RADIO Nachtvorst die duizenden kost r i r Staking duurt onverminderd voort Het meubilair van N.S.B.'ers Staatseigendom Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 /sf.-Hollandsche tuinders in zak en asch H WmkI Ex-gedetineerden nu oorlogsslachtoffers kroniek Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland VRIJDAG 24 MEI 1946 IET IS een droevig gezicht in den kop van Noordhol land en vooral in den Streek. De aardappelvelden staan zwart in plaats van veelbelo vend lichtgroen De verrader lijke nachtvorst van 15 op 16 Mei heeft den tuinders in Noordholland op een enkele gelukkige uitzondering na, een strop bezorgd, die, hoewel uit den aard der zaak niet voor den oogst nauwkeurig kan worden becijferd, doch die in elk geval zodanig is, dat de hoopvolle verwachtingen voor dit jaar grootendeels de bodem zijn ingeslagen. Vóór de natuur een spaak in het wiel stak verwachtte men het allerbeste voor dit jaar, dat weer eens een normaal en goed jaar zou worden. De vroege aardappe len stonden er prachtig bij. De nacht van 15 op 16 Mei heeft echter zoo'n invloed uitgeoefend, dat optimisme pessimisme is ge worden. „Maar de planten schieten toch weer opnieuw uit", zullen leeken vragen. Ja, dat is ongetwijfeld het geval, maar aan dien eenen nacht vorst zit meer vast. Dat werd ons al spoedig duidelijk, toen wij ons in den kop van Noordholland per soonlijk over den stand van zaken overtuigden en met meerdere tuin ders over de vorst-debacle spra ken Wanneer de vroege aardappelen op normalen tijd d.w.z. half Juni geoogst kunnen worden, dan is er op den tuin gelegenheid genoeg mei het eigen, permanente perso neel dit werk ter hand te nemen. Wanneer echter, zooals dit jaar door den vorst de oogst minstens twee tot drie weken later zal kun nen worden binnengehaald, is het werk op de tuinen inmiddels zoo danig toegenomen, dat men het met eigen personeel niet meer af kan en dan moeten vreemde krachten bijspringen. Dat kost handen vol geld Bovendien zullen de aardappels, wanneer zij gerooid moeten worden, dit jaar beduidend minder dragen. Dat is een strop er bovenop Het eene grijpt noodwendig m het andere. Door den laten oogst zal ook zonder twijfel de nateelt ongunstig beïnvloed worden De bloemkool b.v. zal als gevolg van den verlaten aardappeloogst ook later gesneden kunnen worden. Daardoor komt alles tegelijk Dit moet wel automatisch drukken op het prijspeil. Onmiddellijk na den nachtvorst had men nog goede hoop, dat de schaduw van een misoogst zou voorbij trekken. Immers wanneer het dagen achtereen stevig gere gend zou hebben, zou er nog zeer veel goed gemaakt kunnen zijn. Die hoop is ijdel gebleken De paar druppels die de laatste dagen zijn gevallen vermochten het slechte resultaat niet ten goede te keeren. PROGRAMMA Zaterdag 25 Mei HILVERSUM, I (301.5 M) VARA 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.10 00 VPRO Mor genwijding; 10.20 VARA pianoreci tal; 10.45 voor de continubedrijven; 11.45 familieberichten uit Indië; 12.00 gram.; 12.35 Jan Corduwener; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 A'damsch politiemuziek; 14.00 cau serie; 14.45 Van boek tot boek; 16.00 Maleische les; 16.15 Men vraagt en wij draaien; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Om en nabij de twintig; .17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18.15 lezing' 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Concert; 19.30 VPRO Ds. B. J. Aris; 20.00 Nieuws; 20.05 Drs. L. de Jong; 20.13 VARA En nu Oké; 21.20 Bïnn. politiek weekoverzicht; 21.35 klank beelden uit de illegaliteit; 22.05 The Ramblers; 22.30 Weekendsere- nade; 23.00 Nieuws; 23.15 gram. HILVERSUM II (415.5 M.) KRO 7.00 Nieuws gym. en morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.15 de blijde gebeurtenis in het gezin; 10.30 concert; 11.00 KRO radio ziekenbe zoek; 11.45 concert; 12.15 voor dracht; 12.30 lunchconcert; 13.00 nieuws; 13.20 lunchconcert; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.00 gram.; 14.15 Hngelsche les; 14.45 gram.; 15.00 Voor de kinderen; 16.00 blaasensem- ble Kon. Mil. Kapel; 16.15 gram.; 16.30 De schoonheid van ons Grego- maansch; .17.00 KRO)kiosk; 17.15 gram.; 18.00 dinermuziek; 18.30 Het Rijk overzee; 18.45 dinermuziek; 19.00 nieuws; 19.40 Paul de Waart; 20.00 Nieuws; 20.05 Henri dé Greeve 20 30 Omroeporkest; 21.00 Puzzle- rubriek; 21.15 radio potpourri; 22.00 nieuws; 22.15 avondgebed; 22.35 Kwintet Meunier; 22.45 Dr. Corne- hssen; 23.00 Kwintet; 23.15 gram. Vroege aardappelen „dragen" het bedrijf. Zelfs al zou de nateelt van groenten in het geheel geen scha de ondervinden van den opgetre den vorst, zullen de honderden tuinders van Noordholland een schadepost hebben te boeken die nog moeilijk Is te overzien. Dit is een zuiver gevolg van het feit dat de Noordhollandsche tuin ders voor het overgroote deel drij ven op den opbrengst der vroege aardappelen. Eerst als de aardap peloogst geveild is kunnen zij zeg gen dat zij beginnen te verdienen. De opbrengst van de-aardappelen meet de bedrijfsonkosten dekken. De tuinbouwers drijven dus op de vroege aardappelen En mislukt die oogst, dan is de strop al bin nen, al zou de nateelt desondanks boven de verwachtingen zijn. Daarom is het begrijpelijk dat dien eenen nacht de tuinders rui zenden en nog eens duizenden guldens zal kosten. En zelfs voor zichtige ramingen spreken over een mindere opbrengst van 2S tot 30 °/o. „Zóó is het nog nooit geweest", zegt men in Noordholland, en al mag dan het spreekwoord gelden „lest heugt het best", het bewijst in ieder geval .hoe ernstig de nachtvorst heeft ingegrepen En zonder overdrijving kan gezegd worden dat de tuinders zwaar ge troffen zijn. Zal de mindere oogst niet gecompenseerd worden door de hcogere prijs? Ook die verwachting hebben de tuinders niet. Algemeen neemt men aan, dat ook dit jaar de V B N A. weer de prijzen zal vast stellen. „Als dat gebeurt, hangen ze ons op" zeggen de tuinders, vooral in den Streek Dat moge dan al te sterk uitgedrukt zijn, de financiëele strop zal in dat geval heelemaal niet te overzien zijn. Van meerdere zijde zijn er thans stemmen opgegaan, de prijsvast stelling dit jaar te doen vervallen in verband met de plotseling op gekomen wijziging in den te ver wachten oogst. Doch veel vertrou wen. dat men daar ook toe zal overgaan, heeft men blijk oaar niet Zoo ziet het er dus naar uit, dat de Noordhollandsche voege aard- appelteelers hun goede verwach tingen van vóór de nachtvorst, wel tot het volgend jaar aan de kapstok kunnen hangen. Maar. de tuinders geven to.-h den rrred niet op. Javaansche dansers en danseressen, grootendeels in Neder land studeerende, geven in Londen voorstellingen van heilige dansen. Binnenscheepvaart er bij betrokken De stakende zeelieden te Amsterdam hebben besloten de staking voort te zetten, totdat aan de laatstgeformu- leerde eischen zou zijn te gemoet gekomen Deze eischen zijn: geen rancune, zitting van de zeelieden in de contactcommissie tot on derhandeling over de loon- en arbeidsvoorwaarden, de pool, weduwen- en wezen pensioen enz. en mede on- derteekening door de E.V.C. afd transport van de nieuwe C.A.O Getracht zal worden ook de arbeiders in het vervoer per as en de binnenscheepvaart ertoe te brengen geen „besmet" werk te verrichten. Een begm van solidariteitssta- NEDERLANDERS UIT OOST-EUROPA KOMEN TERUG In Brussel zijn uit Oost-Europa via Oostenrijk Aangekomen om streeks 500 Nederlanders, die bin nen enkele dagen in Neder'and zullen aankomen. Na de bevrijding is het vermo gen van hen, die wegens politieke redenen geinterneerd werden, onder beheer gesteld. Voor zoover dit vermogen bestond uit meubi lair, is dif veelal, ten einde tege moet te komen aan de behoeften van oorlogsslachtoffers, door het militair gezag of het beheersinsti tuut aan zoodanige slachtotfers uitgegeven, hetzij in bruikleen, hetzij in huur, hetzij in eigendom met beding van wederinkoop. Nu langzamerhand N.S.B.