RADIO DE L.T.B. TER BEDEVAART Zilveren priesterfeest pastoor H. F. Coppens Nieuw Noordhollandsch Dagblad Naar Mariavol van genade Groente-export bedreigd DE dktdiriitic van SCHOENEN IN DE PAROCHIE DE RIJP kroniek Boehi T rep en Jippie Jee in Duitschland VRIJDAG 17 MEI 1946 kil EER dan zestienhonderd L.T.B. -mannen waren Woensdag uit het diocees Haarlem naar Runxputte gekompn, om in deze voorjaarsbedevaart hun eigen nooden en die van land en wereld aan Onze Lieve Vrouw ter Nood voor te leggen. Den geheel en dag heeft in de gewijde sfeer van deze plaats het bidden en zingen geklonken van deze werkers op het platte land, die met hun zon-verbrande koppen en harde knuisten zoo heel devoot en vol vertrouwen het telkens herhaalde „wees gegroet" nazegden. En zooals in de predicaties getuigd werd deze werkers, die een der sterkste kernen vormen van het Nederlandsche Katholieke leven zullen in de komende dagen bewijzen een macht te vormen, die verre superieur is boven die der roode stakers in de steden. Waakzaam tegen vaag humanisme en neutra- litelt Omstreeks 10 uur heerschte er rond het bedevaartsterrein reeds groote bedrijvigheid Uit Alk maar en Haarlem waren extra- treinen ingelascht; bussen zagen wij o.a uit Bodegraven en Pur- merend, terwijl talrijken per fiets, auto of te voet waren ge komen. Toen de H. Mis aanving, was de groote kapel overvol. Het H Qffer werd opgedragen door Dom Gerritsen van de Abdij te Egmond, teTwijl Pastoor Bakker van de parochie Houtrakpolder en Kapelaan Bon te Grootebroek resp. als diaken en subdiaken fungeerden. Prof. A. H. P Cleo- phas van het Grootseminarie te Warmond en Bondsadviseur van den L.T.B.hield de pfedicatie, waarin hij'in het bijzonder wees op de gevaren die schuilen in het aanhangen ïgm Üe leuzen Humanisme en Neutraliteit; deze gevaren zijn zelfs grooter dan die van - het Communisme, aan gezien dit laatste stelsel reeds aanstonds afstoot. Het gevaar van het opgaan in een algemeen heid doet ons ongevoelig worden in het „sentire cum ecclesia". Juist is dezer dagen het Fati- ma-feest gevierd. De ellende van dezen tijd is gekomen omdat de wereld achteloos voorbij is gegaan aan de eenvoudige woor den van drie' begenadigde kin deren. De oorlog ging voorbij, maar is de toestand thans zóó veel christelijker? Nog dreigt het gevaar; thans meer in het verborgene dan voorheen. En er moet met aandrang gebeden worden, dat de komende verkie zingen een overwinning brengen aan hen, die zich op het begin sel van de christelijke levensbe schouwing stellen Maria Priesteres tusschen God en Volk 's Middags werd een Plechtig Lof opgedragen door Pastoor H. Bakker met assistentie van de kapelaans C Vlaar en J. Koning. Tijdens dit Lof hield Rector Brans, diocesaan aalmoezenier van de L.T.J. een korte predica te. Wanneer wij, aldus Rector Brans, Maria willen eeren, kun nen wij dat niet beter doen dan door Haar onzèn eerbied en liefde te betuigen in Haar Zoon. Zij ZATERPAG IS MEI HILVERSUM I (301.5 M.): VARA: 7.00 Nieuws; gym en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.02 VARA tenor en piano; 10.45 Voor de continubedrij ven: 11.45 Ber. krijgsgevangenen; 12.00 Dansorkest; 12.35 Eddy Walis; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Vau devilleorkest; 14.00 Buitenl. week overzicht; 14.15 Luchero-tr.o; 14.45 Van boek tot hoek; 15.00 Radio Phil- barmonisch orkest; 16.00 Maleische les: 16.15 Men vraagt en wij dreeien; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Uitzending AJC; 17.30 City-halfuurtje; 18.00 Nieuws; 18.18 .Jan Corduwener; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Klein Vrouwenkoor; 19.20 Causerie; 19.30 VPRO Bijbelvertelling; 20.00 Nieuws 20.05 Drs. L. de Jong; 20.10 Prome nade-orkest; 20.30 Binnenl. politiek weekoverzicht; 20.45 Promenade orkest; 21.10 Klankbeelden uit de illegaliteit; 21.40 Vroolijk programma 22.00 Gevarieerd programma; 23.00 N;euws; 23.15 Weekeind-serenade; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415.5 M.): KRO: 7.00 