beweringen van „tenax" RADIO openluchtspel te „TRITON" WINT VARSITY Trip - RóónscteSST*™* gIerland Nieuw Noordhollandsch Dagblad tegen de katho lieke volkspartij Stelling nemend tegen Marktberichten „Mariken van Nimwegen" Sportnieuws SÏUDEMTEN- WAMGEDRAG Geen „vernieuwing" maas'vernieling PRIMA ZAAIWIKKEN VO0FDRACHT Raden Mas Noto boetarso Toegang vrij BAANDAG 6 MEI 1946 >ie.' Ze zouden veel bloemen van angst en mollige hu id naar vast hun Gelukkig dal sAls een tesloten greut ven onder hel staatsbemoei en noodzake- /aardde. vas i i voor President van In de crisis, der krachtigste de eenzijdige van Colijn ïn in de meeste de prijs bene. .sten bleef, zag elijkheid om te "ig van het vermindering eid. verlaging il van de loo. verzet kwam dat toen ver. r loonen alleen worden geacht, kosten omlaag van een auto. J. waarin men ;n bloei van het was geen ig. Ie. it bedenkt, >vertuiging. dat gezelschap van niet erg op zijn gevoeld. En wij dat ware zijn directe oorzaak rip waarschijn. ;ou hebben ge. iwel in interna. ,1e kringen een Bij al de cri- le houding van oen het gevaar iet geval is. lag maar juist in de geldcircu. goed^doen van ennis te nemen. daartoe biedt g van de Ned. n voor zijn af- Hierin wijst at het grootste is in het voor. tandigheden en :eten in de toe. te zullen bren- vezen der zaak heg speculee. factoren, welke eker zijn. Mr. wanneer hü esef van den Nederland uit oorschijn geto rnde is doorge- ertrouwen in de an arbeid, zon- van soberheid et gebruik ma- ele krachten er rderen en mo- besparingen en ran het herstel t. de situatie in Trip van mee- anders dap een en land en volk rden de door den samenwer- atting van Mr- rteekenen er beweegt in politiek, welke ationistisch 1,0 ordt echter ook eld, Wij mogen er economische t zonder schade 'ertreden. W stijgende gelo de enorme las- begrooting, die tomst. Voor de oote massa van aste inkomens- renteniers. de Katholieke Partij, ver oorlooft de heer „Tenax" in de Vriie Alkmaarder" en de 'Vrije Hoornsche Crt." zich een aantal losse beweringen in verband met de komende stem bus. De schrijver begint met een beroep op de anti-elericale instincten van zijn lezers: de omschrijving van de zedelijke normen in het program van de K.V.P. heet „typeerend voor de Roomsehe Kerk"! Alsof de komt tegenhet regiem- Franco. In het program komt echter wel een duidelijke uit spraak voor over den con structieven opbouw van staat en maatschappij, ook in de in ternationale orde. Bovendien is het voldende bekend, dat het Urgentie-program steunt op het beginselprogram, dat zich dui delijk principieel tegen dicta tuur uitspreekt, zoowel van links als van rechts. Een keu ze vóór of tegen een bepaald regiem in een bepaald land is voor een politieke partij in Ne derland absoluut niet actueel. vooral, voelt u wel en niet de Katholieke! dat program heeft gemaakt, en niet de lee- kenpartij der Katholieke Ne derlanders. Overigens meent de schrijver, - dat de omschrijving natuurwet, Goddelijke open baring, bijbel en kerk „slechts veor weinige niet- Roomschen aantrekkingskracht bezit. De Katholieke met name niet, de „Roomsehe" Volks partij staat sinds December 1945 open voor met-katholie ken, op grond van 't redelijke feit, ,dat tien jaar geleden ook al in onzen kring verdedigd werd!) dat de beginselen van die Partij om hun innerlijke redelijkheid ook voor niet-ka- tholieken aanvaardbaar zijn. Dat de Katholieke Partij die beginselen aanvaardt, zooals ze in het natuurrecht verankerd zijn en door de Openbaring (gelijk de Kerk die leert) be ter worden gekend, verzwakt die aanvaardbaarheid en rede lijkheid niet, maar versterkt ze! Dat op grond van deze be ginselen een vooruitstrevend Togram mogelijk is, betwist de schrijver, na welke bewe ring, blijkbaar om haar te on dersteunen, nog de onthulling volgt, dat er in het program geen duidelijke uitspraak voor- PROGRAMMA •HASDAV- LVifc-i HILVERSUM I (301 M.) AVRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram., 9,15 