RADIO De K.L.M.-lijn Amsterdam-New York geopend DE STRIJD OM DE MELK REGEERINGSGESCHENK AAN ZWITSERLAND Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Concern contra coöperatie kCronïek Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland WOENSDAG 22 MEI 1946 Het was gisteren de zoo- veelste bijzondere datum in de Nederlandsche lucht vaartgeschiedenis. Nauwe lijks een jaar nadat de Duit- sche overheerschers de^ ruïne van ons land verlieten en als nieuw sprekend bewijs van het tempo, waarin ons volk zich weer opricht werd een doel bereikt, dat de pioniers van onze nationale luchtvaart, met name de heer Plesman, directeur van de K.L.M., zich reeds vóór den oorlog had den gesteld. Talloozen waren er op Schiphol trots tintelend getuige van, toen om 14.10 uur het eerste K.L.M.- vliegtuig omhoog ging, om den vasten, voorloopig 2 maal 's week- schen Nederlandschen luchtdienst AmsterdamNew York een feit te maken. Ook Z.Exc. Ir. T. S. van Schaik Minister van Verkeer en Energie, was met zijn echtgenoote tegen woordig. De passagiers, voor het meeren- deel gasten van de K.L.M., ver- eenigden zich in de repatrianten- loods. Daar nam de heer Hans Martin namens de directie van de Koninklijke Luchtvaartmij., af scheid van de reizigers na eraan te hebben herinnerd, welk een gewichtig oogenblik ons land be leefde en er zijn groote voldoe ning over te hebben uitgesproken, dat dit doel eindelijk werd bereikt in weerwil van de ontzaglijke vraagstukken, die om oplossing vroegen en de remming, die de nu reeds 3 maanden durende staking beteekent voor den opbouw van de wereldluchthaven. Voor de Flying Dutchman, de fraaie DC 4, die op de neus boven het Rotterdamsche wapen den naam draagt, die Mr. J. Oud vo rige week bij den plechtigen doop het toestel gaf, „Rotterdam", kwam de commandant, Evert van Dijk, nog even aan de microfoon. De eerste piloot vertelde iets over zijn in 1930 met Kingsford Smith uitgevoerde oceaanvlucht, die een pioniersdaad was. Een vlucht zon- De reserves voor het Nederlandsche elftal Voor hev Nederlandseh elfial zijn als reserves voor den wed strijd tegen België op 30 Mei in Antwerpen de volgende spelers aangewezen: Van Raalte (BI. W.), Caldenhoven (DWS). Van Bui tenen (HDVS), Schijvenaar (Edo), Bergman (BI. Wit) en En gelman (Quick N.) PROGRAMMA DONDERDAG 23 MEI HILVERSUM I (301.5 M.): AVRO: 7.00 Nieuws, gym en gram.; 8,00 Nieuws en gram.; 9,15 Morgenwijding; 9,30 Gram.; 10,35 Het Lyra-trio; 11,00 Causerie; 11,10 Concert; 11,45 Familiebe richten uit Indië; 12,00 Concert; 12,35 Harpkwintet; 13,00 Nieuws; 13,15 Vaudeville-orkest; 14,00 Voor de vrouw; 14,20 Concert; 15,20 Confetti; 16,15 Filmprogram ma; 17,00 Avro-kaleidoseoop; 17,35 Het Renova Septet; 18,00 Nieuws; 18,30 Ned. Strijdkrachten; 19,05 Sportpraatje; 19,20 Cabaretpro gramma; 20,00 Nieuws; 20,08 Gram.; 20,20 Concertgebouw orkest; 22,30 Ouderen en jonge ren; 22,40 Piërre Pala; 23,00 Nieuws; 23,15 Gram HILVERSUM II (415,5 M.): KRO: 7,00 Nieuws, gym. en morgengebed; 8,00 Nieuws en gram.; 10,00 NCRV Gram.; 10,15 Morgendienst; 10,45 Gram.; 11,00 KRO Radio-ziekenbezoek; 11,45 Zang en Piano; 12,15 Voordracht; 12,30 Lunchconcert; 13,00 Nieuws; 13,15 Lunchconcert; 14,00 NCRV Gram,; 14,40 Voor de vrouw; 15,00 Concert; 15,40 Gram.; 16,00 Bij bellezing; 17,00 Het Rijk overzee; 17,10 Omroep-orkest; 18,00 Gram.; 18,15 All Round Sextet; 18,30 Land- en Tuinbouw; 18,45 All Round Sextet; 19,00 Nieuws; 19,20 Gram.; 19,40 De vaart der volken; 20,00 Nieuws; 20,05 De Regee- nngsvoorl.dienst antwoordt; 20,20 NCRV-orkest; 21,20 Een licht en luchtig klein-kunst programma; 22,00 Nieuws; 22,15 Het actueel geluid; 22,30 Rotterdamsch Strijk kwartet; 23,05 Gram.; 23,50 Schrift lezing. der blindvlieg- en andere instru menten, die nu deze vlucht, in tegenstelling met die van 16 jaar geleden, zonder gevaar maken. Van Dijk betreurde het, dat direc teur Plesman, die voor herstel van gezondheid in het buitenland ver toeft, bij deze bekroning van zijn werkzaamheid in deze richting niet aanwezig kon zijn. Om twee uur ging het luide gejuich onder in het geraas der motoren, die inmiddels de propel