WAT BIDAULT VAN PLAN IS MET DUITSCHLAND „Terug naar het half millioen werkfoozen DIT IS DE LIJST VAN DE K.V.P. O I Nieuw Noordhollandsch Dagblad DONDERDAG 1G MEI 1945 GEEN DURE AARD BEIEN MEER IN ENGELAND ENGELAND ZENDT I GERST EN AARD APPELEN Toestand in Duitschland zorgelijk De vredesconferentie en wij NA-INLEVERING VAN PAPIERGELD ONZE EISCH: NEEN! Daarom de Katholieke Volkspartij! fl Romme, C. P. M. van der Weijden, M. P. Groen, J. Sfeinmetz, W. Zeventien Mei, M. P. Mes, A. J. J. M. Hooij, Th. S. J. de Boer, J. P. Ch. Vink, H. B. Lefeber, J. W. A. Dijsselbloem, W. J. J. Alberts, P. B. M. Lockefeer, A. L. S. Stemt zóó, dan stemt ge goed LIJST 2 VAN DE K.V.P. de dag van de Katholieke Volkspartij. Onze idealen en de werkelijkheid tik In dit kader zou het Rijnland zijn eigen binnenlandsche aangelegenfre- den besturen, zou eigen diplomaten hebben en een eigen financieel en handelssysteem. De kolenmijnen van de Saar, die bij het verdrag van Versailles aan Frankrijk werden toegewezen, zou den het eigendom van de Fransche staat worden en het Saargebied zou worden opgenomen in het Fransche douane en monetaire systeem. Het gebied zou onmiddellijk onder Fransch gezag komen en Frankrijk zou daar een militaire macht hand haven voor het bewaren van de In het Laserhuis werd den mi nister van voedselvoorzienins de vraas Besteld of het hem bekend is, dat Fransche en Nederland- sche aardbeien ingevoerd wor den, zonder aan prijscontrole te zijn gebonden en dat zij ver kocht worden tegen prijzen van 10 o' 20 shilling per pond, ter wijl de vroege Engelsche aard beien niet boven de 2 shilling 3 pence verkocht werden. In een schriftelijk antwoord heeft de minister maatregelen tot prijscontrole toegezegd', zoowel voor het binnenlandsche als het ge-importeerde product orde en het bewaken van de grenzen van de Saar. De politieke satus en de nationaliteit van de inwoners zou worden opengelaten, terwijl Frank, rijk de belangen van de Saar en de Saarlanders zou behartigen. Bidault zeide dat Frankrijk had toegestemd in de politieke decen tralisatie van Duitschland, doch dat het de instelling van centrale eco nomische en administratieve departe menten prematuur acht. Men moet thans_ eerst de regionale structuur DYRNES heeft thans tijdens de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken te Parijs voorgesteld, op 12 Novem ber van dit jaar een speciale vredesconferentie bijeen te roe pen, die zal beslissen over het lot van Duitschland. De com missie der plaatsvervangers zou de nog te regelen Duitsche problemen bestudeeren, zooals de toekomst van het Rijn- en Ruhrgebied, de grenzen van Duitschland, de Duitsche export en import. De ministers zouden dan in hun volgende bijeen komst ten aanzien van deze punten een beslissing nemen. Deze zelfde commissie zou dan tevens een rapport maken voor de vredesconferentie van November. Deze Amerikaansche voorstel len, die een bespoediging beoogen van de behandeling van deze pro blemen, werden ingediend na een discussie tusschen Bidault, de Fransche minister van buiten landsche zaken en Bevin, waarbij Bidault aandrong op onmiddellijke behandeling van het probleem van het Ruhrgebied, terwijl Bevin eerst het geheele Duitsche pro bleem aan de orde wilde stellen. Molotof steunde Bidault. Bidault gaf een uiteenzetting van de Fransche plannen ten aan zien van Duitschland: Frankrijk wil de politieke en economische Internationalisatie van de Ruhr. Deze nieuwe staat zou bezet wor den door internationale strijd krachten, terwijl de integriteit dier staat door de belanghebbende mogendheden zou worden gewaar borgd. De