-ers, die gedetineerd waren, in vrijheid worden gesteld, doet zich .de vraag voor, hoe deze personen nu weer aan meubilair moeten wor den geholpen, zonder de hu'dige bezitters weer terug te brengen in den hulpeloozen toestand, waarin zij, geheel buiten eigen schuld, door oorlogsgeweld waren geraakt Deze vraag zou gemakkelijk op losbaar zijn, indien niet nog steeds schaarschte aan meubilair bestond. Nu dit wel het geval is, is de noodzakeliikheid gebleken over te gaan tot afkondiging van een aantal vorderingsbeschikkin gen, welke gepubliceerd ziin in de Ned. Staatscourant van heden Overwogen is, dat het hoogst bezwaarlijk, om niet te zeggen onrechtvaardig zou zijn, en door de tegenwoordige gebruikers die reeds het slachtoffer zijn geweest van oorlogsgeweld of vijandelijk onrecht, als nieuw onrecht zou worden gevoeld indien zij thans dat meubilair weder aan de ont slagen politieke delinquenten zou den moeten afgeven De overheid had derhalve den plicht in dezen door haar aangetroffen toestand ordenend en regelend in te erij- oen. Door de vordering van het reeds uitgegeven meubilair verkrijgt de staat daarover het volledige be schikkingsrecht, dit. zal worden aangewend in dezen zin, dat het meubil&ir in het algemeen zal blijven, waar het zich thans be vindt. De ontslagen politieke de linquenten komen daardoor in een soortgelijke positie als die van oorlogsslachtoffers, die hun meu bilair hadden verloren. Ter tegemoetkoming in hun be hoeften dient een andere thans afgekondigde vorderingbeschik king Het meubilair, dat nog in de opslagplaatsen van het beheers instituut aanwezig is, is daarbij eveneens door den staat gevor derd en zal, door bemiddeling van de Stichting Politieke delinquen ten. onder hen worden verdeeld. Chineesehe regeerings- troepen rukken Tsjangtsjoen binnen Volgens regeeringsberichten uit het frontgebied zijn de Chinee sehe regeeringstroepen Tsjangt sjoen, de hoofdstad van Mand- sjoerije, binnengetrokken. Tsjangtsjoen werd tot nog toe door Chineesehe communistische troepen bezet gehouden. Extra bon voor aardappelen In de week van 26 Mei t.e.m. 1 Juni a.s. zal op de bonnen 236 en 736 der aardappelkaarten 1 kg aardappelen verkrijgbaar zijn. Koopen on deze bonnen is van Maandag 27 Mei a.s. af geoor loofd. king bij deze arbeiders openbaar de zich reeds gisterenmiddag, toen een schuitenvoerder van de reederij „Koppe" het vervoer weigerde van goederen, die van een boot kwamen, welke door militairen werd gelost en op grond daarvan werd ontslagen, waarmee alle werknemers van deze reederij het werk neeïleg- den Van de zijde der vaste arbei ders zijn nadien enkele afgevaar digden met de directie gaan praten en, naar wij vernemen, zullen deze vandaag normaal aan het werk gaan NEO FASCISTEN IN ITALIË Werken cndergrondsch en met vafsch ge id Naar aanleiding van de arresta tie der leden van den „Uitvoeren den Raad" van de geheime „Fas cistische Democratische Partij" in Italië wordt uit Milaan gemeld, dat onder leiding van dezen „Raad" een complot tot het ge wapenderhand bezetten van de plaatselijke bureaux der linksche partijen en van de plaatselijke kwartieren der Carabinieri was opgezet Een der leden van den „Raad" was de 46-jarige industri eel Luigi Stevani, een voormalig lid van Mussolini's „Zwarte Garde". De „Raad" bestond uit een tiental personen, van wie elk het toezicht had op een aantal „cellen". Alleen reeds in Milaan waren 33 van die cellen. Door de partij werd een illegaal blad uitgegeven, genaamd „Fascis tische Strijd". De politie vond bij haar overval op het hoofdkwartier van de partij vele ledenlijsten* en propagandamateriaal, alsmede een partij valsche bankbiljetten van duizend lire. Er was nog genoeg van watermerk voorzien papier voorhanden voor het drukken van een partij bankbiljetten tot een gezamenlijke „waarde" van twee honderd millioen lire. Dit valsche geld diende ter financiering van de beweging. Speelkaarten, voor zien van symbolen, dienden tot bewijs van lidmaatschap. IIV PERZIE is de toestand te verward en zijn de berich ten teveel afwijkend van el kaar, om zich althans eeniger- mate een juist beeld van de situatie te kunnen vormen. Men spreekt van schermutse lingen en zware gevec h'un zelfs, maar evenzeer van vol komen rust. Hoe die twee an tipoden te combineeren zijn, daarvan schijnt men slechts in Teheran de tooverf'ormule te- kennen. Recente berichten uit Enqelsche bron maken melding van zware gevechten in het gebied Sjahindej, tusschen re- qeeringstroepen en de strijd macht van Azeroidja. Er vie len dooden en gewonden. De- zelfde berichtgever seinde he denmorgen, dat de Perzische troepen zich hardnekkig ver dedigen tegen aanvallen van het democratische leger van Azerbeidsjan. Thans is Raz- mara, die een pro-Russische reputatie geniet, benoemd tot hoofd van de regeeringsmissie naar het grensgebied van Azer beidsjan. Intusschen blijkt er in meerdere deelen van Azer beidsjan een nieuwe opstand te zijn uitgebroken van anti democratische elementen te gen de regeering in die pro vincie van Perzië. Moskou zal in deze omstan digheden den schijn vermijden debet te zijn aan de troebelen en verkondigt aan de wereld dat de evacuatie van de troe pen van het roode leger uit Perzië op 9 Mei heusch vol tooid was. Amerika qaat inmiddels rus tig door met aandringen op een onderzoek namens den Veiligheidsraad naar de situa tie in Noord-Perzië, daarbij gesteund door de Britsche d& legatie. Met dat al blijft een voorspelling in dezen rumoe rig en uithek een gevaarlijk ding. Drieianden zwem wedstrijden te Alkmaar De Europeesche zwemkampi;.en- schappen zullen dit jaar geen doorgang vinden. In plaats daar van zal Nederland een drielan- denwedstrijd organiseeren. Drielandenwedstrijd Nederland-Denemarken-Zwedeti De heer van Wijk, een "der technici van den K.N.Z.B., is uit Kopenhagen teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met vertegenwoordigers van de zwembonden Van Denemarken en Zweden. Besloten is op 6 en 7 Juli in het Amstelparkbad te Am sterdam een officieele drielan denwedstrijd NederlandDene markenZweden dames en hee- ren tê organiseeren, terwijl ook de waterpoloploegen, doch uitslui tend de heeren, elkaar zullen ont moeten Het ligt in de bedoeling dat de Deensche en Zweedsche zwem sters en zwemmers een tournee door Nederland zullen maken, waarbij wedstrijden op het pro gramma staan, o.a. ook te alk maar. 67. Boebi Trep was door dien schreeuwenden Dolf aan het werk gezet en met allerlei potjes en fleschjes zat hij maar wat te knoeien. Wat wist hij van alle geheime wapens af. Daar ineens stond die mijnheer Snor achter hem en vroeg of hij even meeging. Ze kwamen bij een instrument, dat veel op een film leek. „Kijk", zei Dolf heel geheimzinnig, „hierop kan ik alles zien, wat er op de wereld gebeurt, tot zelfs in Amerika toe. Zeg maar wat je zien wilt."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3