Loosdrecht invasie in Egmond Van tuchtschool tot jeugdkamp lijst 2 Nieuw Noordhellandsch Dagblad Stad en OmlreU KORNWERDERZAND Herdenking en monumentsonthulling Ons telefoonnummer 2383 Concentratie van de Ned. Vliegtuigindustrie Mr. H. J. Reinink secr.- generaal van O. K. en W. Twee en halve eeuw koepokinenting „Politiek is een zaak van geweten" „NO CIGARETTES" Buitenlandsch nieuws DE NED. AANKLACHT TEGEN JAPAN Verbroederingsfeest WOENSDAG 15 MEI 1946 Ofschoon de forten bij Korn- werderzand, op den Afsluitdijk, een belangrijke rol hebben ge speeld in de verdediging van ons land in de Mei-dagen van 1940, zijn er toen geen dooden te betreuren geweest. Eers1 later in de verzetsbeweging zijn de eerste dooden onder deze dap pere mannen gevallen; het wa ren kapitein C. F. J Boers en de eerste luitenant J. Ham De vereeniging „Vrienden van Kornwerderzand" heeft, thans een monument voor deze •'wee mannen laten oprichten, gebouwd van roode baksteen, met in liet front er van een roode leeuw en een marmeren gedenkplaat. Dins dagmiddag leidde de Bernhard- kapel van de landmacht, onder het spelen van Chopin's treur- marsch. een detachement maro zen en een langen stoet oud strijders en familieleden naar het gedenkteeken. dat werd onthuld. Onder d'e aanwezigen waren vele militaire en burgerlijke autoriteiten, van wie de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof dr. G. van der Leeuw, als eerste sprak. Spr. memoreerde het standhouden op den Afsluitdijk in Mei 1940, uit welke daad de geest van het verzet geboren is. Hierna werden 'alrijke kransen gelegd Kolonel Dudok van Heel sprak en legde twee kransen namens den minis ter van oorlog en namens den chef van den generalen staf, Schout bij nacht Jolles gaf een overzicht van den strijd bij Kornwerderzand en herinnerde in dit verband aan de verrich tingen van de beide gesneuvelde officieren. Nadat de kapel ,,Wilt heden nu treden" had gespeeld las majoor Boissevain een Ko ninklijk Besluit voor. waarbij aan kapi 'ein Boers het bronzen kruis voor plicht en beleid post- hum werd toegekend. Het kruis werd aan mevrouw Boers over handigd. die daarvoor een woord van dank sprak. Ook de marinecommandant van Den Helder kapitein-luitenant ter zee J. C d'Engelbronner was aanwezig. DEN HELDER SAMENKOMST GEREPATRIEERDEN Hedenavond zal in „De Ros kam" een bijeenkomst worden belegd voor hen, die gedwon gen in Duitschland moesten werken. Er zal worden ge sproken over plannen, die de vereeniging voor deze perso nen heeft en er zullen eenige attracties zijn. Alle gerepa- trieerden zijn welkom. Laten zij dezen avond dus vrij hou den voor deze bijeenkomst. VERGADERING O. EN O. Zooals reeds eerder werd gepu bliceerd, zal van 24 tot 29 Juni een sportweek gehouden worden voor militairen uit geheel Noord-Hol land. Het programma bevat alle takken van sport. Teneinde ver dere regelingen en nadere bepa lingen uit te werken, hield de com missie O. en O. afd. den Helder een vergadering in ..Formosa" O.a. werden de tijden per wed strijd vastgesteld, de wedstrijdlei der aangewezen en groepen inge deeld. Daar de inschrijvingen nog open zijn, kan een overzicht van het aantal deelnemers niet wordén verstrekt. Wel is reeds bekend dat van alle kanten een groot aantal leden van Landmacht, Marine, Marinierskorps en ook Marva's aanwezig zal zijn. MEDEDEELING VOOR DE KATH. JONGERENBEWEGING Doordat het lokaal in de Stak- manbosschestraat Donderdag ge reed moet worden gemaakt voor de a.s. verkiezingen, is er op dien avond geen bijeenkomst, maar deze wordt uitgesteld tot Don derdag 23 Mei a.s HERINNERING De lezers worden nogmaals herinnerd aan de propaganda vergadering van de K.V.P., die Donderdagavond wordt gehou den in de bovenzaal van den R. K. Volksbond. Zooals be kend zal de heer Steinmetz het woord voeren en dat is voldoende om een volle zaal te trekken. BURGERLIJKE STAND Geboren: zoon van J. Brink- Schelhaas; zoon van N. Geer vlietGatilina; dochter van J. E M. M. J. SmoldersJongman; dóchter van G. van der Bent Groen: dochter van W. de Jong- v. d. Blom; zoon van E. Bier stekerNukoop; zoon van C. J. J. EngelsmanDe Beurs; dochter van J. C. SlikkerNobels; doch ter van W. G. Nieuwenhuis Tromp; dochter van A Walstra- Harkema; dochter van J. 