Zilveren priesterfeest pastoor Duijves te Rinnegom Zilveren priesterfeest van pastoor Verhoofstad PASTOOR SPRENGER TE HEERHUGOWAARD 8 Nieuw NoordholIan'dscH Dagblad MAANDAG 20 MEI I946 VERNIEUWING! Omvangrijke Staatscommissie ingesteld Woningwetwoningen Te Heer-Hugowaard-Zd. 25-JAAR PRIESTER Examen voor monteurs OP BALI VERMOORD Secretaris van het Roode Kruis Onder groote belangstelling van heel de parochie heeft de Zeer- eerw. Heer Pastoor Duijves gis teren zijn zilveren priesterfeest gevierd. Ondanks het malsche regentje was heel Egmond Bin nen Zaterdagavond op de been toen de jubilaris feestelijk werd binnengehaald. Bij de ontvangst ;waren aanwezig Pater Prior van de Benedictijnen, de burgemees ter, de heer M. Niele, Pastoor de Boer, dr. Moons, Kapelaan J. de Jong en enkele andere geeste lijken. Leden van het muziekcorps, gestoken in witte blouse en zwarte broek, brachten vroolijke muziek ten gehoore, Een vijftig tal meisjes op versierde fietsen, ,een veertigtal ruiters te paard met wit-gele sjerpen, de Ver kenners en de Gidsen in uni form en de leden van de K.J.B, gaven aan den stoet, waaraan twee ruiters en drie marechaus sees te paard voorafgingen, een fleurigen aanblik. De Pastoor was vergezeld van zijn moeder en eenige bevriende geestelijken. Nadat de kerk meester, de heer KI de Wit, een welkomstwoord haa gesproken, ging de optocht met muziek naar de kerk Ondanks den regen was er een feestelijke stemming. Na dat burgemeester Niele vanuit het kerkportaal den jubilaris na mens de gemeente had welkom geheeten, celebreerde deze in de prachtig versierde kerk een plechtig Lof Kapelaan de Jong sprak hier een welkomstwoord namens de parochie, waarin hij den pastoor schetste als de gids op onzen levensweg. Bij de plechtige Hoogmis op Zondagmorgen assisteerde als Diaken de Weleerw. Heer G. Groen, als Subdiaken de Wel eerw. Pate'r G Kramer S.V.D., terwijl de Zeerj=erw. Heer J, A. Groen de feestpredicatie hield. Op het priesterkoor hadden plaats genomen Pastoor de Boer van Egmond a, d Hoef, de Hoog- eerw. Heer J. C. van der Wiel, Deken van Haarlem; Pastoor Kramer uit Leeuwendorp ''en Pater Prior. Na de H Mis werd de Priestercantate "van Jaap Francken uitgevoerd op tekst van Guido Gezelle. In het feestelijk versierde jeugdgebouw te Egmond Binnen vond des middags een druk bezochte receptie plaats, waarbij namens het feestcomité de heer A. v. d Berg in een feestelijke toespraak het geschenk der pa rochie aanbood, nl. een bijdrage voor de verbetering van het orgel. Mevr v. d. Berg bood na mens de Derde Orde een schil derij aan, waarna Mevr. Kramer namens de Congregaties even eens een geschenk overhandigde. Pastoor sprak een hartelijk dankwoord, er op wijzende dat het geschenk van de parochie van groot belang is voor den eeredienst. Allen, die den pastoor kwamen gelukwenschen ontvin gen een gedenkplaatje, waarop een oude afbeelding van St. Adelbert naar een teekening van Hans de Jong uit Zandvoort. Ook op Rinnegom had daarna' een druk-bezochte receptie plaats. Na het plechtig Danklof bracht hef muziekcorpsen jubilaris een serenade, waarbij de pastoor zelf de dirigeerstok zwaaide, terwijl pastoor Groen de trommelstok ken hanteerde en een andere feestgenoot met zijn hoed rond ging In de komende dagen staan nog verschillende festiviteiten op het programma. Pastoor Duijves is een zoon van deze streken; hij werd geboren iti Langedijk en werd na zijn pries ter wij ding kapelaan te Schiplui den; daarna was hij negen jaar •kapelaan in de volksparochie van St. Gerardus Majella in de Indi sche Buurt te Amsterdam, waar hij zijn koperen priesterfeest