lers hun sidderende cirkels deden schrijven en die even later The Flying Dutchman „Rotterdam" als eerste KLM-machine over de Noordatlantische route naar de nieuwe wereld zouden voeren en morgenochtend om tien uur plaat selijken tijd, op New York's vlieg veld, Laguardia, zullen stilstaan. iifcc vliegtuig der K.JL.M. in uen transatlantischen dienst, de "«Rotterdam"; is van Schiphol naar New York vertrokken. Het moment; waarop het toestel vertrekt De „Wilhelmina" naar „Neerlandia" Er is momenteel een stille strijd gaande in Noord-Holland tusschen de Coöperatieve Zuivelfabrieken en het particuliere Grootkapitaal, waarvan de Leympf (Leeuwarder ijs en melkprodnctenfabriek) een der vormen is Het bericht, dat wij onlangs brachten over den verkoop van de Coöp. Alkm Cen trale Melkinrichting was hiervan een symptoom. Nu de Leympf, een nogal groote particuliere maatschappij tot ver werking van melk, door de kracht, die de Friesche boerenstand in z'n zuivelorganisatie ontwikkelt, in die provincie.terrein verliest, richt haar atciviteit zich op Noord Holland, blijkbaar in de veronder stelling, dat van de daar gesigna leerde zwakte wel te profiteeren valt. Vóór den oorlog begon de Leympf hier reeds melk weg te halen; tijdens den oorlog ging dit niet meer en nu het vervoer veel geld gaat kosten, tracht de Leympf zich in Noord-Holland te nestelen. Reeds eerder werd de Crema' in Haringhuizen door dit concern gekocht; onlangs volgde de Coöp. Alkm Centr. Melkinrichting en thans wil men beweren, dat een vérgaande belangengemeenschap tot stand is gekomen tusschen de Leympf en de fabrieken „Horna" te Hoorn en „Prinses" te Ursem, terwijl de heer Soeters, dir. van deze twéé laatste fabrieken, direc teur-generaal zou worden van de door de Leympf in Noord-Holland gekochte (en nog te koopen) fa brieken. Concentratie Zuivelfabrieken. Tegen deze pogingen van het Grootkapitaal om het geheele particuliere zuivelbedrijf in Noord Holland onder controle te krijgen, zal een verdere doorvoering van de concentratie der op coöperatie ven grondslag werkende zuivel (zeg: boeren-) fabrieken de eenigst mogelijke rem zijn Werd vóór den oorlog van 1914 1918 op de boerderijen nog evenveel kaas gemaakt als in de fabrieken, tijdens dien oorlog ont stond een verschuiving naar de fabrieken, als gevolg van tekort aan arbeidskrachten. Men pakte echter de zaken niet forsch en breed aan, met gevolg, dat de eene kleine fabriek verrees na den an der. Bijna ieder dorp had zijn eigen fabriek(en) en in 1915 be stonden er in de bovenste helft van Noord-Holland 135; alleen in de Beemster al 12. Van 1918 tot 1940 slonk dit aan tal van jaar tot jaar Tijdens dezen laatsten oorlog waren er nog zooveel bedrijven zonder voldoende aanpassingsver mogen en perspectief, dat het Be- drijfsschap Zuivel (B.Z.) en de Duitschers het noodig vonden, om de meeste daarvan voor den duur van den oorlog stop tè zetten en er waren niet, veel zakelijke mo tieven aan te voeren, om (fit tegen te gaan. Toen 3 Maart j.l. deze fabrieken het werk mochten hervatten, kwa men de meeste fabrieksdirecties tot de conclusie, dat blijvende combinatie met aangrenzende fa brieken beter zou zijn. De Bond van op Coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken, die den oorlog inging met 53 fabrieken, telt er nu zoodoende nog maar 32. Het. is de overtuiging van den secretaris van dezen Bond, Ir. Kramer, aan wiens mededeelingen wij deze gegevens ontleenden, dat de Zuivelindustrie er momenteel heel wat beter voor zou staan, als deze concentratie 10 jaar eerder tot stand was gekomen Niet dat zij er nu slecht voor staat; in het algemeen zijn de coöperatieve fa brieken, die nog bestaan, gezond, maar, naast de afzonderlijke fa brieken, hadden de boeren mét elkaar een groot, centraal melk inrichting-bedrijf kunnen hebben, terwijl verscheidene fabrieken nu ieder voor zich hiermee zijn be gonnen, met de kans, dat de een het voor den ander bederft. Kleine fabrieken verdwijnen. Na de crisis van '30, toen de ex port van zuivelproducten moeilijker werd, wierpen de groote fabrieken zich op den afzet in het binnenland, door