V-man en zwarthandelaar ONS PAROOL Is de Politieke Recherche duur? ONS PAROOL HOOIJ SPREEKT OP TEXEL B 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De chronique scandaleuse van Theo van Gijzen De publicatie van den Verkiezingsuitslag Winnubst" concerteert 2383 Waf is ons parool voor morgen? Stemt. Stemt vroeg. Stemt goed. Stemt lijst1 2. Stemt ROMME. Eén witte stip invullen! Wat is ons parool morgen? Stemt. Stemt vroeg. Stemt goed. Stemt lijst 2. Stemt ROMME. voor Eén witte stip invullen! De pijlers van een gezonde maatschappij U. L. O.-AVOND Lagere Landbouwschool te Spanbroek DONDERDAG 16 MEI 1945 >IJNA 6 maanden reeds bevindt Theo van Gij zen, eens de hospes van 't Wapen van Heems kerk zich in preventieve hech tenis; op 22 November '45 werd hij gearresteerd en al die tijd was noodig om de duistere da den van zim omvangrijk zonden- register te onderzoeken. De P.R A. is hier nog niet heelemaal mee klaar, maar de stand van zaken is thans zoover, dat eenige mededeelingen aan de pers kon den worden verstrekt. Er kwam bijna geen eind aan het verhaal, dat het hoofd van de P.RA., mr Steijn, ons deed en waaruit de figuur van Theo van Gijzen naar voren kwam als een zwaar collaborateur, als een zwarthandelaar in 't groot en last not least als een V-man dt. verbindingsman voor den S.D. Zelf zegt v G. in dit verband, dat hij „eere-Arbeit" voor den S.D. verrichtte, waarmee hij te kennen wilde'geven, dat hij niet de gebruikelijke 10 pet. provisie voor zijn verraadzaakjes incas seerde. Gebleken is, dat hij groote partijen drank, eau de cologne, koffie, tabak, eieren, goud, dia manten enz. door de moffen gestolen in den zwarten han del verkocht; dat hij ook Joodsch bezit, o.a. schilderijen, voor de Duitschérs versjacherde en met deze manipulaties voor1 honderd duizenden omzette. Wat zijn praktijken als V- man betreft, is vast komen te staan, dat hij in verbinding stond met den S D.-man Gunter Klein in Amsterdam, aan wien hij o.m. illegale blaadjes leverde, die hij onder het mom van vriendschap ontving van een verspreidster. Hij bracht deze vrouw nog in contact met Klein, die probeerde namen te weten te kpmen van personen uit de illegaliteit, doch daarbij geen resultaat boekte. In samenwerking met een an deren beruchten Alkmaarder, P. Ketting, werdén door v. G. eenige Joden aan den S.D ver raden, die in hetzelfde huis woonden in de Indische Buurt te Amsterdam, als Ketting. Van Gijzen stond ook in nauwe rela- tie met zekeren Joop Oud. die bij den S.D. in Amsterdam werk zaam was en door wiens bemid deling de Joden zich konden vrijkoopen hetgeen voor v. G. en Oud 10 pet van het losgeld opleverde.- Een Alkmaarsche winkelier, tegen wien v. G, een persoon lijke haat koester'de en die goe deren in bewaring had van den Jood Menist, kreeg niet minder dan 16 keer huiszoeking van Duitschérs en Landwachters. Ook dit was het werk van v. G., die verder zijn eigen kellner aan Lages verraadde wegens ver- Ereiding van illegale lectuur. :ze kellner werd gearresteerd, doch kwam met Dollen Dinsdag vrij Voorts verraadde v. G. aan den' S.Ö.