'Bier stekerv. Rooij; dochter van W. DusseldorpBromlewe; zoon van B. BruinBurger; zoon van G. van StratenAris; dochter van L vdn ZantenWeerstand; doch- tér van E. A. KantHoogscha- gen; dochter van C. W. Thijssen- Boonstoppel: zoon van G. Die naarSchiphouwer; zoon van C J. SmitKuiper. Ondertrouwd; S 'de Vries en J. Labrujere; A. M. de Boer en H, Bakker; J. Pottinga en E. A. Bels; J. C. van de Poll en M. L. Cumbox; J J. v 't Oosten z.n. Heijkoop. Gehuwd: S. P. v Nuland en J. M Lunter; J. 'C. Meerbeek en C Quant; H. Kreijger en E. M. v Amersfoort; T. Harkema en F. v d. Werff; C. 'Hoornsman en E. Bes; C Koffèman en M. J. Bais; D. dé Boer en A. Knol. Overleden: A G Dissel, m., 30 jaar; C. H. Bender, m., 23 jr. SCHAGEN SCHOOLVOETBAL De uitslagen van de voorwed strijden der sehoolvoetbalcom- petitie luiden als volgt; KolhornSchagen I R.K. 07; Nw. NiedorpSchagen II Ö.L.S. 10; SchagerbrugSchagen 11 R.K 30; Schagen I O.L.S. St. Maartensbrug 20; Oiide- slüisLutjewinkel 34; Winkel Barsingerhorn 12; Wierin- gerwaardKleine Sluis 10. EEN GOED VERBLIJF De geheel vernieuwde en ge moderniseerde stationsrestaura tie biedt den spoorwegreizigers thans een uitstekend verblijf, Voorloopig blijft nog slechts de eene helft in gebruik, omdat de nog betrekkelijk geringe fre quentie dezer lijnen nog geen massaal reizigersvervoer toelaat. Toch is de juist heropende restauratie een prachtige aan winst, die de service ten dienste van de reizigers niet weinig ten goede komt Het geheel in lichte kleuren gehouden interieur met het de gelijke, doch niettemin hoogst comfortabele- meubilair, alsmede de welvoorziene keuken en buf fet, zullen het hun, die wat vroegtijdig op het station arri- veeren, tot een waar genoegen maken hier eemgen tijd te ver toeven of desgewenscht iets van de vele uitnemende spijzen en dranken te gebruiken. Inderdaad een vérbetering, waarbij Schagen slechts gebaat kan zijn. BREEZAND K.V P.-ERS, LET OP UW ZAAK!! Stemt lijst 2. nummer 1 Vrijdag 17 Mei dus is de froote dag Ieder uwer heeft zijn aar oproeping ontvangen voor de stemming let goed op het nummer van het stemdistrict, Waar u toe behoort. En dan allen met één gedachte bezield: Stemt lijst 2 van de K.V.P Onze candidaat is Mr. Romme. Wacht niet tot het laatste moment, dat zou een stem kunnen kosten. In validen en andere hulpbehoeven den, geeft u nog vóór Vrijdag a.s. op bij den heer G. van der Park, secretaris van de R.K. Kiesvereeniging, teneinde u te laten rijden. Doet allen mee Voor de K.V.P. Stemt lijst 2. N.B Vergeet niet uw oproe ping mede te brengen!! 'T ZAND UITGESTELD VERTREK Naar nien ons mededeelt, is 't vertrek van onze twee missiona rissen, nl. de Witte Paters Jac, en C de Wit, uitgesteld tot Za terdag 18 Mei a.s in plaats van 14 Mei zooals eerder was bekend gemaakt. Terwijl het in de tachtiger jaren van de vorige eeuw nog mogelijk was, dat een kind van 10 jaar tot gevangenisstraf werd veroordeeld, is men met de kin derbescherming thans via tucht school en opvoedingsgesticht ge komen tot de ook preventief wer kende gezinsvoogdij, zoodat reeds kinderen, die alleen al bedreigd worden door zedelijken en maat- schappelijken ondergang geplaatst kunnen worden in werkkampen. Deze werkkampen bestaan uit ge meenschappen van ook naar den leeftijd gelijk gestemde jongens, die vrijwillig eenigen tijd van orde, discipline en handenarbeid medemaken om als betere men- schen in de maatschappij terug te keeren. Zooals de heer P. A. Pols, con troleur bij het Directoraat-Gene raal „Vorming buiten schoolver band" gisteravond voor den Socia len Raad Pr° Juventute uit eenzette, bestaan thans in Neder land vier van deze kampen, die gezien moeten worden als een tusschenfactor bij het opvoedings gesticht en de gezinsvoogdij. Zij kwamen in oorlogstijd tot stand