Morgenwijding; 10.35 Concert; 11.00 Voordracht; 11.15 de Kwin tetspelers; 11.45 Ber. Krijgsgevan genen; 12.00 Concert; 12.30 Ons platteland; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette-orkest; 14.00 Mevr. Ida de Leeuw; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Causerie voor de vrouw; 15.35 Concert; 16.00 Reportage; 16.15 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 17,30 Renova- Septet; 18.00 Nieuws; 18.18 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkrachten; '9.05 De waarheid over Java; 19.20 The Red, White and Blue Stars; 19.45 Causerie over de beeldende kun sten; 20.00 Nieuws; 20.05 Kath. Volkspartij; 20.25 Bonte Dinsdag- avondtrein; 22.00 Voordracht; 22 20 Concert; 22.45 Buit. over zicht; 23.00 Nieuws 23.15 Om roeporkest HILVERSUM II (415 M.) KRO 7.00 Nieuws, gym., i.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.15 Eerste steenlegging v. d. Devotiekapel op de H. Land stichting; 10.30 Splendora; 11.00 Pianorecital; 11.15 Pater H. A. Breukers; 11.30 Vervolg piano recital; 11.45 Cinema-orgel; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Gram.; 14.15 Zang; 14,30 Vioolplaten; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Radio ziekenbezoek; 16.30 Muzikale beschouwing; 17.00 Ka mermuziek; 17.30 Metropole-orkest 18.00 A'damsche politiekapel; 18.15 Reportage; 18.30 A'damsche pojj, tie-kapel; 19.00 Nieuws; 15.301 Politieke lezing; 20.00 Nia^wsi-fes 20.05 Dep. spreken; 20.20 Radw Philharmonisch Orkest; 21.00 Filmpraatje; 21.15 Vioolrecital; 21.45 Vraaggesprek met Pastoor Wolters; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed;'22.30 Piet van Dijk en zijn orkest; 23.00 Gramofoon landsch program en weet m Nederland nog zooveel dingen urgent, dat het volkomen over bodig is, het te belasten met interne kwesties, die andere ianden aangaan. Of moeten Nederlandsche politieke par tijen de politieke situatie in diverse landen onderzoeken om na te gaan of zij zich daar vóór of daar tegen moeten uitspre ken? Van een vooruitstrevend program van een democrati sche partij in Nederland heb ben wij een andere opvatting! De Spaansche kwestie mag voor sommigen een obsessie zijn, voor ons is zij dit niet. Wij strijden voor Nederland. Ook inzake de Indische kwes tie doet de schrijver een sug gestie, die volkomen in strijd is met de duidelijke uitspraak van het program; één blik in den tekst kan de schrijver overtuigen dat hij ook op dit punt een onjuistheid heer- schrijft. De rest van het arti kel is naar rato. Indien dit stembus-artikel bedoeld is als „voorlichting", is het daarmee treurig gesteld. Het is één wanproduct vol tastbare on juistheden, dat culmineert in een votum van wantrouwen tegen Romme en een wonder lijk advies: Rome zonder Rom me De katholieken kiezen in dit geval echter Romme zon der eenige bijzondere gedachte aan het spookbeeld Rome Want als ze Romme nemen, zit Romfm)e daar vanzelf al in! En dit'behoeft voor géén redelijken niet-katholiek 'n be zwaar te zijn, omdat Rome de gezonde gedachten en de ge zonde leer pleegt te prediken ten bate van het algemeen welzijn!! BEVERWIJK, 3 Mei. Spinazie 815 per kg; radijs 1.101.80 per 100 bos; prei 1821 per kg; rabar ber 814 per kg.; bloemkool le 75 1.10 per stuk; 2e 55 per stuk sla le 4V26 per stuk; sla 2e 24 p. stuk; asperge wit 1.551.90 per bos; idem blauw 1.10 per bos, id. dun 0.80 per bos; lof 6594; idem 2e srt 60 per kg.; sjalotten 16 per kg- AVENHORN. 4 Mei. Witlof I 0.951.05 per 100 kg., aanv. 35 kg; idem II 0 80 per 100 kg, aanv. 8 kg BLOKKER 6 Mei. Kropsla af wijkend f2; postelijn 59-61; bind- sla afwijkend 22 ct.; bindsia 41 48; spinazie 17 ct; rabarber 21 ct. De bewoners van Heer-Hugo.