RADIO Het vacantie-oord Bergen heeft nog plaats Alkmaarsche straatnamen Schoorl krijgt belastingen en... een auto Nieuw Noordhollandsch Dagblad Er is hard gewerkt! RAADSVERGADERING Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland MR AND AG 20 MEI 1946 IN BERGEN, 't bekende zomer- vacantie-oord, waar 3/4 van de bevolking, tijdens de bezet ting geëvacueerd is geweest, is hard gewerkt om de plaats als zomervacantie-oord weer te her overen Hoewel in den winter van 19441945, tengevolge van den brandstoöennood, ook voor het Bergerbosch het ergsfe werd gevreesd, blijkt thans, een jaar na de bevrijding, dat de natuur er voor gezorgd heeft, dat dit bosch weer zijn groote bekoring blijft uitoefenen en de sporen van houtroof heeft weggevaagd. Het 80 ha groote natuurreservaat is zelfs geheel gespaard gebleven. We zijn klaar Met man en macht is er door particulieren gewerkt om de aan de huizen aangerichte schade te herstellen. De tuinen zijn keurig in orde gebracht. De D.U.W. heeft de Duitsche obstakels op geruimd. Het openluchttheater is door de V.V.V. weer geheel in orde gebracht en nu straks 1 Juli de tramverbinding Alkmaar Bergen aan Zee weer in gebruik wordt genomen, zijn alle voor bereidingen getroffen om de tal rijke zomergasten (in de drukste week van 1939 verbleven ruim 5000 gasten in Bergen) te ont vangen. Bergen aan Zee, waar de be zetter, in verband met de werk- zaamheden aan de Atlantickwal, tal van bunkers in de duinen bouwde, de boulevard sloopte, w.o. het groote badhotel Nassau- Bergen; duizenden mijnen legde en honderden obstakels op Bet strand plaatste, heeft wel erg ge leden. Onder leiding van onze genie" zijn door Duitsche krijgs gevangenen de mijnen opge ruimd. terwijl de aannemers maatschappij „Kennemerland" de obstakels op het strand ver wijderde- De plannen voor den wederopbouw van Bergen aan Zee zijn door den Wederopbouw in handen gelegd van den archi tect Wichert Bruin, die door een commissie uit de gemeente ter zijde wordt gestaan, De nog aan wezige pensions zijn ook daar voor de ontvangst van de gasten in orde gebracht. De wandeling in de duinen is op de heharde paden vrij gegeven en het bad- bedrijf- zal dit seizoen weer in werking worden gesteld. Hoewel er 'reeas thans druk verhuurd is en besprokeiïf zijn de geruchten, daj Bergen voor het seizoen reeds geheel bezet is, ongegrond. In verschillende goede pensions is nog plaats en nog vele gemeu bileerde huizen zijn voor de gas ten beschikbaar Yoor inlichtingen wende men zich tot het Informatiebureau van de V.V V., dat op werkda gen dagelijks is geopend en gra tis inlichtingen verstrekt. a HEILOO DE KLOKKENGIETER De R.K. Tooneelvereeniging „Het Maskér" gaf een uitvoering van „De Klokkengieter", tooneel- spel van Antoon Coolen. Of de tooneelgroep biermede een goede keus heeft gedaan, valt te be twijfelen. Het stuk is zwaar op de hand," langdradig en mist de vaart en de actie, die voor een goed tooneelspel nu eenmaal on ontbeerlijk zijn. Bovendien schijnt het publiek in Heiloo, gezien de reacties, nog niet „rijp" te zijn voor dergelijke stukken. Voor de spelers overigens niets dan lof A, Borst gaf een pracht- creatie van den klokkengieter Andreas de Koninck. Meesterlijk beeldde hij uit diens liefde voor het vak, zijn hoogmoed, zijn hardheid, zijn berouw en gebro kenheid. Hij droeg het stuk, daarbij goed gesteund door Afra Zoon als Barbara en Rïch.Morsch die de rol van den ouden mees terknecht Anselmus uitstekend vertolkte. In Kitty de Wit, die pas voor de tweede maal op de planken stond, heeft „Het Mas- DINSDAG 31 MEI HILVERSUM I (301.5 M AVRO 700 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwij ding; 9.30 Gram.; 11.00 Voordracht 11.15 Pianorecital; 11.45 Familie berichten uit Indië; 12.00 Orkest Guus van Opstal; 12.40 Pianoduu, 13.00 Nieuws; 13.15 De Vagebon den; 14.00 Mevr. Ida de Leeuw v. Rees; 14.20 De