RADIO CHURCHILL IS ONTROERD DE ANONYME BRIEF r donderdag 9 mei 1946 Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Door de spontane hulde Stoffelijk en geestelijk! DE GEER EN DE BEZETTING GEVECHTEN BIJ BEKASI Marktberichten K romete Een laconiek bericht uit VIIER JAAR GE-EISCHT Textielkaarf voor a.s. moeders Bonnen voor serviesgoed Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland VERVOLG VAN PAG. 1 Inspectie van de Eerewacht. Spontaan is de verwelkoming van mevr. Churchill en haar doch ter. die met prachtige bloemen- ruikers inmiddels ook uit het vliegtuig zijn gestapt. Dan toont Churchill zich de soldaat van vroeger. Hij inspec teert stram, nauwkeurig de eere wacht. En bij den laatsten sol daat gekomen, wendt hij het ge laat tot het publiek, neemt uen hoed af en maakt met den rech terhand het V-teeken. Dan breekt het enthousiasme los. Een leger van persfotografen en journalis ten van allerlei nationaliteit dringt op, doch wordt op een afstand ge houden. Het K.L.M. personeel in werkplunje juicht uitbundig. En het publiek achter de afzetting roept den sympathieken Brit een spontaan welkom toe op Holland- schen bodem. Churchill haalt zijn winterjas. Dan staat „Winston" even stil, denkt even na entot verras sing van alle aanwezigen, maakt ie rechtsomkeert naar het vlieg tuig en keert even later terug met een dikken winterjas. „Dat is een goeie". Nauwelijks heeft hij daarna plaats genomen in de gereedstaan de auto met open kap, of kapitein Zinnieq Bergmann offreert den hoogen gast een groote, dikke. Havanna-sigaar. Ik sta vlak naast de auto, één meter van Churchill af. ..Winston" draait het rookertje eens rond. en krijgt een vlam metje. Dan snuift ie de eerste rookwolk in en zegt, vergenoegd,: Oh. that's a good one"! (Da's een beste). Inmiddels hebben de verdere genoodigden in de auto's plaats genomen, w.o. de ambassadeur van Groot-Brittanië, Sir Nevile Bland, den Canadeeschen ambas sadeur, den heer Dupuy, de zaak gelastigde van Australië, den heer Hood, dien van Zuid-Afrika, den heer Uis, Baron de Vos van Steen- wijk, Commissaris van de Konin gin in Noordholland en Kolonel Dudok van Heel, bevelhebber der eerste militaire afdeeling. Een menschenhaag langs de route. De stoet zet zich om kwart over vijf in beweging. Churchill is zijn zegetocht door een dankbaar land begonnen. De veertig witte hel men hangen als een klit aan de auto's. En als de laatste wagen het vliegveld afdraait, maakt het begeleidende vliegtuig van Scot land Yard een laatste cirkel boven den stoet en aanvaardt de terug reis naar Croydon. VRIJDAG lit MEI HILVERSUM I (301 MJ. VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.0Ó Nieuws; 8.15 Toe spraak door Koos Vorrink; 8.35 Orgelconcert; 9.00 Gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10' 20 VA KA Voor de zieken; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 11.15 Concert; 11.45 Ber. Krijgsgevan genen; 12.00 Blaas-sextet; 12.30 AVRO Sportagenda; 12.35 Orgel en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest Melando; 14.00 Mevr. Lotgering-Hillebrand; 14.20 So listenconcert; 15.15 Voor de zie ken; 16.00 VARA Muzikaal bab beltje; 16.30 Voor de kinderen; 17.00 Eddy Walis; 17.35 Johan Jong; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned, Strijdkrachten- 19.00 Drs L dë Jong; 19.30 V^RO Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Politieke lezing; 20 25 VPRO Gram 20.30 Lezing- 21.00 Op de