te Appelsga, Beekbergen, Bargum en Hummeloo, terwijl binnenk°rt een kamp zal worden geopend voor a-sociale debielen z.g. achterlijke kinderen te Rolde. In deze kampen is geen sprake van tralies en vrijheidsberooving; in een gezonde, sportieve en pret tige omgeving leeren de j°ngens DEN HELDER Wij hebben weer een nieuw telefoonnummer: ST MAARTENSBRUG GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer T, Bloothooft slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen bouwkundig opzichter (B.N.A.). BURGERBRUG WIJZIGING SCHOOLTIJDEN De schooltijden aan de O.L. School alhier zijn zoodanig ge wijzigd, dat voortaan de Woens dagmiddagen vrij zijn en de Za terdagochtenden weer onderwijs wordt gegeven ZIJPE GESLAAGD De heer C R. Keesman, amb tenaar ter secretarie dezer ge meente, is geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het exa men Gemeente-administratie. Naar wij vernemen, heeft de regeering. na kennis genomen te hebben van het rapport der vlieg uig-industrie-commissie, besloten, dat de Nederlandsche vliegtuigindustrie diente wor den geconcentreerd in een on derneming, welkerden vorm van een N.V zal krijgen. De regeering heeft zich bereid verklaard haar medewerking aan den opbouw van deze industrie te verleenen door de kapitaaldeel name en zoo noodig d'e financie ring van de ontwikkelingskosten van nieuwe vlieg Uigtypen onder daarbij passende voorwaarden te bevorderen. Bij K. B is mr. H. J, Reinink. thans directeur-generaal van K. en W. benoemd tot secr.-generaal van het-ministerie van onderwijs kunsten en wetenschappen, te vens belast met de waarneming van de functie van direc.teur-gen. van kunsten en wetenschappen. Vandaag is het precies 250 jaar geleden, dat Edward Jenner zijn eerste koepokinenting deed. Jen ner, de uitvinder der koepokin enting, werd in 1749 te Berkeley geboren. Hij kreeg zijn oplei ding bij een heelmeester te Sud bury. bij Bristol, en ,'e Londen, waarna hij zich vervolgens te Berkeley vestigde Daar maakte een boerin hem opmerkzaam op het voorbehoe dend vermogen der koepokken tegen de menschelijke pokken en na voortgezet onderzoek ging Jenner er op 14 Mei 1796 toe over, een iongen in .te enten. Hij nam waar, dat later door hem in- gente menschenpokken op dezen geen invloed hadden. In de Staatscourant is op genomen een lijst van militai ren, aan wie, al of niet pos- thuum, bij Kon. Besl. een on derscheiding is toegekend op grond van moedig gedrag in de orlogsdagen van Mei 1940. hier zich te wennen aan regelma- tigen arbeid, onderwijs en ont spanning. De bewoners van deze kampen worden gevonden in de jeugd, die met vrijen tijd geen raad weet en zijn „ontspanning" zoekt op de straat, in bioscopen, café's e.d. Ook jonge ex-SSers en N.S.K.K. lieden zijn thans opgenomen; hoe wel het werk zich bij deze laatste groep aanvankelijk zeer gemakke lijk liet aanzien, blijkt langzamer hand eerst, hoe haar mentaliteit in wezen is verpest. In aanslui ting op het werkkamp worden de jongens in een vakinternaat naar aanleg verder opgeleid. Er bestond in het bijzonder uit de kringen van het onderwijs voor deze interessante uiteen zetting een verheugend groote belangstelling. Politiek is een zaak van gewe ten. schreef prof. ak. Buys in de „Nederlandsche Katholieke Stemmen". De staatsman en de staatsburger moeten bij hun po litieke activiteit de wet van het Evangelie en de daarop steunen de christelijke moraalleer tot grondwet nemen. Het mees' voor treffelijke staatsbestel, aldus schreef Paus Leo XIII, bloeit op uit de leer van het Evangelie. „Wet van het Evangelie", „Chris telijke beginselen en normen" aldus prof. Buys, zijn niet te ver vangen, zooals sommigen dat thans willen doen. Het Katho lieke volk is in gewafcpn gehou den, zoo krachtig mogelijk te be vorderen, dat de Staat volgens de Christelijke beginselen wordt be stuurd. Dit moet eensgezind en eendrachtig geschieden. Slechts eendracht geeft macht. Daarom voor Katholieken alleen de Ka tholieke Volkspartij. En bij de komende stembus alleen