mijnen zouden ont eigend worden en beschouwd wor den als internationale nutsbedrij ven. Tusschen het Ruhrgebied en Duitschland zouden tolgrenzen bestaan. Een gedeelte van een gunstige handelsbalans van het gebied zou voorloopig gebruikt worden voor bevoorrading van de rest van Duitschland. Ten aanzien van het Rijnland wil Bidault een permanente mili taire bezetting van de Westelijke Rijnoever, en waarbij de bezet tingstroepen ten Zuiden van Keu len Fransch zouden zijn, met eventueel Belgische en Luxem- burgsche contingenten. De bezet tingstroepen ten Noorden van Keulen zouden Belgische, Neder- landsche en desgewenscht ook Britsch.e zijn. Naar gelang de plaatselijke ontwikkeling zou er hetzij een enkele Rijnstaat onder intergeallieerde militaire bezetting ontstaan, of twee afzonderlijke staten onder verschillende gealli eerde bezetting. Gezaghebbende Britsche krin gen verklaren, da.' ter vermij ding eener volledig® ineenstor ting van het economische stelsel in West-Duitschand,~en tevens ter vermijding van de gevolgen die dit voor heel Europa zou mee brengen, Groot Brittannië 70,000 ton gerst en mins'ens 20.000 ton aardappelen naar West-Duitsch- land zal verschepen. Met de ver zending van het eerste deel zal terstond begonnen worden. Deze maatregel is noodzakelijk daar de Duitsche voorraden brood graan aan het einde van deze maand zullen zijn uitgeput Een ineenstorting van het eco nomisch stelsel zou beteekenen het' stopzetten van de steenkool- productie in het Ruhrgebied, waarvan vele Europeesche lan- worden van de politieke toekomst van Duitschland, verder ontwikkelen. Frankrijk zal op 1 September ge- meenlteiraadsverktezingen doen hou den en op 1 October verkiezingen voor de districtsraden. Frankrijk wit zich beveiligen tegen een Duitsche agressie in de toekomst. Het wil geen annexatie van Ruhr, Rijnland of Saar, doch wil deze gebieden slechts van Duitschland scheiden. Omdat deze gebieden echter geen politieke of economische eenheid vormen wil Frankrijk een afzonderlijke rege ling voor elk. De Australische minister van buitenlandsche zaken, dr. Evatt, zal het recht der kleine landen verdedigen om hun stem te la ten hooren op de komende vre desconferentie. Rif zal de vier ministers van buitenlandsche zaken hiervan in kennis svellen. De kleine landen., hebben een belangrijke en soms vitale rol ge speeld bij het verslaan van Ita lië en Duitschland en zij dienen het volle recht te hebben om volledig en vrij aan de bespre kingen ter vredesconferentie deel te nemen. van Duitschland, dje de basis zal tden, vooral Frankrjtk, afhanke- jüjk zijn. Men hoop in Engeland aanvulling van broodgraan te ^krijgen uit de Ver. Staten, waar over Herbert Morrison thans te Washington met Truman onder handelt. De Nederlandsche Bank N.V. zal na de sluiting yan den ter mijn voor na-inlevering van bui ten omloop gestelde bank- en munt-biljetten en alverbons op 15 Mei 1946 een aanvang ma ken met dë afdoening van de des betreffende aanvragen. Ingevolge de door den minister van financiën gegeven aanwijzin gen zullen slechts die aanvragen voor '.'oewiizing in aanmerking kunnen komen waarvan bewe zen is. dat omstandigheden bui ten den wil van den aanvrager de inlevering hebben belet. Hier onder zijn te verstaan die om standigheden, welke niet aan inleveraar kunnen worden toe gerekend. Vergeetachtigheid, slordigheid, onach'zaamheid en dergelijke redenen gelden dus niet als verontschuldiging. ER IS NOG EEN PUNT in de radiorede van minister Scher- merhorn van gisterenavond, waar op wij even moeten attendeeren. De vloek van den vooroorlogschen tijd was