Nieuws; gym en mor gengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.15 Voor de vrouw; 11.00 Radio ziekenbezoek; 11.45 Vioolrecital; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 N.euws; 13.20 Lnchconcert; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.00 Gram.; 14.15 Engelscfre les; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de kinderen; 16.00 Pianorecital; 16.30 Herinneringen van een Maquis; 17.00 Kro-kiosk; 17.15 Gram.; 17.45 Sportpraatje; 18.00 Cinema;orgel; 19.00 Nieuws; 19.20 Jonge Kunstenaars 19.40 Paul de Waart; 20.00 Nieuws; 20.05 Henri de Greeve; 20.30 Koor; 20.50 Hoorspel; 21.35 Puzzlerubriek; 21.50 Piano; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.30 Selecta; 22,45 Cau. serie; 23.00 Selecta; 23.15 Gram. was vóór alle priesters de eerste die de pateen mocht heffen, ter wijl achter Haar de dreiging stond van het woord: „Een zwaard van smarten zal Uw hart doorboren"; Haar offer is echter Haar vreugde geworden. God staat altijd bereid Zijn ge nade over ons uit te storten; maar Hij vraagt onze overgave. Zoo dikwijls geven wij God niet de kans om ons Zijn genade te schenken; laten wij bidden en ter Communie gaan in het volle bewustzijn van den daad, dien wij verrichten; dan brengen wij in het H Sacrament de schoon ste hulde aan Jezus' Moeder H.M. de Koningin heeft nog onlangs gezegd, dat Christus in het centrum van het Heven be hoort te staan; men roemt onze eenvoud, onze'Hollandsche kop pigheid en werklust. Onze groot ste roem is echter onze gods dienstzin en juist daardoor zal Nederland voor een groot deel gered worden. Op de knieën. Voor het rustaltaar werd door de wijde schare pelgrims vijf maal het Onze Vader en Wees gegroet gebeden voor de ingeko men intenties Een diep leed lag soms achter de enkele voorgele zen woorden. De vragen aan Maria waren' talrijk. Terugkeer van een zoon uit Duitschland, 'n bekeering, hulp voor een in zor gelijke omstandigheden verkee- "rend bedrijf, genezing van een door den dokter opgegeven kind. Luidop heeft het gebed van de zestienhonderd door de ongerepte sfeer van het Genadeoord ge klonken. In de kapel werd dezen wei- besteden dag met het Te Deum en een enthousiast gezongen „Aan U, o Koning der eeuwen" besloten VERVOLG VAN PAG. 1 Omdat deze staking der zeelie den verre van algemeen is en er dan ook nog geregeld schepen uit varen, is de E.V.C. ertoe gekomen, de-havenarbeiders in het conflict te betrekken, zelfs ten aanzien van buitenlandsehe schepen, die er in het geheel niets mee te maken hebben. Het is niet zonder tragiek, dat dit alles gebeurt in de dagen waar in de regeering haar uiterste kracht inspant om alle transport, dat er maar eenigszins voor in aanmerking komt, over Neder landsche havens te leiden. Rotterdam bijv. was de import haven voor bananen voor geheel West-Europa. Het beeft moeite gekost, een eerste regeling te tl ef fen, dia een herstel hiervan in bet vooruitzicht stelt. A.s. Maandag zou de eerste boot met bananen in Rotterdam aankomen. Maar een ding is zeker, indien de huidige toestand voortduurt in de haven, gaat dit schip naar elders met de fi-ooie waa-^cbitnliikheid. da* b°t dan ook voor de toekomst met dit, belangrijke transport voor Rotter dam zal zijn afgeloopen. Toen jl. Zaterdag de oude vak centrale overtuigd van de onjuist heid van hetgeen hier gebeurde op een groote vergadering van 800 leden met vrijwel algemeene stemmen besloot, Maandag het werk te doen hervatten, heeft de E V.C tegenmaatregelen genomen, door de vrouwen van stakers op te roepen, welke buiten het zg- afzet gebied cordons vormden en daar mee de werkwillige arbeiders tegenhielden. Het oude spel om arbeiders van him fietsen te sleu ren en fietsbanden onklaar te ma ken werd weer gespeeld. Er wordt druk uitgeoefend, direct en indi rect, er wordt geld opgehaald, waarbij het met de vrijwilligheid van den gever in sommige geval len ook maar matig gesteld is, kortom er worden methoden toe gepast, die in een rechtsstaat niet kunnen worden