groote, goed-g'eoutilleerdë melkinrichtingen op te richten. Zij vonden daarbij de groote concerns op hun weg. De tijdens den oorlog genomen maatregelen van standari- satie, distributie; prijsregeling, rayon-indeeling maakte de vrije con current onmogelijk. Nu na den oorlog meer een vrije bedrijfsoefening wordt verwacht, zal de strijd tus schen kapitaal en arbeid, tusschen concern en coöperatie weer in alle hevigheid gaan ontbranden. In dezen strijd om de melk komen de kleine particuliere fabrieken steeds meer in de knel en onder zwaren druk. Het is onafwendbaar dat zij op den duur het loodje zullen moeten legg'en en zullen moeten kiezen tusschen het concern of de coöperatie. Voor deze keuze meent de heer J. M.ltenburg, dir. eigenaar van de Wilhelmina te Bergen zich thans reedS geplaatst te zien. Zelf destijds verbonden aan den Bond van op Coöp. grondslag werkende zuivelfa. brieken, was de keus voor hem niet zoo moeilijk en besloot hij zijn fa briek, aan het hoofd waarvan hij sedert 1923 stond; over te doen aan "Neerlandia"' te Stompetoren. Daar toe had hij g*isteren zijn bóeren- leveranciers in vergadering bijeen geroepen, om hen met dit voorne men in kennis te stellen. Hij herin nerde eraan, hoe hij de Wilhelmina, die in '23 in desolaten toestand ver keerde, materieel en moreel had op gewerkt, hoe hij de melk moest be vechten op de voormalige condenz- fabriek te Alkmaar en met zijn af zet in de plaatselijke behoefte voor zag. Dank bracht hij aan zijn vele trouwe leveranciers, die hij nu hij voor de keus stond tusschen concern en coöperatie moest adviseeren zich aan te sluiten bij de coöperatie, in casu "Neerlandia" te Stompetoren, welke fabriek reeds in de Duinstreek melk ophaalt. Hij deed dit in het belang van de boeren, om hen te behoeden voor het concern, dat het eig'en vermogen der boeren aantast. Nu de melkleverantie nog z.g. be vroren is, is de keus niet moeilijk, doch spr. hoopte, dat zijn leveran ciers als zij vrij waren in hun keuze, de beste keuze zouden doen en zich aansluiten bij Neerlandia. Zwakke onderbouw Ir. Kramer betoogde dat naast een te groote verdeeldheid over een te groot aantal fabrieken, de organisa torische onderbouw van de coöp. fa brieken te zwak was. Van de 6000 boeren was in '40 slechts 60 pCt. als lid aan den coop, fabriek gebonden, 40 pCt. leverde wel, doch was geen lid of aandeel houder. Melk is een product van eiken dag is niet duurzaam en moet direct geleverd en verwerkt worden. De boer staat zwak als hij de verwerking niet in eigen hand neemt en er in samenwerking met z'n vakgenooten baas over blijft tot er wèl een duurzaam product van gemaakt is. Dat kan hij, als er samengewerkt (gecoöpereerd wordt) en niet als hij het werk door 60 van de 100 boeren laat opknappen. Aanvankelijk zal de Leympf er misschien wat geld tegen aan gooien, om dat later met rente terug te win nen. De melkprijs wordt echter op den langen duur door de Coöperatie bepaald en dus ligt de kracht van den boer in de kracht van de Coöpe ratie. Het gaat -dus niet aan eerst te Leve Prinses Juliana leve Nederland PRINSES JULIANA en Prins Bernhard hebben een rond rit door de stad Bern gemaakt, die deed denken aan de over weldigende ontvangst, die maar schalk Montgomery hier drie maanden geleden te beurt viel. Langs de oude wegen, door eerebogen gemarkeerd en rijk gepavavoiseerd, had een gewel dige menigte een haag gevormd en overal klonk „Leve Prinses Juliana, leve Nederland", als de wagens voorbijreden. Vervolgens werden de hooge gasten officieel ten stadhuize ontvangen door den Staatsraad en den Bernschen gemeenteraad. Daar werd hun een eerewijn aangeboden, terwijl kinderen in de kleederdracht van de streek volksliederen zongen. De Prins en de Prinses konden hun aan doening en blijdschap niet ver bergen bij een zoo vriendelijke ontvangst. In den voormiddag vloog Prins Bernhard zelf een Zwitsersch vliegtuig, van het type „Pelikan", over de hoofdstad. Om half 2 gaven Prinses Ju liana en Prins Bernhard een lunch in het Nederlandsche Ge zantschap ter eere van den Bondsraad. Des middags op een receptie, die de Prins en Prinses in het