Maria-maand in de dichtkunst DE ONTBINDING VAN DE STATEN-GENERAAL Nieuw Noordhollandsch Dagblad WORDT BIDAULT PREMIER? Verkiezingsuitslagen De verkiezingen en hel- parlement DE E.V.C. BLIJFT STOKEN DE P. T. T. HIELP VOORTREFFELIJK De voelselcrisis wordt opgelost Passagierslijsten „Nieuw Holland" en „Welte vreden" DE MOORD OP SERC.-VLIEGER STORK. Richtprijzen der akker bouwproducten van nieuwen oogst MAANDAG 20 MEI 1946 UET IS EEN TYPEEREND VERSCHIJNSEL, waar gedicht wordt en geschreven, steeds ook de naam van de hooge Hemelvrouwe, van Maria, wordt geprezen en verheerlijkt. De dichters pogen Haar uit te beelden op allerlei manieren, de eeuwen door al. Het zou ons te ver voeren, de geheele letter kunde te doorvorschen; 'n studieboek zou het worden met lijvigen omvang, 'n turf, zooals wij studentikoos zeggen. We beperken ons echter en gaan eens na, hoe enkele groote dich ters Haar hebben gezien. Ook van dezen geven we slechts een flits, wijl we ervan overtuigd zijn, dat menigeen er niets aan heeft als we verwijzen naar die of die bundel, telkens het geheele gedicht opnemend. De groote Vlaamsche zanger Guido Gezelle heeft veel en velerhand van Haar gezongen. Hoe kon het ook anders. We zien Maria als Koningin, als Moeder Gods, als1 Moeder van Smarten, als Troosteres, als Voor spreekster, als Sterre der Zee, als Leidster. Gezelle, zich 'n onwaardig menseh voelend, zag tegen Haar op. Luiste ren we eens: AVE REGINA Heil U; heil U; Koningmne; vrije Vrouw der zoeter minne; heil U, wortel; stam en poort: Ireil U, 's werelds wêergeboort I 's Zaligmakers moeder milde; daar Hij 's hemels deure wilde mede ontsluiten: sterre in zee, slaat ons gade en weert ons wee! Die zoo diep zijn neergevallen; helpt ons weder opstaan; allen; Jesu Moeder; staat ons bij; die ons vrede en vreugde zij! (1880). Gezelle kan niet over Haar uitge zongen komen. Vers naar vers rijt zich aaneen. Luisteren we nog eens naar hem: VIVA MARIA Ik voele alsdat mijn tong herleeft, viva, om dat mijn hert weêr blijdschap heeft, viva; het is Maria, zuivere Maagd, die bovenal, mij wel behaagt: AVe Maria! De lucht is als een gïoot casteel; viva, bewoond door vogels vlugge en veel, viva; de wolken liggen als een baan-, bedekt met duizend roozenblaan; Viva Maria! De vruchten rijpen goed en schoon, viva, na langen arbeid valt de loon, yiva; wij verken geern, wij zing'en klaar, want blij zijn is een deugd, voorwaar Ave Maria! Maria's kinderen; altemaal, viva, wij doen gelijk de nachtegaal, viva: van 's morgens vroeg, al voor den dag herhaalt hij voor die 't hooren mag: Viva Maria! Weest willekom, Gods Engel; zoet, viva, die onze Moeder hebt begroet, viva; en die ons daaglijks, menigmaal, doet zeggen, in Uw eigen taal: Ave Maria! Lof weerde Maged, onbevlekt, viva, tot mij Uw milde hand uitstrekt viva: bevrijdt ons al, zoo kleen als groot, van helsch gespuis en kwade dood. Viva Maria! 1874 We laten Gezelle rusten; we laten ook de vele Maria-liederen hier on besproken. Wellicht komt er nog eens een gelegenheid er dieper op in te gaan. Voor enkele verzen vragen we nog even Uw aandacht. Aller eerst voor 'n gedicht van de eerste Zuid-Afrikaansehe dichteres Elisabeth Fr. Eijkers; geboren te Kerelsdorp (Transvaal) 1915. Het is een vrouw; die diep psychisch heeft geschouwd en iets van de Middeleeuwen in haar verzen *legt. Volkskunst. Ze tutoyeert Maria en profaneert haar toch niet. We moeten er even aan wennen; aan dien trant en toch gaat er dan een bekoring van uit. Luistert: MARIA 'n Engel het 1) dit self gebring; die vreugde-boodskap en jij het 'n lofsang tot Gods eer gesing; Maria; nooi 2) uit Nasaret! Maar toe Josef van jou wow skei ien bure-agterdog jou pla; (plaag) het jij kon dink; eenmaal sou hij die hele wêreldskande dra? Toe jij soms met 'n glimlag' langs jou l'iggaam strijk die stilte instaar.... wis jij met hoeveel liefde en angs 6ou hij sij hellevaart aanvaar? I Die nog daar buiten in die stal geen een om in jou nood bij jou te staan het je geweet dat hij alléén Getsemane sou binnengaan? Toe vorste uit die Ooste kom oom nederige hulde te betoon; wis jij hoe die soldate kom as koning van dit volk sou kroon? En toe hij in jou arms lê (lei) sijn mondje teen 3) jou volle bors; het jij geweet; dat hij sou sê (zeggen) toe dit te laat was: Ek het dors.... Toe dit verbij was en jij met sij vriend Johannes huistoe gaan Maria; vrou van smarte; het jij toé die boodschap goed verstaan? 