Kwintetspelers; 15*00 Voor de vrouw; 15.35 Zuid- Afrikaansche liedjes; 16.30 Kin dertijd; 17.00 Pianisten spelen v. de jeugd; 17.30 Radio-dansorkest; 18.00 Nieuws, 16.15 Gram.; 18 30 Ned. Strijdkrachten; 13.05 De waarheid over Java; 19.20 Con cert; 20.00 Nieuws; 20.08 Bonte Dinsdagavond-rein; 21.30 Hoor spel; 22.00 Gram., 22 .5 Buit. over zicht; 22.30 Gram 23.03 Nieuws; 23.15 Musette-o.kest; 23.45 Gram. HILVERSUM II f415.5 A'KRO. 7.00 Nieuws, gym. en morgenge bed; 8.00 Nieuws en gram.; Ir 15 Pater Lector A. Winkel; Gram.; 12.15 Viqrdraent; ker" een goede aanwinst. Zij gaf als Maria een spel, dat ons ver baasde door de beheerschtheid in gebaren,*' dictie en mimiek. Uit deze jonge actrice groeit een prima kracht. Het spel van den zoon Paul (J. Kaandorp) .kon ons het minst bekoren. Hij is niet het type, voor een derge lijke rol vereischt; Grime, décors en rolkennis waren prima. De souffleur dem- pe zijn geluid. Hij was op de vierde rij duidelijk te volgen. POLITIEK ADVIES Het politiek advies voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, opge- stel<® door de adviescommissie, luidtftls volgt: 1 J. Schuijt; 2 J, Bolten; 3. H. C. Groot- 4. It Th. Arts; 5. G. Heijne; 6. P. J. Kraakman; 7. K Harema: 8. K. Stoelinga; 9. P.' J. Zuurbier; 10. J. G: M. Robert; 11. Th M. Knijper; 12 H. Pel; 13 J. M.'J. Maas. R?K. KIESVEREENIGING De R.K. Kiesvereenig'ing afdeeling Heiloo hield een dezer dagen een openbare vergadering. De vice-voor- zitter betreurt de geringe»* opkomst. De heer W. Steimnetz laat de ver schillende partijen de revue passee- ren. Eenheid is het streven doch wij moeten met onze beginselen rekening houden op sociaal-economisch zoo wel als op staatkundig gebied. Iedere katholiek hoort thuis in de K.V.P. Wij zijn niet minder vooruitstrevend dan de anderen; wij strijden ook tegen de ambtenarij en staatsso cialisme, tegen de dictatuur die we derom dreigt. Laten wij onze katho lieke overtuiging ook op staatkundig gebied uitdragen. K.J.M.V. Dat onze jonge K.J.M.V. op het goede pad is, bewees wel de bijeen komst van Zaterdag jL, die klonk als een klok. Na opening door den voorzitter had een piëteitsvolle herdenking plaats van onze gevallenen. In aansluiting op deze herdenking* declameerde Jan Schut op verdien stelijke wijze eenige verzen uit de Verzetspoëzie. Spoedig wist de voorz. de gezellige sfeer te scheppen door op orügineele wijze de vergadering eenige midden, standsproblemen voor te leggen, wat een geanimeerd^debat uitlokte. Jan Pronk, als imitator, gaf eenige nummers ten beste, die grooten bij'. vai oogstten. Aan het slot wekte de voorzitten allen op om daadwerkelijk de KJMV* afdeeling Heiloo tot bloei te brengen. Deze avond bewees dat met eigen krachten veel te bereiken was. SCHOORL KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ dl afd Schoorl van de K.V.P vergaderde dezer dagen in het Vereenigingsgebouw, onder lei ding van den heer F. G. J, Maeijer. Allereerst hield de voor zitter éen korte doch kernach tige toespraak, waarin hij de noodzakelijkheid van het stem men op de- katholieke lijst uit eenzette. Hierna was aan de orde: candidaatetelling voor de verkiezing van® eden voor den gemeenteraad Het bestuur droeg enkele candidaten voor, welke lijst vanuit de vergadering nog werd aangevuld. Bovendien heb ben de leden nog de tot 25 Mei a.s. schr: didaten in te dienen bij den secretaris, den heer G. J. Koor- tens, Voorweg C 103, alhier, met dien verstande, dat iedere can- didaatstelling vergezeld moet gaan van de handteekening van vijf leden van de K.V.P. Men, mag slechts onder den naam vair één candidaat zijn handteekening plaatsen. Tot mi toe zijn als candidaten aangewezen de heeren: P J. Bijl, A. J. Dapper, N. Kaag, C'. Kaandorp, N. Kleverlaan, M J. Lau, Joh. Louter, J. Nanne," S. Opdam en N J Venneker (alph' volgorde). Met nadruk wordt er op ge wezen, dat, wil men invloed uit