RADIO Probleem der mijnwerkers- pensioenen opgelost Woorom studenten de staking braken Nieuw Noordhollandsch Dagblad DINSDAG 14 MEI 1941 HERDENKING OP DEN GREBBEBERG programma Toelatingseischen voor bloembollenfelers Staking in Denemarken opgeheven ZILVEREN FREGAT AAN CHURCHILL Hoofdakte examens. MONARCHIE OF REPUBLIEK Staakt het staken! BULGARIJE en THRACIE Het program van de Fransche communisten Demonstratie van vooruitgang URGENTE PUNTEN CHURCHILL IS IN ROTTERDAM EEN MONSTERPROCES ZONDER WEERGA Alarmeerend bericht bleek onjuist dinsdag De Partij en de ver De Regeering heeft aan Dr. Ir. Ch. Th. Groothoff, beheerder van de Nederlandsche steenkolenmij nen te Heerlen het volgende medegedeeld: In de vergadering van de Eco nomische Commissie uit den Mi nisterraad is vastgesteld, dat. Ie. de vorige regeering bepaalde toezeggingen heeft gedaan met betrekking tot de mijnwerkers pensioenen; 2e. aan deze toezeggingen gel delijke gevolgen verbonden zijn, waarvan de lasten niet geheel door de betrokkenen en de onder nemingen kunnen worden gedra gen, 3e. de vorige regeering geen definitieve regeling van deze gel delijke gevolgen heeft kunnen treffen en haar toezeggingen der halve een voorloopig karakter dragen, 4e. zij ervan is uitgegaan, dat zoo spoedig dit mogelijk zou zijn een definitieve regeling in wette- lijken vorm moest worden tot stand gebracht. De tegenwoordige regeering zal de toezeggingen door haar voorgangers gedaan vanzelfsprekend nakomen. Zij heeft derhalve besloten: le. Het bestuur van het algemeen mijnwerkers fonds te machtigen de regeling op de basis van deze toe zeggingen voorloopig ten uitvoer te leggen. 2e. Deze machtiging slechts te ge. ven tot het oogenblik, dat deze re geling en de geldelijke gevolgen daarvan bij de wet geregeld zijn. 3e. Met bekwamen spoed voor stellen in te dienen om tot een zoo danige wettelijke regeling te komen. 4e. Den beheerder der mijnen op dracht te geven de kosten van de in te voeren regeling, voor zoover deze het daarvoor ter beschikking gestelde jaalijksch bedrag van 3.000.000.te boven gaan, ten laste van het beheer te brengen. De door het bestuur van het alg'e- meen mijnwerkers fonds gevraagde goedkeur.ng voor d'e wijziging van Hoofdstukken IV en V van het rege- lement van dit fonds moet dus wor den opgeschort, totdat de hiervoor noodige wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Namens H.M. de Koningin, die wegens een lichte vermoeidheid c.'e herdenking op den Grebbe- berg op 14 Mei niet zal bijwo nen, zullen H. K. H Prinses Ju liana en Prins Bernhard tij dens die plechtigheid de krans van H. M, leggen. Z. K. H zal ook de posthuum verleende eereteekenen aan de naaste betrekkingen van gesneu velden uitreiken H M. stelt zich voor de niet posthuum verleende en nog te verleenen eereteekenen der mi litaire Willemsorde en van an dere eerbelooningen binnen eeni- ge maanden op de traditioneele wijze met een parade uit te rei ken. WOENSDAG 15 MEI HILVERSUM I (301,5 M.) VARA 7,00 Nieuws, gym en gram,; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10,20 VA RA P. J. Kers Jr.; 11,00 Mej. Dr. Sis Heyster; 11,45 Ber. Krijgsge vangenen; 12,00 Ensemble George Frank; 12,35 Muziek A'damsche politie,; 13,00 Nieuws; 13,18 Mu ziek A'damsche politie; 13,45 gram. 14,00 Voor de vrouw; 15,00 Voor de jeugd; 17,00 Eddy Walis; 11,35 Johan Jong; 18,00 Nieuws; i8,30 Ned. Strijdkrachten; 19,00 Piano duo; 