1. heeft; 2. maagd; 3. tegen. (Uit: Belijdenis in die Skemeritng') Slechts traag kunnen we ons aan de bekoorlijke invloed van dit vers onttrekken. Hoe menschelijk gevoeld en weergegeven. Ook een groot be wijs, dat Maria in de literatuur nog* lang geen doode figuur geen onder werp; meer is*. Eenzelfde trant, eenzelfde ver trouwelijke omgang met onze He- melsche moeder benadert en bereikt Bertus Aaf jes. Deze dichter heeft er slag van met de Muze der Poëzie op vertrouwelijke voet om te gaani. Hoe aardig' geeft hij in de "de To- ap verfluit' 'n navertelling van het be- kende verhaal; dat Maria de alles- vergevende moeder is. Weer gaan we luisteren: GEWAANDE DIEVEN De Heilige Maagd liep op een wei, Drie jongelingen ontmoette zij. Bij name: Sint Daniël, Sint Raphaël, Sint Michaël. Sint Daniël, die loech op haar; Maria sprak: Wat lacht g'ij daar? Twee diieven, sprak Sint Daniël, Speelden vannacht hun galgenspel; Zij wilden, Lieve Vrouw, gezwind Stelen uw alderliefste kind. Zij sprak: Ik zeg u goed en wel, Wie kindren steelt, Sint Daniël, Dien moet gij binden zonder praats, Terzelfder stónd, terzelfder plaats. Sint Daniël die sprak. Voorwaar, H er staan de beiden naast elkaar; Het zweet dat loopt hun van den kop En beiden slaan geen oog' meer op; Zij zijn, als met een ijzren band, Gebonden door Gods eigen hand; En staan daar stokkestijf en pal, Tot zij de sterrebeelden al. En iedren grasspriet op het veld Hebben geteld en weer geteld. Maria deed de boeien af, Want wie geen kwaad doet; krijgt geen straf. De trant van "onder ons' verleent ook dit vers een eigenaardige aan trekkelijkheid. Verdere voorbeelden geven we niet we zijn zeer onvolledig; het kan niet anders. Wel dunkt het ons voldoen de, om U een kijk erop te hebben gegeven; dat Maria nog' leeft. De studie over Maria in de letterkunde van Nederland zou verrassende re sultaten opleveren. De parel der Middeleeuwen, de Beatrijs-sproke als begin, de breede, kleurige stoet als gevolg van deze Maria-processie. Een studiewerk hierover in den geest van Pater R. Reg'amey O.P.'s werk; getiteld: "Les plus beaux textes sur la Vierge Maria" (Paris); zou ook onze letterkundige studiën sieren. JOS VAN GEMERT Jr. Beloken Paschen 1946. Volgens den Parijsehen corres pondent van de News Chronicle heeft de M.R.P. besloten, dat de partijleider, de tegenwoordige minister van buitenlandsche za ken Bidault, eandidaa'1 zal zijn voor het premierschap na de op 2 Juni te houden verkiezingen. De socialisten verlangen, dat Gouin premier zal blijven, indien althans Leon Blum, die thans in de Ver. Staten financieele be sprekingen voert, den post niet ambieert. De communis'en zien in hun partijleider Thorez den komen den man. Zij hebben de hoofdlij nen van hun politieke program ma bekend gemaakt. In buiten landsche politieke aangelegenhe den zijn zii voorstanders van een bondgenootschap met Engeland, van versterking van het pact met de Sovjetunie en van een poli iek van „loyale vriendschap" met de Ver. Staten. Het Oosterpark in AmsteKdam, dat door de bezetters grondig was ver nield is thans weer geheel gerestau reerd en met eenige plechtigheid voor het publiek opengesteld. Na de opening maakten honderden kinde ren van speeltuinverenigingen en scholen een wandeling door 't park MIDDELBURG: Totaal geldig: 11,576 