AAN ONS DE TOEKOMST Nieuw Noordhollandsch Dagblad Alleen bij de K.V.P. zijn de belangen van het groote gezin veilig! Ons telefoonnummer 2383 De „Jan van Galen" tegen zeeroovers Tante Pos is secuur DE GEMEENTERAAD V AN ANNA PAULOWNA DINSDAG 14 MEI 1046 Na het bisschoppelijk woord dat ons Zondagmorgen van den kansel werd voorgehouden, en waarin de redelijkheid van onze politieke eenheid zoowel als van onzen plicht als Nederlandsch staatsburger werd aangetoond, was eigenlijk een bijeenkomst als de laatste meeting yan de katho lieke kiezers in den Rijkskieskring overbodig. Wij gaan den 17den Mei tegemoet in de overtuiging, dat wij als de grootste partij met minstens 35 zetels uit de svembus komen. De kiezers van de ver bonden kieskringen in het wes ten zullen als één man hun stem uitbrengen op den eminenten en prominenten lijstaanvoerder Mr. Romme, daarbij het resultaat voor oogen houdend, ook den zesden candidaat Dr. Jos de Boer, den man die 25 jaar voor aan stond in den strijd voor het groote gezin, in de Kamer te brengen. Wij hoorden op dit laatste ap pèl dat na een welkomstwoord door den kringvoorzitter den heer H. Nolet, met het Wilhelmus werd geopend, zoowel den lijst aanvoerder Prof. Mr. C. Romme als Dr. de Boer. Deze laatste schetste het poli tiek van de ka.holieke Nederlan ders, vanaf den tijd, dat zij nog aan een zeker minderwaardig heidscomplex leden, en met hun stem liberalen in de Kamer brachten, tot het tijdstip van hun politieke eenheid, die hen voerde to.' het volwaardig staatsburger schap. Ook nu nog kunnen wij ons de weelde van politieke versnippe ring niet permiteeren. In een 25- jarigen strijd voor het groote ge zin heeft spr. te veel ervaring op gedaan en weet hij de belangen van het groote gezin alleen veilig bij de K.V.P. Geen partij is zoo doordrongen van de noodzaak :ot oplossing van het vraagstuk der gezinshulp. De arbeider, de kleine middenstander en de in- tellectueele werknemer met het groote gezin heeft het nog niet best De welvaart van den arbei- DEN HELDER Wij hebben weer een nieuw telefoonnummer: DEN HELDER DEN HELDER EN DE MISSIE In de parochiekerk van Sint Petrus en Paulus werd Zondag jl. een collecte gehouden voor de Missie van Caracei (Br. Indië), welke 851 gulden opbracht. De vorige week Bedroeg de collecte voor datzelfde doel in de kerk van O.L Vr, O.O. ruim 600 gulden. Het is een verblijdend teeken van opbloei, dat het zwaar ge troffen Den Helder wederom in staat is om op zijn beurt anderen te helpen Pater Rager uit Schagen, die binnenkort naar de Missie ver trekt, zal ongetwijfeld tevreden zijn. R.K VROUWENBOND Op 28 Mei a.s. organiseert de R.K. Vrouwenbond afd. Den Helder een bedevaartstocht naar de genadekapel te Heiloo. Het zal vooral in deze Meimaand een bijzondere gelegenheid zijn om het genade-oord te bezoeken, omdat wij op het oogenblik wor den herinnerd aan de verschij ningen van Maria te Fatima. Deze boetetocht zal dan een goede beteekenis krijgen. Deelnemers aan deze bede vaart kunnen zich, zooals de ad vertentie zegt, aanmelden bij verschillende bestuursleden, die tevens verzoeken, dit zoo spoe dig mogelijk te doen, mede ook om dien dag zoo goed mogelijk te organiseeren DENK OM DE FIETSLAMP De politie gaat steeds strenger optreden tegen degenen, die des avonds zonder licht rondfietsen. Dat hebben al verschillende fiet sers kunnen ondervinden. Excuus gaat niet meer op, omdat lam- penonderdeelen voldoende zijn te verkrijgen. Het is dus zaak zijn fietslamp even behoorlijk na te kijken der wordt nog te veel gezocht en gekocht in de Sanitas-winkels en niet in een behoorlijke sociale wetgeving. Daarom moet een man als Romme die ons de kin derbijslagwet schonk weer in de Kamer. Waar kinderen zijn daar wonen wij en woont Christus in ons midden. Waar geen kinderen zijn. wonen zij. die anders of in het geheel