-man Dethman, dat er gens in Alkmaar een groote partij tarwe, boter, anthraciet enz was opgeslagen. Ook van t verraad van eenige ■Joden, wonende aan de Weesper- zijde te Amsterdam, wordt v. G. verdacht; deze Joden, die veel goud' hadden, werden gearres teerd, hun goud en goederen werden in beslag genomen; aan gezien in deze zaak slechts één getuige bevestigende verklarin gen aflegde, zal het wettig be wijs in dezen moeilijk geleverd kunnen worden. v G ontkent ook het hem ten laste gelegde verraad van een juweelenbezit van den juwelier M. Heijmans te Alkmaar, waar over zijn vriend Ketting hem tot viermaal toe had ingelicht; v. G. gaf dit door aan zijn S.D.-relatie Joop Oud. Een an'dere verraadzaak be treft v. G.'s eigen accountant, den Jood H. Sarphati uit Am sterdam, dié voor 3 ton aan juweelen van anderen "onder zijn berusting had; ook hiervan deed v. G. mededeeling aan den S.D. Tenslotte speelt v. G nog een rol in de kwestie van de Joden- arrestatie te Ursem. Aan meer- genoemden Joop Oud heeft hij verteld, dat bij burgemeesterv. d Heuvel te Ursem Joden waren ondergedoken, die een belang rijk bedrag aan juweelen be zaten. Volgens de verklaringen van Oud had v. G. dit vernomen van den onderwijzer v H. uit Ursem, terwijl v G. verklaart, dat het ook mogé^k is, dat-hij hei ge hoord heer van zekeren G., be grafenisondernemer uit Alkmaar die het op zijn beurt van v. H. zou hebben Zoowel v. H. als Gi ontkennen iets met deze 'zaak te maken te hebben, hetgeen dan ook niet vast staat. Toen v. G. voor de zooveelste maal bij 'zijn vriend Oud infor meerde, hoe 't er mee stond, kreeg hij ten antwoord, dat de S.D. uit Eindhoven hem vóór was geweest In ieder geval staat vast, dat ook v. G. zijn begeerige aspira ties op deze juweelen gevestigd had en er niet tegen op zag Joodsche landgenooten daarvoor aan den S.D. uit te leveren. Dat hij goede vriendjes was met de moffen, bewijst wel de foto in zijn omvangrijk dossier, waarop hij temidden van de moffen en hun grietjes aan een feestmaaltijd zit, in gezelschap van den vischhandelaar H H. Wanneer wij zoo zijn zonden- register nagaan, kunnen wij wel concludeeren, dat de 6 maanden, die hij nu al zit, slechts een voor proefje zijn van de straffen, die hem nog wachten DEN HELDER De uitslag van de verkiezin gen wordt morgenavond op spre kende wijze door onzen verkie- zingsdienst bekend gemaakt voor ons bureau. Wij hebben daartoe, met toestemming van de Over heid. verschillende maatregelen genomen. Naast schriftelijke pu blicaties op groote borden geven wij mondelinge bekendmakingen door den luidspreker, afgewisseld met muziek. De eerste berichten kunnen verwacht worden om streeks zes uur. Wij gaan met deze bekendmakingen zoo lang door als -de publieke belangstelling duurt. De einduitslag kan eerst Zaterdag morgen in de vroegte worden ver wacht. Maar in den loop van den avond zullen wij het publiek gere geld op de hoogte houden met den stand der partijen in het geheele land. Het is altijd een genoegen naar muziek te luisteren, het geeft de rust weer terug en de bezinning na een massa drukte en werk. Dat is dan ook wel de opzet en de bedoeling van hen, die muziek schrijven: den luis terenden mensch iets mee te ge ven van de frischheid en de ver kwikking der klanken Deze op merking bij het concert van „Winnubst" vooraf, omdat het publiek nogal rumoerig was praten, zelfs zeer hard en het vervelende en storende maatge- trappel op een houten vloer. Zooiets is voor hen, die willen luisteren en zich willen verdie- in b v de wonderschoone Joh. I pe Ungarische Tanze vart Brahms, zeer irritee»end. „Winnubst" houdt intusschen zijn, naam, een goede kapel te zijn, hoog Ook dezen avond