Rochdale" modelkamp Hoe de Paus zich tegen Hitier verzette Nieuw Noordhollondsch Dagblad EEN BRUIDSPAAR IN DE LUCHT ^an bruidsuikers en een (nellende huwelijksband WEER EEN EERVOL ONTSLAG Bedrijfswinst ca. f 25.000- per maand JEUGD HELPT INDIë Avontuur Eindelijk een woord voor vergeten Nederlanders DONDERDAG 23 MEI 1945 |L QUOTID1ANO", het orgaan van de Katholieke Actie in Rome, publiceert bijzonderheden uit de documenten, die de betrekkingen tusschen het Duitsche Episcopaat en het Derde Rijk inhouden en deel uitmaken van het dossier van den Amerikaanschen procureur-generaal te Neurenberg. Daar in komt o.m. voor de brief, welken de Duitsche bisschoppen, tijdens de conferentie te Fulda op 24 Juni 1941 tot Paus Pius XII richtten, en waarin gezegd wordt: „Wij zullen onze dioce- sanen voorhouden, om zelfs in de diepste duisternis trouw te blijven aan de Kerk, als het moest zijn zonder priesters en zonder Sacramenten en daarin te volharden totdat de vredes- zon weer boven ons land schijnt." Op 8 September d.a.v. kwam het antwoord van Z. H. den Paus, dat een aansporing tot levendig verzet bevatte, op het oogenblik, dat de zegevierende nazi-legers naar de grenzen van de wereld schenen op te rukken. De Duitsche regeering, be neveld -door de successen, liet op 29 Augustus 1941 een mon delinge boodschap aan het Va- ticaan overbrengen, waarin zij eischte, om te worden geraad pleegd bri de benoeming van bisschoppen, prelaat-nuntius, apostolische administrateurs en zelfs van de vicarissen capitu- laris in alle gebieden, zoowel binnen als buiten het Reich. Berlijn verwachtte, dat de H. Stoel onder den druk van de militaire successen zou toege ven. Paus Pius XII wees deze eischen van de hand, als zijnde in striid niet alleen met het geldende Concordaat en de be palingen van het internatio nale recht, zooals die in de tweede Haagsche conferentie waren vervat, doch ook met de grondslagen van de godde lijke, zoowel als de natuurlij ke en menschelijke rechten. Met betrekking tot de bezet te landen wees het schrijven op de zedelijke en wettelijke verplichtingen van het Vati- caan, om ongeacht de eischen van den bezetter, geenerlei veranderingen te zullen aan brengen, voordat de bevoegde internationale organen na den oorlog de vredesverdragen zouden hebben erkend. Hierop kwam een levendige reactie van het Reich, dat den toen- maligen nuntius in Duitsch- land, mgr. Cesare Orsenigo mededeelde, dat het geen en kel verzoek van het Vaticaan met betrekking tot de bezette landen zou inwilligen en in tusschen zette men de vervol gingen tegen de christenen, speciaal in Polen, voort. Hier tegen protesteerde de staats secretaris van den Paus op 8 October 1942 en er werd ge dreigd, dat, indien de vervol gingen niet ophielden tegen het Episcopaat, de geestelijkheid en de geloovigen, een plechtig protest hiervan het gevolg zou zijn. Het blad besluit met te zeg gen, dat men thans maar al te gemakkelijk geneigd is te ver geten, hoe de Kerk en de Ka tholieken aan het Hitlerregiem weerstand hebben geboden en de macht van het recht tegen over het recht van de macht hebben gesteld. UET BRUIDSPAAR Boes- man waagde het j.l. Za terdagmorgen vanaf het Malieveld in Den Haag hun huwelijksreis per ballon te maken, ondanks het zeer on gunstige weer. Nadat vcoraf eenige proefopla- tingen aan een kabel, gemaakt waren, steeg om acht uur de groote grauwe bal al ras tot het vereischfe minimum van 300 me- ter Met een, voor onze huidige begrippen' slakkengangetje van twintig! kilometer per uur, werd Z.-Westwaarts gekoerst. De ballast moest daartoe wor den uitgeworpen. Dat merkten al ras eenige honderden belangstel lenden op wier hoofden een en ander terecht kwam, dat zeker niet leek op bruidsuikers De dienst van Ned. Volksherstel, ter wier bate aan deze ballontocht een prijsvraag was verbonden, volgde met een auto het lucht vaartuig en wist dit om kwart over negen bij Wateringen in te halen. Toen bevond het bruidspaar zich nog slechts op een hoogte van ca. tachtig meter en wist men door middel van luidsprekers vanaf den grond contact te krijgen met de ballonvaarders Daardoor kon men voorkomen dat het bruidspaar „in de bloemetjes" van een kassen complex terecht kwam en kon rus tig worden geland op een onberis pelijk grasveldje. Reeds toen be gon de huwelijksband te knellen, want de ballon, die inmiddels al het gas had afgestaan aan de bui tenlucht, zeeg in elkaar en een berg van zeil en touwen dreigde het bruidspaar te