toegelaten en die de regeering dan ook met de groot ste kracht zal bestrijden. Gelukkig is thans de politie zoodanig geac tiveerd. dat er voor menschen, die hun ware belang zien en bereid zijn om te werken, geen lijfsgevaar meer bestaat Yrijdag 17 Mei a.s. zal te 19.15 uur over Hilversum I een van wege het minis terie van handel en niiverheid verzorgd vraagge sprek over de distributie van schoenen, worden uitgezonden De pastoor van de St. Bonifa- ciusparochie te De Rijp en Graft, de Zeer Eerw. Heer H. F. Cop pens, zal op 21 Mei a.s. zijn Zil veren Priesterfeest vieren Gewijd op 21 Mei 1921, werd hij eerst kapelaan te Bovenkaf- spel, daarna stond hij achtereen volgens te Beverwijk te Oegst- geest, te Den Haag. Acht jaren was hij werkzaam 'aan de Vre- deskerk te Amsterdam, nog drie jaren rector aan de Dr Nolet- stichting te Schiedam én werd met Kerstmis 1941 benoemd als pastoor van onze parochie, als opvolger van den ZeerEerw. Heer Pastoor J. D. Sistermans. Een leven van oefening en pries terlijke ervaring ligt dus achter hem Wanneer we den pastoor zelf aan het praten trachten te krij gen, komen de gegevens spaar zaam voor den dag. Een werker op ieder gebied, vooral op dat van de moderne jeugdbeweging, is pastoor Coppens steeds ge weest. In den Haag. was hij de oprichter van de eerste 8 R.K. Verkennerstroepen in 't bisdom Haarlem; in Amsterdam had hij naam als organisator van groot steeds opgezette fancy-fairs in het R.A.I. gebouw. Met Kerstmis 1941 kwam pas toor Coppens in De Rijp. Het was oorlog, doch desondanks ging hij aan het vernieuwen en mo- derniseeren. Sacristie, vloer, or-, gel, kerkbeschilderingen, Maria beeld, doopvont, kerkhek, kort om alles werd vernieuwd en het Huis Gods danig verfraaid en opgeknapt. Als geschenk der pa rochianen kon Pastoor Coppens dan ook niets anders kiezen dan twee nieuwe marmeren altaren. Behalve het materieele, werd ook hèt geestelijke werk opge bouwd. Het bloeiende parochie leven, het groeiende zielenaan tal hebben het noodig gemaakt, dat De Rijp naast een pastoor een kapelaan kreeg. De zielzorg van fort Spijkerboor werd hem eveneens toevertrouwd. Congregaties, Gidsen, Ver kenners, Kajotters, etc. etc., al les werd onder zijn arbeid'her opgericht, gereorganiseerd, op gericht en verder gestuwd. De oorlog heeft er het zijne toe bijgedragen, dat de band tus schen pastoor en parochie steeds hechter is geworden. De komende feestdagen zullen toonen, dat onze parochie den pastoor dankbaar is. Laten wij die dankbaarheid toonen in ge bed en in onzen levenswandel. Het gebed, verweven met het uiterlijke feest, zal dien dag ma ken tot een onvergetelijken feestdag voor den jubileerenden priester, voor. zijn familie en voor de heelefparochie. Pastoor Coppens, móge het u gegeven zijn, nog vele jaren lang te werken tot heil der zielen, tot heil vooral van de,. u toever trouwde parochianen. Dank, na mens de parochie, voor uw werk, uw innige toewijding, uw ener gieke stuwing alom Kort overzicht van het programma Hieronder laten we een kort overzicht volgen van het pro gramma; op de feesten zelf ko men we nog nader terug. Zaterdag 18 Mei: Plechtige intocht in de paro chie. De jubilaris wordt afge haald van de boerderij van den heer P. Kramer te Graft; tocht door Graft, De Rijp (Kegtestraaf Tuingracht) en daarna terug naar de kerk 7.30 Plechtig of Des avonds concert op de Dam] Zondag 19 Mei: Eigenlijke feestdag voor de parochie. Aig. H Communie 10 uur Hoogmis.' 