DAAR Ts DE FUNDEERING NIET STERK GENOEG! Eindelijk redding voor voormalige krijgsgevangenen? FRANCO VINDT SPANJE NOGAL DEMOCRATISCH M' Knock-out voor een nachtclub PROF. VAN LOON IN DEN HOOCEN RAAD Min.-Pres. Schermerhorn over de stakingen Niet duidelijk genoeg? HET IS MAAR HOE JE HET BEKIJKT AMSTERDAM BROODELOOS? De Rijksluchtvaartschool geopend DONDERDAG 16 MEI 1946 Nipuw Noordhollandsch Dagblad De persdienst van het mi nisterie van overzeesche ge- biedsdeelen deelt het vol gende mede: Van meet af aan is de Ne- derl-Ind. regeering door drongen geweest van de wenschelijkheid om de voor malige krijgsgevangenen in Zuid-Oost-Azië te hereeni gen met hun gezin, teneinde te komen tot een evenwich tige samenleving. De ongunstige situatie op Ja va en Sumatra echter, het ge brek aan scheepsruimte. enz. hebben een beletsel gevormd, voor een bevredigende uitvoering van de desbe reffende plannen. In November en December '45 heeft men een. militaire spoed- evacuatie benut om zooveel zich zulks daarmede vereenigen liet, vrouwen en kinderen naar hun echtgenooten in Singapore, Bangkok en Balikpapan te ver voeren. Echter was deze poging om togezinshereeniging te ko men, tengevolge van het gebrek aan plaatshuimte en passende accomodatie, zeker niet geslaagd te noemen Bovendien hebben de omstan digheden genoopt om niet alleen het' beroeps-, maar ook het reser ve-, militie- en landstormplich- tige personeel onder de wapenen te houden behalve voor zoover dit medisch werd afgekeurd. Verder kunnen worden gede mobiliseerd dan wel' met groot verlof gezonden, geneeskundig goedgekeurde mili airen, wan neer de gezondheid van hun vrouw en kinderen het noodza kelijk maakt, dat zij hun gezin bij evacuatie naar Nederand of Au stralië vergezellen, of wanneer in verband met hun werkzaamhe den voor den wederopbouw van Indië hun demobilisatie ge- wensch.' is. De in militairen dienst gehou den ex-krijgsgevangenen zijn in verschillende bataljons inge deeld; zij zijn bewapend en wor den geoefend, en naarmate hier toe aanleiding bestaat, worden deze betaljons geleidelijk aan in gezet in verschillende deolen van den Archipel. Zoo werden alle pogingen in het werk gesteld, om bijvoorbeeld de evacuatie van Siam vóór einde Mei te vol- ooien. De zeeliedenstaking in de Nederlandsche havens en de daaruit voortgevloeide staking van de havenarbeiders echter heeft ook op de uitvoering van evacuatie-schema's een noodlotti ge uitwerking Wat betreft het verleenen van Primo Camera, de Italiaan- sche ex-wereldkampioen bok sen. zal nog eenmaal in den ring komen om een gevecht te leveren in Amerika tegen Buddy Baer, den broer van Max Baer. die hem in 1934 zijn tie ontnam. Camera verklaart, dat, afgezien van den uitslag, dit zijn laatste gevecht zal zijn om nog eenmaal een bedrag bij elkaar te boksen waalmede hij in New York een bar of nachtclub wil beginnen. de gebruikelijke bui.enlandsche verloven kan worden opgemerkt, dat. aangezien sedert den inval in Nederland in 1940 practisch geen verloven zijn verleend', vrij wel iedere Europeesche ambte naar voor buitenlandsch verlof in aanmerking komt. zoodat het noodig is een schema vast te stel len, aan de hand waarvan bui- tenlandsche verloven zullen wor den verleend, waarbij de priori teit wordt bepaald door het be lang van den dienst. De dagvaarding tegen prof. mr. J. van Loon, oud-president van den Hoogen Raad, die zal terécht staan voor het Haagsche Bijzondere Gerechtshof, stelt prof Van Loon verantwoordelijk voor de houding van het hoog ste rechtscollege in bezet ingstijd dat de geest van verzet had be- hooren te onders eunen en ver sterken of althans zich had te onthouden van datgene, waar door openlijk de indruk wordt gewekt van slapheid en toegeef lijkheid jegens den vijand. De verdachte had er voor moeten zorgen, althans moeten bevorde ren, dat het college zou hande len overeenkoms ie de waa,-'r-»- heid van het bekleede ambt; Niettemin heeft h'o ztaxs/ n^e- laten en is in gebreke gebleven om