verstikken Spoedig waren zij uit de klu wen bevrijd. In Wateringen wérd toen een borrel gedronken op de geslaagde vlucht en om tien uur was het bruidspaar Boesman weer langs den beganen grond terug in Den Haag. De minister van binnenland- sche zaken heeft de ambtsver vulling van den burgemeester van Barneveld, den heer J VI'estrik, op diens verzoek be- 'emaigd. De minister heeft, na dat de staking van den heer Westrik was oogeheven.advies ingewonnen van de commissie- Scholten. Deze commissie rap porteerde, dat, hoewel eenige gedragingen van den hr. Wes trik sterke afkeuring verdien den. er geen reden is om aan zijn goede trouw te twijfelen en dat hij bovendien vele goe de daden heeft verricht. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat den heer Westrik gelegenheid dient te worden gegeven, eervol ontslag aan te vragen. ^CHRIJVER DEZES kwam uit hoofde van zijn werkkring in den loop van het voorbije jaar in meerdere interneerings- kampen; in dat aan den Westerweg, dat te Schoorl, Castricum en het groote kamp aan de Levantkade. Evenmin als het een pretje is in een kamp te zitten of er een werkkring te hebben, evenmin is het ook voor den journalist-op-jacht-naar-copie een verkwikking eenige uren in zoo'n inrichting te vertoeven. Na zoo'n bezoek komt men tot de conclusie, dat er nog heel wat water door den Rijn moet stroomen, voor we ons weer in een samenleving, waar rechtvaardigheid en naastenliefde heer- schen, mogen verheugen. En vooral na een bezoek aan een interneeringskamp kan men zich niet aan den indruk van ergernis onttrekken, dat de berechting van politieke delinquenten zoo uiterst traag in haar werk gaat. Is het niet treurig, dat het Tribunaal in ons gewest, dat bijna 10 maan den op zich liet wachten, twee maanden na zijn samenstel ling nog niet aan het werk is? Hebben degenen, in wier hand het lot van gedetineerden ge legd is, dan heelemaal geen gevoel voor rechtvaardigheid? Wij zouden ze dan in overwe- Een kijkje in een kinderkliniek te Serajewo, Bosnië, Yoego- Slavië, welke door de UNRRA is ingericht en geleid wordt door een Engelschen dokter. Vele vrouwen in Serajewo dra gen nog de sluier voor het gelaat volgens het gebruik, dat stamt uit den tijd der Turksche overheersching, 500 j. geleden. ging willen geven eens eenige kampen te bezoeken. Mis schien dat ze daarna tot de conclusie komen, dat het hoog tiid wordt, dat althans de lich tere gevallen behandeld wor den. Wij zijn voor een rechtvaar dige berechting van allen, die daarvooi- in aanrfierking komen, maar vinden het onjuist, dat personen langer geïnterneerd worden dan noodig is. Nu is het in het ëene kamp beter uit te houden dan in het andere, maar voor hen, die tot de lichte gevallen gerekend kunnen worden, is elke dag in een kamp, al is het nog zoo best,, een geestelijke kwelling. Een bezoek aan het kamp Rochdale gaf ons de overtuiging, dat we dit kamp gerust een mo del-kamp mogen noemen. Het ziet er niet onvriendelijk uit door den plantsoen-aanleg; de barak ken vallen op door groote zinde lijkheid.. De ontspanningszaal is zelfs gezellig en smaakvol, de ziekenzaal mag er ook zijn, ter wijl in de kapel zelfs een welda dige sfeer uitgaat door artistieke beschildering van glas en wan den Van de plm. 550 bewoners was de helft geen N.S.B.-er; hiervan kan slechts 'n heel klein percen tage als ,,nogrniet-genezen" wor den beschouwd. Overigens heerscht er een goéden geest on der de geïnterneerden, al snak ken allen naar den dag, waarop ook voor hen de bevrijding zal komen Dezer dagen was juist Melchert Schuurman in „Rochdale" gearri veerd; hij zat steenen te-bikken en mét en gracieus gebaar sta pelde hij de afgebikte steenen op n hoop Wij kregen den indruk dat ook hij nog niet genezen is; hij stond dan ook op de nominatie llflllli Nederlanders, die te Michigan wonen, vieren het jaarlijksche tülpenfeest, waarbij de deelneemsters gekleed zijn in de nationale costuums. om naar elders, waar hem een strengere afzondering wacht, te worden overgebracht. Er wordt gewerkt. Reeds in Juni 1945 werden de menschen direct aan het werk gezet; eerst bij de boeren en in zuurkoolfabrieken Het grootste gedeelte, 4 a 5 honderd man, werkt dagelijks in de Wieringer- meer aan opruimingswerkzaam heden tegen een loon van 4. a 5.per dag. Dit levert het kamp ongeveer 48.000.per maand op; de uitgaven van de geheele kamp-huishouding beloo- pen 20.000.a 25.000.zoo dat het kamp gemiddeld een winst per maand maakt van plm. 25 000.