19,30 VPRO lezing; 20,00 Nieuws; 20,05 Politieke lezing; 20,25 Opera .,De bedrogen Kadi"; 21,15 klankbeelden; 21,45 The Ramblers; 22,15 Het gesprek van de week; 22,25 Omroep-manne- koor; .22,45 Geestelijk leven; 23,00 Nieuws; 23,15 Benedict Silberman; 23,45 gram. HILVERSUM II (415,5 M.). NCRV 7,00 Nieuws, gym. en NCRV 7.00 Nieuws enz.; 8,00 Nieuws en gram.; 9,15 Voor jonge zieken; 10,30 Morgendienst; 11,00. Het Lunchero Trio; 12,00 Melodia; 12,40 NCRV-Koor; 13,00 Nieuws; 13,20 Celesta-ensemble; 14,00 uur gram.; 14,30 vioolrecital; 15,30 Concertgebouw-Kwintet; 16,15 Kinderkoor; 16,45 Voor jongens en Meisjes; 17,30 AU Round Sextet;, 18,30 Het Rijk overzee; 19,00 Nws; 19,20 Met band en plaat; 19,30 po litieke lezing; 20,00 Prot. kerk-, dienst; 21,45 gram.; 22,00 Nieuws; 22,15 Het actueel geluid; 22,30 Bel Canto; 23,15 gram,; 23,50 schriftlezing. Het bestuur is echter gemachtigd de uitkeeringen et verrichten op bi- sis van de voorgestelde wijzigingen, met uitzonder.ng echter van art. 63, de voorgestelde verhoging van het weduwenpensioen van 50 op 60 pCt. die niet tot de toezeggingen van de vorige regeering behoort, wordt niet aanvaard. Het uitbetalen van de nieuwe pen sioenen op de basis van de nieuwe regel.ing zal voor 100 pCt. geschieden. Ten aanzien van de reeds vroeger toegekende pensioenen is opdracht gegeven, deze zoo spoedig mogelijk op de nieuwe basis om te rekenen en ze eveneens voor 100 pCt. uit te betalen met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1945. Het is noodzakelijk gebleken in de toelatingseischen voor bloembollenteiers eenige veran deringen ve brengen Deze eischen hebben ten doel er zorg voor te dragen, dat uitsluitend vak bekwame personen in de groep bloembolentelers zullen worden toegelaten. Het Bedrijfschap .voor Sier teeltproducten heeft daartoe een verordening uitgevaardigd, waar bij de nadruk valt op een ver zwaring van de tot dusver gel dende normen. Door deze verzwaarde toela tingseischen zal worden bevor derd, dat uitsluitend deskundig behandelde producten van eerste kwaliteit aan de markt komen, hetgeen voor de herovering van de voor bloembollen thans op nieuw geopende exportmarkten van belang is. Het liet zich aanzien, dat de algemeene staking, die gisteren door Aksel Larsen den leider der communisten, was uitgeroe pen als protest tegen de inter ventie van de regeering om de 14 dagen oude staking van 3000 abattoirarbeiders te doen eindi gen, ineen zou storten als gevolg van een manifest der commuriïs- ,en, dat de arbeiders opriep weer aan het werk te gaan. De communisten gaven te ken nen, dat de staking het gestelde doel bereikt had en deden een beroep op de regeering, die uit leden van de Boerenpartij oe- staat. om af te treden. Hierna zoo luidde het manifest, zouden de politieke partijen de heer- schende problemen kunnen be spreken en een regeering vormen die in staat zou zijn de beloften, aan de arbeiders gedaan, na te komen Men is van meening. dat het terugtrekken van de communis ten berust op de vrees, dat net voortzetten der staking hun kan sen bij een verkiezing in gevaar zou brengen Ook de Federatie goud en zil ver. waarin alle fabrikanten, grossiers, juweliers en ambachts lieden in de edelmetaalbranche vereenigd zijn, heeft met een ge schenk haar grooten dank willen uitspreken jegens Winston Spen cer Churchill. Nog versch m net geheugen :'gt de roemrijke houding van onze oorlogsvloot