord V>raarin hij de offerbereidheid van de dooden tén voorbeeld 'stelde aan dè Schermer Gemeenschap. De Gerard Veldmanbrug Op de brug bij Rustenburg had zich tegen vijf uur een groote menigte Verzameld Hier had in den nacht van 10 op 11 October het bloedig treffen plaats tusschen de landmacht en een groep van de BS onder commando van Gerard Veldman, die hierbij den dood vond. De heer N. Waterdrinker handelde hier in den geest van Gerard Veld man, door geen lange toespraak te houden, doch gewaagde van de ware hoogachting' die zijn strijdmakkers Gerard toedroegen. Zij meenden z'n nagedachtenis niet beter te kunnen eeren, dan door de brug, waarop hij zijn leven gaf, naar hem te noemen. Ook het Ge meentebestuur van Ursem had dit voornemen en door samenwerking werd een bronzen plaat aangebracht; waarop de nagedachtenis aan Gerard en z'n medestrijders voor het nage slacht wordt levend gehouden. Zijn ouders die in hem hun eeniigen zoon verloren, moge het tot troost strek ken, dat het voorbeeld van hun zoon door diens vrienden en het nageslacht steeds voor bogen zal blijven. Na de onthulling van het monu ment werd een oogenblik van eerbie_ digen stilte betracht. De wnd. burg'emeester van Ursem vertolkte de dank van deze gemeente voor het feit, dat het dorp het lot van Putten bespaard bleef. Een yriend en medestrijder van Gerard Veldman, Martin van Enge len gaf. in bewogën woorden een ka rakterschets van den gevallen held, drie nooit zich zelve zocht, doch streed voor een betere wereld, en een voor. beeld gaf van onbaatzuchtige naas tenliefde en opofferingsg'eziindheid. De bekende Amerikaansche zangeres Grace Moore is tot het katholicisme overgegaan. Paus Pius XII heefl haar in een bij zondere audiëntie ontvangen, na. afloop waarvan zij mededeelde dat haar eigenlijke bekeering eerst in de maand September zal geschieden. Als reien daarvan gaf zij óp zich eerst geestelijk te wil len voorbereiden alvorens in de Kerk te worden opgenomen. Voorts verklaarde Grace Moore, dat het onderhoud dat zij met den Heiligen Vader had, den diepsten indruk van haar leven op haar gemaakt heeft. Zij noem de den Paus iemand, die onge acht de politieke richting zich uitsluitend met de belangen van de geheele menschheid bezig houdt. Het ministerie van Openbare "Werken en Wederopbouw zal ten aanzien van het vervoer van ambtenaren per auto ingrijpende bezuinigingen gaan invoeren. Slechts in zeer bijzondere ge vallen zal voor ambtenaren het vervoer van en naar het woon huis in een auto plaats hebben Voor lokaal vervoer tijdens den dienst zal alleen in zeer dringen de gevallen een aantal speciaal daarvoor in aanmerking komen de ambtenaren, indien zij boven dien naar een ver verwijderd stadsdeel moeten worden ver voerd, een auto ter beschikking worden gesteld. Met vele duizenden heeft H.M. de Koningin zich Vrijdagmiddag naar Vught begeven, om eer te.bren- gen aan de nagedachtenis van de 13.600 vaderlanders, die in het beruchte kamp aldaar om het leven kwamen. Zij legde op de kleine vlakte voor het kruis eigenhandig een groote krans. In gedachten verzonken bleef de Vorstm daarna op deze plaats staan en met Haar herdacht de menigte de gevallenen "gedurende êén minuut stilte. Daarna klonk haar Koninklijk woord van troost voor de nabestaanden van dank baarheid voor de helden, die hun leven gaven, en van droefheid om het lot van de 13.600 vaderlanders die in het Vughtsche kamp om het leven kwamen en van aansporing voor het geheele volk. In de rede, die door Hare Ma jesteit op bewogen doch krachtï- jten toon werd uitgesproken en door allen in diepe aandacht werd aangehoord, zei H.M. o.a.: Op een herdenkingsdag als deze, willen wij ons nogmaals ten volle rekenschap geven van de betee- kenis van het verzet voor ons volk en hoe die beteekenis kan blijven vóórtbestaan. Zij ligt in het feit, dat achter de daden, de moed en het bovenmenschelijke uithou dingsvermogen stond de geestes kracht die de bezieling gaf. De overtuiging, dat het tenslotte ging om waarden, hooger zelfs dan het leven, heeft den mensch boven zichzelven uitgeheven. Wanneer die geest leven blijft en allen, die aan het verzet heb ben deelgenomen hem uitdragen op werkplaats en fabriek, kantoor, gezin of ambt. zal deze geleidelijk de maatschappij doordringen en opheffen tot een hooger plan. Ik weet dat gij daarbij een niet te onderschatten weerstand te over winnen zult hebben doch wie be zield en gestuwd wordt door een ideaal en een geestelijke kracht, zal tenslotte toch zegevieren. Veel, wordt er gesproken over verwil dering, over geestelijken nood, over duistere machten, die in de wereld zijn losgebroken. Ik zal hier niet nader over uitweiden. Is het niet voor een ieder, die zien wil. overduidelijk, dat. sinds de band tusschen de zienlijke en onzienlijke wereld is onthecht, onze wereld uiteen is gevallen, zoodat. zij dreigt ten onder te gaan? Wij staan voor een twee sprong: de keus tusschen een betere wereld en ons losma ken van de macht van het In de afgeloopen dagen heeft de Ned. Kath. Midden standsbond een réconstrdctie- congres gehouden in het ge meenschapsoord .JJraken- burgh" nabij Hilversum. Het congres werd