De Jodenarrestatie te Ursem E.H.B.CX-vereetiiging Schagen Nieuw Noordhollandsch Dagblad Wie schreef het anonieme briefje? HET PRINSELIJK PAAR NAAR ZWITSERLAND De publicatie van den Verkiezingsuitslag WEERBERICHT Tragisch sterfgeval (2aatste nieuw» Marktberichten Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland DONDERDAG IB MEI 1946 7 In ons nummer van 25 April gaven wij een uitvoerig artikel over de arrestatie van de bij burg. v. d. Heuvel ondergedoken Joden De P R A heeft thans het onderzoek in deze geruchtma kende zaak beëindigd en daar over. aan de pers eenige mede- deelingen gedaan. Voor zoover wij die nog met in ons relaas van 25 April publi ceerden, laten wij ze hier volgen. Behalve de in 'ons relaas ge noemde Fr Weijers werden als daders in deze affaire genoemd de Eindhovensche politieman Mostert, die vergezeld van zeke ren Koomans, eveneens uit Eind hoven, de arrestatie verrichtte Mostert, die in relatie stond met den S.D.-er Weber, had zijn inlichtingen van Fr. Weijers, die thans beweert, dat hij slechts voornemens was de fam. Coster (de Joodsche familie) te helpen naar België of Zwitserland te ontvluchten Teneinde de kosten hiervan te betalen, zou de fam. Coster eenige ruwe diamanten te gelde maken, welke W ter taxa tie meekreeg naar Eindhoven, waar hij ze liet zien aan Mostert Weijers zegt, dat zijn verraad met slechts f 100 beloond werd door Weber, die hem vertelde, dat in gevallen Van familiever- raad niet de gebruikelijke 10 pet betaald werd. W. verklaaixle voor de P.R.A, zich niet tevre den over aèzè matige vergoeding. Mostert en Koomans gedroe gen zich ten huize van burg. v. d Heuvel zeer brutaal en dreig den met handgranaten te zullen gooien,-als de Joden niet gauw voor den dag kwamen. De heer v. d. Heuvel trachtte de indrin gers nog te doen gelooven, dat het heelemaai geen Joden waren, doch zij bleken van alles op de hoogte te zijn; ook van de schuil plaats der juweelen en een gla zen buisje met ruwe diamanten, dat aanvankelijk niet te voor schijn kwam. Dit was aanleiding voor v. d. H. om F. Weijers van verraad te verdenken, die alleen van dit glazen buisje afwist. Mostert dreigde ook nog den burgemeester, den pastoor en de marechaussee te zullen arrestee ren, als de Joden niet gevonden zouden worden. Zij vonden ze tenslotte met den stiefzoon van Baron v Tuyl v. Serooskerken, Jan Bak'huys, op het plat dak, terwijl het meisje van Philips in een Rast werd gevonden. Mostert verklaart thans slechts in opdracht van Weber te heb ben gehandeld; deze laatste ont kent alles of liegt er maar op los. In Eindhoven aangekomen, stelde M. aan Weber voor, om ook Burgemeester v. d. Heuvel nog te arresteeren, maar Weber meende, dat dit voorloopig wel uitgesteld kon worden. Het blijkt echter, dat zijn leven ook aan een zijden draad gehangen heeft. Mr. Steyn verklaarde dan ook nadrukkelijk, dat de hr. v. d. Heuvel in deze affaire in geen enkel opzicht debet is; integendeel heeft hij po gingen aangewend, om de arrestatie te voorkomen Anoniem briefje Enkele dagen vóór de arresta tie ontving burg v. d. Heuvel een anoniem briefje, waarin ver teld werd, dat er meerdere per sonen wisten, dat er Joden bij hem ondergedoken waren Mostert nu verklaart, dat hij in Febr. '44 met twee boeren uit Noord-Holland, die met e'en fordje in Eindhoven waren, over de Joden gesproken heeft; ver moed wordt, dat een dezer boe ren het waarschuwend briefje geschreven heeft. Hij, die hierover inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich te wenden tot mr. Steijn, hoofd der P.R.A. te Alkmaar. Later zei Mostert, dat hij zelf dat briefje geschreven en aan die boeren meegegeven had. Tenslotte wordt nog een on derzoek ingesteld naar de juwee len, ter waarde van 1%. millioen gulden. Vermoedelijk kunnen deze nog achterhaald worden, daar Mos tert, toen de invasie in Brabant dreigde, een auto met goederen voor den mof Weber naar Duitschland heeft gebracht. Reeds kon een platina armband ter waarde van f 90.000 en plm f 8000 aan bankpapier op hef politiebureau te Eindhoven op gespoord worden. De P.R.A. zal nog een onderzoek naar de ju weelen in Duitschland instellen Overigens kwam het verhaal van mr Steijn geheel overeen met de feiten, zooals wij die reeds eerder weergaven. Het prinselijk paar zal van 20 tot 23 Mei een bezoek aan Zwitserland brengen. Op 20 Mei zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard op het vlieg veld Ciontrin bij Genève ar- riveeren, vanwaar zij per auto vertrekken naar Kehrsatz, waar de Zwitsersche regeering het staatseigendom, de villa Lohn, ter hunner beschikking heeft gesteld en waar zij zul len worden ontvangen door den gezamenlijken bondsraad. 's Middags zullen H.K, Hoog heden in het Bondspaleis worden ontvangen waar President'Kobelt een begroetingsrede zal houden. Te Bem zal de Zwitsersche re geering de hooge gasten des avonds een banket aanbieden. Woensdag 22 Mei zal in het Nederlandsche gezantschapsge bouw aan de Zwitsersche regee- ring een banket worden aange boden, terwijl Donderdag het prinselijk paar naar Genéve zal vertrekken, waar de Prinses, als voorzitster van het Ned. Roode Kruis een bezoek aan het Inter nationale Roode Kruis zal bren gen Van hier zullen de Prinses en Prins de terugvlucht naar Nederland aanvaarden. Bovenstaande afdeeling hield een dezer dagen een algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer J. Peetoom, Markt te Schagen. i De voorzitter, de heer A, v. d. Kuijt, heette allen welkom, spe- ciaa'l Dr. van der Sluis, den do cent van den cursus en medisch adviseur van de E.H.B.O. Als dank voor de prettige wijze van lesgeven en als herinnering aan het groote succes bij het in Januari jl. gehouden examen bood de voorzitter Dr v. d. Sluis de hem in uitzicht gestelde boek werken aan. Dr. Van der Sluis dankte voor deze prachtige attentie. Spr. con stateerde dat in het verëenigings- leven en ook bij de E.H.B.Ö.- vereenigingen een zekere ver slapping van activiteit was inge treden. Het beëindigen van den oorlogstoestand heeft dit met zich gebracht Toen reeds was het "ge vaar volop aanwezig. Het aantal ongevallen is in deze streek ver houdingsgewijs geringer dan vóór den oorlog het geval was, lande lijk is het nog enorm. Bij een jaar terug is hier echter merk bare verbetering ingetreden, zoo zelfs, dat 't tot de helft is terug- geloopen De meeste ongevallen zijn te wijten aan onvoorzichtig heid van het publiek zelf. Wij als E.H.B.O.-ers moeten echter klaar staan en paraat zijn om deze slachtoffers terzijde te staan. Het moet in Schagen mogelijk zijn dat een 30 a 45 gediplomeer de E.H.B.O.