den geest van verzet te steu nen en te vers erken. De dagvaarding noemt dam eenige feiten als de beëediging van de leden van het Vredes- gerechtshof, het zich neerleggen bij het ten uitvoer leggen van strafvonnissen en dé weerzin wekkende toestanden in kamp te Ommen, waar slechts de Duit- sche autoriteiten zeggenschap hadden en het niet reageeren op het onrech matig ontslag van raadsheeren te Leeuwarden. Verdachte heeft opzettelijk na gelaten. aldus de dagvaarding, overeenkomstig zijn positie als president van den Hoogen Raad maatregelen e nemen, waarbij deze houding van den Hoogen Raad werd verhinderd of belem merd. Hedenavond om 9.10 uur zal minister-president prof. ir. W. Schermerhorn voor de beide zenders van Hilversum zich in een radiorede tot het Neder landsche volk richten en daar bij de zeeliedenstakingen in Rotterdam en Amsterdam be spreken. In het bijzonder zal de minister-president zich tot de stakende arbeiders richten. De in 1933 wegens anti-na zistische gezindheid ontbonden Duitsche Vredesbeweging heeft haar werkzaamheden in de Weste lijke zóne hervat. Volgens Radio Rome zal 10 Juni te Rowe het proces tegeif Graziani beginnen. Minister schermerhorn - /heeft gisterenavond voor d'e radio nog eens een en ander ge zegd in verband met de verkie zingen. Hij beschuldigde de Ka tholieke Volkspartij daarbij eenige njaen van onduid'elijkheid. Dit is op zijn zachtst gezegd, niet aardig van minister Schermer horn, die overigens im de poliviek als zoo'n aardige man geldt. Maar met al die aardigheid is hij zelf in de politiek lang niet altijd' duidelijk genoegHet gaat er voornamelijk om, wie de toplei ding zal hebben in het econo mische leven, zei de professorale minister. Dit is een essentieel punt, en juist1 ten aanzien daar van zou ons standpunt niet dui delijk zijn. Maar als er nu één ding is, waarop ons standpunt wel duidelijk is, dan is het toch wel ten aanzien van de topleiding in het economisch leven. Die moet niet berusten bij den Staat. Men weet precies, waar men bij ons op dit punt aan toe is. Geen staatssocialisme. Dat staat in ons program en volgt uit ons begin sel. Maar bij de Partij van Mi nister Schermerhorn is het zoo. dat ze daar wel zeggen soms tenminste dat ze geen staats socialisme willen, maar dat je dat uit het program niet halen kunt'. Erger nog, dat je uit dat program ook kunt halen', dat het wel degelijk den kant van het staatssocialisme opgaat Reeds Leo xiii wist 'het zoo goed (En cycliek Diutumum): „De Maat schappij, die het socialisme zich voorstelt kan niet bestaan noch gedacht worden zonder een al te groote dwang".... En wat ver der de ordeningsgedachte betreft, dat de maatschappij voor een ge zonde ordening, op den grondslag van rechtvaardigheid en sociale liefde rijp geworden is in ons land, is op de eerste plaats te danken aan d'e duidelijke con structieve politiek varu Katho liek Nederland, dat onder leiding van zijn sociale en politieke or ganisaties de gezonde leer en de 'gezonde gedachten juist op dit punt zoo duidelijk en zoo stevig en zoo vooruitstrevend en zoo gestaag gepropageerd heeft. Wie het sociale en economische, leven rechtvaardig en met liefde rege len wil, moet de Katholieke Volkspartij kiezen. Lijst 2. Met den naam Romme bovenaan! GENERAAL FRANCO ver klaarde in een rede, uitge sproken bij de opening van de Spaansche Cortes, dat er geen politieke problemen in Spanje waren, die oplossing behoefden! Hij legde den nadruk op het katholieke karakter van den Spaanschen staat, gebaseerd op de christelijke voorschriften, en een dergelijken staat, aldus Franco, kan men niet ondemo cratisch noemen Deze staat is bovendien gebaseerd op de christelijke ethica: hett is een echte democratie, omdat er een parlement is, gekozen door plaat selijke autoriteiten, vakvereeni- gin'gen en andere lichamen, die het nationale gevoelen vertolken en er worden thans voorzienin gen getroffen voor het houden van referendums, waarbij de natie kan stemmen over vitale