Politieke Landdag te Schagen 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Kamerlid van der Weyden en de Partijsecretaris Altering spreken Wieringerwaard installeert zijn burgemeester Bevrijdingsfeesten Hippolytushoef met een pierement Onverschilligen DINSDAG 7 MEI 1946 MINDER aangename weers omstandigheden waren oorzaak, dat het reeds in den muziektuin aanwezige publiek en sprekers hun heil zochten in de zaal van Huiherts, welke dientengevolge werkelijk af geladen was. In de in ijltem po gereedgemaakte zaal heerschte echter al spoedig een geanimeerde stemming, waar in Burgemeester Nolet van Warmenhuizen, Kring voorzit ter, het openingswoord sprak, zich daarbij bijzonder richten de tot den Hcogeerw. Deken Harst uit Den Helder en de beide sprekers. Op dezen gedenkwaardigen dag, 5 Mei, de dag dat onze overweldiger capituleerde, zullen wij, onderdeel van een onverbrekelijk verbonden grootste deel van ons volk, gaan beraden over het wel en wee van dat volk. Het Kamerlid v. d. Weyden ving zijn betoog aan met de mede- deeling, dat onze K.V.P. deze ver kiezingsactie tot een succes wil maken uitgaande van het Natio- naal-Nederlandsche en Katholiek belang. Alle partijen zeggen naar betere toestanden te streven doch bij ieder vraagstuk hangt het af van welk standpunt men het be kijkt. Is de K.V.P. geen Neder- landsch belang? Wanneer 40 °/0 der dienstplich tigen of 50 o/o der pasgeborenen R.K. is, waarom zal een K.V.P. dan geen bestaansrecht hebben? Gelukkig zijn wij. onder de bezie lende leiding van de Bisschoppen, in den tijd dat de Hosties kleiner en de kerken donkerder werden, gebleken gesterkt te zijn tegen on recht en verraad. De K.V.P. staat niet met leege handen. Toen onze leiders m kamp Gestel hun programma sa menstelden. zagen zij voor zich concreet het plan voor sociale rechtvaardigheid Wij die in bezet tingstijd een eenpartijstelsel aan den lijve ondervonden hebben, staan thans voor den opbouw van ons vaderland. Wanneer de E.V.C. niets anders wil dan stakingen proclameeren. ongeacht de wetenschap, dat iede re verloren prestatie een verlies voor ieder lid der gemeenschap is, dient nader bezien te worden of hun optreden langer voor Neder land verantwoord is. Wij willen deelnemen aan het landsbestuur en de in het urgentieprogramma gestelde punten verwezenlijken. Na de verschillende moeilijkheden voor de bodembewerkers te heb ben behandeld, zeide spr., dat het schrijnende onrecht, dat de kleine zelfstandigen niet deelen in de so ciale voorzieningen onmiddellijk dient te worden opgeheven. Wij moeten voorts de overmatige bu reaucratie te lijf, uitbreiding van vestigingsmogelijkheden in den landbouw door herverkaveling, in poldering en uitbreiding Landar- beiderswet bevorderen, de gezin nen bruikbare woningen verschaf fen. Tegenover de op te ruimen papierwinkel, willen we een vrij willige gebondenheid, zooals in de Stichting van den Landbouw. De K.V.P. wil met behoud van al het verworvene, op hef beginsel staande, samenwerken met elk, die het wel meent met ons volk. Men is vrij te stemmen wie men goed dunkt doch voor den Katholiek komt daarbij de bereidheid, dat die candidaat zijn beginsel moet schragen. Fouten moeten geen aanleiding zijn om te kankeren, (daarbij zou de andere partij slechts baat vinden doch zij moe ten worden hersteld. Een politiek van afzijdigheid zou ons wel eens hard en meedoogenloos aan het verstand gebracht kunnen worden. Slechts een onverbrekelijk aan eengesloten K.V.P. biedt die mo gelijkheden welke ons land de bes te waarborgen geven voor een ge lukkige toekomst voor vrije men- schen. (Daverend applaus). In de hierna volgende pauze gaf het R.K. Kerkkoor van Schagen enkele zangnummers ten beste Dr. H. A. L. Albering, algemeen partij-secretaris, vervol gens het woord nemende, doei al lereerst mededeeling van de huis- aan-huis verspreiding van een