in de Indische wate ren. maar ook onze koopvaardij geniet een reputatie van eeuwen Deze historische romantiek werS uitgebeeld dn een zilveren fregat een praeh'.ige driemaster, getuigd met ra-zeilen, bezaan en gaffel topzeil. naar een model van om streeks 1750. Het ongeveer 65 cm. hooge schip rust op een zilveren standaard welke op een voetstuk is gemonteerd. De zilveren plaat, die op dit voetstuk is bevestigd, is versierd met de wapens van Churchil en Nederland. Daartus- schen werd de volgende tekst ge graveerd: „The gold and silver smiths of the Netherlands made this ship as a «token of their gra titude to mr Winston Churchill, the great upholder of liberty." Het geschenk werd met en thousiasme en bewondering aan vaard. Op verzoek van Churchill werd dit zilveren schip als mid denstuk gebruikt bij het diner, hetwelk in de troonzaal vap het Kon Paleis t'e Amsterdam werd Het examen ter verkrijging van de aktle als hoofdonderwij zer zal 'dit jaar worden gehou den te Breda, Arnhem Roermond Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Zwolle .Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afgenomen op Donderdag 11 Juni 1946, ter wijl het mondelinge examen zal aanvangen od Dinsdag 3 Juli 1946. De Grieksche Regent heeft in een toespraak tot het Parlement mdegedeeld. dat de volksstem ming over de monarchie op den eersten September a.s. gehouden zal worden. De Regent verklaarde, dat een langer uitstel van de stemming over den regeeringsvorm in Grie kenland afbreuk zou doen aan de belangen van het land. De mededeeling werd met langdurig applaus van de afge vaardigden en het publiek en met geroep van „lang leve de Koning" ontvangen Toen de Regent zeide: „De Grieksche gebieden, welke tot nog toe ongelukkigerwijijze bui ten de Grieksche grenzen zijn ge houden, moeten bij het moeder land terugkeeren en Griekenland moet een zeker gevoel van veilig heid verkrijgen werd er geroe pen; „Een grooter Griekenland". Naar aanleiding van het be- rich dat de E. V. C. of de sta kingsleiding te Rotterdam zich heeft gewend tot den minister van onderwijs met verzoek om inichtingen over den arbeid van economische studenten in de ha ven, meldt de rector magnificus, van de Nederlandsche Economi sche Hoogeschool aan het ANP, da" inderdaad van de zijde van het bedrijfsleven met medeweten van de gemeentelijke- en lands- overheid, contact is gezocht met de algemeene studentenorganisa tie en met de hoogeschool ten einde een poging te ondernemen me" de goedgezinde arbeiders te zamen te werken in het belang van de voedselvoorziening en de volksgezondheid o.a. door 't los sen van kostbare geneesmidde len te bevorderen. De hoogeschool 'is niet in staat en geroepen om een staking te breken, aldus de rector magnifi cus. maar in dit zeer bijzondere geval scheen he;' juist, 't vader land te helpen toen zekerheid was verkregen dat ook een al gemeene oproep hiertoe van den burgemeester van Rotterdam zou> uitgaan. Het is niet de bedoeling uit eenigerlei politieke overtui ging in den socialen strijd onzer dagen mede direc en invloed uit te oefenen Wij hadden nu toch wei verwacht dat na de ernstige regeeringsverkla- ring betreffende de stakingen-te Rot terdam en Amsterdam, de verant woordelijke lieden van de E.V.C. hun snood bedrijf wel hadden laten varen. Daar de grondstoffen voor onze vetpositie ongelost in de schepen ble_ ven i:ggen, lag' het voor de hand dat het