weer, die gegeven werd voor donateurs en leden van de ver- eeniging De klarinetten in dit korps zijn uitstekend; de duet ten met fluit en saxen waren genotvol om te hooren Alleen bestaat soms het gevaar^ dat het tempo door de vlotte bespeling wat al te veel wordt verhoogd De fantasie uit Bizet's „Perlen- fischer" was wel het beste, met hier en daar zelfs zeer mooie fragmenten. De reeds genoemde Hongaarsche dansen van Brahms hadden we ons anders voorge steld. Misschien kwam dit door het vroegere gehoor van strijk orkesten. Hoe kan het anders, dat de marschen van Sousa en Schootemeijer met veel bravour werden geblazen; iedere fanfare of harmonie smult van een schal lende marsch Om de woorden van den voor zitter, den heer Mahieu, te her halen, werd hier „niet gespro ken, maar gedaan" Het overige gedeelte van deze twee concertavonden in den R.K, Volksbond werd gevuld met een éénactertje, een prijzentafeitje (tegenwoordig de schrik van iederen recensent) en een dans je, waarvan de muziek, zooals steeds loffelijk en rhythmisch, werd gespeeld door de „Tango Serenaaers". Het éénactertje Storm in een glas water", werd dóór de medespelenden zonder uitzondering vlot en aardig ge speeld; allen waren goed op el kaar ingesteld Zoodat de con clusie juist is', wanneer wordt gezegd, dat de .avonden, door ..Winnubst" gegeven, steeds ge slaagd zijn DEN HELDER Ons telefoonnummer Wij .hebben weer een nieuw •elefoonnummer: VERVOER OP DEN STEMDAG Voor het afhalen van zieken e.d. zal den geheelen stemdag iemand aanwezig zijn aan de Weststraat 100, waar verder alle mogelijke inlichtingen kunnen worden gegeven Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij eventueele vergissingennog 'een nieuw stembiljet kan worden ontvan gen. OPLEIDING. MARINE-OFFICIER Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld ,dat het ma rine instituut medio Juni offi cieel zal worden geopend. Tij dens deze plechtigheid zullen ook de adelborsten worden ge ïnstalleerd. Hoewel de jonkers sinds Woensdag in stilte Den Helder zijn binnengekomen en aan de buitenhaven zijn gesta- tionneerd, kan echter wegens bijzondere omstandigheden de installatie niet eerder geschie den. LIJST 2, ROMME ANDERS NIETS. DAN STEMT GE GOED DAN STEMT GE DE K.V.P. LIJST 2, ANDERS ROMME NIETS. DAN STEMT GE GOED DAN STEMT GE DE K.V.P. Er komt ook wel wat in 't laatje Naar aanleiding van de mede deelingen gedaan bij de millioe- nennota van Mr. Lieftinck, dat de Politieke Recherche 175 mil lioen aan de schatkist kost, deed het hoofd van den Eeonomischen Dienst der Politieke Recherche ons eenige mededeelingen voor wat betreft de belastinginspec ties Alkmaar en Beverwijk, waaruit bleek, dat er toch öok nog een niet te versmaden som metje door dezen dienst in het laatje komt;, baten, die niet zou den toevloeien, als deze dienst niet zou bestaan. Na 10 maanden opsporings werk kwam een bedrag van 1.8 millioen aan verborgen vermo gens te voorschijn; collabora teurs of hun handlangers hadden nl. belangrijke bedragen in den grond of op andere schuilplaat sen verstopt Dit bedrag is over gedragen aan het Ned. Beheers instituut, terwijl er mededeeling van werd gedaan aan de belas tinginspectie Voorts werd een belastingop brengst geraamd van 3 millioen, nadat het fictieve element van oninbare belasting was uitge schakeld (nl. 2.4 millioen inkom stenbelasting, 0.6 millioen onder nemingsbelasting en f 300.000 aan omzetbelasting). Er zijn nog vele gevallen van verzwegen vermogen in onder zoek, zoodat uit dezen hoofde nog meer inkomsten verwacht kunnen worefcn Voorts bleek, dat een weer machtsaannemer, de fa. Schoon- bergen v. d. Kommer uit Win kel, een bedrag van f 58.000 tweemaal ontvangen had en het teveel ontvangene in polissen had belegd; dit bedrag is natuur lijk teruggevorderd. 