niet denken. Anderen hebben de historie die voor hen wa;1 Nederland betreft eerst in de 16de eeuw begint; zij noemen zich Christelijk-historisclr, wij hebben de toekomst met onze jeugd; 42% van de Nederlandsche jeugd is katholiek en 50% der pasgeborenen komt uit de ka tholieke gezinnen. „Als ik in de Kamer kom", aldus besloot Dr. de Boer. ..dan zijn het de kinde ren van het groove gezin die mij erin brengen". ONVOORZICHTIGE SCHOLIEREN Door eenige scholieren werd een winkelruit in de Koningstr. ingedrukt Een minder prettige ontdekking voor den winkelier, omdat glas nog erg moeilijk te krijgen is. De scholieren zuilen een beetje meer moeten uitkij ken in het speelkwartiertje, om andermans goed niet te verme len TRANSPORT Eenige minderjarige kinderen zijn door de goede zorgen van de politie op transport gesteld naar hun resp, woonplaatsen 14 MEI. Ter herinnering aan de capitu latie van 1940 en de gevallenen in de Meidagen van dat jaar, hangt vandaag van de Marine gebouwen en Rijkswerf de vlag nalistok. De Voorlichtingsdienst van de Nederlandsche Marine deelt mede, dat in het kader van de gebruike lijke controle van het prauwen- verkeer op wapens de Jan van Galen aan een operatie tegen zee roovers onder de Zuidkust var. Borneo heeft deelgenomen. Tegen een versterking van de zeeroovers werd een operatie uitgevoerd door het K.N.I.L., waarbij een torpedojager assistentie verleende. Onlangs is de Jan van Galen tijdens een patrouillevaart langs de Noordkust van Sumatra ten Oosten van Kota Radja van de kust af met granaten beschoten. Na eenige salvo's van de groote batterij werd het vijandelijk ge schut tot zwijgen gebracht. SCHAGEN. Begm 1941 zond een te Scha gen geëvacueerde Heldersche vrouw van hieruit een brief naar haar man die voer op een der in geallieerde diensten betrok ken schepen der Holl.-Amerika Lijn. toenmaals vermoedelijk verblijf houdende ,e New-York. Thans na ruim 5 jaren omzwer vingen over de geheele aardbol is de brief met volledigen inhoud op het voormalig evacuatie-adres van de vrouw alhier als onbe stelbaar teruggekomen De brief werd te Keulen doorde Duit- schers. te Lissabon door de En- gelschen, te New York door de Amerikanen en te Curacao door de Hollanders gecensureerd. Het vermoeden ligt voor de hand, dat het schrijven, waarbij ook enke le fovo's waren ingesloten, tel kens in een nieuwe plaats arri veerde als het schip met geadres seerde juist weer vertrokken was. Uit de waarlijk schilderachtige wijze waarop beide enveloppe zijnen met allerlei stempels aan duidingen en krabbels in de meest uiteenloopende talen, is versierd, valt voorts af ve leiden dat hij meermalen de aardbol rond geweest is, om ten lange leste naar punt van uitgang te rug te keeren. Een gelukkige omstandigheid is ongetwijfeld dat de geadresseerde eenige maanden voor de .erugkeer van den brief reeds behouden was thuisgekomen JAN BUISMAN VOOR DE RADIO Onze plaatsgenoot Jan Buis man Jr. verzorgt op 4 Juni a.s. de conference in den Bonten Dinsdagavondtrein waaraan me dewerken o.a de bekende film en cabaret-artiste Fientje de la Mar, de Harmony-sisters en an deren. Naast de boertige confe rence treedt de heer Buisman nog op met eenige nieuwe lied jes, waarvoor Jan van Alfen den tekst en onze plaatsgenoot Leo König de muziek schreef. Leo König, welke dezer dagen' vóór 15 jaar reeds de muziek voor den heer Buisman schreef en com poneerde, vormt ook in de toe komst de partner van den heer Buisman. De boertige conference vormt in ons land wel een groote uit zondering en wordt door de pro grammaleiding met belangstel ling gadegeslagen. INLICHTINGEN OVER HET STEMMEN. Katholieke kiezers van Schagen. Wij deelen U mede dat op den dag der stemming voor de Tweede Kamer, alle inlichtingen zijn te verkrijgen van 8 tot 5 uur bij C. Huiberts Café „De Roode Leeuw" op de markt. Weet