- waard en de parochianen van de St Dionysius-parochie in het bijzonder hebben een uitstekende reputatie op het gebied van leeke- spelen. Velen zullen zich nog het open luchtspel „Plant den Meiboom" herinneren, dat door leekenspe- lers uit heel de gemeente tijdens de bevrijdingsfeesten van het vo rig jaar werd opgevoerd en dui zenden bezoekers trok. En in 1935 gaven de parochia nen van de Dionysius-parochie een serie opvoeringen van Cal- deron's Sacramentsspel „De Ge heimen der H. Mis", dat onder leiding van Anton Sweers werd opgevoerd en ook nog in het openlucht-theater te Bergen ve le bezoekers trok. Het zilveren priesterfeest van den pastoor der St. Dionysius- parochie. den Z.E. Heer Th. Sprenger op 21 Mei was voor de parochianen aanleiding om de traditie voort te zetten en de aandacht te vragen voor het Mid- deleeuwscb Mariaspel „Mariken van Nimwegen" Dit bekende too_ neelwerk zal worden ingestu deerd door den bekenden regis seur Wim Quint van den K.R.O., die het ook te Den Haag met lee_ kespeiers en met groot suc ces opvoerde. De opvoeringen wil men niet beperken tot het publiek uit de parochie en den polder, neen men wil blijk gevend van de opvatting, dat ook het tooneel een factor is bij den geestelijken wederopbouw, die even hard, zoo niet harder nooaig is dan de materieele opbouw van onze sa menleving, ook anderen zoo veel mogelijk van spel en inhoud laten genieten. Aan de opvoe ringen, die eind Meibegin Juni op het Gemeente-sportterrein te Heer Hugowaard gegeven zullen worden, zal de meeste zorg be steed worden. Alle 125 mede-spe lenden zijn parochianen van St. Dionysius, ook de acht hoofdrol- vertolkers. De décors zullen door de gezamenlijke schilders en tim merlieden van Heer Hugowaard worden vervaardigd. Aan de too- neelaankleeding en costumes zal de meeste zorg besteed worden Zij, die de reeds in vroeger jaren in Heer Hugowaard opge voerde leekenspelen hebben bij gewoond zullen zich herinneren dat hetgeen hier geboden werd, de toets der critiek kon door staan. De vertolking van „Mariken van Nimwegen" is geen gemak kelijke opgave, doch met ernst en toewijding hoopt men het in de Waard ook ditmaal tot een succesvol einae te brengen. En. wij zijn daar gerust op. HERMES D.V.S. KLOPT AJAX De Meerbëwoners moesten dan gisteren, met de haven in 't zicht toch nog de vlag strijken althans voor wat de eeretitel betreft. Trouwens, het ging bij Ajax in den laatsten tijd lang niet vlot. Vorige week bij Emma haperde er ook ontzettend veel in de Ajax-motor. De hoofdzaak ligt in pech met de spelers Waren het vorige week Korndorffer en Van der Veen die den strijd moesten op geven, dit keer liep Van der Lin den weer een hoofdwonde op. Broekman is nog steeds niet van de partij en nog een drietal spe lers moesten vers'ek laten gaan, zoodat de Ajaxieden mét niet minder dan vier invallers speel den. Inmiddels mag dit voor een vereeniging als Ajax toch niet zoo bizonder zwaar tillen, doch tegen Hermes DVS bleek dit wel het geval, want Ajax was voort, durend in de minderheid. Toch wist Ajax tot de rust den stand gelijk te houden en werd met C0 gedraaid. In de tweede helft profiteerde Hermes van een fout van Keizer en toen het kort daarop 20 werd, was het lot van Ajax vrij wel bezegeld. De bezoekers gingen hun elftal wijzigen, dus dit bracfht ook al niet het gewenschte resultaat. Eerst vlak tegen het einde werd de eer gered Zeven seconden voor sprong op „Aegir" ONBESCHRIJFLIJK was enthousiasme van de aan beide oevers van het Am sterdamiiijnka-»„,1£ cij Jut faas opeen gepakte suppor ters toen de Oude Vier van „Triton" met 7 seconden voorsprong op „Aegir" ais eerste de finish passeerde en zoo het hoofdnummer van den eerste na-orlogschen uni- versiteitsroeïwedstrijd won. De superoriteit van de Oude Vier van „Triton" was niet twijfelachtig. Het was een echte „Varsity" deze 63ste seaert 1879. En een die aan de tijdsomstandigheden was aangepast, war.t tusschen de vele gepavoiseerde vaartuigen bevond zich eenaucken het start schot werd gelost met een sten- gun. Verder waren er koude, re gen en een. vooral in den namid dag hinder ijke wind, ede, dwars in de baan staande de stuurlui van de aan lager wal roeiende ploegen voor groote problemen stelae. Bij de „jonge achten" kwam dit „Laga" zelfs op een "gebroken riem te staan ongeveer 100 me ten ha den start. De tweede start na veel vertraging, ver iep vlot. Over het algemeen viel de techniek der roeiers tegen. Er werd nogal gesnoekt en water opgegooid en zal nog heel wat moeten women geschaafd aan de ploegen, die tijdens de lustrum week van „Triton" (8 tot 14 Ju li) zullen uitkomen op de inter nationale roeiwedstrijden, waar ook door Oxford en Cambridge en naar wij vernemen, welicht ook Harvard (Amerika) aan za] wor den deelgenomen. De uitslagen waren: Jonge Vier: 1. Nereus, 7 min. 16 sec.; 2. Triton. 