vetransoen moest wordeh ver laagd. En er zijn heusch nog wel meerdere producten, waaraan we na vijf jaren van oorlog dringend be_ hoefte hebben. Wie de E.V.C. wil leeren kennen zie naar haar daden, de vruchten van haar arbeid en naar de bloesems van haar geest. Dezen 'geest moeten we echter als on-Nederlandsch bestem pelen en zij getuigt van een heel slecht begrip over den nood, waarin heden ten dage nog vele gezinnen, verkeeren. Alhoewel er Zaterdagavond door de 3 samenwerkende bonden van transportarbeiders besloten werd Maandag het werk te hervatten, stelde de E.V.C. zich eigenaardig genoeg op het standpunt dat er van beëindigen der staking geen sprake kan zijn, omdat er van. haar kant geen besluit in die richting werd genomen. Eigenaardig, omdat "De Waarheid' de naam alleen is ons al een aan fluiting steeds in haar redactioneele kolommen plaats wist in te ruimen voor een bemoedigend woord voor dit soort van stakingen en nu plotse, ling jammert dat de Kapitalistische Havenbaronnen de schuldigen zijn. Tot Vrijdag was het een solidari- teitsstaking, maar toen d'e regeering een ernstige waarschuwing liet hoo. ren dat deze stakingen de voedsel voorziening in gevaar ging brengen, was het Z^terdag^ineens geen solida- riteitsstakihg, maar een staking ge provoceerd door de "Havenbaronnen'. Tijdens NederlandBelgië werd èr in het openbaar gecollecteerd voor de goede zaak van de stakers en de Bur gemeester van Amstèrdam kan slechts zoete broodjes bakken en den heeren stakers verzoeken om toch maar aan aan het werk te gaan. De regeering duldt deze stakingen niet, heet het, maar laat alles na om ze den kop in te drukken! De Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, Koelivsjef, heeft krachtig de Bulgaarsche aanspraken op Westelijk Thracië onderstreept. Niet alleen omdat dit gebied geografisch en histo risch Burgaarsche grond is, niet alleen omdat de Bulgaarsche be- risoh Bulgaarsche grond is, niet alleen omdat die bevolking wil terugkeeren in het land van haar voorvaderen, maar ook omdat Burgarije daarmede een toegang za krijgen tot de Egeïsche Zee. De Fransche communistische partij heeft een program van tien punten opgesteld, waarin o.a. wordt voorgestaan; Wederopbouw van de industrie, met nationali satie van zekere takken van be drijf. doch onder garantie van vrijheid van onderneming in een bepaalden sector van industrie en handel; behoud van den eigendom van -vruchten van ar beid en besparing me. recht tot vererving; moderniseering van den, landbouw; consolidatie van den eigendom van den boer; ge leidelijke terugkeer tot den vrijen handel; bescherming van gezin, kinderen en ouden van da ge»; reorganisatie van het leger, gebaseerd op dienstplicht. Wat de buitenlandsche politiek betreft: he. uitgaan van beginselen van collectieve veiligheid en van de organisatie e'er Vereenigde Naties volgens het handvest van San Francisco. Vijfhonderd vrachtauto's van transportbedrijven uit Noord- Holland, Friesland, Groningen, «Drente, Overijssel en Gelderland zullen Zaterdag a.s. een sterrit houden naar en een demonstra- tietocht in Amsterdam. De wa- fens. die woraen opgesteld op het tadionplein, vertrekken om on geveer 2 uur Het défilé van de wagens voor een aantal genoodigden en het bestuur van de Vakgroep Goede renvervoer fangs den weg zal plaatsvinden op de Stadhouders kade bij het Rijksmuseum. De bedoeling van deze tocht is te toonen tot