verkiezingsmanifest der K.V.P Onder de huidige omstandighe den is een op zedelijke normen, waaraan elk mensch zich te hou den heeft, gegronde partij nood zaak. zeker ook in Staatsbestel en bestuur. Op den grondslag van de ze normen gaan wij een vooruit strevende politiek voeren, vooral op sociaal en economisch gebied. Wij willen in dit opzicht niet al les vernieuwen zonder meer, maar slechts het best mogelijke nastre ven. De bestemming van den mensch is de Hemel, doch de om standigheden moeten voor hem zoo worden dat hij daar werkelijk belanden kan. Daarom sociale en Christelijke rechtvaardigheid. On juistheden. fouten en gebreken moeten verdwijnen, ook die van het oogenblik. want die zijn op moreel gebied het ergst. Qns pro gram is voor iedereen dus niet iets „typisch Katholiek". Wij staan niet meer in ons isolement, als zegt de P. v. d. A.. dat de doorbraak er nog niet is, doch willen een aan eengesloten geheel, bereid tot samenwerking, mits met aan vaarding van enze als juist erkende grondslagen. De K.V.P. is gebleken de eenig- ste partij te zijn. die samen werking wilde, de anderen, ook de P. v. d. A. positief niet. Deze partij biedt voor ons niet de zekerheid van zedelijke normen te schragen, een klein deel mis schien wel, de linkerzijde beslist niet. Waar blijft men immers, als hun bladen schrijven, dat zij niets christelijks binnen willen halen, omdat dit een verzwakt socialis me zou opleveren. Daartegenover stellen wij het positieve program, dat de echt scheiding erkend worde als een nationale ramp, dat de maatschap pij opgebouwd diend te worden uit stoffelijke en geestelijke volwaar dige gezinnen. Met het °og op den welstand der gezinnen besprak de heer Al berink vervolgens de te voeren loon-, belasting-, woning-, gezond heid- en onderwijspolitiek. Ouders moeten de school kun nen kiezen waarheen hun kinde ren gaandep meest begaafden ge legenheid biedend tot verdere stu dies. Vervolgens verhaalde spr. van de recente gebeurtenissen mei de N.V.B. en het ontstaan van de P. v. d. A. De enkele katholieken die daarin zijn opgenomen, misschien met de beste bedoelingen, geven door hun samenstelling van een Kath. werkgemeenschap blijk van een hokjesgeest. Zouden hun en kele voormannen die straks mis schien in de Kamer komen, en die, willen zij zichzelf respecteereo. op hun principe moeten blijven staan, nu beter werk kunnen leveren dan de 30 of meer van de groote Katholieke partij? Wij kunnen slechts met een groote vreeze vre zen. dat zij diep in het socialis tisch vaarwater zullen ondergaan. Wanneer slechts het bespreken van kleine onderdeelen van het K.V.P.-programma ons besluit een eigen partij in stand te houden en te steunen, volledig rechtvaardigt, waarborgt het geheel een streven naar die dingen waarvoor het waard is te leven en dat ons land brengt in die rij van volkeren die gerespecteerd worden. De uitvoe ring van ons program zal het her rezen Nederland onder ons Oran jehuis die waarachtige bloei bren gen, die wij met Gods hulp ver wachten. Deze tallooze malen door een daverend applaus onderbroken geestdriftige redevoering bezorgde den eminenten spreker een gewel dige ovatie. Aan het slot der bijeenkomst bracht de heer Nolet de sprekers dank voor hun enthousiast betoog, de Hoogeerw. Deken Harst voor zijn aanwezigheid, het kerkkoor voor de medewerking en sloot dan met gebed. SCHAGEN VOETBAL In een vrij middelmatigen wedstrijd, geleid door scheids rechter' Berkvens, wist SRC II tegen Con Zelo II uit Waarland, op het terrein alhier, een 33 gelijk spel te bereiken DEN HELDER MARINIERS NAAR INDIE VERTROKKEN Zaterdagochtend zijn het 2e en 3e echelon van 't in Nederand opgeleide gedeelte der brigade Mariniers per motorschip ''Tabinta' uit Amsterdam naar Indië vertrokken. Vóór het vertrek vond een inspectie plaats door den bevelhebber der zee strijdkrachten Luitenant-Admiraal