24 uur nm receptie in de zaal bij den heer C. Blokdijk. Dinsdag 21 Mei: Feestdag voor de kinderen. Des middags om 2 uur kinder- hulde in bovengenoemde feest zaal. Des avonds om 8 uur feest- uitvoering van de R.K Tooneel- vereeniging Benedictus' XV. Ge speeld wordt het blijspel in drie bedrijven „Oom Jan brengt het in orde". Een dameskoor zal den avond verder opluisteren. Donderdag- en Vrijdagavond uitvoeringen voor de parochia nen. J v. G. EGMOND AAN DE HOEF BRAND Woensdagmiddag rukte de brandweer uit voor een brand aan het Woud. Een groote riet schelf van de fa. Nuvens werd het slachtoffer van onvoor zichtigheid met lucifers. De nablussching vorderde nog langen tijd, daar het smeulen de riet telkens weer opvlamde. BEEMSTER BOTER ONDER ZAND VERBORGEN Spelende kinderen ontdek ten onder een zandhoop aan den Beemsterdijk nabij Seher- merhorn een aantal kisten, waarin zich boter bevond. De politie haalde de kisten op, welke 600 pond boter bleken te bevatten, afkomstig van diefstal uit de melkfabriek .De Prinses" HARENKARSPEL GROSLI.1STSTEMMING Zondag 19 Mei a.s. zal in onze gemeente, nl in Waarland en in Tuitjenhorn, de groslijststem ming voor de candidaten der Katholieke Volkspartij voor den gemeenteraad van Harenkarspel plaats vinden. Op het stembiljet, dat uitgereikt wordt, komen twee lijsten voor. nl. een voor Waar land en een voor Tuitjenhorn. vlke kiezer(es) moet alsdan van hE CONFERENTIE te Parijs is verdaagd als een gevolg van de breede kloof, die de delegaties scheidt vooral t.a.v, het Duitsche probleem. Ame rika wil een onmiddellijk on derzoek naar de economische structuur van Duitschland. Frankrijk wenscht de politie ke afscheiding van het Ruhr- Rijn- en Saargebied van het Duitsche rijk, om agressie in de toekomst te voorkomen. Engeland wil de kwestie- Duitschland in zijn geheel be zien en niet in gedeelten. Rus land vraagt argwanend wat er in het Westelijk gedeelte van Duitschland gebeurt. De besprekingen over den Balkan kunnen het best ge karakteriseerd worden als een poging van de westelijke ge allieerden om daar nog eeni- gen invloed te blijven behou den, met als tegenmotief de wensch van Rusland, alles te vermijden wat zijn invloed in dat deel van Europa zou kun nen verminderen. De bespre kingen der Balkanproblemen zijn dan ook slechts schetsma tig gebleven. Na afloop der bijeenkomst verklaarde 'n Britsche woord voerder, dat de aan de confe rentie ten koste gelegde tijd toch niet geheel verspild was en Byrnes meende, dat men Parijs niet als een mislukking mocht zien. Er waren immers tenminste drie dingen tot stand gebracht. De geallieerden hebben van gedachten gewisseld over de voormalige satellieten van de as, de wapenstilstandsvoor waarden voor Italië geteekend en de conferentie heeft een breuk voorkomen. Zij is ver daagd, niet afgebroken. Doch wanneer slechts dat de oogst is van wekenlang confereeren, meenen wij, dat er weinig re den bestaat voor optimisme. De moeilijkheden konden niet worden opgelost. Daar komt het op neer. Zij zijn slechts opgeschoven naar een volgendebijeenkomst. En waarom zou die meer succes opleveren? c-lke lijst 4 hokjes zwart maken. Om te komen tot een evenredige vertegenwoordiging der ver schillende groepen, wordt door het bestuur aanbevolen op elke lijst 'twee tuinders, een arbeider en een middenstander te stem men De erkenningskaarten, wel ke door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, resp de „vroegere" Ned. Groenten^ en Fruitcentrale aan groothandela ren in groenten en fruit zijn uit gereikt verliezen met ingang van 1 Juli 1946 haar geldigheid. 62. Ondertusschen was Heer Dolf alles te weten gekomen van Heer Brul over de Engelschen en Amerikanen, dat het nu vrede was en dat de menschen dachten dat hij Heer Dolf weg was of dood of zoo iets. Daar moest Dolf Opperman hartelijk om lachen. „En toch winnen we den oorlog", zei hij toen. Dat was een woord, dat ze nog nooit van hun grooten Heer hadden gehoord, dus luisterden zij en ook Boebi luisterde. „We gaan naar onze geheime wapenopslagplaatsen met ons geheim wapen en dan zullen we wel eens zien. Ha, Ha de heele wereld krijg ik terug en dan hoeven de menschen niet meer bang te zijn voor al die vreemde soldaten, die er nu inge komen: zijn. Ik neem de heele wereld in bescherming. Maar nog even geduld, tot mijn geheime wapen heelemaal klaar „Toch aardig van die heer Dolf', dacht Boebi, „om zoo maar uit zuivere liefde alle menschen te willen beschermen" .Wacht maar", zei Dolf nog eens.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3