de werkloosheid en het geestelijk en materieel leed van duizenden werkloozen. Hoe kwa men die er? Volgens de demagogie wès dat de schuld van de mannen van Colijn e.a. Maar, in werkelijk heid was dat de schuld van het feit, dat in de economie der we reld, in de internationale econo mische en sociale verhoudingen, de christelijke rechtvaardigheid en de sociale liefde niet werden toe gepast. En in dien tijd zei men dan wel eens, dat het altijd maar weer de internationale verhoudin gen waren, die de schuld kregen. MaarMinister Schermerhorn en de zijnen doen en deden in de maanden van hun beleid niet an ders. En ook toen was het volko men juist. Wij hangen, juist op economisch- gebied, van de inter - Herdenkïng van de Meidagen 1940 op de scholen. Op alle scholen in ons land werd aan de leerlingen een kort overzicht gegeven van de krijgsverrichtingen. nationale verhoudingen af. Dat. is nu eenmaal zoo. Zei minister Lief- tinck, toen hij na de vrijwel mis lukte reis van minister Vos uit Amerika terugkwam, niet dat de overbruggingsleening van 200 mil lioen dollar van Amerika ons van den directen honger en van den economischen chaos had gered? En zoo is er telkens meer. Het. is dus niet waar en ook niet waardig, het nu voor te stellen, alsof de geleide economie van de Partij van den Arbeid in staat is, Nederland voor werkloosheid te bewaren. Dat is zij niet. Die werkloosheid, die nieuwe crises en allerlei economi sche moeilijkheden zijn alleen te voorkomen, als volgens de direc tieven van de Pauselijke encycliek in het economisch leven de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde het leidend beginsel zijn voor een sociale en juridiscne ci- dening, ook internationaal. Dit leidend beginsel propageert niet de Partij van den Aroeid, maar wel de Katholieke Volkspartij. Die strijdt voor een waarlijk chr'ste- lijke samenleving, die den vloek der werkloosheid uitbant en de middelen aan de hand do :t, om dien vloek te voorkomen. Niet op los zand, niet op losse gronden van vaagheden en ijdele beloften. Maar op een stevig fundament. Wanneer wij morgen stemmen op lijst 2, de lijst van de Katholieke Volkspartij, dan beklemtonen wij daarmede onzen eisch, dat het toe komstig regeeringsbeleid, ook door in de internationale verhoudingen rechtvaardigheid en liefde te pre diken, alles in het werk stelt, om ons werkende volk voor de ramp van de werkloosheid te behoeden. De rechtsgrond voor dien eisch is inede gelegen in het votum van vertrouwen dat wij morgen aan onze Partij geven, in stede van onze krachten te versnipperen over andere partijen en zoo onze heilige voornemens te verstoren. Een lijst, lijst 2, met den naam Romme bovenaan! De Poolsche regeering heeft de handelsbetrekkingen met Italië verbroken, omdat de Italiaansche autoriteiten beslag hebben gelegd op het Poolsche schip „Atory". Overveen Zevenhoven Overveen Zevenhoven Alkmaar Amsterdam Heinkenszand Haarlem Den Haag Beverwijk Lisse Oegstgeest Schiedam Hulst Dan stemt ge in het belang van godsdienst en goede zeden, en van het welzijn van ons Vaderland. DAN STEMT GE Inderdaad een groot verschil! Wat voor idealen waren we niet van plan om te verwezenlijken, zood'ra de oorlog voorbij zou zijn. En wat is er tot nog toe van terech'1 gekomen? Helaas zoo bitter weinig. Zeker, we zijn weer vrij en veel ellende, o.a. die de hongersnood met zich bracht, is voorbij. Maar aan wie hebben we dit hoofdzakelijk te danken? Op de eierste plaats aan onze geallieerde vrienden en last no:' least aan de zoovele Neder landers, die alles hebben gegeven om ons land' weer uit de klauwen van den tyran