Helfrich en den commandant van het korps Mariniers, den Generaal-Maj. Vbn Frijtag' Drabbe. Na afloop van de inspectie hield de Admiraal een toespraak, waarin hij de mariniers wees op de moeilijke taak die zij tegemoet gingen en waarin hij hen op het hart bond den grooten naam van het korps juist in de moeilijkste omstandigheden hoog te houden. Het transport bestaat uit 800 man en staat onder leiding van den Hoofd, officier Marinestoomvaartd'-ienst der 2e klasse J. M. Hillenius, die tijdelijk bij het korps Marmers is gedeta cheerd als Luitenant-Kolonel der Mariniers. SCHOENEN Zij, wier tweede distributiestam kaart als laatste cijfer het getal 9 (negen) draagt, komen in het tijd vak 117 Mei a.s. in aanmerking voor een bon voor gewone schoenen, mits zij van Januari 1945 af geen bon voor gewone- of beroepsschoenen hebben ontvangen. Indien indertijd nood-schoeisel is verkregen, wordt dit niet be schouwd als een uitreiking van een schoenenbon. Aan kinderen van 010 maanden wordt, ook al is het laatste cijfer van hun distributiestamkaartnummer aan. gewezen, geen bon verstrekt. De k.ndéren, geboren na 31 Mei 1944, die den leeftijd van 10 maan den reeds hebben bereikt, komen on. middellijk in aanmerking voor een bon, ind en blijkt, dat ze nog geen bon hebben ontvangen. Voor de verstrekking van een schoenenbon zal de bon 614 van het inlegvel GA/GE 605 worden inge nomen. Gelegenheid tot het afhalen van 'n schoenenbon wordt gegeven: DEN HEEDER: familienamen A t. m. Boendermaker 6 Mei; De Boer t. m. C 7 Mei; D t. m. Grobben 8 Mei; Groen t. m. J 9 Mei; K 10 Mei; L t. m. M 13 Mei; N t.m. R.tsema 14 Mei; Rob t.m. Steeman 15 Mei; v.d. Steen t m. Vriendjes 16 Mei; de Vries t. m. Z 17 Mei. Anna Paulowna: gedurende de tijd vakken van 6 t. m. 10 en 13 t. m. 17 Mei a.s. en Callantsoog op 6; 7, 13 en 14 Mei a.s., tijdens de gewone kan tooruren. Brandstoffen De aandacht van het publiek worrii erop gevestigd, dat in net stooksei- oen 19461947 bij vermissing van de brandstoffenkaart geen vergoeding _al worden gegeven. Personen te Anna Paulowna. die geen formulier MD'32311 voor een brandstoffenkaart T 606 hebben kun. verkrijgen, kunnen deze thans afha len ten kantore van het Agentschap van 6 t. m. 10 Mei 1946. Zij, die door omstandigheden nog niet -U het bezit van een brandstof fenkaart T 606 konden worden ge steld, dienen zich te Den Helder op 16 Mex 1946, te Anna Paulowna op 15 Mei 1946, te Callantsoog op 14 Mei 1946, tot den D.stributiedienst te wenden, daar na 16 Mei a.s. tot nader ordei geen brandstoffenkaarten meer mogen worden uitgereikt. Regeling B; C en D verbruikers seizoen 19461947. In tegenstell.ng met hetgeen is medegedeeld, diénen de formulieren MD 39305 thans bij de kantoren te worden afgehaald. Ook zij, die met huisbrandolie hebben gestookt of zullen stoken, moeten eveneens een dergelijk formulier invullen. De in gevulde aanvraagformulieren dienen vóór 15 Mei a.s. wederom bij den distributiedienst te zijn ingeleverd. Met eenig plechtig vertoon werd de pasbenoemde burge meester van Wieringerwaard, de heer G. F. Kloeke, geïnstalleerd in de rijkelijk met bloemstukken versierde vergaderzaal van het Polderhuis. Er bestónd een omvangrijke ambtelijke belangstelling. Wij zagen er o.a. den burgemeester en secretaris uit Anna.Paulow. na, Barsingerhorn, Zijpe, Wie- ringen, voorts Weth. Jaspers uit Schagen, oud-Burgemeester Ha ringhuizen van Wieringerwaard, de Burgem. en Secr. van Roo sendaal en Muiden, Baron van Palland uit Roosendaal, de vader van den geïnstalleerden burge. meester, Majoor Kloeke en ver dere familieleden, Ds. Bleijen. burg, en het volledig secretarie, personeel., Loco.Burgem. R. Koster open de deze bijzondere raadszitting en memoreerde in zijn welkomst, woord het feit dat hij thans voor de tweede maal den taak heeft een Burgemeester te installee. ren. Ik mocht, aldus spr