oefenen op de samenstelling van In aansluiting op onze beschouwing over straatnamen, naar burgemees* ters genoemd, laten wij hier enkele gegevens volgen ovfer straatnamen; die verband houden met de ambach. ten, er destijds uitgeoefend. Vervol, gens, die v,*elke ontleend zijn aan het marktwezen, uithangborden, beroe pen als schilder, schrijver, dichter; enz. De Baangracht is het grachtje tus. schen Oudeg'racht en het kleine Bol werk, waar vroeger leerlooierijen werden gevonden en dus ook meer malen voorkomt als de Looiersgracht. Toen de Lutherschen er huizen koch. ten voor hun kerl», werd deze gracht de Zandsloot genoemd. Vermoedelijk kwamen de zandschuiten, welke zand haalden van den Zandersweg; nier door, om naar de Zandersbuurt te kunnen komen. In 1607 komt voor de naam Baansloot. Vanaf de Baangracht had men door het Looiers, of Baansteegje toegang naar de lijn. of touwbanen, welke meer westelijk waren gevestigd. Het steegje lag naast de Banekerk.» Deze lijnbaan liep tot aan het Lijn. baanslootje (1593) de tegenwoordige Baanstraal. In 1760 kon men ook van_ uit de Zilverstraat de lijnbaan betre den. De Gedempte Baansloot liep even. wijdlg met de lijnbaan en werd als sloot in 1690 aan de buren van de OudegTacht verkocht en na veel heen en weer gepraat en geschrijf, de sloot was nl. voor de gezondheid schadelijk verklaard en de bewoners van de Oudegracht wilden om de kosten van geen eigendom weten, besloot de Raad op 28 Februari 1872 de sloot te doen dempen, gelijk met een sloot m de Hout, voor 13214. Het werd toen dus Gedemptebaansloot. De touw. of lijn banen waren hier reeds in 1572, möar werden in 1873, toen zij in handen waren gekomen van W. F. Stoel c.s., opgeheven. Aan hetzelfde bedrijf herinneren ons de namen Baanpad, Baansmgel en de beide Kabelstraten. Het Baanpad leidde in 1598 naar de Oosterbanen achter het Zeglis en naar de Buitenbanen, die :n 1573 daar wa ren gevestigd. Langs het Baanpad liep de in 1£84 gedempte Overdiesloot. De Baansingel heeft de touwbanen geliad tot beg'in der 20ste eeuw en vele malen zijn daar door de brandbare waar geweldige branden geweest. Na de opheffing van het bedrijf werd de grond, waarbij ook de er achter lig gende gronden, door de R.K. Woning'. bouwvereeniging "Goed Wonen' ge kocht en verrezen er in 1918, 84 hui. zen. De Bleekerslaan en Bleekerskade geven aan, waar in vroeger eeuwen kleerbleekerijen waren. Op 'de kaart van Drebbe%van 2597 kan men deze duidelijk zien. Bierkade. De naam zegt het ons reeds. Hier was de kade, waar de bierschepen uit Delft, Gouda en andere plaatsen moesten liggen, toen zij in verband met het drukker wor_ dende marktverkeer op Vrijdag en Zaterdag, niet meer in de binnen grachten mochten komen. Daarvóór kwam ook de naam Plaggersgraeht voor. zeker naar de Bierplaggers, die er woonden. In 1603 kwam de verbin ding' met de Noordzijde van het Lut- tikoudorp tot stand door een brug sinds 1873 als Rootorenbru# bekend. Aan de andere zijde bevindt zich de Willemsbrug, zoo genoemd in verband met het Koninklijk bezoek in October 1873. Op de Bierkade was ook het hoofd, de aanlegplaats voor de veer schuiten op Amsterdam. Daarvoor was er ook een brug van de Bierkade naar den Eilandswal. Op de Bierkade was ook de Hooimarkt. De Compagniestraat. Een drietal aannemers, Stoel, De Graaf en v. Twisk, vroegen in 1867 toestemming' om 21 arbeiderswoningen te mogen bouwen in een nieuw aan te leggen- straat bij de Schelphaven. Deze straat had toen geen uitgang naar het plantsoen. H-ertoe w*erd pas 22 Dec. 1875 besloten. Kort daarop, 19 Januari 1876, werd de grond, een oppervlakte van 220 M2, door de stad overgenomen. Uit het Raadsverslag' blijkt, dat geen der huizen, het wa ren ook maar arbeiderswoningen, een vuil water riool had en daarom achtte het raadslid C. Bosman ook rioleering der straat oniioodig. Want bestrating en rioleering met nieuwen steen zou 559.. kosten. Met ouden steen slechts 200.