brug'; 21.15 VARA Hoorspel; 22.40 VPRÖ Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram HILVERSUM II (415 M.). NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 'Morgendienst; 11.00 Cello recital; 12.00 Rhapsodia Sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 Vedelaars; 14.00 Piano-recital'; 14.20 Cause rie; 14.40 Orgelbespeling; 15.25 Gram.; 15.45 Concert; 16,45 Gram.'; 17.00 Liederen-recital; 17.45 Het Rijk overzee; 18.00 Vrij en blij; 18.40 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.20 Gram 20|00 Nieuws; 20.05 Herdenkingssa menkomst in de Westerkerk te Amsterdam; 21.00 Op de brug; 21.15 Orgelmuziek; 21.30 De ver- eenigde zangers; 22.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Even terugzien 19401946; 22.50 Gram.; 23.50 Schriftlezing. Af en toe staat Churchill in de auto om de merischen langs den weg. met zijn V-teeken nog en thousiaster te maken. Soms ook neemt ie plaats en wuift met den zwarten hoed. Amstelveen betuigt zijn hulde. De bewoners van Amstelveen zijn de eersten geweest, die Chur chill op zijn waarlijk triomfalen tocht naar het Paleis op den Dam met luide toejuichingen hun hulde hebben kunnen betuigen. Churchill groette diep voor het kruis „voor hen die vielen" En toen de auto even langzaam reed, was het volk niet meer te houden. De duizend politieman nen, die voor de afzetting zorg den, hadden het buitengewoon zwaar. Hier en daar daalden uit vensters en van balcons bloemen neer in de auto. Tot op de daken der tramwagens verdrong zich het enthousiaste publiek. Aan de grens der gemeente Amsterdam werd de stoet ver welkomd door wnd. burgemees ter Francke. Ook 'hier werden Mevr. Churchill en dochter weer bloemen aangeboden. Dan ging het langs'een omweg door een deinende menschen- massa naar het Paleis op den Dam. H.M. de Koningin was hier in middels reeds gearriveerd. En toen wij om kwart voor zes'weer ter plaatse waren, hing op den Dam een sfeer van spanning. Mariniers in opleiding voor reserve-officier, stonden stram in de houding. Tienduizenden vulden het Dam'-vierkant. Op de balcons der omringende'gebou wen puilden de nieuwsgierigen uit. Vlaggen van allerlei nationa liteiten wapperden in de stevige wind van gebouwen en magazij nen. Voor het Paleis maakte een leerwagen van den gemeentelij ken dienst van openbare werken nog voor het laatst het plaveisel glad en veegden kleine wagentjes de laatste stofjes weg. Er komt beweging in Om even over zessen eindelijk komt de eerste motorpolitie. De bereden agenten maken de afzet ting glad En plotseling is daar de eerste wagen met de lang- verwachten. Het publiek juicht en het geluid zwelt aan totdat Churchill zich naar het publiek gewend heeft en ter verhooging van het enthousiasme nogmaals het V-teeken maakt, misschien nu als symbool voor den vrede. Nog even keert Churchill zich naar alle zijden. Dan verdwijnen de genoodigden achter de glazen deuren van het Paleis. Churchill, Churchill Maar dan juist is het publiek niet meer te houden en roept van alle kanten luid om Churchill, zoo hard, zoo onweerstaanbaar, dat het wel moet doordringen tot de salons binnen. Daaraan kan de groote staats man, die zoovéél weerstond, geen weerstand bieden en kwart over zes precies verschijnt hij met de Koningin op het bordes. De toe juichingen zwellen aan tot een orkaan. De Koningin knikt naar a lie zijden Churchill maakt weer V-gebaren. En duidelijk is zicht baar hoe ontroerd de