7 min. 32 sec.; 3. Laga; 4. Aegir; 5. Argo. Gvernaasche Twee: 1 Njord, 8 min. 40 sec.; 2 .Triton. 8 min. 45 sec.; 3. Nereus. Lichte Vier: 1 Argo, 7 min. 50.6 sec.; 2. Laga; 3. Njord' 4. Triton. Oude Vier (hoofcno.f 300 M.: 1. Triton (D. Bloeme.o, bg., P. A. Rocrda. F. A. Ameling, H. J. H. Bolhuis (SI.) A. G. A. Wittewaal st. 11 min. 12 sec.; 2. Aegir, 11 min. 1 sec.; 3. Nereus; 4. Argo; 5. Njord: 6. Laga. Cvernaadsche Vier: 1. Nereus, 7 min. 37.4 sec.; 2. Triton. 7 min. 39 sec.; Njord; 4. Argo; 5. Aegir; 6. Laga. Jonge Achte: 1. Nereus, 6 mm. 30 sec.; 2. Laga 6 min. 45 sec.; 3. Triton: 4. Aegir; 5. Njord. Nereus won dus drie nummers Njora 1, Argo 1 en Triton 1 (het hoofdnummer). Reeds voor den oorlog plachten de studenten die de Varsity gin gen bezoeken, zich nogal luid ruchtig te gedragen. Met name in de openbare vervoermiddelen, die hen naar de plaats van" Var sity vervoerden. Thans schijngn zij het rumoer, dat "tij vijf jaar hebben moeten missen ruim te will eninhalen. De extra-trein die de sportieve hope des vaderlands Zondagmorgen uit Den Haag naar Utrecht voerde moest onaerweg vier maal stoppen, tengevolge van onnoodig gebruik maken van c.e noodrem. In Gouda hebben de heeren kans gezien, het laatste rijtuig af te koppelen, zoodat de trein zorider sluitstuk vertrok en met 15 minuten vertraging in Utrecht aankwam. Daar probeer den de jongelui langs andere dan de aangegeven uitgangen het sta tion te verlaten. Hetgeen de po litie aanleiding gaf er op in te slaan. De nota voor het viermaal misbruiken van de noodrem en het vernielen van ongeveer een dozijn ruiten van den trein zal den heeren door de Spoorwegen worden gepresenteerd. Bij ver trek van de gewone avondtreinen uit Utrecht naar Den Haag was het op het station zoo rumoerig dat van de zijde dsr Spoorwegen de politie in Gouaa maar vast te voren werd gealarmeerd. En moet dit allemaal worden geëxcuseerc met :e zeggen dat 't „studentenstreken" zijn? Te koon: 'n 16 els vloerkleed 'n tuinligstoel en eenige pe troleumstellen. Ook ruilen. St. Annastraat 22 Alkmaar Ook inkoop van alle soorten goederen Heer zoekt zit en slaapkamer of zit-slaapkamer met pension (liefst met telefoon). Brieven aan het Loma-Instituut, Heiloo Te koop: V's tons vracht wagen m. 6 banden Chevrolet D. KNÏJN Weelweg' te Waarland Te koop: RADIO. Keuze uit 2; z.g.a.n. C: JONGKIND Verlaat. Telef. 236—K 2262. - m POSTELEÜMZAAD Zoo juist iets aan gekomen Gele breedblad. Fa. W. ZAADNOORDIJK Waagplein Aangeboden: 500 houten strand' emmerijes ook bij gedeelten Is Uw naaimachine defect? KRAAKMAN maakt hem aan huis, vakkundig direct! Overal te ontbieden! Hondenweg C 99 te Heer Hugowaard Tevens te koop een prima naaimachine met kast, naait -ruischloos. Alkmaar !<uiperij BAKKcEïV, DIJK 8 ALKMAAR. Telef. 4268. Te koop gevraagd: SCHUIT MET MOTOR liefst 7 a 8 ton. Brieven met prijsopgaaf aan K KOPER, Dijkweg 442, Andijk W. Nu bestellen, straks zijn ze noodig! 'a. W. Zaadiioordijk, Aardappelziekte en Coloradokever bestrijdt men met koperoxychloride en calciumarsenaat van ZAADNOORDIJK Waagplein. Alkmaar. over het Indische vraag stuk door te houden Woens dag 8 Mei in u'e kleine zaal van de Harmonie, 's avonds om 8 uur. Gelegenheid tot het stel len van vragen. Voor het Comité van Initiatief: H. RIEM Sr., oud docent Ind. rechten H. RINGERS, fabr.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7