ook Uw voorganger de teekenen zijner waardigheid overhandigen doch helaas is hij niet bestand gebleken tegen de verlokkingen van het Nationaal Socialisme. Wij betreuren dit bovenmate, want hij was een goed burgervader. Üw naam, mijnheer Kloeke, 'zij U een voorteeken. Deze naam had immers reeds' een goeden klank verworven door het feit dat Uw vader te Schagen veel roem heeft geoogst voor het on. der wijs. Burgemeester Kloeke bracht daarna dank aan de Koningin, de Min. van Binnenl. Zaken en de Commissaris der Koningin voor zijn benoeming. Spr wilde geen beloften voor de toekomst geven, maar stelde zich ten doel de wel stand te bevorderen. Den heer Koster werd dank gebracht voor de voorbeeldige wijze waarop hij Wieringerwaard ruim 1 jaar heeft geleid. Onder Gods zegen aanvaardde hij zijn ambt. Vrijdagavond werden Herden kingsdiensten gehouden in de Katholieke en Ned, Herv. Kerk, die uitstekend bezet waren. De talrijke halfstok uitgestoken vlagen gaven uiting aan de rouw. gedachte. Zaterdagmorgen waaiden de vlaggen wederom halfstok. In de parochiekerk werd een plechtig gezongen H. Mis voor de ge sneuvelden van den oorlog opge dragen Zeer veie parochianen waren aanwezig en naderden tot de H. Tafel. Om elf uur werden de twee minuten stilte nauw keurig in acht genomen. Het geheele verkeer stond stil. Om half 12 waren de Z. Eerw. Heer Pastoor H. Kouwenhoven, het onderwijzend personeel van de katholieke school, vele kinderen der school en meerdere belang stellenden op de openbare be graafplaats aanwezig, om de 12 begraven vliegers en Maarten Snoodijk te gedenken. In den kouden lentemorgen werden op elk graf eenige bossen tulpen gelegd, waarna vijf Onze Vaders een Weesgegroeten werden gebe. den. Het was een korte, doch treffende plechtigheid. 's Middags waaiden de vlaggen voluit en werd het meer feeste lijk gedeelte geopend met mu ziek van den toren. Om kwart voor drie zette zich onder vroo. lijke muziek een bonte stoet van Wieringer vereenigingen in be. weging voor de Bevrijdings. marsch. Na afloop verzamelden allen zich op het Kerkplein, waar ze vanat den toren werden toegesproken en de Bevrijdings. wimpels werden uitgereikt. De vreugde werd hierna verhoogd door een echt AmsterdamsCh „pierement". Om half acht startten de esta. fette.fakkellloopers voor den tocht over Wieringen. Inmiddels liep de Wielerbaan vol met een groote menigte. De Harmonie opende met toepasselijke marsch. muziek den avond. Nadat de be vrijdingsfakkel onder enthousiast applaus was binnengedragen, volgde een toespraak van burge. meester L. C. Kolff, die de sym bolische beteekenis van deze lichtfakkel naar voren bracht, Spr. drong nog eens met klem aan' om de eendracht, die zoo schitterend in de oorlogsjaren tot uiting was gekomen, te doen bestendigen. Hierna werd een komische schets ten tooneele gebracht „Vrijen op commando", waarna openluchtfilm volgde. Om 11 uur was het fgstijn ten einde, 't Was een mooie avond, een succes voor al ook voor den heer H. Klomp met zijn medebestuursleden. Na afloop verspreidde de me nigte zich door Hippolytushoef en was er nog een gezellige drukte in de mooi verlichte straten. Ook de toren van de Ned. Herv Kerk was door schijnwerpers verlicht Om 12 uur was het feest officieel ge ëindigd. Ook in den Oever is het Bevrijl dingsfeest opgewekt gevierd. Des morgens om 9 uur ging de Har monie Apollo" met marschmuziek door de straten, 's Middags was er vooral feest voor de kinderen, terwijl 's avonds onder auspiciën van de plaatselijke Oranjevereeni- ging „Amicitia" het detectivestuk „Ais het masker valt" werd op gevoerd. In de R.K. School te Hippoly tushoef werd Vrijdagmiddag op het einde der schooltijd een stem mige herdenking gehouden voor de gevallen oorlogsslachtoffers, terwijl tot slot aan iedere leerling een zakje snoep werd uitgereikt. BENOEMD. In een spoedeischen'de Raads