ex-premier de spontane hulde in ontvangst neemt Hij schijnt ontdaan over zooveel spontaniteit. Dan trekken Koningin en staatsman zich terug. Het volk op den Dam is tevreden en schui felt de spuiende straten in De dienstmeisjes van het' paleis verdwijnen van achter de ven sters. Zij hebben meer te doen nu Churchill is bij ons. Beter, hartelijker en spontaner had geen welkom kunnen zijn. Diner ten paleize. Right honourable Winston Spencer Churchill met echtgenoo- te en dochter werden gisteravond in de troonzaal van het paleis op den Dam een diner aangeboden, waarbij vele genoodigden aanza ten. Het had een intiem karakter en werd slechts door de Konin gin onderbroken voor het uit brengen van een dronk op Z.M. den Koning van Engeland. Sir Neville Bland beantwoord de den dronk met zijn glas te hef fen op H. M. Een dansje in de Savoyelub. Als bijzonderheid kan nog ge meld worden dat mevr. Chur chill en haar dochter, in gezel schap van eenige leden van de hofhouding incognito een bezoek hebben gebracht aan de Savoy elub te Amsterdam, waar zoowel mevr. als miss Churchill eenige malen hebben gedanst. Geen andere partij is in staat, de stoffe:fjke belangen van het platteland beter te be hartigen dan de Kath. Volkspartij, geen andere dan zij is in staat, het geestelijk heil der boeren en tuinders veilig te stellen. Daar om 17 Mei de dag der Katho'ieke Volkspartij. Nummer 1 van lijst 2 ROMME. Naar aanleiding van het memoran. dm van prof. Gerbrandy; oudminis- ter-pres dent, is aan het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam opgedra gen de gedragingen van den thans in Soest wonenden jhr. de Geer tijdens de bezetting te onderzoeken. De vraag is hier gewettigd in hoeverre de hou- dng van den oudpremier tijdens de bezetting' nadeel aan den Staat heeft berokkend. Volgens berichten uit Indone sische bron is er reeds sinds drie dagen aan de kust, op een af- stanc. van ongeveer 14 km van Batavia een strijd aan den gang tusschen Nederlandsche troepen, ter sterkte van een brigade en 2000 leden van het „Voksleger". een gedeeltelijk uit geregelde troepen bestaande militaire orga nisatie. Het object van den strijd zou zijn de omsingeling van het stra tegisch van belang zijnde dorp Bekasi, dat ongeveer 16 km van Batavia ligt. In België is er een tekort aan ambtenaren, daar de ambtelijke loonschaal zoo laag is, dat zij naar particuliere betrekkingen over vloeien. LANGENDIJK 9 Mei. 1500 kg spi nazie 8.10; 7300 kg' rabarber 9.90 11.30; 6300 kg prei 21.60—23.10 200 kg witlof I 109; II 83; III 34. N.-SCHARWOUDE, 9 Mei. 800 witlof 80—138; 21300 prei 18.30— 22.30; idem II 5.60—7.10; 9800 ra barber 8.4011.60; 1200 spinazie 11.40—11.80. AVENHORN, 7 Mei. Witlof 1 1.26 per 100 kg., aanv. 210 kg.; II 1.05 per 100 kg., aanv. 135 kg. Parijs meldt, dat Bevin, de Engelsche, en Molotof, de Russische Minister van bui tenlandse' zaken, Zaterdag Parijs zullen verlaten, hetgeen erop zou duiden, dat dan de conferentie zal zijn afgeloo- pen. Byrnes zou nog tot Maan dag a.s. in de Fransche hoofd stad blijven. Maar niets wordt gezegd over de eindresultaten der bijeenkomst, waardoor het vermoeden, dat de conferen tie slechts een minimale winst heeft opgeleverd, wordt ver sterkt. De meest belang rijke kwesties, die in den loop der besprekingen aangesne den zijn, werden blijkbaar weer verdaagd naar een vol gende conferentie, zoodat het filtreeren van het troebele po litieke water alweer is uitge steld. Het