-ers aanwezig zijn voor le hulpverleening. Spr. hoopte dan ook dat de activiteit niet verslapt en het aantal zich zal uitbreiden Dr. Van der Sluis kondigde verder aan dat medio September een nieuwe cursus zal aanvangen. Een speciale selectie zal worden'toegepast, opdat voor al zij, die in de plaats woonach tig zijn, hieraan in de eerste plaats kunnen deelnemen. De':'notulen werden onveran derd goedgekeurd Elf ambulanceauto s, een geschenk van het Engelsche Roode Kluis aan het Nederlandsche Roode Kruis, zijn in Den Haag overgedragen door den com mand.'tut van het Engelsche Roode Kruis, majoor ®ais.e aan den directeur van het Ned. Roode Kruis, jhr. VerSpijck. Het werkverband moet nog in goede banen worden geleid. De financieele positie van de penningmeesteresse sloot met 'n batig saldo van 150.65, waar onder een batig saldo van den gehouden feestavond. In de plaats van mej. J. C Bok die wegens vertrek als bestuurs lid en lid bddankte, werd geko zen mej. Gudan Schouten. De aftredende bestuursleden de hee- ren C. Aij en G. Krouwel wer den bij acclamatie herkozen. Besloten werd toe te treden tot de Ned. Ver. van EHBO. Een concept reglement werd vastge steld, hetwelk ter goedkeuring aan het hoofdbestuur zal worden voorgelegd Als vasten oefen avond werd gesteld de le Vrij dagavond in de maand van 810 uur in het Consultatie-Gebouw Rensgars Een mondeling .verzoek van de plaatselijke jeugdvereenigingen, de leiders van deze jeugdvereeni gingen onderricht en steun te verleenen werd goedgevonden. Dr. v. d Sluis vond het echter een eerste noodzaak, dat deze leiders een diplomacursus volg den In het Consultatiebureau Rens gars F 18 zal een rooster wor den voorgehangen voor hen, die bij voorkemende gelegenheden, waarbij groote volksmassa's aan wezig kunnen zijn. b.v kermis, landbouwtentoonstellingen, sport demonstraties, voor hulpverlee ning worden ingeschakeld. "In de rondvraag bepleitte Dr. v d Sluis het aanleggen van een' E.H.B.O.-bibliotheek Hierna sluiting De uitslag van de verkiezin gen wordt morgenavond op spre kende wijze door onzen verkie- zingsdienst bekend gemaakt voor ons bureau. Wij hebben daartoe, met toestemming van de O 'er- heid, verschillende maatregelen genomen. Naast schriftelijke pu blicaties op groote borden geven wij mondelinge bekendmakingen door den luidspreker, afge/msseld met muziek. De eerste berichten kunnen verwacht worden om streeks zes uur. Wij gaan met deze bekendmakingen zoo lang door als de publieke belangstelling duurt. De einduitslag kan eerst Zaterdag morgen in de vroegte worden ver wacht. Maar in den loop van den avond zullen wij het publiek gere geld op de- hoogte houden met den stand der partijen in het geheele land. TUITJENHORN Daan Pool 25 jaar op de planken Tijdens zijn jubileumtournee kwam Daan met zijn gezelschap Zondagavond in de goed bezette zaal van Kaandorp. Als altijd werd weer gezorgd voor een af wisselend programma, waarvan de boerenvoordrachten van Daan het hoogtepunt vormden. Het geheel werd. besloten met -Ca nada", een uitmuntende samen- Volendamsche meisjes boden den spelers van het Zwecdsche -elftal; dat; in het kader van de Nederl. dank-actie jegens Zweden een voetbalwedstrijd tegen een Amster damsch elftal In het Olympisch sta.4, dion te Amsterdam speelde; voor den aanvang der match een pop in Volendamsche kleederdracht aan Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, s'eidig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: WEINIG VERANDERING! Licht bewolkte of heldere koude nacht. Overdag weer half of zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig wind. ,lets warmer dan vandaag. ZON opk. 4.45, onder 20.29. MAAN opk. 22.04, onder 5.32. vatting van het lief en leed van het laatste bezettingsjaar en de bevrijding. Décor en costumes vormden een van zeer goeden smaalt getuigend geheel De Partij van de Vrijheid had op Maandag 13 Mei een openbare