—. Het in compagnie bouwen bezorgde hier den naam van de straat. Fabrieksweg. De eenig'e fabriek; die daar staat; bezorgde den naam aan den weg. Reeds in de laatste helft der 19e eeuw stond hier een strcokartonfabriek. Daarna werd an hetzelfde complex een zeildoekfabriek gevestigd, terwijl als opvolger daarvan de inlegfabriek kwam. Dit kan een mooie reclamewagen vpor Hoogenstraaten worden. Pater Lector A. Wfitkel;' 51 30 Gram.; 12.15 Viordraent; 12.30 Lunchconcert; 13 00 Nieuws; I3.?(f Lunchconcert; 14.00 Gram.; 15 00 Voor de vrouw; 16.00 Radio zie kenbezoek; 16 30 Concert; 17.00 Hedendaagsche kamermuziek; 17.30 Cursus ontwikkeling van het Kunstlied; 16 90 Cinema-orgel 18.15 R.K. Werkliedenverbond; 18.30 Cinema-orgel; 19.G0 Nieuws; 19.20 Gram.; 19.30 Voor de arbei dersjeugd; 20.00 Nieuws; 23.05 Departementen spreken; 20.20 Ra dio philbarmonisch orkest; 2135 Filmkwartier; 21.40 Radio Phil- harmonisch orkest: 22 J0 Nieuws; 2215 Avondgebed; 22 30 Katho- h?k Nieuws door Paul de Waart; 22.45 Selecta; 23.15 Gramcfoon. De Gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van den wnd._ burgemeester den heer G. J. Lovink. Ingekomen stukken en mededeelingen. Van den Bond van Personeel in Overheidsdienst was een verzoek gekomen, om de pensioengrondslagen van R. v. Essen en C. Slik vast te stellen op 1900. De Raad ging hiermede accoord. Het voorstel om als' regent van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar aan te bevelen den heer Mr. D. Breebaart; Burgemeester van Zrjpe, werd aan genomen X Een verzoek van den heer K. P. Zuurbier, om ten behoeve van der den de voormalige Openbare School met aangebouwde woning te mogen koopen; werd afgewezen. Bovendien worden reeds besprekingen gevoerd om daar 'n politiebureau met ambts woning te vestigen. De heer A. J. Dapper vond de plaats voor een politiebureau daar ongewenscht. Spr. zag deze liever buiten den kom van het dorp. Het schrijven van den heer West dorp, eigenaar van een perceel aan den Duinweg, houdende verzoek zijn eigen perceel temogen betrekken; lokte heel wat discussie uit, waaruit bleek dat de eigenaar weliswaar toe stemming had tot het betrekken van de zomerwoning, doch geen enkel recht had de bewoners van de hoofd woning lastig te vallen. Mededeeling werd gedaan van een door alle 7 raadsledentonderteekend verzoek aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, omjl met het oog' op de plaatselijke omstandigheden, voor Schoorl geen burgemeester te benoemen uit de ingezetenen, doch dat zij ach verder niet ten gunste van een of anderen candidaat uit spreekt. Vermakelijkheidsbelasting. Het voorstel van B. en W.; om zie openbare vermakelijkheden te belas ten met 20 pet der bruto -opbrengst; had niet de onverdeelde insxemming van den Raad. Dat de danswoede be teugeld werd juichten enkele leden toe maar voor tooneel-, muziek-, sport en zanguitvoeringen, kortom voor alles wat van cultureel belang is diende vrijstelling te worden ge geven. De voorzitter zegde toe dat hij steeds een open oog zou hebben voor de cultureele belangen. In voorko mende gevallen kan vrijstelling wor den verleend voor een uitvoering met bal na. Weth. Kaandorp oordeelde dat het cultureele peil van een tooneeluitvoe. ring er zeker niet op zou vooruitgaan wanneer een gedeelte van het publiek zrt te wachten of het nu nog niet afgeloopen is; om te kunnen gaan dansen. Over het algemeen was men .toch van oordeel dat de bals en danspar tijen belast moeten worden. De verordening werd hierna aan genomen. Vervolgens ging* de Raad accoord met het voorstel van B. en W. om als bijdrage in de kosten van het ophalen, van vuilnis, van alle per- ceelen; gelegen aan wegen, waar langs de ophaaldienst is geprojecteerd te heffen een bedrag' van 3, 7 of 10 gulden per jaar, afhankelijk van de belastbare opbrengst van het perceel. Verder