welke prestaties het beroepsgoederenvervoer één en kel jaar na de totale bevrijding reeds weer in staat is en welk een belangrijke taak het be roepsvervoer heeft te vervullen bij den wederopbouw van ons land. Bij de samenstelling tten den stoet is er naar gestreefd alle facetten van het zoo veelzijdige wegvervoerbedrijf naar voren te brengen De deelnemende wa gens zullen worden versierd. van staatsbeleid staan in ons Urgentieprogram. Zie hier het eerste, dat het leidend begin sel is van de politiek, die de K.V.P. in de naaste toekomst denkt te voeren: Tot herstel van de diep ge schokte publieke moraliteit is allereerst vereischt, dat de Overheid binnen de grenzen van haar taak den eerbied voor God en gods dienst bevordert en de waarde van de mensehe- lijke persoonlijkheid, het ge zin, het gezag en het va- derlahd verdedigt. Stemt op 17 Mei de Katholieke Volkspartij. Lijst 2 Romme. VERTREKKENDE MISSIONARISSEN Dinsdag 14 Mei vertrekken van uit Rotterdam 25 Paters der Con gregatie v. d. H, Geest naar de Missie. Omstreeks 17 Mei nemen zij de boot in Engeland. Voor het Vicariaat Kilima-Ndjaro (Eng. Oost-Afrika) zijn bestemd de Pa ters _H. Kornips en P. Berben. Voor het ViGariaat Bagamoyo (Eng. Oost-Afrika) de Paters: P. de Boer, h. Lammers, J. Berkers, M. Nijholt, C. v. Zeeland. J v. Reijsen. C, Fakkeldij, P. Willems, P. Scholten. H. Vloei, J. v. Doorne J. Kissen, M. Roijen, H. Érouwer, W. Cornielje. A. v. d. Berg, D. Kuster, J. Veenboer, C. v. Uden, F. v. d. Poel, Th. Flapper. W. v, d. Pas en Th. Winkelmolen. Woensdag 22 Mei vertrekken naar het gebied Teffé (Brazilië) de Paters L. Soontiëns en P. v. Doorn. In achtereenvolgende vluchten zullen naar hetzelfde ge bied vertrekken de Paters: G. v. d. Looij, C. Pouw, J. Kooijman, R. v. Meegeren. F. v. Kemenade, J. Tinnemans, H. Dentener en M. v. d. Ven. De reis gaat per vlieg tuig Schiphol-Dakar-Natal (Bra- ziIië)-Belem-Manaos-Teffé. Het bezoek van Winston Chur. chili aan Rotterdam is een ware triomftocht gewerden. Niet al- leen half Rotterdam was op de been om den groote onder d6 grooten te aanschouwen, maar van heinde en ver scheen alles wat zich dezen dag vrij had kun- nen maken voor dit hooge be- zoek naar Rotterdam te zijn, ge- komen. Zoo kon het gebeuren dat men langs den weg het sap^ pige Brabantsch kon beluisteren om even later verrast te zijn door Limburgsch of Zeeuwsch dialect. Deze veelheid van dia lecten op de reeds vroeg onge, woon drukke wegen droeg er toe bij het door duizenden vlaggetjes toch al fleurig gemaakte stads, beeld een heel bijzonder feeste. lijk cachet te geven. Nadat burgemeester Oud, met ambtsketen getooid, den grooten staatsman 'tegemoet was getreden en welkom had geheeten, zag men een vierjarig jongetje aan de hand van zijn moeder naat voren treden De knaap had bij zijn geboorte den voornaam Win- ston gekregen en nu nam Mama de gelegenheid te baat om - grooten Winston te eeren door aan Miss Churchill een bouquet bloemen met linten in de Rotter- damsche kleuren te laten over handigen. Ook aan mevrouw Churchill werd een prachtige tuil bloemen geoffreerd, ditmaal door .het dochtertje van me- vrouw Benneker, wier echtge- noot, eertijds hoofdinspecteur van politie te Rotterdam, tot de eerste gijzelaars had behoord, die door de Duitschers werdeii gefusileerd. Daarna begon de zegetocht riasó: het raadhuis. Rechtopstaande in zijn auto nam Churchill de hulde der Kot. ierdammers