verkiezingsvergade ring belegd in „Formosa" te Den Helder, waarvoor een tweetal sprekers was uitgenoo- digd. Een dezer sprekers, de heer A. Kooiman van Wij de- nes, was nauwelijks tien minu ten aan het woord, toen hij door een hartverlamming werd getroffen en onmiddellijk over leed. Het was een tragische bij komstigheid, dat de dochter van den overledene, die in Den Helder woont, zich onder de toehoorders bevond. De verga dering werd afgelast. Wat is oris parool voor morgen? Stemt. Stemt vroeg. Stemt goed. Stemt lijst 2. Stemt ROMME. LIJST 2, ROMME ANDERS NIETS. Eén witte stip invullen! DAN STEMT GE GOED DAN STEMT GE DE K.V.P. Amsterdam heeft nog brood. De bakkers zijn heden normaal aan het werk gegaan. In Batavia is de beruchte bendeleider en moordenaar Kai- tong door Nederlandsche troepen gearresteerd. Hij bleek in het be zit van een pistool met dum-dum- kegels te zijn. In Parijs is het verzoek van Petict om cassatie afgewezen. Volgens berichten houdt Honga rije zich niet aan de overeenkom sten inzake het uitwisselen van bevolkingsgroêpen. HEILOO; 15 Mei. Veiling St. Wili- brord. Aardbeien 1.201.60 petr doosje van 'n half pond; asperges I 1.40—1.65; II 801.20; bospeen 60—70 per bos; spinaz'e 1535 per kg.; raapstelen 35 ct. per kg.; bloem kool I 6585;; II 40—55; lóropsïa I 5—9; II 24. N. SCHARWOUDE 16 Mei. Aange voerd: 19200 kg. prei 21.8025.10; idem II 4.309.20; 5200 kg", rabarber 1011.80: 9600 kg. spinazie 1820; spinazie afwijkend 8.4015; 100 kg. witlof afw. 5477. LANGEDIJK 16 Mei. Aangevoerd: 12.500 kg' pre le soort 20.5024.80; 2de soort 5.2012.10; 11.000 kg. ra barber 12.2013.40. WOGNUM: Spinazie 816.10; bos peen 55; radijs 2.504.50; rabarber 68; aardbeien 47.60; sla 5.407.80 bloemkool 2e soort 6376; 3de srt 26—32. WOGNUM: Spinazie 825; bos peen 52—53; sla le 4.60—6.40; 2de 3.103.60; rabarber 7.1011; aard appelen 1.76; bloemkool 2256; radijs' 3.403.80; aardbeien 2.605.80; BLOKKER Veilingoverzicht over den afgeloopen week. 15 Kg. vroege aardappelen 21.80;; 58 kg. bloemkool I 64.80; 180 kg. gew. roode peen zonder lof I 6.30; 408 kg', pos telein 322.96; 130 kg. prei I 29.90; 464 kg. rabarber I 57.39; 8 bos seldery 0.72; 12 kg. glassla 2.16; 2040 st. glas- sla I 64.02; 831 kg. b'ndsla 441.79; 964 kg. bladspinazie 162.91: 250 kg. wit lof 300.45: diversen 12.68. Totaal omzet: 5360 kg' 1.487.88. BEVERWIJK; 15 Mei 1946. Bosuien 23 bos; spinazie 843; rabarber 8.5013.50; sjalotten 850—20 per kg.; radijs 2.503-90 100 bos; raapstelen 1420 per kg.; asperges wit 1-05 1.20: dem blauw 7585; idem dun 5565 per bos; bospeen 5457 per bos; Bloemkool I 64—77; II 46—51; III 28—39 per stuk; prei I 23—28; II 9 per kg. sla I 5.50—10; II 4.50—6.50 per kg.; sla 25 per kg.; aardbeien 1-201-35 per doosje; selderie 3.60 per bos; postelein 85 per kg. 61Een oogenblik treurde hij om zijn weggevoerde vriend, maar dan besloot hij die Heer Dolf achterna te gaan. Achter op de jeep, zat nog een benzinetank zag Jippie. Boebi had dus een list gebruikt om stil te gaan staan. Die dappere BoebiVlug werd de tank bijgevuld en in gedachten maakte Jippie nu plannen om Boebi te bevrijden. „Oohh, waren nu die B.S.ers van de grens maar hier" dacht Jippie, „dan konden die mij helpen". Nu moest hij alles alleen doèn. Hij dacht niet verder na, sprong in de jeep en op veilige af stand, zoo dat niemand hem kon zien volgde hij de groote auto van Heer Dolf en zijn dienaren. Daar gingen ze diep het germanenland in.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7