te bevrijden. Maar wat is er na den dag van de algeheele capitulatie tot stand gebracht? Er is gefuifd en hier was reden voor, helaas niet voor allen. Maar daarna? Is er werkelijk aangepak.' om met vereende krachten ons zoo zeer aan alle kanten geschonden Vaderland weer zoo gauw mogelijk op "e bouwen? Niet alleen wat het ma- terieele, maar vooral wat het mo- reele landsbelang betreft. We kunnen onszelf nu nie? meer zoet houden met het motto „wacht maar. na den oorlog, dan wordt alles wel anders." Ja. „hoop doet leven", dat is zeker in de laatste jaren genoeg bewezen, wan? als we vooruit geweten hadden dat het er in ons landje „na den oorlog" nog zoo uit zou zien. hadden we er ons dan ook zoo doorheen gesla gen? De tijd van wachten is nu voorbij. Nu is de tijd gekomen dat er daadwerkelijk aangepakt moet worden, en hard ook. Nu is het ech er een individueele zaak geworden. Ieder voor zich moet nu medewerken aan den wederopbouw van ons zoo zeer aan alle kanten gehavend land. Dit gebeurt niet door te hande len zooals er tot nu toe gehandeld is. Het egoïsme bijv. vier' nog steeds hoogtij, en waar is de eerlijkheid gebleven, waar wij Hollanders zoo trots op waren? Stonden wij niet bekend als het trouwe en oprechte Nederland- sche volk? Helaas, dit is 'ijdens de bezetting zóó in d'e knel ge raakt, dat we er nog niet boven uit kunnen komen. En dit zal toch moeten willen wij weer het oude, goede Nederland terug krijgen. Het kost moeite en strijd maar hebben we er dat niet voor over.? Het is uw eigen belang, he'1 belang vani uw gezin, het belang van uw volk. We zijn weer vrij! We kunnen weer vrij voor onze meening uit komen. Is het herkregen stem recht hier niet een sprekend voorbeeld van? Welnu, laten we deze vrijheid in alle opzichten zoo GOED mo gelijk gebruiken en niet MIS BRUIKEN. J. S. kroniek J^CHTER het Russische be zettingsgordijn beleeft het Poolsche volk een van zijn moeilijke tijden. Het bijna maaslooze Russische censuur- net kan niet verhinderen, dat telkens weer berichten naar het Westen doorsijpelen, waar uit blijkt, dat het Poolsche volk na alles wat het in den loop der laatste zeven jaren al heeft meegemaakt nog on gebroken is in zijn verzet te gen het bolsjewisme. Dat moet dagelijks de na tionale (Russisch georiënteer de) regeering ervaren. Vooral de boeren, die de hechte kern van het taaie volk vormen, pantseren zich steeds meer, on danks, misschien juist dóór, de ettelijke arrestaties van hun vooraanstaande leiders. Onder druk van Moskou worden de beloofde vrije ver kiezingen steeds weer opge schort, want men weet, dat die een overweldigende meerder heid voor de Boerenpartij zou den opleveren. In Parijs is men nog weinig verder gekomen. Toch krijgt men steeds meer de overtui ging, dat Rusland zijn best doet een breuk met <fe drie Grooten te voorkomen. Telkens weer zette Molotov bij verschillende vraagstukken den mond wa genwijd open en leverde hi] felle critiek, doch wanneer de spanning te hevig werd, wist hij steeds weer juist op tijd een breuk te voorkomen, in te bin den en liet hij plotseling zijn obstinate houding varen. De Duitsche vredesconferen tie zal worden gehouden, zoo heet het, op 12 November a-Si Misschien is Molotof tegen dien tijd zoover afgekoeld, dat het mogélijk zal blijken tot een vergelijk te komen over deze moeilijke kwestie. Jolanshe Liebertrau, ,de vroegere leidster van de natio- naal-socialistische vrouwen Spanje, is luid huilend en o® hulp roepend naar het vlieg tuig gedragen, dat haar va» Madrid naar Duitschland terus moet brengen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4