Churchill eere-doctor in de rechten DE NIEUWE TREIN REUS Staking kan niet worden geduld 4 Nieuw NoordhoIIandsch Dagblad Van de Leidsche Universiteit ,,Hij heeft door zijn moreele eigenschap pen, zijn houding en karakter den loop der geschiedenis in gunstigen zin be ïnvloed" De Duitsche sociaal democraten en de Ruhr Regeering zal maatregelen nemen De onderwijzers salarissen DE MEIDAGEN Herdenking op de scholen De Wieringermeer Ned. delegatie bezoekt Jaarbeurs te Bazel kroniek ZATERDAG 11 MEI 1946 VRIJDAG de dag van Leiden, dat tenslotte de aanleiding is' geweest tot het bezoek van den Britschen staatsman: onze oudste universiteit had besloten hem het eeredoctoraat in de rechten te ver- leenen en Churchill verklaarde zich bereid de bul persoonlijk in ontvangst te nemen. In Leiden zelf geleek het wel of de heele stad was uitgeloopen om hem te ontvangen. Schier van iedere wo ning wapperde de driekleur en er waren ook verscheidene Britsche vlaggen. Leiden kreeg nog een verrassing in dezen zin, dat het prinselijk paar de plechtigheid kwam bijwo nen. Langs de geheele route door Leiden begeleidden stormachtige ovaties den stoet, die de familie Churchill binnen haar wallen voerde. Niet het minst was het enthousiasme van de menigte te danken aan Churchill's traditio- neele sigaar en 't telkenmale her haalde karakteristieke V-teeken. Nadat Churchill op de Acade mie aan zijn promotor, prof. mr. R. P. Cleveringa, was voorgesteld, begaf het gezelschap zich te voet naar de Pieterskerk via de Klok- steeg. Deze tocht van Academie naar Pieterskerk zal voor de be trekkelijk weinigen, die er getui gen van waren, voor immer in de herinne ring verankerd blijven. Churchill, die gekleed was in roode toga me baret, het geschenk, dat hij had ontvangen ter gelegen heid van de aanvaarding van zijn eeredoctoraat van de universiteit van Oxford, liep naast den rector- magnificus, terwijl mevrouw Churchill begeleid wërd door den president-curator en Mary Chur chill door ds. Kleyn, lid van het college van curatoren. De plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk was het culminatie punt, zoowel voor het bezoek van Winston Churchill aan Nederland als voor de her\jzenis van de uni versiteit, die thans aan den vader der overwinning den „summus honor" heeft verleend. De historische gebeurte nissen van dezen dag grcepeeren zich rond de twee mannen, die de centrale figuren van deze- plechtigheid zijn: Winston Chur chill. die vijf jaren lang voor de geheele beschaafde wereld de ver persoonlijking is geweest van recht en vrijheid, Cleveringa, die onvergankelijken roem heeft verworven door zijn nobel protest, dat het verzet der Nederlandsche universiteiten tegen de Duitsche dwingelandij zou inluiden. Zelden is deze eerbiedwaardige Pieterskerk in al de eeuwen, waarin zij reeds neerziet op de geschiedenis van Leiden, zoo over vol geweest. Onder de tallooze ge- noodigden de Pieterskerk biedt plaats voor 1800 personen en bijna het dubbele tal was thans aanwe zig merkten wij op ministers, gezanten, oud-ministers, secreta rissen-generaal, vertegenwoordi gers van senaten van andere uni versiteiten en vertegenwoordigers van tal van studentenorganisaties, e.a. Het was een buitengewone ver rassing, toen Prinses Juliana en Prins Bernhard werden binnen geleid. Enkele minuten later be traden Winston Churchill en de leden van den Leidschen senaat de kerk, terwijl de aanwezigen zich van hun banken verhieven en de organist met begeleiding van trompetten en bazuinen twee Oud-Nederlandsche marschen ten gehoore bracht. Onder doodsche stilte besteeg de rector-magnificus. prof. dr. B. Gf. Escher. het