Nederlandsche Gezantschap hiel den, heeft Prinses Juliana aan den Bondsraad, die vertegen woordigd werd door den presi dent, M. Kobelt, den vice-presi dent, M. Etter en den Minister van Buitenlandsche Zaken, M. Petitpierre, een geschenk over handigd uit naam van de Neder landsche regeering. Het is een schilderij van den Nederland schen meester Jan van Goyen, dat een Rijnlandschap voorstelt. In den bovënrand van de lijst is de volgende inscriptie aange bracht: „Geschenk van de Ne derlandsche regeering". DYRJVjES, de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, heeft in New York weer eens vóór den vrede ge sproken. Ondanks anderslui dende berichten meende Byr nes, dat de vooruitgang in de richting van den vrede te Pa rijs gemaakt, oneindig grooter is, dan hij had verwacht, toen hij voorstelde ,dat de raad te Parijs slechts een voorberei dende conferentie zou hebben, alvorens de vredesconferentie zou worden bijeengeroepen. Byrnes verklaarde verder, dat de Ver. Staten een beroep zouden blijven doen op de Sovjet-Unie en Zuid-Slavië, om niet te blijven aandringen r een grenslijn, die in de toe komst onrust zou baren. Met het oog gericht op Oostenrijk, zei Byrnes, dat Amerika on verflauwd zal blijven aandrin gen op het sluiten van vredes overeenkomsten ,om het terug trekken van troepen uit lan den, waar zij niet thuishooren, mogelijk te maken. President Truman heeft de knoop doorgehakt en de mij nen overgenomen om de natio nale economische structuur in den huidigen noodtoestand te beschermen. België over de verkiezingen in ons (and „Het Laatste Nieuws" schrijft, dat he" te danken is aan de ver jongingskuur, die de liberale partij ondergaan heeft, en aan het verzet tegen de steeds groei ende bureaucratie en tegen het staatssocialisme, dat de Par,'ij van de Vrijheid. 2 zetels heeft kunnen winnen. De vooruitgang van de commu nisten dient toegeschreven te worden aan het verdwijnen van de revolutionnaire socialisten. Het blad doodverft als kabi netsformateur Romme of mr. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer. trachten bij de Leympf een graantje te pikken en later; als 't bij de Leympf mindert; naar de Coöpera tie te zwaaien® Er dreigt gevaar voor de boeren, het particul-ere bedrijf, dat met veel kapitaal werkt, in casu, de Leympf doe; pogingen, om het ge heele particuliere zuivelbedrijf in Noordholland onder controle te krij gen, zulks niet in het belang van den boer maar om het geïnvesteerde kaprtaaÜ zoo goed mogelijk te laten rendeeren. De Coöperatieve industrie werkt uitsluitend voor den boer. Oriën teert de boer zich op het particulier bedrijf, dan ondermijnt hij de Coö peratie, het apparaat dat op den duur bepaalt, wat de boer voor zijn melk kan maken. Is het zoover ge komen, dan is er geen weg terug. Spr. hoopt, dat de boeren goed zul len weten en onderscheiden bij het bepalen van hun keuze. Bij de hierna volgende gedachten- wisseling, wees de heer Zuurbier er op; dat een veehoudersbedrijf; des tijds bij Neerlandia aangesloten, tengévolge van rayonneering aan 'n speculatieve fabriek moest leveren en zoo f 2000.aan nabetaling moest derven. De heer Danelaar deelde mede dat Neerlandia m 1916 met 90 aangesloten boeren werd opgericht eri in dat jaar 4 millioen liter verwerkte in 1939 waren 360 boeren aangesloten en werd 18' 2 millioen L. melk ver werkt. Geen wonder, dat geen der aanwezigen bezwaar maakte tegen aansluiting bij v Neerlandia. De heer Miltenburg deèlde nog' mede, dat hij als verbindingsman tusschen fabriek en leveranciers in functie blijft en bereid is ook als vertrouwensman de belangen te behartigen van hen, die hem 23 jaar trouw waren gebleven. 65. Maar die slimme Jippie had alles gezien, als een echte spion had hij zich verstopt en gluurde alles af. Gelukkig, dat er nog slimmere menschen waren, dan Heer Dolf Opperman. Jippie zag tot zijn verbazing, dat de auto in den berg ver dween. Het werd dus oppassen voor hem en hij verborg zijn jeep onder takken en bladeren, om een onderzoek te kunnen instellen. Zou hij nog wat bereiken, die slimme Jippie?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3