stemmen. Partij van de Arbeid 4437; Katholieke Volks partij 910; Anti-Rev. Partij 2501; Christ Hist. Unie 1656; Partij van de Vrijheid 588; C.P.N. „De Waarheid" 660; Protestantsche Unie 216; Staatk Geref. Partij 608 SCHIEDAM: Totaal geldig: 35.429 stemmen. Partij van de Arbeid 12.213; Katholieke Volks partij 9.275; Anti-Rev. Partij 4.339; Christ. Hist. Unie 3.284; Partij van de Vrijheid 1.683; C.P.N. „De Waarheid" 4.070; Pro testantsche Unie 103; Staatk. Geref Partij 462 ROÉRMOND: 'Totaal geldig: 9.818 stemmen Partij van de Ar beid 1.667; Katholieke Volkspar tij 7,464; Anti-Rev Partij 142; Christ. Hist, Unie 46; Partij van de Vrijheid' 138; C.P.N. „De Waarheid" 335; Staatk. Geref. Partij 26. DORDRECHT: Totaal geldig: 35.937 stemmen. Partij van de Arbeid 14.523; Katholieke Volks partij 3.863; Anti-Rev. Partij 7.066; Christ, Hist. Unie 2.058; Partij van de Vrijheid 2.403; C.P.N. „De Waarheid" 5.065 Protestantsche Unie 149; Staatk, Geref. Partij 810. HENGELO: Totaal geldig: 24,631 stemmen. Partij van de Arbeid 8782; Katholieke Volks partij 8097; Anti-Rev. Partij 1369; Christ. Hist. Unie 794; Par tij van de Vrijheid 1301; C.P.N, „De Waarheid" 4098; Protestant sche Unie 151; Staatk, Geref. Partij 39. HEERLEN: Totaal geldig: 24,429. Partij van de Arbeid: 4.437. Katholieke Volkspartij 16.045. Anti-Rev, Partij 422. Christ Hist, Unie'323. Partij van de Vrijheid .260. C.P.N. „De Waarheid" 2896 'Staatk. Geref. Partij 46. De C.A.V., een organisatie van het beroepsvervoer, hield te Amsterdam een grooten demonstratietocht met 350 vracht auto's. Ondanks de vele moeilijkheden vervoerde C.A.V. reedsf 3.500.000 ton vracht door binnen- en buitenland. Jeug dige belangstelling voor de imponeerende cijfers. EEN KONINKLIJK Besluit is verschenen, waarbij een aantal data zijn vastgesteld met betrek king tot de plechtige bijeenkom sten van het Parlement na de ver kiezingen voor de Tweede Kamer en betreffende de verkiezing en candidaatstelling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maan dag 3 Juni. De Eerste Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maan dag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal in vereenigde vergadering worden gesloten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur 's namid dags namens H. M. de Koningin door den Minister van Binnen- landsche Zaken. De eerste samenkomst van de buitengewone zitting van de (oude) Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De Minister van Minister-president Schermerhorn heeft eindelijk getoond, dat hij niet met zich zal la'ten sollen. Donderdag j.l. deelde hij voor de radio mede, dat den vrijwilli gers voldoende bescherming zou worden geboden en dat, wanneer zich geen voldoende vrijwilligers zouden melden, legenonderdeelen het werk zouden overnemen. En de daad bij het woord voegende, werd reeds een schip, dat vleesch in Denemarken moest halen, met marine-matrozen bemand. Dat is het krach ige antwoord aan de leiding van EVC, die haar leden adviseerde de staking voort te zetten. Vandaag zouden in Amster dam en Rotterdam door de EVC vergaderingen met de stakers be legd worden. Ui" meerdere dee- len van het land zijn gezagstroe-' pen o.m. uit Alkmaar en Heioo onderweg naar beide havenste den om eventueele assistentie te verleenen. Zoo juist ontvingen wij bericht dat he" Hoofdbestuur van de EVC heden aan het ANP het volgende heeft medegedeeld: Zaterdagavond is het contact opgenomen tusschen den minis ter-president en de EVC. In ver band hiermee deelt de leiding van de EVC mede. da" de staking der Nederlamsche zeelieden en de daaruit voortvloeiende havensta king onverminderd' zal voortdu ren. En dat Maandagmorgen te Rotterdam en Amsterdam verga deringen met de zeelieden zuilen worden belegd waarin de situatie zal worden besproken. Voor s zal het onderhoud dat de EVC met den min.