spreekgestoelte voor de welkomstrede. Hierna was het woord aan prof. Cleveringa, die, als promotor op tredende, zich richtte tot zijn pro movendus, Winston Churchill. Deze zeide in zijn hooggestemde rede o.a.: „Wij zijn trotsch niemand zal ons het recht hierop ontzeggen op het aandeel dat onze eigen landskinderen hebben gehad in onze bevrijding en die der wereld van Duitsche en Japansche ge weldenarij. Wij zijn desalniettemin in diepe bewondering en vol er kentelijkheid voor de enorme prestaties van Rusland in den ge meenschappelijk gevoerden oorlog; voor den onmisbaren, machtigen en door de omstandigheden in ze keren zin iets meer rechtstreek- schen steun van Amerika en Ca nada; voor wat Frankrijk en Polen deden, èn België en Noorwegen, en China. Zuid-Afrika en Australië, en onze andere in Europa en ver der af liggende bondgenooten. V Maar niemand zal het ons euvel duiden, wanneer, nog afgescheiden van het vele dat zij nadien deden en leden, de herinnering aan wat Engeland en zijn minister-presi dent in 1940 en 1941 wrochtten ons in hem een figuur doen zien. die hoog. uitrijst boven de dichte gele deren van hen, die optrokken tot verdelging van het onrecht en tot voorbereiding eener wereld, waar in het geweld niet wordt be schouwd als de bron; maar als de dienaar van het recht." Churchill's toespraak was al niet minder indrukwek kend. Ik ben, zoo zeide hij o.a., een tegenstander, en altijd een tegenstander geweest, van tyran- nie onder welken vorm zij zich ook voordoet. Het maakt voor mij geen verschil in welke kleeding zij zich steekt, of welke leuzen haar mond verkondigt. Ik acht het een hooge plicht van ieder onderdaan of burger indivi dueel zijn krachten in te spannen, niet alleen om de vrijheid van zijn land te bewaken, doch ook de vrij heid van de individuen die leven onder de constitutie van hun va derland. Aan de Universiteit van Colum-, bia te New York heb ik speciaal de studie der geschiedenis aanbe volen. Er is geen meer bezielende studie dan de geschiedenis van uw eigen land. Er is niets dat voor jonge menschen, die in deze wereld van zonde en zorg en roem hun plicht willen doen, een betere gids kan zijn. Wat is bezielender dan de opkomst te bestudeeren van de Republiek der Nederlan den en van de groote bijdrage die zij geleverd heeft voor de verbree ding van den blik der mensche- lijke intelligentie en menschelijke vrijheid? Churchill besloot als volgt: Laat ons de handen stevig' in eengeslagen houden met die der groote wereld van Amerika. Laai ons ook die vriendschap bewaren, die banden tusschen Nederland en Gr. Britannië, die zoo yele kracht proeven hebben doorstaan, en die opnieuw aaneen zijn gesmeed dooi de beproevingen welke wij heb ben ondervonden, beproevingen, die ons hebben vereenigd in zulk een groot erfgoed van roem en van moreelen en intellectueelen samenhang. Na een langdurig applaus besloot tenslotte de rector magnificus het gesproken deel der plechtigheid met een kort woord. De aanwezi gen zongen hierna staande en met begeleiding van orgel en trompet ten het Nederlandsche en het Engelsche volkslied. Terwijl het orgel speelde, bega ven de eeregasten, onder wie ook Prinses en Prins, zich met cura toren en senaat wederom te voet naar het Academiegebouw, waar een receptie gehouden werd. Toen het geknetter der motoren van het politie-escorte de komst van Churchills auto aankondigde, ging een donderend gejuich op, de politie-agenten en soldaten, die de afzetting regelden, stonden hand in hand om de enthousiaste menig te in bedwang te houden. De eere doctor groette joviaal naar alle kanten en tenslotte hief hij aan den