gij niet hoe of U stemmen moet, vraagt dan even inlichtin gen. Zij die persoonlijk niet ter stem bus kunnen gaan, gelieve dit te melden bij secretaris König. Zij kunnen dan per auto worden af gehaald. TEXEL PLECHTIGE INSTALLATIE VAN DE VERKENNERS- STAF. Zaterdag 11 Mei j.l. is het fun dament gelegd van de Katholie ke Verkennersbeweging de St. Jeroengroep te Texel De dag wierd ingezet met een H. Mis, waaronder algem. H. Communie. De Vrijdag wegens te geringe belangstelling verdaagde zitting van Anna-Paulowna's gemeente raad vond Maandagmiddag voort gang. En wat voor een. De sluizen der welsprekendheid stonden van ruim half 3 tot ruim 7 uur wagen wijd open. In zijn openingswoord consta teerde Burgemeester Mijnlieff tot zijn voldoening, dat alle raadsle den aanwezig waren, dank zij de welwillendheid der grootste frac tie. De heer Glim (C.P.N.) vraagt waarom zijn verzoek tot bouwen van een tehuis voor ouden vdn dagen niet genotuleerd is. De heer Dekker (P.v.d.A.j ziet dit als een poging om zich te rechtvaardigen. waar in „De Waarheid" allesbehalve waar heidsgetrouw met groote koppen vermeld stond dat Glim had aan gedrongen tot deze bouw. Dat was niet zijn. doch mijn verzoek ge weest, en slechts in de rondvraag heeft hij, uitsluitend ter informatie gevraagd of gebouwd zou worden, overeenkomstig mijn voorstel. Uit persoonlijke overwegingen wenscht de heer Kloosterman daarop zuiver gesteld hoe de zaak van Vrijdagmiddag (verdaging) zich heeft toegedragen. Hij ziet dit als een kwestie tusschen den voorzitter en de Partij van de Ar beid. De heer Op 't Veld ziet het al- zoo, dat de vergadering niet al léén verdaagd weid omdat de convocatie zoo laat was ontvangen, doch meer, omdat enkele fractie leden dezer partij niet aanwezig konden zijn. met het oog op de besprekingen. 13 min 7 is immers goed uitgerekend zoo, dat bij wegvallen van enkelen de absolute meerderheid ontbreekt. Spr. had van Weth. Keuris (P.v.d.A.) wel een telefoontje gekregen dat de vergadering wegens wegblijven van de 7 raadsleden dezer partij niet door zou gaan,- doch zijn fractie was t och aanwezig om over enkele duistere punten op heldering te vragen. Wij. aldus spr. hadden nog meer redenen gehad om afwezig te blij ven, omdat wij niet. zooals de PvdA., gelegenheid hadden o. 1 v. Keuris reeds eerder de agenda in' de fractie te bespreken. Boven dien was het bemiddelingsvoorstel der Burgem., om slechts de hoogst dringende onderwijzersbenoeming te behandelen en de rest tot een volgende vergadering aan te hou den, door hen verworpen. Is dat samenwerking? De heer Geerligs (PvdA) zegt dat het toch geen machtswellust was dat hun hiertoe dreef en dat oox de voorzitter, die de opmer king heeft gemaakt dat indien zuiks regel zou worden, dit zou ontaarden in de dictatuur van de Arbeid, (ofwel de helft plus een) ongelijk heeft. De heer Dekker eischt namens de fractie der PvdA, dat voortaan de wettelijke termijn voor convo- ceeren in acht wordt genomen, en kan niet inzien dat dit een spoed- eischende vergadering was, zooals Voorz. had opgemerkt. Nogmaals zet Voorz. omstandig uiteen, dat oorzaken buiten zijn schuld aanleiding waren voor het te laat rondzenden der uitnoodi- gingen. Voorts brengt Voorz. de groote fractie onder het oog, dat het hier de plaats is om te protesteeren, doch niet in hun fractie, om dan maar koudweg weg te blijven. De heer Op 't Veld blijft bij zijn meening. dat de PvdA door zijn meerderheid de macht had om door wegblijven een raadsverga dering op ongewenschte tijd stop te zetten. Burgemeester herbenoemd. Voorz. deed mededeeling van de ontvangst van een afschrift K. B. dd 8 Mei, j.l., waarin Mr. M. Th. Mijnlieff. met ingang van 10 Oct. 1944 werd herbenoemd tot burge meester. Blijkens rapport van accountant De Vries, waren kas en boeken keurig in orde. De in de raad voorgestelde