vergadering werd tot onderwijzer aan de O. L. School te Wieringen benoemd uit 3 sollicitanten, de heer Sj. van der Zee uit Den Haag SCHAGERBRUG. HERDENKINGSFEESTEN. Het programma van de herden kingsfeesten werd geopend met kinderspelen door de schoolkinde ren op het terrein achter de J. L. School. Te 2 uur werd een aan vang gemaakt met de volksspelen, waaraan door een-, groot aantal plaatsgenooten werd deelgenomen. De uitslag van de verschillende spelen is als volgt: Kruiwagenrace door paren: le prijs W. Rijkers en Rie Blom 2e prijs C. Bood en Wies Greeuw; 3e prijs Jb. Mosk en dame; 4e prijs C. Bruin en dame. Touwtrekken door dames: le prijs Rie Blom; 2e prijs Jo de Boer; 3e prijs Gurie Blom. Touwtrekken door heeren (in ploegen): le prijs C. Bood e.a. 2e DE POLITIEK is zwendel, zeggen de onverschilligen met roekelooze openhartigheid. Natuurlijk is het zoo, dar aan de politiek, als aan ieder men- schenwerk, fouten kleven. Menschelijke hebbelijkheden en onhebbelijkheden. In we zen is de politiek een goed ding. En in elk geval is het zoo, dat in voor- en tegen spoed de staat bestuurd moet worden. Door menschen, met menschelijke opvattingen. Het best in elk geval, door men schen, die een stevig houvast hebben van beginselen. Hoe slecht de politiek zich soms in bepaalde gevallen voordoet, toch moet er gewerkt worden aan de geestelijke en zede lijke grondslagen van het volksleven, en dat moet de staatkunde ook doen. Er moet met de openbare financiën worden omgesprongen en dat moeten de staatslieden doen. Nederland moet zijn plaats bepalen in de internationale gemeenschap der volkeren en dat hangt van de politiek af. Er moet recht geschieden en daar moet de staat, dus de politiek bij helpen. Wij moe ten dus in elk geval politieke menschen kiezen. Als wij het niet doen, doen anderen het wel, en als nu juist degenen, die het met de politiek zoo mooi voorhebben, zich aan de politieke keuze onttrekken, dan laten we de keuze over aan degenen, die er wat an ders van maken, en dan gaat de politiek heelemaal den ver keerden kant op. Laat ons de onverschilligheid afleggen en de politiek op hooger plan brengen met de Katholieke Volkspartij. Op 17 Mei: lijst 2, Romme prijs J. G. Bruin e.a.; 3e prijs Jn. Stöve e.a. Na afloop van deze spelen vond de z.g. dobbeltocht plaats, welke georganiseerd was door de Wan- delsportvereeniging „De Paden op" alhier. Hiervoor bestond bij zonder groote belangstelling. Door niet minder dan ongeveer 150 per sonen, oud en jong. werd hieraan deelgenomen. De uitslag is als volgt: le prijs, 27 punten. Groep J. Brugman; 2e prijs (na loting: 26 punten Groep-Nel de Graaf; 3e prijs (na loting) 26 punten Groep- Nico Stins; 4e prijs (na loting) 25 punten Groep-H. Vrielink; 5e pr. (na loting) 25 punten Groep-Jan- nie Broens. De feestelijkheden werden be sloten met een groot bal. met at tracties, in de zaal van 'den heer Woudstra. BREEZAND „HET VIERDE BEEST" Nogmaals wordt het volgende in herinnering gebracht: le. dat aan personen jonger dan 18 jaar.de toegang beslist wordt geweigerd-, 2e. dat de zaalopening om 7 uur is en de voordracht aan. vangt om 8 uur; 3e. dat de zaal even vóór ach. ten 'onherroepelijk wordt geslo. ten en verdere toegang buiten, gesloten is; 4e. dat rooken in de zaal ver. boden is. Aan bovenstaande bepalingen zal stipt de hand worden gehou. den. Tijdens de korte pauze wordt men verzocht in verband met de overvolle bezetting der zaal zooveel mogelijk op z'n plaats te blijven zitten. Bij den ingang der zaal wordk f 0.40 belasting geheven per kaart. Gelieve met gepast geld te betalen, STILLE OMGANG Algemeene jaarvergadering op Woensdag 8 Mei a.s., 's avonds 8 uur, in 't café van den heer F. van Steijn. 'In verband' met de bestuurs verkiezing is aller opkomst ge- wenscht. Convocaties worden niet ver zonden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2