ingang van het sociëteits gebouw zijn hoed op den wandel stok, hetgeen tot hernieuwde vreugde-uitbarstingen aanleiding gaf. In de sociëteitszaal, waar de studenten amphitheatersgewijs waren opgesteld, werd Churchill met een daverend Io Vivat ont vangen. Het studentencorps heeft hem hier een hartelijke ontvangst bereid. Intusschen vertoefden de dames Churchill, in wier gezelschap zich Prinses Juliana bevond, in het ge bouw van de vrouwelijke studen ten aan het Rapenburg. Ongeveer half zeven vertrokken de hooge gasten uit Leiden, terwijl bij het afscheid een stormachtige ovatie werd gebracht aan Churchill, die genoeglijk eenigen tijd op de stoep van de sociëteit op zijn auto zat te wachten! Het congres van de sociaal democratische partij in de weste lijke zone van Duitschland heeft verklaard, dat het zich verzet tegen een Fransche annexatie van den Ruhr en het eischte, dat Duitschland deel zou hebben aan de productie van den Ruhr. f\E SPOORWEGEN behouden het goede spoor en behoeven niet aangespoord te worden om. meer lijnen in gebruik te nemen, want de elkaar met regelmaat opvolgende dienstrege lingen beteekenen even zoovele verbeteringen. En wist U hoe na de bevrijding ons wagenpark er voor stond? Een door de N. S. typografisch-keurig verzorgd „prenten boek" geeft met suggestief aandoende foto's een antwoord op al Urn vragen. Hoeveel bruggen en kilometers rails en bovenkabeis zijn reeds gerepareerd? Hoeveel treinen, locomotieven en diesels zijn weer in korten tijd in dienst gesteld? Service door de spoorwegen.' Alles wordt in het werk gesteld om de reizigers zoo snel en zoo geriefelijk mogelijk te vervoeren. Nieuwe lijnen worden weer in gebruik genomen! Een dezer dagen zijn eenige machinisten naar Zwitserland getogen om vijf machines van een aankoop van 22 sneltrein locomotieven te halen. En eens zal het „spoorwegvervoer" sneller en nog mooier dan voorheen bewijzen, dat de Spoor wegen niet bij de „brokken" hebben stilgezeten. IN EEN UITVOERIGE I verklaring van den Re- geeringsvoorlichtingsdienst over de staking in de Neder landsche havens wordt er op gewezen, dat de ontwrich ting, die door de staking in onze overzeesche verbindin gen wordt gebracht, onze geheele bevolking met zeer ernstige gevolgen bedreigt. In Amerika en elders liggen groote hoeveelheden suiker, mais, gerst, lijnzaad, textiel, schoenen en productiemidde len tot herstel van onze in dustrie op verscheping te wachten. Ook belemmert de staking de repatrieering van onze landge- nooten in Oos-'-Azië, mannen, vrouwen en kinderen, die jaren lang aan de grootste ellende in interneeringskampen ten prooi zijn geweest. Voorts woró't in de verklaring gezegd, dat als reden voor deze staking onder meer worden aangevoerd, dat d'e E.V.C. niet ini de onderhandelingen be trokken is aewees.' bij de tot standkoming van de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst De Minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd twee commissies van advies en overleg ter voorbe reiding 'van de herziening van de salarissen van onderwijzers en van direetedTen en leeraren van de kweekscholen voor on derwijzers De stoet op weg naar de St. Pieterskerk, waar de eerepromotie zal plaats vinden. voor zeevarenden. De E.V.C. kon echter niet aantoonen een rede lijk aantal bonafide zeelieden onder haar leden te tellen, zoo- dat deze .organisatie niet als ver tegenwoordigster van de zeelie den kon worden erkend. Toen de zeeliedenstaking weinig succes bleek te hebben is de E. V. C. de havenarbeiders er in. gaan be trekken teneinde het lossen en Iaden te verhinderen. Een dergelijke staking, waaraan iedere redelijke