1 Tal van "weermachtsaannemers hebben hun winsten belegd in bouwterreinen en bouwmateria len en zullen daarom ook nog met de Economische Recherche kennis moeten maken. Tenslotte kwam deze dienst nog een zwart zwendelzaakje op het spoor, waarin het gaat om een partij synthetische edelstee- nen ter waarde van ruim 1 mil lioen gulden. Het blijkt dus, dat de Econ. afdeeling van de P.R.A. te Alk maar haar kosten van circa f 40.000 wel waard is. Ook wees mr. Steijn er op, dat sommige kampen winst opleve ren; zoo bedraagt de jaarlijksche winst van kamp Rochdale circa f 25.000. A's dit nu maar geen aanlei ding wordt om de kampen als winstobjecten te handhaven! In de afgeloopen weken wer den in Hotel Texel diverse propaganda-avonden gehouden voor verschillende partijen van allerlei pluimage. Woens dagavond is er een propganda- avond van de K.V.P. gehou den. Spreker was de heer Th. S. J. Hooy uit Haarlem. Als uitgangspunt van zijn be toog nam hij het groote wereld gebeuren, van den wapenstil stand. die nog geen vrede heeft beteekend. Wij staan nu aan het begin van den opbouw of alge- heele afbraak der maatschappij. Wat is de taak nu van de K.V.P. in de naaste toekomst? De vier pijlers, waarop deze maatschappij alleen goed ge bouwd kan worden, weder op te bouwen en te versterken, zijn; 1. De godsdienst. Onderdeel is b.v' het Kath. onderwijs te blij ven verdedigen en uit te breiden, vooral de Kath Universiteit te Nijmegen en dè Handelshooge- school te Tilburg moeten gesub sidieerd worden. Wij Katholie ken betalen voor aile Hooge- scholen belasting dus ook onze Hoogeschool heeft recht op sub sidie, 2 De persoonlijkheid. Geen vermomde leuze: ieder voor zich en God voor ons allen (Partij van de Vrijheid) Ook geeri ver momd socialisme, waarin de bur ger alleen aan den Staat behoort en de Staat alles is. Maar de per soonlijke mensch, die als sociaal wezen burger is van den Staat, 3 Het gezinsleven. Alleen een gezond gezinsleven kan een ge zonde maatschappij brengen. Daarom tegen het Neo-Malthu- sianisme, tegen de wet, die echt scheiding toelaat Maar een ge zinsleven op de basis van ons katholieke geloof. 4. Het vaderland In de afge loopen jaren is bewezen, dat wij katholieken den pijler van een gezonde maatschappij altijd be schermd hebben en het zulten blijven doen. Daarom is de beschuldiging, dat wij conservatief zijn, foutief. Als dit dan de pijlers zijn van een gezonde maatschappij, vloeit hier uit voort, dat men die partij moet kiezen, die deze fundamen- teele waarheden erkent en ze ker niet de partij, die deze waar heden ontkent of verdraait. Nadat er gelegenheid was ge geven vragen te stellen, waar van velen gebruik maakten, werd deze vergadering gesloten Hoewel ieder goed katholiek ongetwijfeld den wensch van CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD De Kath Volkspartij afdeeling Texel heeft de volgende heeren als candidaat gesteld voor den gemeenteraad. Alphabetische lijst; Mart Bak ker; R. D. Bakker