vierde; en wel onder zoo'n groote belangstelling, dat bij de receptie de politie erbij te pas moest komen om de orde te bewaren. Van deze parochie verhuisde kapelaan Duij ves in 1934 naar die van St. Willi- brordus in de Assendelftstraat te 's Gravenhage, waar hij ook veel en vruchtbaar werk deed. Hij werd er evenals in Amster dam oprichter van een knapen koor en tevens de oprichter van het zoo bekende Residentiekoor, dat zich een uitstekende reputatie verwierf. De Kerkzang ligt Pastoor Duij ves na aan het hart, getuige ook zijn bestuurslidmaatschap van de St. Gregoriusvereeniging, waarvan hij penningmeester is en zijn lid maatschap van de examen-com missie voor de opleiding van koor dirigenten, die vele dirigenten uit onze omgeving opleidde. Ook is Pastoor Duijves lid van de Liturgische Commissie in het Bisdom en Penningmeester van de Stichting van de St. Adelber- tusakker, in welke functie hij ook belangrijk werk deed om de veree ring tot St. Adelbert in Kenne- merland uit te breiden. In 1941 werd de jubilaris be noemd tot pastoor te Rinnegom, waar hij zich als een uitstekend organisator en groot menschen- kenner onderscheidde. Hij stichtte een Katholieke Actie voor de huisverzorging, welke uitstekend functionneert en ten zegen strekt van de talrijke groote gezinnen in zijn parochie. Bij de evacuatie kreeg ook Pastoor Duijves aanzeg ging dat hij moest vertrekken; hij hield zich echter aan zijn opdracht van den J3isschop en bleef op zijn post, om zich verdienstelijk te maken voor onderduikers, uit het Duitsche leger gedeserteerde Ita lianen en geëvacueerde Benedic tijnen. Te riemer, in de Britsche bezettingszone van Duitschland, zijn 3309 Nazi's meest van de Gestapo en SS, in het kamp „Roo sevelt", voormalig Duitsch krijgsgevangenenkamp, geïnter neerd. De geïnterneerden moeten de meest uiteenloopende werkzaamheden verrichten. De „Edelgermanen" ondervinden thans aan den lijve het kampleven, zij het dan op veel huma- nischer wijze dan hun vroegere slachtoffers. INGESTELD is een Staatscom missie, welke tot taak heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen rap port uit te brengen inzake een vernieuwing van het Hooger On derwijs aan de Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen, en wel in het bijzonder omtrent: De vraag in hoeverre reorgani satie en vernieuwing behooren te worden aangebracht in de oplei ding, examens en promotiën, op dat die in overeenstemming wor den gebracht met de eischen van wetenschap en maatschappij; de vraag in hoeverre het opvoe dend karakter van het Hooger Onderwijs meer dan tot nog toe tot zijn recht, kan komen; De veranderingen, welke zouden kunnen worden aangebracht in bestuur en beheer van de open bare instellingen voor Hooger On derwijs, opdat deze zooveel moge lijk beantwoorden aan haar roe- Pin§'- u de vraag in hoeverre, in het be lang van de opleiding, de beoefe ning der wetenschappen en een doelmatige besteding van krach ten, veranderingen zouden kunnen worden aangebracht in de verhou ding tusschen het Rijk en de Ge meentelijke Universiteit te Am sterdam en de bijzondere Univer siteiten en Hoogescholen; andere maatregelen, welke dien stig kunnen zijn aan de opleiding en de beoefening der wetenschap- Pen"> de wettelijke maatregelen, wel ke op grond van het rapport zou den moeten worden getroffen De commissie bestaat uit 71 per sonen, professoren, doctoren, ju risten en .anderen. Tot voorzitter werd benoemd mr. H. J. Reinink, te 's-Gravenhage, en tot secreta resse: mevrouw mr. M. J. Koch- Kijlstra. In de afgeloopen jaren heeft het onderhoudswerk aan wonin gen niet of bijna niet