lijst 2, STEMT 17 MEI voor gezond fi nancieel herstel en voor herstel en uitbouw van het staatsbestel in het Koninkrijk Er is den laatsten tijd een voortdurend tekort aan sigaret ten in de Engelsche winkels. Vooral te Londen is die schaarschte aan sigaret.en opval- end. De meeste winkels prijken met opschriften „no cigarettes". Turksche sigaretten zijn even wel overal in voldoende mate verkrijgbaar. Inmiddels vervaardigen de fa brieken 30 pet meer sigaretten dan in 1939 en werd door den Board of Trade een maand ge leden opdracht gegeven, om de productie van de populaire mer ken met 7 pet. te verhoogen. Ook al kent Engeland geen distributie van rookerswaren en geen Rhodesia's en al is er vol doende Engelsche shag in ve lerlei sorteeringen verkrijgbaar de Engelschman kampt toch met een wellicht .rjdelijk siga- rettenprobleem. Max Streicher, de broer van Julius Streicher, is tot 4 jaar gevangenis veroordeeld wegens het ongeoorloofd bezit van 2 geweren en een revolver. Een Joegoslavisch rap port maakt melding van het feit, dat Joegoslavische oor logsmisdadigers, „Quislings" en verraders, in het meerendeel der kampen voor vluchtelin gen en verplaatste personen in Duitschland als politieke emi- gré's worden behandeld en o.a. beschikken over een ge organiseerd royalistisch leger, dat zich tegen de wettige re geering van Joego-Slavië richt. Voor het verzamelen van ge gevens ter staving van de Ne- derl. aanklacht tegen Japan ver toeft momenteel mr. W G. F. Borgerhoff Mulder, de Neder landsche openbare aanklager bij het in ernationale gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Tokio, in Batavia. De zitting, van dit hof zullen waarschijnlijk niet voor 1 Juni a.s. aanvangen en men verwacht da; zij zeker een half jaar tijd in beslag zullen nemen Elf landen dienen een aanklacht in, n.l. de Ver. Staten. China, Rusland, En geland Aus ralië, Nederland. Br. 'Indië, de Philippijnen, Nw.-Zee land, Canada en Frankrijk. Ne derland zal tevens de belangen van Portugal behartigen. Naast het belangrijke punt be treffende de slechte behandeling van onze krijgsgevangenen en burger-geinterneerden handelt de Nederlandsche aankacht voornamelijk over de politieke agitatie van Japan in Nederl.- Indië. Gisteren brachten 600 Loos- drechtenaren met zangkoor en muziekcorps de' Egmonden een bezoek, om uiting te geven aan hun dankbaarheid voor de ge noten gastvrijheid in de bange Meidagen van 1940. toen zij uit hun dorpen naar de Egmonden moesten evacueeren. Het is een feest van onder linge verbroedering geworden. Aan de grens van Egmond aan de Hoef werden de Loosdrechte- naren, die met een groot aantal bussen waren aangekomen, door de Egmonders verwelkomd. Bur- Ëemeester M. Niele hield een artelijke welkomsttoespraak, waarin hij er op wees, dat de uit nood gelegde band thans in volle vrijheid kon worden verstevigd; hij hoopte, dat in de toekomst nog menig wederzijdsch bezoek zou volgen. Weth. Schoenmaker uit Loosdrecht maakte zich de tolk van de dankbaarheid der gasten, waarna deze bij hun vroegere evacuatie-adressen kof fie gingen drinken. Overal, waar een krant voor de ramen was gehangen, waren de gasten wel kom en konden zij het middag maal gebruiken Het was in tal van woningen een hartelijk weerzien. Om half drie werden de Loosdrechtenaren met muziek in Egmond aan Zee ingehaald, waar Pastoor J. v. Zanten hen namens de bevolking welkom heette. Egmond aan Zee weet, wat evacuatie is, aldus spr., die de gasten een aangenamen dag in Egmond toewenschte. Aan burgemeester Niele, oud-burge meester Eijma en weth. Schoen maker uit Loosdrecht werd hier na het Hollandsche gerecht bij uitstek: de Hollandsche nieuwe haring aangeboden. Hierna was voor de gasten wederom gelegenheid om oude vriendschapsbanden aan te ha len Op het Sportpark werden volksspelen gehouden en de Eg monders organiseerden voorts een gecostumeerden optocht: des avonds besloot een vuurwerk op het Sportpark den feestelijken dag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2