besluit der Britsche re geering, alle strijdkrachten uit Egypte terug te trekken, is voor de dominions een volko men verrassing geweest, zoo heet het in Londen. Generaal Smuts zou op het laatste oogenblïk getracht hebben te bereiken, dat de Britsche troe pen in ieder geval de bases in de zone van het Suezka- naal bezet houden. In Japan is de binnenland- sche chaos welhaast erger nog dan bij den ex-asgenoot Duitschland. De socialisten trachten de kloof tusschen li beralen en communisten te overbruggen, doch de conser vatieven, die de meerderheid in het nieuwe parlement heb ben, laten duidelijk uitkomen, dat zij zulks niet dulden. En het ziet er naar uit, dat het ook in Tokio nog wel lange- ren tijd zal duren, alvorens men een basis voor vruchtba ren opbouw van het land ge vonden heeft. ®jiMw(kiüemeuuM Voor de eerste helft van de 6e periode 1946 (i2 t.m 25 Mei) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606 algemeen: 26.8 t.m. 273 800 gram brood 200 gram kaas 200 gram bloem 274 275 reserve B 55 C 55 B 56 Voor de Vierde Kamer van het Bijz. Gerechtshof stond gister morgen terecht de 30-jarige Trijntje Somers, huisvrouw van J. Vroegop, verdacht van het feit, dat zij in het jaar 1944 een anonymen brief aan de Alkmaar- sche politie had geschreven, waarin zij mededeelde, dat ze kere mevr J. v. Driel geb. v Clnhairk dip Hnnr HpSD ppzorht het een vraa» wat het motief van d t ÖCnaiCK, aie aoor ae Q.D. gezoem verraart was Verd. was echter buiten werd wegens hulpverleening aan Joden, op 19 Maart des middags tusschen 2 en 6 uur aanwezig zou heeft get. Vr. zijn schoonzuster hui ten de deur gehouden. Zij was ech ter een van de -weinigen geweest die wisten dat mevr. van Dr el dien Zon_ dagmiddag' bij hem zou komen. Mevr. van Driel, hierna als getuige gehoord; bevestigde deze verklarin gen; eraan toevoegende dat verd. ook gedreig'd had de verblijfplaats van haar zoon; die in Langendijk was ondergedoken; te zullen verra den. De Off. fiscaal achtte het ten laste gelegde voldoende bewezen, al bleef zijn ten huize van den heer Abr. Vroegop, een zwager van be klaagde. Deze laatste had reeds eerder en meermalen huiszoeking ge had in verband met andere ano- nyme brieven, die de Alkmaar- sche politie had ontvangen, doch die intusschen verdwenen wa ren; het was de rechercheur van politie J. van Dijk, die naar aan leiding van den bewusten anony men brief op onderzoek naar de woning van Vroegop was uitge gaan, nadat vooraf een waar- schuwingsboodschap was afge geven, zoodat mevr v. Driel, die inderdaad aanwezig' was, de ge legenheid kreeg en ook te baat nam, te verdwijnen. Van Dijk, die kort daarna onderdook, had het bewuste briefje nog in zijn bezit, toen de P.O.D. zich acht maanden geleden met de ver dachte „dame" bezig hield. Als getuige weTd gehoord de aard appelhandelaar Vr., die verklaarde een keer of vijf huiszoeking te heb ben gehad naar aanleiding' van bij de politie ingekomen anonieme brie. ven; de Alkmaarsche politie maakte er echter geen werk van; wel werd een keer door de landwacht een be drag van f 265 aan zilvergeld meege nomen. Ook werd get. nadat men op aanwijzing in een anoniemen brief zij rad:o die achter het behang' ver stopt was, gevonden had, naar Vught gebracht. Het staat voor get. vast dat al die brieven van een en den- zelfden persoon zijn. Toen verdachte bij een woordenwisseling, waarbij mevr. van Driel zich ongunstig uit liet over den man van