kunnen plaats vinden. Daardoor is een groote achterstand ontstaan, die bovendien nog in dé hand ge werkt is, door de wijze van be woning die oorzaak is geweest van talrijke kleine en grooére gebreken. Daar het onderhoudswerk ook nu nog diept te worden beperkt, in verband met een tekort aan arbeidskrachten en bovendien een sierieuze bewoning van het ge huurde moet worden aangewak kerd. heeft de af deeling Volks huisvesting van he-i ministerie van openbare werken en weder opbouw aan de gemeentebesturen een rondschrijven gericht, waarin ten aanzien van de woningen, d'ie in beheer zijn bij de overheid of wel met overheidssteun zijn ge bouwd, een aantal richtlijnen wordt verstrekt voor de repara- 'ie, die in het algemeen voor re kening van den huurder zullen moeten komen. Morgen, 21 Mei, viert de Z.Eerw Heer F. M Verhoofstad, pa»mor van de'parochie der H. Familie te Heerhugowaard (Z.) zijn Zil veren Priesterfeest. Pastoor P. M Verhoofstad werd op 28 Januari 1897 te Purmerend geboren, bezocht de lagere school in zijn geboorte plaats, studeerde aan het Gym nasium te Venray en vervolgens aan de seminaries Hageveld en Warmond. De a.s. jubilaris werd 21 Mei 1921 priester gewijd in de Ka thedraal van Haarlem door wijlen Mgr Callier z.g. Van 19211923 was hij kape laan te Sassenheim. Als geeste lijk adviseur der toenmalige K.S.A. stichtte Pastoor Verhoof stad een nieuw vereenigingsge- bouw, 19231929 Dordrecht De volgende zes jaren wijdde hij zijn krachten aan de geeste lijke belangen van de bewoners van Dordrecht en omgeving. Die omgeving van Dordt was een echt Missiegebied. lederen Zondagmorgen om 6 uur vertrok de moderne missio naris per fiets naar het op een ruim uur fietsen gelegen Putters- hoek. Dat dit in den winter met slecht weer minder aangenaam was, laat zich licht begrijpen. De „missionaris" moest de ruim 300 meter breede Dordtsche Kil per roeiboot oversteken. De kerk was ondergebracht in het brandspuithuisje van de sui kerfabriek. Twee H.H. Misser; werden er dan gelezen; catechis mus-onderricht werft gegeven en daarna vertrok de missionaris naar huis Zeer veel heeft de jubileerende Pastoor mogen bijdragen tot ver fraaiing van de noodkerk te Put ter shoek. Een nieuw altaar werd aangebracht, de kerk beschil derd en glas-in-lood-ramen aan gebracht Na van 1929 tot M32 in Haar lem gewerkt te hebben als kape laan in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara, werd Pas toor P M. Verhoofstad in 1932 benoemd 'als kapelaan in de Gerardus Majella-parochie te 's-Gravenhage Onder zijn leiding kwam de St. Jozef Gezellenver- eeniging tot grooten bloei. In 1935 benoemd tot kapelaan te Leiden, maakte hij nader ken nis met de Graal. In 1940 volgde zijn benoeming tot pastoor der parochie van de H Familie te Heerhugowaard. Zeer veel heeft .Pastoor Ver hoofstad bijgedragen tot de ver fraaiing en verbetering van de kerk en de school te Heerhugo waard (Z.) Tijdens den oorlog begaf hij zich in het ondergrondsch wérk en het verzet. Aan menigen pa rochiaan, die' in moeilijkheden verkeerde, heeft hij goeden raad gegeven Veel onderduikers heb ben een" veilige plaats aan hem te danken gehad. De herder van de St. Dionysius- parochie te Heer-Hugowaard, die 21 Mei zijn zilveren priesterfeest hoopt te vieren. De jubilaris werd geboren op 1 Dec. 1897 te Zevenhoven; na zijn studies aan Hageveld en Warmond werd hij 21 Mei 1921 priester. Achtereenvolgens werd hij kapelaan te Boskoop, Voorburg Haarlem en Rotterdam, tot hij na een ernstige ziekte geplaatst werd te Limmen. In 1942 volgde zijn benoeming tot pastoor te Ilpen- dam, vanwaar hij in 1944 werd overgeplaatst