geopend door den voorzitter, den heer F. Koops uit Venlo, die o.m. schetste hoe, ondanks de li quidatie door den gezetter, toch werd doorgewerkt aan den opbouw der' organisatie, teneinde het probleem van het zelfstandig kleinbedrijf voor de'toekomst te regelen. De directeur van het Bonds- bureau mr. J. Bachg. besprak vervolgens de toekomst van het bedrijfsleven, in verband met het vopronttwerpwet op de bedrijf schappen. Spr. achtte de dwang- organisatie onaanvaardbaar en meende de juiste oplossing te moeten zien in een regeling, waarbij de vrije kleine bedrijfs organisaties den ondergrond vor men' der publiekrechtelijke be_ drijfschappen. Prof. mr. C. P. M. Romme hield een rede, \yaarin hij, na de voor geschiedenis der publiekrechte lijke organen in hét bedrijfsleven 'te 'hebben geschetst,, een vijftal stellin'gen ontwikkelde en wel de volgende: 1. Een vrije vereendging met verplicht lidmaatschap, volgens de organisatie-Woltersom, is on- vereenigbaar met en schadelijk voor het stelsel van pubiekrech- telijke bedrijfschappen. 2. De vrije organisatie zonder verpicht lidmaatschap is onmis baar in het stelsel van publiek rechtelijke bedrijfschappen. •3. Het vrije organisatieleven dient confessioneel geleid te zijn. 4. De Organisatie-Woltersom verdwijne met bekwame speed, ongeacht de instelling van be- drijfschapjpen. De bureaux echter blijven funotipneeren jn 'zooverre zij een taak vervullen waarbij zij het geheele bedrijfsleven moe_ ten omvatten. 5. Er behoort een regeling te. komen, waardoor de financieel e eischen worden gelijkgesteld voor alle bedrijfsgenooten, of zij al dan niet tót de vrije organisatie wenschen toe te treden. Voorts spraken het congres toe mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers ,'en dr. G. W. Groene veld, hoofd van de Researdh-afdeeling yan de Nederlandseihe Bank. die bei den een aantal stellingen verde digden over de economische pers pectieven voor den middenstand. Ook dé* heer A. C. de Bruin 'en dr. A. Olieroek, hielden toespra- 'ken. Het congres benoemde den heer E. J. M. Stumpel" te Hoorn tot eerelïd van den Bond in verband ;met zijn vele verdiensten voor ,den middenstand', o.a. als lid der Tweede Kamer. Ter afwisseling hadden des avonds bijeenkomsten plaats waarbij o.a. „Ons Leekenspel'' onder leiding van Anton Sweers enkele töoneelspelen opvoerde. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin v.ond te Vught -sfiupfua pu,d"q ajitosoamt uaa plechtigheid plaats, waarvan wij hierboven een treffend moment geven. kwade, of de weg van de ont binding in te gaan. Een tus- schenweg bestaat er niet. Dit is een zaak van nuchter den ken en van gezond verstand, zij is onafwendbaar, niet alsof sommigen die keus wenschen te doen en anderen dit niet wenschen. Gaat niet achter alle problemen, waarvoor wij geplaatst worden, een diep menschelijk vraagstuk schuil: het levensvraagstuk van mensch en samenleving, dat eerst tusschen den mensch en God moet worden opgelost, willen wij de vraagstukken van onzen tijd in wezen aankunnen? Vóór alles hebben immers de mensch en de gemeenschap be hoefte aan innerlijke zekerheid en aan een vasten maatstaf, waaraan goed en kwaad gemeten kunnen worden, alsook aan onzelfzuchtig heid en naastenliefde. Met andere woorden, aan een geestelijken grondslag, waarop een betere we reld kan worden opgebouwd een wereld, waarin die grondslag tot haar recht komt. Als vanzelf gaan onze ge dachten daarbij uit naar Christus, die als Grondlegger van dit fundament de wereld de oplossing geeft van het diepste vraagstuk, waarvoor zij geplaatst wordt. Tot de vele hooge autoriteiten behoorden o.a. de Bisschoppen van Den Bosch en Breda, Mgr. Mut- saerts en Mgr. Baeten. Zangkoren van Vught en Den Bosch voerden gezangen uit. Donderdag 9 Mei a.s. viert Mgr. dr. G. C. van Noort, huisprelaat van Z. H. den Paus, zijn 85sten verjaardag. Mgr. van Noort werd in 1861 te Stompwijk geboren, studeerde aan de beide seminaria van het •bidsom Haarlem en ontving de priesterwijding op 15 Augustus 1884. Gedurende drie jaren werk te hij als kapelaan te M e d e m- b 1 i k en vervolgens te Amster dam aan de St. Annakerk. Van 1892 tot 1908 was hij hoogleeraar in de dogmatiek aan het semina rie te "Warmond. In 1926 werd hij benoemd tot kanunriiik-poeniten- cier van het Haarlemsch Kapit tel en in) 1929 tot Deken van Am sterdam en Rector van het Ba- gijnhof van welke functie hij op 84-jarigën leeftijd in 1945 ontslag nam. Een dezer dagen vierde een. postbesteller van Fijnaart zijn 40-jarige dienstjubileum. Het ge heele dorp ging op in dft feit. Al- ferwege werd gevlagd en dé hul diging van den jubilaris droeg eën grootseh karakter, want toen de autoriteiten vari de P. T. T. ,met hem klaar tyaren. eischte de burgerij haar postbode voor zich •op. De jubilaris de heer Ant. Tim mermans heeft in zijn „loopbaan" niet minder dan ruim 240.000 km. te voet en per fiets afgelegd en ondanks zijn, leeftijd van 64 ja ren, maakt hij nog léderen dag zijn voettocht van 22 kilometer. Is het 'wonder dat de Fijniaast- sche kinderen zeggen: P. T. T. dat is: Post Toontje Timmermans,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4