verhooging van de presentiegelden is door Ged. Sta ten niet goedgekeurd. Dit slaat echter niet op de wethouders of op de leden der stembureaux. De vraag van den heer Kloos terman. of de pas goedgekeurde verordening op de huur en ver huur van woningen in de gemeen te gunstige resultaten oplevert, wordt door Voorz. in bevestigen de zin beantwoord. Op hun verzoek werd vervol gens aan de heeren P. Noorman en P. Berkhout eervol ontslag ver leend als hoofden van scholen I en III, beiden ingaande 1 Juli a.s. De Raad betuigt echter ten aanzien van eerstgenoemde zijn bijzondere erkentelijkheid, wegens het feit dat hij gedurende den oorlog on der zeer veel ellende en moeilijk heden het onderwijs zoo goed heeft verzorgd Een feitelijke toestand ge sanctioneerd. De raad besloot verder met alge- meene stemmen om op het verzoek van den beer H, Jonker Hzn. namens alle caféhouders, om bet sluitings uur voor café's van 10 op 11 uur te stellen, goedgunstig te beslissen, op grond van de overweging; dat in feite deze inrichtingen reeds tot 11 uur open waren; omdat de talrijke vergaderingen noo.t eerder voor dien tijd afgeloopen zijn, en de politie in dit opzicht soepelhe.a betracht. Dan vraag voorz. a. d. raad wat de inzichten zijn nopens de sluitingsuren bij bals, fest.viteien e.d. Nu de ergste danswoede geluwd is, zullen per 1 Juli de sluitingsuren vervroegd worden tot 1 uur Dit vindt .nstemming bij de raad, doch alle leden zijn het er over eens; dat dit voor uitvoer.ngsavonden te vroeg' is. Hier in het Noorderkwartier w.l men nu eenmaal na een uitvoering dansen. Voor zulke gelegenheden, evenals Polderfeesten of ..d. dienen derhalve uitzonderingen gemaakt te worden. Ook is de raad zeer ingeno men met het optreden tegen het rare dansen' (swing). De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit op 33.430.69, waarin onder de ontvangsten een be drag van 28852.32 aan gem. subsi- ,„jJ?egrepen en in uitgaven t aan ondersteuning en A ,aan versterkende middelen. Enkele administratieve beg'rootings- wijzig.ngen w.o. een aankoop van een geschenk voor den A.P. Polder bij tret eeuwfeest ten bedrage van 500 werden z. h. st. goedgekeurd. Comité paradijs. Ter bespreking van de punten Benoeming hoofden van scholen I en III' alsmede "plan tot uitbreiding' begraafplaats en aanleggen parkeer terrein", gaat de raad in comité ge durende meer dan 2 uren. Na heropening te ru.m 6 uur wordt tot hoofd van school I (KI. Sluis) benoemd de heer N. J. Noorman te Zutphen en tot hoofd van school III (Oost-Polder) de heer C. Dekker te Schagen, beiden met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Dan werd aan de orde gesteld het voorstel om een blanco crediet van 12700.voor het laten uitvoeren van algem. werkzaamheden aan de begraafplaats en het maken van een parkeerterre.n daarbij. Dit werk omvat grootendeels grondwerk, waarvoor dit bedrag vermoedelijk niet geheel zal worden uitgegeven. Conform besloten. Tijdens den rondvraag brengt de heer Dekker wederom de uitkeerin- gen aan de armlastigen in het geding. Spr. betreurt het dat voorz. tot heden niet met voorstellen dienaangaande was gekomen, al erkent hij dat de normen in andere gemeenten niet veel hoog'er zijn. Voorz. zoowel als raad zijn het er mee eens dat hier wat gebeuren moet doch men zal de eerste vergadering van het armbe stuur afwachten. Nadat de heer Gl.m enkele volko men misplaatste reclamestunts voor CPN en EVC heeft gelanceerd, ver zoekt de heer Geerlings een betere omlijsting voor het heldengedenktee- ken. De heer Kloosterman bepleit wederom maatregelen tegen de colo radokever, die op de kleine tu ijtjes waar niet gespoten wordt straks ge vaarlijke uitbreidingshaarden, vormen die de expert van ons selectie g'oed en bloembollen hoogst ernstig kan schaden. Hoewel voorz. dit slechts gedeeltelijk ais een gemeentebelang ziet; gelooft hij niet in de mogelijk heid om hierin afdoende te voor zen. Hierna sluiting'. WEERBERICHT. KOUD! Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. gel dig van Dinsdagavond tot Woens dagavond. DE BILT. 14 Mei. Langzaam naar N.W. krimpende wind, meest matig in het binnenland, tijdelijk nog krachtig langs de kust. Na een tijdelijke opklaring in den nacht, overdag weer zwaar be wolkt met een enkele bui. Zeer koud voor den tijd van het jaar. Wind- en Stormwaarschuwings- dienst: 14 Mei 1946 9 uur; Distric ten Noord, Midden en Zuid: Waarschuwing voor harden Noor delijken wind. ZON opk. 4.48, onder 20.26. MAAN opk. 19.48, onder 4.50. 's Avonds na het lof had een troepbijeénkomst plaaVs. welke geopend werd door commissa ris Kalb uit Dirkshorn Na de ge bruikelijke ceremoniën; instal leerde de commissaris den heer F. F. Gerritsma tot hopman, te vens groepsleider van de St Je roengroep op Texel. De pas ge- installeerde groepsleider instal leerde op zijn beurt de heer J. M. Lut'.erman tot hopman en de heeren P. Smit, M. de Valik en R. Wester tot vaandrig Vervol gens sprak de districtscommissa ris een woordje .ot de adspi- rant-verkenners. Nadat de Aal moezenier een hartelijk woord tot de leiders had gesproken en hopman Gerritsma allen bedankt had werd deze avond besloten met eenige spelen. BREEZAND NAAR TANGANJIKA! Zondag jl. hield de WE. Pater Jac de Wit W P. die bijna 2 jaar in onze parochie werkzaam was zijn afscheidspredicaties tijdens beide H.H. Missen, Katholiek Breézand begreep zijn Missieplicht en offerde een bedrag van f 1171. A.s Zaterdag verlaat Pater de Wit Holland voor tien jaar. Moge ons gebed hem vergezellen en hem bij zijn zware taak in Mid den-Afrika ondersteunen LAATSTE BOLBLOEMEN- TENTOONSTELLING Breezand heeft Zondag jl. zijn laatste bolbloemententoonstelling van dit seizoen gehouden. Er was wederom een fraaie collectie bloemen, waarvan we de volgen de soorten willen noejnen: Parkiettulp: Parrot Wonder, Orange Parrot, Fantasie, Sun shine, Blue Parrot met baard. Darwintulp: G. W. Leak, Eclips Nephitos, Mrs. Grul'lemans, Yel low Grant, Golden Age, Scarlett Beauty, Red Pitt, Zarnbar, Wel come, Blue Amable, City of Haarlem, Smiling, Queen, Caro line Testont, Pres Taft Enkele late tuipen: Argo, Mo- „hersday, Pres Hoover, Reful gence. Dubb late tulp: Royal Yellow, Uncle Tom, Bowanza. Tr. Tulp: St Moritz, White House. Br Tulp: Dillenburg, Lode- wijk 'XIV, Indian Chief, Leliebl.: Mrs Moon. Eenige mooie zaailingen van Gebr. M. v d. Berg en van J. F. v. d Berg en nog vele andere soorten. Al deze gehouden exposities zijn volkomen geslaagd door pri ma kwaliteit bloemen, wat mede te danken was aan een buiten gewone bloeiperiode op 't veld. Voor de kweekers leerzaam, wat betreft de verbetering in soor ten, welke gebracht werden, daar naast ook nog oudere soorten, welke zeker hun gebruikswaar de nog volkomen bezitten, Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat hedenavond, Dinsdag 14 Mei, de prijsuitrei king plaats heeft in café Bossen, om 8 uur. Tevens dan bespreking voor de huisbroeitentoonstelling Iedereen, die hieraan mee wil doen, wordt bij deze uitgenoo- digd aanwezig te zijn. Een woord van lof mag den 4 organisatoren en de 8 a 9 jonge mannen niet onthouden worden, die nu 6 a 7 weken lang geregeld feheel belangeloos hun tijd en rachten beschikbaar hebben ge steld, in 't belang van 't bloem bollenvak! Hulde! Ons Christelijk beginsel op al le terreinen van het leven in 's lands belang! Stemt op 17 Mei lijst 2, Romme, de lijst van de Katholieke Volkspartij. De Volksgezondheid krijgt alleen in het Urgentieprogram van de Katholieke Volkspartij de plaats en de aandacht, waarop ons volk aanspraak kan maken. Stemt lijst 2, Rom me, de lijst van de Katholieke Volkspartij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2