wetsontwerpen. Franco zeide, dat de wanorde onder de repu bliek groote afmetingen had aangenomen De houding van Spanje ten aanzien van Frankrijk beschreef Franco als nobel en edelmoedig. Toen de oorlog uitbrak was Frankrijk in staat al zijn krach- De mogelijkheid is niet uitge sloten dat morgen 60 pet, van d'e broodbakkers (circa 80 pet. van de broodproductie) in de hoofd- s.ad hun winkels zullen sluiten. Het dreigende confict in de Amsterdamsche broodbakkers- wereld vindt zijn oorzaak in den eisch van een deel der bakkers gezellen om hen reeds dézen zo mer vacantietoeslag te geven. ten in het Noord-Westen te con- centreeren, zonder zich bezorgd te hoeven maken over de Pyre neeën. Toen de Fransche weer stand ineenzakte heeft Spanje geen gebruik gemaakt van de omstandigheden, ofschoon het wist, dat, had Spanje aan de zijde der asmogendheden ge vochten, Frankrijk thans de Ba learen zou opeischen. Frankrijk heeft dit beloond door toe te staan dat Spaansche guerilla- strijders invallen in Spanje de den en door het sluiten van de grens. In haar tijdelijk tehuis op het vliegveld te Gilze-Rijen (N.B.) is de Rijksluchtvaartschool Woens dag door den minister van Ver keer en Energie, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, in tegenwoordig heid van tal van' bekende figu ren uit de luchtvaartwereld, of ficieel geopend. Hewas een belangrijke en his torische dag voor dé Nederland sche luchtvaart omdat van de opleiding van voldoende en goede verkéersvliegers de toekomst van onzé luchtvaart grootendeels zal afhangen. De minister betoogde dat Ne derland zijn tradi ie, een der eerste luchtvaartlanden te zijn, moest ophouden. Dat is niet al leen een kwestie van eer, doch een nationaal belang. Nederland herdenkt zijn dooden. In tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard werden- de gevallenen van dè Meidagen 1940 plechtig herdacht. In op dracht van H.M. de Koningin werden door Prins Bernhard aan de nabestaanden der strijders de posthuum verleende onderscheidingen uitgereikt. De bekende Cunerakerk te Rhenen, die tengevolge der oor logshandelingen grootendeels was vernield, wordt met het oude materiaal hersteld. Er wordt hard aangepakt en het werk vlot snel. Het bouwwerk in de steigers. Hvan de vernieuwing en den opzet van de Partij van den Arbeid werd teleurgesteld, nog dui delijker dan voorheen tot de conclusie geko men, dat de uitgesproken principieele grondslag in de staatkunde 'niet kan worden gemist. Zoo verklaarde hij dezer dagen aan een redacteur van de Tijd, dat wij de problemen van dezen tijd moeten zien tegen den geeste lijken achtergrond der dingen. In het licht van de eeuwigheid. Minister Beel voelt voor toenadering tot andere groepen, maar, zegt hij, die toenadering voltrekt zich nu eenmaal niet in zulk een blïksemtempo als velen hadden gedacht dat mogelijk zou zijn. In de structuur van de Partij van den Arbeid is de fundeering van een werkelijke levensovertuiging niet sterk genoeg. Wij staan principieel niet op hetzelfde vlak, want wij, Ka tholieken, graven dieper en mikken hooger, en dit brengt onafwijsbaar consequenties met zich mee en zware mo- reele verplichtingen. Alleen de werkelijk sterken kun nen de groote problemen van den tijd aan, en die wer kelijk sterken zijn de menschen die door een gefundeer de levensovertuiging geschraagd worden. Het is zoo, zei minister Beel verder, een eisch van den tijd, dat wij een stqrk progressieve politiek voeren, op straffe dat wij anders onzen tijd missen en onze roeping als christen niet zullen kunnen volbrengen. Dit is het standpunt van de Katholieke Volkspartij, zooals dat ook tot uiting komt in het op het beproefde beginsel gebouwde program. Wij onderschrijven dit volkomen en vertrouwen, dat honderd duizenden kiezers het mogelijk zullen maken, dat de Katholieke Volkspartij dit principieele vooruitstrevende program tot uitvoering kan brengen. Hoe? Door te stemmen op lijst 2!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 5