in ontvangst Hier en daar laaide de geestdrift tot zoo groote hoogte op, dat het publiek dreigde het cordon te verbreken. Voor het raadhuis op de Cool- singel was een enorme menigte samengestroomd Het Amerikaansche Bijzonder Gerechtshof heeft het monster proces tegen 61 leiders van het beruchtste vernietigingskamp Mauthausen, dat achttien sub kampen telde, waar, vaak op de geheimzinnigste wijze, bijna an derhalf millioen burgers van alle ationaliteiten den dood vonden, beëindigd Zij moesten werken ot zij er "bij neervielen en wan neer zij dan nog niet dood wa ren, werden zij doodgemaakt, Vele getuigen hebben de wan hopige toestanden beschreven, waardoor de gevangenen behalve door uitputting ook in gaskamers door slaag, executie, electrocute en benzine-injecties om 't leven kwamen, van rotsen afgegooid, verdronken of levend gemalen werden in cementmolens. Zij werden met opzet doodgevroren en vermoord of met een gloeien de pook in de keel gestoken of volgepompt met water. Ook hon den werden op hen afgejaagd ten vermake der S.S.-ers. De executies vonden plaats zóndei vorm van proces, zooals b.v. 163 Tsjechische vrouwen, 150 Neder landsche joden. 2000 Russen en 79 Nederlandsche en Britsche krijgsgevangenen, na afgebeuld te zijn, werden doodgeschoten, De bewakers kregen extra-ciga- retten en verlof als zij gevange nen bij een ontsnapppingspoging doodschoten. Van gouden tanden van dooden werden sieraden ge maakt voor de S.S.-ers. In net subkamp Gusen werden de laat ste week alleen 350 zelfmoorden begaan, soms door het stoppen van de vingers in de keel. 58 beklaagden werden t'er dood veroordeeld Uit Teheran wordt gemeld' Een vergissing in-^e vertalmS van een woord was gisteravond de oorzaak van een onjuist be richt, volgens hetwelk Azer- beidsjan den oorlof had ver klaard aan de centrale Perzische regeering. Radio Tebris zeide in de Turksche uitzending, dat fl ooring dreigde, hetgeen vertaald werd met; dat de oorlog w® verklaard. Een en ander was het gevolg van een hoorfout, Reuter wist het bericht binnen een half uur nadat het de we reld was ingestuurd tot W juiste proporties terug te bren gen. op zich ving den leving zeggen en - door gegeven omst gewaarborgd Volkspartij. I v LJavi nipte het t bestui r dezi van d de B: omsta D niets, de bieden niet aan De Bisschopp' delijk. 2^ - naleving men van best, of borgd zouden Zij ze van he ook wordt stem; uui.v2n v Arbeid. C dat or de ge kiezen zij Katl „hine zijde ZÜUUCii candidaten iA nl-ioi/I i'gaat den weten, alleen ook om om kiez voor de Elke van de den Arbeid is vooral, wanne de verklaring penniet len brengen! Wij willen ook nog rest van sc reeds volledi klaring Deze "Vanuit is het in N experiment tieke sam( n et op een slag te gri tegelijkertij c vinden vooi als die leve: geestelijke volk. "Wij begr het, dat h.ertegenovc - tende en ni kan aannem vooroorlogst christelijke men onmac een oplossir groote polit lijke vrager Nederland noodzakelij I gen te gaai Arbeid kun uitspreken lijke overhi sche kiezen zullen geve] tot het ein< naar onze ander persp en betere volk eenvoi Zooals gez restant van achterwege, blijft dit sch van de Part Maar hoe m Herm van dochte die bi; namen DO Alkma St. Hed onvc voor Olie: zam m d iaar Heil Wes De dien Don Parr H. loo wiaa het daaj Voor blij kei dervo; en ov minde groot en betuig harteï Hoor Baans

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 6