P.Hzn W. Bakker W.Johz., Joh. de Graaf Mzn Th. R. Hin ('aftredend), C. Kage'r (aftredejid), Jac. Schrama Jac.z., J. SchraagJac.z., P Swarthof, PSmit Rz., P Witte Gz H. Zijm Sz. Het politiek advies luidt: Th. R Hin, H. Siim Sz., Mart Bak kér. De stemming zal gehouden worden op Zondag 19 Mei in de gebruikelijke stemlokalen. MARKTBERICHTEN Buiten de leveringskoeien om, werden deze week 65 koeien aangevoerd De prijzen waren van f 400 tot f 625. Plm. 30 koeien bleven onverkócht. ons Hoogwaardig Episcopaat zal eerbiedigen, is het goed ook te v/eten, waarom die wensch zoo dringend en belangrijk is De Kath. Volkspartij zal volgens den spreker de sterkste fractie wor- den, indien ook gij uw plicht doet. Dus no 1 van lijst 2 TEXEl In een geheel bezette zaal heeft de U.L.O aan ouders, ge- noodigden en "vele belangstel lenden een avopd aangeboden, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Zöoals het hoofd der school, de heer H. Steenhuis, in zijn openingswoord memoreerde, was het met de bedoeling een officieele uitvoering te geven, maar een gezelligen avond, om' het contact tusschen gezin en school steviger te maken Zeer zeker een lofwaardig streven. Daarvoor was het tooneels'tuk ,,'t Gezin Verhoeve" gekozen, geschreven door een onderwij zer, waarin wordt uitgebeeld het schoolleven in een gezin, met zijn licht- en schaduwzijden Den genoodigden werd daarna een nonstop-programma voorge zet, dat er in zijn geheel zijn mocht en omdat' drt alles declamatie, schetsen, zang en muziek gegeven werd door de leerlingen zelf, maakte het pro gramma en de manier van op treden een prettigen- indruk Er werden allerhande eigen- tijdsche problemen .behandeld, o.a. de opgroeiende jeugd en haar teleurgesteld idealisme in de naoorlogsche dagen, het Indo nesische probleem en andere. Anton van Duinkerken's fiere gedicht „Nieuw Nederlandsch Lied" was het slot van een bont programma, waarna de avond werd gesloten met het aloude Wilhelmus, dat in een paar stro fen den op«et van de uitvoering vertolkte. Toeschouwers en tnedewerkers mogen terugzien op een zeer goed geslaagden avond en wel licht zal dit in de toekomst reden zijn, nog meer van dergelijke programma's aan te bieden aan allen, die belang stellen in de .opgroeiende jeugd OUDE NIEDORP K. V. P. Het. adviescollege uit 14 perso nen, om de volgorde te bepalen van de ingediende candidaten voor de komende gemeenteraads verkiezing, is als volgt samenge steld:,! W. Kolkman, 2 F. Th. J. Jong, 3 J. Wit Jz.. 4 P. J. Tromp, 5. P. de Jong Jz„ 6 Th. J. Stade- gaard, 7. C. Klaver, 8. A. Bruin, 9 J. F, Nijman, 10 P, v. d. Fluit, 11. M. C. Hoebe, 12, Th. Broersen, 13. H Tamis, 14. Pi Klaver. OBDAM-HENSBROEK. FATALE NACHTVORST In den afgeloopen nacht heeft een zeer strenge nachtvorst alle aardappelen te velde tot den grond doen afvriezen. Meestentijds laat een nachtvorst niet overal ziJn sporen achter, doch bij strookeri; zoodat dan aardappelen dicht bij elkaar wonderlijk genoeg afwisse lend afgevroren en volkomen on aangetast zijn. Dit is hier thans helaas niet zoo. De gevolgen zijn dat de oogst later zal kunnen plaats vinden en een zeer aan merkelijk kleinere hoeveelheid zal opbrengen. Tot hoofd van Re R.K. Lagere Landbouwschool te Spanbroek m.i.v. 1 Juni benoemd de heer J. J. Vendel, thans Hoofd der parochiale lagere school 16 Schoorl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2