verd., die bij een oplichting van joden betrokken was geweest en daarvoor gearresteerd was; gedreigd had ervoor te zullen zorgen dat zij (mevr. van Driel) ook daar zou komen, waar haar man zat, verraad was. Verd. was echter buiten de fam. Vroegop de eenige, die wist dat. mevr. van Driel zou komen, ter wijl de anonieme brief zooveel pun ten van overeenkomst vertoont met den brief, dien de P.O.D. haaT heeft laten schrijven; dat er voldoende aanwijzingen zijn, dat verdachte de schrijfster er van is. Verd. had moe ten bedenken dat in 1944 een derge lijk verraad noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Spr. eisebte vieT jaar gev. met ontzetting uit rechten voor het leven. Tegen een medeplichtige van de moord op Puttenaren werd de doodstraf geëischt. 1600 gram brood 800 gram brood 2 kg. aardappelen Bonkaarten KF 606 367 BMV 125 gram margarine 368 BMV 100 gram vet 370 suiker 400 gram suiker Bonkaarten LA, LB. LC 606 231 232 233 234 vleesch 100 gram vleesch 227 aardapp. 2 kg aardappelen A 43 melk 2 liter melk B 43 C 43 melk 3 V2 liter melk Bonkaarten KD, KE 606 algemeen 768 769 800 gram brood 770 200 gram bloem 771 100 gram kaas D 55 D 56 400 gram brood E 55 500 gram rijst, kin dermeel of kinder biscuits Bonkaarten KG 606 867 BMV 250 gram boter 868 BMV 125 gram margarine 870 suiker 500 gram suiker Bonkaarten LD, LE 606 731 732 733 vleesch 100 gram vleesch 727 aardapp. 1 kg aardappelen D 43 E 43 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 27 2 rants, tabaksarlikelen V 27 100 gram choc, of suikerw. X 27 2 rants, tabaksartikelen De bonnen voor melk en aard appelen zijn geldig tot en met Za terdag 18 Mei a.s. Voor de week van 19 t.m. 25 Mei zullen nog bonnen worden aange wezen voor melk, aardappelen bo ter. margarine, jam, koffie, tabak, versnaperingen, huishoudzeeo en lucifers. BOTERBONNEN VERLENGD. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de geldig heidsduur van de boterbonnen 211, 711 en 221 aigemeen van de bonkaarten K 604 verlengd is tot en met 25 Mei a.s. In het vervolg zal aan a.s. moe ders voor de geboorte van het kind een textielkaari worden uitge reikt. Deze uitreiking zal geschie den tegelijk met de derde ver strekking van extra rantsoenen voedingsmiddelen. Zij, die leeds meer dan drie verstrekkingen ex tra rantsoenen hebben ontvangen, zullen bij de eerstvolgende ver strekking deze textielkaart ont vangen, Er wordt op gewezen dat, indien een babypakket wordt aangevraagd, 40, punten van deze kaart waarvan 100 punten geldig zijn, nocdig zijn. Indien men dus voor een babypakket in aanmer king wil komen, moeten 40 punten gereserveerd blijven. Er zal nog nader worden bekend gemaakt, wanneer aanvragen voor babypak ketten weer kunnen worden inge diend. De bonnen B57, C57, D57 en E57 reserve der bonkaarten K606 zijn geldig verklaard voor het koo pen van serviesgoed. De bonnen hebben elk een waarde van twee punten. Zij blijven vooiloo- pig geldig en kunnen in combina tie met nog aan te wijzen servies goedbonnen en met de reeds aan gewezen bonnen B33, C33, D33 en E33 réserve (waarde één punt) ge bruikt worden. IJST werd een ontzagwekkende race, doch de motorrijders konden de Jeep niet inhalen. Misschien zou dat wel ge beurd zijn, als de Hooge niet bevolen had een zijweg in te slaan, voordat een der motorrijders de Jeep in zicht kreeg. Over gril lige paden snelde de Jeep voort. Waarheen?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3