naar Heer-Hugo waard. Daar trok al dadelijk het onder wijs zijn herderlijke belangstel ling; de school in zijn parochie, door jongens en meisjes bezocht, werd door hem gesplitst en het onderwijs van de meisjes ver trouwde hij toe aan de Eerw. Zusters. Pastoor Sprenger beschouwt zijn jubileum niet als een persoonlijk feest; hij gaat uit van het stand punt, deft de priester op de eerste plaats is de bemiddelaar tusschen God en de, menschen en daarom wordt dit feest ook op de eerste plaats geestelijk gevierd na een voorbereiding door een parochiaal triduum, geleld door den Z.E. Pa ter M. Toebosch, Montfortaan. Ook voor de schoolkinderen was er een speciale geestelijke oefe ning. Toch hebben de parochianen zich niet onbetuigd gelaten, om dit priesterfeest van hun herder ook naar bulten eenige luister bij te zetten. De opvoering van het Maria-spel „Mariken van Nimwegen" zal daarbij het hoogtepunt vormen. In de vreeselijke dagen van honger en hongertochten wist pastoor Verhoofstad in zijn kleine parochie van phn 150 gezinnen ruim 200 stadskinderen uit Haar lem, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag onder te brengen. Als pastoor Verhoofstad zijn schouders onder een werk zet, kan men er van verzekerd zijn, dat het tip-top in orde komt Dit is o.m gebleken, toen zijii parochianen in 1945 de bevrij dingsfeesten vierden onder zijn krachtig-stuwende leiding. Pastoor Verhoofstad is Boven dien nog historicus. Het boek; „Katholiek Purmerend" is van zijn hand. Op het oogfenblik is de a.s jubilaris bezig Tnet de ge schiedenis van zijn geboorte plaats. Hij hoopt dit jaar met het werk gereed te komen. Begrijpelijk is, dat zijn paro chianen zich sinds geruimen tijd bezig hielden met het Zilve ren Priesterfeest van hun Pas toor. Onder meer is onder bekwame leiding- in studie genomen het middeleeuwsche tooneelspel Des Soudaens dochterken. Ook niet- parochianen zullen in de gelegen heid gesteld worden dit spel te gaan zien. De Ondervakgroep Automo- bielreparatiebedriif maakt be kend, dat van 5 'ot en met 9 Aug, 1946 gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van exa mens als tweede en eerste mon teur. Het vak „Gasgeneratoren en Tankgas" is uit de examen- eischen geschrapt. De examenvakken zijn in drie groepen gesplitst, t.w. pracljk- vakken, de belangrijkste theore tische vakken (zooals motoren kennis, kennis van het chassis enz.), en tot slot de theoretische hulpvakken. Desgewenscht kan men zich voor één groep la 'en inschrijven en na eenigen tijd examen afleggen in de andere groep(en). Slaagt men voor een deel van het examen, d'an wordt hiervoor door de Examencom missie een bewijsstuk afgegeven, De .aandacht wordt er op ge vestigd, dat monteurs, geboren vóór 1 Januari 1910 in de gele genheid worden gesteld een zoo genaamd practijkexamen voor le monteur af te leggen, waarbij alleen de prac-ijkvakken geëxa mineerd worden. Inschrijfformulieren voor de examens kunnen worden aange vraagd bii het secr. der Onder vakgroep Automobielreparatie- bedrijf. Sarphatistraat 26. Am sterdam C. De Nederlandsche regeering heeft de delegatie van het In ternationale Roode Kruis er van verwittigd, dat op Bah het lijk van den secretaris der delegatie, den Zwitser Ander- lepg uit Zürich, is gevonden Uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, dat de heer An- derlegg op Goeden Vrijdag Batavia verliet met bestem ming Bali. Het doel van zijn reis was medewerking te ver- leenen bij de opsporing van een vermisten Engelschen of ficier, welke tot op heden geen resultaat heeft afgeworpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 8