keurde de Raad goed een voorstel tot heffing van een Rioolbelasting. Deze belasting zal bedragen 6 pet. van de belastbare opbrengst van de Schouwde eigendommen, met een minimum van 5.per jaar. Het voorstel om pension- en hotel houders en ook particulieren te ver plichten tot aanmelding van bij hen verblijvende vreemdelingen, gaf aan leiding tot een uitvoerige en on vruchtbare discussie doch werd ten slotte aangenomen. Vuilnisauto. Voorstel van B. en W. om een ere. diet te verïeenen van maximum 10.000 voor aanschaffing van een auto, benoodigd voor het ophalen "van Vuilnis en andeTe transporten. De heer Dapper meende dat het beter was hier nog eenigen tijd mee te wachten; 'de aanschafLiigskosten zouden dan belangrijk lager zijn. Ook de heer Korver had bezwaren tegen den te hoogen prijs. De aanschaffingsprijs was nog niet onderzocht Het voorstel werd, aangenomen met de stemmen van de heeren Dapper en Korver tegen. Na rondvraag' volgde sluiting. de officieele candidatenlijst, men noodzakelijk lid moet zijn van de K.V.P. Slechts 300 van de 470 katho lieke kiesgerechtigden zijn lid. Bij de niet-leden zijn vele vrou wen. Het is verkeerd te meenen, dat vrouwen geen lid behoeven te zijn. Men moet hiervan goed doordrongen zijn, want de gros lijststemming is voor ons de ver kiezing van de katholieke raads leden. Geeft u dus nog direct op, nog vandaag! Na de candidaatstelling wer den nog enkele vragen gesteld over het huidige beleid van het gemeentebestuur, welke door wethouder Kaandorp werden beantwoord. De voorzitter gaf nog enkele richtlijnen aan, die dienstig kun nen zijn voor een eventueel werkprogram van de katholieke raadsfractie. Tot slot sprak de Zeereerw. Heer Pastoor nog een kort woord, mede naar aanleiding van den jongsten brief van het Ned. Episcopaat. Hebben de Bisschop- Een lang gezwegen, thans heeft un woord geklonken. Men kan er zeker van zijn goed te stem men, wanneer men dit doet op de lijst van de Kath. Volkspartij. LANGEDIJK DIE JAHRESZEITEN De conservenfabriek van de fa. P. Verburg, omgeschapen in een concertzaal, zal Vrijdag a.s, volstroomen met muziekmin naars, die komen genieten van Joseph Haydn's Oratorium .,Die Jahreszeiten". Het wonderlijke van dit werk is, dat het voor een ieder is te verstaan, dat het op iedere bladzijde van de partituur zooveel muzikale schoonheid be vat, om zoowel den vakmusicus als 'den leek te boeien. Wat bepaalt de kunstwaarde van dit werk? De onuitputtelijke aantrekkingskracht van Haydn's inspiratie, de ware muzikale schoonheid, welke metft veelheid van woorden niet te omschrijven is. Dat ondef in eerbare, dat on zegbare is de essentie van het werk, dat kan men alleen maar ervaren. Het schenkt ieder kunstzinnig mensch voor het oor een volkomen bevrediging. De R.K. Gem. Zangvereenigmg "St. Caecilia", bns uit ervaring bekend als een- zeer goed koor, staat er borg voor, aat onder leiding van haar dirigent Jac. N. Al de uitvoering zal slagen. So listen en een orkest van goede reputatie, zullen deze grootsche muzikale uitvoering eompletee- ren. Wie dus nog niet- vast be sloten is en dat zullen er wei nigen zijn Haydn's Jahreszei ten te gaan hooren, late zich deze uren van kunstgenot niet ont gaan en verzekert zich een plaats in de Concertzaal Verburg. W. SCHREURS 63. Boebi Trep luisterde aandachtig, maar dacht er het zijne 'van. Hij had al zooveel hooren fluisteren over die geheime wapens en Dolf had blijkbaar in de gaten, dat Boebi er niet veel van geloofde. Zijn gezicht sprak boekdeelen, zelfs voor Dolf, die anders voor geen klein geruchtje vervaard was. En op de bekende manier ging Dolf ertoe over ,om Boebi eens ■precies uit te leggen, hoe dat met zijn plannen en zijn over winningszekerheid wel precies in elkaar zat. Als je niet beter wist, zou je denken, dat Boebi er van onder den indruk was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7