grondslag ontbreekt, mag noch door het Nederlandsche vo'lk, noch door de Regee ring worden geduld. Alle maatregelen zullen worden genomen om het scheep vaartverkeer alsmede het lossen en laden van schepen voortgang te doen hebben. Teneinde uiting te geven aan een gevoel van dankbaarheid en eerbied voor hetgeen in 1940 is verricht door officieren, onder officieren en soldaten, die hun leven voor het vaderland heb ben gegeven, zal de regeering het op. prijs stellen, indien op 14 Mei a.s. op de scholen een kort overzicht wordt gegeven van de krijgsverrichtingen ge durende de Meidagen van 1940, vervolgens zal om 12.00 uur een minuut stilte worden betracht, waarna de halfstok hangende vlaggen worden geheschen en het eerste vers van het volks lied zal worden gezongen. De minister van binnenland- sche zaken heeft aan den voor zitten, van de Eerste Kamer me degedeeld, dat o.m. het voorstel van wet tot instelling van een gemeente Wieringermeer krach tens machtiging van H.M. o'e Ko ningin door hem wordt terugge nomen. Een officieele Nederlandsche delegatie, onder leiding van mi nister ir. van Schaick en be staande uit hoofdambtenaren van verschillende ministeries en vertegenwoordigers van het Jaarbeursbestuur te Utrecht, is gisteren te Bazel aangekomen om een bezoek te brengen aan te Jaarbeurs, die daar van 4 tot 14 Mei wordt gehouden. De Jaarbeurs, die gisteren in het teeken stond van een „Ne- derlandschen dag", heeft meer dan 2000 Nederlandsche deel nemers. I TALIE doorleeft thans wél- j licht het moeilijkste moment van den na-oorlogschen tijd. In vele kringen wordt dezen sta tus zelfs als zorgelijk bestem peld. De communisten bestrij den er het aftreden van Victor Emmanuel en weigeren Um- berto als vorst te erkennen. Minister-president de Gasperi doet zijn uiterste best. de touw tjes der coalitieregeering aan elkaar te knoopen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zou den monarchisten zelfs ge tracht hebben een staatsgreep te ondernemen. Meerdere ge neraals zouden vroegere leger groepen tot gewapende actie hebben aanaezet. hetgeen door de geallieerde autoriteiten nog juist op tijd kon worden voor komen. De minister van bin- nenlandsche zaken verklaarde geen tweede bestormina van Rome te tolereeren en indien nodig met geweld te zullen op treden. Intusschen is gisteren de Gasperi teruggekeerd van de Parijsche conferentie en hij deelde mede. het Russische voorstel voor compensatie op koloniaal gebied van de hand te hebben gewezen en fel te hebben geageerd tegen den eisch van Stalin. Triest aan Joego-Slavië toe te wijzen. Uiteindelijk schijnt Parijs toch nog een klein succesje ge boekt te hebben. Men is gis teravond tot een voorloopige overeenkomst gekomen inzake de Italiaansche herstelbetalin gen, gedachtig 't spreekwoord: beter een half ei dan een lee- aen dop. Bidault zal trachten een op lossing te vinden voor het mee- ningsverschïl tusschen Byrnes er^ Molotof over het houden van de vredesconferentie op 15 Juni. Engeland is gezwicht voor den aandrang van Griekenland het plebisciet op een vroegeren datum te houden. Men neemt algemeen aan. dat het plebis ciet door de linksche partijen zal worden aeboycot. De Engelsche Lagerhuisde batten culmineeren alle in het Duitsche vraagstuk en de ver klaring van Potsdam. Het La- bour-lid Jenny Lee had den indruk, dat Duitschland en Oostenrijk momenteel politieke slagvelden zijn, waar de geal lieerden trachten elkaar vlie gen af te vangen, met het ooo op hun toekomstige positie Vooral de onvoldoende denazi ficatie werd een punt van hef tige discussie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4