—. Dé prestaties in de Wieringer- meer zijn behoorlijk en als men bedenkt, dat van de vrije arbei ders daar 95 pet. aangesloten is bij de E.V.C. en daardoor in he vige mate met stakings-bacillen besmet zi)n, zal men begrijpen, dat de dienst van den weder opbouw over de niet-stakende kamp-werkefs beter tevreden is. De arbeidsprestatie-werd nog verhoogd, toen, sedert 1 April, bij wijze van proef 10 pet. van het loon in een z.g. ultgaanskas der geïnterneerden komt, die zij uitgekeerd krijgen bij ontslag; van deze 10 pet. wordt echter direct 1/3 beschikbaar gesteld als cantinegeld, voor aankoop van bon-vrije artikelen, zooals radijs, wortelen, koek, karnemelk, cider e d Dat dit den geest in het kamp ten goede komt, moge o.m. blijken uit het vrijwillig be schikbaar stellen van een ge deelte van het cantinegeld voor het maken van een vijver met fontein, waarin straks eenige goudvisschen de geïnterneerden gezelschap komen houden. Voor de ontspannings- en ontwikke lingsavonden bestaat steeds groote belangstelling en de kapel is bij de godsdienstoefeningen bijna steeds vol. Er verschijnt ook een kamp krant „Contact", waarin kamp leden schrijven en het voornaam ste nieuws uit ons blad en enkele landelijke bladen wordt overge nomen. Ontsnappingen komen den laatsten tijd niet voor, Eenigen tijd geleden was de kampleiding ter oore gekomen, dat zekere Pauw vluchtplannen had; men liet hem ontsnappen met zekeren Mesman als spion, om deze twee verder te schaduwen, hetgeen tot gevolg had, dat in Amsterdam nog enkele ontsnapten weer ge grepen konden worden en met de twee genoemden weer in het kamp werden opgesloten. Kamp „Rochdale" is een van de weinige kampen in 't land, dat geld in het laatje brengt van het Directoraat-Generaal voor Bijz. Rechtspleging en staat ook als heropvoedings-mstituut aan de spits. Wij kregen den indruk, dat de leiding bij Majoor De Rie in goede handen' is. Toch hopen wij, dat dit winst gevend „bedrijf" zoo gauw mo gelijk zal worden opgeheven. Fr, O. De Nederlandsche schooljeugd werd verzocht iedere week een cent te storten ten behoeve van de kinderen overzee. Op deze wijze is hans na enkele maanden f 100.000.— bij elkaar gebracht. LIET zijn niet de slechtste menschen, die het verlan gen naar het avontuur in zich voelen, evenmin als het de besten zijn die het innerlijk verzet tegen sleur en alle- daagschheid niet kennen. Men bespeurt in zich den drang naar een vollediger en intenser leven dan dat in het gareel der alledaagschheid en men zoekt dat in verandering van uiter lijke levensomstandigheden: een andere werkkring, een nieuw, meer „afwisselend" be roep, verhuizing naar het bui tenland. Maar na eenige maan den komt men tot de treurige ontdekking, dat het nieuwe op zijn beurt „gewoon" en sleur geworden isHet groote avontuur is niet in de verte te vinden, doch in de diepte; in ons eigen hart, waar onze geest zich in het Onze Vader met den H. Geest vereenigt. In die ver-eeniging wordt ons het geheim onthuld, dat wij, al stof-afnemend, aardappelen- rooiend, brieven-tikkend of wat dan ook, aan het groote Avontuur van God-in-de-we reld kunnen deelnemen. Dart lprijgt het „gewone" een zeer buitengewone inhoud en is sleur overwonnen. MARCUS De luitenant-gouverneur-gene raal, dr. van Mook, op doorreis van Amsterdam naar Batavia, was niet in de gelegenheid langen tijd in Bangkok te verblijven doch heeft thans het navolgende aan de zevenduizend Nederlanders, die thans nog in Siam vertoeven, be kend gemaakt. „Het spijt mij, dat het tijdsche ma van den vllegdienst der Neth. Gov Air Transport mij niet heeft vergund u op te zoeken tijdens mijn kort verblijf in Bangkok. Intusschen heb ik toch de gelegen heid gehad met uw conjmandant te overleggen omtrent uw meest dringende nooden en behoeften- Het is mijn bedoeling, dat alles in het werk zal worden gesteld om zoo spoedig mogelijk transport- gelegenheid voor de achtergeble venen te verschaffen naar Neder land en naar Indië, om intusschen te trachten u het leven zooveel mogelijk te veraangenamen en het contact met Indië en het moe derland te verbeteren. Ik hoop er in te slagen, tegen het midden van dit jaar een einde te maken aan den toestand, die door de ongunstige omstandighe den reeds veel te lang heeft.fi6' duurd, al is daarvan de lichtzijde, dat rust en ruime voeding hier tot uw herstel hebben kunnen M' dragen Ik roep u vanuit ons ,g6" biea een hartelijk tot wederziet» toe."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4