-pres. heeft gehad nader worden toegelicht. Om 22.15 Uur gisteravond waren de telegrammen van 936 van de 1016 ge meenten binnengekomen. Onder de ontbrekende gemeenten zijn de meesten boven de 20.000 inwoners; waaronder natuurlijk de groote ge meenten. Dat echter wel reeds 936 gemeenten waren binnengekomen op dit vroege uur; bewijst wel de groote hulp van de. P.T.T. in alle deelen des lands tot dn de meest vernielde stre ken toe, aan dezen verkiezingsdienst verleend. Na een onderhoud' met Tru man heeft Herbert Morrison „lord president of vhe council" meegedeeld, dat de V.S. en Gr. Brittannië overeenkomst hebben geso en inzake de voedselcrisis. De passagierslijsten van de m.s. Nieuw Holland en Weltevreden met de namen van resp. 1062 en 824 repatrieerenden liggen op on ze bureaux voor een ieder :ter in zage. Binnenlandsche Zaken zal namens H. M. deze zitting openen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juli, de candidaat stelling op Vrijdag' 21 Juni. De sluiting van de buitenge wone zitting van de (qude) Eer ste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschieden door den Minister van Binneiïand- sche Zaken des middags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgekozen Kamers zal in vereenigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. Johnnie Merkley, de Canadee- sche deserteur, die als mede plichtige van Stefan Kolesar, eveneens gedeserteerd1 uit het Canadeesche leger, rondloopend in burgerkleeding op Zaterdag nacht 19 Januari j.l. den Neder- landschen sergeant-vlieger L. H. Stork dwong hen in zijn jeep tot buiten Amsterdam te rijden, waar Kolesar (volgens de verklaringen van Merkley) den ongelukkige door slagen met een revolver op het hoofd vermoordde, is door den Canadeeschen militairen krijgs raad schuldig bevonden aan moord, hetgeen volgens de En- gelsche wet meestentijds beee- kent. dat de beschuldigde tot de doodstraf wordt veroordeeld. In gevolge de geldende bepalingen heeft de krijgsraad deze uit spraak toegezonden aan de Cana deesche regeering in Otawa. te zamen met het lijvige dossier, met een aanbeveling voor gratie, om dat niet Merkley, maar Kolesar de hoofdschuldige is In Oltawa zal na een nauwkeurig onderzoek worden vastgesteld welke straf Merkley zal moeten ondergaan. He" vonnis zal eerst na dit onder zoek openbaar worden gemaakt. Hedenmorgen heeft de krijgs raad in een andere samenstelling het proces geopend tegen don tweeden verdachte, den 34-ja- rigen Stefen Kolesar. De richtprijzen voor den oogst 1946 zijn als volgt vast gesteld, waarbij ter vergelij king de richtprijzen, welke golden voor den oogst 1945, tusschen haakjes zijn vermeld. Prijzen per 100 kg. Tarwe f 20.50 (17.50), rogge f 20.25 (17.25), gerst f 19.50 (17.25), haver f 18.(15. groene ewten f 23.(19.50)i koolzaad f 45.(45.blauw- maanzaad 85.(85.lijn zaad f 30.(25.karwijzaad f 70.— (40.—), geel mosterd zaad f 50.(40.bruin mos terdzaad f 80.(70.gere peld stroovlas f 17.(14.50), fabrieksaardapp., circa f 4.75 (3.75), suikerbieten f 38.50 (30.cichorei f48.50 (40. Voor consumptieaardappe len ligt het in de bedoeling den richtprijs 1.per 100 kg. hooger te stellen dan de prij zen, die golden voor den oogst 1945, waarbij echter de prijs verhouding tusschen de ver schillende soorten nader on der oogen gezien moet wor den, zoodat het prijsverschil tusschen de producten van den oogst 1944 en die van den oogst 1945 voor elk soort af zonderlijk van het-bedrag van f 1.kan afwijken. Onder richtprijzen worden verstaan gemiddelde prijzen, die zoo goed mogelijk bena derd zullen worden. Het ligt voorts in de bedoe ling voor rogge en tarwe, die afgeleverd wordt vóór een na der te bepalen datum ver moedelijk 1 October 1946 een toeslag van 1 2.50 per 100 kg uit te betalen boven den vastgestelden richtprijs, ter be vordering van een vroegtijdige inlevering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4